محاسبه سن بارداری + ۴ روش محاسبه هفته بارداری و تاریخ زایمان

بارداری

 

یکی از موضوعات مهم که در ارزیابی سلامت مادر و جنین اهمیت بسزایی دارد محاسبه سن بارداری به‌طور دقیق است. در سونوگرافی تعیین سن بارداری که از هفته ۱۰ تا هفته ۱۴ بارداری انجام می‌شود و به سونوگرافی هفته ۱۲ بارداری نیز معروف است پزشک بر اساس قد جنین و طول رحم تقویم حاملگی را مشخص می‌کند. سنجش جنین و رحم می‌تواند به‌طور دقیق سن بارداری را نشان دهد و تاریخ زایمان را تخمین بزند. با دانستن اولین روز آخرین قاعدگی، می‌توانید بفهمید که در چه هفته و ماه بارداری هستید و تاریخ زایمان خود را نیز تخمین بزنید. برای انجام آزمایش در منزل کلیک کنید.

۱- محاسبه سن بادراری بر اساس هفته

برای اینکه بدانید در هفته چندم بارداری قرار دارید اولین روز آخرین قاعدگی خود را در تقویم علامت بزنید (می‌توانید از اپلیکیشن‌های قاعدگی هم استفاده کنید). سپری شدن هر ۷ روز از زمان تعیین شده به عنوان یک هفته در بارداری شما محسوب می‌شود. به عنوان مثال، اگر اولین روز آخرین قاعدگی ۱۴ اسفند بوده و آزمایش بارداری شما نیز مثبت بوده است، اولین روز بارداری شما ۱۴ اسفند است و نه روز لقاح یا زمانی که رابطه جنسی داشته‌اید.

برای مثال، اگر ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ روز اول باشد، ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ (یک هفته بعد) هفته اول بارداری شما خواهد بود و ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ در هفته ۸ بارداری قرار دارید. بنابراین همانطور که مشاهده می‌کنید محاسبه سن بارداری به صورت تقریبی انجام می‌شود چراکه تعیین دقیق روز لقاح دشوار است. سلول‌های اسپرم قادرند تا ۷ روز در رحم زن زنده بمانند و در هر یک از این روزها تخمک را بارور کرده و حاملگی را آغاز کنند.

محاسبه سن بارداری

 اگر تاریخ آخرین قاعدگی خود را ندانم چه می‌شود؟

چرخه‌های قاعدگی نامنظم باعث می‌شود که برخی زنان از زمان بارداری خود مطمئن نباشند. بعضی از روش‌ها برای تعیین سن بارداری عبارتند از:

 • سونوگرافی (معمولا بین هفته ۱۰ تا هفته ۱۴بارداری انجام می‌شود)
 • تعیین اندازه رحم در معاینه واژینال
 • بر اساس زمانی که برای اولین بار حرکات جنین احساس می‌شود
 • انجام معاینه بالینی

از روش‌های مذکور، سونوگرافی قادر است با دقت بالا سن بارداری را مشخص کند. با اندازه‌گیری طول رحم، تکنسین سونوگرافی یا پزشک می‌تواند میزان سن بارداری و همچنین تاریخ تقریبی زایمان را محاسبه کند. اغلب، سونوگرافی و آزمایش خون بتا-HCG برای تعیین سن بارداری با هم انجام می‌شوند.

 

محاسبه هفته بارداری

دانستن هفته‌ و ماه‌ بارداری دغدغه پرتکرار زنان باردار است. برای مثال می‌خواهید بدانید هفته نهم ماه چندم بارداری است؟ به همین منظور، در این بخش از مقاله تقویم حاملگی را بر اساس هفته‌ها و ماه‌های بارداری تنظیم کرده‌ایم تا سریع‌تر به پاسخ سوال خود برسید.

سه ماهه‌ی اول

سه‌ماهه‌ی دوم

سه ماهه سوم

معمولا بارداری ۴۰ هفته طول می‌کشد، اما نوزاد ممکن است بین ۳۹ تا ۴۱ هفته بدون هیچ مشکلی متولد شود. اگر زایمان تا پایان ۴۱ هفته رخ ندهد، ممکن است پزشک با روش اکسی توسین وریدی زایمان را القا کند.

تعیین سن بارداری

۲- محاسبه سن بارداری با آزمایش خون

احتمالاً شما هم مثل بسیاری از زنان باردار اولین بار با کیت بارداری خانگی یا همان بی‌بی چک متوجه بارداری خود شده‌اید. مثبت شدن تست بی‌بی چک تازه ابتدای مسیر شیرین اما پرفراز و نشیب بارداری است. این تست مثبت نویدبخش مادر شدن است و در این دوره ۹ ماهه بایستی آزمایشاتی را جهت اطمینان از سلامت خود و جنین طی کنید. در ویزیت اول، پزشک برای شما آزمایش خون گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) را تجویز می‌کند که از طریق آن بارداری شما به‌طور قطعی مشخص می‌شود و اطلاعات تکمیلی‌تر را در اختیار شما و پزشک ارائه می‌دهد.

 یکی از این اطلاعات تشخیص دقیق سن بارداری است. شاید برایتان جای سوال باشد که آزمایش خون چگونه سن بارداری را تشخیص می‌دهد؟ زمانی که فرد باردار می‌شود هورمون hCG از همان روز اول لقاح در بدن تولید می‌شود به‌طوری‌که با گذر زمان به مقدار مشخصی در خون افزایش می‌باید. با اندازه‌گیری مقدار دقیق hCG پزشک می‌تواند سن دقیق بارداری را تشخص دهد. همچنین با بررسی جدول عدد بتا در بارداری نیز سن جنین قابل اندازه‌گیری است. علاوه بر این از طریق این تست می‌توان بارداری چند قلویی را نیز تشخیص داد. اگر مقدار هورمون hCG در خون بسیار بیشتر از حالت نرمال باشد به این معناست که بیش از یک جنین در رحم قرار دارد.

آزمایش بارداری

۳- محاسبه سن بارداری با سونوگرافی

تشخیص و محاسبه سن بارداری با سونوگرافی یکی از دقیق‌ترین روش‌ها برای محاسبه سن بارداری است. انجام سونوگرافی در سه ماه اول بارداری یعنی حداکثر تا هفته ۱۳ بارداری، دقیق‌ترین روش برای اعلام سن بارداری و یا تایید آن است. محاسبه سن دقیق بارداری به کمک سونوگرافی تاثیرهای مثبتی در نتایج بارداری داشته و از بروز زایمان‌های همراه با تاخیر و نیاز به سزارین جلوگیری می‌کند. علاوه بر این می‌توان از سونوگرافی برای تعیین سلامت جنین، میزان رشد آن و تاریخ احتمالی تولد استفاده کرد. جنین در هفته ششم بارداری به کمک سونوگرافی قابل مشاهده است، البته برخی از پزشکان هفته هشتم بارداری را برای انجام سونوگرافی مناسب می‌دانند.

۴- محاسبه سن بارداری بر اساس اندازه‌گیری ارتفاع و ضخامت رحم

 محاسبه اندازه رحم یکی دیگر از راه‌های محاسبه سن بارداری است. اولین هدف از اندازه‌گیری ارتفاع رحم تعیین سن دقیق بارداری است. رحم در هر هفته از بارداری به مقدار مشخصی بزرگ می‌شود بنابراین از این طریق می‌توان سن بارداری را به‌خوبی تخمین زد. دومین ارزش تست فوندال ارزیابی رشد جنین نسبت به سن باردای است و آیا رشد جنین نرمال بوده یا خیر.

این اندازه‌گیری به‌طورکلی از استخوان شرمگاهی تا بالاترین قسمت رحم تعریف می‌شود. در هر هفته بارداری این فاصله حدود ۱ سانتی‌متر افزایش می‌یابد برای مثال اگر در هفته ۲۷ بارداری قرار دارید ارتفاع رحم معمولاً حدود ۲۷ سانتی‌متر است. این آزمایش معمولاً در هفته‌های ۱۸ تا ۲۰ بارداری انجام می‌شود و می‌توان با استفاده از آن تعداد هفته‌های بارداری را مشخص نمود. البته اگر شاخص توده بدنی مادر ۳۰ یا بالاتر به معنی ابتلا به چاقی مفرط باشد، تعیین سن بارداری بر اساس اندازه‌گیری ارتفاع رحم دقت کمتری خواهد داشت. ارتفاع رحم کمتر یا بیشتر از حد انتظار می‌تواند نشانه یکی از شرایط زیر باشد:

 • جنین آهسته‌تر از حالت نرمال در حال رشد است
 • خانم باردار چندقلو حامله است
 • جنین به‌طور قابل‌توجهی بزرگ‌تر از حد نرمال است
 • مایع آمنیوتیک خیلی کمتر یا بیشتر از میزان طبیعی است

اگر نتیجه محاسبه ارتفاع رحم طبیعی نباشد، بسته به شرایط ممکن است یک سونوگرافی برای تعیین اینکه چه عاملی باعث بروز جواب غیرعادی شده است، تجویز ‌گردد. خاطر نشان می‌شود که روش فوندال برای محاسبه سن بارداری و یا ارزیابی میزان رشد جنین چندان دقیق نیست و ممکن است بر اساس خصوصیات فیزیکی مادر و جنین نتایج متفاوتی برای هر شخص بیان شود. البته به‌طورکلی اندازه‌گیری ارتفاع رحم برای اطمینان از رشد جنین مفید است.

به گفته وب‌سایت betterhealth کاربرد سونوگرافی علاوه بر تعیین تاریخ زایمان شامل موارد دیگر هم می‌شود که به شرح زیر است:

 • تعداد جنین (دوقلو و یا بیشتر)
 • مشکلات سلامتی کودک
 • بارداری خارج رحمی (جنین به جای رحم در ر لوله فالوپ قرار دارد)
 • ناهنجاری‌های جفت
 • سلامت اندام‌های تولید مثل مادر

محاسبه سن بارداری و تاریخ زایمان

متوسط ​​طول بارداری انسان ۲۸۰ روز یا ۴۰ هفته از اولین روز آخرین قاعدگی است. برای محاسبه تاریخ زایمان که باید حدود ۴۰ هفته بعد از اولین روز از آخرین قاعدگی شما باشد، ۷ روز نیز به آن اضافه کنید و سپس ۳ ماه به عقب بشمارید و یک سال اضافه کنید. برای مثال، اگر ۱۴ اسفند را در تقویم به عنوان اولین روز آخرین قاعدگی علامت زده‌اید، ۷ روز اضافه کرده (۲۱ اسفند ۱۴۰۰)، سپس ۳ ماه کم کنید (۲۱ آذر ۱۴۰۰) و ۱ سال اضافه کنید (۲۱ آذر ۱۴۰۱). بنابراین در این مثال زمان تقریبی زایمان ۲۱ آذر ۱۴۰۱ است.

