مسکن قوی برای درد سنگ کلیه

کلیه و مجاری ادراری

 

شاید یکی از شدیدترین دردهایی که یک نفر ممکن است در زندگی خود تجربه کند درد سنگ کلیه باشد. شدت این درد در افراد متغیر است و بستگی به اندازه و نوع سنگ کلیه دارد. هرچه سنگ بزرگ‌تر باشد به همان نسبت تحریک گیرنده‌های درد در سیستم ادراری بیشتر است و پیام درد قوی‌تری به مغز مخابره می‌شود. برخی زنان، درد سنگ کلیه را از درد زایمان هم سخت‌تر می‌دانند. در این مقاله بر آن شدیم که با توجه به سؤالات مکرری که در خصوص تسکین درد سنگ کلیه پرسیده می‌شود اطلاعات کافی و مفید در مورد مسکن برای درد سنگ کلیه در اختیار همراهان گرامی قرار دهیم.

مسکن قوی برای درد سنگ کلیه

برطرف کردن درد خفیف سنگ کلیه

سنگ کلیه اگر کوچک باشد معمولاً با علائم خاصی همراه نیست و درد آن نیز قابل‌تحمل است. در چنین مواردی نیازی به درمان دارویی و مسکن برای درد سنگ کلیه نیست و پزشک با ارائه توصیه‌هایی شما را در دفع سنگ کلیه یاری می‌دهد.

نوشیدن آب فراوان

نوشیدن ۲ تا ۳ لیتر آب در روز ادرار را رقیق نگه می‌دارد و به دفع سنگ کلیه و همچنین پیشگیری از تشکیل سنگ‌های بعدی کمکی بزرگی می‌کند. بنابراین به مقدار کافی مایعات بنوشید تا ادرار شفاف و رقیق باقی بماند.

تجویز مسکن

عبور یک سنگ کوچک از مجرای حالب می‌تواند باعث درد خفیف شود. برای تسکین درد خفیف، پزشک مسکن‌هایی برای درد سنگ کلیه مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن را تجویز می‌کند.

مصرف لیمو

آب‌لیمو حاوی مقادیر بالایی اسید سیتریک است و یکی از مواد غذایی مفید برای دفع سنگ کلیه است. این اسید به کلسیم موجود در ادرار متصل می‌شود و از رسوب آن و متعاقباً ایجاد شدن سنگ کلیه جلوگیری می‌کند. آب‌لیمو همچنین می‌تواند به حل شدن سنگ‌های تشکیل‌شده نیز کمک کرده و درد سنگ کلیه را کاهش دهد. مطالعات نشان داده‌اند که نوشیدن منظم مقداری آب‌لیموی رقیق‌شده در هرروز، به افزایش سیترات ادرار کمک کرده و مانند یک مسکن برای درد سنگ کلیه عمل می‌کند. همچنین خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می‌دهد.

مصرف غذاهای غنی از کلسیم

کلسیم موجود در رژیم غذایی به اگزالات در روده‌ها متصل می‌شود و از جذب آن توسط روده جلوگیری می‌کند. این کار علاوه بر پیشگیری از سنگ کلیه به دفع زودتر و درمان سنگ کلیه نیز کمک می‌کند. هر مقدار که کلسیم غذایی بالاتر باشد اگزالات ادرار کمتر می‌شود. بالا بودن اگزالات بدن یکی از دلایل اصلی ابتلا به سنگ کلیه است. منابع غنی از کلسیم شامل ماست، لوبیا، عدس و دانه‌های خوراکی است.

غذاهای غنی از کلسیم

تجویز دارو

اگر سنگ کلیه بزرگ‌تر و درد آن آزاردهنده باشد، معمولاً داروهایی برای دفع سنگ کلیه تجویز می‌شوند. این داروها ماهیچه‌های حالب را شل کرده و بیمار را یاری می‌دهد تا سنگ را سریع‌تر و با درد کمتری دفع کند. از این نوع داروها می‌توان تامسولوسین، دوتاستراید و تامسولوسین را نام برد.

به گفته وب‌سایت mayoclinic برای اینکه از درد شدید سنگ کلیه به دور باشیn بهترین راهکار پیشگیری است. برای پیشگیری از سنگ کلیه رعایت توصیه‌های زیر بسیار مفید است:

  • در طول روز آب کافی بنوشید:  برای برخورداری از سیستم ادراری مناسب مقدار ادرار روزانه باید به دو لیتر برسد. اگر آب‌وهوا گرم باشد و یا فعالیت‌های ورزشی را در برنامه روزانه خود دارید باید آب بیشتری بنوشید
  • غذاهای غنی از اگزالات را کمتر مصرف کنید: از این نوع مواد غذایی می‌توان ریواس، چغندر، بامیه، اسفناج، سیب‌زمینی شیرین، آجیل، چای، شکلات، فلفل سیاه و سویا را نام برد
  • رژیم غذایی کم‌نمک و کم‌گوشت را انتخاب کنید
  • غذاهای غنی از کلسیم را در برنامه غذایی خود بگنجانید: کلسیم موجود در غذا خطری برای ابتلا به سنگ کلیه کلسیمی ندارد و حتی برای پیشگیری از این سنگ‌ها نیز مفید است. البته مکمل‌های کلسیم باید با احتیاط و صرفاً با مشاوره پزشک مصرف شوند

تسکین درد شدید سنگ کلیه

اگر درد سنگ کلیه شدید باشد نشانه آن است که سنگ اندازه بزرگی دارد و نوع آن به‌گونه‌ای است که تماس بیشتری با جداره مجاری ادراری دارد. در این مرحله معمولاً پزشکان مسکن‌های لازم مانند ایبوپروفن و ناپروکسن را تجویز می‌کنند و در کنار آن از روش‌ها دیگری جهت از بین بردن سنگ استفاده می‌کنند تا درد بیمار هرچه سریع‌تر خنثی گردد.

استفاده از امواج صوتی برای شکستن سنگ‌ها

اگر سنگ کلیه بزرگ باشد قطعاً با درد زیادی همراه است. در چنین مواردی نابودی سنگ با روش امواج صوتی یکی از گزینه‌های احتمالی است. در این روش سنگ به قطعات کوچک‌تر شکسته شده و دفع آن آسان‌تر می‌شود. روش مواج صوتی حدود ۴۵ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد و معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

جراحی

اگر سنگ بسیار بزرگ باشد به‌طوری‌که شکستن آن با مواج صوتی میسر نباشد روشی به نام نفرولیتوتومی از راه پوست برای برداشتن سنگ استفاده می‌شود. این روش با بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

جراحی غده پاراتیروئید

بعضی از سنگ‌های فسفات کلسیمی به علت فعالیت بیش‌ازحد غدد پاراتیروئید تشکیل می‌شوند. هنگامی‌که این غدد بیش‌ازحد هورمون پاراتیروئید تولید کنند (هیپرپاراتیروئیدیسم)، سطح کلسیم بدن بالا می‌رود و منجر به تشکیل سنگ کلیه می‌شود. گاهی هیپرپاراتیروئیدیسم به دلیل ظاهر شدن تومورهای خوش‌خیم در غده پاراتیروئید بروز می‌کند. درمان مشکل زمینه‌ای موجب جلوگیری از تشکیل سنگ‌های بعدی می‌شود.

تسکین درد شدید سنگ کلیه

پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه با دارو

داروها می‌توانند میزان مواد معدنی و املاح ادرار را کنترل کرده و ازاین‌رو برای افرادی که مستعد ابتلا به انواع خاصی از سنگ‌ها هستند، مفید باشند. دارویی که پزشک تجویز می‌کند به نوع سنگ کلیه شما بستگی دارد. مهم‌ترین داروهای پیشگیری‌کننده از سنگ کلیه عبارت‌اند از:

  • سنگ‌های کلسیمی

برای جلوگیری از تشکیل سنگ‌های کلسیمی پزشک ممکن است یک دیورتیک تیازیدی یا یک داروی حاوی فسفات تجویز کند.

  • سنگ‌های اسید اوریک

داروهایی مثل آلوپورینول برای کاهش سطح اسید اوریک در خون و ادرار و داروهایی برای قلیایی نگه‌داشتن ادرار تجویز می‌شوند. در بعضی موارد، آلوپورینول و یک عامل قلیایی ممکن است سنگ‌های اسید اوریک را حل کرده و به دفع سنگ کلیه کمک کنند.

  • سنگ‌های استرووایت

این سنگ‌ها بر اثر عفونت ایجاد می‌شوند. بنابراین برای جلوگیری از تشکیل آن‌ها پزشک راهکارهایی را به‌منظور عاری نگه‌داشتن ادرار از باکتری‌های عفونی ازجمله مصرف مایعات فراوان برای حفظ جریان ادرار توصیه می‌کند.

  • سنگ سیستین

علاوه بر رژیم غذایی کم‌نمک، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که مایعات بیشتری بنوشید تا ادرار بیشتری تولید شود. اگر این روش به برای پیشگیری کافی نباشد با تجویز دارو حلالیت سیستین در ادرار را افزایش می‌دهد

منبع
mayoclinichealth.harvard
homeca-doctors

مطالب بالا با تایید دکتر سیدحسن مرتضوی منتشر شده است.

تخصص پزشک: پزشک عمومی

فارغ‌التحصیل دانشگاه: دانشگاه علوم پزشکی اراک

شماره نظام پزشکی: 155058

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

پرسش و پاسخ با پزشک هومکا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا