کبد چرب گرید ۳ چیست؟ + علائم، عوارض و درمان کبد چرب گرید سه

سلامت عمومی

 

کبد چرب یک بیماری کاملاً خاموش است. بدن ما به‌طور پیش‌فرض چربی را در قسمت‌هایی از خود برای تأمین انرژی و حتی عایق سازی، ذخیره می‌کند. کبد خود تا حدودی چربی دارد اما اگر همین میزان چربی از حد خود فراتر برود، باعث ایجاد بیماری کبد چرب می‌شود. بیماری کبد چرب دو نوع است؛ الکلی و غیرالکلی. کبد چرب عیرالکلی دارای چهار مرحله یا گرید است. اصطلاحی که تحت عنوان گرید از آن نام می‌بریم به سونوگرافی کبد اشاره دارد که بر اساس میزان چربی دور کبد از گرید یک تا سیروز کبدی مشخص می‌شود. در این مقاله از هومکا به بررسی سومین مرحله از کبد چرب غیرالکلی، یعنی کبد چرب گرید سه می‌پردازیم.

تفسیر آزمایش کبد چرب

بیماری کبد چرب گرید ۳

به‌طور حتم نام بیماری کبد چرب را شنیده‌اید. این بیماری در سال‌های اخیر بسیار رواج پیدا کرده. گریدهای مختلف نیز برای آن در نظر گرفته‌شده. درمان هر گرید نیز با دیگری متفاوت است. برای شرح بهتر این بیماری بهتر است این‌گونه بگوییم که کبد چرب گرید ۳ میزان بسیار بالایی چربی را در خود ذخیره می‌کند، سپس به‌مرورزمان این چربی‌ها را در تمام بدن پخش می‌کند.

وقتی بیماری کبد چرب به این مرحله برسد، کبد به‌طور ناگهانی دچار ورم می‌شود. نتیجه این ورم، کند و ضعیف شدن گردش خون است. در این موقعیت است که دیگر اعضای بدن به کمک کبد می‌آیند. آن‌ها کمک می‌کنند تا گردش خون در جگر به حالت طبیعی خود برگردد. با تمام این اتفاقات باز هم کبد برای پذیرش کمک، ضعیف است. در این حالت پیش‌آمده درمان بیماری کبد چرب گرید ۳، بسیار سخت خواهد بود. تمامی رگ‌ها و شریان‌ها در تکاپو هستند تا مواد سمی و مغزی پمپاژ شوند، اما علی‌رغم تمام این تلاش‌ها باز هم این کار به به‌کندی صورت می‌گیرد.

کبد چرب گرید ۳

علائم کبد چرب گرید ۳

اگرچه بیماری کبد چرب تا بحرانی شدن شرایط علائم مشخصی ندارد اما فرد ممکن است شرایطی را تجربه کند. در این قسمت به تشریح علائم کبد چرب در زنان و مردان خواهیم پرداخت. فراموش نکنید که در صورت بروز این علائم هرچه سریع‌تر به پزشک معالج خود مراجعه کنید. به‌طورکلی فرد ممکن است علائم زیر را تجربه کند:

 • درد شکم یا احساس پربودن شکم در سمت راست
 • حالت تهوع
 • کاهش وزن و ازدست‌دادن اشتها
 • زردی پوست و سفیدی چشم‌ها
 • ورم شکم و اندام‌های دیگر
 • ضعف و خستگی شدید
 • آشفتگی ذهنی

یکی از علائم در این بیماری این است که پوست بیمار به زردی رفته و به‌وضوح تغییر رنگ می‌دهد. این علامت یکی از مهم‌ترین نشانه‌ها برای این بیماری به‌حساب می‌آید. دومین نشانه این است که رگ‌های شکم شخص کاملاً متورم شده و مانند مار می‌شوند. اگر این بیماری به حالت حاد خود برسد، ممکن است شخص بیمار هوشیاری کامل خود را از دست بدهد. در کنار این موارد کلیه‌ها را نیز از دست خواهد داد و نیازمند به دیالیز می‌شود. همچنین از دست دادن اشتها و کاهش وزن نیز از علائم شاخص این بیماری هستند. فرد تمرکز در انجام فعالیت‌های خود ندارد و به شدت احساس گیجی می‌کند.