محاسبه سن حاملگی

چرا آگاه بودن از سن دقیق بارداری اهمیت دارد؟

تعیین سن بارداری به دلایل مختلفی اهمیت دارد. برای نمونه با دانستن سن بارداری مادر می‌تواند زمان احتمالی زایمان را بداند و مقدمات لازم برای به دنیا آمدن نوزاد خود را تدارک ببنید. مهم‌تر از آن اهمیت سن دقیق بارداری در انجام آزمایشات دوران بارداری است. هر زن باردار باید در تاریخ‌های مشخصی برای انجام چکاپ و انجام تست‌های غربالگری به پزشک مراجعه کند. غربالگری‌های بارداری شامل موارد زیر است:

در هفته ۱۰ تا ۱۲ بارداری سونوگرافی داپلر انجام می‌شود تا عملکرد قلب جنین ارزیابی شود. اگر سن بارداری به درستی محاسبه نشده باشد ممکن است زودتر از موعد مقرر برای انجام این تست اقدام کرده باشید و صدای جنین در آزمایش داپلر شنیده نشود. سونوگرافی تعیین سن بارداری یکی از دقیق‌ترین راه‌ها برای تخمین سن بارداری است.

جنین حدود ۳۷ هفته را در رحم سپری می‌کند، اما میانگین طول بارداری ۴۰ هفته محاسبه می‌شود زیرا حاملگی از اولین روز آخرین قاعدگی محاسبه می‌شود، نه تاریخ لقاح که معمولاً دو هفته بعد اتفاق می‌افتد و به دنبال آن پنج تا هفت روز نیز فرآیند لانه گزینی در رحم رخ می‌دهد. از آنجایی که برخی از زنان از تاریخ آخرین قاعدگی خود مطمئن نیستند (بیشتر به دلیل اختلالات و بی نظمی‌های قاعدگی)، اگر تولد بین ۳۷ تا ۴۲ هفته از تاریخ تخمینی آخرین قاعدگی باشد، حاملگی کامل محسوب می‌شود. نوزادی که قبل از هفته ۳۷ به دنیا بیاید نارس محسوب می‌شود و اگر نوزاد تا هفته ۴۲ به دنیا نیاید حاملگی دیر رس است.

برای انجام تست بارداری و یا غربالگری‌های بارداری نیازی نیست به آزمایشگاه بروید. شما می‌توانید به راحتی با استفاده از خدمات هومکا (با نسخه و بدون نسخه) این آزمایشات را در منزل خود انجام دهید. همچنین اگر آزمایش خون داده‌اید و قصد تفسیر آزمایش خون در منزل را دارید کافی است با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید. برای ثبت درخواست آزمایش کلیک کنید.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
tuasaudebetterhealthemedicineverywellfamilywhattoexpect
homeca-doctors

مطالب بالا با تایید دکتر سیدحسن مرتضوی منتشر شده است.

تخصص پزشک: پزشک عمومی

فارغ‌التحصیل دانشگاه: دانشگاه علوم پزشکی اراک

شماره نظام پزشکی: 155058

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۴۱ دیدگاه

   1. سلام وقتتون بخیر ببخشید من ۲۲مهر آخرین پریودیم بوده دیروز سونو بهم گفتن ۸ هفته هستم.یعنی ۴ روز بعد از پریودیم لقاح انجام شده؟

     1. سلام به شما
      تعیین زمان دقیق لقاح ضرورتی نداره و لازم نیست. برای سیر بارداری و زایمان، سن جنینی مهم هست.

    • سلام خسته نباشید آخرین پریود من ۱۰ آبان بود الان چقدر میشه بارداری من و الان پریود نشدم ۱۴ آذر هس

      1. سلام به شما
       برای بررسی قطعیت بارداری، باید آزمایش بتا انجام بدین. در صورت مثبت بودن، باید در اولین فرصت سونوگرافی انجام بشه تا ضمن بررسی سلامت بارداری، سن جنین تعیین بشه.

      2. سلام ببخشید من باردارم اما هنوز سونوگرافی نرفتم سن بارداری برحسب سونوگرافی که میگین ینی از موقع تشکیل لقاح حساب میشه؟یا چطوری؟من میخوام بدونم مثلا تقریبا تو کدوم اقداممون لقاح تشکیل شده

        1. سلام به شما
         اینکه در کدوم لقاح جنین تشکیل شده، از نظر بالینی و بارداری مهم نیست. سن جنین یعنی از زمان تشکیل تخم بارور شده.

       • سلام با این روشی که گفته شده من هفته ۱۲ بارداریم ولی تو سونو بهم گفتن هفته ۱۱ بارداریم. کدوم دقیق تره؟

         1. سلام یاسمینای عزیز
          معمولا از سونوی سه ماهه‌ی اول برای تعیین سن دقیق بارداری و تخمین زمان زایمان استفاده میشه.

         2. سلام من اخرین پریودم۱۵ اردیبهشت بود و هنوز پریود نشدم. ممکنه که باردار باشم؟ اگه باردار باشم هفته چندممه؟ علائم بارداری رو ندارم.

           1. سلام دنیای عزیز
            اگه چرخه‌های قاعدگی نرمال و منظمی دارین، بعد از تاخیر پریود در صورتی که بارداری با انجام آزمایش تایید بشه، میشه سن بارداری رو از اولین روز آخرین پریود (اولین روز خونریزی) محاسبه کرد.
            اگه این تاریخ دقیق باشه سن حدودی بارداری شما ۴ هفته و ۶ روزه.

             1. سلام من اولین روز از اخرین دوره پریودیم ۲ خرداد بود و ۷ روز پریودم و ۱۸ روز نه .تست بیبی چکم مثبت بوده من الان چند هفته باردارم ؟

               1. سلام به شما
                سن بارداری شما به صورت حدودی ۱ ماه و ۷ روزه.
                باید برای شروع روند پزشکی بارداریتون به متخصص زنان مراجعه کنین.
                پزشک برای تشخیص سن دقیق بارداری سونوگرافی تجویز می‌کنه.

