لکه‌بینی در بارداری + چه لکه بینی در بارداری خطرناک است؟

بارداری

 

مشاهده خونریزی یا لکه‌بینی در دوران بارداری می‌تواند دلهره‌آور و ترسناک باشد اما خوب است بدانیم که لکه‌بینی و گاهی خونریزی خفیف همیشه نشانه بیماری یا اتفاق بدی نیست. بسیاری از خانم‌هایی که در دوران بارداری لکه‌بینی دارند، نوزادان سالمی به دنیا می‌آورند. لکه‌بینی به زمانی گفته می‌شود که چند قطره خون صورتی، قرمز یا قهوه‌ای تیره را روی لباس زیر خود مشاهده کنید.

لکه‌بینی معمولاً سبک‌تر از خونریزی پریود است و خون به حدی نیست که لباس زیر را آغشته کند. عوامل مختلفی ممکن است طی بارداری منجر به لکه‌بینی شوند اما درهرصورت، در بیشتر موارد خطری متوجه جنین نمی‌شود و پزشک با درمان عامل زمینه‌ای مشکل را برطرف می‌کند.

چه زمانی برای لکه‌بینی در بارداری به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده لکه‌بینی یا خونریزی در هر زمانی از بارداری موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک با بررسی علائم همراه با خونریزی یا لکه بینی مثل درد و تب به عامل زمینه‌ای پی برده و با تجویز دارو مشکل را درمان می‌کند. اگر در سه‌ماهه دوم یا سوم دچار خونریزی شدید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید چراکه خونریزی‌های پس از سه‌ماهه اول جدی‌تر هستند و نیاز به ارزیابی فوری دارند.

چه زمانی برای لکه‌بینی در بارداری به پزشک مراجعه کنیم؟

لکه‌بینی در سه‌ماهه اول بارداری

طبق گزارش کالج متخصصان زنان و زایمان ایالات‌متحده، حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از زنان باردار در سه‌ماهه اول خونریزی را تجربه می‌کنند. نتایج مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۰ که بر روی ۴۵۳۹ زن باردار انجام شد، نشان داد که از هر ۴ خانم باردار ۱ نفر در سه‌ماهه اول بارداری دچار خونریزی شده است. در این مطالعه مشخص شد که لکه‌بینی بیشتر در هفته‌ ششم و هفتم بارداری رخ می‌دهد و این خونریزی‌ها همواره نشانه سقط جنین یا بیماری نبوده‌اند. لکه‌بینی در ۱۲ هفته اول بارداری ممکن است به دلایل زیر دیده شود:

 • خونریزی لانه گزینی
 • حاملگی خارج رحمی
 • سقط جنین
 • علل ناشناخته

خونریزی لانه گزینی

خونریزی لانه گزینی ۶ تا ۱۲ روز پس از لقاح رخ می‌دهد و علت آن متصل شدن جنین به دیواره رحم است. همه زنان خونریزی لانه گزینی را تجربه نمی‌کنند، اما آن‌هایی که این لکه‌بینی را می‌بینند، نظاره‌گر اولین علائم بارداری هستند. از آنجایی که این لکه‌بینی تا حدودی به پریود شباهت دارد برخی افراد ممکن است آن را با عادت ماهانه اشتباه بگیرند.

خون ناشی از لانه گزینی از صورتی روشن تا قهوه‌ای تیره متغیر بوده و نسبت به خونریزی قاعدگی سبک‌تر است. درواقع خونریزی به حدی نیست که به تامپون یا نوار بهداشتی نیاز داشته باشید و همچنین زمان ادرار خون به داخل توالت نمی‌چکد. لکه‌بینی لانه گزینی از چند ساعت تا چند روز طول می‌کشد و خودبه‌خود نیز متوقف می‌شود. زمان تخمک‌گذاری، لقاح و لانه گزینی بر اساس یک چرخه منظم ۲۸ روزه سیکل قاعدگی به شکل زیر است:

 •  روز ۱: روز اول قاعدگی (روز پریود)
 • روز ۱۴: روز تخمک‌گذاری (آزاد شدن تخمک از تخمدان)
 • روزهای ۱۴ تا ۱۵: روز لقاح که معمولاً ظرف چند ساعت پس از تخمک‌گذاری انجام می‌شود (برخورد اسپرم و تخمک)
 • روزهای ۲۰ تا ۲۴: روز لانه‌گزینی که حدود ۶ تا ۷ روز پس از لقاح صورت می‌گیرد

تفاوت لکه بینی در بارداری با خونریزی لانه گزینی و قاعدگی

اولین لکه‌بینی در اوایل بارداری معمولاً به خونریزی لانه‌گزینی مربوط است. اما به‌درستی نمی‌توان تفاوت لکه‌بینی لانه‌گزینی را از لکه‌بینی طبیعی یا خونریزی پریود تشخیص داد به‌خصوص در افرادی که از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند یا مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) هستند این موضوع پررنگ‌تر است.

تنها راه مطمئن برای تشخیص تفاوت انجام آزمایش بارداری است. البته علائم خاصی وجود دارد که تا حدودی می‌توان خونریزی لانه‌گزینی را از خونریزی پریود تمایز داد. اگر لکه‌های خون به رنگ قهوه‌ای یا قرمز تیره شروع ‌شود و اما به‌تدریج روشن‌تر ‌شود به احتمال زیاد پریود است. برای درک اینکه آیا خونریزی مربوط به لانه‌گزینی است یا پریود به سه ویژگی زیر توجه کنید:

نشانه شماره ۱: گرفتگی عضلات

گرفتگی ناشی از لانه گزینی اگرچه گاهی شدید است اما معمولاً به‌اندازه گرفتگی ناشی از پریود طول نمی‌کشد. البته هر فردی انقباضات رحمی را به گونه متفاوتی تجربه می‌کند و حتی خون جزئی در رحم می‌تواند در برخی زنان باعث گرفتگی شود و در زنان دیگر بدون گرفتگی باشد. بنابراین آنچه اهمیت دارد این است که بدن خود را بهتر بشناسید و موارد غیرعادی را تشخیص دهید.

حاملگی خارج رحمی و لکه بینی در بارداری

نشانه شماره ۲: مقدار جریان خون

در برخی افراد خونریزی لانه گزینی همانند شدت خونریزی روز اول پریود است اما تفاوت آن این است که طول دوره خونریزی لانه گزینی کوتاه‌تر از پریود است. زمانی که خونریزی لانه گزینی به پایان می‌رسد فرد ممکن است احساس کند که سینه‌ها حساس‌تر شده‌اند یا دچار حالت تهوع شود و نشانه‌های کوچکی از بارداری بروز کند.

نشانه شماره ۳: پیوستگی جریان خون

خونریزی لانه گزینی یک یا دو روز به طول می‌انجامد اما اگر جریان خون ثابت‌تر و طولانی‌تر باشد و خونریزی سبک‌ شروع شود و با گذر زمان سنگین‌تر شود احتمالاً خونریزی چرخه قاعدگی است.

چه نوع خونریزی در بارداری خطرناک است؟

حاملگی خارج رحمی و لکه‌بینی در بارداری

حاملگی خارج رحمی یک وضعیت اورژانس در بارداری است. زمانی که یک تخمک بارورشده در خارج از رحم برای مثال در لوله فالوپ لانه گزینی می‌کند به آن حاملگی خارج رحمی می‌گویند. این عارضه می‌تواند باعث خونریزی شود زیرا تخمک بارورشده نمی‌تواند به‌درستی در خارج از رحم رشد کند ازاین‌رو، تخمک باید از طریق جراحی یا با دارو برداشته شود. علائم حاملگی خارج از رحم معمولاً در هفته ۶ بارداری ظاهر می‌شوند اما ممکن است در هفته‌های بعدی نیز دیده شود. سایر علائم حاملگی خارج رحمی به‌صورت زیر است:

 • درد پایین شکم که گاهی در یک طرف بدن احساس می‌شود
 • خونریزی واژینال یا ترشحات آبکی و قهوه‌ای رنگ
 • درد در بالای شانه
 • احساس درد هنگام ادرار یا مدفوع
 • درد شدید یا مبهم شکم یا لگن
 • ضعف، سرگیجه یا غش

در صورت مشاهده این علائم بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

سقط جنین و لکه‌بینی در بارداری

یکی دیگر از دلایل لکه‌بینی در بارداری سقط جنین است. بسیاری از سقط‌های زودرس (قبل از هفته ۱۴) به دلیل مشکلات ژنتیکی و کروموزومی در جنین رخ می‌دهد. از دلایل دیگر سقط جنین می‌توان به مشکلات هورمونی یا لخته شدن خون اشاره کرد. بیشتر سقط‌ها در ۱۲ هفته (۳ ماه) اول بارداری اتفاق می‌افتند و در بیشتر موارد نمی‌توان از آن‌ها پیشگیری کرد. اگر خونریزی قهوه‌ای یا قرمز روشن را با درد و یا بدون درد مشاهده کردید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر خونریزی به دلیل سقط جنین باشد، علائم زیر نیز بروز می‌کند:

 • کمردرد خفیف تا شدید
 • کاهش وزن
 • مخاط سفید و صورتی
 • گرفتگی و درد در قسمت پایین شکم
 • خروج خون همراه با بافت از واژن
 • از بین رفتن علائم بارداری
 • ترشحات واژن

سقط جنین و لکه بینی

پس از سقط جنین، کار چندانی نمی‌توان برای حفظ بارداری انجام داد. با این حال لازم است که موضوع را به پزشک اطلاع دهید تا در صورت وجود مواردی مثل حاملگی خارج رحمی یا عوارض جدی زمینه‌ای، درمان لازم انجام شود. پزشک دو یا چند آزمایش خون را جهت بررسی سطح هورمون hCG تجویز خواهد کرد. احتمالاً فاصله تست‌ها ۲۴ تا ۴۸ ساعت است.

دلیل اینکه به بیش از یک آزمایش خون نیاز دارید این است که مشخص شود که آیا سطح hCG شما در حال کاهش است یا خیر. اگر سطح hCG کاهشی باشد نشان‌دهنده از دست رفتن بارداری است. سقط جنین به این معنا نیست که در آینده نیز با چنین مشکلی مواجه خواهید شد. معمولاً عمده موارد سقط جنین در سه‌ماهه اول به دلیل اختلالات تکثیر سلولی جنین رخ می‌دهد و اینکه چنین اتفاقی در بارداری‌های بعدی تکرار شود، بسیار اندک است.

خونریزی ناشی از عفونت واژن

عفونت‌های قارچی در دوران بارداری شایع است زیرا تغییرات هورمونی می‌تواند تعادل اسیدی واژن را تغییر دهد. علائم شایع عفونت قارچی شامل خارش واژن، ترشحات سفید و غلیظ و گاهی خونریزی است. هر گونه عفونت مقاربتی و همچنین عفونت دهانه رحم، واژن یا رحم می‌تواند باعث خونریزی در اوایل بارداری شود.

به گفته وب‌سایت healthline ازآنجایی‌که در اوایل بارداری تغییرات فیزیکی زیادی اتفاق می‌افتد، بعضی‌اوقات به دلایل نامشخصی لکه‌بینی رخ می‌دهد. برای مثال گاهی تغییرات دهانه رحم باعث لکه‌بینی خفیف می‌شود. در موارد دیگر، تغییرات هورمونی عامل خونریزی است.

همچنین ممکن است پس از رابطه جنسی لکه‌بینی خفیف را تجربه کنید. عفونت یکی دیگر از دلایل احتمالی لکه‌بینی است، به همین دلیل مهم است که هرگونه لکه بینی در دوران بارداری را با پزشک خود مطرح کنید.

لکه‌بینی در سه‌ماهه دوم بارداری

خونریزی خفیف یا لکه‌بینی در سه‌ماهه دوم ممکن است به دلیل تحریک دهانه رحم پس از رابطه جنسی یا پس از معاینه دهانه رحم رخ دهد. این حالت شایع است و جای نگرانی نیست. پولیپ دهانه رحم یکی دیگر از دلایل احتمالی خونریزی در سه‌ماهه دوم است. پولیپ رشد خوش‌خیم سلول‌ها در دهانه رحم است. ممکن است عروق خونی در بافت پولیپ باعث خونریزی خفیف و لکه‌بینی شود. اگر خونریزی واژینال بیشتر از لکه بینی باشد باید فوراً موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. خونریزی شدید در سه‌ماهه دوم ممکن است نشانه یک وضعیت جدی باشد، مانند:

 • جفت سرراهی
 • زایمان زودرس
 • سقط جنین

لکه‌بینی در سه‌ماهه سوم بارداری

خونریزی خفیف یا لکه‌بینی در اواخر بارداری ممکن است پس از رابطه جنسی یا معاینه دهانه رحم دیده شود. این حالت شایع است و جای نگرانی نیست. همچنین می‌تواند به دلیل فرایند “نمایش خونین” یا نشانه‌ای از نزدیکی زایمان باشد. اگر در اواخر بارداری خونریزی شدید رخ دهد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید چراکه ممکن است علت خونریزی یکی از دلایل زیر باشد:

 • جفت سرراهی
 • جدا شدن جفت

اگر جریان خون خفیف و در حد لکه‌بینی باشد، باز هم لازم است که موضوع را در اسرع وقت به پزشک اطلاع دهید چون‌که گاهی اقدامات مراقبتی به‌موقع برای ایمنی شما و جنین ضروری است.

لکه‌بینی در سه‌ماهه سوم بارداری

چه زمانی لکه بینی در بارداری طبیعی است؟

خونریزی واژینال یکی از علائم مهم اوایل بارداری است. از هر ۴ نفر، ۱ نفر در اوایل بارداری معمولاً در هفته‌های ۵ و ۸ حاملگی، لکه‌بینی را تجربه می‌کند. برای آشنایی بهتر با لکه‌بینی در بارداری به نکات زیر دقت کنید:

 • لکه‌بینی هرگونه خونریزی خفیف از واژن است که ممکن است با لانه گزینی، تغییرات بافتی رحم و سایر دلایل در ارتباط باشد
 • لکه بینی یکی از نشانه‌های اصلی اوایل بارداری است
 • لکه بینی در اوایل بارداری معمولاً جای نگرانی ندارد
 •  لکه‌بینی معمولاً به چند قطره خون اطلاق می‌شود که پد یا آستر شورت را آغشته نمی‌کند بلکه در حد چند لکه مجزا از هم دیده می‌شود

لکه‌بینی در موارد زیر طبیعی محسوب می‌شود:

 • تغییرات دهانه رحم: نوسانات طبیعی هورمون‌ها در دوران بارداری می‌تواند سبب تغییراتی در دهانه رحم شود و آن را مستعد خونریزی کند
 • پولیم رحم: پولیپ‌های دهانه رحم (توده خوش‌خیم) در دوران بارداری بیشتر دچار خونریزی می‌شوند
 • رابطه جنسی: به دلیل تغییرات هورمونی رحم و حساس شدن بافت‌های واژن احتمال لکه‌بینی یا خونریزی خفیف به دنبال رابطه جنسی یا معاینه لگن نیز وجود دارد
 • لکه بینی لانه گزینی: در اوایل بارداری مقداری لکه بینی نیز به پدیده لانه گزینی مربوط می‌شود که طی آن تخمک بارورشده به دیواره رحم می‌چسبد

کلام آخر

اگر قصد انجام آزمایش در منزل یا تفسیر آزمایش خون و ادرار را تحت پوشش بیمه پایه و تکمیلی دارید، به راحتی می‌توانید از خدمات هومکا بهره‌مند شوید و با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
healthlinehealthlinehellocluemedicinenetnhs
homeca-doctors

مطالب بالا با تایید دکتر سیدحسن مرتضوی منتشر شده است.

تخصص پزشک: پزشک عمومی

فارغ‌التحصیل دانشگاه: دانشگاه علوم پزشکی اراک

شماره نظام پزشکی: 155058

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۱۷ دیدگاه

 1. سلام و احترامات خانم دکتور من تازه هفته سیزدهمم شروع شده و لکه بینی بدون درد امروز برام پیش اومده شما چی توصیه میکنید؟

   1. سلام به شما
    لکه‌بینی در بارداری ممکنه ایجاد بشه.
    مهم اینه که به صورت مداوم تحت نظر پزشک منخصص زنان باشین و به طور مرتب سونوگرافی سلامت انجام بدین.

     1. سلام من ۳۷ هفته هستم امروز معاینه شدم و لکه بینی داشتم ایا خطر داره اگه خیلی خطرناک نیست فردا برم دکتر

       1. سلام به شما
        غالبا این علامت ایجاد می‌شه. بدون عجله و نگرانی، اما حتما برای معاینه مراجعه کنین.

       2. سلام،خانم دکترخسته نباشید
        من طبق سونو ۵ هفته ۱ روز باردارم،ساک حاملگی بدون جنین دیده شد،دکترگفت ۲ هفته دیگه بیا،ولی الان دچار لکه بینی قهوه ای رنگ شدم،بنظرشما نشانه سقطه؟یادوباره برم پیش دکتر؟چکار کنم؟

         1. سلام به شما
          لکه بینی خفیف در ابتدای بارداری طبیعی هست. باید سونوگرافی مجدد تکرار بشه. ضمن اینکه تیتراسیون بتا هم به بررسی سیر بارداری کمک می‌کنه.

