آزمایش تیروئید
آزمایش تیروئید
خانه
خدمات
آزمایش تیروئید

آزمایش تیروئید

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/06/27
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست

خدمت خود را انتخاب کنید

همه قیمت‌ها در هوم‌کا شفاف و مشخص هستند.

همه چیز در رابطه با تیروئید!

در این بخش، به هفت سوال پرتکراری که در مورد تیروئید و آزمایش تیروئید داشتید، پاسخ می‌دهیم: ۱) تیروئید چیست؟ ۲) کم کاری تیروئید چیست؟ ۳) علائم كم كاري تيروئيد چیست؟ ۴) پرکاری تیروئید چیست؟ ۵) علائم پرکاری تیروئید چیست؟ ۶) آزمايش TSH چيست؟ ۷) بیماری هاشیموتو چیست؟
podcast poster

فرآیند ثبت درخواست

registeration-step-1 circle
1
فرم رو کامل می‌کنی و روی ثبت درخواست کلیک می‌کنی.
registeration-step-2 circle
2
کارشناسان ما باهات تماس میگیرن و درخواست رو نهایی میکنن.
registeration-step-3 circle
3
پرستار ما میاد و در منزل یا محل کارت، نمونه‌گیری رو انجام میده.
registeration-step-4 circle
4
بعد از زمان انتخابی خودت، نتیجه آزمایشت رو میتونی به راحتی از طریق صفحه پروفایلت ببینی.
1
registeration-step-1 circle
فرم رو کامل می‌کنی و روی ثبت درخواست کلیک می‌کنی.
2
registeration-step-2 circle
کارشناسان ما باهات تماس میگیرن و درخواست رو نهایی میکنن
3
registeration-step-3 circle
برای انجام نمونه گیری، بر اساس انتخابت، یا ما به خونه و محل کارت میایم یا به آزمایشگاهی که انتخاب کردی میری.
4
registeration-step-4 circle
بعد از زمان انتخابی خودت، نتیجه آزمایشت رو میتونی به راحتی از طریق صفحه پروفایلت ببینی.
نشانه‌های پر کاری و کم کاری تیروئید چیست؟
آیا نام تیروئید را شنیده‌اید؟ چقدر اطلاعات درباره این عضو بدن دارید؟ آیا با این امر موافقید که برخی از ما تا زمانی که مشکلی برای قسمتی از بدن به وجود نیاید، نمی دانیم در بدن وجود دارند؟ این مقاله را بخوانید تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید.

تیروئید ممکن است به گوش شما نا آشنا باشد یا حداقل ندانید وظیفه آن چیست. با آزمایش تیروئید در منزل متوجه می شوید که برخی از علائم بدن مربوط به تیروئید است. آزمایش تیروئید، یکی از خدمات زیر مجموعه‌ی آزمایش خون در منزل است. 
گاهی اوقات نمی‌دانیم مشکلی که در بدن داریم، ممکن است به تیروئید مربوط باشد. تیروئید در کیفیت صدای ما نیز تاثیر می‌گذارد زیرا عصب‌های مهم ما از این غده عبور می‌کند. بنابراین بهترین راه این است که اول شما را با این عضو مهم بدن آشنا کنیم. این مقاله مانند متن‌های سخت و نامفهوم پزشکی نیست. در متن پیش رو تمام اطلاعاتی که نیاز است در زمینه تیروئید و اختلالات مربوط به آن را بدانید، جمع آوری کرده‌ایم. 

آزمایش تیروئید در منزل

 

غده تیروئید چیست؟

غده تیروئید یک غده کوچک پروانه ای شکل است که در قسمت جلویی پایین گردن، بالای استخوان های یقه و زیر جعبه صدا قرار دارد. غده تیروئید شما هورمون‌هایی تولید می‌کند که به کنترل عملکرد بسیاری از اندام‌های بدن از جمله قلب، مغز، کبد، کلیه‌ها و پوست کمک می‌کند. سلامت غده تیروئید سلامت و سلامتی شما را تعیین می کند.