             2. سلام دکتر به من گفت که الان هفته ۴۲ بارداریمه ولی هنوز بچه به دنیا نیومده. ممکنه که تو محاسبات هفته اشتباهی بوده باشه؟

               1. سلام عفت عزیز
                معمولا بر اساس سنی که از سونوی سه ماهه اول به دست میاد تاریخ زایمان “تخمین” زده میشه.
                ر این‌اساس ممکنه تا انتهای هفته ی ۴۲ به شرط مراقبت و پایش دقیق جنین فرصت شروع خودبه خود زایمان داده بشه.
                در غیر این صورت بر اساس شرایط مادر و جنین در مورد نحوه ی زایمان تصمیم‌گیری میشه.

                 1. سلام ببخشیدمن اخرین پریودم۳۱تیرماه بوده ۱۲شهریورازمایش بتام ۱۹۲بوده و سونورفتم گفتن چیزی ن داخل ن خارج رحم مشخص نیست.بی بی چکم مثبت شده.یعنی چندهفته هستم من؟

                   1. سلام مریم عزیز
                    سن جنین و بارداری رو فقط بر اساس انجام سونوگرافی می‌شه به طور دقیق گفت. باید برای بررسی به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                  1. سلام خسته نباشید ۳۱/۲/۱۴۰۱رفتم ۵هفته۵روز بودم تاریخ دقیقه زایمان چطوری میشه سزارین هستم ممنون میشم راهنمایی کنید ۲۷/۵رفتم ۱۸هفته بودم

                    1. سلام ساناز عزیز
                     تاریخ زایمان رو متخصص زنان خودتون تعیین می‌کنن. علاوه بر سن هفتگی، به نوع زایمان و شرایط مادر هم بستگی داره.

                     1. سلام،کن اولین روز آخرین پریودم ۲۵شهریور بود،الان ۲۳آبان ماه با محاسبه اپلیکیشن یک زن سن بارداری من ۸هفته و ۴روزه ولی امروز رفتم سونو زده سن بارداری ۶هفته و پنج روز و اندازه رویان ۵میلی ،ولی هنوز ضربان نداشت گفتند ۱هفته دیگه سونو تکرار کنم آیا طبیعیه میشه برام توضیح بدید ممنونم

                       1. سلام به شما
                        برای محاسبه سن بارداری، باید به سونوگرافی اعتماد کرد. باید سونوگرافی تکرار بشه تا از تشکیل دستگاه قلبی جنین اطمینان حاصل کرد.

                         1. خوب پس سن بارداری من طبق محاسبات خودم و اپلیکیشن ۸هفته و ۴روزه ولی سونو زده ۶هفته و ۵روز یعنی چی میشه توضیح بدید من استرس دارم خیلی ممنون میشم

                          • عرض کردم. سن بارداری سونوگرافی صحیح تر هست. جای نگرانی و استرس نیست. سونوگرافی رو سر موعد تکرار و با متخصص زنان مشورت کنین.

                         2. سلام خسته نباشید عزیزم
                          من آخرین پریودیم۲۶مهر بود
                          روز ۱۱ و ۱۲پریودی امپول زدم برای اینکه سایز فولیکول بره بالا
                          روز ۱۳یه امپول دیگه زدم ک تخمک آزاد شه و از اون شب ب مدت سه شب نزدیکی داشتم الان میخوام بدونم چطوری سن بارداری مشخص میشه

                           1. سلام به شما
                            اول باید با انجام آزمایش بتا از بارداری اطمینان حاصل کنین. بعد از مثبت شدن، برای تعیین سن جنین، سونوگرافی انجام بدین. دقیق‌ترین راه هست.

                           1. قاعدتا باید تقسیم بر ۴ بشه تا حدودی بشه محاسبه کرد. بارداری رو بر اساس هفته گزارش می‌کنن و دقیق تر هست.

                          • سلام من اخرین پریودم ۵ اردیبهشت بوده و بعد از اون علائم بارداری داشتم و بیبی چک دادم که مثبت بود. میخواستم بدونم هفته چندممه الان؟

                            1. سلام ترانه‌ی عزیز
                             اگر چرخه‌های قاعدگیتون نرمال و منظم بوده باشه سن بارداری حدودی شما ۶ هفته و دو روزه.

                            2. سلام علت اینکه تاریخی که از تو سونو درمیاد با تاریخی که طبق روز قاعدگی به دست میاد فرق داره چیه؟

                              1. سلام درسای عزیز
                               سن بارداری بر اساس قاعدگی از اولین روز آخرین پریود محاسبه میشه در حالی که در سونوگرافی بر اساس اندازه ی جنین محاسبه میشه.
                               معمولا اگر قاعدگی‌های اخیر نرمال و منظم بوده باشه و سن بارداری به درستی محاسبه شده باشه با سنی که از سونوگرافی به دست میاد تفاوتی بیشتر از یک هفته نخواهد داشت.

                              2. سلام من سونو دادم و دکتر گفت هفته دهم بارداریمه و با همین روش اخرین تاریخ پریودم حساب کردم همین شد. ممنون از مطالب خوبتون

                                 1. سلام من اولین روز اخرین پریودم ۱۴۰۱/۶/۱۶ بوده و سونو الان تشخیص داده ۱۷هفته و ۳ روز ولی اپلیکیشن میزنه ۱۷ هفته 🤔علتش چی میتونه باشه من خودم هم حساب میکنم میشه ۱۷ هفته فیکس چرا سونو ۳ روز اضافه نشون داده

                                   1. سلام به شما
                                    روش محاسبه صرفا تخمینی هست و اصلا دقیق نیست. معیار قابل اعتماد برای سن بارداری و زایمان، سونوگرافی هست.

                                  1. سلام نسرین عزیز
                                   اگه سیکل قاعدگیتون منظم بوده باشه، سن حدودی بارداری شما ۲۰ هفته و ۴ روزه و در ماه پنجم بارداریتون هستین.

                                  2. سلام. ببخشید من روزی که همسرم از خارج اومدن رو دقیق میدونم (۲۸اسفند)و اونروز دوهفته از آغاز پریودیم(۱۳اسفند) میگذشت. بعد پانزده روز، ایشون دوباره رفتن خارج از کشور. سونو سن جنین رو دوهفته بیشتر گفته که اصلا جور در نمیاد یعنی امکانش هست جنسیت رو هم اشتباه گفته باشه (پسر تشخیص صددر صد داده)

                                    1. سلام به شما
                                     سن بارداری که توسط پزشک و سونو محاسبه میشه معمولا حدود دو هفته از سن واقعی بارداری بیشتره.
                                     چون محاسبات از ابتدای آخرین چرخه ی قاعدگی (شروع خونریزی پریود) هست و از زمان لقاح نیست.

                                      1. سلام من ۱۵مهر ۱۴۰۰ اولین روز اخرین پریودی بوده اما سنو برای ۱۶تیرزده وبا حستب من میشه ۲۳تیر کدومش الان دقیق تر هستش؟

                                         1. سلام من طبق روز اول پریودم باید ۱۰هفته باشم اما سونو ۶هفته تشخیص داد قلب هم تشکیل شده بود اما ضربان ۹۸بود پریودم هم کلا نامنظمه میتونه ۴هفته اختلاف بخاطر نامنظمی باشه

                                          • سلام بهار عزیز
                                           سونوگرافی برای تعیین سن جنین روش دقیق‌تریه
                                           مضافا سن و زمان بارداری توسط متخصص زنان تعیین میشه که قابل اعتماده.

                                         2. سلام وقت بخیر. من ۲۱مهر اولین روز پریودم بود و الان با توجه به نرم افزار یک زن ۶هفته و ۳روز هستم. دکتر برام سونوی واژینال وضعیت بارداری نوشتن میخوام بدونم الان انجام بدم قلب هم تشکیل شده که قابل مشاهده باشه یا یک هفته دیرتر انجام بدم

                                           1. سلام به شما
                                            لطفا سونوگرافی رو دقیقا در زمانی که دکتر معین کردن انجام بدین نه براساس زمان دلخواه. در هفته ششم غالبا قلب تشکیل شده.

                                         3. سلام من آخرین پریودم ۱۴خرداد بوده و چرخه قاعدگیم ۲۸‌ روزه‌اس و پریودای منظمی هم دارم الان پنج روزه از وعده یگقاعدگیم میگذره چندبار تست زدم منفی بود، آیا امکان داره که باردار باشم با بی‌بی منفی‌؟؟

                                           1. سلام محبوبه‌ی عزیز
                                            اگه از روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده نکردین، امکان بارداری هست ولی اگه حداقل دو هفته از زمان لقاح می‌گذره و تست حداقل دوبار منفی شده به احتمال زیاد نتیجه تست درسته.
                                            گاهی ممکنه چرخه‌ی قاعدگی و هورمون‌ها موقتا به دلیل شرایط مختلف از نظم خارج بشه و دوباره به روال قبل برگرده.
                                            اگه تاخیر بیش از سه چرخه طول کشید و یا مشکلشون چندین بار تکرار شد نیاز به بررسی هست.
                                            برای اطمینان تست رو با فاصله‌ی یک هفته تکرار کنین.

                                            • سلام من تاریخ دقیق یادم نیست همیشه متغیر بوده فقط از دوم تا پنجم مرداد خونریزی خیلی ضعیف داشتم که همون لانه گزینیه. میشه بهم بگیدچند وقته باردارم الان؟

                                            • باسلام و خسته نباشید
                                             من تاریخ دقیق تخمک گذاری و نزدیکی رو دقیقا یادمه و از اونجایی که دوماه قبل از تخمک گذاری به هیچ عنوان نزدیکی نداشتیم میخاستم سن بارداریمو بدونم .
                                             اولین روز اخرین پریودی ۱۲ خرداد بود و دوره تخمک گذاری۲۵,۲۶,۲۷ خرداد که تو این سه روز فقط نزدیکی صورت گرفت. و در تاریخ ۱۵ تیر نتیجه ازمایش خون و بی بی چک مثبت شدن، که البته یک هفته قبل بی بی چک منفی بود

                                              1. سلام
                                               ممنون از شما
                                               برای تعیین سن بارداری صرف از اولین روز آخرین پریود استفاده میشه که برای شما حدود ۶ هفته و ۲ روزه اما سن قطعی بارداری به‌وسیله‌ی سونوگرافی تعیین میشه.

                                               • سلام ،من روز اول آخرین قاعدگیم ۷تیر بوده ، اما سنو که تو هفته هشت انجام دادم ،سن جنین رو از ۳۰ خرداد گفت ،یه هفته قبل پریودیم، یعنی امکان داره من قبل پریودیم حامله شده باشم ،بعد پریود شده باشم

                                                 1. سلام به شما
                                                  بله خونریزی گاهی در بارداری رخ می ده و با پریود روتین اشتباه می شه. در هر صورت سن جنین بر اساس سونوگرافی قابل اعتماد هست.

                                                • سلام من پریودهام‌ زیاد منظم نیس و آخرین بار ۱۵ اسفند پریود شدم و الان باردارم .چون دیر متوجه بارداری شدم و اولین سونوگرافی که رفتم بعد متوجه شدن بارداری رو ۲۰هفته و ۳روز نشون میده ولی براساس پریود باید ۲۳هفته باشه. کدوم دقیقتر هست؟؟؟

                                                  1. سلام به شما
                                                   سونوگرافی معیار دقیق‌تری برای بررسی سن بارداری هست.
                                                   اگرچه متخصص زنان هر دو رو در نظر میگیره و بر اساس سونوگرافی‌های آینده این زمان دقیق‌تر میشه.