در کبد چرب گرید ۳ چه علائم پوستی دیده می‌شود؟

کبد چرب گرید ۳ در واقع یک بیماری مزمن به شمار می‌آید که به دلیل تحت تاثیر قرار گرفتن عملکرد کبد، عوارض پوستی مختلفی ظاهر می‌شود. علائم زیر از شایع‌ترین علائمی هستند که در گرید ۳ کبد در پوست بروز می‌کند:

 • یرقان: در این حالت رنگ پوست به زردی متمایل می‌شود
 • خال عنکبوتی: به دلیل منبسط شدن عروق پوستی، این خال‌ها به شکل یک لکه قرمز در وسط که اطرف آن را خوشه‌ای از رگ‌های ریز احاطه کرده‌اند دیده می‌شوند
 • لکه‌های سفید روی ناخن (Paronychia): نقطه‌ها و لکه‌هایی هستند که بر روی ناخن ظاهر می‌شوند. این لکه‌ها ممکن است بر اثر سایر بیماری‌ها مثل اختلالات قلبی، لوپوس و آسیب فیزیکی هم ایجاد شوند
 • ناخن چماقی: در این عارضه ناخن‌های دست به علت انحنای زیاد به حالت چماقی شکل دیده می‌شوند

عوارض کبد چرب گرید ۳ چیست؟

کبد چرب گرید ۳ یا فیبروز کبد زمانی شکل می‌گیرد که به دلیل تجمع چربی بیش از حد در کبد، بافت آن دچار التهاب مزمن و بلند مدت باشد. عوامل التهابی با آسیب مستقیم به سلول‌های کبدی و همچنین فراخوانی بیش از حد سلول‌های ایمنی به کبد باعث تخریب تدریجی بافت کبد و از دست رفتن عملکرد آن می‌شوند.

چنین آسیب مزمنی باعث ایجاد بافت زخم شده یا اسکار می‌شود که فاقد خاصیت ترمیمی و عملکردی است. هر چه بافت اسکار در کبد چرب گرید ۳ بیشتر شود عملکرد کبد بیش از پیش تحت تاثیر قرار می‌گیرد. اگر کبد چرب گرید ۳ درمان نشود خطرات و عوارض مختلفی فرد را تهدید می‌کند. کبد چرب می‌تواند زمینه‌ساز ابتلای فرد به بیماری‌های مختلف شود. برخی از عوارض کبد چرب عبارت‌اند از:

 • کاهش کیفیت تصفیه خون و متعاقبا افزایش مواد سمی و عفونی در بدن
 • مسدود شدن رگ‌های خونی در کبد و کاهش جریان خون در آن‌ها
 • احتباس مایعات در بدن و متورم شدن پا
 • حساس شدن به داروها و عوارض جانبی آن‌ها به دلیل تجزیه ناکافی ترکیبات شیمیایی در کبد
 • اختلال در برخی عملکردهای مغز مثل حافظه و بروز اختلالات خواب
 • دیابت نوع ۲
 • چربی خون بالا
 • فشار خون بالا
 • بیماری‌های قلبی عروقی
 • سرطان کبد
 • نارسایی کبد
 • تجمع مایعات در شکم (ascites)

عوارض کبد چرب

دلایل ابتلا به کبد چرب گرید سه چیست؟

زمانی فرد به کبد چرب گرید ۳ مبتلا می‌شود که بیماری کبد چرب به مدت طولانی تشخیص داده نشده باشد. به تدریج، عدم رعایت سبک زندگی درست و اصول تغذیه‌ای منجر به انباشت روز افزون چربی در سلول‌های کبد می‌شود.

هنگامی که درصد چربی در سلول‌های کبد به ۶۶ درصد برسد میزان التهاب به شدت بالا رفته و همین روند سبب ایجاد بافت اسکار و آسیب دیده در کبد می‌شود. برخی از افراد بدون اینکه سابقه بیماری زمینه‌ای داشته باشند به این بیماری مبتلا می‌شوند. با وجود این افرادی که شرایط زیر را دارند در خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری قرار دارند:

 • چاقی یا اضافه وزن
 • داشتن دیابت نوع ۲ یا مقاومت به انسولین
 • کم تحرکی
 • مبتلا بودن به سندروم متابولیک (فشار خون بالا، چربی خون بالا، کلسترول و تری‌گلیسیرید بالا)
 • مصرف برخی از داروها خاص مانند آمیودارون و یا داروهای غیر استروئیدی

به گفته‌ی وب‌سایت healthline در مورد ریسک‌فاکتورهای کبد چرب، یکی از مهم‌ترین فاکتورهای خطر برای بیماری کبد چرب گرید ۳ مصرف الکل است. سایر فاکتورهای خطر برای این بیماری عبارت‌اند از:

 • سن بالا
 • ژنتیک
 • چاقی
 • سیگار
 • سابقه برخی عفونت‌ها مانند هپاتیت C
 • و …

تشخیص کبد چرب گرید ۳

در قدم اول پزشک برای تشخیص بیماری کبد چرب گرید ۳  از علائم و نشانه‌ها شروع می‌کند. پزشک با بررسی علائم پوستی و نیز معاینه شکمی، وضعیت کبد بیمار را ارزیابی می‌کند. در مرحله دوم آزمایشات خونی مرتبط با کبد چرب تجویز می‌شود و تشخیص کبد چرب در منزل نیز برای شما امکان‌پذیر است.

در این آزمایش دو فاکتور LDL در آزمایش خون و HDL در آزمایش خون مورد بررسی قرار می‌گیرد. بعد از آن آزمایشات دیگری برای بررسی سطح آنزیم کبدی صورت می‌گیرد. در این آزمایشات سطح خونی آنزیم‌های کبدی ارزیابی شده و اگر مقدار این آنزیم‌ها بیش از حد نرمال باشد بیانگر ابتلای فرد به التهاب کبد و بیماری کبد چرب است.  اگر جوب آزمایش خون نشان از ابتلای فرد به بیماری کبد چرب باشد برای تشخیص دقیق گستردگی التهاب و تعیین گرید بیماری، یکی از روش‌های زیر بسته به تشخیص پزشک تجویز خواهد شد. برای تفسیر آزمایش کبد چرب توسط پزشک هومکا کلیک کنید.

سونوگرافی شکمی

در این روش با استفاده از امواج صوتی تصاویری از بافت کبد به دست می‌آید. سپس در این تصاویر اندازه و شکل کبد و همچنین رگ‌های خونی آن ارزیابی می‌شوند. اگر بیمار در گرید ۳ بیماری یا همان مرحله فیبروز باشد کبد به شکل روشن، چروکیده و زبر دیده می‌شود.

سی تی اسکن

در این روش با استفاده از پرتوهای X تصاویری از بافت کبد تهیه می‌کنند. اگر کبد تیره‌، چروکیده و زبرتر از کبد نرمال بود کبد چرب گرید ۳ است.

تشخیص کبد چرب گرید ۳

روش MRI

از دقیق‌ترین و حساس‌ترین روش‌های تصویر برداری برای تشخیص گرید ۳ کبد چرب و تعیین گستردگی التهاب کبد، MRI است. در این روش می‌توان درصد و میزان دقیق چربی در کبد را تخمین زد. اگر میزان چربی بیش از ۶ درصد باشد فرد مبتلا به کبد چرب است. اگر مقدار چربی از ۶۶ درصد فراتر رود بیمار مبتلا به گرید۳ کبد چرب است.

بیوپسی

در این روش با برداشتن نمونه کوچکی از بافت کبد درصد چربی در سلول‌ها، میزان انتشار فاکتورهای التهابی، وسعت آسیب سلولی و متعاقبا گرید بیماری تشخیص داده می‌شود.

چطور از ابتلا به کبد چرب گرید ۳ پیشگیری کنیم؟

برای مبتلا نشدن به بیماری کبد چرب و همچنین در امان ماندن از پیامدهای نوع پیشرفته آن یعنی گرید ۳، پیروی از سبک زندگی صحیح از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای پیشگیری از کبد چرب گرید ۳ نکات کلیدی زیر را رعایت کنید:

 • شاخص توده بدنی یا همان BMI خود را در محدوده نرمال حفظ کنید. اگر دچار اضافه وزن و چاقی هستید با کمک از پزشک تغذیه و تمرینات ورزشی لازم، وزن خود را به تدریج کاهش دهید. کاهش وزن از مهمترین نکات برای پیشگیری از ابتلا به کبد چرب گرید سه است
 • از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید. الکل با افزایش درصد چربی در کبد، باعث ایجاد التهاب بیشتر و آسیب به سلول‌های کبد شده و زمینه را برای ابتلا به کبد چرب گرید ۳ آماده می‌کند
 • مصرف میوه و سبزیجات، حبوبات، گردو، بادام و غلات کامل را افزایش دهید و مصرف گوشت قرمز و اسیدهای چرب ترانس را کاهش دهید. رژیم غذایی مناسب با کاهش ابتلا به کبد چرب گرید ۳ ارتباط مستقیم دارد
 • مصرف ویتامین C و یتامین E در پیشگیری از ابتلا به کبد چرب گرید ۳ بسیار اهمیت دارد چراکه این دو ویتامین با خاصیت آنتی‌اکسیدانی خود رادیکال‌های آزاد را از بین برده و مانع از آسیب به سلول‌های کبدی می‌شوند. علاوه بر این، ویتامین E با خاصیت ضد التهابی و آنتی آپوپتوزی خود، از ایجاد طوفان التهابی در کبد و مرگ سلولی جلوگیری می‌کند

تغذیه بیماران مبتلا به کبد چرب گرید ۳

 

بهترین رژیم غذایی برای کبد چرب!

برای دریافت فایل راهنما، کافیست اطلاعات زیر را وارد نمایید.

 

پیش‌تر نیز بیان کردیم که یکی از علل اصلی بروز بیماری کبد چرب گرید ۳، تغذیه نامناسب و نامطلوب است. وقتی بیمار با این بیماری به پزشک متخصص مراجعه می‌کند، اولین قدمی که برای درمان برداشته می‌شود اصلاح الگوی تغذیه فرد بیمار است. نکته جالبی که در اینجا به‌وضوح دیده می‌شود این است که فرد با اصلاح الگوی تغذیه‌ای خود به‌راحتی می‌تواند تا حد زیادی بیماری کبد چرب خود را درمان کرده و اوضاع بیماری خود را بهبود ببخشد.

یکی از بدترین مواد برای کبد چرب، شکر است. همچنین غذاهایی که در تهیه آنان از آرد سفید استفاده شده. توصیه ما به شما این است که در قدم اول برای بهبود شرایط جسمی خود، غذاهایی که در تهیه آنان از این دو ماده استفاده شده است را محدود کنید. به عبارتی بهتر است آنان را از برنامه غذایی خود به‌طور کل حذف کنید. اگر کربوهیدرات‌ها عضو جدانشدنی از برنامه غذایی شما باشند، شما بدن خود را برای ابتلا به بیماری کبد چرب گرید ۳ کاملاً آماده کرده‌اید.

مواد غذایی که باید مصرفشان محدود یا به‌طور کل حذف بشوند عبارت‌اند از نان، برنج، ماکارونی، غلاتی که برای  صبحانه استفاده می‌شوند و غذاهایی که با آرد شفید و سیب‌زمینی پخته می‌شوند. اگر قرار باشد بهترین مواد غذایی برای کبد چرب را به شما معرفی کرده و پیشنهاد بدهیم، میوه‌ها و سبزیجات خام در اولویت هستند.

تغذیه بیماران مبتلا به کبد چرب گرید ۳

آیا کبد چرب گرید ۳ درمان می‌شود؟

شاید با توجه به تمام مسائلی که تاکنون به آن‌ها اشاره کرده‌ایم، این موضوع برایتان جالب باشد که بدانید آیا کبد چرب قابل‌درمان است؟ پاسخ این است که کبد چرب درمان‌پذیر است. اخیراً پیشرفت‌های خوبی در علم پزشکی و در خصوص درمان کبد چرب صورت گرفته که بیماران مبتلا به کبد چرب گرید ۳ را به بهبود و درمان امیدوار کرده است.

قابل ذکر است که وقتی فردی به این بیماری مبتلا می‌شود ممکن است به بیماری‌های دیگری نظیر فشارخون بالا، دیابت و یا کلسترول بالا نیز مبتلا شود. برای درمان این بیماری‌ها باید از درمان‌های دارویی استفاده کرد. مانند تمام بیماری‌ها اولین موردی که در درمان این بیماری اهمیت دارد، تشخیص زودهنگام بیماری است. به بیان واضح‌تر باید در صورت بروز اولین علائم به پزشک معالج مراجعه کنید. این بیماری اگر زود تشخیص داده شود، درمان بهتر و قطعی‌تری نیز خواهد داشت.

درمان قطعی کبد چرب گرید سه

درمان بیماری کبد چرب گرید ۳، راهی بسیار دشواری است. فراموش نشود که ناامیدی بزرگ‌ترین مانع در درمان هر بیماری به‌حساب می‌آید. همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، اولین پیشنهاد مفید برای درمان تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی شماست. درعین‌حال باید از داروهایی استفاده شود که از حرکت بیماری شما به سمت سیروز کبدی جلوگیری کند. اولین قدم پزشک معالج شما نیز همین است؛ جلوگیری از سرطانی شدن کبد. اگر بیماری شروع به پیشرفت کند و به سیروز کبدی تبدیل شود، نیاز به پیوند خواهد داشت. پس اولین و مهم‌ترین گام جلوگیری از پیشرفت آن است.

درمان سنتی کبد چرب گرید سه

برای درمان کبد چرب گرید ۳ روش‌هایی نیز وجود دارد که سنتی هستند و نیاز به بررسی دارند.. به‌طور مثال یکی از این روش‌ها استفاده از سیر است. سیر چربی‌های بدن را کاهش می‌دهد و وزن شما را متعادل می‌سازد. دومین روش، استفاده از قهوه است. اگر قهوه به‌صورت دائمی و روزانه نوشیده شود به دلیل دارا بودن مواد آنتی‌اکسیدان و همین‌طور کلروژنیک اسید، در کاهش چربی و کلسترول خون مؤثر است. همین‌طور نقش یک داروی ضدالتهاب برای کبد را دارد. همچنین مصرف کلم بروکلی در از بین رفتن چربی‌ها امری ثابت‌شده است.

پیشگیری از کبد چرب گرید سه

سخن پایانی از هومکا

کبد چرب یک بیماری خاموش است و این را باید به‌عنوان یک واقعیت پذیرفت که کبد چرب گرید ۳ مرحله‌ای بسیار پیشرفته از بیماری کبد چرب است. نباید تصور شود که این بیماری به‌راحتی درمان می‌شود و باید از درمان‌های خودسرانه نیز جلوگیری کرد. فراموش نکنید که برای درمان قطعی حتماً باید از دارو استفاده کرد و زیر نظر پزشک متخصص بود و هیچ‌گاه در درمان بیماری قطع امید نکرد. برای ثبت درخواست تفسیر آزمایش کبد کلیک کنید.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
webmdhealthline

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۵۹ دیدگاه

  1. داروهای گیاهی جز فرصت سوزی و نزدیک شدن به انتهای زندگی هیچ تاثیری نداره . البته برای پیشگیری و گرید پایین میتونه موثر باشه ولی واسه گرید ۳ اصلا و ابدا

   1. اگه به این بیماری مشکوک هستید اول باید برای تشخیص به پزشک عمومی یا متخصص داخلی مراجعه کنید و در صورت نیاز به فوق تخصص کبد مراجعه کنید

    1. در صورت درمان به‌موقع و اصولی کبد چرب، میشه از عوارض اون تا حدود زیادی جلوگیری کرد. ولی در صورت عدم درمان می‌تونه موجب نارسایی کبد و مرگ شه.

     1. سلام دوست عزیز
      در صورت درمان نکردن کبد چرب، ممکنه کبد چرب گرید ۳ به گرید ۴ تبدیل شه. زمان این پروسه بسته به شرایط بالینی هر فرد متفاوته.

      1. از مصرف نامتعارف غذاهای تند باید خودداری شه. مصرف بیش از حد افزودنی‌های تند به غذا ممکنه باعث آسیب به کبد و سیستم گوارش شه.

       1. درسته که درصد بالایی از مبتلایان به کبد چرب، چاق هستند، اما گاهی عوامل دیگه‌ای مثل مصرف الکل، مصرف داروهای ضد بارداری در خانم‌ها، استفاده از داروهای کورتونی، داروهای شیمی‌درمانی، تغذیه ناسالم، فشار خون بالا، دیابت و… در چرب شدن کبد دخالت دارند. بنابراین کبد چرب تنها مختص افراد چاق نیست و یک فرد لاغر هم ممکنه به این بیماری دچار شن.

        1. مصرف قهوه برای یک فرد سالم و نرمال در یک روز ۳ تا ۴ فنجونه.
         مصرف بیش از حد هر چیزی می‌تونه مشکل‌ساز باشه برای بدن.

         1. برای درمان کبد چرب گرید سه باید به پزشک مراجعه کنید
          درمان غیر دارویی شامل رژیم غذایی و از بین بردن چربی شکمی هست

          1. گرید بندی کبد چرب مربوط به میزان بیماری و درگیری کبد هست. گرید سه شدیدتر از گرید یک و دو هست.

           1. کبد چرب می‌تونه ناشی از مصرف الکل یا چاقی و سایر بیماری‌ها باشه و صرفا مربوط به مصرف الکل نیست.

           2. سلام خدمت دکتر من کبد چرم سونوگرافی دادم به صورت شدید مصرف الکل داشتم چند باید چکار کنم

             1. سلام دوست عزیز
              شما باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید تا درمان مناسبی براتون تجویز شه
              روش درمان بستگی به شدت بیماری شما داره
              ممکنه نیازی به درمان دارویی نباشه و فقط با تغییر سبک زندگی (مثل ورزش کردن و داشتن رژیم مناسب و کاهش وزن) مشکل شما برطرف شه
              در نهایت پزشک شما تصمیم‌گیرنده است
              امیدواریم همیشه سلامت باشید

             2. سلام‌ وعرض‌ارادت‌ راهنمایی‌شما‌ بسیار‌ مفید‌بود‌ اکر‌امکان‌ داره‌ یک‌پزشک‌ فوق‌ تخصص‌ کبد‌ معرفی‌ کنید‌ متشکرم‌

              • سلام‌ و‌عرض‌ارات‌ راهنمایی‌شما‌ بسیار‌ مفید‌ بود‌ اکر‌ امکان‌ داره‌ یک‌ پزشک‌ فوق‌ تخصص‌ کبد‌ معرفی‌ کنید‌ متشکرم

                1. سلام دوست عزیز
                 خیلی ممنون از لطف شما، امیدواریم مقاله برای شما مفید بوده باشه.
                 متاسفانه ما نمی‌تونیم در زمینه معرفی پزشک به شما کمک کنیم، امیدواریم سایر دوستان بتونن به شما کمک کنن.
                 همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای پیدا کردن پزشک متخصص با پزشک عمومی خودتون مشورت کنید.

