شایع‌ترین راه‌های انتقال ایدز چیست؟

عفونی

 

HIV ویروسی است که باعث ایدز می‌شود. اچ‌آی‌وی سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و به‌آرامی از بین می‌برد. همان‌طور که HIV و ایدز با سیستم ایمنی بدن شما مبارزه می‌کنند، سیستم عصبی مرکزی شما نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد. HIV و AIDS هر دو باعث برخی عوارض عصبی می‌شوند، به‌ویژه اگر HIV به سمت ایدز پیشرفت کند. اگر می‌خواهید از ابتلا به این ویروس در امان باشید بهترین راه این است که از راه‌های انتقال ایدز مطلع باشید. اما شایع‌ترین راه‌های انتقال ایدز در ایران چیست؟ ویروس ایدز از طریق خون آلوده، رابطه جنسی، استفاده از سوزن مشترک و مادر به نوزاد (بارداری و شیردهی) منتقل می‌شود. برای انجام آزمایش ایدز در منزل کلیک کنید.

ایدز چگونه منتقل می‌شود؟

ایدز (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) توسط ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) ایجاد می‌شود. این امر سلول‌های سیستم ایمنی را از بین می‌برد یا به آن‌ها آسیب می‌رساند و به‌تدریج توانایی بدن برای مبارزه با عفونت‌ها و برخی سرطان‌ها را از بین می‌برد. راه‌های انتقال ایدز متعدد هستند. ایدز بیشتر از طریق تماس جنسی با شریک آلوده منتقل می‌شود.

یکی دیگر از راه‌های مهم انتشار ایدز تماس با خون آلوده از طریق سوزن‌ها، سرنگ‌ها یا سایر لوازم دارویی آلوده است. ویروس HIV می‌تواند از طریق تبادل انواع مایعات بدن از فرد آلوده مانند خون، شیر مادر، مایع منی و ترشحات واژن منتقل شود. HIV همچنین در دوران بارداری و زایمان از مادر به فرزندش منتقل می‌شود. اگر به دنبال راه‌های انتقال ایدز هستید باید بدانید که افراد از طریق تماس‌های معمولی روزمره مانند بوسیدن، در آغوش گرفتن، دست دادن، یا اشتراک اشیاء شخصی، غذا یا آب به ایدز آلوده نمی‌شوند.

راه‌های انتقال ایدز

مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر، تشخیص زودهنگام این مورد، انتخاب‌های بیشتری برای درمان ایدز به بیمار ارائه می‌دهد. امروزه، درمان‌های پزشکی متعددی وجود دارد که نه‌تنها می‌تواند سرعت تضعیف HIV سیستم ایمنی را کاهش دهد، بلکه ممکن است HIV را تحت کنترل خود نگه دارد تا فرد فرصتی برای زندگی عادی داشته باشد. متأسفانه درمانی قطعی برای عفونت HIV وجود ندارد. شایع‌ترین راه‌های انتقال ایدز به شرح زیر است.

۱- تماس جنسی

از بین راه‌های انتقال ایدز این روش بسیار پرخطر و معمول است. ویروس با فعالیت جنسی از طریق واژن، فرج، آلت تناسلی، رکتوم یا دهان در طول فعالیت جنسی وارد بدن می‌شود. انتقال ویروس HIV از طریق یک عمل جنسی محافظت نشده بسیار پرتکرار است. این ویروس زمانی بین افراد منتقل می‌شود که مایعات یک فرد آلوده با جریان خون فرد دیگر تماس پیدا کند. این تماس می‌تواند از بریدگی پوست و یا از طریق بافت‌های واژن، راست‌روده، پوست ختنه‌گاه یا سوراخ آلت تناسلی ایجاد شود.

بر اساس برخی تحقیقات رابطه جنسی دهانی خطر انتقال HIV پایین‌تری دارد اما صفر نیست. نکته مهم دیگر این است که در بین راه‌های انتقال ایدز بیماری‌های مقاربتی (STI) می‌تواند خطر ابتلا به HIV را افزایش دهد، به‌خصوص اگر STI باعث زخم یا التهابی شود که به پوست آسیب می‌رساند و ورود HIV را آسان‌تر می‌کند. عواملی که خطر انتقال HIV از طریق رابطه دهانی را افزایش می‌دهند شامل زخم‌های دهان، خونریزی لثه، زخم‌های تناسلی و وجود سایر بیماری‌های مقاربتی (STDs) است.

 

۲- خون

از دیگر راه‌های انتقال، تماس با خون فرد مبتلا به ویروس است. بااین‌حال، به دلیل غربالگری خون برای این بیماری در اکثر کشورها خطر ابتلا به ایدز از طریق انتقال خون بسیار کمترشده است. مواردی که بیشترین خطر ابتلا به ایدز را دارد عبارت‌اند از: انتقال خون از فرد مبتلا، استفاده از سرنگ‌های مستعمل، تیغ‌های آلوده، سوزن‌ها، ابزارهای دندانپزشکی، تزریقات و سایر فرآورده‌های خونی.

تماس بین پوست باز، زخم یا غشاهای مخاطی و خون آلوده به HIV یا مایعات بدن فرد آلوده به خون یکی از شایع‌ترین راه‌های انتقال ایدز است. بوسیدن اگر هر دو طرف زخم یا خونریزی لثه داشته باشند و خون شریک HIV مثبت وارد جریان خون شریک HIV منفی شود نیز می‌تواند از راه‌های انتقال ایدز باشد.

آیا فقط با دست‌زدن به خون فرد به ایدز مبتلا می‌شود؟

اگر خون آلوده با پوست سالم تماس پیدا کند، احتمالاً خطر ابتلا به HIV وجود ندارد. اما اگر خون آلوده به پوست بریده، خراشیده یا شکسته برخورد کند، خطر ممکن است بیشتر باشد. میزان خطر به مقدار خون بستگی دارد.

آیا با دست‌زدن به خون فرد به ایدز مبتلا می‌شود؟

۳- سوزن مشترک

ویروس ایدز اغلب از راه استفاده‌ی مشترک از سوزن‌ها، سرنگ‌ها یا تجهیزات مصرف مواد مخدر با فردی که به ویروس آلوده است، منتقل می‌شود. انتقال از بیمار به پرسنل مراقبت‌های بهداشتی یا بالعکس با سوزن‌های آلوده یا سایر ابزار پزشکی از راه‌های انتقال ایدز نادر است. استفاده از سوزن‌های مشترک با افراد دیگر خطراتی دارد. استفاده از سوزن مشترک از بین راه‌های انتقال ایدز دومین روش پرخطر پس از رابطه جنسی است. از هر ۱۰ نفر که مواد مخدر تزریق می‌کنند، ۱ مورد دچار انتقال ایدز می‌شود.

چگونه سوزن مشترک شما را در معرض HIV قرار می‌دهد؟

وقتی فردی از سوزن برای تزریق مواد مخدر استفاده می‌کند، مقداری از خون او وارد سوزن و سرنگ می‌شود. HIV از طریق خون پخش می‌شود. اگر از همان سوزن فردی که دارای ویروس است استفاده کنید، خون آلوده به HIV ، وارد بدن شما می‌شود.

