هفته سی و هفتم بارداری

بارداریزنان و زایمان

 

در هفته سی و هفتم بارداری شما در نهمین ماه بارداری خود قرار دارید و همین روزها باید منتظر زایمان و به دنیا آمدن فرزندتان باشید. هرچند که برای تکامل بارداری هنوز دو هفته دیگر باقی مانده است. حدود ۲۵-۳۰درصد نوزادان در این هفته به دنیا می‌آیند. در این هفته کودک شما مهارت‌های جدیدی مانند مکیدن و نگه‌داشتن انگشت را می‌آموزد؛ کاری که بعد از به دنیا آمدن انجام می‌دهد. در آخرین معاینات قبل از زایمان، پزشک دهانه رحم شما را معاینه می‌کند. اگر در این هفته سؤالاتی در مورد وضعیت جنین، علائم و نکاتی که باید رعایت کنید دارید با مجله سلامت هومکا همراه باشید.

جنین در هفته سی و هفتم بارداری

جنین در هفته سی و هفتم بارداری

قد کودک شما در هفته سی و هفتم بارداری حدود ۳۴ سانتی‌متر و وزن او تقریباً ۳ کیلوگرم است؛ البته پسران معمولاً وزن بیشتری در هنگام تولد دارند. این اعداد میانگین هستند. به‌طور طبیعی کودک در زمان تولد قدی حدود ۴۵-۵۵ سانتی‌متر و وزنی حدود ۳ تا ۴.۵ کیلوگرم دارد. به دلیل فضای کم رحم شما حرکات کودک کمتر شده است و دیگر خبری از لگدهای شدید او نیست. کودک شما در حال انجام حرکات کششی و غلت خوردن است که می‌توانید آن را حس کنید.

کودک شما دم و بازدم را با مایع آمنیوتیک تمرین می‌کند. در این هفته او همچنان مکیدن انگشت (تمرین غذا خوردن) و پلک زدن را تمرین می‌کند و از طرفی به طرف دیگر می‌رود. هماهنگی مکیدن و بلعیدن در هفته‌های ۳۶ام تا ۳۸ام تکمیل می‌شود. سر کودک شما در هنگام تولد بزرگ است و به اندازه دور سینه اوست. چربی‌ها باعث ایجاد گودی در شانه‌ها، زانو، آرنج و چین‌وچروک در گردن و مچ دست می‌شود.

علائم مادر در هفته سی و هفتم بارداری

فقط چند هفته تا زایمان شما باقی‌مانده است. احتمالاً در این هفته‌های بارداری تحمل شما کمتر شده و انتظار برای شما دشوار است که کاملاً طبیعی است. این هفته با علائمی همراه است. نشانه‌های بارداری در این هفته عبارت‌اند از:

تغییرات در فعالیت جنین

ازآنجاکه فضای رحم شما تنگ‌تر می‌شود فعالیت جنین شما کمتر خواهد شد اما همچنان چرخیدن را ادامه می‌دهد. در این هفته‌ها جنین شما مانند یک کودک متولدشده خواب زیادی دارد پس فرصت خوبی است که شما هم کمی بیشتر استراحت کنید.

افزایش انقباضات برکستون هیکس

در هفته‌های قبل هم انقباضات برکستون هیکس را تجربه کرده‌اید؛ در این هفته این انقباضات بیشتر می‌شوند و ممکن است هر ۱۰-۲۰ دقیقه یک‌بار آن را تجربه کنید. سفت شدن ماهیچه‌های رحم ممکن است خفیف یا شدید باشند.

سو هاضمه یا سوزش سردل

این علامتی است که باید با آن کنار بیایید. برای این کار می‌توانید یک‌مشت بادام بخورید یا یک لیوان شیر و یک قاشق عسل بخورید.

لکه بینی

به دلیل باز شدن دهانه رحم و پاره شدن رگ‌های خونی دهانه رحم ممکن است ترشحات صورتی یا قهوه‌ای رنگی را مشاهده کنید. این علامت زیاد طول نمی‌کشد.

