تست پاپ اسمیر
تست پاپ اسمیر
خانه
خدمات
تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر

ثبت رایگان درخواست

خدمت خود را انتخاب کنید

همه‌ی خدمات آزمایشگاهی، تحت پوشش بیمه پایه و تکمیلی قابل انجام است.

فرآیند ثبت درخواست

registeration-step-1 circle-icon
1
ابتدا درخواست خود را از طریق فرم یا تماس تلفنی ثبت می‌کنید.
registeration-step-2 circle-icon
2
کارشناسان هومکا با شما تماس گرفته و پس از هماهنگی، درخواست شما نهایی می‌شود.
registeration-step-3 circle-icon
3
نیروی متخصص به محل شما اعزام شده و نمونه‌گیری را انجام می‌دهد.
registeration-step-4 circle-icon
4
نتیجه آزمایش مطابق با بازه اعلام شده، در پنل کاربری شما قرار می‌گیرد.
1
registeration-step-1 circle-icon
فرم رو کامل می‌کنی و روی ثبت درخواست کلیک می‌کنی.
2
registeration-step-2 circle-icon
کارشناسان ما باهات تماس میگیرن و درخواست رو نهایی میکنن
3
registeration-step-3 circle-icon
پرستار ما میاد و در منزل یا محل کارت، نمونه‌گیری رو انجام میده.
4
registeration-step-4 circle-icon
بعد از زمان انتخابی خودت، نتیجه آزمایشت رو میتونی به راحتی از طریق صفحه پروفایلت ببینی.
تست پاپ اسمیر چیست و چگونه انجام می‌شود؟
آزمایش پاپ اسمیر یکی از مهمترین آزمایشاتی است که زنان باید نسبت به انجام آن دقت بیشتری داشته باشند. تست پاپ اسمیر با هدف بررسی سرطان دهانه رحم انجام می‌شود. این بیماری نشانه خاصی نداشته و تست پاپ اسمیر بهترین روش برای تشخیص زود هنگام و درمان بیماری است. اگر در این زمینه اطلاعات کافی ندارید با ما همراه شوید.

هر دوره از زندگی انجام برخی تست‌ها و آزمایشات ضروری است. از دوران جنینی در شکم مادر این تست‌ها و آزمایشات شروع می‌شود و تا سن کهنسالی ادامه دارد. از بین تمام این آزمایشات برخی نیاز به چکاپ سالانه دارند. یعنی در یک دوره زمانی هر سال باید تکرار شود. خانم‌ها معمولا در زمینه تعداد آزمایش‌ها و تست‌هایی که باید به صورت روتین انجام شود، سهم بیشتری از این قضیه دارند. یکی از آزمایشاتی که بعد از ازدواج انجام آن سالیانه ضروری است آزمایش پاپ اسمیر است. اگر قصد دارید تا اطلاعات کافی در مورد تست پاپ اسمیر بدست آورید، ادامه مطالب را دنبال نمایید.

 

تاریخچه تست پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر (Pap smear test) توسط یک دکتر یونانی به نام جورجیوس پاپانیکولائو اختراع و به نام او نیز نامگذاری شد. وی تحقیقات خود را در این زمینه از سال ۱۹۲۳ آغاز کرد. اورل باباچ رومانیایی به طور مستقل در سال ۱۹۲۷ کشف مشابهی کرد. با این حال، روش Babeș کاملاً متفاوت از روش Papanicolaou بود. نام پاپانیکولائو بارها به کمیته نوبل ارسال و هر بار رد می‌شد. کمیته نوبل تحقیق عمیق درباره شایستگی‌ها و منافع پاپانیکولائو را به پروفسور سانتسون، که در آن زمان رئیس پاتولوژی در انستیتوی سرطان استکهلم بود، محول کرد. سانتسن به مشارکت های Babeș که هرگز توسط Papanicolaou نقل نشده است، پی برد و این واقعیت را به کمیته گزارش داد. سپس جایزه نوبل Papanicolaou را رد کرد.

شما می‌توانید با شرکت در وبینار روابط جنسی و بیماری‌های قابل انتقال، در ارتباط با این بیماری‌ها اطلاعات کافی را کسب نمایید. کافی است بر روی بنر زیر کلیک کنید.

وبینار رایگان روابط جنسی

 

تست پاپ اسمیر چیست؟

تست پاپ اسمیر که به آن پاپ تست نیز گفته می‌شود، روشی برای آزمایش سرطان دهانه رحم در زنان است. آزمایش پاپ اسمیر شامل جمع آوری سلول‌ها از دهانه رحم (انتهای پایین و باریک رحم در بالای واژن) است. تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم با انجام آزمایش پاپ اسمیر به شما فرصت بیشتری برای درمان می‌دهد. آزمایش پاپ اسمیر همچنین می‌تواند تغییراتی را در سلول های دهانه رحم شما نشان دهد که ممکن است در آینده باعث ایجاد سرطان شود.
دهانه رحم قسمت تحتانی رحم است که به داخل واژن باز می شود. سلول های غیرطبیعی دهانه رحم اگر تشخیص داده نشده و درمان نشوند، می توانند منجر به سرطان دهانه رحم شوند.
در طی آزمایش پاپ اسمیر، پزشک یا پرستار شما یک اسپکولوم (ابزاری که به پزشک یا پرستار کمک می کند دهانه رحم شما را ببیند) را درون واژن قرار می‌دهد و از یک ابزار مخصوص یا برس نرم برای جمع آوری سلول‌ها از بیرون دهانه رحم استفاده می‌کند. سلول‌ها برای آزمایش و بررسی به پاتوبیولوژی ارسال می شود. سایت WebMD نیز در رابطه با تست پاپ اسمیر می‌گوید:

آزمایش پاپ اسمیر با بررسی تغییرات سلول‌های دهانه رحم، وجود یا عدم وجود سرطان را نشان می‌دهد. اگر به سرطان مبتلا باشید، یافتن زودهنگام آن، بهترین فرصت را برای مبارزه با آن به شما می‌دهد. اگر در همان ابتدا متوجه تغییرات سلول شوید، می‌توانید از ابتلا به سرطان جلوگیری کنید.

زنان در سنین ۲۱ تا ۶۵ سالگی باید به طور منظم تست پاپ اسمیر را انجام دهند. اینکه با چه فاصله‌ای این کار را انجام دهید به سلامت کلی شما و اینکه آیا در گذشته آزمایش پاپ اسمیر غیرطبیعی داشته اید یا نه، بستگی دارد.

برای ثبت درخواست آزمایش پاپ اسمیر در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

اهمیت انجام تست پاپ اسمیر

تشخیص زودهنگام این سلول‌های غیرطبیعی با آزمایش پاپ اسمیر اولین قدم شما در توقف پیشرفت احتمالی سرطان دهانه رحم است. از پاپ اسمیر برای غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده می‌شود. آزمایش پاپ اسمیر معمولاً همراه با معاینه لگن انجام خواهد شد. در زنان بالاتر از ۳۰ سال ، آزمایش پاپ ممکن است با آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی ( HPV ) که عفونت شایع جنسی است و می تواند باعث سرطان دهانه رحم شود، ترکیب شود.

در برخی موارد ، آزمایش HPV ممکن است به جای تست پاپ اسمیر انجام شود. در طی روش معمول، سلول‌های دهانه رحم  به آرامی از بین می‌روند و رشد غیر طبیعی را بررسی می‌کنند. این روش در مطب پزشک انجام می‌شود. ممکن است کمی ناخوشایند باشد، اما معمولاً دردی طولانی مدت را ایجاد نمی‌کند. گاهی ممکن است دقیقا پس از انجام این تست و نمونه‌برداری توسط پزشک چند قطره خون دیده شود که جای نگرانی نیست و فقط بخاطر خراشیدگی موقت آن ناحیه است.گاهی ممکن است برای شما راحت نباشد یا به دلایلی نتوانید به موقع به پزشک برای انجام تست پاپ اسمیر مراجعه کنید. تیم مراقبت و درمان هومکا این مشکل را حل کرده است. شما می‌توانید از هومکا درخواست کنید تا تست پاپ اسمیر در منزل برای شما انجام دهند.

آزمایش پاپ اسمیر

 

چه کسانی باید تست پاپ اسمیر انجام دهند؟

شما و پزشکتان می‌توانید تصمیم بگیرید که چه زمان برای شروع آزمایش پاپ اسمیر مناسب است و هر چند وقت یک بار باید آزمایش را انجام دهید. به طور کلی، پزشکان توصیه می‌کنند تست پاپ را از ۲۱ سالگی آغاز کنند. بیشتر زنان ۲۱ تا ۶۵ سال باید به عنوان بخشی از مراقبت های بهداشتی معمول، آزمایش پاپ را انجام دهند. حتی اگر در حال حاضر از نظر جنسی فعال نیستید، واکسن HPV تزریق نکرده اید یا دوران یائسگی را پشت سر گذاشته‌اید، باز هم به پاپ تست‌های منظم نیاز دارید. با پیشرفت تکنولوژی امکان انجام تست پاپ اسمیر در محل شما هم امکان پذیر است. هومکا آماده ارائه خدمات ویژه در این زمینه به شماست.

 

عوارض تست پاپ اسمیر

نکته‌ای که باید در مورد تست پاپ اسمیر بدانید این است که برخلاف تصور شایع بین مردم که پاپ اسمیر تستی دردناک و عذاب آور است، اصلا انجام آن آزار دهنده نیست. پاپ اسمیر کاملا ساده و بدون درد انجام می‌گیرد. سوزش و درد ناشی از انجام تست پاپ اسمیر کاملا عادی است و بخاطر انجام نمونه‌برداری است.

اگر پس از انجام تست پاپ اسمیر درد داشتید نگران نباشید این عارضه چند ساعت دیگر رفع خواهد شد. درصورتیکه دچار لکه بینی شدید هم دوباره می‌گوییم که طبیعی است و بزودی رفع خواهد شد.

تست پاپ اسمیر

 

تفسیر نتایج آزمایش پاپ اسمیر

اگر نمی‌توانید از منزل خارج شوید و یا دسترسی راحتی به مراکز تخصصی بیماری‌های زنان ندارید نگران نباشید علاوه‌بر انجام تست پاپ اسمیر، می‌توانید از خدمات پزشک زنان در منزل هومکا نیز بهرمند شوید.

انجام تست پاپ اسمیر می تواند پزشک را از وجود سلول های مشکوکی که نیاز به آزمایش بیشتر دارند آگاه کند.

✔ نتایج عادی؛ جواب آزمایش پاپ اسمیر منفی است. 
اگر در طی آزمایش پاپ اسمیر فقط سلولهای طبیعی گردنی کشف شده باشد گفته می‌شود که نتیجه منفی دارید. تا زمان انجام تست پاپ اسمیر بعدی و معاینه لگن به هیچ درمان و آزمایش دیگری نیاز نخواهید داشت.  این معناست که دهانه رحم  در سلامت کامل بوده و سلول‌ها اندازه‌ای یک شکل و کاملا عادی دارند.

✔ نتایج غیر عادی؛ نتیجه تست پاپ اسمیر مثبت است. 
اگر در طی آزمایش پاپ اسمیر سلول‌های غیرطبیعی یا غیرمعمولی کشف شده باشد، گفته می‌شود که نتیجه مثبت است. نتیجه مثبت به معنای سرطان دهانه رحم نیست. معنی مثبت بودن نتیجه به نوع سلولهای کشف شده در آزمایش شما بستگی دارد. اگر تست پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد، ممکن است پزشک با استفاده از دستگاه بزرگنمایی ویژه (کولپوسکوپ)، کولپوسکوپی را برای بررسی بافتهای دهانه رحم و واژن انجام دهد. پزشک شما همچنین ممکن است از هر نواحی که غیرطبیعی به نظر می‌رسند، نمونه بافتی (بیوپسی) را بردارد. سپس نمونه بافت برای تجزیه و تحلیل و تشخیص قطعی به آزمایشگاه ارسال می شود.

در اینجا برخی از اصطلاحاتی که دکتر شما ممکن است استفاده کند برای شما گفته شده و شما در این صورت  چه اقداماتی باید انجام دهید؟

۱. سلولهای سنگفرشی غیرمعمول از اهمیت نامشخص ( ASCUS ) 
سلولهای سنگفرشی نازک و مسطح هستند و در سطح دهانه رحم سالم رشد می کنند. در مورد ASCUS ، آزمایش پاپ اسمیر سلولهای سنگفرشی کمی غیرطبیعی را نشان می‌دهد؛ اما تغییرات به وضوح وجود سلول‌های پیش سرطانی را نشان نمی‌دهد. با آزمایش مبتنی بر مایع، پزشک می‌تواند نمونه را تجزیه و تحلیل کند تا وجود ویروس هایی را که باعث پیشرفت سرطان می‌شوند، مانند برخی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی ( HPV )، بررسی شود. اگر ویروس‌های پرخطر وجود نداشته باشند، سلول‌های غیرطبیعی یافت شده در نتیجه آزمایش نگران کننده نیستند. در صورت وجود ویروس های نگران کننده ، شما نیاز به آزمایش بیشتر دارید.

آزمایش پاپ اسمیر

۲. ضایعه داخل اپی تلیالی سنگفرشی 
این اصطلاح به این منظور به کار می‌رود که سلول‌های جمع شده از پاپ اسمیر ممکن است پیش سرطانی باشند. اگر این تغییرات درجه کمی داشته باشند، بدان معناست که اندازه، شکل و سایر مشخصات سلول‌ها، در صورت وجود ضایعه پیش سرطانی، احتمالاً سال‌ها با سرطان شدن فاصله دارند. اگر تغییرات درجه بالایی باشد، احتمال اینکه ضایعه خیلی زودتر به سرطان تبدیل شود، بیشتر است. آزمایش تشخیصی اضافی لازم است.

۳. سلولهای غده‌ای غیر معمولی 
سلولهای غده‌ای در دهانه رحم و رحم مخاط تولید کرده و رشد می‌کنند. سلول‌های غده‌ای غیر معمولی ممکن است کمی غیرطبیعی به نظر برسند، اما مشخص نیست که سرطانی هستند یا خیر. برای تعیین منبع سلولهای غیر طبیعی و اهمیت آنها آزمایش بیشتری لازم است.

۴. سلولهای سنگفرشی یا سلولهای آدنوکارسینوما
این نتیجه بدین معناست که سلول‌های جمع شده برای پاپ اسمیر چنان غیرطبیعی به نظر می‌رسند که آسیب شناس تقریباً از وجود سرطان اطمینان دارد. "سرطان سلول سنگفرشی" به سرطان های بوجود آمده در سلول‌های سطح صاف واژن یا دهانه رحم گفته می‌شود. "آدنوکارسینوما" به سرطان‌های ناشی از سلول‌های غده‌ای گفته می‌شود. در صورت یافتن چنین سلول‌هایی، پزشک ارزیابی سریع را به شما توصیه می‌کند.

تفسیر آزمایش

 

شرایط تست پاپ اسمیر چیست؟

شرایط انجام تست پاپ اسمیر در بانوان با رده‌های سنی مختلف متغیر و متفاوت است. با مطالعه مواردی که ذکر می‌کنیم می‌توانید متوجه شوید که چقدر به انجام تست پاپ اسمیر احتیاج دارید:

پزشکان به طور کلی تکرار تست پاپ تست را هر سه سال برای زنان ۲۱ تا ۶۵ ساله توصیه می کنند. اگر این روش با آزمایش HPV همراه باشد، زنان ۳۰ ساله و بالاتر می توانند آزمایش پاپ اسمیر را هر پنج سال یک بار در نظر بگیرند. یا ممکن است به جای تست پاپ آزمایش HPV را در نظر بگیرند. 

پس بطور کلی کارشناسان توصیه می کنند: 

✔ زنان ۲۱ تا ۲۹ سال هر ۳ سال یکبار آزمایش پاپ انجام دهند.

✔ زنان ۳۰ تا ۶۵ سال : آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش HPV هر پنج سال یکبار به این زنان توصیه می‌شود. زمانی که این آزمایشات با هم انجام می‌شوند، به عنوان «آزمایش همزمان» از آنها یاد خواهد شد. 

✔ زنان بالای ۶۵ سال اگر هرگز آزمایش نشده‌اند، نیاز به تست پاپ دارند.

آزمایش‌های HPV برای خانم‌های ۳۰ سال به بالا توصیه می‌شود. اگرچه HPV در زنان زیر ۳۰ سال شایع است، اما معمولاً در این زنان خود به خود از بین می رود. تستهای پاپ همراه با آزمایشهای HPV یا آزمایشهای HPV به تنهایی برای زنان ۳۰ سال به بالا بسیار مفید است.
 

اگر عوامل خطرناک و خاصی دارید، ممکن است پزشک بدون توجه به سن شما آزمایش پاپ اسمیر را با تکرار بیشتر انجام دهد. این عوامل خطر عبارتند از:

✔ تشخیص سرطان دهانه رحم یا آزمایش پاپ اسمیر که سلولهای پیش سرطانی را نشان می‌دهد. 

✔ قرار گرفتن در معرض دی اتیل استیل بسترول ( DES ) قبل از تولد

عفونت HIV و عدم انجام آزمایش ایدز

✔ ضعف سیستم ایمنی بدن به دلیل پیوند اعضا، شیمی درمانی یا استفاده مزمن از کورتیکواستروئید

✔ سابقه سیگار کشیدن

البته شما و پزشک هستید که می‌توانید در مورد مزایا و خطرات پاپ اسمیر بحث کرده و بر اساس عوامل خطرساز تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما بهتر است.

تست پاپ اسمیر

 

چه زمانی می توانید تست پاپ اسمیر را انجام ندهید؟

در شرایط خاص ممکن است  انجام روتین آزمایش پاپ اسمیر نیاز نباشد: 

✔ برداشتن کامل رحم بعد از عمل جراحی: پس از جراحی برداشتن رحم از پزشک خود بخواهید آیا باید به آزمایش پاپ اسمیر ادامه داد یا خیر. اگر هیسترکتومی برای یک بیماری غیر سرطانی مانند فیبروم رحم انجام شده باشد، ممکن است بتوانید آزمایش پاپ اسمیر را متوقف کنید. اما اگر عمل جراحی برداشتن رحم شما به دلیل پیش سرطانی یا سرطانی بودن دهانه رحم بود، ممکن است پزشک آزمایش پاپ تست روتین را توصیه کند. 

✔ سن بالا: پزشکان به طور کلی موافقت می کنند که اگر آزمایشات قبلی آنها برای سرطان دهانه رحم منفی بوده باشد، زنان می‌توانند آزمایش پاپ اسمیر را در ۶۵ سالگی متوقف کنند. گزینه های خود را با پزشک خود در میان بگذارید و با هم می توانید بر اساس عوامل خطر، تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما بهتر است. اگر از نظر جنسی با شریک زندگی فعال هستید، پزشک ممکن است ادامه آزمایش پاپ را توصیه کند.

 

آیا تست پاپ اسمیر خطری دارد؟

انجام تست پاپ اسمیر روشی ایمن برای غربالگری سرطان دهانه رحم است. با این حال، انجام تست پاپ اسمیر بی خطر نیست. دریافت نتایج منفی کاذب ممکن است -به این معنی که آزمایش نشان دهنده عدم وجود ناهنجاری است، حتی اگر سلولهای غیرطبیعی داشته باشید.

نتیجه منفی کاذب به معنای اشتباه نیست. عواملی که می توانند نتیجه منفی کاذب ایجاد کنند عبارتند از:

✔ مجموعه نامناسب سلولها

✔ تعداد کمی سلول غیرطبیعی

✔ خون یا سلولهای التهابی سلولهای غیر طبیعی را پنهان می کند

اگرچه ممکن است سلول های غیرطبیعی شناسایی نشوند، اما زمان با شماست. توسعه سرطان دهانه رحم چندین سال طول می کشد. اگر یک آزمایش سلولهای غیر طبیعی را تشخیص ندهد، در آزمایش بعدی به احتمال زیاد وجود دارد. تیم مراقبت و درمان در منزل هومکا بصورت بسیار مطمئن و ایمنی انجام تست پاپ اسمیر در منزل شما انجام می‌دهند.

پاپ اسمیر

 

آمادگی‌های لازم برای تست پاپ اسمیر

اگر پزشک متخصص به شما انجام تست پاپ اسمیر را توصیه کرده لازم است پیش از انجام آن دریافت خدمات تست پاپ اسمیر در منزل به این نکات توجه کنید:

 • دقت کنید که چند روزی از آخرین قاعدگی شما گذشته باشد، دراین مورد پزشک راهنماییتان می‌کند.
 • مصرف هرگونه ژل جلوگیری از بارداری، کرم و فوم واژینال را قطع کنید.
 • یک روز پیش از انجام تست از نزدیکی و ارتباط جنسی واژینال دوری کنید.
 • هرگونه مصرف داروی واژینال را قطع کنید مگر اینکه توسط خود پزشک توصیه شده باشد.
 • پیش از تست پاپ اسمیر دوش واژینال نگیرید.
 • مصرف داروهای ضدبارداری را قطع کنید.
 •  قبل از انجام تست پاپ اسمیر به مدت دو روز از مقاربت، دوش گرفتن و استفاده از داروهای واژینال یا کف های ضد اسپرم، کرم ها یا ژله‌ها خودداری کنید، زیرا ممکن است سلول های غیرطبیعی را بشویید یا پنهان کند.
 •  سعی کنید در دوران قاعدگی خود آزمایش پاپ اسمیر را انجام ندهید. در صورت امکان بهتر است در زمان چرخه قاعدگی از انجام این آزمایش جلوگیری کنید. 

برای ثبت رایگان درخواست می‌توانید همین حالا کلیک کنید. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

آنچه که باید در زمان انجام تست پاپ اسمیر و بعد از آن بدانید. 

✔ در زمان انجام آزمایش پاپ اسمیر
انجام آزمایش پاپ اسمیر در مطب پزشک انجام می‌شود و فقط چند دقیقه طول می‌کشد. ممکن است از شما خواسته شود لباس خود را به طور کامل یا فقط از کمر به پایین در بیاورید. بر روی تخت معاینه قرار گرفته و پزشک  ابزاری به نام اسپکولوم را به آرامی وارد واژن می‌کند. اسپکولوم دیواره‌های واژن را از هم جدا می‌کند تا پزشک بتواند به راحتی دهانه رحم را ببیند. قرار دادن اسپکولوم ممکن است باعث احساس فشار در ناحیه لگن شود. سپس پزشک شما با استفاده از یک برس نرم و یک وسیله تراش تخت به نام کاردک از سلول‌های دهانه رحم شما نمونه می‌گیرد. البته این کار هیچ گونه صدمه‌ای وارد نمی‌کند.

✔ بعد از تست پاپ اسمیر
بعد از تست پاپ اسمیر می توانید بدون محدودیت روز خود را پشت سر بگذارید. بسته به نوع آزمایش پاپ اسمیر که انجام می‌دهید، پزشک نمونه سلول جمع شده از دهانه رحم شما را به ظرفی که دارای مایع مخصوصی است برای حفظ نمونه (تست پاپ اسمیر بر پایه مایع) یا روی لام شیشه ای (پاپ اسمیر معمولی) منتقل می‌کند. نمونه‌ها به آزمایشگاهی مشخص منتقل شده و در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرند تا ویژگی‌های سلول را نشان دهند.  از پزشک خود در مورد زمان انتظار نتایج آزمایش خود نیز سوال کنید.

تست پاپ اسمیر چگونه است

 

تست پاپ اسمیر چند روز بعد از پریود انجام می شود؟ 

اغلب توصیه می‌شود که چند روز از آخرین قاعدگی زنان جهت انجام تست پاپ اسمیر گذشته باشد. اما تست پاپ اسمیر در حالت پریود نیز ممکن است ولی باید دقت داشت که درصورت شدت خونریزی ممکن است نمونه برداری صحیح انجام نگیرد و به تست دوم منجر شود. بنابراین توصیه به این است که چند روز پس از پریود تست پاپ اسمیر را انجام دهید.

 

آیا تست پاپ اسمیر درد دارد؟

خانم‌های عزیز نگران نباشید. تست پاپ اسمیر کاملا بدون درد و التهاب انجام ‌می‌گیرد. مواردی از بروز سوزش و درد در مورد تست پاپ اسمیر گزارش می‌شود که کاملا طبیعی است و بخاطر انجام نمونه برداری از بخش حساسی از بدن شماست.

پاپ اسمیر چیست

 

در طول آزمایش پاپ اسمیر چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

ممکن است شما به دلایلی بخواهید تست پاپ اسمیر را در منزل انجام دهید، در اینصورت این خدمات ویژه را می‌توانید از هومکا و در منزل خود دریافت کنید. بنابراین بد نیست از نحوه انجام آن یک پیش‌آگاهی داشته باشید:

 • متخصص از فرد می خواهد که دراز کشیده و زانوها را خم کند.
 • با استفاده از ابزاری به نام اسپکولوم واژن را باز کرده تا دیواره‌های واژن و دهانه رحم قابل مشاهده شود.
 • در مرحله بعد نمونه بسیار کوچکی از دهانه رحم و مخاط دهانه رحم خارج می‌کند. برای نمونه برداری متخصص زنان از برس سرویکس استفاده می‌کند.
 • سپس نمونه پاپ اسمیر را داخل یک بطری شیشه‌ای حاوی مایع نگهدارنده قرار می‌دهد.
 • بطری حاوی نمونه جهت انجام آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.
 • ممکن است در طول انجام نمونه برداری احساس فشار و سوزش داشته باشید این کاملا طبیعی است.
 • اگر حین انجام تست پاپ اسمیر احساس درد و ناراحتی شدیدی داشتید به پزشک زنان بگویید.

 

خونریزی بعد از پاپ اسمیر

گاهی بانوانی که تست پاپ اسمیر را انجام داده‌اند دچار لکه بینی می‌شوند و نگران این قضیه هستند که ممکن است دچار آسیب شده باشند. در حالت عادی این طبیعی است و خروج مقداری خون و لکه بینی ساعاتی بعد از تست پاپ اسمیر نگران کننده نیست. اما اگر خونریزی بیشتری شد!

درصورتی که خونریزی شما بیش از حد طبیعی بود لازم است که به پزشک متخصص اطلاع دهید و در سریعترین زمان ممکن به پزشک خود مراجعه کنید. برای ویزیت شدن توسط پزشک متخصص، می‌توانید از خدمات پزشک متخصص در منزل مجموعه هومکا استفاده کنید.

پاپ اسمیر چیست

 

پاپ اسمیر و سرطان دهانه رحم

در موارد متفاوت ممکن است پزشک متخصص زنان انجام تست پاپ اسمیر را توصیه و تجویز کند. دو حالت برای جواب آزمایش وجود دارد منفی که نشانه سلامت دهانه رحم است و مثبت که گاهی نشان از بروز سرطان دهانه رحم است. عوامل و دلایلی هستند که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهند:

 • اگر بیماری روابط جنسی پرخطری تجربه کرده باشد.
 • بیمار از سنین پایین روابط جنسی داشته است.
 • سابقا فرد دچار سرطان دستگاه تناسلی بوده و تحت درمان قرار گرفته.
 • بیمار از ضعف سیستم ایمنی رنج میبرد.
 • فرد اعتیاد به سیگار دارد.
 • افزایش سن و دوره یائسگی.

 

رابطه جنسی قبل از آزمایش پاپ اسمیر

ممکن است شنیده باشید و یا به شما توصیه شده باشد که پیش از انجام تست پاپ اسمیر هرگونه رابطه جنسی را متوقف کنید، اما شاید دلیل آن را ندانید. پیش از انجام تست شما از مصرف هرگونه داروها، محرک و رابطه جنسی منع می‌شوید چرا که رابطه جنسی می‌تواند در جواب آزمایش پاپ اسمیر موثر باشد.

بنابراین برای اینکه جواب تست پاپ اسمیر دقیق بدون اشتباه باشد لازم است که به توصیه پزشک از رابطه جنسی دوری کنید.

پاپ اسمیر تست

 

آیا آزمایش پاپ اسمیر برای تشخیص HPV انجام می شود؟

هدف اصلی آزمایش پاپ اسمیر شناسایی تغییرات سلولی در دهانه رحم است که می تواند توسط HPV ایجاد شود. با شناسایی زودهنگام سلول‌های سرطانی دهانه رحم با آزمایش پاپ اسمیر، درمان می‌تواند قبل از گسترش آن و ایجاد نگرانی بزرگتر آغاز شود. همچنین آزمایش HPV از نمونه پاپ اسمیر نیز امکان پذیر است.

شما می‌توانید از طریق رابطه جنسی، HPV را وارد بدن خود کنید. برای کاهش خطر ابتلا به ویروس، رابطه جنسی را با کاندوم یا سایر روش‌های پیشگیری انجام دهید. تمام زنان فعال جنسی در معرض ابتلا به HPV قرار دارند و حداقل هر سه سال یک بار باید آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند. این آزمایش سایر عفونتهای مقاربتی (STI) را تشخیص نمی‌دهد. 

 

آزمایش پاپ اسمیر در دوران بارداری 

تست پاپ اسمیر معمولاً در حین بارداری حداقل تا ۲۴ هفته سن حاملگی قابل انجام است. آزمایش پاپ اسمیر در دوران بارداری با افزایش خطر سقط جنین هیچ ارتباطی ندارد. یک ماده التهابی معمولاً در پاپ اسمیر زنان باردار دیده می‌شود و به نظر نمی‌رسد برای زایمان زودرس بعدی خطری داشته باشد. پس از زایمان توصیه می شود ۱۲ هفته بعد از آن از انجام آزمایش پاپ اسمیر خودداری شود. زیرا التهاب دهانه رحم ناشی از زایمان در تفسیر آزمایش باعث ایجاد اختلال می‌شود. 

 

اقدامات پس از آزمایش پاپ اسمیر

 • پس از انجام تست ممکن است کمی خونریزی داشته باشید، بنابراین از پد استفاده کنید.
 • ممکن است پس از تست پاپ اسمیر دچار گرفتگی عضلات شوید با استفاده از کیسه آب گرم می‌توانید این درد و گرفتی را کاهش دهید و یا اینکه قرص ایبوپروفن مصرف کنید.
 • اگر لکه بینی شما بیش از یک روز به طول انجامید حتما مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

هزینه تست پاپ اسمیر چقدر است؟ 

با توجه به محل انجام تست پاپ اسمیر و انجام آزمایش هزینه‌ها متفاوت است. آزمایش در منزل هومکا تحت پوشش همه بیمه‌های پایه و تکمیلی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با همکاران ما تماس بگیرید. 

هزینه پاپ اسمیر

 

بهترین زمان برای انجام آزمایش پاپ اسمیر

بهترین زمان برای برنامه‌ریزی جهت انجام آزمایش پاپ اسمیر حداقل ۵ روز پس از پایان دوره قاعدگی است. در دوران قاعدگی می‌توان آزمایش پاپ اسمیر انجام داد اما بهتر است آزمایش را به زمان دیگری موکول کنید. برای اینکه برنامه‌ریزی شما بهم نخورد می‌توانید از تیم هومکا کمک بگیرید. با هومکا نیاز به مراجعه حضوری به پزشک و مراکز درمانی و آزمایشگاه نیست. هومکا آزمایش پاپ اسمیر را در منزل و محل مورد نظر شما انجام می‌دهد و نتیجه را آنلاین به اطلاع شما می‌رساند. همچنین می‌توانید جهت اطمینان کامل از سلامتی خود، از خدمات چکاپ در منزل نیز به طور همزمان استفاده کنید.

 

تست پاپ اسمیر در منزل با هومکا

در صورتی که به تست پاپ اسمیر نیاز دارید، می‌توانید از خدمت آزمایش در منزل هومکا استفاده کنید. برای این منظور کافی است بر روی دکمه ثبت رایگان درخواست کلیک کنید تا سفارش ثبت شود. پس از آن کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت تا جزییات بیشتری از نحوه ارائه خدمت را ارائه دهند. سوالات خود را در مورد هزینه آزمایش در منزل می‌توانید در همین مرحله از همکاران ما بپرسید. با تایید شما سفارش ثبت نهایی شده و متخصص هومکا در زمان  و مکان تعیین شده، شما را ملاقات خواهد کرد. برای ثبت سفارش می‌توانید با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ نیز تماس بگیرید. هومکا برای ارائه خدمات آزمایشگاهی، درمانی و مراقبتی در منزل با مراکز معتبر همکاری دارد. تجربه خود از هومکا را با دیگران به اشتراک بگذارید. همچنین شما می‌توانید خواندن آزمایش خون  را در منزل و زیر نظر پزشک انجام دهید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

سوالات متداول

قبل از انجام تست پاپ اسمیر چه کاری نباید انجام داد؟
بهتر است قبل از انجام تست پاپ اسمیر به مدت دو روز از مقاربت، دوش گرفتن و استفاده از داروهای واژینال یا کف‌های ضد اسپرم، کرم‌ها یا ژل‌ها خودداری کنید، زیرا این کار سلول‌های غیرطبیعی را از بین می‌برد یا پنهان می‌کند. سعی کنید در دوران قاعدگی خود آزمایش پاپ اسمیر انجام ندهید.
چه زمانی بهترین زمان برای انجام تست پاپ اسمیر است؟
بهترین زمان برای برنامه ریزی آزمایش پاپ حداقل ۵ روز پس از پایان دوره قاعدگی است. در دوران قاعدگی می‌توان آزمایش پاپ انجام داد، اما بهتر است آزمایش را زمان دیگری تنظیم کنید.
آیا باید قبل از تست پاپ اسمیر اصلاح کنم؟
لازم نیست که حتما اصلاح کنید و در صورت اصلاح کردن، استفاده از موم یا هر چیز دیگری، در نتیجه آزمایش تاثیری ندارد.
چه چیزهایی را می‌توان از آزمایش پاپ اسمیر متوجه شد؟
تست پاپ (که به آن پاپ اسمیر نیز گفته می‌شود) تغییرات سلول‌های دهانه رحم شما را بررسی می‌کند. دهانه رحم قسمت تحتانی رحم است که به داخل واژن باز می‌شود. آزمایش پاپ می‌تواند عفونت، سلول‌های غیرطبیعی (ناسالم) یا سرطان را تشخیص دهد.
آیا امکان خونریزی بعد از تست پاپ اسمیر وجود دارد؟
خونریزی یا لکه‌بینی بعد از آزمایش پاپ اسمیر حتی برای افرادی که عفونت، سرطان یا بیماری دیگری ندارند غیر معمول نیست. بافت‌های ظریف دهانه رحم شما پس از خراشیدن سطح و غیره می‌توانند خونریزی کنند.
آیا خدمات هومکا محدود به تهران است؟
خیر. کلیه ساکنین استان تهران، کرج و حومه و شهر مشهد می‌توانند از خدمات این مجموعه بهره ببرند.
آیا آزمایش در منزل هومکا بدون نسخه هم انجام می‌شود؟
بله. آزمایش در منزل با درخواست شما نیز انجام خواهد شد.

پرسش و پاسخ با پزشک

Loading...
Loading...