۴- مادر به نوزاد

از دیگر راه‌های انتقال ایدز، انتقال از مادر به فرزند در بارداری یا در دوران شیردهی است. علی‌رغم استفاده مداوم مادر از داروهای اچ آی وی پس از زایمان، یک زن مبتلا به اچ آی وی همچنان می‌تواند در دوران شیردهی ویروس ایدز را به نوزاد خود منتقل کند. شیر خشک یک جایگزین بی‌خطر و در دسترس برای شیر مادران مبتلا به ایدز است. به این دلایل، زنان مبتلا به HIV نباید به نوزادان خود شیر دهند. زنان مبتلا به HIV می‌توانند با پزشک خود صحبت کنند تا در مورد گزینه‌های جایگزین برای تغذیه قبل از تولد نوزادانشان یا حتی اگر در حال شیردهی هستند صحبت کنند.

آزمایش در منزل

آیا ایدز از مادر به فرزند انتقال پیدا می‌کند؟

HIV در دوران بارداری ممکن است از جفت عبور کند و جنین را آلوده کند. این اتفاق یکی از راه‌های انتقال ایدز در طول زایمان نوزاد ممکن است در معرض ویروس خون و سایر مایعات مادر قرار گیرد. وقتی زنی زایمان می‌کند، کیسه آمنیوتیک پاره می‌شود. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، خطر انتقال HIV به نوزاد افزایش می‌یابد. انتقال پری ناتال زمانی است که HIV از یک زن مبتلا به این ویروس به فرزندش در دوران بارداری یا زایمان یا شیردهی (از طریق شیر مادر) منتقل می‌شود. استفاده از داروهای HIV زیر نظر پزشک مربوطه می‌تواند به کاهش نرخ انتقال HIV در دوران بارداری به ۱٪ یا کمتر کمک کند.

یک فرد HIV مثبت می‌تواند ویروس را در هر زمانی در دوران بارداری، زایمان یا شیردهی به نوزاد خود منتقل کند. اما این بدان معنا نیست که نمی‌توانید بچه‌دار شوید. درمان با ترکیبی از داروهای HIV (به نام درمان ضد رتروویروسی یا ART) می‌تواند از انتقال HIV به کودک شما جلوگیری کرده و از سلامت شما محافظت کند.

برای کاهش خطر انتقال ایدز به نوزاد چه می‌توان کرد؟

مادر و متخصص زنان باید در مورد کارهایی که می‌توان برای کاهش خطر انتقال HIV به کودک خود انجام داد، صحبت کنند. این کارها شامل موارد زیر است:

 • ترکیبی از داروهای ضد HIV را در دوران بارداری طبق تجویز پزشک مصرف کنید
 • اگر آزمایشات آزمایشگاهی نشان داد که سطح HIV شما بالا است، نوزاد خود را به روش سزارین به دنیا آورید
 • داروهای ضد اچ آی وی را در هنگام زایمان و در صورت نیاز مصرف کنید
 • پس از تولد به نوزاد خود داروهای ضد اچ آی وی بدهید
 • به نوزادتان شیر ندهید

برای کاهش خطر انتقال ایدز به نوزاد چه می‌توان کرد؟

چرا درمان اچ آی وی در دوران بارداری توصیه می‌شود؟

ازآنجایی‌که یکی از راه‌های انتقال ایدز از مادر به جنین است باید حتماً در دوران بارداری به این موضوع اهمیت داد. درمان در دوران بارداری دو هدف دارد:

 • محافظت از سلامت مادر
 • کمک به جلوگیری از انتقال HIV به جنین

ترکیبات زیادی از داروها برای مدیریت عفونت HIV استفاده می‌شود. داروهای ضد اچ آی وی میزان HIV را در بدن کاهش می‌دهند. راه‌های انتقال ایدز نمی‌تواند از طریق زیر باشد :

 • بزاق
 • عرق کردن
 • اشک
 • تماس گاه‌به‌گاه، مانند اشتراک ظروف غذا، حوله و ملافه
 • استخرهای شنا
 • تلفن‌ها
 • صندلی توالت
 • حشرات گزنده (مانند پشه)

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) توصیه می‌کند که همه زنان قبل از باردارشدن یا در اولین فرصت ممکن در طول هر بارداری آزمایش HIV را انجام دهند. زیرا انتقال ایدز از مادر به جنین یکی از راه‌های انتقال ایدز است.

همه زنانی که باردار یا در تلاش برای باردارشدن هستند، باید شریک زندگی خود را نیز تشویق کنند تا آزمایش ایدز و در صورت امکان، غربالگری سایر بیماری‌های مقاربتی (STDs) را انجام دهند.

بیماری‌های مقاربتی می‌توانند بارهای ویروسی را در افراد مبتلا به HIV افزایش دهند. اگر یکی از همسران مبتلا به اچ‌آی‌وی باشد، آن شریک برای سالم ماندن و جلوگیری از انتقال باید داروهای HIV را طبق تجویز مصرف کند.

آیا استفاده از داروهای HIV در دوران بارداری بی‌خطر است؟

 استفاده از اکثر داروهای HIV زیر نظر پزشک در دوران بارداری بی‌خطر است. به‌طورکلی، داروهای HIV خطر نقص‌های مادرزادی را افزایش نمی‌دهند.

جلوگیری از انتقال ایدز

راه‌های کمتر شایع انتقال ایدز

انتقال ایدز در محیط کار

افرادی که به‌واسطه شغل خود با خون و مایعات بدن سروکار دارند در معرض خطر ابتلا به HIV قرار دارند. برای مثال پرستاران، پزشکان و یا پرسنل آزمایشگاه ممکن است بر اثر نیدل استیک شدن (فرورفتن سوزن در پوست) دچار آلودگی ویروسی و ظاهر شدن علائم ایدز در آن‌ها شوند.

تتو و پیرسینگ

اگر در هنگام خال‌کوبی، تتو و یا پیرسینگ ابزار مورد استفاده به خون HIV مثبت آلوده باشند احتمال انتقال HIV وجود دارد. این اتفاق ممکن است در حجامت نیز رخ دهد.

انتقال HIV از غذا

انتقال HIV از راه غذایی تنها زمانی محتمل است که شخص آلوده به HIV غذا را در دهان خود جویده (مبتلا به زخم دهان یا خونریزی لثه) و سپس بلافاصله فرد دیگر همان غذای جویده شده را در دهان خود قرار دهد. این مورد بیشتر در خصوص پرستار نوزاد و کودک رخ می‌دهد.

کلام آخر از هومکا

جدا از راه‌های انتقال ایدز ، کنترل HIV همچنین می‌تواند خطر عوارض عصبی ایدز را کاهش دهد. اگر در شرایطی قرار گرفتید که به ابتلا به ویروس HIV شک دارید، قورا به پزشک مراجعه کنید. همچنین می‌توانید با کارشناسان هومکا تماس بگیرید و تست ایدز در منزل را در محل خود دریافت کنید. برای ثبت درخواست تست ایدز در خانه کلیک کنید.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
hopkinsmedicinewebmd
homeca-doctors

مطالب بالا با تایید دکتر سیدحسن مرتضوی منتشر شده است.

تخصص پزشک: پزشک عمومی

فارغ‌التحصیل دانشگاه: دانشگاه علوم پزشکی اراک

شماره نظام پزشکی: 155058

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲۰۷ دیدگاه

 1. اگرآب دهان یک فردمعتاد به چشم یک فردسالم بیفتد،احتمال انتقال بیماری های عفونی ازجمله ایدزوجوددارد؟

   1. در مورد HIV بزاق فقط در صورتی عفونی محسوب میشه که آلوده به خون باشد.
    در مورد هپاتیت C بزاق می‌تونه حاوی ویروس باشه ولی صرفا در صورت تماس مکرر با فرد آلوده امکان انتقال وجود داره.

     1. من دستم با سوزن یک دیابتی برخورد داشته یعنی هنگام دور انداختن سوزن رفته داخل انگشتم و یکم خون اومد من نمیدونم اون فرد الوده بوده یا نه ولی ب هر حال اگه باشه چقدر احتمالش هست ک سرایت کرده باشه ؟

      • سلام خسته نباشید من چند وقت پیش رابطه دهانیی از طرف خانومی رو داشتم ، من از سلامت ایشون با خبر نیستم ولی التهاب یا زخمی تو دهنشون نبوده ایا امکانه انتقال وجود داره؟ و اینکه با ریختن مایع واژینال روی دست اگر زخم یا خراشی وجود نداشته باشه امکان انتقال هست؟

        1. سلام به شما
         صحبت کردن از احتمالات بدون یقین از جزییات ممکن نیست. صحیح این هست که در هر رابطه ای محافظت انجام بشه. اگر نه، در برخورد با مایعات بدن احتمال انتقال هست. در شرایط سالم بودن پوست محتمل نیست.

       • سلام من پرستارم احتمالش است که دستکشام با سرم ومیکروست بیمار آلوده به اچ ای وی تماس داشته باشه ولی نیدل تمیز از روی دستکشی که با سرم و میکروست تماس داشته وارد دستم بشه ویروس انتقال داده بشه

         1. سلام مریم عزیز
          در صورت برخورد نیدل حتی از روی دستکش و یا شک به هرگونه تماس الوده، پیگیری و اجرای پروتکل برای بیمار‌ های خاص (ایدز، هپاتیت و…) الزامی هست.

           1. پروتکل برا بیماریهای خاص شامل چیه آخه من بچه شیر خوار دارم شیر خودمو میخوره فقط دستکشام با سرم و میکروست بیما ر مبتلا به اچ ای وی تماس داشته که آلودگی قابل مشاهده ای روی آن نبود نیدل کاملا تمیز بود موقع ریختن دارو در میکروست هنگام در آوردن درپوش نیدل ، نیدل تو دستم رفت

             1. باید حتما بررسی آزمایشگاهی و عفونی جهت ارزیابی ویروس ایدز انجام بشه تا زمان طلایی جهت اقدام به درمان از دست نره. مضافا در صورت ابتلا، شیردهی ممکنه خطرناک باشه. بدون بررسی نمیشه در مورد ابتلا اظهار نظر کرد. در آسیب با نیدل علاوه بر ایدز، هپاتیت هم باید بررسی بشه.

           2. سلام خسته نباشید..من تور داخل شیکر باشگام در دستشوی باشگاه افتاد و کاملا خیس شد من اونو با آب و ریکای ظرفشوی شستم وگذاشتم خشک شد..آیا اگر دستشوس الوده به ویروس باشد امکان سرایت هست یا نه ممنونم

            • سلام .امروز دست دختر دو سالم از ی شیشه شکسته شده نوشابه که توی پارک افتاده بود برید و خون اومد . ایا احتمال گرفتن ایدز رو داره ؟

              1. سلام به شما
               با توجه به عدم اطمینان از آلودگی جسم، بهتره بررسی انجام بشه. از پزشک فوق تخصص عفونی اطفال کمک بگیرین.

             • سلام ممنون از توضیحاتتون برای اهدای خون از کجا تشخیص میدن که فرد مبتلا به ایدز نیست و میتونه خون اهدا کنه؟

               1. سلام خلیل عزیز
                ممنون از شما
                تمامی خون‌های اهدایی در سازمان انتقال خون ابتدا از نظر بیماری‌های بالقوه منتقله از خون از جمله HIV آزمایش میشن.

                 1. سلام خسته نباشید
                  من حدود ۱ هفته پیش با ژیلت خودم محل تناسلی هم را اصلاح کردم و یکم موقع اصلاح زخم شد و یکم خون اومد انتقال ایدز ممکنه

                • سلام خسته نباشین وقتی فردی ایدز داره و تو خونه با بقیه زندگی میکنه بقیه هم در خطر ابتلا به ایدز قرار دارن؟

                  1. سلام دوست عزیز
                   ویروس HIV از راه بوسیدن، در آغوش گرفتن و تماس فیزیکی عادی منتقل نمیشه. پس صرف اینکه با کسی زندگی کنیم ما رو مبتلا نمیکنه.
                   انتقال از خون و ترشحات داخلی بدن فرد میتونه منتقل‌کننده باشه.
                   ما حتی زوج‌هایی داریم که یک نفر مبتلا هست و یک نفر سالم و با هم زندگی میکنن.
                   حتی مادرانی که HIV مثبت هستن، می‌تونن فرزند سالم به دنیا بیارن.
                   مهم آموزش دیدن و رعایت اصول هست.

                    1. سلام من دیروز تو مدرسه یه سوزن ته گرد تو پام فرو کردن
                     یکی از بچه ها به شوخی سوزن میزد به بدن بچه ها بعد میکرد دهنش سوزن رو. یعنی سوزن به بدن دو تا از بچه ها برخورد کرده بعد به شوخی وارد بدن منم کرده نمیدونم سوزن خونی بود یا نه ولی مطمئنم وارد بدن بچه ها شده وقتی به پای من خورد پام خون اومد ؟
                     الان باید چکار کنم .

                    1. خیلی به میزان لود ویروس فرد مبتلا و سالم بودن مخاط چشم فرد بستگی داره.
                     احتمالا انتقال از پاشیدن خون ۱ در ۱۰۰۰ هست.
                     بنابراین کارکنان حوزه سلامت حتما باید از ابزار محافظت چشم استفاده کنن.

                      1. سلام من ۲۹م ماه یه دستگاه زیبایی برای پوستم اینترنتی سفارش دادم که ۱۲۰۰سوزن ریز به اندازه ۱.۵mmداره وقتی به دستم رسید پلمپ نبود من حواسم نبود و۶م ،ماه ازش استفاده کردم یعنی بعد شش روز از سفارشم آیا خطری برای من هست ؟

                        1. سلام به شما
                         واقعا اظهار نظر با این شرح حال ممکن نیست اگرچه واقعا ابتلا محتمل بنظر نمی‌رسه.

                          1. یه دستگاه خانگی مراقبت از پوست که سوزن های ریزی داره که باهاش پوست خراشیده میشه با فرض آلوده بودن دستگاه بعد شش هفت روز استفاده آیا امکان آلوده شدن وجود داره در ضمن سوزن ها تو پر هستن مثل سوزن خیاطی

                           • ابتلا به این شکل محتمل نیست اما در صورت شک باید با انجام آزمایش بررسی بشه.

                        2. آیا زمانی که فرد به دکتر یا دندان پزشک مراجعه می کند احتمال ابتلا به اچ آی وی در فرد وجود دارد؟

                          1. انتقال ویروس از طریق ابزار دندان‌پزشکی یا آندوسکوپی به دلیل پروتوکل‌های استریل کردن خیلی نادره.

                          2. سلام خسته نباشید. ممنون از مطالب خوب. آیا کارکنان حوزه سلامت که با بیماران مبتلا به اچ آی وی در تماس هستن خطر ابتلا در آن ها وجود دارد؟

                            1. سلام به شما
                             خیلی ممنون از اینکه نظر ارزشمندتونو با ما به اشتراک می‌ذارین.
                             اگر پروتکل‌های ایمنی شغلی رعایت نشه بله خطر ابتلا هست.