                                                  2. سلام خسته نباشید من تاریخ پریودیم ۲۸ فروردین تا۲ اردیبهشت بود
                                                   وسونو ان تی که تاریخ ۱۳ تیر رفتم گفت ۱۲ هفته و۴ روزهستم
                                                   ۲۶مردادکه آنومالی رفتم گفت ۱۸ هفته و۵ روز من سن دقیق بارداریم چندوقته

                                                    1. سلام به شما
                                                     سن بارداری با هر دو سونو حدود یک هفته و ۲ روز از سن بارداری بر اساس آخرین پریودتون (اگه درست ثبت کرده باشین) بیشتره.
                                                     در هر صورت معمولا سن بارداری رو بر اساس سونوی سه ماهه اول (سونوی تعیین قلب و اگر انجام نشده سونویNT) در نظر میگیرن خصوصا اگر پریودها نامنظم بوده باشه.

                                                      1. سلام خسته نباشید من به دلیل لکه بینی دگتر سونوی واژینال برام نوشت ،پریودای من نامنظمه این سونو اولین روز آخرین پریکد رو نشون میده؟من پریودم ۲۵بهمن حساب کرده بهداشت.خودم شک دارم این پریوده یا لکه بینی،۲۱اردیبهشت سونوی واژینال ۱۲ هفته و ۲روز زده بود

                                                        1. سلام به شما
                                                         سونوگرافی واژینال وضعیت رحم و تخمدان‌ها و همینطور فولیکول‌های فعال رو نشون میده. برای محاسبه شن دقیق بارداری، سن جنین که در سونوگرافی تشخیص داده میشه قابل اعتماد هست.

                                                      2. سلام من تازه متوجه شدم باردارم و باید برم سونو ولی نمیدونم هفته چندممه
                                                       اخرین باری که پریود شدم ۲۰ مرداد بود ممنون میشم جواب بدین

                                                        1. سلام الناز عزیز
                                                         سونوگرافی دقیق ترین راه برای تعیین سن جنین و بارداری هست. به محض اطلاع از اینکه باردار هستین، فارغ از محاسبه حدودی سن براساس قاعدگی، باید برای سونوگرافی اول مراجعه کنین.

                                                          1. سلام،خسته نباشید،من آخرین پریودم ۵اسفند بود،۱۱اردیبهشت سونو دادم گفتن بر اساس سی آر ال ۲۱میلی متر معادل ۸هفته و پنج روز،چون من پریودای منظمی نداشتم و دیر متوجه بارداری شدم میخاستم بدونم بارداری کی اتفاق افتاده آیا ممکن قبل ازتاریخ آخرین پریودم باردار شده باشم ؟

                                                            1. سلام به شما
                                                             سن بارداری که در سونوگرافی اعلام می‌شه قابل اعتماد و استناد هست. محاسبه عددی خطا داره.

                                                          2. سلام روز بخیر تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی من ۲۴ شهریور ماه هستش و طول دوره های قاعدگیم معمولا ۲۱ روزه هست تست بارداری خانگی هم مثبت شده ولی هنوز بتا ندادم اگر باردار باشم الان چند هفته هستم ؟

                                                           • سلام خسته نباشید خانوم دکتر ، من اخرین پریودم ٨شهریور بود و بیبی چک زدم مثبت بود ینی الان چند هفته باردارم؟ و تاریخ زایمانم کی میشه؟

                                                             1. سلام دوست عزیز
                                                              برای بررسی سن جنین حتما باید سونوگرافی انجام بشه. تاریخ زایمان رو هم وزشک متخصص زنان براساس یافته‌های سونوگرافی تعیین می‌کنه.

                                                             2. سلام سونوی دوازده هفته من تو تاریخ ۱۴۰۱.۱.۲۲سیزده هفته تمام رو نشون داده تاریخ زایمانم کیه؟

                                                               1. سلام به شما
                                                                پزشک متخصص زنان خودتون بر حسب رشد جنین و اطلاعات سونوگرافی، تاریخ زایمان رو تعیین می‌کنن.

                                                               2. سلام من اخرین روز قاعدگیم ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ بود الان ۱۴۰۱ مهر ۲۹ هستش
                                                                چند هفتگی میشه
                                                                ممنون میشم جواب بدین

                                                                • سلام ممنون از مطالبتون .
                                                                 من ۱۶ مهر عادت شدم دوره هام بین ۲۸ تا ۳۶ روز میشه بی بی چک زدم مثبت شد جوابش الان بخوام برا سنو قلب برم باید چه تاریخی برم که ببینم قلب تشکیل شده میدونم کار اشتباهی بود ولی من کلومیفن مصرف کردم این ماه سرخود ولی آمپور نزدم ممکن به خاطر قرص خطا داده باشه بیبی چک؟

                                                                  1. سلام به شما
                                                                   بی‌بی چک قابل اعتماد نیست و حتما باید آزمایش بتا انجام بشه. در ضمن توصیه می‌شه حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین و معاینه بشین.

                                                                  2. باسلام من ۱۱/۶/۱۴۰۱زایمان کردم بعد از زایمان تا چهلم پریود بودم بعد از اون پریود نشدم امروز بی بی چک دادم مثبت کم رنگ شد ایا باردارم واگه باردارم زمان بارداری روچطور محاسبه کنم

                                                                    1. سلام به شما
                                                                     برای بررسی بارداری حتما باید آزمایش بتا انجام بشه. در صورت مثبت بودن، برای بررسی سن جنینی، سونوگرافی لازمه.

                                                                    2. سلام خسته نباشین من با آزمایش خون که مثبت بود فهمیدم حاملم امروز یه ذره کار سنگین انجام دادم از هفته اول کمرم و شکمم درد داشت اون کارو کردم هم درد کرد ایا سقط کرده؟تو زمین درب وسایل یکم محکم بود و باز کردم

                                                                     • سلام من ۲۸اردیبهشت آخرین پریودم بود و۱۴۰۱/۴/۱۵رفتم سونوگفتن ۶هفته ویک روز هستم الان سن دقیق بارداری من چندهفته هست وماه چندمم مرسی

                                                                       1. سلام افسانه عزیز
                                                                        سن دقیق بارداری، مورد ذکر شده در سونوگرافی هست و برای تخمین زایمان هم،این تاریخ قابل اعتماد تره و استفاده می‌شه.

                                                                         1. مرسی میشه بی زحمت بگیدالان هفته چندم هستم وروززایمان کی میشه ماه چندم هستم ممنون میشم🙏🙏

                                                                            1. سلام وقت بخیرهفته۲۷بارداری رفتم سونودکترگفت میزان مایع آمنیوتیک افزایش یافته۲۵۵mmهست آیاخطرناکه آزمایش قندهم دادم ولی قندنداشتم علتش چی میتونه باشه ممنون میشم جوابموبدید چیکارکنم کم شه؟

                                                                             • سلام به شما
                                                                              افزایش مایع آمنیوتیک علل متعددی می‌تونه داشته باشه، اما حتما باید بررسی بشه. باید به متخصص زنانی که تحت نظرشون هستین اطلاع بدین.

                                                                          • باسلام و احترام
                                                                           اولین روز پریودی من ۲۸مهربود وامروز ۲آذره .دوروز پیش تست بتا دادم و بالای ۲۰۰ بود..سن بارداریم چندهفته میشه؟ من دقیقا روز تخمک گذاریم رو میدونم ۱۳ آبان بود چون امپول تحریک تخمکگذاری زده بودم با اینحال باز سن بارداریم از روز اول پریودی حساب میشه؟و اگر اره چندهفته میشم ..ممنون

                                                                            1. سلام به شما
                                                                             برطبق تاریخ آخرین قاعدگی ۴ هفته و ۶ روز هست. اما برای محاسبه سن بارداری، از سونوگرافی استفاده می‌شه و اون قابل اعتماد هست.

                                                                            2. اخرین سونوگرافی که رفتم ۹ شهریور بوده ۱۷ هفته بودم الان چند هفتم میشه تو چند ماهگی هستم

                                                                              1. به سادگی قابل محاسبه نیست. در نوبت سونوگرافی بعدی سن جنین اعلام می‌شه و اون قابل اعتماد هست.

                                                                              2. سلام من اولین روز از اخرین پریودم ۱۱ابان بوده من الان چند هفته باردارم؟
                                                                               تست بیبی چکم دادم مثبت بود

                                                                                1. سلام به شما
                                                                                 قابل اعتماد ترین روش برای بررسی سن جنین، سونوگرافی هست. به محض اطلاع از بارداری باید به متخصص زنان مراجعه کنین و تحت نظر باشین.

                                                                                  1. ممنون ازشما فقط برام سواله اگه از روزتشکیل لقاح میگه پ چطورروزای پریودیم حساب میکنه چون بعداز پریودی رابطه داشتم وتشکیل شده

                                                                                  1. سلام به شما
                                                                                   وزن‌گیری جنین داخل رحم، انتخابی و وابسته به عملکرد نیست که برای افزایش اون کار خاصی انجام بدین. تحت نظر متخصص زنان باشین. جای نگرانی نیست.

                                                                                  2. سلام خسته نباشیدمن ۱آذرپریودشدم دو روزپیش تست دادم مثبت بود آزمایش خون هم دادم ولی هنوز نرفتم دکترالان مشخصه چندهفته هستم

                                                                                    1. سلام به شما
                                                                                     برای بررسی سن جنینی و سلامت بارداری، حتما باید در اولین فرصت سونوگرافی انجام بشه. سن جنین اونجا محاسبه می‌شه.

                                                                                     1. سلام فاطمه عزیز
                                                                                      بهترین راه تعیین سن جنین سونوگرافی هست نه تخمین. به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                      1. سلام به شما
                                                                                       خیر اوایل ماه هفتم خواهد بود. محاسبه دقیق بارداری براساس هفته هست.

                                                                                      2. سلام وقت بخیر
                                                                                       من الان هفته۱۱ بارداری هستم
                                                                                       تاریخ زایمان من رو روی برگه ی سونوگرافی نوشته ۱۲ مرداد
                                                                                       اگه سزارین بخوام بشم چند روز زودتر از این تاریخ انجام میشه؟

                                                                                        1. سلام به شما
                                                                                         این تاریخ بر اساس شرایط شما و جنین تعیین می‌شه. پس صرفا در حیطه تصمیم‌گیری متخصص زنانی هست که شما تحت نظرشون هستین.

                                                                                        2. سلام خسته نباشید من اخرین پریودیم ۱۸ تیر بوده خواستم بدونم چند هفتمه؟ و اینکه ۸ اذر برام زده بودن ۲۰ هفته و سه روز اما الان نمیدونم چند هفتمه؟ 🙏

                                                                                          1. سلام به شما
                                                                                           برای بررسی سن جنین، حتما باید سونوگرافی روتین رو طبق برنامه انجام بدین. احتمالا درحال حاضر حدود ۲۶ هفته هست.