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص اینکه آزمایش TSH چیست و چگونه انجام می‌شود بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

 

نقش تیروئید در بدن

تیروئید نقش مهمی در تنظیم عملکردهای اساسی بدن دارد. اعضایی مانند:
✔ ضربان قلب
✔ نفس كشيدن
✔ قدرت عضله وزن بدن
✔ چرخه قاعدگی
✔ سیستم عصبی مرکزی و محیطی
✔ دمای بدن
✔ سطح کلسترول

 

مشکلات تیروئید چیست؟

اختلالات تیروئید می‌تواند نوعی سرطان کوچک تا یک سرطان تهدید کننده برای زندگی باشد و یا اصلا مشکلات کوچکی باشد. شایعترین مشکلات تیروئید شامل تولید غیر طبیعی هورمون‌های تیروئید است. هورمون تیروئید بیش از حد منجر به بیماری شناخته شده به نام پرکاری تیروئید می‌شود. تولید ناکافی هورمون به عنوان کم کاری تیروئید شناخته می شود. برای ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست آزمایش در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

شرایط آزمایش تیروئید

معمولا گفته می‌شود که انجام آزمایش تیروئید به شرایط خاصی از جمله ناشتایی نیاز ندارد و در هر وقتی از شبانه‌روزی قابل انجام است. این در حالی است که برخی از پزشکان تاکید دارند که آزمایش تیروئید حتما به صورت ناشتا و اول صبح انجام شود. بنابراین بهتر است این موضوع را به طور اختصاصی از پزشک خود بپرسید که برای انجام آزمایش تیروئید باید ناشتا در آزمایشگاه حاضر شوید یا می‌توانید در ساعتی از شبانه‌روز این آزمایش را بدهید.

توجه داشته باشید که قبل از انجام آزمایش هم پزشک معالج و هم پزشک آزمایشگاه را از داروهای احتمالی که مصرف می‌کنید، آگاه سازید؛ زیرا پاره‌ای از داروها می‌توانند در نتیجه نهایی آزمایش تیروئید تاثیر داشته باشند و داده‌های حاصل از این آزمایش را تغییر دهند.

 

آزمایش پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید (تیروئید بیش از حد فعال) زمانی اتفاق می‌افتد که غده تیروئید بیش از حد هورمون تیروکسین تولید کند. پرکاری تیروئید می‌تواند متابولیسم بدن شما را تسریع کند، باعث کاهش وزن ناخواسته و ضربان قلب سریع یا نامنظم شود. چندین روش درمانی برای پرکاری تیروئید در دسترس است. پزشکان از داروهای ضد تیروئید و ید رادیواکتیو برای کاهش سرعت تولید هورمون‌های تیروئید استفاده می‌کنند. گاهی اوقات، درمان پرکاری تیروئید شامل جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از غده تیروئید شما است. اگرچه پرکاری تیروئید در صورت نادیده گرفتن آن می‌تواند جدی باشد، اما بیشتر افراد پس از تشخیص و درمان پرکاری تیروئید به خوبی پاسخ می‌دهند. پس درنگ نکنید و همین الان با هوم‌کا تماس بگیرید تا آزمایش تیروئید در منزل را برای شما انجام دهند و سلامتی شما تضمین شود.

 

علائم پرکاری تیروئید چیست؟

✔ اضطراب
✔ حرکات مکرر روده
✔ مشکل خوابیدن
✔ چشم‌هایی که بیرون می‌زنند
✔ تغییرات مو شامل  شکننده شدن مو، نازک شدن و یا ریزش مو
✔ ضربان قلب نامنظم
✔ ضعف عضلانی
✔ رشد سریع ناخن انگشت‌ها
✔ لرزش دست‌ها
✔ کاهش وزن بدون دلیل
✔ پوست نازک
✔ تعریق

آزمایش تیروئید

 

آزمایش کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می‌افتد که بدن شما به اندازه کافی هورمون‌های تیروئید تولید نکند. تیروئید غده‌ای کوچک و پروانه ای شکل است که در قسمت جلوی گردن شما قرار دارد. هورمون‌ها را ترشح می‌کند تا به بدن شما در تنظیم و استفاده از انرژی کمک کند. تیروئید وظیفه تأمین انرژی تقریباً برای همه اعضای بدن را بر عهده دارد. عملکردهایی مانند چگونگی ضربان قلب و عملکرد دستگاه گوارش را کنترل می‌کند. بدون مقدار مناسب هورمون‌های تیروئید‌، عملکردهای طبیعی بدن شما کم می‌شوند. 
این شرایط تیروئید کم کار نیز نامیده می‌شود، کم کاری تیروئید زنان را بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری معمولاً افراد بالای ۶۰ سال را درگیر می‌کند اما در هر سنی ممکن است شروع شود. ممکن است از طریق آزمایش خون معمول یا پس از شروع علائم کشف شود. حتما از خدمات آزمایش تیروئید در منزل استفاده کنید تا دیگر نگران از دست دادن سلامتی بخاطر مشغله روزانه نباشید.
کم کاری تیروئید تحت بالینی نامی است که به شکل اولیه و خفیف این بیماری داده می شود. اگر اخیراً مبتلا به کم کاری تیروئید شده اید ، مهم است که بدانید درمان ساده ، ایمن و موثر در نظر گرفته می شود. بیشتر درمان ها به تکمیل سطح کم هورمون با هورمون های مصنوعی متکی هستند. این هورمون‌ها جایگزین آنچه بدن شما به خودی خود تولید نمی‌کند می‌شوند و به عملکرد طبیعی بدن شما کمک می‌کنند.

 

علائم کم کاری تیروئید چیست؟

✔ افزایش وزن غیرقابل توجیه
✔ خستگی
✔ افزایش حساسیت به سرما
✔ یبوست
✔ پوست خشک
✔ صورت پف کرده
✔ گرفتگی صدا
✔ ضعف عضلانی
✔ افزایش سطح کلسترول خون
✔ درد، سفتی یا تورم در مفاصل
✔ نازک شدن مو
✔ ضربان قلب آهسته
✔ افسردگی
✔ دوره‌های قائدگی سنگین تر
✔ اختلال در حافظه
یک خودآزمایی ساده در خانه می تواند در تعیین شرایط احتمالی تیروئید کمک کند. در اینجا راهنمای گام به گام نحوه انجام خودآزمایی آورده شده است.

 

آزمایش تیروئید در منزل

تیروئید نام یک غده است که در قسمت جلوی گردن و لوله تنفسی وجود دارد. شکل کلی این غده مانند پروانه است که به آن غده پروانه‌ای هم گفته می‌شود. کار این غده تولید هورمون‌های لازم برای سوخت و ساز انرژی بدن است. اگر تیروئید در بدن به درستی کار نکند، خیلی از قسمت‌های بدن در کارکرد درست خود دچار مشکل می‌شوند. 
در دوران کودکی تولید هورمون توسط تیروئید برای رشد مغز خیلی مهم است. مشکلاتی که گاهی پزشکان آنها را به کم کاری تیروئید و پرکاری آن ربط می‌دهند، متفاوت و زیاد است. غده تیروئید به طور مستقیم با غده هیپوفیز مغز در ارتباط است به طوری که هیپوفیز با ترشح هورمون محرک، باعث به کار افتادن غده تیروئید می‌شود؛ بنابراین هورمون‌های تولیدی این عضو افزایش می‌یابد.
آزمایش تیروئید در منزل به شما می گوید برخی از مشکلات پوستی یا قلب و عروق ناشی از تیروئید است یا نه. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

خواندن آزمایش تیروئید

خواندن و تفسیر کردن آزمایش تیروئید کار سختی نیست؛ خصوصا اینکه تمام آزمایشگاه‌ها در برگه آزمایش رنج نرمال آزمایشات را هم درج می‌کنند. به علاوه معمولا اگر آزمایشی از حد نرمال خارج باشد (کمتر یا بیشتر باشد)، با یک ستاره مشخص می‌شود یا به رنگ قرمز در می‌آید.

بد نیست بدانید که سطح نرمال و طبیعی TSH در خون  در بزرگسالان باید بین ۰.۴ تا ۴.۰ میلی‌گرم واحد بین المللی در لیتر قرار داشته باشد. این میزان در افرادی که تحت درمان اختلالات تیروئید قرار دارند، بین ۰.۵ تا ۳.۳ میلی‌گرم است. برای کودکان ۵ ساله حد نرمال TSH بین ۶-۴/۰ است. این عدد برای کودکان ۱۴ ساله بین ۵-۴/۰ است.

در نوزادن اگر نتیجه آزمایش T4 پایین‌تر از ۶.۵ و TSH بیشتر از عدد ۱۰ باشد، به معنی عملکرد نامناسب غده تیروئید است و باید درمان شروع شود.

TSH

T4

T3

نتیجه

بالا

نرمال

نرمال

کم کاری تیروئید خفیف

بالا

کم

کم

کم کاری تیروئید (هایپوتیروئیدی)
بیماری هاشیموتو
 

کم

نرمال

نرمال

پرکاری تیروئید خفیف

کم

بالا

بالا

پرکاری تیروئید (هایپرتیروئیدی)
بیماری گریوز

کم

کم

کم

نارسایی غده هیپوفیز و کم کاری تیروئید ثانویه

 

نشانه‌های تیروئید

حتما کم کاری تیروئید را شنیده‌اید. نام دیگر این بیماری هاشیموتو است. در این بیماری سیستم ایمنی بدن غده تیروئید را به عنوان عضو اختلال‌گر تشخیص می دهد و به آن حمله می کند. با حمله سیستم ایمنی به تیروئید عملکرد این عضو دچار اختلال می شود و علاوه بر آسیب به آن، هورمون های تولیدی آن کاهش می یابد. بیماری هاشیموتو یا کم کاری تیروئید اغلب ریشه ارثی دارند.
بگذارید در همین ابتدا کمی از نشانه‌هایی را که ممکن است بر اثر اختلال عملکرد تیروئید در بدن مشاهده کنید، بیان کنیم. در این صورت درک مفاهیم بعدی برای شما راحت تر خواهد بود. به علائم زیر دقت کنید:

✔ علائم پوستی

✔ علائم قلبی

✔ تغییرات ناگهانی در وزن بدن

✔ کاهش رشد مو یا ریزش

✔ مشکل در دمای بدن

✔ احساس تورم در گلو

ثبت رایگان درخواست تست کرونا در منزل

✔ علائم پوستی
خشکی بیش از حد پوست، موهای ضعیف و خشک احتمالا به تیروئید ربط پیدا می کنند. شکنندگی بیش از حد در ناخن ها هم ممکن است یکی از این نشانه‌ها باشد.

✔ علائم قلبی
اگر افراد پس از انجام فعالیت‌های بدنی دچار خستگی زیاد و تنگی نفس شوند، با انجام آزمایش تیروئید در منزل متوجه خواهند شد که این اختلال مربوط به کم‌کاری این غده است یا خیر. کم‌کاری تیروئید ضربان قلب را کاهش می دهد و عملکرد قلب با اختلال انجام می‌شود.

✔ تغییرات ناگهانی در وزن بدن
وزن یک فرد امکان دارد در مدت زمان کوتاهی تغییر کند. اگر این تغییر وزنی زیاد و ناگهانی باشد، مشخص است از حالت نرمال خارج شده است و علت آن را باید در کم کاری تیروئید جستجو کرد. 

✔ کاهش رشد مو یا ریزش
در کم کاری یا پرکاری غذه تیروئید این اتفاق ممکن است بیفتد و شما شاهد ریزش مو یا کاهش رشد مو باشید. بعد از درمان علت، معمولا موهایی که ریخته شده اند، مجدد رشد می کنند و به حالت طبیعی باز می گردند.

✔ مشکل در دمای بدن
در کسانی که تیروئید کم کاری دارند، معمولا احساس سرما بیشتر از افرادی است که در آن‌ها این غده درست کار می کند. همینطور کسانی که پرکاری تیروئید دارند، اکثر اوقات در حال تعرق هستند.