رگ‌های واریسی

اگر رگ‌های پاهایتان ورم کردند و بزرگ‌تر شدند برای گردش خون بهتر به پهلوی چپ بخوابید. همچنین برای گردش خون بهتر پاهایتان را با استفاده از متکا بالا ببرید. استفاده از جوراب واریس هم کمک‌کننده است.

درد در ناحیه لگن

هرچه به هفته‌های پایانی نزدیک می‌شوید فشار کودک شما به ناحیه لگن بیشتر می‌شود. برای کاهش فشار بر روی کمر و لگن خود می‌توانید از کمربندهای مخصوص استفاده کنید.

گرفتگی عضلات پا

این گرفتگی‌ها بیشتر در شب اذیت‌کننده هستند. برای کاهش گرفتگی عضلات در طول روز مایعات فراوان بنوشید و به میزان کافی کلسیم و منیزیم مصرف کنید. بادام و شیر ازجمله مواد غذایی است که سرشار از منیزیوم و کلسیم است.

تغییرات سینه

اندازه سینه‌های شما در این هفته بزرگ‌تر می‌شود. همچنین نوک سینه شما برجسته‌تر شده و برای تغذیه به کودک آماده می‌شود. همچنین سینه شما دارای ترشحاتی خواهد بود که برای جلوگیری از این ترشحات می‌توانید از پدهای بهداشتی مخصوص استفاده کنید.

فراموشی

این علائم کاملاً طبیعی است. ممکن است کارهای روزمره خود را فراموش کنید. بهتر است کارهای مهم خود را در جایی یادداشت کنید تا انجام آن‌ها به شما یادآوری شود.

بی‌خوابی

این بی‌خوابی‌های دوران بارداری پیش‌درآمدی است بر بی‌خوابی‌های بعد از تولد نوزاد. سعی کنید در این دوران بیشتر بخوابید تا انرژی لازم برای روزهای آینده داشته باشید. بهتر است برای مقابله با بی‌خوابی قبل از خواب موزیک ملایم گوش کنید، ورزش کنید یا حمام آب گرم را امتحان کنید.

نفخ

ممکن است به دلیل فعالیت هورمون‌های بارداری مانند پروژسترون بیشتر از همیشه احساس نفخ داشته باشید. برای مقابله با نفخ به‌آرامی غذا بخورید.

معاینات هفته سی و هفتم بارداری

معاینات هفته سی و هفتم بارداری

در معاینات هفته سی و هفتم بارداری پزشک دهانه رحم شما را معاینه می‌کند که بررسی کند آیا دهانه رحم به‌اندازه باز شده است یا خیر. دهانه رحم باید حدود ۱۰ سانتی‌متر باز شده باشد تا کودک از آن برای بیرون آمدن آماده شود. در هفته‌های پایانی کودک شما پایین‌تر می‌آید و هرچه جنین پایین‌تر باشد زمان زایمان نزدیک‌تر خواهد بود. باوجوداین تعیین تاریخ دقیق زایمان دشوار است. انجام آزمایشات غربالگری سوم در هفته ۳۷ بارداری می تواند منجر به تشخیص بیماری هایی مانند سپسیس، عفونت جفت در بارداری و عفونت‌های دستگاه ادراری قبل از زایمان شود.

پزشک در این هفته معایناتی ازجمله کنترل وزن، اندازه‌گیری فشارخون، معاینه ورم پا، شنیدن ضربان قلب کودک، بررسی آزمایشات خون بارداری و نمونه ادرار را انجام می‌دهد. همچنین پزشک ممکن است انجام سونوگرافی را برای شما تجویز کند. در مورد علائم خود با پزشک صحبت کنید. سؤالات خود را از پزشکتان بپرسید تا نگرانی‌هایتان کمتر شود. پزشک در این هفته نوع زایمان را هم برای شما مشخص خواهد کرد. اگر قرار باشد به‌صورت سزارین زایمان خود را انجام دهید باید در هفته ۳۸ام کودک خود را به دنیا آورید.