                             1. سلام خوبین اگر کسی ایدز داشته باشد و با دست خونینش ظرف بشورد بعد از آن کسانی که از آن ظرف ها غذا میخورند ایدز میگیرند؟

                              1. سلام جواهر عزیز
                               ایدز با بوسیدن و از بزاق منتقل نمیشه.
                               اما اگه به هر دلیلی در دهان فرد آلوده زخمی وجود داشته باشه که منجر به خونریزی بشه، یا مسواکی که لثه رو می‌خراشه و ممکنه منجر به خونریزی بشه احتمال انتقال وجود داره.
                               باید در نظر داشت که احتمال انتقال ویروس در رابطه جنسی دهانی به دلیل در معرض بودن ترشحات جنسی مرد و ترشحات واژن وجود داره.

                               1. سلام به شما
                                ویروس‌ها مثل HIV برای زنده موندن کاملا به میزبان زنده وابسته هستند.
                                زنده موندن ویروس خارج بدن موجود زنده، به میزان خون (چون از سلول‌های خونی برای بقا استفاده میکنه)، بار ویروسی که توی اون خون هست (چون هرچی بیشتر باشن منابع زنده موندنشون کمتر میشه) و شرایط محیطی مثل دما، نور و … بستگی داره.
                                پس چون ما نمیدونیم این شرایط برای اون خون خشک شده چطور بوده حتما باید جوانب احتیاط و رعایت کنیم.

                                 1. سلام خسته نباشی ممکنه از عابر بانک استفاده کنم بعدش دست بزنم ب جوش خونیم احتمالش هست ب ایدز مبتلا بشم ؟

                                   1. سلام به شما
                                    بواقع اظهار نظر مثبت یا منفی در مورد این موضوع تقریبا غیر ممکنه. چون هیچ اطلاعی از آلودگی و یا شرایطی که می‌فرمایین وجود نداره. صرفا باید گفت انتقال از سطوح ممکن نیست مگر آلوده به خون یا مایع آلوده تازه باشه.

                                  1. یکی از راه‌های اصلی انتفال HIV از طریق تماس جنسیه.
                                   ویروس در ترشحات واژن وجود داره و در صورت رابطه محافظت نشده (عدم استفاده از کاندوم) و عدم درمان شدن فرد HIV مثبت احتمال انتقال وجود داره.

                                  2. ایا کسی که رابطه دهانی با واژینال داشته و احتمالا در حین رابطه زوجه پریود میشه یا پرده خود رو از دست بده و خون به درون دهان راه پیدا کنه احتمال ابتلا به ویروس هست فرد زوج یا نه?

                                    1. سلام محسن عزیز
                                     ترشحات واژن حتی بدون وجود خون هم حاوی ویروس هستن و قابلیت انتقال از طریق مخاط مثل مخاط دهان دارن. در صورت وجود خون احتمال انتقال بالاتره.

                                    2. سلام
                                     آیا با زخم بودن آلت تناسلی مرد و رابطه کوتاه محافظت نشده انتقال از زن به مرد وجود داره ؟

                                      1. سلام علی عزیز
                                       در صورت وجود زخم در ناحیه‌ی تناسلی، ریسک انتقال بیماری‌های عفونی خصوصا HIV بالاتره.

                                      2. سلام آیا منی یا خون ریخته شده روی اشیا یا صندلی میتواند بعد چند روز حامل ویروس ایدز باشد؟ یعنی فردی دستش به منی خشک که چند روزه روی صندلی افتاده خورده باشه و بعد دستش با دهان و… تماس داشته باشه

                                        1. سلام به شما
                                         ویروس hiv خارج از محیط بدن ناپایداره و مدت طولانی زنده نمی مونه.
                                         این احتمال در مورد ویروس هپاتیت ب بیشتره چون خارج از محیط بدن میتونه تا چند روز فعال باشه.
                                         ولی در هر دو مورد روش انتقال بسیار نادریه، احتمال انتقال در موارد برخورد پوست زخمی یا مخاط با خون یا ترشحات تازه بسیار بیشتره.

                                        2. سلام خسته نباشید
                                         آرایشگاه که رفته بودم ماشین اصلاح زیر گلوم رو برید و چند تا خراش برداشت که باعث شد کمی خون بیاد.
                                         احتمال انتقال HIV هست؟
                                         بعد از ۱۶ روز سرماخورده شدم،خیلی میترسم مربوط به ایدز باشه
                                         ۱۷ سالمه

                                          1. سلام محمدامین عزیز
                                           انتقال از خون یا وسیله آلوده ممکنه اتفاق بیفته. انشالله که منجر به ابتلا نمیشه.
                                           اما بهتره بدون نگرانی حتما آزمایشات لازم رو انجام بدید تا در صورت ابتلای احتمالی درمان هرچه سریع‌تر شروع بشه و لود ویروس رو به کمترین حد ممکن برسونه.

                                            1. سلام درود بر شما
                                             خونه یکی از دوستان بودم که جدیدا مشکوک است
                                             ممکن است از طریق دست خودم که به محیط و اشیا خونه‌ش خورده و بعد سهوا به جوش خونی خودم برخورد کرده ویروس منتقل بشه؟؟؟
                                             خییلی ممنونم از پاسخگوییتون

                                           • سلام من با جسم مخصوص پروستات رو از راه مقعد ماساژ میدادم
                                            انتقال ایدز ممکنه؟
                                            شنیدم فقط از افراد منتقل میشه و مثلا با جسم دخول انجام بشه ایدزی انتقال نمی‌یابه
                                            در چه حد این درسته؟

                                             1. سلام محمد عزیز
                                              اگر منظور شما صرفا انتقال ایدز از جسم خارجیه، به شرط مشترک یا آلوده نبودن خیر.
                                              اما علل و راه‌های مختلف دیگه ممکنه وجود داشته باشه.

                                             2. سلام
                                              من ١۵ سالم هستش حدود سه یا چهار سال پیش از تیغ مادر و پدرم استفاده کردم ولى خب تیغ رو زیر اب مى گرفتم. من سال پیش تب کردم حالت تهوع، سردر،بدن درد و فکر مى کنم که اسهال شدم ولى دقیق یادم نمیاد خودشون میگن که ایدز ندارن ولى خب من مى ترسم که ایدز گرفته باشم
                                              ممکنه که مادر و پدرم به ایدز مبتلا شده باشن؟
                                              و اینکه شال پیش ازمایش معمولى دادم ESR دو بودش و تعداد گلبول سفیدم هم ٧.٧ بود بنظرتون تو بدنم ویروس ایدز ممکنه باشه؟
                                              ممنون کیشم جواب بدید.

                                               1. سلام به شما
                                                استفاده از وسایل مشترک آلوده به خون خشک شده در مورد ایدز احتمال کمتری برای انتقال داره چون ویروس ایدز ویروس ناپایداری در محیط بیرونه.
                                                ولی به علت احتمال بالاتر انتقال ویروس هپاتیت و احتمال ضعیف‌تر ویروس hiv توصیه به استفاده از وسایل شخصی میشه.
                                                در صورت سابقه‌ی وجود عوامل خطری که فرد رو در معرض ویروس قرار میده توصیه میشه با کارشناسان مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری مشورت و آزمایش HIV انجام بشه.
                                                علائم بیماری‌های مختلف و اختلال آزمایشات گلبول سفید و فاکتورهای التهابی دلیلی بر وجود ویروس hiv در بدن نیستن.