✔ احساس تورم در گلو
زمانی که در قسمت میانی گلو احساس تورم می‌کنید، احتمالا این تورم مربوط به تیروئید است که به آن گواتر هم گفته می‌شود. کاهش ید در بدن امکان دارد از علت‌های این تورم باشد.

آزمایش تیروئید در منزل

 

عوامل خطرناک تیروئید

در حالی که انواع خاصی از سرطان تیروئید با بیماری های مختلف ارثی مرتبط است، همانطور که توضیح داده شده‌است، علت اصلی بیشتر سرطان‌های تیروئید در حال حاضر مشخص نیست در زیر لیستی از برخی از عوامل شناخته شده خطر ابتلا به سرطان تیروئید آورده شده‌است. در زیر این عوامل خطر گسترش یافته است. توجه داشته باشید که داشتن یک عامل خطر لزوماً به معنای ابتلا به سرطان تیروئید در فرد نیست. 

جنسیت و سن: اگرچه دلایل در حال حاضر مشخص نیست، زنان سه برابر بیشتر از مردان در معرض سرطان تیروئید هستند. سرطان تیروئید می‌تواند در هر سنی رخ دهد، اما تمایل متابولیسم خانم‌ها برای ابتلا به سرطان در سنین پایین وجود دارد. بیشتر زنان در ۴۰ یا ۵۰ سالگی مبتلا به سرطان تیروئید تشخیص داده می‌شوند، در حالی که بیشتر مردان در ۶۰ یا ۷۰ سالگی تشخیص داده می‌شوند.

مصرف ید کم: ید عنصری است که بدن برای سنتز هورمون‌های مهم تیروئید مورد نیاز بدن است. بیشتر مردم مقدار کافی ید از نمک‌های یددار و سایر مواد غذایی مصرف می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف ناکافی ید در شرایطی منجر به رشد تومور تیروئید می‌شود. چنین شرایطی شامل افزایش تحریک از هورمون تحریک‌کننده تیروئید ( TSH )، افزایش تکثیر سلولهای تیروئید، افزایش آنژیوژنز (تشکیل رگهای خونی) و موارد دیگر است.

تابش - تشعشع: غده تیروئید یکی از حساس‌ترین عناصر بدن است و به ویژه در کودکان حساس است. مطالعات انجام شده بر روی بازماندگان انفجار بمب اتمی و افرادی که تحت پرتودرمانی قرار گرفته اند نشان می‌دهد که تابش یک عامل خطر برای سرطان تیروئید است. علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض اشعه در اوایل زندگی، به ویژه برخورد اشعه به سر و گردن، خطر ابتلا به سرطان تیروئید را در فرد افزایش می دهد. منابع تابش پرتوهای پزشکی عبارتند از: اشعه ایکس، پرتودرمانی، سی تی اسکن و موارد دیگر. 

استعداد ژنتیکی : درست است که بیشتر سرطان‌های تیروئید ارثی نیست اما با این حال، انواع خاصی از سرطان‌های تیروئید با بیماری‌های پزشکی ارثی مرتبط هستند. 

جهت ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست انواع آزمایش در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

آزمایش تیروئید در بارداری

انجام آزمایش تیروئید در بارداری یکی از آزمایشات مهمی است که تمام پزشکان زنان و زایمان برای خانم‌های باردار نسخه می‌کنند و وضعیت عملکرد تیروئید خانم‌های باردار را با جدیت پیگیری و رصد می‌کنند؛ زیرا عملکرد صحیح غده تیروئید در بارداری در سلامت جنین تاثیر بسیار زیادی دارد.

پر کاری تیروئید یا هیپرتیروئیدی در بارداری اگر درمان نشود، احتمال سقط جنین، عقب ماندگی ذهنی، زایمان زودرس، اختلالات مادرزادی و فشار خون در دوران بارداری را افزایش پیدا می‌کند. برای درمان پرکاری تیروئید در زنان باردار لازم است از داروهای خوراکی استفاده شود تا هورمون‌های تیروئید در حد نرمال نگه‌داشته شوند. پروپیل تیوراسیل بهترین دارو در سه ماه اول بارداری در زنان مبتلا به پرکاری تیروئید است؛ بعد از سه ماه اول معمولا داروی "متی مازول"  استفاده می‌شود. با بهره‌گیری از مراقبت‌های دوران بارداری در منزل نیز می‌توانید این دوران را با خیالی آسوده طی کنید. 

گرچه برای افراد غیر باردار که پرکاری تیروئید دارند، می‌توان از جراحی و یا ید رادیواکتیو استفاده کرد ،اما به یاد داشته باشید که این درمان در حاملگی ممنوع است و کسی که چنین درمانی گرفته باشد تا ۶ ماه نمی‌تواند باردار شود.

میزان نرمال غده تیروئید در بارداری از قرار زیر است:

  • میزان TSH در سه ماهه اول بارداری       mU/L ۲.۵
  • میزان TSH در سه ماهه دوم بارداری      mU/L ۳
  • میزان TSH در سه ماهه سوم بارداری     mU/L ۳

کم کاری تیروئید یا هیپو تیروئیدی در بارداری هنگامی ایجاد می‌شود که غده تیروئید نتواند به اندازه نیاز بدن، هورمون تولید کند. کم کاری تیروئید در بارداری اگر درمان نشود، باعث بیماری کم کاری مادرزادی تیروئید و اختلال در رشد مغز و دستگاه عصبی در جنین خواهد شد.

 

آیا من باید آزمایش تیروئید بدهم؟

در حالت کلی هر ۵ سال یک بار نیاز است که این تست را انجام دهید. انجام آزمایش تیروئید در منزل در شرایط کنونی یک راهکار عالی برای عدم مراجعه حضوری به آزمایشگاه است. برای افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای یا ارثی هستند، مدت زمان این آزمایش باید کمتر باشد.
طبق آمار افرادی که سن آنها بیشتر از  ۶۰ سال است، مشکلات تیروئیدی بیشتری دارند و مبتلایان به کم‌کاری تیروئید در این سن بیشتر است. با پیدایش ویروس کرونا در زندگی امروزی، حضور در تجمعات به خصوص آزمایشگاه ها و مراکز درمانی خطر ابتلا به این ویروس را افزایش می‌دهد. 
آزمایش تیروئید در منزل برای بررسی عملکرد این غده  بهترین گزینه به حساب می آید. انجام این آزمایش باید توسط مراکز معتبر و افراد باتجربه صورت گیرد. آنها با تجهیزات لازم و بدون نیاز به حضور شما در آزمایشگاه و در منزل از شما تست می گیرند.  

برای درک بهتر و بیشتر اهمیت آزمایش تیروئید در منزل، در ادامه، بخشی از مقاله سایت خط سلامتی (Health line) را با یکدیگر مرور خواهیم نمود:

آزمایشات بررسی عملکرد تیروئید، با نمونه‌گیری از خون انجام می‌شود. این آزمایش، شامل TSH، T3،T4 و T3RU می‌شود.
تیروئید، غده‌ی کوچکی است که در قسمت پایینی و جلوی گردن است. این عضو از بدن هر فردی، وظیفه‌ی تنظیم بسیاری از فرآیندهای بدن مانند متابولیسم، تولید انرژی و خلق و خوی افراد را بر عهده دارد.

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص آزمایش تیروئید در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

 

انواع آزمایش های تیروئید

مانند دیگر اعضای بدن، تیروئید هم آزمایش های مختلفی دارد. با توجه به نشانه ها این آزمایش ها متفاوت هستند. گاهی نیاز است تصویر غده تیروئید را اسکن کنند که برای این کار مقداری ید رادیواکتیو وارد گلو می کنند و اسکن انجام می شود. ید وارد شده در قسمت غده تیروئید قرار می گیرد.
در بعضی مواقع نیاز است بافت‌های غیر طبیعی غده تیروئید را بررسی کنند و برای این کار سونوگرافی انجام می‌دهند. سونوگرافی از غده تیروئید با قراردادن دستگاه روی گلو انجام می‌شود. اگر تیروئید شخصی مشکوک به سرطان باشد، باید از این عضو بدن نمونه‌برداری شود که این کار اغلب با سوزن‌های مخصوص انجام می‌شود. 

آزمایش تیروئید در منزل

 

تشخیص سرطان با آزمایش تیروئید

عدم آگاهی در مورد وجود غده تیروئید نگران کننده است. به همین دلیل در صورت انجام ندادن آزمایش‌های اولیه و مهم تیروئید امکان بروز مشکلات و بیماری‌های دیگر ائم از سرطان وجود دارد. به طور کلی، تومورها می‌توانند سرطانی (بدخیم) و یا غیر سرطانی (خوش خیم) باشند. سرطان تیروئید به تومورهای بدخیم اشاره دارد که از غده تیروئید نشات گرفته‌اند و می‌توانند به سایر نقاط بدن گسترش دهند. متداول ترین نوع سرطان‌ تیروئید، سرطان‌های متفاوت تیروئید ( dtc ) هستند. در مقایسه با سلول‌های سرطانی تیروئید با تمایز ضعیف و تمایز نیافته، سلول‌های متفاوت سرطانی تیروئید بیشتر شبیه سلول‌های طبیعی تیروئید در زیر میکروسکوپ به نظر می‌رسند و احتمال پیش آگهی بهتری دارند (خطر کمتری). انواع مختلفی از سرطان تیروئید وجود دارد.

سرطان تیروئید پاپیلاری (PTC): این نوع سرطان تیروئید تقریباً مسئول ۸۰٪ موارد سرطان تیروئید است و تمایل به رشد بسیار کند دارد و بندرت کشنده است. معمولاً فقط در ۱ لوب از ۲ لوب غده تیروئید ایجاد می‌شود و اغلب به غدد لنفاوی گردن گسترش می‌یابد. 

سرطان تیروئید فولیکولار (FTC): این نوع سرطان تیروئید تقریباً مسئول ۱۰٪ موارد سرطان تیروئید است. FTC تمایل دارد که از طریق جریان خون به ریه‌ها و استخوان‌ها گسترش یابد تا اینکه به غدد لنفاوی گسترش یابد.

سرطان سلول هرتل: این نوع سرطان تیروئید تقریباً مسئول ۳٪ موارد سرطان تیروئید است و به طور معمول با ید رادیواکتیو یافتن آن دشوارتر است و در نتیجه پیش آگهی نسبتاً بدتری نسبت به دو نوع دیگر سرطان تمایز تیروئید است.

انواع زیر سرطان‌های تیروئید (تمایز و تمایز ضعیف) از سلول‌های فولیکولی نشات می‌گیرد و کمتر از سرطان‌های افتراقی تیروئید دیده می‌شود.

۱. کارسینوم تیروئید مدولار (MTC): این نوع سرطان تیروئید با تمایز ضعیف تقریباً ۴٪ از کل موارد سرطان تیروئید را تشکیل می‌دهد و از سلول‌های پارافولیکولار غده تیروئید (سلول های C) ایجاد می‌شود که برای کمک به کنترل سطح کلسیم خون کلسی تونین تولید می‌کنند. ۲ نوع MTC وجود دارد:

✔ MTC پراکنده: این نوع MTC تقریباً ۸۰٪ موارد MTC را بر عهده دارد، در خانواده ها اجرا نمی‌شود یعنی ارثی نیست و به طور معمول در بزرگسالان مسن رخ می‌دهد.

خانواده MTC: این نوع MTC حدود ۲۰٪ از موارد MTC را به عهده دارد، ارثی است (در خانواده‌ها اجرا می شود) و اغلب در دوران کودکی ایجاد می شود. MTC خانوادگی با افزایش خطر ابتلا به انواع دیگر تومورها در ارتباط است.