زایمان در هفته سی و هفتم بارداری

در هفته سی و هفتم بارداری باید منتظر زایمان و بررسی علائم آن باشید. علائم زایمان دودسته هستند: علائمی که نشان می‌دهد زمان زایمان فرارسیده است و علائمی مه بیانگر زایمان زودرس است. زایمان در این هفته خطرناک نیست، اما زایمان در یک یا دو هفته دیگر خطرات احتمالی را کمتر می‌کند. این طبیعی است که انتظار کشیدن برای شما سخت شده اما نباید راه‌های زایمان زودتر را امتحان کنید. اگر در هفته سی و هفتم بارداری هریک از علائم زیر را داشته باشید یعنی به‌زودی زایمان خواهید کرد:

 • ترشحات مخاطی یا لکه بینی
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • پاره شدن کیسه آب
 • انقباضات منظم و دردناک
 • کمردرد شدید

در صورت داشتن هریک از این علائم فوراً به پزشک مراجعه کنید. پزشک تشخیص می‌دهد که باید برای زایمان بستری شوید یا خیر.

تغذیه هفته سی و هفتم بارداری

هیچ‌وقت برای شروع تغذیه سالم دیر نیست. در هفته سی و هفتم بارداری روزانه ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید. سبزی‌ها و میوه‌های رنگارنگ مصرف کنید زیرا دارای مواد مغذی زیادی هستند که برای بارداری مناسب است. مصرف امگا۳ را فراموش نکنید؛ امگا ۳ به رشد شناختی و حرکتی نوزاد کمک می‌کند. میگو، ماهی سالمون، ماهی قزل‌آلا، دانه چیا، دانه کتان، گردو و لوبیا قرمز سرشار از امگا۳ هستند.

همچنین بدن شما به پروتئین و ویتامین‌های مختلف کافی نیاز دارد. لبنیات، گوشت قرمز، مرغ، حبوبات و آجیل سرشار از پروتئین هستند. از خوردن غذاهای چرب و نفاخ خودداری کنید. به دلیل رشد استخوان‌های جنین باید مقدار کافی منابع سرشار از کلسیم و پتاسیم بخورید.

تغذیه هفته سی و هفتم بارداری

چند نکته برای هفته سی و هفتم بارداری

 • اگر طی هفته‌های گذشته افزایش وزن نداشته‌اید طبیعی است. ممکن است در ماه آخر بارداری اصلاً وزن اضافه نکنید
 • کارهای موردعلاقه‌تان را در زمان استراحت انجام دهید مانند معاشرت با دوستان، گوش دادن به موسیقی، مطالعه کتاب، تماشای فیلم و خوردن میوه‌های تازه
 • در کلاس‌های بارداری شرکت کنید یا ویدئوهای آموزشی تماشا کنید
 • بیشتر استراحت کنید و اگر مشغول به کار هستید از مرخصی‌های خود استفاده کنید
 • مایعات فراوان بنوشید
 • از رژیم غذایی سالم پیروی کنید

کلام آخر

در هفته‌های آخر بارداری به‌خصوص هفته سی و هفتم به بعد که نه ماه شما کامل می‌شود باید منتظر ظهور علائم زایمان باشید. قبل از رسیدن زمان زایمان کارهای خود را انجام دهید تا آمادگی‌های لازم را داشته باشید. سعی کنید در این هفته‌ها آرامش بیشتری داشته باشید. از نگرانی‌ها و دلایل استرستان با افراد خانواده و دوستانتان صحبت کنید. به‌زودی فرزند دلبندتان را در آغوش خواهید گرفت.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
verywellfamilywhattoexpect

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲ دیدگاه

 1. ممنون از مطالب خوبتون
  منم قبل از زایمانم این علائم رو داشتم و خیلی زود به اورژانس رفتم
  خداروشکر نوزادم بدون مشکل به دنیا اومد.

  دکمه بازگشت به بالا