                                               2. سلام خسته نباشید
                                                ببخشید من امروز سر سوزن یک نمونه ی بیمار دستکش و پاره کرد دستم فقط پوست کنده شد ولی هیچ خونی نیومد البته هنوز مشخص نیست مریض Hivداره یا خیر ایا احتمال الوده شدن وجود داره اگر مریض مبتلا باشه؟

                                                 1. سلام سارای عزیز
                                                  احتمالش خیلی کمتره نسبت به زمانی که سوزن به شکل عمقی‌تری وارد پوست شده باشه ولی حتما با کارشناسان مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری مشورت کنین.

                                                 2. عرض سلام و خسته نباشید به سوزن های تست قند خون که در داروحانه ها به صورت فله ای و نه در بسته فروخته می شوند چقدر می.توان اعتماد کرد ؟معلوم نیست چه کسانی با این ها تماس داشتند.هر چند اصلا در بسته هم باشند.

                                                  • سلام و خسته نباشید
                                                   اگر یک فرد مبتلا به ایدز خونش به دست فرد دیگری بخوره ایدز انتقال پیدا میکنه یا نه؟

                                                    1. سلام ممنون از شما
                                                     احتمال داره چون ممکنه سطح پوست زخم باشه حتی خیلی کوچک یا وارد فولیکول مو یا سطح زیر ناخن بشه.
                                                     در هر صورت تماس با خون آلوده بررسی آزمایشگاهی رو ضروری میکنه.

                                                    2. سلام وقت بخیر امروز اتفاقی ناخن کسی به کنار لبم خورد اما بسیار سطحی بود یعنی زخمی چیزی ایجاد نکرد منم حس اینکه خونی روی لبم باشه یا مایعی حس نکردم اما لبم کمی پوست پوست بود از صبح امروز ایا با این شرایط ممکنه اچ ای وی منتقل بشه اگر انگشتش خونی بوده باشه اما من ندیدم خونی باشه اما ممنون میشم راهنمایی کنید

                                                      1. سلام به شما
                                                       انتقال بیماری بدون تماس مستقیم خونی یا مایعات آلوده بدن و یا ورود اون‌ها به بدم ممکن نیست. بنظر نمیاد جای نگرانی وجود داشته باشه.

                                                      2. سلام وقت بخیر امروز اتفاقی ناخن کسی به کنار لبم خورد اما بسیار سطحی بود یعنی زخمی چیزی ایجاد نکرد منم حس اینکه خونی روی لبم باشه یا مایعی حس نکردم اما لبم کمی پوست پوست بود از صبح امروز ایا با این شرایط ممکنه اچ ای وی منتقل بشه اگر انگشتش خونی بوده باشه اما من ندیدم خونی باشه اما ممنون میشم راهنمایی کنید

                                                        1. سلام به شما
                                                         انتقال بیماری بدون تماس مستقیم خونی یا مایعات آلوده بدن و یا ورود اون‌ها به بدم ممکن نیست. بنظر نمیاد جای نگرانی وجود داشته باشه.

                                                        2. سلام . وقت‌بخیر
                                                         ببخشید اگر فردی با کسی که خالکوبی داره دست داده باشه و بعد از چند دقیقه دستش‌ به زخمی شه . آیا ایدز می‌گیره ؟

                                                         • سلام خسته نباشید
                                                          میخواستم بدونم کسی که روی دستش مقداری اب منی باشه و با همان دست خوراکی بخوره ممکنه الوده بشه یا دیگران رو الوده کنه و یا مثلا کسی که بر روی تشک خود اب منی ریخته است ممکن کسی که از ان استفاده کنه دچار بیماری بشه

                                                           1. سلام به شما
                                                            بواقع اظهار نظر درمورد این موضوع با شرایط ذکر شده، خیلی سخت هست. در درجه اول، همیشه بهداشت محیط و بهداشت جنسی رو رعایت کنین و اگر یقین دارین منی مربوط به فرد بیمار بوده، یک آزمایش انجام بدین.

                                                           2. سلام وقت بخیر من چند روز پیش داشتم با کسی صحبت میکردم احساس کردم یک قطره آب دهانش پاچیده شد به چشمم اما مطمعن نیستم شاید گرد و غبار یا باد بوده باشه و منم تا چیزی که یادمه چیز خارجی خاصی ندیدم اگر آب دهان بوده باشه و خونی باشه ممکنه hiv منتقل بشه؟ البته فاصلمون ۱ متر بود تقریبا ایا با این شرایط ممکنه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

                                                             1. سلام اگر کسی در معرض خطر ایدز یا هپاتیت بی و سی قرار بگیره چند وقت باید بگذره که ازمایش بده

                                                             2. سلام من خیلی از این بابت استرس میگیرم لطفا راهنماییم کنید اگر من با فردی درگیر شدم و ناخن اون شخص پوست دستمو خراش جزئی داد ایا امکان انتقال وجود داره؟ لطفا بگید بهم

                                                               1. سلام مهدی عزیز
                                                                اگر ناخن اون فرد به خون یا مایعات بدن خودش آلوده بوده باشه، بله. بهتره حتما آزمایش بررسی ویروس HIV انجام بدین.

                                                                  1. خون، شیر مادر، مایع منی و ترشحات واژن.
                                                                   آزمایش باید بعد از اولین تماس انجام و با فواصل مشخصی تکرار بشه.

                                                                 1. سلام به شما
                                                                  تفسیر آزمایش صرفا براساس دونستن محدوده طبیعی کیت استفاده شده توسط آزمایشگاه ممکنه، یعنی باید برگه آزمایش رو دید.

                                                                 2. سلام من پول یه فرد معتاد که ازش افتاده بود رو بهش دادم ولی هیچ تماسی با فرد نداشتم فقط پولشو که افتاده بود دادم آیا انتقال بیماری های عفونی مانند ایدز وجود دارد ؟
                                                                  تقریباً چند سال پیش این اتفاق افتاد.
                                                                  چند بار آزمایش خون داده بودم سالم بود ولی باز میترسم.
                                                                  آزمایش ایدز با آزمایش های غلظت خون و قند و چربی خون و …. متفاوت ؟
                                                                  ممنون میشم جواب بدید .

                                                                  • سلام و وقت بخیر اگه مطما نباشیم هند پیس دندانپزشکی استریل بوده یا نه وقتی دندان پزشک میخواد دندان روپرکنه ماده ویروس کش میزاره بعدش پرمیکنه اگه هند پیس یاهرچیز دیگری آلوده به اچ آی وی باشه اون ماده ویروس کش از بین میبرتش یا وارد خون شده رفته ؟ چقدر بعد اینکه خون اومد فرصت هست یا مواد ویروس کش گذاشته بشه ؟ و اینکه اگه سر ب جایی تیز برخورد کنه و کمی خون بیاد پنج شش ساعت بعد جای زخم پانسمان بشه اگه ویروسی بوده باشه از بین میره یا وارد بدن میشه ؟ ببخشید اگه متنم زیاد بود و درست نتونستم توضیح بدم و اینکه نیاز ب آزمایش هست ؟

                                                                    1. سلام دوست عزیز
                                                                     اینکه دندانپزشکی از وسایل غیراستریل استفاده یا خارج از اصول بهداشتی کار کنه، تقریبا غیر ممکن هست. در هر صورت اگر شک به ابتلا دارین باید آزمایش انجام بشه.

                                                                    2. باید طرف مقابل حتما خون آلوده ب ایدز را داشته باشد تا بتونه ب فرد دیگه ای منتقل بکنه ؟!