۲. کارسینومای تیروئید آناپلاستیک (ATC): این نوع سرطان تیروئید تمایز نیافته حدود ۲٪ از کل موارد سرطان تیروئید را بر عهده دارد. این سلول‌های سرطانی به نظر سلول‌های تیروئید طبیعی نیستند. سرطان آناپلاستیک تمایل دارد به سرعت در گردن و سایر قسمت‌های بدن پخش شود و درمان آن را بسیار دشوار کند.

آزمایش تیروئید

 

سخن آخر درباره آزمایش تیروئید در منزل

واضح و مبرهن است که انجام کارهای پزشکی را باید به کاردان بسپارید. تیروئید یکی از عضوهای مهم بدن به حساب می آید. هدف از تهیه مقاله‌ای که مطالعه کردید، این بود که به اهمیت این موضوع پی ببرید.
در صورت نیاز به این خدمت، می‌توانید از طریق دکمه‌ی ثبت رایگان درخواست، سفارش خود را ثبت نمایید. همچنین می‌توانید با ما از طریق شماره‌ی ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ تماس بگیرید و سوالات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید. خدمت درمانی، مراقبتی و آزمایشگاهی هوم‌کا بسیار گسترده است. از آن جمله می‌توان به  پزشک در منزل، پرستار در منزل و آزمایشگاه در منزل اشاره کرد.  

دسترسی سریع

درخواست خدمت

کافیست فرم مقابل را پر کنید و ثبت درخواست را بزنید. همکاران ما به زودی پس از ثبت درخواست با شما تماس خواهند گرفت.
جزئیات درخواست
خدمت موردنظرت رو انتخاب کن*
تعداد مورد نظر
محاسبه هزینه
هزینه خدمت
۰ تومان
تخفیف
۰ ۰ تومان
مجموع هزینه‌ها
۰ تومان
کد تخفیف
بررسی کد
اطلاعات تماس
فایل ضمیمه

سوالات متداول

تیروئید چیست؟
تیروئید نام یک غده است که در قسمت جلوی گردن و لوله تنفسی وجود دارد. شکل کلی این غده مانند پروانه است که به آن غده پروانه‌ای هم گفته می‌شود. کار این غده تولید هورمون‌های لازم برای سوخت و ساز انرژی بدن است. اگر تیروئید در بدن به درستی کار نکند، خیلی از قسمت‌های بدن در کارکرد درست خود دچار مشکل می‌شوند.
در چه مواقع باید آزمایش تیروئید بدهیم؟
در حالت کلی هر ۵ سال یک بار نیاز است که این تست را انجام دهید.برای افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای یا ارثی هستند، مدت زمان این آزمایش باید کمتر باشد.
نشانه‌های تیروئید چیست؟
علائم پوستی / علائم قلبی /تغییرات ناگهانی در وزن بدن / کاهش رشد مو یا ریزش /مشکل در دمای بدن / احساس تورم در گلو
انواع آزمایش های تیروئید کدام‌اند؟
مانند دیگر اعضای بدن، تیروئید هم آزمایش های مختلفی دارد. با توجه به نشانه ها این آزمایش ها متفاوت هستند. گاهی نیاز است تصویر غده تیروئید را اسکن کنند که برای این کار مقداری ید رادیواکتیو وارد گلو می کنند و اسکن انجام می شود. ید وارد شده در قسمت غده تیروئید قرار می گیرد. در بعضی مواقع نیاز است بافت‌های غیر طبیعی غده تیروئید را بررسی کنند و برای این کار سونوگرافی انجام می‌دهند. سونوگرافی از غده تیروئید با قراردادن دستگاه روی گلو انجام می‌شود. اگر تیروئید شخصی مشکوک به سرطان باشد، باید از این عضو بدن نمونه‌برداری شود که این کار اغلب با سوزن‌های مخصوص انجام می‌شود.
آزمایش در منزل هوم‌کا چه مناطقی را تحت پوشش قرار می‌دهد؟
ساکنین استان تهران، کرج و حومه و مشهد می‌توانند از خدمات این مجموعه استفاده نمایند.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.