مسکن قوی برای درد سنگ کلیه

کلیه و مجاری ادراری

 

شاید یکی از شدیدترین دردهایی که یک نفر ممکن است در زندگی خود تجربه کند درد سنگ کلیه باشد. شدت این درد در افراد متغیر است و بستگی به اندازه و نوع سنگ کلیه دارد. هرچه سنگ بزرگ‌تر باشد به همان نسبت تحریک گیرنده‌های درد در سیستم ادراری بیشتر است و پیام درد قوی‌تری به مغز مخابره می‌شود. برخی زنان، درد سنگ کلیه را از درد زایمان هم سخت‌تر می‌دانند. در این مقاله بر آن شدیم که با توجه به سؤالات مکرری که در خصوص تسکین درد سنگ کلیه پرسیده می‌شود اطلاعات کافی و مفید در مورد مسکن برای درد سنگ کلیه در اختیار همراهان گرامی قرار دهیم.

مسکن قوی برای درد سنگ کلیه

برطرف کردن درد خفیف سنگ کلیه

علائم سنگ کلیه در صورتی سنگ کوچک باشد، معمولا جدی نیست و درد آن نیز قابل‌تحمل است. در چنین مواردی نیازی به درمان دارویی و مسکن برای درد سنگ کلیه نیست و پزشک با ارائه توصیه‌هایی شما را در دفع سنگ کلیه یاری می‌دهد.

نوشیدن آب فراوان

نوشیدن ۲ تا ۳ لیتر آب در روز ادرار را رقیق نگه می‌دارد و به دفع سنگ کلیه و همچنین پیشگیری از تشکیل سنگ‌های بعدی کمکی بزرگی می‌کند. بنابراین به مقدار کافی مایعات بنوشید تا ادرار شفاف و رقیق باقی بماند.

تجویز مسکن

عبور یک سنگ کوچک از مجرای حالب می‌تواند باعث درد خفیف شود. برای تسکین درد خفیف، پزشک مسکن‌هایی برای درد سنگ کلیه مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن را تجویز می‌کند.

مصرف لیمو

آب‌لیمو حاوی مقادیر بالایی اسید سیتریک است و یکی از مواد غذایی مفید برای دفع سنگ کلیه است. این اسید به کلسیم موجود در ادرار متصل می‌شود و از رسوب آن و متعاقباً ایجاد شدن سنگ کلیه جلوگیری می‌کند. آب‌لیمو همچنین می‌تواند به حل شدن سنگ‌های تشکیل‌شده نیز کمک کرده و درد سنگ کلیه را کاهش دهد. مطالعات نشان داده‌اند که نوشیدن منظم مقداری آب‌لیموی رقیق‌شده در هرروز، به افزایش سیترات ادرار کمک کرده و مانند یک مسکن برای درد سنگ کلیه عمل می‌کند. همچنین خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می‌دهد.

مصرف غذاهای غنی از کلسیم

کلسیم موجود در رژیم غذایی به اگزالات در روده‌ها متصل می‌شود و از جذب آن توسط روده جلوگیری می‌کند. این کار علاوه بر پیشگیری از سنگ کلیه به دفع زودتر و درمان سنگ کلیه نیز کمک می‌کند. هر مقدار که کلسیم غذایی بالاتر باشد اگزالات ادرار کمتر می‌شود. بالا بودن اگزالات بدن یکی از دلایل اصلی ابتلا به سنگ کلیه است. منابع غنی از کلسیم شامل ماست، لوبیا، عدس و دانه‌های خوراکی است.

غذاهای غنی از کلسیم

تجویز دارو

اگر سنگ کلیه بزرگ‌تر و درد آن آزاردهنده باشد، معمولاً داروهایی برای دفع سنگ کلیه تجویز می‌شوند. این داروها ماهیچه‌های حالب را شل کرده و بیمار را یاری می‌دهد تا سنگ را سریع‌تر و با درد کمتری دفع کند. از این نوع داروها می‌توان تامسولوسین، دوتاستراید و تامسولوسین را نام برد.

به گفته وب‌سایت mayoclinic برای اینکه از درد شدید سنگ کلیه به دور باشیn بهترین راهکار پیشگیری است. برای پیشگیری از سنگ کلیه رعایت توصیه‌های زیر بسیار مفید است:

 • در طول روز آب کافی بنوشید:  برای برخورداری از سیستم ادراری مناسب مقدار ادرار روزانه باید به دو لیتر برسد. اگر آب‌وهوا گرم باشد و یا فعالیت‌های ورزشی را در برنامه روزانه خود دارید باید آب بیشتری بنوشید
 • غذاهای غنی از اگزالات را کمتر مصرف کنید: از این نوع مواد غذایی می‌توان ریواس، چغندر، بامیه، اسفناج، سیب‌زمینی شیرین، آجیل، چای، شکلات، فلفل سیاه و سویا را نام برد
 • رژیم غذایی کم‌نمک و کم‌گوشت را انتخاب کنید
 • غذاهای غنی از کلسیم را در برنامه غذایی خود بگنجانید: کلسیم موجود در غذا خطری برای ابتلا به سنگ کلیه کلسیمی ندارد و حتی برای پیشگیری از این سنگ‌ها نیز مفید است. البته مکمل‌های کلسیم باید با احتیاط و صرفاً با مشاوره پزشک مصرف شوند

تسکین درد شدید سنگ کلیه

اگر درد سنگ کلیه شدید باشد نشانه آن است که سنگ اندازه بزرگی دارد و نوع آن به‌گونه‌ای است که تماس بیشتری با جداره مجاری ادراری دارد. در این مرحله معمولاً پزشکان مسکن‌های لازم مانند ایبوپروفن و ناپروکسن را تجویز می‌کنند و در کنار آن از روش‌ها دیگری جهت از بین بردن سنگ استفاده می‌کنند تا درد بیمار هرچه سریع‌تر خنثی گردد.

استفاده از امواج صوتی برای شکستن سنگ‌ها

اگر سنگ کلیه بزرگ باشد قطعاً با درد زیادی همراه است. در چنین مواردی نابودی سنگ با روش امواج صوتی یکی از گزینه‌های احتمالی است. در این روش سنگ به قطعات کوچک‌تر شکسته شده و دفع آن آسان‌تر می‌شود. روش مواج صوتی حدود ۴۵ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد و معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

جراحی

اگر سنگ بسیار بزرگ باشد به‌طوری‌که شکستن آن با مواج صوتی میسر نباشد روشی به نام نفرولیتوتومی از راه پوست برای برداشتن سنگ استفاده می‌شود. این روش با بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

جراحی غده پاراتیروئید

بعضی از سنگ‌های فسفات کلسیمی به علت فعالیت بیش‌ازحد غدد پاراتیروئید تشکیل می‌شوند. هنگامی‌که این غدد بیش‌ازحد هورمون پاراتیروئید تولید کنند (هیپرپاراتیروئیدیسم)، سطح کلسیم بدن بالا می‌رود و منجر به تشکیل سنگ کلیه می‌شود. گاهی هیپرپاراتیروئیدیسم به دلیل ظاهر شدن تومورهای خوش‌خیم در غده پاراتیروئید بروز می‌کند. درمان مشکل زمینه‌ای موجب جلوگیری از تشکیل سنگ‌های بعدی می‌شود.

تسکین درد شدید سنگ کلیه

پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه با دارو

داروها می‌توانند میزان مواد معدنی و املاح ادرار را کنترل کرده و ازاین‌رو برای افرادی که مستعد ابتلا به انواع خاصی از سنگ‌ها هستند، مفید باشند. دارویی که پزشک تجویز می‌کند به نوع سنگ کلیه شما بستگی دارد. مهم‌ترین داروهای پیشگیری‌کننده از سنگ کلیه عبارت‌اند از:

 • سنگ‌های کلسیمی

برای جلوگیری از تشکیل سنگ‌های کلسیمی پزشک ممکن است یک دیورتیک تیازیدی یا یک داروی حاوی فسفات تجویز کند.

 • سنگ‌های اسید اوریک

داروهایی مثل آلوپورینول برای کاهش سطح اسید اوریک در خون و ادرار و داروهایی برای قلیایی نگه‌داشتن ادرار تجویز می‌شوند. در بعضی موارد، آلوپورینول و یک عامل قلیایی ممکن است سنگ‌های اسید اوریک را حل کرده و به دفع سنگ کلیه کمک کنند.

 • سنگ‌های استرووایت

این سنگ‌ها بر اثر عفونت ایجاد می‌شوند. بنابراین برای جلوگیری از تشکیل آن‌ها پزشک راهکارهایی را به‌منظور عاری نگه‌داشتن ادرار از باکتری‌های عفونی ازجمله مصرف مایعات فراوان برای حفظ جریان ادرار توصیه می‌کند.

 • سنگ سیستین

علاوه بر رژیم غذایی کم‌نمک، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که مایعات بیشتری بنوشید تا ادرار بیشتری تولید شود. اگر این روش به برای پیشگیری کافی نباشد با تجویز دارو حلالیت سیستین در ادرار را افزایش می‌دهد

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
mayoclinichealth.harvard
homeca-doctors

مطالب بالا با تایید دکتر سیدحسن مرتضوی منتشر شده است.

تخصص پزشک: پزشک عمومی

فارغ‌التحصیل دانشگاه: دانشگاه علوم پزشکی اراک

شماره نظام پزشکی: 155058

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۴۲ دیدگاه

 1. سلام من حدود۴ روز درد در ناحیه چپ و راست و در کمر و پهلو داشتم که بعضی موقع ع
  ها قطع و وصل میشد رفتم دکتر بار اول مسکن و امپول مسکن داد بعد چن روز بعد رفتم دکتر ازمایش خون و ادرار گرفتن گفتن چیزی نیست برای فشار زیاده بدن اماده نبوده و چند تا دارو داد شل کننده عضله و ازیترو مایسین ازیترو مایسین را فقط خوردم ولی گاهی موقع ها درد دارم

   1. سلام امین عزیز
    بله منعی نداره. اما در موارد شدید اثرگذاری کمی داره و توصیه به استفاده از داروهای تزریقی هست.

    1. سلام به شما
     خیر منعی نداره. اما اگر برای درد سنگ کلیه مصرف می‌شه، اثرگذاری کمی خواهد داشت.

    2. سلام مدتی سمت راست کمرم درد زیادی دارم شبها خیلی اذیت میشم رفتم دکتر سونو گرفتم گفت کلیه سمت راست سنگ ریزی داره حالا چکار کنم با تشکر

      1. سلام سعید عزیز
       سنگ‌های ادراری کوچک خودبخود دفع می‌شن. تنها راه هم مصرف آب زیاد، پیاده روی زیاد و کنترل درد با مسکن های خوراکی و تزریقی هست.

         1. سلام به شما
          باید معاینه انجام بشه تا یقین کنیم درد واقعا منشا کلیوی داره، عضلانی یا استخوانی نیست. همچنین سنجش آزمایشگاهی کمک می‌کنه. معمولا قرص‌ها عارضه درد کلیه ایجاد نمی‌کنن و حتما باید بررسی بشه.

        1. سلام به شما
         بسته به محل سنگ و همینطور شرایط بدن بیمار فرق داره. اما اگر خرد بشه امکان دفع هست، اگرچه دردناک و سخته. بهتره برای سهولت و سلامت، با پزشک متخصص اورولوژی مشورت کنین و معاینه بشین.

          1. سلام منم سنگ ۱۶ میلی دارم چند ساله الان دو سه روز یه بار شروع به درد میکنه میخام عمل لیزری انجام بدم دوباره بعد عمل کردن به وجود نمیاد۹

            1. سلام به شما
             بروز مجدد سنگ کلیه قابل پیش‌بینی نیست اما غالبا در افراد تکرار می‌شه. برای کاهش احتمال بروز سنگ کلیه، تحت نظر پزشک فوق تخصص کلیه باشین.

          2. سلام دکتر،
           ضمن تشکر برای راهنمایی های مفیدتون،
           شصت ساله هستم،
           دارو برای دفع سنگ مثانه درشت مصرف میکنم و بشدت سوزش دارم و برخی اوقات دردی همچون فرو رفتن سنگ در ناحیه انتهای لوله ادراری (ابتدای خروجی مثانه)
           که غیرقابل تحمل هستش،
           لطفا مسکن قوی و مناسب معرفی نمایید.
           سپاسگزارم ۱۴۰۱۰۸۱۸

            1. سلام به شما
             ممنون از توجه تون
             معمولا شیاف اثر مسکنی خوبی داره. بعلاوه می‌شه از آمپول‌های تزریقی هم درموارد شدید کمک گرفت.

            2. سلام خسته نباشید مادرم سنگ کلیه داره باید عمل کنه الان زده به باسنش داره اذیتش می‌کنه چه قرصشی بهش بدم تا دردش موقت قطع بشه چون عمل ازسرش داره ایبوپروفن خوبه براش دکترش گفته ورم کرده کلیه هایش آقای دکتر مامانم داره درد میکشید ازباسنش چیکار کنم براش کلافه هستم

              1. سلام به شما
               متاسفانه امکان تجویز دارو در بستر مجازی و بدون معاینه بیمار، وجود نداره. صرفا می‌شه گفت شیاف بهتر از قرص درد رو کنترل می‌کنه.

              2. سلام ،دکتر جان من در هر دو کلیه ام سنگهای ریز زیر ۵ میل دارم و دائما درد دارم همراه با کمر درد ،اما اون چیزی که آزارم میده تعریق شدید و گرگرفتگی هست آیا این هم از اثرات سنگ کلیه است؟البته یکسال و نیم تعریق شدید داشتم بعد متوجه سنگ کلیه شدم و شروع درد کلیه یکسال بعد از تعریق شدید برام پیش اومد ،از کجا میشه فهمید سنگها ازدچه جنسی هستن

                1. سلام به شما
                 بله ممکنه بر اثر التهاب ناشی از سنگ باشه. البته باید مسائل داخلی هم بررسی بشه. غالبا بعد از دفع، مگر شکل و شواهد خاص نشان از جنس مشخص داشته باشه.

                2. سلام دکترعزیز ازچندسال پیش دچارسنگ کلیه شدم دفعه ی اول یگ۱۶ میلی درحالب بعداز سوندگذازی ودو نوبت سنگ شکن دفع شد ولی بعد ازچندسال دوباره عودکرد بازهم با سنگ شکن دفع شد اما دوباره عودکرد ومتآسفانه بادوبارسنگ شکن به علت قرار داشتن درکالیس تحتانی کلیه سنگ شکن اثر نکردودچار هماتوم درسطح وسیع شدم درنهایت با داروهای محلی ازقبیل آب معدنی اطراف محل که خاصیت دفع دارد ومیوه ی نسترن کوهی دفع شد بعدازسونو معلوم شد یک ۷میلی هست که بعداز مصرف کپسول رواتینکس دفع شد ولی اسکن وسونو وآزمایشازهمچورحکایت داشت آیا وهیچ چیزی ازقبیل عفونت رانشان نداده گاهگاهی درپهلوهایم احساس دردخفیف دارم دفع ادرارهم خوب انجام میشود آب زیاد مینوشم وزیادهم پاده روی سرعتی دارم آیا ممکن است دلیل وجودخون درادرار سنگهایی با شند که ریز وغیرقابل مشاهده اند؟لطفا راهنمایی بفرمایید ضمنا حجم پروستات ۳۵ وسونونشان داده مثانه کاملا تخلیه نمیشودسن۶۷ سالل .متشکرم

                  1. سلام به شما
                   بله ممکنه شنریزه یا سنگ‌های کوچک درحال دفع باشه. اما تخلیه ناکامل مثانه نکته مهمی هست و نیاز به بررسی داره. بهتره به پزشک فوق تخصص اورولوژی مراجعه کنین تا مثانه بررسی بشه.

                  2. سلام دکتر وقت بخیر من سنگ ام۹میلی است رفتم دکتر دارو بهم داد مدتی خوب شدم الان دو سه روزی میشه درد شدید بیزه دارم خیلی شدید باید چه کار کنم یک هفته پیش ام درد بیضه داشتم رفتم دکتر سرم سوزن زدم آرم شدم د

                    1. سلام به شما
                     صرفا تسکین درد بدون بررسی علت و اطمینان از وضعیت، کار صحیحی نیست. ممکنه مربوط به دفع سنگ باشه. برای بررسی، سونوگرافی لازمه.

                    2. سلام اقای دکتر ببخشید پدرم چن ساله سنگ کلیه داره یه دو سه ماهی میشه که در کلیه سمت راست سنگ شکنی کرده اما الان دو روزه که میگه سمت چپ کلیه‌ام شدیدا درد میکنه قبلا وقتی سنگ شکنی کرده بود دکتر بهش گفته بود سمت چپ یه سنگ ۴ و ۳ m الان چیکار کنه که با روش خانگی خوب شه ؟

                     با تشکر دکتر

                      1. سلام به شما
                       تنها توصیه ممکن، مصرف آب زیاد و پیاده‌روی زیاد برای کمک به خروج سنگ هست. درد رو هم با مصرف مسکن کنترل کنین.

                      2. سلام همسرم دو روزه علایم سنگ کلیه داره هنگام ادرار درد وسوزش داره برای مسکن سریع چه دارویی پیشنهاد میکنید ممنون

                        1. سلام به شما
                         متاسفانه امکان توصیه درمانی در بستر مجازی بدون معاینه وجود نداره. حضورا به درمانگاه مراجعه کنین.

                        2. سلام خسته نباشید من مدتی سنگ ۱۲ میلی درحالب چپ دارم ولی دردخیلی خفیف چندوقت یکبار میگره خواستم بدونم میشه سنگ را بدون لیزر بادار دفع کرد ممنون

                          1. سلام به شما
                           با این ساز دفع از طریق ادرار، سخت و دردناک هست و ممکنه موفق هم نباشه. اگر از زمان شروع دردها تا یک هفته سنگ در ادرار خارج نشه، باید حتما اقدام کمکی توسط متخصص اورولوژی انجام بشه.

                          2. سلام
                           چند روز هست که کلیه سمت چپم درد میکنه
                           زمانیکه کلیه در معرض سرما قرار میگیره دردش بیشتر میشه علایم سنگ هست؟؟

                            1. سلام به شما
                             ممکنه سنگ کلیه باشه اما لازمه حتما آزمایش ادرار و سونوگرافی کلیه انجام بشه.

                            2. سلام آقای دکتر
                             من یه سنگ دارم ۸ میل الان مدتی هست درد نداشت هر وقت هم درد می گرفتم با یه مسکن حل میشد می رفت
                             الان ۳ روزه درد گرفتم هر چی مسکن میزنم جواب نمیده
                             راه حلش چیست یعنی امکان داره بخواد بیوفته

                              1. سلام به شما
                               بله احتمال دفع سنگ هست. برای کمک به دفع مصرف آب زیاد و پیاده روی زیاد توصیه می شه. اما اگر تا هفت الی ده روز دفع نشه، باید برای مداخله درمانی به متخصص اورولوژی مراجعه کنین.

                                1. سلام وقت بخیر دکترجان چندروزه همسرم عمل دبل جی دربیمارستان انجام داده علان درد شدید مجاری دارددکترشم داروی براش تجویز نکرده میشه کمکمان بکنید ممنون می شم

                                  1. سلام به شما
                                   متاسفانه امکان توصیه درمانی و دارویی بدون معاینه و بررسی وجود نداره. باید پزشک معالج رو در جریان درد بذارین. ممکنه نیاز به بررسی مجدد باشه. اگرهم نه که براشون دارو تجویز میکنن.

                                2. سلام دکتر من خانومم ۲۰سالمه سنگ کلیه ۷mm داشتم و الان داخل حالب گفتن گیر کرده دکتر اول گفتن برم اتاق عمل بعد گفتن یک هفته صبر کنم اگه دفع نشد برنگم الان۴روزه مایعات میخورم و تحرک زیاد ندارم ولی مایعات خیلی میخورم و دردم زیاده ب حدی ک رنگم زرد میشه چ فشارم میوفته منتظر بمونم دفع بشه یا اینکه برم دکتر و بگم برای عمل آمادم کنن؟منظورشون از عمل چی هست؟همون سنگ شکن؟راه بهتری هم وجود داره که سریعتر و بهتر باشه؟

                                  1. سلام به شما
                                   برای دفع سنگ، مصرف مایعات همراه با پیاده‌روی زیاد توصیه می‌شه. بی تحرک دفع نمی‌شه. اینکه روش درمانی پیشنهادی دکتر چه چیزی هست رو خودشون می‌دونن. ممکنه سنگ شکن باشه.

                                  دکمه بازگشت به بالا