آزمایشات بیماری‌های مقاربتی
خانه
مقالات
آزمایشات بیماری‌های مقاربتی

آزمایشات بیماری‌های مقاربتی

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1401/04/06
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست

خدمت خود را انتخاب کنید

همه قیمت‌ها در هومکا شفاف و مشخص هستند.
پکیج‌های خاص
آزمایشات بیماری‌های مقاربتی را با خیال راحت در منزل انجام دهید!
بیماری های مقاربتی از طریق ایجاد رابطه جنسی پرخطر به وجود میایند و به شدت قدرت سرایت بالایی دارند. به همین دلیل نیز در صورت بروز این بیماری، امکان تشدید عفونت وجود دارد و در زنان ممکن است منجر به ناباروری شود. با انجام آزمایشات بیماری‌های مقاربتی در منزل توسط مجموعه هومکا، می‌توانید به سرعت بیماری را تشخیص دهید و اقدام به درمان کنید.

شاید برای بسیاری از افراد سوال باشد که آزمایش بیماری‌های منتقله از راه جنسی چه هنگام تجویز می‌شوند و آیا لازم است که ما هم این آزمایشات را انجام دهیم؟ در جواب این سوال، پزشک با استفاده از اطلاعاتی که از معاینه بالینی، بررسی تاریخچه درمانی و روابط جنسی پرخطر بیمار به دست می‌آورد در خصوص تجویز و یا عدم نیاز به تجویز آزمایش‌های مقاربتی تصمیم‌گیری می‌کند.

آزمایش در منزل

 

بیماری مقاربتی چیست؟

بیماریهای مقاربتی (آمیزشی) بیماری‌هایی هستند که از طریق ارتباط جنسی به افراد منتقل می‌شوند. حدود ۲۰ نوع بیماری مقاربتی تاکنون شناسایی شده است. اغلب اوقات این بیماری‌ها با علائم بالینی همراه هستند اما گاهی ممکن است فرد مبتلا ناقل باشد و علائمی بروز ندهد. افراد ناقل همانند افراد علامت‌دار پتانسیل انتقال بیماری به سایرین را دارند. اگر بیماری‌های مقاربتی درمان نشوند به علت پیش‌رونده بودن آن‌ها، احتمال بروز عفونت‌های شدیدتر و ایجاد عوارض مخاطره آمیز وجود دارد. از شایع‌ترین عفونت‌های آمیزشی می‌توان به کلامیدیا، گنوره، سیفیلیس، هرپس تناسلی، هپاتیت B و HIV اشاره نمود. تعدادی از این عفونت‌ها دارای منشاء باکتریایی و تعدادی دیگر ویروسی هستند. در صورت درمان نشدن عفونت‌هایی مثل گنوره و کلامیدیا در زنان، سیستم باروری آنان با مشکلات جدی روبرو می‌شود طوری‌که حتی احتمال از دست رفتن توانایی باروری دور از ذهن نیست.

تست مقاربتی

 

چه کسانی در خطر ابتلا به این نوع بیماری‌ها قرار دارند؟

این نوع بیماری‌ها از راه واژنی، مقعدی و دهانی قابل انتقال هستند. افرادی که با چندین شریک جنسی رابطه دارند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به بیمارهای مقاربتی هستند. چنین افرادی حتی اگر فاقد علائم هستند باید هر ۶ تا ۱۲ ماه یکبار آزمایش‌های مقاربتی انجام دهند. شما به راحتی می‌توانید تا چکاپ در منزل را انجام دهید تا خیالتان از این موضوع راحت شود. اکثر بیماری‌های مقاربتی (STD) اگر زود تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند. حتی برای بیماری‌هایی که قابل درمان نیستند نیز، اگر به موقع درمان را شروع کنید، عوارض کمتری به دنبال دارند. بنابراین میزان عوارض و درمان پذیر بودن یا نبودن این بیماری‌ها به این بستگی دارد که آیا به موقع آزمایشات مقاربتی را انجام داده‌اید یا خیر.

آزمایش‌های مقاربتی برای افراد زیر نیز توصیه می‌شود:

* اگر شریک جنسی شما مبتلا به یکی از بیماری‌های مقاربتی است.

* در صورت داشتن شریک جنسی جدید

* افرادی که چندین شریک جنسی دارند

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

در ارتباط با اهمیت آزمایش مقاربتی ( STD )، سایت معتبر Healthline، می‌گوید:

بسیاری از بیماری‌های مقاربتی بدون علائم یا با علائم بسیار ضعیف هستند که می تواند تشخیص آنها را سخت کند.

در صورت ابتلا و عدم درمان، بیماری های مقاربتی می توانند باعث مشکلات سلامتی بسیار جدی مانند انواع سرطان و ناباروری شوند.

همواره در نظر داشته باشید که آزمایش تنها راه برای اطمینان از ابتلا به STD است.

بیماری های مقاربتی

 

علائم بیماری‌های مقاربتی چیست؟

از آنجایی که اندام‌های جنسی زنان داخلی هستند، ممکن است با وجود ابتلا به عفونت، هیچ علامتی نداشته باشید. به همین دلیل است که انجام آزمایش منظم برای سلامتی شما ضروری است. با این وجود اگر هر نوع علائم غیرمعمول یا ناراحت کننده‌ای مانند موارد زیر در شما وجود داشت، باید سریعا برای انجام آزمایش مقاربتی به مراکز بهداشت مراجعه بفرمایید.

علائم معمول بیماری‌های مقاربتی عبارتند از:

 • ترشحات بدبو واژن
 • ترشحات با ظاهر غیرمعمول (حالت پنیری)
 • خارش اطراف فرج، واژن یا مقعد
 • وجود تاول، برجستگی یا سایر ضایعات در اطراف فرج یا مقعد
 • لکه بینی غیر طبیعی بین قاعدگی
 • ادرار تیره رنگ
 • ادرار دردناک
 • حرکات غیر طبیعی روده
 • رابطه جنسی دردناک
 • خستگی بی دلیل و مفرط
 • تب
 • غدد لنفاوی متورم

اگر دارای STD باشید، مصرف آنتی بیوتیک احتمالا اولین توصیه درمانی شما خواهد بود. اما اگر دارای عفونت ویروسی مانند تبخال باشید، مصرف داروهای ضد ویروسی گزینه مناسبی برای شما هستند.

بیماری های مقاربتی

 

راه‌های جلوگیری از بیماری‌های مقاربتی

راه های مختلفی برای جلوگیری یا کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی وجود دارد. از جمله راه‌هایی که می‌توانید از خود و همسرتان در برابر این بیماری‌ها محافظت کنید شامل:

 • داشتن یک شریک جنسی: یکی از راه‌های مطمئن برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی، نداشتن شرکای جنسی متعدد و ماندن در یک رابطه طولانی‌مدت است که در آن هر دو نفر فقط با یکدیگر رابطه جنسی داشته باشند.
 • انجام آزمایش‌های مقاربتی قبل از شروع رابطه جنسی (در دوران نامزدی): تا زمانی که آزمایش STD را انجام نداده‌اید، از مقاربت واژینال یا مقعدی با نامزد خود خودداری کنید.
 • واکسن بزنید: واکسیناسیون زودهنگام قبل از تماس جنسی، در پیشگیری از انواع خاصی از بیماری‌های مقاربتی موثر است. در حال حاضر واکسن‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، هپاتیت A و هپاتیت B در دسترس هستند.
 • از کاندوم استفاده کنید: استفاده مداوم و صحیح از کاندوم بهترین راه برای در امان ماندن از این بیماری است. برای هر رابطه جنسی، اعم از دهانی، واژینال یا مقعدی، از یک کاندوم لاتکس جدید و مقاوم استفاده کنید.
 • *دقت داشته باشید کاندوم‌های لاتکس خطر قرار گرفتن در معرض بیشتر بیماری‌های مقاربتی را کاهش می‌دهند، اما محافظت کمتری در برابر بیماری‌های مقاربتی ناشی از زخم‌های تناسلی مانند HPV یا تبخال ایجاد می‌کنند.
 • از الکل و مواد مخدر استفاده نکنید: تحقیقات ثابت کرده افرادی که مواد مخدر استفاده می‌کنند، کنترل یا حفاظت کمتری در برابر بیماری‌های مقاربتی دارند بنابراین میزان ابتلا آنها بیشتر است
 • انجام ختنه در مردان: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد انجام ختنه، می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به HIV از یک زن مبتلا، تا میزان ۶۰٪ کمک کند.

جلوگیری از بیماری های مقاربتی

 

انواع آزمایش‌های مقاربتی

آزمایش‌هایی که برای تشخیص انواع بیماری‌های آمیزشی وجود دارند به سه دسته زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

آزمایش‌های خونی: با دریافت یک نمونه خون، عفونت‌هایی همچون HIV در آزمایش ایدز و مراحل پیشرفته سیفیلیس تشخیص داده می‌شوند.

آزمایش‌های ادراری: تعدادی از عفونت‌های منتقله جنسی از طریق آزمایشات ادراری قابل تشخیص هستند.

آزمایش مایعات: در صورتی‌که بیمار مبتلا به زخم، کیست عفونی و یا تاول باشد پزشک با نمونه‌گیری از زخم نوع عفونت آن را بررسی می‌کند.

تفسیر آزمایش

 

آزمایشات غربالگری بیماری‌های مقاربتی

انجام آزمایشات برای افرادی که علائمی ندارند آزمایشات غربالگری گفته می‌شود. بیشتر اوقات آزمایشات غربالگری بیماری‌های مقاربتی جزئی از برنامه بهداشتی عمومی نیست اما در موارد زیر آزمایشات غربالگری مقاربتی توصیه می‌شود:

افراد در معرض خطر: پزشکان توصیه می‌کنند افراد در معرض خطر به ویژه کسانی که رفتارهای پرخطر جنسی دارند سالانه یکبار تست HIV را انجام دهند.

زنان باردار: تمام زنان باردار در اولین ویزیت پزشکی خود برای بیماری های HIV، آزمایش هپاتیت ب، کلامیدیا و آزمایش RPR غربالگری می‌شوند. آزمایش HCV و گنوره نیز بنابه صلاحدید پزشک تجویز می‌شوند.

زنان ۲۱ سال و بالاتر: تست پاپ اسمیر برای بررسی تغییرات سلولی دهانه رحم از جمله التهاب، تغییرات پیش سرطانی و سرطان انجام می‌شود. سرطان دهانه رحم اغلب به دلیل آلودگی به سویه‌هایی از ویروس HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) بروز می‌کند. پزشکان توصیه می‌کنند که زنان از سن 21 سالگی به بعد هر سه سال یکبار تست پاپ اسمیر را انجام دهند. از سن ۳۰ سالگی به بعد هر ۵ سال یکبار تست HPV و تست پاپ اسمیر انجام شود.

زنان زیر ۲۵ سال با رفتارهای پرخطر جنسی: پزشکان توصیه می‌کنند زنان زیر ۲۵ سال با روابط جنسی پرخطر، برای عفونت کلامیدیا و گنوره آزمایش شوند. در این آزمایش با استفاده از یک نمونه واژنی و یا نمونه ادرار وجود باکتری‌های عفونی ارزیابی می‌شود.

بیماران مبتلا به HIV: در افراد مبتلا به HIV به دلیل ضعف سیستم ایمنی، احتمال دچار شدن به سایر بیماری‌های جنسی نیز بالاست. افرادی که نتیجه تست HIV آن‌ها مثبت است باید برای سایر بیماری‌های مقاربتی مانند سیفیلیس، گنوره، کلامیدیا و هرپس نیز آزمایش شوند. همچنین غربالگری هپاتیت C برای این افراد توصیه می‌شود.

