هفته دوم بارداری + علائم، وضعیت جنین و تغذیه در هفته دوم بارداری

بارداری

 

پدر و مادر شدن قشنگ‌ترین اتفاق دنیاست. چشیدن این طعم شیرین اگرچه با سختی و مشقت همراه است اما ارمغانی جذاب و خواستنی دارد. اما پیش از آن باید بدانید که آگاهی داشتن یکی از امور ضروری در این پروسه محسوب می‌شود. اگر دانستنی‌های خود را افزایش داده و مراقبت‌های پیش از بارداری را به خوبی انجام دهید، به‌طور حتم می‌توانید یک بارداری بی‌دردسر را تجربه کنید. ما در این مقاله قصد داریم در مورد نکات و ناگفته‌های هفته دوم بارداری با شما صحبت کنیم.

جنین در هفته دوم بارداری

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در هفته دوم بارداری هنوز جنینی شکل نگرفته است که بخواهیم تغییرات تکاملی آن را مطالعه کنیم. هفته دوم هفته تخمک‌گذاری است درواقع بدن در این هفته خود را برای انجام لقاح تخمک و اسپرم آماده می‌کند. در هفته دوم یک تخمک از تخمدان به داخل لوله فالوپ رها می‌شود و در سفری کوتاه به سوی اسپرم رهسپار می‌شود.

اگرچه در هر بار تلاش برای بارداری بین ۷۵ تا ۹۰۰ میلیون اسپرم وارد رحم می‌شود اما تنها کمتر از هزار عدد آن‌ها موفق به عبور از دهانه رحم و ورود به لوله فالوپ شده و در پایان تنها یک شناگر ماهر و خوش‌اقبال شانس رسیدن به تخمک را دارد. شاید سوالی که الان در ذهن شما مطرح شده این باشد که آیا در هفته دوم باردار هستم و آیا می‌توانم آزمایش بارداری انجام دهم؟

جنین در هفته دوم بارداری

در این هفته نمی‌توان متوجه شد که آیا حامله هستید یا نه چراکه زمان تخمک‌گذاری در اواخر هفته دوم یا اویل هفته سوم است. پس از سپری شدن چهار روز از لقاح و بارور شدن تخمک، هورمونی به نام گنادوتروپین کوریونیک انسانی (hCG) یا هورمون بارداری تولید می‌شود که تست‌های خونی بارداری قادرند آن را اندازه‌گیری کنند. برای انجام تست بارداری به شکل کیت‌های خانگی باید مدت بیشتری صبر کنید چون‌که این کیت‌ها دقت و حساسیت کمتری نسبت به آزمایش خون دارند.

علائم هفته دوم بارداری

دومین هفته بارداری می‌تواند گیج‌کننده باشد. فعال شدن علائم بارداری در زنان مختلف در زمان‌های گوناگون رخ می‌دهد اما نتیجه آزمایش بر روی ۱۳۶ زن اینگونه بود که ۵۰ درصد آنان از هفته پنجم بارداری علائم داشتند. ۷۰ درصد آنان از هفته ششم بارداری و تقریبا ۹۰ درصد آنان از هفته هشتم بارداری نشانه‌ها را بروز دادند. از اولین علائم بارداری فقدان یک دوره عادت ماهانه در سیکل منظم قاعدگی است.

بلافاصله پس از تخمک‌گذاری سطح استروژن خون کاهش یافته و سطح پروژسترون بالا می‌رود، تخمدان‌ها با تولید هورمون پروژسترون رحم را برای پذیرش تخمک بارورشده آماده می‌کنند. در این روزها تخمک بارورشده در فرآیندی به نام لانه گزینی به دیواره رحم متصل می‌شود و مسیر تکامل خود را برای هفته‌های پیش رو آغاز می‌کند.

بارداری دارای یک تقویم ۴۰ هفته‌ای است که روز اول آن، اولین روز از آخرین سیکل قاعدگی شماست. برای محاسبه تاریخ دقیق دوره‌های پریود خود می‌توانید از اپلیکیشن‌های قاعدگی استفاده کنید. شما ممکن است در انتهای هفته دوم یا اوایل هفته سوم بسته به زمان تخمک‌گذاری باردار شوید. تخمک‌گذاری اولین قدم برای شروع دوره بارداری است. تخمک‌گذاری معمولاً ۱۳ تا ۲۰ روز پس از پریود رخ می‌دهد.