                                                                      1. بیماری ایدز به‌وسیله خون یا مایعات آلوده بدن قابل انتقال هست (امورات دندانپزشکی، تتو، انتقال خون، رابطه جنسی و …)

                                                                      2. سلام خسته نباشین
                                                                       ببخشید اگر کسی مبتلا به ایدز باشه واز اب بطری من استفاده کنه امکان ابتلا وجود داره

                                                                        1. سلام به شما
                                                                         امکان ابتلا از ظرف مشترک و بزاق وجود نداره مگر اینکه خون در دهان یا لب‌ها وجود داشته باشه و به سطح منتقل بشه.

                                                                        2. سلام. آیا احتمال انتقال ایدز در برخورد مایع منی با پوست هست؟ و اینکه من دو روز بعدش رفتم آزمایش دادم منفی شد خاستم بدونم نبازه باز برم آزمایش بدم خواهشاً جواب بدید دارم دیونه میشم

                                                                          1. سلام به شما
                                                                           در صورت عدم وجود زخم روی پوست یا عدم ورود منی به بدن خیر، اما توصیه به تکرار آزمایش یک ماه بعد هست.

                                                                          2. سلام اگر با فردی که مطمئن هستی ایدز نداره رابطه مقعدی داشته باشی امکان انتقال ایدز وجود داره ؟؟

                                                                           • سلام من الان چند روزه که علائم ایدز را دارم ولی جواب آزمایشم منفی شده به نظر شما من باید دوباره آزمایش ایدز بدم

                                                                             1. سلام به شما
                                                                              آزمایش باید در فواصل یک ماهه و دو ماهه تکرار بشه. از پزشک متخصص عفونی کمک بگیرین تا علائم بررسی بشه.

                                                                             2. سلام و عرض ادب اینجانب معلم میباشم، امروز بعد از رفع حاجت در سرویس بهداشتی مدرسه وقتی که شلنگ را برداشتم تا طهارت را بجا آورم بعد ازینکه آب را باز کردم و پس از حدود ۱۰ ثانیه آب را به طرف آلت تناسلی و مقعد گرفتم، ناگهان متوجه چسبندگی شبیه به مایع منی در سر شلنگ شدم. الان واقعا استرس دارم آیا ممکنه کسی که این عمل زشت را انجام داده اگر دچار ایدز بوده باشد آیا به بنده هم امکان سرایت ایدز وجود دارد؟(یعنی مایع منی با آب تلفیق شده و خدای نکرده به بنده منتقل شود.)
                                                                              لازم به ذکر است روی انگشتان دستم دوتا زخم اندازه نوک کبریت حدود دو روز پیش به وجود اومده بود و آیا امکانش هست اگه منی آن شخص آلوده به ایدز باشه و با تماس با زخمها باعث انتقال ویروس به بنده بشه و نیازه که آزمایش HIV انجام بدم؟
                                                                              ممنون میشم در صورت امکان راهنمایی بفرمایید.

                                                                               1. سلام محمد عزیز
                                                                                بهترین کار انجام بررسی آزمایشگاهی هست تا اطمینان کامل از سلامتی حاصل بشه. در صورت نیاز، به پزشک متخصص عفونی مراجعه کنین.

                                                                                 1. سلام، ممنون از پاسخگویی‌تان
                                                                                  آخه مشاوران مرکز ایدز ایران گفتند که اصلا امکان انتقال از این راه‌های مذکور وجود نداره و صرفا منی از طریق رابطه جنسی باعث انتقال بیماری میشود.
                                                                                  یعنی این حرف صحت نداره و باید آزمایش انجام بشه؟!

                                                                                   1. سلام به شما
                                                                                    طبق توضیحات موجود، درصورت وجود زخم یا خراشیدگی و… روی پوست، احتمال آلودگی هست. در نظر داشته باشین در پلتفرم آنلاین بدون معاینه کامل و پرسش و پاسخ، امکان اظهار نظر قطعی نیست. پس همیشه جانب احتیاط رعایت و توصیه می‌شه.

                                                                                 2. اگر فرد مقابلمون طبق عادت ماهانه پریود باشه و خون بیاد فردی که حالا مشخص نیست این بیماری داشته باشه یا ن ممکنه فرد فاعل که تماس جنسی باهاش داشته این بیماری های از جمله اچ آی وی و ..گرفته باشه ؟؟

                                                                                   1. سوال واضح نیست. رابطه در حین قاعدگی بوده؟ بهر شکل رابطه با دخول احتمال ابتلا رو در پی داره.

                                                                                   2. سلام تو خیابون بودم و متوجه شدم که دستم خون میاد ولی نفهمیدم چجوری
                                                                                    ممکنه به چیز الوده دستم خورده باشه و منم مبتلا شم؟

                                                                                    • سلام خسته نباشید شوهرم از طرف شرکت رفت ماموریت توی سدییت که بدد هنگامی که میخواست استراحت کنه ی سرنگی که قبلا ازش استفاده کرده بودن رفت توی بازوش الان خیلی استرس داره منم شب وروز در حال گریه و زاری و دعا کردن ایا احتمل اینکه Hiv باشه هست یا نه

                                                                                     • سلام من اشتباها دستمال کاغذی که آلوده به خون بود( از آلوده یا ناقل بودن خون اطلاع ندارم) و خون روی اون خشک شده بود…
                                                                                      از طرف تمیز دستمال نه از طرف خونی روی زخم خودم گذاشتم احتمال انتقال چقدره؟(:”

                                                                                      • سلام من یک ماه پیش سرم زدم ملافه که خوابیدم روش خونی بود چند قطره، دستمم گذاشتم روش البته پشت دستم بود بعد سرم زدن دو سه ساعت بعدش آمدم خونه پشت دستمو الکل زدم و بعدش جلوی دستمم الکل زدم و شستمش الان احتمال داره آلوده باشم ؟؟؟؟

                                                                                       • سلام چند روز پیش تو مدرسه بچه ها به هم سوزن ته گرد میزدن به من هم زدم وکمی به پوستم خورد و دردم اومد وخون نیومد وفکر نمیکنم خونی باسه اگه فرد ایدز یا هپاتیت داشته باشه احتمال انتقال ویروس هست

                                                                                        • سلام وقت بخیر تقریبا من ۱۸ روز پیش در یک ارایشگاه که جای خوب و بهداشتی هست موهایم را اصلاح میکردم در اخر اصلاح من ندیدم ارایشگر تیغ را عوض کند و با ان بغل موهام رو تراشید هیچکونه زخم یا خون هم نیومد اخرش ازش پرسیدم گفت عوض کردم تیغ رو ولی اگه عوض هم نکرده باش درچنسن شرایطی احتمال انتقال وجود داره ؟

                                                                                         • سلام و خسته نباشید.
                                                                                          اگر کسی امروز با خون آلوده تماس داشته باشه ، بعد از چند روز علائم بروز میکنه و احتمالش هست که اصلا علائمی بروز نکنه؟ و یه سوال دیگه اینکه تست آزمایش از همان روز اول آلودگی رو نشون میده یا مدت خاصی باید از آلودگی بگذره؟

                                                                                           1. سلام به شما
                                                                                            علائم ممکنه تا چند سال بروز نکنه و دوره کمون بیماری باشه. ارزیابی آزمایشگاهی از بعد تماس قابلیت تشخیصی دارن.

                                                                                           2. یه نفر که نمی شناختم تو لیوان یکبار مصرف آب به من داد الان به نظرم اون فرد مشکوک بود خوردم آب میتونه آلوده به اچ ای وی باشه چ می دونم بزاق یا یه قطره خون داخلش ریخته باشه منم وقتی می خوردم لبم زخم بوده میتونه انتقال بده

                                                                                            • اگر با ی جسم نوک تیز که خون روش خشک شده اونم تقریبا ۴ ساعت گذشته و اون جسم نوک تیزوارد بدن شده ایا انتقال بیماری وجود داره؟

                                                                                             • سلام خسته نباشید
                                                                                              من چند روز پیش رفتم درمانگاه آمپول بزنم روی میز چند تا سرنگ دیگه بود توی جلد بود نمیدونم تمیز بودن یا آلوده بعد سرنگ خودمم دادم دست کسی که آمپول میزنه بعد آمپول تزریق کرد حالا میترسم سرنگ من با بقیه که روی میز بوده قاطی شده باشه مثلا اون یکی تزریق کرده باشه آلوده شده باشم نمیدونم آلوده شدم یا نه آیا سرنگ آلوده رو میریزن تو سطل زباله بعد مصرف ؟؟؟؟؟
                                                                                              رفتم از مسعولش پرسیدم گفت نمونه بوده اندازه های کوچیک تر بودن اونا

                                                                                              • سلام
                                                                                               من گوشمو به روش سنتی سوراخ کردم و با سوزن همون فردی که برام اینکارو کرده. قبل از سوراخ کردن گوشمم سوزنو ضدعفونی کرد. احتمال انتقال وجود داره؟

                                                                                               • سلام من چند روز پیش خواستم چاقو بخرم فروشنده گفت دست رو بده تا نشون بدم چقدر تیزه و باهاش موهای دستم رو زد کمی هم پوسته پوسته شد احتمال بیماری هستش .

                                                                                                • سلام وقتتون بخیر من هنگام مانیکور ناخن توی سالن آرایشی چندین بار دستم زخم شد و خون اومد و می‌ترسم مبتلا به بیماری شده باشم چون وسایل ضدعفونی نشده بود و میخوام آزمایش بدم. درصورتیکه آزمایشم منفی شد برای پیشگیری در این چنین مواردی، برای ضدعفونی، استفاده از الکل‌های معمول کافیه یا باید با ماده‌ی دیگه‌ای ضدعفونی کرد؟ واینکه دوباره در شرایط مشابه که امکان انتقال باشه، اقدامات آنی میشه برای پیشگیری انجام داد؟

                                                                                                 • سلام. بنده سر کار بودم یکی از کارگر ها دستش خونی شد و داخل بشکه آب( آب داخل بشکه بدلیل کار بنایی سیمان هم داره ) شستشو داد اگر فرد آلوده باشه تا چه زمان آب آلوده هست ؟

                                                                                                   1. سلام به شما
                                                                                                    انتقال بدین طریق ممکن نیست. مگر دست سایرین زخمی باشه و با سلول‌های آلوده تماس پیدا کنه. توصیه به تعویض آب هست.

                                                                                                   2. سلام و‌ممنون از مطالب خوبتون
                                                                                                    ببخشید من امروز بیرون از خونه متوجه شدم چندتا لکه خون روی دستمه و وقتی متوجه شدم ک باهمون دست چیپس و چای خورده بودم ایا امکان انتقال از این راه وجود داره
                                                                                                    ممنون میشم اگ زودتر جواب بدین

                                                                                                    • سلام من رفتم سرزمین موجهای آبی پوست کف پام تو یکی سرسره ها کنده شد و خون اومد و من بعد از ده دقیقه متوجه خونریزی شدم و تو اون ده دقیقه تو اون مکان راه میرفتم و کف سالن آب جمع شده بود و من پام که زخم باز داشت رو توی اون آب ها زده بودم الان باید نگران باشم؟

                                                                                                     • سلام خسته نباشید
                                                                                                      من دستم از یه سطح تیزی یه زخم سطحی ایجاد شده و اصلا خونی نیومده
                                                                                                      میخواستم بدونم اگر اونجا به ایدز یا هپاتیت آلوده باشن
                                                                                                      ممکنه به من هم از این طریق منتقل بشه؟

                                                                                                       1. سلام علی عزیز
                                                                                                        اگر بافت پوست آسیب دیده، بهتره که بررسی انجام بشه. اگر شک به آلودگی جسم نیست، نیازی هم نیست.

                                                                                                         1. خیلی ممنون
                                                                                                          فقط حتما نباید خونریزی بشه تا انتقال صورت بگیره یا بدون خونریزی هم امکان انتقال هست؟

                                                                                                          1. سلامی دوباره
                                                                                                           ممنون از وقتی که برای من گذاشتید و پاسخ دادید.
                                                                                                           من یک سوال دیگر دارم
                                                                                                           الان یک هفته از همون روز میگذره و من از اون موقع تا الان مجموعا ۱۰ ساعت خوابیدم از استرس زیاد
                                                                                                           تپش قلب هم داشتم
                                                                                                           الان بهترم ، ولی از ناحیه زیر زبان درد خیلی خفیفی دارم(بدون ایجاد هیچ زخمی)
                                                                                                           آبریزش بینی خیلی کم هم دارم
                                                                                                           آیا ممکنه از استرس سرما خورده باشم؟

                                                                                                            1. ممنون از اعتماد شما
                                                                                                             استرس ایجاد سرماخوردگی نمی‌کنه و ارتباطی هم به موضوع مطرح شده نداره. اگر فرد سالم بوده و تماسی وجود نداشته انتقال محتمل نیست. وجود هر علامتی تفسیر به عفونت نمی‌شه.

                                                                                                            2. سلام، منظورم از استرس اینه که سیستم ایمنی رو پایین میاره و باعث میشه زود تر مریض بشیم
                                                                                                             بازم سپاسگزارم

                                                                                                            3. سلام داخل دستم تیغ کاکتوس رفت اومدم در بیارم زخم شد خونی نیومد بعد از سوزن شخصی استفاده کردم ک نمیدونم سالمه یا نه البته زمان در اوردن تیغ های ک تو دستش رفته بود خونی نیومد از دستش و زمانی ک سوزن ب من داد ب مدت یکی دو ثانیه با فندک اتمی بهش گرما داد ولی من نگرانم چون پوست دستم زخم بود ایا ابتلا میشم در صورت بیمار بودن فرد

                                                                                                            4. با سلام. من دو ماه پیش داخل توالت عمومی رفتم و یک سرنگ اونجا داخل فاضلاب افتاده بود. اونجا من دستشویی کردم و خودم را شستم. آیا امکان انتقال وجود داره و اگر شلنگ خونی بوده باشه و من دستم خورده باشه و با همون دست خودم را شسته باشم چی؟ ممنون.

                                                                                                               1. تشکر. یک سوال دیگه. در مراکز انتقال خون چطور؟ ممکنه اون نفری که خون میگیره چون از دو یا سه نفر همزمان خون میگیرن و دستکش ها را عوض نمیکنن، خونی به دستکش ریخته شده باشه و با همان دست خون ما را بگیرن و یا چسب زخم به دست ما بزنن، امکان انتقال هست؟

                                                                                                                 1. آیا بنظر شما در سازمان مهم و حیاتی مثل انتقال خون، که بسیار روی سلامت نمونه های دریافت شده هم حساس هستن، به انتقال بیماری به این مهمی و خطرناکی دقت نکرده و پایه ترین اصول بهداشت رو رعایت نمی‌کنن؟

                                                                                                                   1. تشکر از جواب خوبتون..میدونم که این مساعل را رعایت میکنن. من یک بار رفتم خون دادم و تخت کناریم که از ایشون و من همزمان خون گرفته میشد قبلش کاغذ قرمز را انداخته بود داخل صندوق و من دیدم. شخصی هم که خون می گرفت دستکش را عوض نکرد برای همین من حساس شدم و استرس گرفتم که ی موقع از همون دستکش انتقال پیدا کرده باشه. شاید هم استرس من بی مورده.

                                                                                                                    • خیر بدون تماس مستقیم خونی، انتقال رخ نمی‌ده. نگران نباشین.

                                                                                                                 2. سلام
                                                                                                                  اگر به آلت فردی که مبتلا به ویروس زگیل تناسلی هست و علامت مشخصی ندارد دست بزنیم احتمال ابتلا وجود دارد؟ یا در صورتیکه دست خراش داشته باشد مبتلا میشویم؟
                                                                                                                  با سپاس

                                                                                                                   1. سلام به شما
                                                                                                                    در صورتیکه که بیماری در فاز فعال باشه، بله احتمال انتقال هست و باید بررسی بشه.

                                                                                                                   2. من از قرص ال دی برای جلوگیری از پریودی استفاده میکنم ولی لکه های خون خیلی کم رنگ ازم میاد
                                                                                                                    و من در این حین رابطه جنسی بدون کاندوم رو داشتم
                                                                                                                    امکان انتقال ویروس هست با خون پریودی یا خیر؟!

                                                                                                                    • سلام و خسته نباشید آیا با برخورد شلنگ توالت آزمایشگاه به بالای واژن در حد یک ثانیه امکان بیماری های عفونی مثل ایدز هپاتیت و زگیل هست
                                                                                                                     ممنون میشم جواب بدین خیلی نگرانم

                                                                                                                     • سلام
                                                                                                                      آیا برخورد مایع منی خود شخص با پوستی که داری مقداری زخم است، باعث انتقال بیماری است؟

                                                                                                                        1. سلام‌. ممنون از پاسخگویی تون.
                                                                                                                         ببخشید من منظورم از خود شخص، شخص دیگری نبود، میخواستم بدونم اگر مقداری از مایع منی کسی به پوست خودش که زخم است، برخورد کند، باعث بیماری(hiv و …) میشود؟

                                                                                                                          1. بیماری از خود شخص به خودش انتقال پیدا می‌کنه؟ چنین چیزی ممکن هست؟ فرد یا بیماره یا سالم. دیگه خود انتقالی ممکن نیست.

                                                                                                                        2. سلام ،من برای برداشتن خال به پزشک مراجعه کردم بعد از اینکه دستیارشون توی خالم تزریق بی حسی کردن خون ریزی کرد خالم ،دکتر با دستکشی که داشت به بیمار دیگه رسیدگی میکرد در حد ۱ ثانیه خال من که در حال خونریزی بود رو لمس کرد الودگی مشهودی تو دستکش ندیدم ولی بر فرض الودگی دستکش و خونی بودن ایا احتمال سرایتhivوجود داره؟لازم به ذکر هست ۲ روز بعد مقداری شکم درد داشتم که با قرص رفع شد،نیاز به تست و نگرانی هست؟

                                                                                                                         • سلام وقت بخیر
                                                                                                                          ۵ یا ۶ سال پیش از کاندوم یه شخش دیگه اسفاده کردم .قبلش با اب و صابون کاندومو شستم ایا امکان انتقال ایدز وجود داره؟

                                                                                                                          • سلام وقتتون بخیر. من چند روز پیش کاشت ناخن انجام دادم که کنار یکی از انگشتام یه زخم خیلی سطحی ایجاد شد .بعد اون خانمه انگشت منو پاک کرد با دستمال که لاک نفر قبلی رو پاک کرده بود وحالا من به شدت نگرانم که نکنه اون دستمال خونی بوده ولی بیشتر لاک پاک شده روش بود.ولی همش میترسم که نکنه ایدز گرفتم

                                                                                                                            1. سلام به شما
                                                                                                                             ایدز محتمل نیست. در موارد کار با ناخن، انتقال HPV مطرح هست که باید تجهیزات ضدعفونی بشه.

                                                                                                                            2. سلام به شما
                                                                                                                             انتقال جنسی به این شکل محتمل نیست و رخ نمی دهد. در حجامت اگر تیغ آلودگی داشته باشد و یکبار مصرف نباشد، امکان انتقال وجود دارد.

                                                                                                                             • سلام خسته نباشید من امروز یکی از همکلاسی هایم فکر میکنم ناخنش به دستم گرفت یک حالت خراش ریزی ایجاد شد قرمز شد اما نه خون نه سوزش هیچی نداره خیلی سطحی هست در حد قرمز بودنه البته خیلی کوچک هست شاید بتونم بگم از نوک سوزن هم کوچکتر ممکنه hiv منتقل بشه با این شرایط؟؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید کمی نوکش قرمز هست اما سوزش ندارد حتی اگر توجه نشد قابل دیدن هم نیست به راحتی

                                                                                                                              • سلام .چند روز پیش اتفاقی توی پارک پام رفت رو یه سرنگ آلوده البته از روی کفش .حس کردم ته کفشم چیزی شبیه خون هست .خیلی نگرانم نکنه ویروس ایدز باشه.خوب من یه مقدار وسواس هم دارم.

                                                                                                                                1. سلام به شما
                                                                                                                                 برخورد سوزن به بدن و ورود به پوست بدون دانستن منشا اون، قطعا آلوده در نظر گرفته می شه وباید حتما بررسی آزمایشگاهی انجام بشه.

                                                                                                                                2. سلام وقتتون بخیر.دختر من یه مقدار وسواس فکری داره چندروز پیش همراه هم پیاده روی میکردیم که یه سرنگ تزریقی رو کنار جوب دید و از اون موقع تا حالا روزی هزار بار میگه من وشما به ویروس ایدزمبتلا شدیم . و تمام لباس های تنش رو میگه الوده هست فقط چون از کنار سرنگ رد شدیم.خواستم بپرسم اصلا چنین چیزی امکان داره .اصلاویروس این جوری انتقال پیدا میکنه.

                                                                                                                                  1. سلام به شما
                                                                                                                                   انتقال از تریق تماس پوستی بدون ورود سوزن به بدن یا از طریق هوا و استنشاق، رخ نمی ده. حتما از یک روانپزشک کمک بگیرین تا وسواس مزمن و گسترده نشه.

                                                                                                                                  2. سلام من رابطه آنچنان پر خطر هم نبود حدود دو سال پیش داشتم و آزمایش immunology هم دادم اصلا توش hiv ننوشته بود . یه میکروبی داشتم دکتر گفت مربوط به گوارشه. و بعد آزمایش چکاپ کامل هم دادم دکتر گفت سالمی. ببخشید من الان باید نگرانی خاصی باز داشته باشم یا خیر.و از دوسال پیش تا الان هیچ علائم نگران کننده ای هم نداشتم .بی زحمت راهنمایی کنید خیلی ممنون از شما

                                                                                                                                    1. سلام به شما
                                                                                                                                     اگر رابطه با کاندوم محافظت شده بوده و یا از سلامت فرد اطمینان دارین، جای نگرانی نیست.

                                                                                                                                    همچنین ببینید
                                                                                                                                    بستن
                                                                                                                                    دکمه بازگشت به بالا