آزمایش bun
خانه
مقالات
آزمایش bun

آزمایش bun

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/06/28
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست
آزمایش bun و مهم‌ترین علل انجام آن + تفسیر
برای بررسی میزان نیتروژن از آزمایش bun استفاده خواهد شد. سطح غیر طبیعی این ماده سلامتی کلیه را تهدید می‌کند. اگر شما به یک بیماری مزمن مانند دیابت مبتلا باشید که عملکرد کلیه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، آزمایش bun با هدف بررسی کلیه‌ها تجویز خواهد شد. درست همین جا که می‌خواهید از نتایج این تست کمی سر درآورید. مطالعه مقاله زیر به شما برای رسیدن به این هدف کمک می‌کند. با هومکا همراه باشید.
مشاوره رایگان
هنوز تصمیم نگرفتید؟ نگران نباشید. می‌توانید اطلاعات خود را بفرستید و مشاوره رایگان بگیرید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

آزمایش نیتروژن اوره یا آزمایش اوره bun، آزمایشی است که سلامتی کبد و کلیه را مورد بررسی قرار می‌دهد. این آزمایش میزان نیتروژن موجود در خون را اندازه‌گیری می‌کند. اوره محصولی زاید در بدن است. این ماده زاید در هنگام متابولیسم پروتئین به اجزای تشکیل دهنده آن (اسیدهای آمینه) در کبد، تشکیل می‌شود. این فرآیند آمونیاک تولید می‌کند که در مراحل بعدی به اوره تبدیل می‌شود. اوره نسبت به آمونیاک سمی‌تر است.

اگر پزشک با توجه به بیمارتان برای شما آزمایش در منزل bun نوشته است، می‌توانید از خدمات هو‌مکا استفاده کنید. همچنین در صورت نیاز می‌توانید برای درخواست پرستار در منزل نیز اقدام کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

bun در آزمایش خون چیست؟

اگر نشانه‌هایی از آسیب کلیوی دارید یا به عبارت دیگر عملکرد کلیه شما تنزل پیدا کرده‌ است، یکی از آزمایش‌هایی که باید انجام دهید، آزمایش اوره bun است. در بیماران دیالیزی نیز در صورت انجام همودیالیز برای تعیین اثربخشی درمان دیالیز این آزمایش انجام می‌شود. همچنین آزمایش bun برای تشخیص آسیب کبدی، انسداد مجاری ادراری، نارسایی احتقانی قلب یا خونریزی دستگاه گوارش نیز انجام می‌شود.

البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم چنانچه نتیجه آزمایش bun غیر طبیعی گزارش شود، برای تایید بیماری‌های فوق آزمایش‌های بیشتری مانند آزمایش کراتینین نیز تجویز خواهد شد.  

برای ثبت راحت درخواست آزمایش bun در منزل روی دکمه زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

آزمایش urea برای چیست؟ 

آزمایش urea blood فاکتور مشخصی در آزمایش خون است که میزان اوره خون را نشان می‌دهد. اوره یک ماده اضافی و زائد حاصل از سوخت و ساز پروتئین‌ها است که در قسمت کبد تولید می‌شود و از طریق کلیه‌ها دفع می‌شود. هرگاه میزان سوخت و ساز پروتئین افزایش پیدا کند (در هنگام خونریزی، پرخوری یا هنگامی که عملکرد کلیه‌ها اختلال پیدا کند) میزان اوره بالا می‌رود. 

آزمایش bun

وبسایت مایو کلینیک(Mayo Clinic) به شما می‌گوید که چرا پزشک آزمایش را برای شما تجویز می‌کند: 

پزشک در موارد زیر آزمایش BUN را تجویز خواهد کرد: 

 • در صورت مشکوک بودن به بیماری یا آسیب کلیوی
 • در صورت ابتلا به یک بیماری مزمن مانند دیابت. 
 • برای بررسی میزان اثربخشی درمان دیالیز 
 • جهت تشخیص بیماری‌های کبدی، انسداد مجاری ادراری، نارسایی احتقانی قلب یا خونریزی دستگاه گوارش

 

وقتی اوره بالا می رود یعنی... 

زمانی که اوره بالا می‌رود یعنی مشکلی در عملکرد کلیه‌ها وجود دارد. در این حالت میزان مواد زائد در بدن مانند اوره و کراتینین افزایش پیدا خواهد کرد. در این حالت احتمال بروز بیماری به نام « اورمیا» وجود دارد. این بیماری جدی بوده و می‌تواند منجر به مرگ بیمار شود. در واقع از «اورمیا» به عنوان آخرین مرحله نارسایی کلیه یاد می‌شود. از علائم این بیماری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • ضعف و خستگی
 • گیجی
 • حالت تهوع و استفراغ
 •  از دست دادن اشتها

bun در آزمایش خون

 

عوامل افزایش دهنده اوره خون

 • بیماری‌های کلیه، آسیب کلیه یا نارسایی کلیه
 • کاهش جریان خون در کلیه‌ها به دلیل شرایطی مانند نارسایی احتقانی قلب، شوک، استرس، حمله قلبی اخیر یا سوختگی شدید
 • مسدود شدن جریان ادرار مانند سنگ کلیه
 • کم شدن آب بدن
 • افزایش قابل توجه مصرف پروتیین در رژیم غذایی
 • افزایش تجزیه پروتیین در بدن

 

ارتباط آزمایش های اوره urea و bun

آزمایش سنجش نیتروژن اوره خون (BUN) به عنوان بخشی از پنل کلیه، برای بررسی وضعیت سلامت عمومی انجام می‌شود. اهداف اصلی انجام این آزمایش اندازه‌گیری مقدار نیتروژن در خون و بررسی عملکرد کلیه‌ها در شرایط مختلف است. این در حالی است که آزمایش urea میزان کلی اوره خون را اندازه‌گیری می‌کند. هر دوی این آزمایشات وضعیت سلامت کبد و کلیه‌ها را مشخص می‌کنند.  

bun در آزمایش خون چیست

 

Urea در آزمایش خون چیست؟

منظور از Urea در آزمایش خون اندازه‌گیری اوره است. اوره بخش زائدی از سوخت و ساز بدن است که از طریق کلیه‌ها دفع می‌شود. شما می‌توانید با کاهش مقدار مصرف مواد غذایی که منبع پروتئین با منشاء حیوانی (گوشت‌قرمز، تخم‌مرغ و انواع ماهی و میگو) هستند، مقدار اوره خون را کاهش دهید و به کلیه‌های خود کمک کنید تا با راحتی بیشتری کار کنند و فرسوده نشوند. 
همچنین چنانچه با عوارض بالا بودن اوره خون مواجه هستید، بهتر است در مصرف شیر و پنیر و انواع لبنیات محتاط باشید، زیرا این مواد غذایی از منابع غنی پروتئین هستند و می‌توانند سطح نیتروژن خون را افزایش دهند.
با مصرف مقادیر بیشتر میوه و سبزی، ورزش کردن به صورت منظم و روزانه و انجام آزمایش روتین اوره، می‌توانید سطح اوره خون خود را کنترل کنید و از آسیب به کلیه‌های خود جلوگیری کنید. 

یک توصیه مهم
یادآوری می‌کنیم که برای جلوگیری از افزایش میزان اوره و کراتینین همراه با غذا ماءالشعیر استفاده نکنید. 

اگر در مورد  آزمایش اوره سوالی دارید، با کارشناسان هومکا در میان بگذارید.

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

 

شرایط انجام آزمایش bun

برای انجام این آزمایش به ۸ الی ۱۲ ساعت ناشتایی نیاز است. اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید حتما راجع به آن با پزشک و تکنسین آزمایشگاه صحبت کنید. مصرف برخی داروها می‌تواند بر نتیجه آزمایش تاثیرگذار باشد. 

bun در آزمایش خون

 

تست های مرتبط با آزمایش bun 

در کنار آزمایش اوره bun، برای تشخیص مشکلات کلیوی اندازه‌گیری میزان کراتینین خون نیز اهمیت دارد. البته پزشک تشخیص می‌دهد که چه آزمایشات مکملی در کنار آزمایش اوره انجام شود.

از رایج‌ترین تست‌هایی که همراه با آزمایش اوره انجام می‌شوند می‌توان به آزمایش Creatinine (کراتینین) خون اشاره کرد. 

کراتینین ماده زائدی است که توسط کلیه‌های سالم از طریق ادرار فیلتر می‌شوند. مقادیر بالای کراتینین در خون هم ممکن است نشانه آسیب کلیوی باشد.

به طور کلی آزمایش Cr، BUN و Urea در ارتباط با یکدیگر انجام می‌شوند و اطلاعات حاصل از هر یک از این آزمایشات مکمل یکدیگر هستند. 

برای ورود به صفحه ثبت درخواست آزمایش ‌Bun در منزل روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

انجام آزمایش bun در منزل   

می‌خواهیم راه‌حلی ساده و کاربردی برای انجام آزمایش در منزل به شما پیشنهاد کنیم. اگر به این فکر هستید که آزمایش bun را در منزل انجام دهید، بهتر است به سراغ مراکزی بروید که از اعتبار خوبی برخوردار باشند. پیشنهاد ما برای شما هومکا است. از شما خواهش می‌کنیم برای انتخاب ما عجله نداشته باشید. فقط کافی است ما را با دیگران مقایسه کنید. 

برای بهره‌مندی از خدمات این مجموعه کافی است بر روی دکمه ثبت رایگان درخواست کلیک کنید تا سفارش شما به صورت موقت ثبت شود. پس از آن هومکا همه کارها را برعهده خواهد گرفت. کارشناسان ما با شما تماس گرفته و به طور کاملا شفاف جزییات را در اختیار شما قرار می‌دهند. اگر شما موافق باشید، سفارش به صورت نهایی ثبت خواهد شد. این یعنی اینکه پس از قطع تماس، کارشناسان ما را در کوتاه‌ترین زمان در منزل ملاقات خواهید کرد.                                                  

دسترسی سریع

سوالات متداول

چگونه برای انجام تست اوره آماده شویم؟
هیچ آمادگی برای این تست لازم نیست
ایا این آزمایش خطرناک است؟
خیر آزمایش Bun هیچ خطری ندارد.
مقدار طبیعی اوره در بدن چقدر است؟
مقدار طبیعی اوره در بدن بین ۱۲ تا ۲۰ گرم در ۲۴ ساعت است.
آزمایش اوره چه چیزی را بررسی می‌کند؟
این آزمایش میزان نیتروژن خون را بررسی خواهد کرد.
اوره بالاچه عوارضی دارد؟‌
نقرس، ایجاد سنگ‌های اسید اوریکی در مجاری ادراری، ایجاد رسوبات اسید اوریکی در کلیه‌ها و ایجاد رسوبات اسید اوریکی از عوارض بالا بودن اوره است.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.