                                                                                          2. سلام وقتتون بخیر وممنون از برنامه خوب وعالیتون من آخرین پریودیم هفتم خرداد بوده میخوام بدونم الان دقیقا چند ماه و چند هفته هستم ممنون میشم راهنماییم کنید

                                                                                            1. سلام به شما
                                                                                             ممنون از توجه تون
                                                                                             محاسبه عددی خطا داره و راه قابل اعتماد برای بررسی سن بارداری و جنین، که به هفته هم گزارش می‌شه نه ماه، انجام سونوگرافی هست. حتما سونوگرافی بدین تا علاوه بر تعیین سن، زمان حدودی زایمان هم توسط پزشک معالجتون تعیین بشه.

                                                                                            2. سلام من ۳۵ هفته ۶ روزمه تو سونو گرافی گفت قلب جنین ع حفره نرمال نداره و بطن چپ ان واضع مشهود نیست من الان چیکار کنم تو خدا کمکم کنی بچه اولم هستش می ترسم اتفاقی برای بچم بیفده

                                                                                              1. سلام به شما
                                                                                               باید حتما برای جنین اکوکاردیوگرافی انجام بشه. اگر نیاز به اقدام قبل تولد باشه، باید زودتر پزشک فوق تخصص در جریان قرار بگیره. از پزشک فوق تخصص قلب اطفال کمک بگیرین.

                                                                                              2. سلام ببخشید من ۲۰سالمه ودخترم یک ماه دیگه یکسالش میشه ودرحال شیردهی هستم همیشه نهم هرماه من پریودمیشدم اخرین پریودیم ۹.۹بود الان یک ماهه گذشته وازتاریخ پریودیم رد شده وتست گرفتم منفی بود ولی ازمایش خون دادم مثبت شد.الان چیکارباید بکنم بایه بچه کوچیک سزارینی هم هستم لطفا راهنماییم کنید؟دخترم هم شیشه نمیگیره دوس ندارم شیرسوزبشه 😔😔😭

                                                                                                1. سلام به شما
                                                                                                 باید حتما به متخصص زنان مراجعه کنین و از ایشون کمک بگیرین. مضاف بر اینکه بارداری باید بررسی بشه. سونوگرافی ضروری هست.

                                                                                                2. ببخشیدالان که من ۹.۹ روزاول اخرین پریودیم بوده الان ۱۰.۱۶هست چن هفته شده بچم باید کی برم سونو

                                                                                                  1. حتما باید به محض مثبت شدن بتا و بارداری مثبت، در اولین فرصت سونوگرافی برای بررسی سن بارداری، وضعیت جنین و سلامت بارداری انجام بشه. سونوگرافی رو انجام بدین و سن رو براساس اون در نظر بگیرین.

                                                                                                  2. باسلام و تشکر از سایت خوبتون
                                                                                                   من ۱۶ آذرماه پریود شدم … جواب بتام مثبت هست .. در هفته چندم بارداری هستم با احتساب اینکه امروز ۲۹ دی ماه هست؟؟

                                                                                                    1. سلام به شما
                                                                                                     ممنون از توجه تون
                                                                                                     احتمالا هفته چهارم اما محاسبات عددی برای بررسی سن بارداری قابل اعتماد نیست. همیشه بعد از مثبت شدن بتا و تایید بارداری، باید در اولین فرصت سونوگرافی انجام و سلامت و سن جنین بررسی بشه.

                                                                                                     1. سلام به شما
                                                                                                      معیار تعیین سن جنین، سونوگرافی هست. براساس نتیجه بررسی سونوگرافی و سن جنین، تاریخ زایمان توسط متخصص زنان تعیین می شه.

                                                                                                     2. سلام خسته نباشید
                                                                                                      من طبق تاریخ اولین روز آخرین پریودم, که ۹ آذر بود ۸ هفته و ۴ روز میشدم, اما تو سونویی که دادم ۶ هفته و دو روز تعیین کرد و جنین دیده نشد و صدای قلبش هم شنیده نشد, بارداری دومم هست و هیچ سابقه سقط هم نداشتم و الانم هیچ علایم لکه بینی و درد و… ندارم. بنظرتون علت تشکیل نشدن جنین چی میتونه باشه, آیا طبیعیه تو هفته ششم?
                                                                                                      ممنونم

                                                                                                       1. سلام به شما
                                                                                                        به سادگی نمیشه نتیجه گیری قطعی مطرح کرد. لازمه سونوگرافی دو هفته بعد مجدد تکرار بشه. سن جنین هم بر اساس نتیجه سونوگرافی دقیق هست.

                                                                                                       2. سلام من آخرین پریودیم و نمیدونم کی بوده اردیبهشت یا خرداد ولی تو سونو همینجوری گفتم برج سه نمیدونستم حامله ام بعد اونم براساس حرف من سن جنین و گفت راهی هست بفهمم بچه من چند وقتشه دقیق باشه ببینم کی ان شاء الله وقت زایمانمه ممنون میشم

                                                                                                         1. سلام به شما
                                                                                                          سن جنین در سونوگرافی براساس گفته مادر نیست و براساس اندازه‌گیری هایی از جنین تعیین می‌شه. یک نوبت باید سونوگرافی به منظور تعیین سن جنین انجام بدین.

                                                                                                         2. سلام،من پریود نامنظمی داشتم الان باردارم ولی تاریخ پریود یادم نیست هم سونو ساده رفتم هم غربالگری میخواستم بدونم کدوم دقیقتره چون غربالگری پنج روز بزرگتر نشون میده

                                                                                                           1. سلام به شما
                                                                                                            معمولا غربالگری دقیق تر هست. در هر صورت تعیین تاریخ زایمان به عهده متخصص زنان شما هست که براساس بررسی ها تصمیم درست می‌گیرن. پس بهتره بدون دغدغه پروسه رو طی کنین.

                                                                                                           دکمه بازگشت به بالا