علائم دفع سنگ کلیه + از کجا بفهمیم که سنگ کلیه دفع شده است؟

کلیه و مجاری ادراری

 

درد سنگ کلیه، دردی شدید و ناگهانی است و از بدترین دردهایی است که یک فرد در زندگی خود تجربه می‌کند. این درد اغلب یکی از علائم دفع سنگ کلیه است زیرا حرکت سنگ از کلیه به طرف حالب باعث تحریک شدید حسگرهای درد در سیستم ادراری می‌شود. در این مقاله با استناد به منابع معتبر علوم پزشکی، علائم و مراحل دفع سنگ کلیه برای همراهان گرامی شرح داده‌شده است.

اولین علائم دفع سنگ کلیه چیست؟

خروجی کلیه و محل اتصال آن به حالب یک حالت قیف مانند دارد که از طریق آن جریان ادرار به حالب وارد می‌شود. اولین علائم سنگ کلیه زمانی بروز می‌کند که سنگ کلیه پس از مدت‌ها از محل استقرار اولیه خود جداشده و به داخل این مجرای قیف مانند وارد می‌شود. ممکن است فردی ۲۰ سال دچار سنگ کلیه باشد اما هرگز آن را احساس نکرده باشد ولی وارد شدن سنگ به حالب، همان لحظه‌ای است که درد تیز و شدید احساس می‌شود و فرد به سنگ کلیه خود پی می‌برد. البته همیشه درد سنگ کلیه شدید نیست و گاهی به دلیل کوچک بودن سنگ، درد خفیف و قابل‌تحمل است.

کلیه‌ها در ناحیه پهلو در دو طرف ستون فقرات قرار دارند و سنگ‌های کلیه تقریباً همیشه در یک کلیه بروز می‌کنند، بنابراین درد در سمت راست یا چپ و معمولاً در پشت یا پهلو احساس می‌شود. البته همیشه نیز به این منوال نیست و گاهی درد کلیه به قسمت‌های دیگر بدن مانند شکم و کشاله ران نیز سرایت می‌کند. بسته به نوع سنگ و محل قرارگیری آن، درد ممکن است به‌صورت تیز و کوتاه و یا مبهم و بلندمدت احساس شود.

اولین علائم دفع سنگ کلیه

سنگ کلیه غیر انسدادی، به این معنی که سنگ مجاری ادرار را مسدود نکرده باشد گاهی اوقات باعث دردهای مبهم می‌شود اما درد حاد و شدید زمانی رخ می‌دهد که سنگ باعث انسداد حالب و یا کلیه شوند. معمولاً این نوع درد پیوسته نیست و دوره‌های درد و تسکین پشت سر هم تکرار می‌شوند. البته هرکسی ممکن است درد را به‌صورت متفاوتی تجربه کند. علاوه بر درد، علائم هشداردهنده دیگری نیز با سنگ کلیه همراه هستند. سایر علائم به شرح زیر است.

۱. حالت تهوع و استفراغ

سنگ کلیه ممکن است باعث ناراحتی معده شود اما نه به شیوه آنفولانزای معده یا مسمومیت غذایی بلکه درد آن تیز و متمرکز است درحالی‌که درد معده معمولی مبهم و پراکنده است. اگر درد از سمت راست شکم بروز کند شاید تصور کنید که آپاندیس دچار عفونت شده باشد.

۲. خون در ادرار

صورتی شدن ادرار یک علامت هشداردهنده برای مشکلات سیستم ادراری مثل سنگ کلیه است. البته گاهی خوردن چغندر قرمز پخته‌شده (لبو) یا مصرف بعضی از داروها باعث تغییر رنگ ادرار می‌شوند اما اگر سابقه درد کلیه و یا مشکلات ادراری دارید باید موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

۳. ادرار کف‌آلود یا بدبو

ممکن است علاوه بر تغییر رنگ ادرار تغییرات ظاهری دیگری نیز در ادرار رخ دهد. سنگ‌های کلیه از کریستالیزه شدن مواد معدنی در کلیه به وجود می‌آیند و زمانی که ادرار تیره‌تر، کدرتر و بدبوتر باشد این فرآیند بیشتر رخ می‌دهد. بوی تند ادرار همانند بوی آمونیاک است و این بو می‌تواند نشانه‌ای از عفونت دستگاه ادراری یا سنگ کلیه باشد.

۴. کم و زیادشدن حجم ادرار

انسداد مجاری ادرار نه‌تنها باعث درد می‌شود بلکه مشکلات ادراری دیگری را نیز به دنبال دارد. هر میزان که سنگ بیشتر به سمت قسمت‌های تحتانی سیستم ادراری حرکت کند، احساس دفع ادرار نیز شدت بیشتری می‌گیرد و ممکن است هنگام دفع ادرار احساس درد و سوزش بروز کند.

۵. تب و لرز

در برخی افراد در زمان ابتلا به سنگ کلیه علائمی شبیه آنفولانزا و تب و لرز بروز می‌کند. این مشکل می‌تواند فراتر از سنگ کلیه باشد چراکه چنین علائمی از نشانه‌های عفونت مجاری ادراری است و باید بدون اتلاف وقت به پزشک مراجعه کرد.

آیا متوجه دفع سنگ کلیه می‌شویم؟

درد، قابل توجه‌ترین علامت دفع سنگ کلیه است. دردهای ناشی از دفع سنگ کلیه معمولاً زمانی بروز می‌کند که سنگ از کلیه خارج و وارد مجاری ادراری شود و به سمت مثانه و یا میزراه حرکت کند. ویژگی درد ناشی از دفع سنگ کلیه به صورت زیر است:

 • درد پایین شکم یا کشاله ران
 • درد در پشت و امتداد یک طرف بدن درست زیر دنده‌ها

بروز درد بیانگر این است که سنگ در مسیر دفع شدن است. در این مسیر علائم دیگری نیز بروز می‌کند که در بخش علائم به آن اشاره شده است.

مراحل دفع سنگ کلیه

مرحله ۱ و علائم دفع سنگ کلیه در آن

مراحل اولیه تشکیل سنگ معمولاً بدون درد و علائم است. اکثر مردم تنها زمانی به وجود سنگ کلیه پی می‌برند که سنگ از دیواره داخلی کلیه جدا شود و در سیستم ادراری به حرکت درآید. علائم سنگ کلیه شامل درد شدید و احتمالاً تب و لرز است. همچنین ممکن است خون در ادرار مشاهده شود که بررسی RBC در آزمایش ادرار می‌تواند این موضوع را تایید کند.

درد با اسپاسم کلیه توام است و این حرکات کلیه برای خارج شدن سنگ از کلیه انجام می‌شود. در مرحله یک اسپاسم و درد کلیه بین ۱ تا ۴ بار در ساعت اتفاق می‌افتد. این انقباضات کلیوی تا زمان ورود سنگ به حالب ادامه خواهند داشت. درد این مرحله حتی از درد زایمان طبیعی نیز شدیدتر است. مرحله یک دردناک‌ترین فاز دفع سنگ کلیه است.

مراحل دفع سنگ کلیه

مرحله ۲ و علائم دفع سنگ کلیه

اکنون سنگ وارد حالب شده است. اگرچه مرحله یک یا درواقع بدترین بخش فرآیند دفع سنگ کلیه را سپری کرده‌اید، اما مرحله دو هم می‌تواند فوق‌العاده دردناک باشد. قطر داخلی حالب معمولاً بین ۲ تا ۳ میلی‌متر است. اگر سنگ کلیه بزرگ‌تر از این باشد منجر به درد می‌شود.

البته این درد با درد مرحله اول فرق دارد زیرا درد مرحله ۲ اغلب ضربان‌دار است و سنگ‌ کلیه در مسیر حرکت خود در مجرای حالب به‌طور پیوسته به دیواره برخورد می‌کند و عصب‌های درد را تحریک می‌کند. همچنین اگر سنگ کلیه در هر نقطه‌ای از مجرای ادراری متوقف شود، احساس فشار و باد کردن بروز خواهد کرد که به‌طورمعمول دردناک نیست، اما اگر اتفاق رخ دهد قابل احساس است.

مرحله ۳ و علائم دفع سنگ کلیه در این مرحله

درنهایت، سنگ کلیه وارد مثانه می‌شود و درد تقریباً از بین می‌رود. آنچه شما در این فاز تجربه خواهید کرد احساس نیاز برای دفع ادرار است. بدن شما می‌خواهد سنگ را دفع کند و به همین منظور تکرر ادرار از علائم این مرحله از دفع سنگ کلیه است. البته ممکن است دفع سنگ کلیه از مثانه به همین سادگی نباشد و سنگ در ورودی مجرای ادرار گیر کند و جریان ادرار متوقف شود. در چنین حالتی سنگ دوباره به مثانه برمی‌گردد و پس از چند دقیقه دوباره به مجرای ادرار وارد می‌شود.

مرحله ۴ و علائم دفع سنگ کلیه در این مرحله

برای موفقیت در مرحله آخر تلاش شما تأثیرگذار است. هنگامی‌که سنگ کلیه به دهانه مجرای ادرار می‌رسد، باید با زور زدن و فشار مضاعف سنگ را به بیرون از بدن هدایت کنید.

به گفته وب‌سایت mayoclinic عواملی که خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می‌دهند عبارت‌اند از:

 • سابقه خانوادگی سنگ کلیه
 • کم‌آبی بدن
 • رژیم غذایی پرشکر، پرنمک، پر پروتئین و…
 • چاقی
 • بیماری‌های گوارشی
 • برخی از مکمل‌ها

دفع سنگ کلیه چقدر طول می‌کشد؟

اندازه سنگ عامل اصلی در تعیین مدت زمان دفع آن است. سنگ‌های کوچک‌تر از ۴ میلی‌متر در ۸۰ درصد مواقع خودبه‌خود از میزنای عبور کرده و دفع می‌شوند. دفع چنین سنگ‌هایی به‌طور متوسط ​​۳۱ روز طول می‌کشد. سنگ‌هایی که ۴ تا ۶ میلی‌متر قطر دارند به احتمال زیاد برای دفع مستلزم مصرف دارو هستند. البته حدود ۶۰ درصد از این سنگ‌ها نیز خودبه‌‌خود و به‌طور طبیعی دفع می‌شوند. دفع این نوع سنگ‌ها به‌طور متوسط ​​۴۵ روز به طول می‌انجامد. سنگ‌های بزرگ‌تر از ۶ میلی‌متر غالباً برای دفع نیاز به درمان دارند. فقط حدود ۲۰ درصد از این نوع سنگ‌ها به‌طور طبیعی دفع می‌شوند. دفع چنین سنگ‌هایی به‌طور طبیعی تا یک سال طول می‌کشد.

از کجا بفهمیم که سنگ کلیه کاملاً دفع شده است؟

بعضی از سنگ‌ها به دلیل بزرگی باعث بروز علائمی در فرد می‌شوند اما بسیاری دیگر از افراد مبتلا به سنگ کلیه هیچ علامتی ندارند. هرگاه پس از طی کردن یک پروسه درمانی علائم زیر بهبود پیدا کنند به احتمال زیاد سنگ دفع شده است. علائمی که نشان‌دهنده وجود سنگ در کلیه و مجاری ادراری است:

 • درد کاملاً محسوس در پشت معمولاً درست زیر دنده‌ها که گاهی به سمت جلو و گاهی اوقات نیز به سمت کشاله ران گسترش پیدا می‌کند. درد ممکن است آن‌قدر شدید باشد که باعث تهوع و استفراغ شود
 • خون در ادرار
 • ادرار کدر یا بدبو
 • لرز، تعریق و تب که نشانه عفونی شدن مجرای ادرار است
 • سنگ‌های کوچک مانند شن در ادرار دیده شوند. این حالت بیشتر در اثر سنگ‌های اسید اوریک ایجاد می‌شود
 • احساس نیاز فوری به ادرار کردن به دلیل وجود سنگ در خروجی مثانه

اگر سنگ به‌طور کامل دفع نشود بعد از مدتی ممکن است بخشی از جریان ادرار را مسدود کند یا باعث خونریزی یا عفونت شود. در چنین حالتی روند متناسب درمانی جهت برداشتن سنگ کلیه توسط پزشک اتخاذ می‌شود.

تفاوت علائم دفع سنگ کلیه در مردان و زنان

تفاوت علائم دفع سنگ کلیه در مردان و زنان

مردان دو برابر بیشتر از زنان در معرض ابتلا به سنگ کلیه هستند. البته این شکاف در سال‌های گذشته در حال کاهش است. عوامل مختلفی ازجمله زمینه ژنتیک و فاکتورهای غذایی در بروز سنگ کلیه اهمیت دارند اما دقیقه مشخص نیست که چرا میزان ابتلای مردان بیش از زنان است. همان‌طور که گفته شد ژنتیک برای هر دو جنس نقش مهمی دارد. افرادی که سابقه پزشکی خانوادگی ابتلا به سنگ کلیه دارند، دو تا سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به سنگ کلیه هستند. سایر عواملی که در تشکیل سنگ کلیه دخیل هستند عبارت‌اند از:

 • رژیم غذایی
 • کم‌آبی بدن
 • آب‌وهوای گرم
 • عوارض جانبی داروها

محققان بر این باورند که کم‌آبی بدن بزرگ‌ترین عامل خطر است. افرادی که شغل آن‌ها مستلزم حضور در فضای گرم است به دلیل کم‌آبی مزمن بیشتر دچار سنگ کلیه می‌شوند. این افراد باید آب بیشتری بنوشند زیرا به طرق مختلف مایعات خود را از دست می‌دهند.

تفاوت در آناتومی زن و مرد نیز می‌تواند منجر به علائم مختلفی شود. در مردان هنگام عبور سنگ از حالب، شکم‌درد، کمردرد یا درد کشاله ران بروز می‌کند. علاوه بر این، در قسمت بالای شکم نیز بروز درد محتمل بوده و اغلب مبهم و یا ضربان دار است. از سویی دیگر، گاهی درد سنگ کلیه در زنان شبیه دردهای قاعدگی است که می‌تواند از حالت مبهم تا شدید متغیر باشد.

برای مطالعه مقاله علائم سنگ کلیه در زنان کلیک کنید.

پیشگیری از سنگ کلیه

تمام مراحل دفع سنگ کلیه را با هم بررسی کردیم. اینکه بدانید چه عواملی در به وجود آمدن سنگ کلیه نقش دارند می‌تواند کمک بزرگی به پیشگیری از تشکیل سنگ‌های بعدی کند. به‌طورمعمول، سنگ کلیه زمانی تشکیل می‌شود که ادرار حاوی درصد بالایی از مواد معدنی مرتبط با سنگ کلیه باشد. در چنین حالتی رقیق شدن ادرار از رسوب این مواد جلوگیری می‌کند. اما گاهی دلیل تشکیل سنگ کلیه به کمبود بعضی از ریزمغذی برمی‌گردد که منجر به کریستالیزه شدن مواد معدنی ادرار می‌شود. برای بهبود این نقص، پزشک ممکن است دارو و یا رژیم غذایی خاصی را تجویز نماید.

برای ایجاد تغییرات در رژیم غذایی باید نوع سنگ مشخص شود. علاوه بر این، نوشیدن مقدار زیادی آب برای پیشگیری از ایجاد هر نوع سنگی مفید است. این کار باعث افزایش جریان ادرار و کاهش احتمال تشکیل سنگ می‌شود. البته به دلایل ژنتیکی و وراثتی، کلیه برخی افراد سنگ‌ساز است و بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به عارضه سنگ کلیه هستند. این افراد باید همواره به توصیه‌های پزشکی مربوط به پیشگیری از سنگ کلیه با جدیت پایبند بوده تا از ابتلای چندین‌باره به سنگ کلیه در امان باشند.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
ugatliowaclinichealthlinebetterhealthhoustonmethodist
homeca-doctors

مطالب بالا با تایید دکتر سیدحسن مرتضوی منتشر شده است.

تخصص پزشک: پزشک عمومی

فارغ‌التحصیل دانشگاه: دانشگاه علوم پزشکی اراک

شماره نظام پزشکی: 155058

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۱۶ دیدگاه

 1. سلام من سنگ کلیه کوچیکی داشتم و یه روز خیلی دوچرخه سواری کردم بعد یک ساعت خیلی دل درد شدیدی داشتم و از ناحیه مقعهد هم درد عجیبی داشتم بعد که رفتم دستشویی و مقدار ادرارم خیلی زیاد بود دردم بهتر شد. ممکنه سنگ کلیم دفع شده باشه؟

    1. چه ورزشها یا فعالیت‌های بدنی برای دفع سنگ کلیه بهتره؟ دویدن یا بالا و پایین پریدن؟

    2. سلام. چندماهی هست درد سنگ کلیه دارم امروز احساس میکنم داخل مثانه اومده برای دفعش هرکار میکنم نمیفته. احتمالش هست افتاده باشه

      1. سلام به شما
       تنها راه بررسی دفع یا عدم دفع سنگ، انجام سونوگرافی مجدد و یا سی‌تی‌اسکن هست. اگر دفع نشده باشه، لازمه از روش های تهاجمی‌تر کمک گرفت. باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنین.

        1. دیروز آقای دکتر شیر خشک با جوشنده درست کردم. قرص گشاد کننده مجاری دوتاخوردم ورزش کردم.۸میل سنگ ازم افتاد تعحب کردم چجوری خارج شد. تشکر از راهنمایی شما نوبت سنوگرافی گرفتم امروز میرم حتما

       1. سلام به شما
        بی‌اختیاری ادرار وقتی به وجود میاد که کلیه‌ها به هر دلیلی نتونن ادرار و تغلیظ کنن.
        سنگ باعث به وجود اومدن بی‌اختیاری نمیشه اگر این مشکل رو دارین حتما با یک نفرولوژیست یا اورولوژیست مشورت کنین.

        1. سلام به شما
         بله. اگه سابقه‌ی سنگ کلیه داشته باشین هر زمان ممکنه عود کنه.
         بسته به نوع سنگ باید رژیم غذایی رو رعایت کنین. حتما به اندازه کافی ورزش کنین و آب بنوشین.

           1. بهتره در این مورد با خانواده صحبت کنین و اگه علائم خاصی داشتین به همراه خانواده به پزشک مراجعه کنین.

         1. سلام من درد خیلی زیادی دارم چند روزه. ولی هنوز بهتر نشده سنگ ۱میلی متری هم دارم ممکنه به خاطر دفع سنگ باشه؟

           1. سلام حامد عزیز
            درد سنگ کلیه میتونه از یک درد و ناراحتی مبهم در پهلو تا یک درد شدید تیز که به ناحیه کشاله ران، بیضه‌ها یا لبیا انتشار پیدا میکنه متفاوت باشه (بسته به محل سنگ).
            معمولا ماهیت کولیک داره یعنی میگیره ول میکنه.
            اگه شدید باشه ممکنه منجر به تهوع استفراغ هم بشه.
            اگه سابقه دفع سنگ داشته باشید به خوبی متوجه دردش میشین. اگر دردتون بهبود پیدا نکرده حتما به اورژانس مراجعه کنین.

            • سلام من نه خودم نه همسرم ونه فرزند بزرگترم سنگ کلیه نداریم ولی چرا دخترم سه سالشه داره از چه چیزیی

              1. سلام به شما
               وجود سنگ کلیه الزاما زمینه ژنتیکی و خانوادگی نداره. علاوه بر رژیم غذایی و مصرف آب، به ساختار و عملکرد کلیه هم بستگی داره.

              1. بله بسته به عوارضی که ممکنه سنگ‌های بزرگ‌تر در پی داشته باشن مثل کشیده شدن کپسول کلیه به خاطر التهاب و یا عفونت کلیه به دلیل انسداد یا خراشیده شدن مجرای حالب ممکنه بعدش هم کمی درد داشته باشین.
               معمولا درد با دفع سنگ خود به خود بهبود پیدا میکنه.

               1. سلام حسنای عزیز
                یکی از شایع‌ترین تظاهرات سنگ کلیه وجود خون در حد میکروسکوپی در ادراره مخصوصا در روزهای اول دفع سنگه.

                1. سلام گلی عزیز
                 قرص کلسیم بسته به علتی که برای شما تجویز میشه، حنسیت و سن شما دوزش متفاوته.
                 حتما این قرص رو تحت نظر پزشک استفاده کنین و سرخود مصرف نکنین.

                  1. سلام من دو روز ادرارم بوی بد میداد از امروز صبح ادرارم خونی شده خون که قهوه ای تیره همراه به تیکه های ریز خون که همراه دفع ادرارم درد دارم بعداز سه چهار بار دفع خون الان ادرارم داره عادی میشه علتش چیه

                    1. سلام به شما
                     علت‌های مختلفی مثل عفونی یا سنگ کلیه می‌تونه باشه. برای تشخیص انجام بررسی آزمایشگاهی لازمه.

                    1. سلام من ۴الی۵روز خیلی بد سوزش ادرار داشتم رفتم دکتر بهم دارو داد بعد.داروها رفتم از دارو خانه قطره ی سنگل گرفتم ٢الی ٣روز استفادش کردم بعد استفاده خیلی پیاده روی میکردم حالا ..دیگه سوزش ادرار ندارم امکان داره سنگ دفع شده باشه

                      1. سلام جواد عزیز
                       سوزش ادرار یکی از نشونه‌های عفونته که در افرادی که سنگ دارن احتمالش بیشتره و معمولا با دفع سنگ هم رفع میشه.
                       ولی گاهی نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک هست که توسط پزشک تجویز میشه چون ممکنه دفع سنگ طول بکشه و انسداد ناشی از سنگ باعث میشه عفونت گسترش پیدا کنه.
                       بسته به اندازه‌ی سنگ و محل اون دفعش از چند روز تا چند هفته ممکنه طول بکشه.
                       ممکنه به خاطر دارو عفونت ادراری خوب شده باشه ولی الزاما معنیش این نیست که سنگ دفع شده.

                        1. سلام من سنگ کلیه دارم ده روز میشه هنوز درد دارم اما امروز از ادرارم خون اومده سنگ کوچیکه هر موقع میرم دستشویی ادرارم چیکه چیکه میاد ادرارم میاد درد آروم میشه

                         • سلام امیر عزیز
                          شرح حال گفته شده حکایت از پروسه دفع سنگ داره. با این حال در صورت تداوم علائم حتما باید سونوگرافی مجدد و آزمایش اداری انجام بشه.

                      2. سلام من سنگ کلیه دارم ده روز میشه هنوز درد دارم اما امروز از ادرارم خون اومده سنگ کوچیکه هر موقع میرم دستشویی ادرارم چیکه چیکه میاد ادرارم میاد درد آروم میشه

                       • سلام من یک سال پیش و قبل تر سونو انجام دادم سنگ ۵ می لی داشتم الانم درد کلیه خفیف تا متوسط و درد کشاله ران که به بیضه میزنه دارم البته سوزش درار ندار

                         1. سلام دوست عزیز
                          سوال شما مفهوم نبود. اگر منظور شما پرسش در زمینه دفع یا عدم دفع سنگ هست، صرفا با آزمایش ادرار و سونوگرافی باید بررسی و کنترل بشه.

                         2. با سلام و تشکر به خاطر اطلاعات مفیدی که ارائه می کنید، بنده یک سنگ ۱۰ میلیمتری در حالب چپ دارم ولی هیچ دردی را احساس نمی کنم البته اوایل درد داشت، یه مدت داروهای گیاهی استفاده کردم ممکنه دفع شده باشه یا حل شده باشه؟ آیا اگه دفن نشده باشه برای کلیه مضر خواهد بود؟ اگر پیگیری نکنم و بمونه اشکالی داره؟ممنون

                           1. سلام علی عزیز
                            حداقل کاری که باید برای اطمینان از دفع سنگ و یا محل کنونی اون انجام داد، سونوگرافی به همراه آزمایش ادرار هست. اگر سنگ بمونه و دفع نشه، برای کلیه هطرناکه و می‌تونه عوارض سخت‌تری به جا بذاره. حتما پیگیری کنین.

                           2. سلام من امروز صبح ادرارم سیاه بود بعد یک ساعت دیدم ادرارم خونی شده درد پهلو نامحسوسی دارم و ضربانی در کلیم احساس میکنم ایا سنگ دفع شده بعد این ادرار خونی کی قطع میشود

                             1. سلام به شما
                              علائم نشان از وجود و دفع سنگ داره. اما برای اطمینان از دفع شدن سنگ، صرفا باید سونوگرافی انجام بشه. بخاطر خون در ادرار، حتما باید آزمایش ادرار هم انجام بشه.

                             2. با سلام خسته نباشید من درد شدید ازجلو شکم شروع شد حالا درد سمت راست پهلو شروع شده حالت تهوع استفراغ دارم اشتها به هیچی ندارم آزمایش دادم سونوگرافی رفتم گفتن سنگ کلیه داری به اندازه ۶و۳ درد و سرگیجه دارم باید چه کار کنم ممنون

                               1. سلام به شما
                                این درد و علائم، نشان از فرآیند دفع سنگ داره. باید ضمن خوردن آب زیاد و راه رفتن، با مسکن درد رو کنترل کنین تا سنگ دفع بشه. اگر به دلیل محل قرارگیری، سنگ قابل دفع نباشه، باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنین تا درمان کمکی برای شما انجام بشه.

                               2. با سلام خسته نباشید من درد شدید ازجلو شکم شروع شد حالا درد سمت راست پهلو شروع شده حالت تهوع استفراغ دارم اشتها به هیچی ندارم آزمایش دادم سونوگرافی رفتم گفتن سنگ کلیه داری به اندازه ۶و۳ درد و سرگیجه دارم باید چه کار کنم ممنون

                                 1. سلام به شما
                                  بعد از تشخیص وجود سنگ کلیه، درمان براساس سایز و مهمتر، موقعیت مکانی سنگ انتخاب می‌شه. اگر پزشک تون مداخله خاصی توصیه نکردن و گفتن دفع می‌شه، باید مایعات زیاد مصرف کنین و با مسکن درد رو کنترل کنین تا دفع بشن. بعد هم تکرار سونوگرافی لازمه‌.

                                 2. سلام اقای دکتر بنده دو سنگ ب ابعاد ۴ و ۴.۵میلمتر دارم دردم فوق العاده زیاده یه سوال داشتم ایا چن وقت یه بار این سنگها درست میشن و برای بهبود دردم چیکار باید بکنم

                                   1. سلام دوست عزیز
                                    بله معمولا سنگ‌های ادراری تکرارپذیر هستن. باید علاوه بر رعایت تغذیه، تحت نظر پزشک اورولوژی باشین.

                                   2. دلیل تب ولرز بعد دفع سنگ چیه؟ خیلی زجرمیکشم سنگ ۵میل دفع کردم بعدش فقط تب ولزر. کلیه راستم یسال سنگ سازشده اندازه سنگ هام بزرگ نیست ولی تمامی علائم سنگ کلیه بخصوص موقع دفع میاد سراغم. لطفا راهنمایی کنید

                                     1. تب و لرز می‌تونه به دنبال درد شدید رخ بده. مضاف بر اینکه این علائم در دفع سنگ شایع هست. پزشک متخصص اورولوژی، می‌تونن در حوزه سنگ ادراری به شما کمک کنن.

                                       1. سلام پسرم ۱۱ سالشه سنگ کلیه داره ولی نوعش نمیدونیم چطور باید بفهمیم
                                        ؟
                                        که از چه نوع سنگ هست
                                        الان ۹ میل هست تلاش من اینکه با طب سنتی رفع بشه ولی هنوز موفق نشدیم

                                         1. سلام به شما
                                          طب سنتی برای کودکان واقعا توصیه نمی‌شه چون اثرات قابل اعتماد نیست. بهتره از پزشک فوق تخصص اورولوژی کودکان کمک بگیرین.

                                           1. سلام
                                            من بعد از یک شبانه روز درد شدید و تزریق ۳تاسرم و ۸تا آمپول و نوشیون یدونه آب جو
                                            دردم خوب شد ولی دفع سنگ رو با چشم ندیدم امکانش هست که هنوز سنگ رو دفع نکرده باشم ۴ میل هست

                                            • سلام به شما
                                             ممکنه سنگ خرد شده باشه. برای اطمینان از دفع، سونوگرافی مجدد توصیه می‌شه.

                                          1. اگر سنگ دفع کردین، برای کنترل دفع کامل، یا اگر درد مجدد دارین، برای ردیابی محل سنگ، باید سونوگرافی انجام بشه.

                                            1. سلام من چند وقت پیش سنگ کلیه داشتم بعد از دو هفته رفتم سونو گرافی گفت سنگ کلیه نداری الان چند وقت بعداز ادرا سوزش خیلی کم دارم دوباره رفتم دکتر آنتی بیوک داده الان یه مقدار اذیت میشم ممنون میشم راهنمای کنید

                                              1. سلام به شما
                                               باید آزمایش ادرار انجام و عفونت ادراری احتمالی بررسی بشه. اگر سونوگرافی وجود سنگ رو نشون نداده، احتمالا طی این مدت دفع شده.

                                            2. سلام من ۲۷ سال سن دارم پارسال رفتم سونو معلوم شد سنگ کلیه دارم ۲میلی متر تا امسال مشکلی نداشتم تا چند وقت پیش درد شدیدی در سمت چپ احساس کردم غیر قابل تحمل بود رفتم دکتر گفت واسه سنگ کلیه است دارو داد تا مصرف کنم هنوز درد خفیف دارم وناگفته نماند احساس سوزش وخارش واژن دارم وموقع دفع ادرار یکم درد باسوزش به نظر شما این درد ممکنه این باشه که سنگ در مجاری ادراری گیر کرده باشه

                                              1. سلام به شما
                                               پروسه‌ای که تشریح کردین، علائم و نشانه‌های دفع سنگ ادراری هست. با این حال، انجام آزمایش ادرار، آزمایش خون و سونوگرافی حتما لازمه تا بشه اظهارنظر کرد.

                                              2. سلام وقت بخیر
                                               من یهو یه درد شدید بی طاقت گرفتم رفتم اورژانس بعدش که ازمایش و سونو گرفتم گفتن سنگ داره کلیه سمت راستم
                                               که از کلیه خارج شده و به سمت مثانه رفته ولی وارد مثانه نشده
                                               انداره اشم ۵ میلیمتره
                                               ممکنه اون درد قبل رو دوباره داشته باشم؟یا بیشترش همون خارج شدن از کلیه و به سمت حالب رفتن هست؟
                                               ممنون از راهنماییتون

                                                1. سلام سامان عزیز
                                                 درد سنگ کلیه به صورت اپیزودی تا زمان خروج کامل سنگ از مجرای اداری و دفع اون ادامه خواهد داشت. درمانی هم جز تجویز مسکن، خوردن مایعات زیاد و راه رفتن برای دفع سریع‌تر، توصیه نمی‌شه.

                                                2. سلام .‌من چند سال متوالی سنگ کلیه دارم سال‌های قبل بستری میشدم با با مُسکن آروم میشدم امسال سی تی سونوگرافی رفتم دکتر گفت ک چیزی مشخص نیست و به سی تی اسکن ارجاعم دادم . سی تی اسکن هم گفت ک سنگ دارم و خیلی پایینه ولی بین لوله ای گیره مدتی قرص خوردم و بهتر شدم ولی هنوز گاهی تکرر ادرار دارم و کمی در ناحیه پهلو احساس درد میکنم در ضمن عفونت ادراری شدید هم دارم . . سوالم اینه به نظرتون سنگم دفع شده یاخیر؟

                                                  1. سلام به شما
                                                   بررسی دفع سنگ فقط و فقط با سونوگرافی ممکن هست. در صورت تداوم علایم، به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه کنین.

                                                  2. با سلام و سپاس به خاطر مطالب خوبتون. مدتی بود درد شدید پهلو و کمر داشتم. به دکتر مراجعه کردم و سونوگرافی انجام دادم. متأسفانه در کلیۀ سمت چپم سنگی به بزرگی ۱۶ میلی‌متر دیده شد. درحال حاضر مصرف داروهای گیاهی را شروع کردم. پزشگ گیاهی متبحری گفت که با مصرف این داروها قطعاً سنگ آب می‌شود. سؤالم از شما پزشک محترم اینه که به درمان گیاهی اعتماد کنم؟ یا اصلاً احتمال نداره سنگ به این بزرگی آب بشه؟

                                                    1. سلام به شما
                                                     ممنون از توجهتون.
                                                     بدون اطلاع از مواد موثره مصرفی، امکان اظهار نظر نیست. مضاف بر اینکه مواد مصرف شده باید اساس و پشتوانه علمی داشته باشن و توسط یک پزشک واقعی توصیه بشن.

                                                    2. سلام وقت شما بخیر
                                                     ببخشید من هفته پیش ی سنگ ۴ میلی رو دفع کردم و در طول هفته چندباری هم هنگام ادرار شن دیدم و الان هر دو کلیم درد میکنه و پشت کلیه هام درد میکنن همچنین معده درد دارم و بی حسی رون پای راست رو دارم و احساس میکنم ک مجرای ادرارم عفونت کردع باشه ب نظرتون سنگم کامل دفع نشدع یا احتمال سنگ ساز بودن کلیم وجود دارع یا ن !و در اخر اینکه اگه عفونت باشه دلیل دردم میتونه این باشه!؟
                                                     ممنون از وقتی ک میزارین🙏

                                                      1. سلام به شما
                                                       بله عفونت ممکنه در نتیجه التهاب، درد ایجاد کنه. باید سونوگرافی مجاری ادراری برای بررسی خروج سنگ و آزمایش ادرار برای بررسی عفونت، انجام بشه.

                                                       • سلام خسته نباشید
                                                        من سنگ کلیه داشتم به اندازه ۸میلی و ۶میلی اب وداروی استفاده کردم در مثانه رسید حالی یک هفته میشه در ادارارم سوزش دارم اما سنگ را ندیدم ایا سنگ از بین میره

                                                         1. سلام به شما
                                                          باید حتما برای بررسی وضعیت سنگ در مثانه سونوگرافی انجام بشه. اگر خارج نشه، نیاز به مداخله پزشکی هست.

                                                        • سلام
                                                         من ۴ روز تحت نظر پزشک ایزوترتینوئین خوردم اما یکدفعه ای احساس درد کردم در پهلوم سونوگرافی نشون داد سنگ ریزه دارم ۳ میلی متری هستش . الان میخوام بدونم که قرص رو میتونم ادامه بدم؟و مشکل سنگ کلیه از قرص بوده؟همش دارم آب میخورم اما نمی‌دونم دفع شده یا نه . فعلا یه روزه .چه کار میتونم بکنم؟ بعضی وقتا یه دفعه ای درد میگیره مجبورم از مسکن استفاده کنم

                                                          1. سلام به شما
                                                           سنگ ارتباط روشنی با دارو نداره. مدیریت بالینی سنگ کلیه هم صرفا مسکن برای کنترل درد، مصرف مایعات زیاد و پیاده‌روی زیاد هست.

                                                          2. سلام خسته نباشد
                                                           من پنج روز هست ادرارم خونی هست و امروز قهوه ای شوده میشه بگید چرا مشکل کجا هست
                                                           و اینکه سنگ کلیه چهار میلی هم دارم در سمت چپ

                                                           • سلام من یکماه و نیم پیش بعد از پیاده روی طولانی دچار درد مبهم تو کمر و پهلو شدم و فردای اون روز هم ادرار کدر داشتم ، این اتفاق یکماه پیش هم تکرار شد . دو هفته پیش درحالی که دراز کشیده بودم یه درد خیلی شدید تو کلیه راستم حس کردم و بعد از ده دقیقه آروم شد ولی فرداش دوباره درد داشتم و برام سرم و آمپول تزریق کردن و تا دو روز ادرارم خونی و کدر بود . دردم کمتر شد ولی حدود بیست سی ساعت بعد درد خیلی خیلی شدیدی داشتم به طوری که از درد جیغ میزدم ، تهوع و استفراغ هم داشتم و به اورژانس مراجعه کردم . بعد از تزریق آرامبخش و مسکن حالم خوب شد و برگشتم خونه . برخلاف روز های قبل ادرارم خیلی زیاد شده بود و بی رنگ . دیگه درد نداشتم و سنکل هم مصرف میکردم ، ولی حالا بعد از سه چهار روز احساس سوزش ادرار دارم ، حس میکنم دارم میترکم و میرم دستشویی ولی خیلی ادرارم کمه . سنگ من مربوط به چهار سال پیش بوده که به خاطر درد خیلی شدید سونوگرافی دادم و تقریبا چهار میل بود که تشخیص داده شد و برای دفعش یک ماه منظم سنکل خوردم و اصلا درد نداشتم ، فقط گاهی وقتا درد کم داشتم . این سری خیلی وضعم خراب بود ولی تو اورژانس سونو نگرفتن یا حتی آزمایش . ممکنه دفع سنگ هنوز کامل نشده باشه ؟ من هم سنکل میخورم هم داروهای گیاهی و هم پیاده روی دارم .

                                                             1. سلام به شما
                                                              بله ممکنه سنگ کامل دفع نشده باشه. نیاز به تکرار سونوگرافی هست. در صورت لزوم باید از کمک پزشک متخصص اورولوژی استفاده کرد.

                                                             2. سلام من دوهفته پیش کلیه درد شاید گرفتم تا حدی که حالت تهوع چند بار پیدا کردم به یک مدت آرام شد حالا چند روزه از ادرار خون میاد احساس درد در مستانه دارم

                                                               1. سلام به شما
                                                                مشاهده خون در ادرار، نشان‌دهنده پروسه دفع سنگ هست. بهتره ضمن انجام سونوگرافی از وضعیت قرارگیری سنگ مطلع بشین و در صورت لزوم برای دفع از مداخله پزشک کمک بگیرین.

                                                               2. سلام آقای/خانم دکتر حدود یک هفته است که سنگ کلیه دارم و روده هام به شدت سفت شدن و امکان دفع مدفوع وجود نداره آیا عدم دفع مدفوع به سنگ کلیه ربط داره ؟ با خوردن ملین و آب هم روده ها همچنان سفت هستند

                                                                 1. سلام به شما
                                                                  خیر این دو مقوله مجزا هستند و اثری بر هم ندارن. اگرچه یبوست مزمن و سختی مدفوع در روده‌ها، دفع سنگ کلیه رو سخت‌تر می‌کنه.

                                                                 2. سلام من سنگ ۱۱mmدر کلیه سمت راست دارم و هیچ گونه علایم نداشتم تا رفتم سونو گفت سنگ داری حالا به نظر شما خودش دفع میشه یا باید سنگ شکن کنم یا طب سنتی برن

                                                                   1. سلام به شما
                                                                    اگر سنگ حرکت کنه، علامت خواهد داشت. بهتره با مصرف آب زیاد و پیاده‌روی زیاد، به خروج سنگ کمک کنین. در صورت عدم دفع سنگ طی یک هفته تا ده روز، حتما به متخصص اورولوژی مراجعه کنین.

                                                                   2. سلام من سنگ کلیه داشتم سنگ شکن کرم وحدود دوماه بعد سمت چپ درد شدید ادرار خون انگار یه وزنه زیر دلم آویزونه.مسکن میخورم شیاف میزنم آمپول کتریتینگ اگه درست گفته باشم میزنم ولی جواب نمیده.درد دارم.دیگه نمیتونم هزینه عمل لیزر یا سنگ شکن کنم باید با این داروها بسازم .چی بخورم این درد ساکت بشه هیچ کاری نمیتونم بکنم.

                                                                     1. سلام به شما
                                                                      متاسفانه بدون معاینه و بررسی نه امکان تشخیص هست نه توصیه درمانی. بعلاوه با توجه به تکرار درد، انجام سونوگرافی مجدد ضروری هست.

                                                                     2. سلام.من بالای ۱۰ سال میشه درون کلیه چپم سنگ کوچک دارم
                                                                      آخرین بار ۶ میل بود..در قسمت تحتانی کلیه هستش..احتمال دفع بدون درمان هستش
                                                                      بعضی موقع سرما بهش میخوره درد خفیف دارم
                                                                      مرسی از زحمت شما.

                                                                       1. سلام به شما
                                                                        بله معمولا این سایز قابل دفع هست. باید ضمن مصرف آب زیاد، پیاده‌روی داشته باشین تا به مرور دفع بشه. اگر خارج نشه، نیاز به مداخله پزشک متخصص اورولوژی هست.

                                                                       2. سلام ممنون میشم مشکل من بررسی کنید
                                                                        من ۶۳سالمه برای چکاپ قلبم استرس اکو انجام دادم بعداز ۲۴ساعت ادرارم با حجم زیاد و خون الود با لخته های ریز در ۵مرحله پشت هم بدون درد داشتم در همین فاصله به اورژانس مراجعه کردم فشارم۲۳روی۱۳ ولی سونو کلیه مثانه سالم بود بعد از اون ادرارم طبیعی شد هنوز مشخص نشده علت چی بود و چون درد نداشتم سنگ نبود
                                                                        ولی مدتی درد تقریبا پایین پهلو هام دارم

                                                                         1. سلام به شما
                                                                          ممکنه مشکل خون وجود داشته. همینطور ادرار خروجی هم باید بررسی می‌شده. بهتره حتما به متخصص داخلی مراجعه کنین تا ضمن بررسی تصویربرداری داخلی، آزمایشات مرتبط رو درخواست و ارزیابی کنن. این موضوع مهم هست و نیاز به بررسی تخصصی دارد.

                                                                         2. سلام وقت بخیر ، ببخشید بنده یک سنگ ۳.۵ میلی متری در کلیه ی راستم هست
                                                                          یه مدتی هستش که درد زیادی رو در قسمت تحتانی شکم و آلت تناسلی ام احساس میکنم
                                                                          به همراه درد این قسمت ها، در کلیه ی راستم هم کمی درد رو احساس میکنم.
                                                                          آیا ممکنه این درد از علائم دفع سنگ کلیه باشه؟

                                                                           1. سلام به شما
                                                                            بله محتمل هست. باید آزمایش ادرار و سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری به طور کامل انجام بشه تا تغییر محل سنگ رو معین کنن.

                                                                             1. با سلام بنده مدت یک ماه است که سوزش شدید موقع ادرار دارم وقتی به پزشک مراجعه کردم آزمایش خواست که گرفتم گفت همه چیز عادیه البته ناگفته نماند شهر ما از پزشک متخصص عاجز هست وبه پزشک عمومی بیمارستان مراجعه کردم که گفت حالا باید سونوگرافی بدی سونوگرافی دادم که اینجوری نوشته سنگ شش میلیمتری درUVJ راست رویت میگردد که عامل انسداد در مسیر میباشد چکار کنم ؟چه دارویی مصرف کنم ثواب داره بخدا هر روز دارم عذاب میکشم

                                                                               1. سلام به شما
                                                                                برای دفع سنگ کلیه دارویی وجود نداره و صرفا مصرف آب زیاد و پیاده‌روی زیاد توصیه می‌شه. اگر سنگ دفع نشه لازم هست با مراجعه به متخصص اورولوژی، از روش های درمانی کمکی استفاده کنین.

                                                                             2. سلام من ۴ رور درد عجیبی داستم ک با سنوگرافی متوجه شدم یک سنگ به سایز ۴/۲ میلی درUVJراست دارم ک باعث هیدرویور ترونفروز خفیف شده. بع جز این دوتا سنگ دیگ ام کلیه چپ و راست سایز ۴/۶ و ۴/۸ دارم. اون شب ک درد داشتم تکرر ادار داشتم همراه به خیلی کم لکه خون ادرار تیره و بد بو ایا دفع کردم یا ن؟ و اینکه چی بخورم تا دفع بشه اینا ممنونم جواب بدید.

                                                                               1. سلام به شما
                                                                                دفع شدن یا نشدن سنگ، صرفا با دیدن اون در ادرار خارج شده و یا بررسی مجدد سونوگرافی قابل قضاوت هست. برای دفع سنگ مصرف آب زیاد و پیاده‌روی زیاد توصیه می‌شه. اگر تا ده روز دفع نشه حتما باید به متخصص اورولوژی مراجعه و از روش‌های کمکی استفاده کنین.

                                                                               2. سلام آقای دکتر خسته نباشید..

                                                                                من سنگ کلیه ۷ میلی دارم الان در دهانه مثانه گیر کرده یه جوریه کا جلو ادرارمو میگیره و مدام تکرر ادرار دارم

                                                                                چ دارویی مصرف کنم زود دفع بشه واقعاً زندگیه روزمره مو مختل کرده

                                                                                 1. سلام به شما
                                                                                  دارویی برای دفع سنگ کلیه وجود نداره و صرفا مصرف آب زیاد و پیاده‌روی توصیه می‌شه. اما اگر بیشتر از یک هفته تا ده روز طول بکشه و دفع نشه، حتما باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنین تا از روش های کمکی استفاده کنن و سنگ رو بشکنن یا خارج کنن.

                                                                                 2. سلام با درد واستفراغ شدید رفتم بیمارستان بعد از سونو وازمایش گفتن که سنگ شن شده واز کلیه اومده بیرون هیچ دارویی هم ندادن گفتن فقط مایعات یه ماهه که میگذره هفته ای یک بار تقریبا چند دوز سوزش دارم این روند طبیعیه ایا نیاز به دارو ندارم با سپاس

                                                                                   1. سلام به شما
                                                                                    بله طبیعی هست. در سنگ ادراری دارو درمانی وجود نداره. اگر دفع نشه مداخله تهاجمی توسط متخصص اورولوژی لازمه.

                                                                                   2. سلام من چهارروز سمت راستم درد میکنه بد میزنه زیررانم وحالت تهوع هم دارم البته سنگ کلیه دارم سونو قبلن گرفتم میخاسم ببینم دردم ازسنگ کلیه س یا درد اپاندیس

                                                                                     1. سلام به شما
                                                                                      این درد بیشتر شبیه سنگ کلیه هست. اما در هر صورت باید آزمایش خون و ادرار انجام بشه تا ضمن بررسی وضعیت کلیه، آپاندیس هم رد بشه.

                                                                                     2. سلام وقت بخیر. من خانمی۳۱ساله هستم ک ۱۵هفته باردارم. شش روز پیش پهلو چپم درد شدیدی گرفت و و از درد بالا می آوردم و در اورژانس با داروی مسکن دردم آرام شد و رفتم سونو و گفتن در حالب نقطهujv سنگ ۵.۵میل وجود دارد. ب دکتر اورولوژی مراجعه کردم و بهم امنیک ۴درصد و سفیکسیم تجویز کردن و از اون روز شش روز می‌گذرد دردم آرام شده آیا امکان اینک سنگ دفع شده باشد وجود دارد

                                                                                       1. سلام به شما
                                                                                        با در نظر گرفتن سایز کوچک محتمله. اما برای بررسی دفع احتمالی سنگ، حتما باید مجدد سونوگرافی انجام بشه. با توجه به وضعیت بارداری، بهتره سونوگرافی بدین تا از دفع سنگ مطمئن بشین.

                                                                                        1. سلام به شما
                                                                                         برای سنگ بالای ده میلیمتر، حتما باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنین تا بررسی کامل انجام و در صورت لزوم از مداخلات پزشکی برای خروج سنگ استفاده بشه. علاوه بر سایز، محل قرارگیری سنگ هم مهمه.

                                                                                        2. سلام وقت بخیر.همسر بنده ۵۳سال سن دارند وکلیه سنگ ساز دارن ۲ماه پیش تصادف کردن والان چندروزی است ک همراه ادارشن ریزه دارن ب حدی ک انگار یک مشت شن ریز ودرشت ووارد ادراش کرده باشن.گاهی دردخفیفی درپهلو دارن.نگرانم خطری وجود داره؟این دفع شن ریزه غیر طبیعی است؟

                                                                                          1. سلام به شما
                                                                                           دفع شن ریزه به معنی خرد شدن سنگ و دفع اون هست. اما حتما باید آزمایش ادرار و سونوگرافی انجام و وضعیت کلیه بررسی شه.

                                                                                          2. سلام ممنون از مقاله مفیدتون
                                                                                           پدرم سنگ داشتن لیزر شدن ولی همچنان درد دارن و گاهی حالت تهوع دارن و هرچی میخورن بالا میارین لطف میکنین بگین مشکلشون چیه

                                                                                            1. سلام به شما
                                                                                             ممنون از توجه تون
                                                                                             لازمه برای بررسی خروج سنگ، سونوگرافی تکرار بشه. اگر سنگ همچنان وجود داشت، باید برای تغییر سیر درمانی به متخصص اورولوژی مراجعه کنین. اگر سنگ نبود، ممکنه علت این درد و تهوع چیز دیگری باشه.

                                                                                            2. با سلام و احترام
                                                                                             من تقریبا ۴ یا ۵ ماه پیش درد سنگ کلیه گرفتم و دو سه تا ۴ تا ۶ میل به کمک دارو دفع کردم.
                                                                                             ولی چند مدتی هست بدون درد از ادرارم سنگ های ریز تخلیه میشه و ادامه دار هست.
                                                                                             سوالم اینه که چی کنم یا اصلا این حالت طبیعی هستش؟
                                                                                             اگر نیست درمانش چیه؟

                                                                                              1. سلام به شما
                                                                                               بررسی عملکرد کلیه و علت ساختن سنگ، توسط پزشک فوق تخصص کلیه ضروری هست. با تشخیص نوع و علت تشکیل سنگ، احتمالا بشه این شرایط رو کنترل کرد.

                                                                                              دکمه بازگشت به بالا