لکه بینی در بارداری + چه خونریزی در بارداری خطرناک است؟

بارداری

 

مشاهده خونریزی یا لکه بینی در دوران بارداری می‌تواند دلهره‌آور و ترسناک باشد اما خوب است بدانیم که لکه بینی و گاهی خونریزی خفیف همیشه نشانه بیماری یا اتفاق بدی نیست. بسیاری از خانم‌هایی که در دوران بارداری لکه بینی دارند، نوزادان سالمی به دنیا می‌آورند. لکه بینی به زمانی گفته می‌شود که چند قطره خون صورتی، قرمز یا قهوه‌ای تیره را روی لباس زیر خود مشاهده کنید.

لکه بینی معمولاً سبک‌تر از خونریزی پریود است و خون به حدی نیست که لباس زیر را آغشته کند. عوامل مختلفی ممکن است طی بارداری منجر به لکه بینی شوند اما درهرصورت، در بیشتر موارد خطری متوجه جنین نمی‌شود و پزشک با درمان عامل زمینه‌ای مشکل را برطرف می‌کند.

چه زمانی برای لکه‌بینی در بارداری به پزشک مراجعه کنیم؟

چه زمانی برای لکه‌بینی در بارداری به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده لکه بینی یا خونریزی در هر زمانی از بارداری موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک با بررسی علائم همراه با خونریزی یا لکه بینی مثل درد و تب به عامل زمینه‌ای پی برده و با تجویز دارو مشکل را درمان می‌کند. اگر در سه‌ماهه دوم یا سوم دچار خونریزی شدید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید چراکه خونریزی‌های پس از سه‌ماهه اول جدی‌تر هستند و نیاز به ارزیابی فوری دارند.

لکه ‌بینی در سه‌ماهه اول بارداری

طبق گزارش کالج متخصصان زنان و زایمان ایالات‌متحده، حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از زنان باردار در سه‌ماهه اول خونریزی را تجربه می‌کنند. نتایج مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۰ که بر روی ۴۵۳۹ زن باردار انجام شد، نشان داد که از هر ۴ خانم باردار ۱ نفر در سه‌ماهه اول بارداری دچار خونریزی شده است. در این مطالعه مشخص شد که لکه بینی بیشتر در هفته‌ ششم و هفتم بارداری رخ می‌دهد و این خونریزی‌ها همواره نشانه سقط جنین یا بیماری نبوده‌اند. لکه بینی در ۱۲ هفته اول بارداری ممکن است به دلایل زیر دیده شود:

 • خونریزی لانه گزینی
 • حاملگی خارج رحمی
 • سقط جنین
 • علل ناشناخته

خونریزی لانه گزینی

خونریزی لانه گزینی ۶ تا ۱۲ روز پس از لقاح رخ می‌دهد و علت آن متصل شدن جنین به دیواره رحم است. همه زنان خونریزی لانه گزینی را تجربه نمی‌کنند، اما آن‌هایی که این لکه بینی را می‌بینند، نظاره‌گر اولین علائم بارداری هستند. خون ناشی از لانه گزینی از صورتی روشن تا قهوه‌ای تیره متغیر بوده و نسبت به خونریزی قاعدگی سبک‌تر است. درواقع خونریزی به حدی نیست که به تامپون یا نوار بهداشتی نیاز داشته باشید و همچنین زمان ادرار خون به داخل توالت نمی‌چکد. لکه بینی لانه گزینی از چند ساعت تا چند روز طول می‌کشد و خودبه‌خود نیز متوقف می‌شود.

حاملگی خارج رحمی و لکه بینی در بارداری

حاملگی خارج رحمی و لکه بینی در بارداری

حاملگی خارج رحمی یک وضعیت اورژانس در بارداری است. این نقص در بارداری زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک بارورشده به جایی خارج از رحم بچسبد. لکه بینی یا خونریزی خفیف تا شدید از علائم حاملگی خارج رحمی است. خونریزی یا لکه بینی در حاملگی خارج رحمی معمولاً با علائم زیر همراه است:

 • درد شدید یا مبهم شکم یا لگن
 • ضعف، سرگیجه یا غش
 • فشار مقعدی

در صورت مشاهده این علائم بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

سقط جنین و لکه بینی

یکی دیگر از دلایل لکه بینی در بارداری سقط جنین است. بیشترین احتمال سقط جنین مربوط به ۱۳ هفته اول بارداری است. اگر خونریزی قهوه‌ای یا قرمز روشن را با درد و یا بدون درد مشاهده کردید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر خونریزی به دلیل سقط جنین باشد، علائم زیر نیز بروز می‌کند:

 • کمردرد خفیف تا شدید
 • کاهش وزن
 • مخاط سفید و صورتی
 • گرفتگی عضلات یا اسپاسم
 • وجود بافت و لخته در خون
 • ناپدید شدن علائم حاملگی

پس از سقط جنین، کار چندانی نمی‌توان برای حفظ بارداری انجام داد. با این حال لازم است که موضوع را به پزشک اطلاع دهید تا در صورت وجود مواردی مثل حاملگی خارج رحمی یا عوارض جدی زمینه‌ای، درمان لازم انجام شود. پزشک دو یا چند آزمایش خون را جهت بررسی سطح هورمون hCG تجویز خواهد کرد. احتمالاً فاصله تست‌ها ۲۴ تا ۴۸ ساعت است.

سقط جنین و لکه بینی

دلیل اینکه به بیش از یک آزمایش خون نیاز دارید این است که مشخص شود که آیا سطح hCG شما در حال کاهش است یا خیر. اگر سطح hCG کاهشی باشد نشان‌دهنده از دست رفتن بارداری است. سقط جنین به این معنا نیست که در آینده نیز با چنین مشکلی مواجه خواهید شد. معمولاً عمده موارد سقط جنین در سه‌ماهه اول به دلیل اختلالات تکثیر سلولی جنین رخ می‌دهد و اینکه چنین اتفاقی در بارداری‌های بعدی تکرار شود، بسیار اندک است.

به گفته وب‌سایت healthline ازآنجایی‌که در اوایل بارداری تغییرات فیزیکی زیادی اتفاق می‌افتد، بعضی‌اوقات به دلایل نامشخصی لکه بینی رخ می‌دهد. برای مثال گاهی تغییرات دهانه رحم باعث لکه بینی خفیف می‌شود. در موارد دیگر، تغییرات هورمونی عامل خونریزی است.

همچنین ممکن است پس از رابطه جنسی لکه بینی خفیف را تجربه کنید. عفونت یکی دیگر از دلایل احتمالی لکه بینی است، به همین دلیل مهم است که هرگونه لکه بینی در دوران بارداری را با پزشک خود مطرح کنید.

لکه بینی در سه‌ماهه دوم بارداری

خونریزی خفیف یا لکه بینی در سه‌ماهه دوم ممکن است به دلیل تحریک دهانه رحم پس از رابطه جنسی یا پس از معاینه دهانه رحم رخ دهد. این حالت شایع است و جای نگرانی نیست. پولیپ دهانه رحم یکی دیگر از دلایل احتمالی خونریزی در سه‌ماهه دوم است. پولیپ رشد خوش‌خیم سلول‌ها در دهانه رحم است. ممکن است عروق خونی در بافت پولیپ باعث خونریزی خفیف و لکه بینی شود. اگر خونریزی واژینال بیشتر از لکه بینی باشد باید فوراً موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. خونریزی شدید در سه‌ماهه دوم ممکن است نشانه یک وضعیت جدی باشد، مانند:

 • جفت سرراهی
 • زایمان زودرس
 • سقط جنین

لکه بینی در سه‌ماهه سوم بارداری

خونریزی خفیف یا لکه بینی در اواخر بارداری ممکن است پس از رابطه جنسی یا معاینه دهانه رحم دیده شود. این حالت شایع است و جای نگرانی نیست. همچنین می‌تواند به دلیل فرایند “نمایش خونین” یا نشانه‌ای از نزدیکی زایمان باشد. اگر در اواخر بارداری خونریزی شدید رخ دهد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید چراکه ممکن است علت خونریزی یکی از دلایل زیر باشد:

 • جفت سرراهی
 • جدا شدن جفت

اگر جریان خون خفیف و در حد لکه‌بینی باشد، باز هم لازم است که موضوع را در اسرع وقت به پزشک اطلاع دهید چون‌که گاهی اقدامات مراقبتی به‌موقع برای ایمنی شما و جنین ضروری است.

منبع
healthline
homeca-doctors

مطالب بالا با تایید دکتر سیدحسن مرتضوی منتشر شده است.

تخصص پزشک: پزشک عمومی

فارغ‌التحصیل دانشگاه: دانشگاه علوم پزشکی اراک

شماره نظام پزشکی: 155058

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

پرسش و پاسخ با پزشک هومکا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا