آزمایش تیروئید
خانه
مقالات
آزمایش تیروئید

آزمایش تیروئید

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/03/26
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست
آزمایش تیروئید در منزل
آیا نام تیروئید را شنیده اید؟ چقدر اطلاعات درباره این عضو بدن دارید؟ آیا با این امر موافقید که برخی از ما تا زمانی که مشکلی برای قسمتی از بدن به وجود نیاید، نمی دانیم در بدن وجود دارند؟ این مقاله را بخوانید تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید.

تیروئید ممکن است به گوش شما نا آشنا باشد یا حداقل ندانید وظیفه آن چیست. با آزمایش تیروئید در منزل متوجه می شوید که برخی از علائم بدن مربوط به تیروئید است. آزمایش تیروئید، یکی از خدمات زیر مجموعه‌ی آزمایش خون در منزل است. 
گاهی اوقات نمی‌دانیم مشکلی که در بدن داریم، ممکن است به تیروئید مربوط باشد. تیروئید در کیفیت صدای ما نیز تاثیر می‌گذارد زیرا عصب‌های مهم ما از این غده عبور می‌کند. بنابراین بهترین راه این است که اول شما را با این عضو مهم بدن آشنا کنیم. این مقاله مانند متن‌های سخت و نامفهوم پزشکی نیست. در متن پیش رو تمام اطلاعاتی که نیاز است در زمینه تیروئید و اختلالات مربوط به آن را بدانید، جمع آوری کرده‌ایم. 

آزمایش تیروئید در منزل

 

آزمایش تیروئید در منزل

تیروئید نام یک غده است که در قسمت جلوی گردن و لوله تنفسی وجود دارد. شکل کلی این غده مانند پروانه است که به آن غده پروانه‌ای هم گفته می‌شود. کار این غده تولید هورمون‌های لازم برای سوخت و ساز انرژی بدن است. اگر تیروئید در بدن به درستی کار نکند، خیلی از قسمت‌های بدن در کارکرد درست خود دچار مشکل می‌شوند. 
در دوران کودکی تولید هورمون توسط تیروئید برای رشد مغز خیلی مهم است. مشکلاتی که گاهی پزشکان آنها را به کم کاری تیروئید و پرکاری آن ربط می‌دهند، متفاوت و زیاد است. غده تیروئید به طور مستقیم با غده هیپوفیز مغز در ارتباط است به طوری که هیپوفیز با ترشح هورمون محرک، باعث به کار افتادن غده تیروئید می‌شود؛ بنابراین هورمون‌های تولیدی این عضو افزایش می‌یابد.
آزمایش تیروئید در منزل به شما می گوید برخی از مشکلات پوستی یا قلب و عروق ناشی از تیروئید است یا نه. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

نشانه‌های تیروئید

حتما کم کاری تیروئید را شنیده‌اید. نام دیگر این بیماری هاشیموتو است. در این بیماری سیستم ایمنی بدن غده تیروئید را به عنوان عضو اختلال‌گر تشخیص می دهد و به آن حمله می کند. با حمله سیستم ایمنی به تیروئید عملکرد این عضو دچار اختلال می شود و علاوه بر آسیب به آن، هورمون های تولیدی آن کاهش می یابد. بیماری هاشیموتو یا کم کاری تیروئید اغلب ریشه ارثی دارند.
بگذارید در همین ابتدا کمی از نشانه‌هایی را که ممکن است بر اثر اختلال عملکرد تیروئید در بدن مشاهده کنید، بیان کنیم. در این صورت درک مفاهیم بعدی برای شما راحت تر خواهد بود. به علائم زیر دقت کنید:

✔ علائم پوستی

✔ علائم قلبی

✔ تغییرات ناگهانی در وزن بدن

✔ کاهش رشد مو یا ریزش

✔ مشکل در دمای بدن

✔ احساس تورم در گلو

دکمه ثبت درخواست رایگان


✔ علائم پوستی
خشکی بیش از حد پوست، موهای ضعیف و خشک احتمالا به تیروئید ربط پیدا می کنند. شکنندگی بیش از حد در ناخن ها هم ممکن است یکی از این نشانه‌ها باشد.

✔ علائم قلبی
اگر افراد پس از انجام فعالیت‌های بدنی دچار خستگی زیاد و تنگی نفس شوند، با انجام آزمایش تیروئید در منزل متوجه خواهند شد که این اختلال مربوط به کم‌کاری این غده است یا خیر. کم‌کاری تیروئید ضربان قلب را کاهش می دهد و عملکرد قلب با اختلال انجام می‌شود.

✔ تغییرات ناگهانی در وزن بدن
وزن یک فرد امکان دارد در مدت زمان کوتاهی تغییر کند. اگر این تغییر وزنی زیاد و ناگهانی باشد، مشخص است از حالت نرمال خارج شده است و علت آن را باید در کم کاری تیروئید جستجو کرد. 

✔ کاهش رشد مو یا ریزش
در کم کاری یا پرکاری غذه تیروئید این اتفاق ممکن است بیفتد و شما شاهد ریزش مو یا کاهش رشد مو باشید. بعد از درمان علت، معمولا موهایی که ریخته شده اند، مجدد رشد می کنند و به حالت طبیعی باز می گردند.

✔ مشکل در دمای بدن
در کسانی که تیروئید کم کاری دارند، معمولا احساس سرما بیشتر از افرادی است که در آن‌ها این غده درست کار می کند. همینطور کسانی که پرکاری تیروئید دارند، اکثر اوقات در حال تعرق هستند.

✔ احساس تورم در گلو
زمانی که در قسمت میانی گلو احساس تورم می‌کنید، احتمالا این تورم مربوط به تیروئید است که به آن گواتر هم گفته می‌شود. کاهش ید در بدن امکان دارد از علت‌های این تورم باشد.

آزمایش تیروئید در منزل

 

آیا من باید آزمایش تیروئید بدهم؟

در حالت کلی هر ۵ سال یک بار نیاز است که این تست را انجام دهید. انجام آزمایش تیروئید در منزل در شرایط کنونی یک راهکار عالی برای عدم مراجعه حضوری به آزمایشگاه است. برای افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای یا ارثی هستند، مدت زمان این آزمایش باید کمتر باشد.
طبق آمار افرادی که سن آنها بیشتر از  ۶۰ سال است، مشکلات تیروئیدی بیشتری دارند و مبتلایان به کم‌کاری تیروئید در این سن بیشتر است. با پیدایش ویروس کرونا در زندگی امروزی، حضور در تجمعات به خصوص آزمایشگاه ها و مراکز درمانی خطر ابتلا به این ویروس را افزایش می‌دهد. 
آزمایش تیروئید در منزل برای بررسی عملکرد این غده  بهترین گزینه به حساب می آید. انجام این آزمایش باید توسط مراکز معتبر و افراد باتجربه صورت گیرد. آنها با تجهیزات لازم و بدون نیاز به حضور شما در آزمایشگاه و در منزل از شما تست می گیرند.  

برای درک بهتر و بیشتر اهمیت آزمایش تیروئید در منزل، در ادامه، بخشی از مقاله سایت خط سلامتی (Healthline) را با یکدیگر مرور خواهیم نمود:

آزمایشات بررسی عملکرد تیروئید، با نمونه‌گیری از خون انجام می‌شود. این آزمایش، شامل TSH، T3،T4 و T3RU می‌شود.
تیروئید، غده‌ی کوچکی است که در قسمت پایینی و جلوی گردن است. این عضو از بدن هر فردی، وظیفه‌ی تنظیم بسیاری از فرآیندهای بدن مانند متابولیسم، تولید انرژی و خلق و خوی افراد را بر عهده دارد.

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص آزمایش تیروئید در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

 

انواع آزمایش های تیروئید

مانند دیگر اعضای بدن، تیروئید هم آزمایش های مختلفی دارد. با توجه به نشانه ها این آزمایش ها متفاوت هستند. گاهی نیاز است تصویر غده تیروئید را اسکن کنند که برای این کار مقداری ید رادیواکتیو وارد گلو می کنند و اسکن انجام می شود. ید وارد شده در قسمت غده تیروئید قرار می گیرد.
در بعضی مواقع نیاز است بافت‌های غیر طبیعی غده تیروئید را بررسی کنند و برای این کار سونوگرافی انجام می‌دهند. سونوگرافی از غده تیروئید با قراردادن دستگاه روی گلو انجام می‌شود. اگر تیروئید شخصی مشکوک به سرطان باشد، باید از این عضو بدن نمونه‌برداری شود که این کار اغلب با سوزن‌های مخصوص انجام می‌شود. 

آزمایش تیروئید در منزل

 

سخن آخر درباره آزمایش تیروئید در منزل

واضح و مبرهن است که انجام کارهای پزشکی را باید به کاردان بسپارید. تیروئید یکی از عضوهای مهم بدن به حساب می آید. هدف از تهیه مقاله‌ای که مطالعه کردید، این بود که به اهمیت این موضوع پی ببرید.
در صورت نیاز به این خدمت، می‌توانید از طریق دکمه‌ی ثبت رایگان درخواست، سفارش خود را ثبت نمایید. همچنین می‌توانید با ما از طریق شماره‌ی ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ تماس بگیرید و سوالات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید. 

 

دسترسی سریع

سوالات متداول

تیروئید چیست؟
تیروئید نام یک غده است که در قسمت جلوی گردن و لوله تنفسی وجود دارد. شکل کلی این غده مانند پروانه است که به آن غده پروانه‌ای هم گفته می‌شود. کار این غده تولید هورمون‌های لازم برای سوخت و ساز انرژی بدن است. اگر تیروئید در بدن به درستی کار نکند، خیلی از قسمت‌های بدن در کارکرد درست خود دچار مشکل می‌شوند.
در چه مواقع باید آزمایش تیروئید بدهیم؟
در حالت کلی هر ۵ سال یک بار نیاز است که این تست را انجام دهید.برای افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای یا ارثی هستند، مدت زمان این آزمایش باید کمتر باشد.
نشانه‌های تیروئید چیست؟
علائم پوستی / علائم قلبی /تغییرات ناگهانی در وزن بدن / کاهش رشد مو یا ریزش /مشکل در دمای بدن / احساس تورم در گلو
انواع آزمایش های تیروئید کدام‌اند؟
مانند دیگر اعضای بدن، تیروئید هم آزمایش های مختلفی دارد. با توجه به نشانه ها این آزمایش ها متفاوت هستند. گاهی نیاز است تصویر غده تیروئید را اسکن کنند که برای این کار مقداری ید رادیواکتیو وارد گلو می کنند و اسکن انجام می شود. ید وارد شده در قسمت غده تیروئید قرار می گیرد. در بعضی مواقع نیاز است بافت‌های غیر طبیعی غده تیروئید را بررسی کنند و برای این کار سونوگرافی انجام می‌دهند. سونوگرافی از غده تیروئید با قراردادن دستگاه روی گلو انجام می‌شود. اگر تیروئید شخصی مشکوک به سرطان باشد، باید از این عضو بدن نمونه‌برداری شود که این کار اغلب با سوزن‌های مخصوص انجام می‌شود.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.