در فرآیند تخمک‌گذاری، تخمدان یک تخمک بالغ را آزاد می‌کند تا بتواند با اسپرم لقاح انجام دهد. با انجام شدن تخمک‌گذاری علائم آن در برخی زنان بروز کرده اما در برخی دیگر علائمی دیده نمی‌شود. شایع‌ترین علائم تخمک‌گذاری به شرح زیر است.

علائم هفته دوم بارداری

ترشحات واژنی

ترشحات واژن در هنگام تخمک‌گذاری افزایش می‌یابد. این ترشحات که موکوس نام دارند سیستم باروری را برای حرکت تخمک مهیا می‌کنند. بخش اعظم موکوس از آب تشکیل شده و تولید آن توسط هورمون استروژن تحریک می‌شود.

دردهای زیر شکم

در حوالی تخمک‌گذاری برخی زنان دردهای خفیف در قسمت زیرشکم و یا دردهای یک‌طرفه در پشت خود احساس می‌کنند. این دردها مربوط به بزرگ شدن فولیکول‌های تخمدان و هورمون‌های تولیدشده در این برهه زمانی است.

افزایش میل جنسی

تغییرات هورمونی در زمان تخمک‌گذاری، عامل افزایش میل جنسی به‌منظور افزایش شانس لقاح است. تمایل جنسی به علت تولید شدن هورمون استروژن در روزهای پیش از تخمک‌گذاری است و با پایین آمدن سطح استروژن میل جنسی نیز فروکش می‌کند.

حساس شدن سینه

در هفته دوم بارداری، به دلیل تغییرات هورمونی، پستان‌ها حساس‌تر شده و گاهی حالت درد و سوزش پیدا می‌کنند. پیش از تخمک‌گذاری سطح هورمون استروژن در خون افزایش می‌یابد و با تأثیر بر بافت پستان باعث دردهای خفیف تا متوسط در نوک سینه می‌شود. پس از تخمک‌گذاری با کاهش استروژن، میزان پروژسترون افزایش می‌یابد و این تغییر هورمونی نیز خود یکی از عوامل ایجاد درد پستان است.

افزایش دمای بدن

در هفته دوم بارداری اگر با استفاده از یک دماسنج دمای بدن خود را اندازه‌گیری کنید متوجه خواهید شد که مقداری از حالت نرمال بالاتر است. افزایش دمای بدن ناشی از اثر هورمون پروژسترون است که به جداره رحم کمک می‌کند تا به حالت اسفنجی‌شکل تبدیل شده و خود را برای لانه گزینی آماده کند.

 

تست hCG در هفته دوم بارداری

یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای تشخیص بارداری انجام تست hCG است که با اسم بتا hCG هم شناخته می‌شود چراکه یک پروتئین از نوع بتا بر روی هورمون hCG قرار دارد. این هورمون طی بارداری ترشح می‌شود و در آزمایش خون می‌توان مقدار دقیق آن را در خون اندازه‌گیری کرد. اگر در جواب آزمایش مقدار hCG بالاتر از mlU/ml ۵ باشد نتیجه بارداری مثبت است.

یک هفته پس از انجام لقاح و لانه گزینی مقدار این هورمون در خون به حدی می‌رسد که توسط آزمایش خون قابل‌ردیابی است اما در روزهای نخستین لقاح و تخمک‌گذاری مقدار این hCG در حدی نیست که آزمایشات خونی قادر به تشخیص آن باشند و ممکن است جواب آزمایش به نادرست منفی کاذب گزارش شود. بنابراین حداقل یک هفته پس از تخمک‌گذاری زمان لازم است تا بتوان آزمایش تشخیص بارداری را به درستی انجام داد. برای این تست نیاز به ناشتا بودن نیست و جواب آزمایش نیز معمولاً چند ساعت پس از نمونه‌گیری آماده می‌شود.

خودمراقبتی در هفته دوم بارداری

در دومین هفته بارداری باید برنامه‌ریزی‌هایی انجام بگیرد. احتمال می‌دهیم که برخی افراد نیاز به ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود داشته‌باشند. این تغییرات شانس انجام عمل لقاح و تولد یک کودک سالم را افزایش خواهد داد. همچنین یکی از بهترین راه‌ها برای خود مراقبتی در دوران بارداری، انجام آزمایشات غربالگری اول با مشورت پزشک است.

خودمراقبتی در هفته دوم بارداری

مصرف مکمل‌های تجویزشده

هفته دوم بارداری زمان مناسبی برای شروع مصرف مکمل‌ها و ریزمغذی‌ها تحت نظر پزشک است. مکمل‌ها و مولتی‌ویتامین‌ها، آهن، ویتامینD، کلسیم و فولیک اسید برای رشد بهتر جنین و پیشگیری از نقص‌های مادرزادی بسیار مؤثر هستند.

انجام منظم معاینات پزشکی

با انجام معاینات بالینی از سلامت خود برای ورود به دوره بارداری اطمینان حاصل کنید. درصورتی‌که هر گونه دارویی چه از نوع تجویزشده و یا مکمل مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

مشاوره ژنتیک

توصیه می‌شود که در هفته دوم آزمایش خونی مربوط به غربال‌گری ژنتیکی را همراه همسرتان انجام دهید تا از نقص‌های ژنتیکی در جنین پیش‌گیری شود. اگرچه چنین مشکلاتی به‌ندرت رخ می‌دهند اما برای اطمینان از سلامت بارداری مفید است.

بهبود کیفیت زندگی

زمان بیشتری را به ارتقای سلامت خود و اصلاح سبک زندگی اختصاص دهید. برنامه غذایی مقوی و سالم، خواب باکیفیت و مدیریت استرس از کارهای مفیدی هستند که در بهبود سلامت شما نقش بسزایی دارند.

بدنتان را برای بارداری آماده کنید

انجام ورزش‌های مختص بارداری باعث تقویت شدن ستون فقرات و عضلات پشت می‌شود. این ورزش‌ها از کمردردهای سه‌ماهه سوم بارداری پیشگیری می‌کنند. همچنین ورزش تأثیر قابل‌توجهی در تناسب‌اندام شما و برگشت سریع‌تر به وزن نرمال پس از زایمان دارد.

تقویت سلامت روحی و روانی

هفته دوم زمان مناسبی برای شروع یادگیری تکنیک‌های بهبود سلامت روانی است. گفتگوی درونی مثبت، جلوگیری از تصویرسازی منفی در ذهن، لذت بردن از زمان حال و دوری کردن از خیالات گذشته و آینده از راه‌های مؤثر برای رسیدن به شادی و عزت نفس است.

خون‌ریزی در هفته دوم بارداری

به‌طور کلی، خونریزی در این دوران می‌تواند نگران کننده باشد اما همیشه نشان‌دهنده بروز مشکل نیست. معمولا اگر در سه ماه اول اتفاق بیفتد (به عنوان مثال در هفته دوم )، امری کاملا رایج است. به‌طور حتم کم نیستند مادرانی که با وجود بروز خونریزی در این بازه زمانی، فرزندانی سالم به دنیا آورده‌اند. اما توصیه ما این است که در صورت بروز خونریزی واژینال، این مشکل به‌طور جدی مورد بررسی قرارگیرد. گاهی اوقات خونریزی واژینال نشان از سقط جنین و یا بروز مشکلی حاد دارد که بهتر است هر چه سریع‌تر درمان شود.

 

دلایل خون‌ریزی در هفته دوم بارداری

خونریزی واژینال پیش از زایمان مادر، چه در هفته دوم و چه در هفته سوم بارداری، می‌تواند علل فراوانی داشته باشد. اولین علت می‌تواند سقط جنین باشد. که موجب از بین رفتن جنین پیش از هفته بیستم بارداری می‌گردد. همین‌طور خونریزی می‌تواند به دلیل لانه‌گزینی جنین باشد. این عمل معمولا ۱۰الی ۱۴روز بعد از لقاح رخ می‌دهد. عواملی مانند عفونت دهانه رحم، التهاب دهانه رحم یا رشد توده در دهانه رحم نیز می‌تواند خونریزی واژینال را ایجاد کنند.

اگر بارداری خارج از رحم انجام شده باشد و یا بارداری مولار اتفاق افتاده باشد نیز امکان خونریزی واژینال برای مادران باردار وجود دارد. بارداری مولار در کل یک اتفاق نادر است. در این بارداری بعد از لقاح، توده‌هایی غیر طبیعی به جای نوزاد در رحم شکل می‌گیرند.

علائم سقط جنین در هفته دوم بارداری

اگر بارداری قبل از هفته بیستم پایان یابد و جنین قدرتی برای زنده ماندن خارج از رحم را نداشته باشد، سقط جنین نامیده می‌شود. سقط جنین می‌تواند به دو صورت خودبه‌خودی و یا سقط القایی باشد. در سقط جنین خودبه خودی عوامل بی‌شماری وجود دارد که تحت کنترل مادر نیست. این عارضه بسیار شایع است و در یک چهارم حاملگی‌ها دیده می‌شود.  در صورت بروز علائم هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه شود.

به‌طور کلی علائم سقط جنین شامل لکه‌بینی، خونریزی، ترشح بافت و یا مایعات از واژن، کمردرد، درد شکمی و انقباضات شدید شکم. در صورت بروز هر کدام از موارد زیر مخصوصا لکه بینی و خونریزی حتما به پزشک معالج مراجعه فرمایید.

وب‌سایت parents.com در مورد سونوگرافی در هفته دوم بارداری می‌گوید:

در هفته دوم بارداری نیازی به انجام سونوگرافی نیست. در واقع در این هفته دوران بارداری شما هنوز آغاز نشده است اما این دو هفته جزئی از دوران بارداری شما محصوب می‌شود.

وزن‌گیری از هفته دوم

حتما مطلع هستید که بهر‌مندی از یک رژیم غذایی متعادل به شما کمک می‌کند تا مواد غذایی را بهتر به جنین خود منتقل کنید. در این دوران شما باید کالری بیشتری مصرف کنید اما به‌هیچ‌وجه لازم نیست به اندازه دو نفر غذا میل کنید. هر زن و مادری به‌طور متوسط در دوران بارداری روزانه به ۳۰۰ کالری بیشتر از دوران عادی خود نیاز دارد تا به وزن ایده‌آل در دوران بارداری خود برسد.

البته بهتر است همان ابتدا، یعنی هفته دوم و یا هفته چهارم، با پزشک خود مشورت کنید تا از میزان وزن مناسب خود آگاه شوید. اگر پیش از بارداری وزنی متعادل داشته‌باشید، بعد از آن باید بطور معمول ۱۲ تا ۱۶ کیلوگرم وزن اضافه کنید. بهتر است از پزشک خود سوال کنید که میزان اضافه وزن شما در دوران بارداری باید تا چه اندازه باشد.

وزن‌گیری از هفته دوم بارداری

را‌ه‌های افزایش سرعت وزن‌گیری

برای انجام یک وزن‌گیری مطلوب در دوران بارداری، بهتر است از همان ابتدا مثلا هفته دوم ، توجه ویژه‌ای به تغذیه خود داشته‌باشید. روزانه به‌طور معمول پنج یا شش وعده کوچک غذا بخورید. حتما از موادی مانند آجیل و مغزها، نان و پنیر، کشمش، میوه خشک و ماست در رژیم غذایی خود استفاده کنید. کره بادام‌زمینی را بر روی نان تست یا میوه خشک کشیده و نوش‌جان کنید. به صبحانه خود شیر خشک بدون چربی اضافه کنید. ضمنا به غذای خود موادی مانند کره، مارگارین، پنیر و یا آبگوشت اضافه کنید.

راه‌های کاهش سرعت وزن‌گیری

اگر یک مادر بعد از بارداری دچار اضافه وزن بالایی شود، پزشک به او رژیمی متعادل کننده خواهدداد. بدین صورت سرعت وزن‌گیری مادر کم خواهد شد. در کل طی دوران بارداری زنان نباید رژیم بگیرند یا تلاش کنند که وزنشان کم شود. اگر اضافه وزن شما بیش از میزان استاندارد بود، حتما با پزشک خود مشورت کنید. بهتر است از همان ابتدای بارداری یعنی تقریبا هفته دوم، وزن خود را به صورت متعادل افزایش دهید. بعد از زایمان نیز با ورزش و یک رژیم درست وزن خود را کم و متعادل کنید.

نکاتی برای همسران خانم‌های باردار در هفته ۲ بارداری

همراهی هرچه بیشتر شما با همسر باردارتان به‌ویژه ازنظر عاطفی کمک شایانی به حفظ سلامتی او و رشد بهتر جنین خواهد کرد. در ادامه مطلب نکاتی ارائه می‌شود که به بهتر شدن دوره بارداری برای زوجین کمک می‌کند.

سعی کنید با مطالعه، آگاهی و دانش خود را در خصوص هفته‌های بارداری افزایش دهید. شناخت فرآیند بارداری، به بهبود روابط شما با همسرتان و حمایت بیشتر از وی منتهی می‌شود. برای مثال در سه‌ماهه اول بارداری ممکن است خستگی و بی‌حوصلگی در همسرتان محسوس باشد. با آگاهی از این حالت، شما می‌توانید با درک شرایط وی، انرژی عاطفی و روانی او را ارتقا دهید.

بیشتر از قبل هوای همسرتان را داشته باشید و او را در معاینات پزشکی و آزمایشات بارداری همراهی کنید. این کار باعث دلگرمی و قوت قلب او شده و در آرام شدن ذهن و کاهش استرس نقش موثری دارد.

وقت بیشتری به خانواده اختصاص دهید و اعتمادبه‌نفس او را تقویت کنید. به همسرتان کمک کنید تا سبک زندگی بهتری داشته باشد. برای مثال اگر ساعات خواب‌وبیداری منظمی ندارد تلاش کنید با هم یک برنامه خواب تنظیم کنید و به آن پایبند باشید و یا اگر در مصرف قهوه زیاده روی می‌کند به او کمک کنید تا مصرف قهوه را متعادل کند.

بایدها و نبایدهای هفته دوم بارداری

بایدها و نبایدهای هفته دوم بارداری

 • استفاده کمتر از محصولات آرایشی: با توجه به اینکه احتمال جذب پوستی محصولات آرایشی ازجمله رنگ مو وجود دارد تا حد مقدور استفاده از این محصولات را کاهش دهید
 • مدیریت کردن استرس: اضطراب و استرس یکی از عوامل مهم در کاهش قدرت باروری است. استرس می‌تواند حتی تخمک لقاح یافته را در چسبیدن به دیواره رحم دچار مشکل کند
 • مصرف کافئین در حد متعادل: اگر عادت به نوشیدن قهوه دارید توصیه می‌شود حداکثر روزانه سه فنجان قهوه میل کنید. کافئین بالا در قهوه می‌تواند در بی‌خوابی و افزایش تنش‌های عصبی تأثیر داشته باشد
 • خودداری از مصرف مشروبات الکلی: یکی از موضوعات مهمی که در بهداشت و سلامت بارداری اهمیت دارد پرهیز از مصرف مشروبات الکلی است. حتی مقدار کم الکل در خون می‌تواند به رشد جنین آسیب بزند
 • اجتناب از مصرف خودسرانه داروها: با شروع بارداری باید از مصرف هر نوع مکمل و داروهای غیرضروری خودداری شود. تنها داروها و مکمل‌هایی مجاز به مصرف هستند که توسط پزشک و با آگاهی از شرایط شما تجویزشده باشند. عوارض جانبی ناشی از مصرف خودسرانه داروها یکی از تهدیدهای جدی برای سلامت جنین است
 • خودداری از روان کننده‌ها در رابطه جنسی: تحقیقات علمی نشان داده است که بیشتر روان کننده‌های موجود در بازار حاوی مواد شیمایی هستند که در حرکت و شتاب اسپرم تأثیر مخرب دارند. مواد شیمیایی شانس باروری را به مقدار زیادی کاهش می‌دهند

سخنی از هومکا

ناآگاهی، ندانستن و  مطالعه نداشتن باعث بروز مشکلات فراوانی پیش و در حین بارداری برای مادران خواهد شد. فراموش نشود که اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی حتی برای پدران نیز لازم است و کمک می‌کند تا این دوران با تنش‌ها و مشکلات کمتری به اتمام برسد.

شما می‌توانید برای آگاهی از سلامت خود و نوزاد دلبندتان آزمایشات دوران بارداری را انجام دهید. هومکا این امکان را برای شما فراهم کرده که به راحتی و بدون نیاز به مراجعه به آزمایشگاه، از این خدمات استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ تماس بگیرید تا کارشناسان ما اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
baby-magazinewhattoexpect
homeca-doctors

مطالب بالا با تایید دکتر بهارک طاوسی تهرانی منتشر شده است.

تخصص پزشک: پزشک عمومی

فارغ‌التحصیل دانشگاه: دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان

شماره نظام پزشکی: 137587

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۳۸ دیدگاه

  1. مریم عزیز
   بی‌بی چک ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین راه برای آگاهی از بارداری هست.
   در روزهای ابتدایی بارداری سطح هورمون hcg تو بدن افراد مختلف متفاوت است. به همین دلیل ممکن هست که نتیحه بی‌بی چک خیلی دقیق نباشد. برای دقیق‌تر بودن نتیجه آزمایش بهتر هست که آزمایش خون بدهید.

  2. ممنون از مطالب خوبتون
   لطفا در مورد تغذیه در دوران بارداری بیشتر مطلب داشته باشید

    1. ممنون از شما هانیه عزیز
     حتما در آینده در مورد تغذیه در دوران بارداری مطلب خواهیم داشت.

     1. سلام پریا عزیز
      بهتره تست بتا انجام بدید
      مقدار بتا، شش تا ۱۲ روز بعد از لقاح موفق توسط آزمایش خون تعیین می‌شه. همچنین مقدار عدد بتا، هشت تا ۱۲ روز بعد از لقاح در ادرار مشاهده می‌شه(بی بی چک).

      1. مقدار بتا، شش تا ۱۲ روز بعد از لقاح موفق توسط آزمایش خون تعیین می‌شه. همچنین مقدار عدد بتا، هشت تا ۱۲ روز بعد از لقاح در ادرار مشاهده می‌شه(بی بی چک).
       مقدار نرمال عدد بتا در خانم‌های غیر باردار هم کمتر از ۵ mIU/mL هست.
       • هفته ۲-۳ بارداری، مقدار عدد بتا در حدود ۷۰-۱۰
       • هفته ۳-۴ بارداری، مقدار عدد بتا در حدود ۷۵۰-۱۰

         1. با توجه به رنج طبیعی، افزایش بیشتری مورد انتظار هست.
          توصیه میشه سلامت بارداری رو به کمک پزشک متخصص زنان ارزیابی کنید.

       • سلام. من معمولا تاریخ پریودام یک تا دوهفته عقب میفته و نمیتونم تشخیص بدم به خاطر بارداریه یا عقب افتادن. عقب افتادن پرود تا چند روز طبیعیه؟ لطفا منو راهنمایی کنید

         1. سلام نیایش عزیز
          معمولا سه الی چهار روز عقب یا جلو افتادن پریود طبیعیه؛ با وجود این اگر این مقدار بیشتر شد و دلیل عقب افتادن پریود شما بارداری نیست، حتما با پزشک مشورت کنید تا اگه لازم بود، سونوگرافی و آزمایش‌های ضروری رو براتون تجویز کند.

         2. سلام من ده روز پریودم تاخیر داشت و علائم pms داشتم. امروز چند قطره خون کم رنگ داشتم. پریود شدم یا خونریزی بارداریه؟

           1. سلام دوست عزیز
            اگه احتمال بارداری می‌دید و تا به حال پریودهاتون عقب نیوفتاده ، باید تست بتا بدید.

           2. سلام من و همسرم دخترخاله و پسرخاله هستیم. میترسم برای بارداری بخاطر رابطه فامیلیمون. باید تست ژنتیکی بدیم؟

             1. سلام مریم عزیز
              اگه در اقوام درجه یک تولد نوزاد با مشکلات ژنتیکی داشتید،یا سابقه سقط خودبه‌خودی یا تولد نوزاد دارای مشکل ژنتیکی داشتید، بهتره تست‌های ژنتیکی قبل از بارداری رو انجام بدید.

             2. سلام با توجه به اینکه تو هفته دوم بارداری رسما باردار نیستم در آخر شمارش هفته های بارداری خطا نداره؟

              • سلام ،من روز ۱۲ از پریودم یعنی قبل از تخمکگزاری اقدام کردم به بارداری میخواستم بدونم چن روز بعد اقدام میتونم بفهمم باردارم؟
               لقاح چن روز بعد از اقدام انجام میشه چون من تحت نظر دکتر رژیم داشتم بعد از رابطه دیگه تموم میشه یا باید هنوز رعایت کنم؟

                1. سلام به شما
                 در مورد تداوم رژیم با پزشک زنان خودتون مشورت کنین.
                 برای تشخیص بارداری آزمایش Bhcg مورد تاییده که سطح اون تقریبا سه روز بعد از رابطه منجر به بارداری، شروع به افزایش می‌کنه.

                   1. سلام به شما
                    اطمینان از بارداری تنها از راه انجام آزمایش Bhcg ممکن هست. این آزمایش به راحتی در هر جا قابل انجامه.

                 • سلام وقتتون بخیر ، من متاسفانه هفته دوم بارداری که نمیتونستم باردارم کرونا گرفتم و مجبور شدم شربت دیفن هیدرامین کامپایند و قرص استامینفن بخورم الان که فهمیدم باردارم خیلی استرس دارم ‌حالم بده خیلی نگرانم

                   1. سلام مهدیه‌ی عزیز
                    این داروها از داروهایی نیستن که واضحا تاثیر بدی رو جنین بذارن. بنابرین نگران نباشین، چون اضطراب به مراتب تاثیر بدتری روی جنین داره.

                   2. سلام من ۲۰ سالمه و مشکل تنبلی تخمدان دارم الانا بهتر شدم، یک ماهو چهارده روزه که پریودیم عقب افتاده ده روز پیش اندازه یه دستمال خونریزی داشتم به همراه درد مریودی ولی بعد قطع شدو اندازه ی دو تا سه قطره لکه بینی تیره شدو دو روز بعد خوب شد
                    الان خیلی درد دارم زیر دلم و بعضی اوقات پهلوهام درد میکنه قسمت پایین کمرمم خیلی درد میکنه خیلی هم سردمه الانا دارم حالت تهوع رو هم یکم حس میکنم، بنظرتون من باردارم

                     1. سلام به شما
                      با توجه به شرح حال تنبلی تخمدان، اختلال نامنظمی پریود قابل انتظاره اما حتما باید تحت نظر پزشک زنان درمان بشین.
                      اگه رابطه‌ای داشتین که شک به بارداری دارین باید آزمایش Bhcg بدین.

                     2. سلام من سقط داشتم تقریبا به خونریزی افتادم و هفته های اولم بود ولی دو تیکه جنین افتاد یعنی دو قلو هستش لطفاً جوابمو بدین

                      • سلام من یک روزقبل از تخمک گذاری نزدیکی داشتیم والان که چند روزی میگزره تخدانم تیر میکشه و یکم سینه هام درد میکنه من بار دار هستم وتا چند روز بعد بیبی چک استفاده بکنم

                        1. سلام به شما
                         برای بررسی بارداری بی‌بی چک قابل اعتماد نیست و باید بعد از تاخیر در شروع قاعدگی، آزمایش بتا انجام داد.

                        دکمه بازگشت به بالا