                2. باسلام و وقت بخیر خانم ۳۵ ساله هستم که به کبد چرب گرید ۳ و کم کاری تیروئید و چربی خون مبتلا هستم ور ضمن طبع سرد وتر هم دارم که دکترم رژیم سبزیجات رو برام توصیه کردن و داروی لیو ۵۲ رو هم تجویز کردن آیا مصرف سبزیجات با توجه به طبع سرشون برای بنده مضر نیست؟

                 • من کبد چرب گرید ۳ دارم
                  خارش شبانه شدید دارم جوری که زیر پاهام زخم شده
                  شروع کردم به ورزش کردن برای خارش شدیدم جه دارویی مصرف کنم
                  در حال حاضر اترواساتتین و مت فورمین یه بار در روز استفاده میکنم
                  اما خارشم نمیدونم چه کنم

                   1. دوست عزیز کبد چرب گرید ۳ بیماری هست که حتما باید برای درمانش تحت نظر پزشک باشین و مرتبا وضعیتتون بررسی شه.
                    برای درمان خارشتون حتما حتما به پزشک مراجعه کنین. ممکنه نیاز به بررسی‌های بیشتری باشه.

                   2. سلام من تا ۳ ماه پیش کبدم گرید یک بود والان غیراز احساس سنگینی در شکم سمت راست هیچ علائمی دیگه ندارم و تری گلیسرید من ۴۵۰ بود الان دوباره به دکتر مراجعه کنم بخاطر احساس درد خفیف وسنگینی سمت راست شکم؟

                     1. سلام علیرضای عزیز
                      این علائم می‌تونه ناشی از التهاب کبد باشه بهتره مجددا به پزشک مراجعه کنین و توسط پزشک بررسی بشین.

                     2. پسرم دوازده ساله کبدچرب گرید۳هست واضافه وزن داره.الان یک هفته زیرنظرپزشک تغذیه هست.آیاباکاهش وزن کبد درمان میشه؟چیکاربایدکنم؟

                       1. در مورد کبد چرب گرید سه حتما باید جهت بررسی و درمان تحت نظر پزشک فوق تخصص کبد هم باشن و تا حصول نتیجه‌ی درمان مرتب پایش بشن.
                        پزشک بعد از معاینه بهترین روش کنترل و درمان کبد چرب رو معرفی می‌کنه.

                        1. سلام به شما
                         حجامت و فصد خون، صرفا بر کاهش غلظت و حجم خون موثر هست. برای کبد چرب گرید بالا، بعد از سنجش پروفایل چربی خون، باید دارو‌درمانی انجام بشه.

                        2. عرض سلام و ادب ، سونوگرافی من نوشته : کبد با ابعادنرمال و اکوپارانشیم افزایش یافته مطرح کننده کبدچرب گرید ۲ تا ۳ میباشد .
                         طحال و مجاری صفراوی ، نرمال
                         لطفا راهنوایی بفرمایید سپاسگزارم

                          1. سلام حسین عزیز
                           سوال واضحی مطرح نکردین. راهنمایی در چه مورد؟ اگر موضوع کبد چرب هست، باید رژیم غذایی مناسب رعایت و فعالیت فیزیکی موثر انجام بشه. همچنین بررسی آزمایشگاهی کامل هم انجام بشه.

                          2. سلام دکتر جان خسته نباشید.
                           من۴۲سالمه کبد چرب گرید۳ دارم.
                           خودمم فقط از ناحیه شکم چاقم.
                           من میتونم عمل معده یا لیپوساکشن کنم؟
                           ممنون از راهنمایی شما

                            1. سلام بهنام عزیز
                             معیار جراحی‌های چاقی، BMI و اختلالات زمینه‌ای هست. اما بین لیپوساکشن و جراحی های چاقی، ترجیحا جراحی توصیه می‌شه تا بازگشت کمتری داشته باشه. بهتره با متخصص جراحی مشورت کنین ببینین چه روشی برای شما مناسبه.

                            2. سلام،من همسرم ازمایش خون داده و انزیم های کبدیش نرمال فقط یه کوچولو بالاست،اما سونو ک داده گفتن از گرید ۲ به ۳ افزایش یافته،حالا کدوم دقیق تره،سونو یا ازمایش

                              1. سلام به شما
                               تشخیص کبد چرب با سونوگرافی هست و آنزیم ها صرفا به کبد چرب مربوط نیست. هر دو صحیح هست. باید کبد چرب مجزا درمان و آنزیم ها هم دوره ای پیگیری بشه.

                              2. سلام آقای دکتر من کبد گرید ۳ دارم و درصدی از فیبروز باید چیکار کنم دکتر هم میرم گفتم سایت ها سربزنم ی کمکی بگیرم. ممنون میشم کمکم کنید باید چیکار کنم

                                1. سلام به شما
                                 علاوه بر ضرورت دارودرمانی توسط پزشک فوق تخصص گوارش، لازم هست رژیم غذایی مناسب و ورزش روزانه رو وارد برنامه زندگی خودتون کنین تا بتونین در جهت کاهش گرید کبد چرب تلاش کنین.

                                  1. بله دکتر فوق تخصص گوارش میرم درمان تازع شروع کردم بعد اینکه آیا بدنسازی رشته خوبیه برای کمک به چربی سوزی بدن و کبد یا خیر چون میگن چربی سفت میکنه نظر شما چیه؟

                                    1. ورزش های هوازی با چربی سوزی بالا توصیه می شه. اول باید درصد چربی بدن کاهش پیدا کنه نه پرورش عضله.

                                      1. سلام خیلی ممنونم بابت توضع شما پس اینکه ورزش های هوازی کار کنم و بدنسازی کار نکنم درسته؟ بعد اینکه دویدن هم خوبه صبع ها ۱ ساعت بدویم؟ تاثیر داره؟

                                       • بله. به شرطی که الگوی صحیح دویدن رعایت بشه و قبلش حتما با پیاده روی بدنتون رو گرم کنین.

                                    2. سلام و خدا قوت،
                                     فرمودین نان و برنج برای کبد چرب گرید ۳ خوب نیست آیا میشه نان جو یا همون نان توس استفاده کرد؟

                                      1. سلام به شما
                                       نان تست مدل خاصی از طراحی نان هست و محتوای اون می‌تونه چندین مدل داشته باشه. نان های تخمیری حاوی جو و سبوس می‌تونن مناسب باشن. اما در هر صورت باید کربوهیدرات کم مصرف بشه.

                                       1. سلام به شما
                                        کبد چرب گرید سه اگر اصلاح و درمان نشه منجر به فیبروز می‌شه. فیبروز آسیب تقریبا برگشت ناپذیر کبدی هست.

                                       2. سلام . من پارسال آبان ماه سونوگرافی کردم و گفتن کبد گرید سه دارم خواستم بدونم گرید سه چه مقدار زمان می‌بره تا فیبروز شدن؟

                                         1. سلام به شما
                                          این موضوع قاعده نداره که قابل پیش‌بینی باشه و در هر فردی بسته به شرایط متفاوته. حتما باید درمان رو شروع کنین.

                                         دکمه بازگشت به بالا