           1. سلام خسته نباشید منم ۶هفته هستم ۲روزه لکه بینی میبینم سونو دادم ۱کیسه زرده دیده شده اما فتال پل دیده نشده گفت ۱۰روز دیگ مجدد سونو بده..بتامم ۵هفته و ۴روز۱۲۶۹۰بود اما تو۶هفته ۷۲۳۵۰هست..میخام بدونم دلیل این لکه هاودلدردو کمردردها چی هست؟ ۲اینک گفتن علت بتابالامیتونه دوقلویی باشه اما۱کیسه زرده دیده شده و توشم خالی هست جنینی دیده نشده میشه بگید چرا؟ و مشکل چی هست؟ میگن تو۶هفته باید جنین دیده شه چرا برا من دیده نشده؟ توروخدا جواب بدید
            ضمنا من ۴ماه پیش ۱سقط داشتم

            • سلام ستیای عزیز
             تعیین علت و تشخیص در پزشکی به بررسی متعدد نیاز داره و صرفا براساس گزارشات نمی‌شه اظهار نظر کرد. بتا الزاما نشانه چندقلویی نیست و تایید کننده وضعیت بارداری، سونوگرافی هست. با توجه به سابقه سقط لازمه مرتب تحت نظر متخصص زنان باشین. بارداری افراد ممکنه شرایط متفاوتی داشته باشه. پس بهتره بدون نگرانی و تحلیل غیرعلمی، بررسی رو به متخصص زنان بسپارین. انشالله بارداری سالم و خوبی خواهد بود.

          • سلام خسته نباشی خانوم دکتر من ۸ هفته میشه بار دار هستم پنج هفتگی یه بار لکه دیدیدم اونم به رنگ قهوه‌ای و امروزم میشه ۲ ماه ۳ روزم یه بار دیدم اونم کم میخواستم بدونم خطرناک نیست برای خودم و جنین ممنون میشم

            1. سلام به شما
             لکه‌بینی در بارداری گاها رخ می‌ده و خطرناک نیست. اما باید ارزیابی سونوگرافی طبق روتین و معاینه توسط متخصص زنان انجام بشه.

              1. سلام من بعد از پریود که یک هفته گذشت لکه بینی داشتم تا زمان پریود بعدی اما زمان پریود دیگه پریود نشدم هنوز هم هر یک روز یک لکه خون میاد

                1. سلام به شما
                 سوال واضحی در متن وجود نداره. برای بررسی اختلال سیکل به متخصص زنان مراجعه کنین.

             • سلام بعد هفت روز از زمان قاعده گی با بی بی چک فهمیدم که باردارم و یک دفعه زیر دلم درد خفیف و در ناحیه کمر لکه خون قهوه ای اومد بیرون بعد از گذشت ۳ساعت همراه با ادرار خون بیرون نمیاد ولی دستمال که داخل رحم میزارم قهوه ای میشه و دیگه درد ندارم علت چیست و برم آزمایش بارداری بدم

               1. سلام به شما دوست عزیز
                لکه خون ممکنه به علت لانه‌گزینی جنین بوده باشه و درد هم معمولا به همین علت و همینطور به تغییرات بافت رحم مربوطه.
                در هر صورت لازمه که بارداری با آزمایش خون تایید و مراقبت‌های دوران بارداری شروع بشه.

                 1. سلام وقت بخیر من تازه چندروز متوجه شدم باردارم تقریبا ۱۲روز ازپریودیم گذشته وامروز ازخواب که بیدارشدم لک بینی دارم اولش یه لک قرمز پررنگ بود ولی بعد لک های صورتی کمرنک الان خطرناک هست این لک بینی باتوجه به سقطی که قبل داشتم ممنون میشم پاسخگو باشین

                   1. سلام دوست عزیز
                    با توجه به وجود سابقه سقط قبلی، هرگونه لکه‌بینی در بارداری باید بررسی بشه. به متخصص زنان مراجعه کنین تا با انجام سونوگرافی سلامت جنین بررسی بشه.

                     1. سلام وقتتون بخیر من هفته پنجم بارداری هستم امروز متوجه لکه بینی شدم خطرناک نباشه نشونه سقط نیست؟؟؟

                      • سلام به شما
                       لکه بینی در بارداری ممکنه به طور طبیعی رخ بده. اما بهرحال باید تحت نظر پزشک متخصص زنان باشین و با ایشان مشورت کنین.

                     2. سلام خانم دکتر من هفته ۷ باردارم امروز صبح یه کم لکه بینی داشتم درحدی هم نبود که لباس زیرم کثیف بشه ایا سقط میشه ؟؟

                       1. سلام به شما
                        غالبا نشان از مشکل خاصی نیست. اما بهرحال در سیر بارداری باید تحت نظر پزشک متخصص زنان باشین.

                         1. سلام من دوماهه باردارم شش روز هست ک هرروز یک تا دو لکه قهوه ای رنگ میبینم آیا خطرناکه درضمن الان شیاف پروژسترون دارم استفاده میکنم تازه یک شبه ک شیاف گذاشتم ممنون از راهنماییتون

                          • سلام به شما
                           اگر تحت معاینه دکتر زنان قرار گرفتین، جای نگرانی نیست. با داروهای تجویزی بهتر می‌شه. حتما استراحت کنین.

                         2. سلام من تو هفته هشت بارداری هستم تو شش هفته لکه بینی داشتم رفتم سنو گفتن ساک حاملگی هست ولی جنین تشکیل نشده شیاف پروژسترون دارم استفاده میکنم بازم لکه بینی دارم و خونریزی ایا داره سقط میشه

                           1. سلام به شما
                            سقط محتمل هست. اگرچه بهتره از پزشک زنان خودتون بپرسین که به شرایط بدنی و معاینات کامل شما آگاه هستن.

                          1. سلام مینوی عزیز
                           لکه‌بینی در بارداری علل مختلفی داره. بسته به شرایط مادر و جنین میتونه طبیعی باشه و یا نتیجه اتفاقات غیرمعمول باشه. جای نگرانی شدید نیست اما حتما به پزشک درمانگر خودتون که در جریان شرایط شما و معاینات بودند اطلاع بدید تا بتونن تفسیر صحیحی بکنن.

                            1. سلام من سر موقعم پریود شدم پربودیم جوریه در حد لکه بینی خون قرمز یه شب نوار بهداشتی گداشتم تا روز بعدش خیلی کم اومده بود خون هیچ ماهی اینجوری نبودم هنوز درد پریودی دارم اما خون نمیاد میاد خیلی کم

                              1. سلام به شما
                               الزاما این شرایط نشان‌دهنده مشکل خاصی نیست. در صورت تکرار شدن این شرایط در سیکل بعدی، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                            2. سلام ممنون از مقالات خوبتون
                             من ۴ هفته باردارم سه روز پیش خونریزی در حد یک انگشت داشتم رفتم دکتر شیاف پروژسترون ۴۰۰ داد که استفاده کنم خوب شدم اما دوباره لکه بینی کمرنگی به رنگ صورتی دارم. علتش چیه؟ خطرناکه؟

                              1. سلام فاطمه‌ی عزیز
                               ممنون از لطف شما
                               خوشحالیم که مطالب رو دوست داشتین
                               لکه‌بینی در بارداری علل مختلفی داره. بسته به شرایط مادر و جنین میتونه طبیعی باشه و یا نتیجه اتفاقات غیرمعمول باشه. جای نگرانی شدید نیست اما حتما به پزشک درمانگر خودتون که در جریان شرایط شما و معاینات بودند اطلاع بدید تا بتونن تفسیر صحیحی بکنن.

                              2. سلام من ۴ ماه و ۱۰ روزه که باردارم احساس خستگی دارم و دیروز کمی لکه بینی صورتی رنگ داشتم ولی درد نداشتم علتش چیه؟
                               لازمه برم دکتر

                                1. سلام سمیرای عزیز
                                 احساس خستگی یا ضعف در دوره بارداری طبیعیه. لکه‌بینی گاه‌گاهی با مقدار کم میتونه طبیعی باشه اما توصیه میشه در چکاپ دوره‌ای بارداری حتما به متخصص زنانی که تحت نظرشون هستید اطلاع بدین.

                                  1. سلام دوهفته هست ازوقت پریودم گذشته الان چند روزه لکه بینی قهوای قرمز تیره دارم بدون درد ولی کمرم خشکه می سوزه علتش چیه

                                    1. سلام به شما
                                     باید بارداری احتمالی بررسی بشه. همچنین با انجام سونوگرافی به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                     • سلام به شما
                                      باید بارداری احتمالی بررسی بشه. همچنین با انجام سونوگرافی به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                       1. سلام من امروز۸روزازپریودیم گذشته بی بی چک گرفتم ۲بارهردوبارهم مثبت بوده
                                        امروزرفتم سرویس لکه قهوه ای اومدبرم آزمایش بدم نشون میده ک باردارم یانه ممنون ازتون

                                    2. سلام من هفته ۱۱ بارداری هستم از ۴ روز پیش لکه بینی قهوه ای داشتم و امروز کمی خونریزی باید چکار کنم آیا علائم سقط هست

                                      1. سلام به شما
                                       الزاما خونریزی نشانه سقط نیست اما ضروری هست که معاینه و سونوگرافی انجام بشه.

                                        1. سلام خسته نباشی من ۸روزه ازپریودیم گذشته ومن دراین ۸روزدوباررفتم آزمایش بتادادم اولین آزمایش بتاشمارم ۲۶بودومی شمارش۳۳شودبعدک من آزمایش دادم یه شب دیدم دوسه لکه قهوای اومدبعدشب دیگ خون ریزی داشتم مثل ک پریودبشی همنجورالان رفتم دکتردکتردوباره برام آزمایش بتانوشت باسنوگرافتی ممکن هست سقت شوده باشه

                                          1. سلام به شما
                                           با توجه به سیر صعودی بتا، بارداری مطرح هست. اما برای بررسی وضعیت بارداری یا سقط احتمالی، باید ضمن انجام سونوگرافی، بررسی بتا به صورت سریال انجام داد. حتما به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                        2. سلام ،هفته ۲۲ حاملگی من است و امروز لکه بینی و درد در قسمت شکم احساس میکنم چی کار باید بکنم

                                          1. سلام به شما
                                           باید حتما معاینه و سونوگرافی کنترل انجام بشه. لازم هست با پزشک متخصص زنان خودتون که تحت نظرشون هستین، صحبت کنین

                                          2. سلام ،هفته ۲۲ حاملگی من است و امروز لکه بینی و درد در قسمت شکم احساس میکنم چی کار باید بکنم

                                            1. سلام به شما
                                             باید حتما معاینه و سونوگرافی کنترل انجام بشه. لازم هست با پزشک متخصص زنان خودتون که تحت نظرشون هستین، صحبت کنین.

                                            2. سلام ممنون از مقاله های خوبتون من دوروز لکه بینی صورتی رنگ داشتم ولی الان ۳ روز گذشته از اخرین لکه بینیم
                                             هفته ۱۳ بارداریم و ۲۹ سالمه. ممکنه خطر داشته باشه؟

                                              1. سلام ملیحه عزیز
                                               ممنون از توجه شما
                                               لکه‌بینی در بارداری می‌تونه طبیعی هم باشه. اما باید حتما به اطلاع متخصص زنان برسه و در صورت لزوم سونوگرافی انجام بشه.

                                               1. سلام خانوم‌دکتر من‌هفته ح بارداری هستم ۱۹سالمه امروز چند قطره لکه قرمز داشتم ممکنه سقط باشه؟

                                                 1. سلام به شما
                                                  لکه‌بینی الزاما نشانه سقط نیست اما حتما باید توسط متخصص زنان بررسی و معاینه انجام بشه.

                                                • سلام وقت بخیر من در ۸هفته بارداری هستم چند روزه لک بینی دارم به پزشکم مراجعه کردم ده تا آمپول پروژستون کره تا شیافشتو برام.نوشت خیلی میترسم صبحا لک بینی قهوای دارم لباسم زیرم کثیف نمیشه فقط توالت میرم متوجه میشم سونو دادم وضعیت جنین صدای قطبش نرماله جای نگرانی هست

                                                  1. سلام به شما
                                                   در صورتیکه سونوگرافی در فواصل مرتب انجام بشه و تحت نظر پزشک متخصص زنان بمونین، جای نگرانی نیست.

                                                  2. سلام خسته نباشید من هفته پنجم بارداری هستم و الان درحد دو یا سه خط لکه بینی داشتم ایا خطری داره میشه پاسخ بدین ممنون

                                                    1. سلام به شما
                                                     لکه‌بینی در بارداری رخ می‌ده. اما حتما باید سونوگرافی و معاینه توسط پزشک متخصص زنان انجام بشه.

                                                      1. سلام خانم دکترمن ۳ماه اقدام ب بارداری کردم این ماه پریودشدم و دوروزبعدازتموم شدن پریودم رابطه داشتم بعداون لکه بینی دارم ک شده یک هفته ازمایش بتادادم ۱۲۸شده اماسونورفتم ساک حاملگی دیده نشده لوله التهاب داره ممکنه خارج رحم باش ؟یا اگه بتابره بالا التهاب درس میشه؟

                                                        1. سلام به شما
                                                         در توضیحات تناقض وجود داره. بتای بالا نشان‌دهنده بارداری هست و باید بررسی سونوگرافی بشه. به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                      2. سلام،من دو روز از موعد پریودیم گذشته، وپریود نشدم ،،ولی صبح روز دوم یه لکه با ترشح قرمزی دیدم ممکنه حاملگی باشه؟؟

                                                       درضمن ۵روزپیش ک تست دادم منفی زده بود

                                                        1. سلام به شما
                                                         بی‌بی چک قابل اعتماد نیست و برای بررسی بارداری باید از آزمایش بتا استفاده کرد.

                                                          1. ممنون،بعد برای شانس بارداری چی قرص هایی بخورم و چه راه حل هایی انجام بدم ک حامله بشم

                                                         • سلام من نزدیک شصت روزعه پریود نشدم یه هفته لکه قهوه‌ای دیدم دوبارم رفتم امازیش دادم گفتن منفیه جوابش 😔😔😔

                                                          • سلام وقتتون بخیر
                                                           ۳۱ سالمه و متاهل پریودام هر ماه با چند روز تاخیر صورت می گیره همراه با درد بسیار شدید همراه با حالت تهوع و افت فشار و گرفتگی بسیار شدید عضلات پا و طول دوره ام ۱۰ روزه که معمولا ۴ روز اول لک بینی ۲ روز خون ریزی سنگین ۴ روز هم دوباره لک بینی دارم میخواستم راهنماییم کنید که چه کار کنم تا درد پریودیم کمتر بشه و مشکلم چیه که اینقدر درد دارم

                                                            1. سلام به شما
                                                             باید ضمن انجام آزمایشات هورمونی و سونوگرافی، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین. بر اساس معاینه، درمان مناسب تجویز و به سادگی بهبود پیدا می‌کنه.

                                                            2. سلام خسته نباشید .من هفته ۱۱بارداری هستم لکه بینی قهوه ای چسبنده دارم یکم با کمی درد پریودی آیا خطر سقط هست

                                                              1. سلام به شما
                                                               با توجه به وجود درد، بهتره معاینه و بررسی سونوگرافی انجام بشه. به پزشک متخصص زنان خودتون مراجعه کنین.

                                                              2. سلام خسته نباشید من هفته ۸بارداریم هرز گاهی زیر دلم دردداره وامروز لکه بینی داشتم بنده شاغلم وکارم سنگینه میشه راهنمایم کنید

                                                                1. سلام به شما
                                                                 در این شرایط مراجعه به متخصص زنان و پرهیز از انجام کار سخت حتما توصیه می‌شه.

                                                                2. سلام وقتتون بخیر من چندروزه عادت ماهانم عقب افتاده امروز صبح که بیدار شدم خون دیدم وخیلی درد دارم اول صورتی کمرنگ والان قهوای پرنگ هستن ویه هفته قبل تاالان سرگیجه استفراغ حالت تهوع دارم نمیدونم حامله هستم یانه لطفا راهنماییم کنید؟

                                                                 • سلام.من چهارروز ازپریودیم گذشت تادوروز لکه بینی خیلی کم داشتم بعدخونریزی کردم اما صبح هیچ لکه و خونی نبود دور نافم هم دردمیکنه.
                                                                  ممکنه باردارباشم؟

                                                                  • سلام من هفته هفتم بارداریم ازدیروزلکه دیدم اول خپن قرمزکه لباسم کثیف شدامابعدش به صورت ترشح وقهوه ای رنگ وپهلوسمت چپم خیلی دردمیکنه میشه راهنمایی کنید

                                                                     1. سلام خسته نباشیدمن۱۴هفته باردارم دارم از۱۲هفته شروع کردم به خونریزی روز اول زیادبودرفتم دکترمنو فرستاد سونواونجاگفتن جنین مشکل نداره وخونریزیم با دادن شیاف کمترشد ولی هنوز ترشح قهوه ای تیره وقتی می رم دستشویی میبینم روزی۳یا۴دفعه به منتظرتون مشکلی داره باید چه کار کنم ممنون

                                                                       1. سلام مبینای عزیز
                                                                        اگر مقدار خیلی کم هست، جای نگرانی نیست. در صورت تداوم یا تغییر مقدار، حتما به پزشک متخصص زنان خودتون اطلاع بدین.

                                                                     2. سلام خسته نباشید من آخرین پریودم آخرمهربوده بعدازاون آبان پریودنشدم آذرهم نشدم.بین ۱۷ تا۲۲ باید پریود میشدم آزمایش خون دادم اول ۲۱ بود بعد ازاون دوروز بعدآزمایش دادم شد۸۱ونیم.باپزشکم مشورت کردم گفتن دوباره آزمایش بده ۱۶آذر دوباره آزمایش دادم شده بود ۳۶۶.رفتم پیش پزشکم شنبه که دیروزبود سونوگرفت گفتن ساک حاملگی نمیبینند وگفتند که دوباره آزمایش بدم هفته دیگه ببینم چقدر شده وگفتن اگرتاهفته دیگه زیر ۱۰۰۰بود آمپول پروژسترون بزنم ۲تا که پریودبشم حالا من همین دیروزهم رفتم آزمایش دادم دیدم باز رفته بالاتر والان شده ۸۶۵ امروز یه خونابه قهوه ای دیدم دوبار میخواستم بدونم نظر شما چیه. آیاممکنه بارداری کاذب باشه یاخارج رحمی
                                                                      یانهبارداری طبیعی هست.

                                                                       1. سلام به شما
                                                                        برای تشخیص گذاری و اظهار نظر، نیاز به اطلاع از نتیجه معاینه و همینطور تکرار سونوگرافی واژینال هست. پزشک معالج خودتون بهترین مرجع پاسخ هستن.

                                                                        1. سلام به شما
                                                                         بعد از مثبت شدن تست، باید به یک متخصص زنان مراجعه کنین و تا زایمان تحت نظر ایشون باشین. خونریزی در هفته های اولیه بارداری ممکنه ایجاد بشه. اما حتما بررسی متخصص ضرورت داره.

                                                                        2. سلام من سیکل قاعدگی روی ۲۵ روزه این ماه یکی دو روز قبل پریود حین رابطه خون ریزی داشتم
                                                                         خون قرمز شفاف و تا دو روز ب صورت لکه های قهوه ای
                                                                         یک ماهی هم میشه ک کمر درد های شبیه درد پریود دارم هنوزم هم ادامه داره و عین این یک ماه حالت تهوع خفیف بعد غذا دارم ماههای قبل پریود سر زمان خودش بوده علت از چی میتونه باشه؟

                                                                          1. سلام به شما
                                                                           علل مختلفی منجر به اختلال قاعدگی می‌شن. در این شرح حال بارداری محتمل نیست. اما در هر صورت باید بررسی بشه. در صورت منفی بودن باید ضمن انجام سونوگرافی به متخصص زنان مراجعه کنین تا دیس منوره یا قاعدگی دردناک بررسی بشه.

                                                                          2. ببخشید من ی سوال پرسیدم نمیدونم سلام و احترام نوشتم داخلش یا نه در هرصورت ببخشید😅 ممنون از مطالب خوبتون

                                                                           • سلام خانم دکتر من هفته ۷ بارداری هستم و سابقه سقط هم دارم
                                                                            ۳ روز هست که لک دارم
                                                                            دو روز قبل فقط در یک قطره بود
                                                                            اما امروز دو قطره لکه قهوه ای تیره داشتم
                                                                            دیروز دکتر برام شیاف نوشت و امروز هم مراجعه کردم گفتن مشکلی نیست
                                                                            البته دو روز پیش سونو گرفتم گفتن جنین سالم هست و قبلش تشکیل شده
                                                                            بنظرتون خطری نیست؟

                                                                             1. سلام به شما
                                                                              وقتی سونوگرافی جهت بررسی انجام شده و نتیجه مطلوب بوده، همینطور همکار متخصص زنان هم بررسی کردن و اطمینان خاطر دادن، قطعا شرایط مطلوب بوده. نظر پزشک معالج قابل اعتماد هست نه پزشکی که از معاینه و وضعیت بارداری هیچ اطلاعاتی نداره.

                                                                              1. سلام خسته نباشید من ۶ماهه که پریودم منظمه و الان چند روز قبل از اینکه پریودم بشم حالت تهوع و آکنه پکستی دارم و خارش زیاد و زیر شکمم درد میکنه تا دست میزنم و اینکه ناخودآگاه سرگیجه میگیرم و اینکه دوروز از پریودم گذشته و درد پرودی دارم زیاد و الان اول کار لکه کم رنگ صورتی و بعد خیلی کم قرمز الان قهوه ای روشن هستش و خیلی هم کم یعنی من باردارم یا نه خیلی سعی کردم باردار بشم من قدم ۱۵۵و وزنمم ۸۰ و ۱۷ سالمه

                                                                                1. سلام به شما
                                                                                 بارداری بر اساس علائم و احتمالات تعیین نمی‌شه و لازمه برای بررسی بارداری، آزمایش بتا انجام بدین.

                                                                               • سلام خسته نباشیدالان من توی هفته ۶تا۷بارداری هستم از اول همین هفته یعنی ۳تا۵روزه لکه بینی دارم به رنگ قهوه‌ای ولی از امروز قرمز شده بعد لکه جدا نیست باترشحاتم یاهم هستندازقبل بارداریم هم کمردردپادردبودم الان هم هستم ممنون میشم راهنماییم کنید

                                                                                 1. سلام به شما
                                                                                  دراین برهه زمانی، غالبا لکه بینی طبیعی هست. اما در هر صورت باید توسط متخصص زنان معالج خودتون، بررسی بشه.

                                                                                 2. سلام خانم دکتر من هفته ۲۶ بارداری هستم و ivf کردم الان قدر یک سوزن صبح که از خواب بلند میخوام از واژن خون میبینم میخوامتم ببینم چیکار کنم ممنون

                                                                                   1. سلام به شما
                                                                                    لکه بینی در بارداری خیلی مواقع طبیعی هست و صرفا استراحت توصیه می‌شه. اما با توجه به اقدام تهاجمی کمک باروری، حتما با پزشک زنان معالج خودتون در میان بذارین.

                                                                                   2. سلام خسته نباشید. من از پریودیم گذشته و اقدام به بارداری کردم اما هنوز یک ماه نشده دیروز ۱۰/۲۵ تست بارداری بتا دادم مشکوک بود و گفت تا دوهفته ی دیگه تکرار بشه و بیبی چک هم دوبار استفاده کردم هر دوتاش دوتا خطش هاله انداخت.حالا از پریروز لکه بینی های کمرنگ و خفیف دارم و قطع شد و امروز یککککم آبخون و لکه داشتم و باز قطع شد از چی میتونه باشه لتنه گزینی یا خارج از رحم؟!

                                                                                     1. سلام به شما
                                                                                      هم می‌تونه قاعدگی مختل شده باشه و هم بارداری. بدون نهایی شدن آزمایش بتا اظهارنظر ممکن نیست. بتا رو تکرار کنین و سونوگرافی هم انجام بدین.
                                                                                      می‌تونین با استفاده از خدمات هومکا این آزمایش رو انجام بدین:
                                                                                      https://www.homeca.ir/articles/pregnancy-test/

                                                                                     2. سلام خدمت شما من ۱۸ هفته و ۴ روزه که باردارم دوروز لکه بینی داشتن رفتم دکتر و سونو دادم گفتن که سقط فراموش شده داری و باید کورتاژ بشی ولی من حرکات بچه رو کاملا احساس میکنم و تردید دارم لطفا راهنمایی کنید

                                                                                       1. سلام به شما
                                                                                        قطعا بدون بررسی شواهد سونوگرافی و معاینه، ما صاحب نظر نیستیم. با توجه به حساسیت موضوع، سونوگرافی رو یک نوبت دیگه تکرار کنین. اگرچه در این سقط ممکنه بقایای جنین داخل مایع حرکت کنه و شما حس کنین.

                                                                                       2. سلام خانم دکترمن ۱۲ روزازروزقایدگیم میگذره آزمایش دادم عددش۲۶۳ الان چندروزکه لکه بینی دارم رنگش خیلی تیره اس آیاخطرناک براجنین

                                                                                         1. سلام به شما
                                                                                          براساس علائم نمی شه در مورد سلامت بارداری نظر داد و حتما علاوه بر تکرار بتا، باید سونوگرافی انجام بشه.

                                                                                         2. سلام من ۲۶,هفته باردار هستم از سه روز قبل درد شکم داشتم و دیروز درد کمر و درد مثل درد زایمان را ۲ ساعت داشتم ولی با مراجعه به دکتر و معاینه شدن گفتند که کمی از دهانه رحم باز شده
                                                                                          و از دیروز لک بینی داشتم وکمک لک بینی لباسم را کثیف می کنه و نوار گذاشتم .
                                                                                          خیلی از زایمان زود رس می ترسم .
                                                                                          الان چکاری انجام دهم که حداقل تا ۷ماهگی بچه برسه

                                                                                           1. سلام به شما
                                                                                            این موضوع بسیار حساس و تخصصی هست، قطعا در حیطه مشاوره آنلاین و پاسخ کامنت نمی گنجه. باید تحت نظر متخصص زنان معالج خودتون دارو مصرف کنید و مداوم تحت نظر باشین. حتی ممکنه برای کمک به بلوغ جنین مداخله پزشکی نیاز باشه.

                                                                                           2. سلام من الان ۲روزهست که کمردردشکم درداصلاطاقت ندارم ولی امروزیک لکه دیدم الان بایدچکارکنم امکان داره بچه بیفته یانه 😭😭😭

                                                                                              1. سلام سنوگرافی رفتم میگه ساک حاملگی هست ولی بایددوهفته دیگه بیارتکرارکنی دکترمیرم جواب درست حسابی نمیدن بهم

                                                                                                1. سلام به شما
                                                                                                 احتمالا هنوز نتیجه قطعی مشخص نیست. بهرحال نمیشه با شک تشخیص داد. باید منتظر نتیجه تکرار سونوگرافی باشین.

                                                                                                  1. ولی درددارم زیرشکم کمردردمیکنه طاقت ندارم تادوهفته همین طوری باشم

                                                                                                   • به مطب متخصص زنان معالج خودتون یا اورژانس پزشکی مراجعه کنین تا در صورت امکان بعد از بررسی، براتون داروی ضد درد تجویز بشه.

                                                                                                2. سلام خسته نباشید من الان دوماه ۱۷ روز باردارم سونو دادم ۶روز پیش گفت قلب تشکیل نشده اما الان پهلو چپم خیلی درد میکنه و لکه بینی دارم احتمال داره سقط بشه چکار باید بکنم

                                                                                                  1. سلام به شما
                                                                                                   سقط به راحتی قابل پیش بینی و حتی تایید نیست. باید سونوگرافی دو هفته بعد تکرار و سلامت جنین بررسی بشه. لکه بینی در بارداری طبیعی هست اما لازمه حتما معاینه توسط متخصص زنان انجام بشه.

                                                                                                  2. سلام من سینه هام یه جور تیر میکشید با توجه به این که آخرین پریودم ۲۴بود فکر نکردم که از علائم پریودی با‌شه بی‌بی چک استفاده کردم مثبت شد فردا صبح پریود شدم ولی خونی که از بونم خارج میشد خیلی کمتر از پریودی بود. به نطرتون چرا چرا اینجوری شد من قبلا یه سقطم داشتم تو چهارماهگی.

                                                                                                   دکمه بازگشت به بالا