آزمایش بیماری های مقاربتی

 

درمان بیماری‌های مقاربتی

بیماری‌های آمیزشی که بر اثر عفونت‌های باکتریایی پدید می‌آیند معمولا راحت‌تر از عفونت‌های ویروسی و قارچی قابل درمان هستند. بیماری‌های ویروسی قابل کنترل هستند اما در بعضی موارد نمی‌توان آن‌ها را ریشه‌کن کرد. اگر بارادار هستید و به یکی از بیماری های مقاربتی مبتلا هستید بهتر است هرچه زودتر روند درمانی را آغاز کنید تا با مصرف به موقع داروها از گسترش التهاب و آسیب به جنین پیشگیری شود. درمان بیماری‌های مقاربتی بسته به نوع عفونت، با یکی از روش‌های زیر انجام می‌شود:

آنتی بیوتیک‌ها: در بسیاری از عفونت‌های مقاربتی ناشی از باکتری‌ها مثل گنوره، سیفیلیس، کلامیدیا و تریکوموناس تجویز آنتی بیوتیک مناسب موجب از بین رفتن عفونت و درمان به‌موقع می‌شود. معمولا داروهای مرتبط با گنوره و کلامیدیا همزمان تجویز می‌شوند چونکه بیشتر اوقات این دو عفونت باهم در فرد بروز می‌کنند. آنتی بیوتیک‌های تجویز شده باید تا پایان دوره درمان به طور منظم مصرف شوند. اگر قادر به مصرف به موقع و منظم داروها نیستید موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. در چنین مواردی از سایر آنتی‌بیوتیک‌ها با دوره زمانی کوتاه‌تر استفاده می‌شود. علاوه بر این لازم است که تا هفت روز و تا بهبودی زخم‌ها از رابطه جنسی پرهیز نمائید. بر اساس توصیه پزشکان بهتر است زنان پس از سه ماه یک تست مجدد نیز داشته باشند تا احتمال عود عفونت بررسی شود.

داروهای ضدویروسی: برای عفونت‌های ویروسی مثل هرپس یا HIV داروهای ضد ویروسی تجویز می‌شوند. در صورت طی کردن مناسب روند درمانی احتمال عود تبخال تناسلی و بروز عفونت‌های مکرر کاهش می‌یابد با وجود این احتمال انتقال بیماری به شریک جنسی وجود دارد. داروهای ضد ویروسی قادرند عفونت HIV را برای سال‌ها کنترل کنند. البته فرد مبتلا همچنان ناقل است و احتمال انتقال ویروس در روابط جنسی به دیگران وجود دارد. هرچه دوره درمانی HIV زودتر آغاز شود دوره درمانی موثرتر و بار ویروس در خون کمتر خواهد بود.

اگر دچار بیماری مقاربتی هستید زمان تست مجدد را از پزشک خود سوال کنید. از مزایای تست مجدد، ارزیابی شدن تاثیر داروها و نیز اطمینان از عدم بازگشت عفونت است.

بیماری های مقاربتی

 

انجام آزمایشات مقاربتی بدون نسخه پزشک

 آزمایش مقاربتی بدون نسخه پزشک قابل انجام است. شما می‌توانید از خدمات آزمایشگاه در منزل هومکا برای تشخیص قطعی ابتلا یا عدم ابتلا به بیماری مقاربتی استفاده کنید. البته دقت کنید قبل از انجام آزمایش باید موارد زیر را با پزشک متخصص در جریان بگذارید:

 • داروهایی که مصرف می‌کنید
 • نوع پیشگیری که در رابطه جنسی دارید
 • نوع رابطه جنسی (همجنس، متعدد، اورال و مقعدی)
 • بیماری جنسی که اطرافیانتان به آن مبتلا هستند

آزمایش بیماری‌های آمیزشی برای طیف زیادی از بیماری‌های باکتریایی و عفونی انجام می‌شود. بنابراین اطلاع از منشا بیماری به پزشک برای تشخیص و درخواست پایش بیماری کمک می‌کند.

آزمایش بیماری های مقاربتی بدون نسخه

 

انجام آزمایشات مقاربتی در منزل با بیمه پایه و تکمیلی

احتمالا یکی از دغدغه‌های مهم شما برای انجام آزمایش در منزل، هزینه بالاتر انجام آزمایش به علت نداشتن خدمات بیمه‌ای است. خبر خوب اینکه شرکت هومکا هزینه تمامی خدمات آزمایش در منزل را با درنظر گرفتن نوع بیمه شما دریافت می‌کند. یعنی می‌توانید پرداخت هزینه آزمایش را به دو طریق زیر انجام دهید:

 1. ابتدا درخواست انجام آزمایش را در سایت ثبت کرده و اطلاعات خود را بارگذاری کنید. پرسنل ما پس از بررسی اطلاعات بیمه‌ای و دریافت نمونه آزمایش شما مبلغ ویزیت را از بیمه کسر می‌کند. بنابراین دیگر نیازی به مراجعه مستقیم به شرکت بیمه ندارید.
 2. پس از ثبت اطلاعات و بارگذاری نسخه خود در سایت هومکا، کارشناسان ما برای انجام آزمایش با شما هماهنگ کرده و پس از انجام آزمایش برگه رسید را به شما تحویل می‌دهند. سپس با مراجع به دفاتر بیمه و ارائه رسید هزینه آزمایشگاه، هزینه‌های پرداخت شده را از شرکت بیمه دریافت کنید.

آزمایش بیماری های مقاربتی در منزل

 

هومکا و آزمایشات مقاربتی در منزل

مجموعه هومکا تمامی خدمات آزمایش در منزل را انجام می‌دهد. همچنین هومکا تحت پوشش بیمه‌های تکمیلی است که این امکان را می‌دهد تا با خیال راحت، آزمایش در منزل را انجام دهید. برای برقراری ارتباط با مجموعه هومکا می‌توانید از طریق سایت هومکا یا از طریق تلفن ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ این کار را انجام دهید. همچنین برای برقراری ارتباط با مجموعه هومکا و انجام آزمایش در منزل، می‌توانید بر روی بنر زیر نیز کلیک کنید.

آزمایش در منزل

دسترسی سریع

درخواست خدمت

کافیست فرم را پر کنید و دکمه "ثبت نهایی درخواست" را بزنید. همکاران ما به زودی با شما تماس خواهند گرفت.
جزئیات درخواست
شهر*
شهر موردنظرت رو انتخاب کن
گروه خدمت*
گروه خدمت موردنظرت رو انتخاب کن
نوع خدمت*
خدمت موردنظرت رو انتخاب کن
اطلاعات درخواست
فایل ضمیمه
محاسبه هزینه
هزینه خدمت
۰ تومان
هزینه خدمات در محل
- تومان
هزینه مشاوره و تجویز نسخه
تومان
هزینه تفسیر آزمایش
تومان
تخفیف
۰ ۰ تومان
مجموع هزینه‌ها
۰ تومان
اطلاعات تماس
کد تخفیف:
discount-icon
بررسی

کد معرف:
discount-icon
بررسی

سوالات متداول

از کجا بفهمم بیماری مقاربتی دارم؟
در برخی از موارد بیماری‌های مقاربتی بدون علائم هستند. به همین دلیل اگر رابطه جنسی پرخطر داشتید، بهتر است تا آزمایش بیماری های مقاربتی را انجام دهید.
آیا امکان انجام آزمایش مقاربتی در منزل وجود دارد؟
بله، با تماس با مجموعه هومکا، به راحتی می‌توانید آزمایشات را با هزیمه بسیار پایین در منزل انجام دهید.
آیا امکان تشخیص ایدز و سفلیکس، با آزمایش خون وجود دارد؟
بله با گرفتن یک نمونه خون، تشخیص ایدز و سفلیکس صورت می‌گیرد.
آیا بیماری‌های مقاربتی کاملا درمان می‌شوند؟
بیماری‌های مقاربتی ویروسی، معمولا کاملا از بین نمی‌روند اما امکان کنترل آن تا حد زیادی وجود دارد.
خدمات هومکا در زمینه بیماری‌های مقاربتی در کدام شهرها انجام می‌شود؟
در شهرهای تهران، کرج و مشهد انواع خدمات هومکا صورت می‌گیرد.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...