رویش مجدد مو + دارو برای رویش مو

پوست و مو

 

ریزش مو یک فرآیند طبیعی است که هرروز برای همه اتفاق می‌افتد. همه ما روزانه به‌طور متوسط ۸۰ تار مو از دست می‌دهیم، اما موهای ما به‌طور مداوم در چرخه رشد قرار می‌گیرند تا دوباره رشد کنند. بااین‌حال، اگر متوجه مقدار غیرعادی ریزش مو شده‌اید، طبیعی است که نگران شوید و به دنبال راه درمان باشید. سؤالی که برای همه مطرح است این است که آیا رویش مجدد مو امکان‌پذیر است؟

طاسی یا کچلی سر به معنای عدم وجود و رشد مجدد موها در ناحیه پوست سر است. ما طاسی را با عنوان آلوپسی نیز می‌شناسیم. طاسی یا آلوپسی در مردان بیشتر از زنان دیده می‌شود و این خود یکی از علل مسن‌تر دیده شدن مردان است. اما برای رویش مجدد مو باید چه کار کنیم؟ آیا برای رشد مجدد موها راه حلی وجود دارد؟ آیا می‌توانیم مشکل ریزش مو را با استفاده از داروها و شامپوها کنترل کنیم؟ این مقاله از هومکا به موضوع رویش مجدد مو و درمان‌های رایج این مشکل اختصاص داده شده است.

رویش مجدد موهای ریخته شده

قبل از اینکه چیزی برای رویش مجدد موهای ریخته شده استفاده کنید، لازم است به پزشک مراجعه کنید. قبل از تشخیص، پزشک یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد، در مورد رژیم غذایی، روال مراقبت از مو، سابقه پزشکی و درمانی و سابقه ریزش مو در خانواده از شما سوالاتی می‌پرسد. در ادامه ممکن است آزمایشاتی همچون موارد زیر را تجویز کند:

 • آزمایش خون: آزمایش برای ریزش مو می‌تواند به کشف شرایط پزشکی که سبب ریزش مو می‌شوند، کمک کند
 • تست کشش: در این روش پزشک چند تار مو را به‌آرامی می‌کشد تا ببیند چند تار مو بیرون می‌آید. این کار به تعیین مرحله فرآیند ریزش مو کمک می‌کند
 • بیوپسی پوست سر: پزشک نمونه‌ای از پوست سر یا چند تار مو کنده شده را زیر میکروسکوپ بررسی می‌کند. این کار در مواردی که پزشک به وجود عفونت مشکوک باشد در تشخیص کمک‌کننده خواهد بود
 • میکروسکوپ نوری: از این روش پزشک برای کشف اختلالات احتمالی که در ساقه مو وجود دارد استفاده می‌کند

رویش مجدد موهای ریخته شده

آیا رویش مجدد مو امکان‌پذیر است؟

جواب این سال تا حدود بسیار زیادی بله است. درواقع رویش مجدد مو کاملاً نسبی است و به عواملی بستگی دارد. اگر دلیل نازک شدن موها ژنتیکی باشد، به‌خودی‌خود رشد نمی‌کند و نیاز به درمان بیشتری برای رشد مجدد موهای سالم و پر شما دارید. اگر یک فولیکول بسته‌شده، ناپدیدشده، زخمی شده یا موهای جدیدی تولید نکرده باشد، آن زمان موهای جدیدی نمی‌توانند رشد کنند. اما اگر فولیکول هنوز دست‌نخورده باشد، بله امکان رشد مجدد موها یا بهبود سلامت موهای نازک وجود دارد. اگرچه رشد مجدد مو ممکن است امکان‌پذیر باشد، اما باید بدانید چه زمانی باید از متخصص کمک بگیرید.

رویش مجدد مو با درمان بیماری‌هایی که باعث ریزش مو می‌شوند

تا حدود زیادی با درمان بیماری‌هایی که موجب ریزش مو می‌شوند می‌توان راهی برای رویش مجدد مو پیدا کرد. درمان‌های مؤثری برای برخی از انواع ریزش مو در دسترس است. ممکن است بتوانید ریزش مو را معکوس کنید یا حداقل آن را کاهش دهید. در برخی شرایط، مانند ریزش موی سکه‌ای (آلوپسی آره‌آتا) ، موها ممکن است بدون درمان در عرض یک سال دوباره رشد کنند.  اگر ریزش موی شما ناشی از یک بیماری زمینه‌ای باشد، درمان آن بیماری ضروری خواهد بود. تشخیص دلیل ریزش مو و درمان بیماری‌هایی که باعث ریزش مو می‌شوند می‌تواند راه درمان رویش مجدد مو باشد.

چه عواملی مانع رویش مجدد مو است؟

جدا از چرخه رشد مو، دلایل متعددی وجود دارد که موها ممکن است کندتر رشد کنند یا رشد آن‌ها به‌طورکلی متوقف شود. مهم‌ترین عواملی که مانع رویش مجدد مو هستند

 • ژنتیک

سابقه خانوادگی و ژنتیک در ریزش مو چه در مردان و چه در زنان نقش دارد. ژن ریزش موی ارثی می‌تواند از هر دو طرف خانواده منتقل شوند. اگر والدین شما نازک شدن موها را تجربه کردند، این احتمال وجود دارد که شما نیز چنین شوید.

 • سن

سن می‌تواند در ریزش مو برای هر دو جنس نقش داشته باشد. بسیاری از زنان یائسه به دلیل تغییر سطح هورمون، ریزش مو را تجربه خواهند کرد. برخی از مردان با افزایش سن، نازک شدن تدریجی مو را تجربه خواهند کرد. درواقع، تا سن ۵۰ سالگی، ۸۵ درصد از مردان به‌طور قابل‌توجهی موهای نازک‌تری خواهند داشت.

 • تیروئید کم‌کار

هنگامی‌که عملکرد معمول تیروئید مختل می‌شود، تولید هورمون‌های تیروئید را مختل می‌کند. این می‌تواند باعث ریزش مو شود. اگر علائم دیگری از کم‌کاری تیروئید را تجربه کردید، که ممکن است شامل خستگی مداوم یا مشکل در کاهش وزن باشد، با پزشک خود صحبت کنید.

 • شرایط استرس‌زا

استرس درواقع می‌تواند موها را به تلوژن افلوویوم، یک حالت موقت ریزش مو، وارد کند. این می‌تواند به دنبال یک رویداد استرس‌زا رخ دهد، مانند عمل جراحی، زایمان، از دست دادن یک عزیز . ممکن است پس از یک رویداد آسیب‌زا یا پس از یک دوره استرس متوجه ریزش موهای خود شوید.

داروی رویش مجدد مو

درمان‌های مؤثر برای برخی از انواع ریزش مو در دسترس است و نباید کاملاً از کنترل و درمان ریزش مو ناامید شوید. قوی‌ترین داروی رشد مجدد موهای شما دارویی است، که بر اساس علت بروز ریزش مو تجویز شود. بنابراین با تصور اینکه ریزش مو کسی با مصرف دارویی به‌خصوص برطرف شده اقدام به مصرف آن نکنید. اگر داروی خاصی باعث ریزش مو شده است، پزشک به شما توصیه می‌کند در صورت امکان مصرفش را چند ماهی متوقف کنید. داروهایی برای درمان طاسی با الگوی ارثی در دسترس هستند. درمان‌های مؤثر ریزش مو شامل موارد زیر می‌شود.

قرص رویش مجدد مو

قرص رویش مجدد مو

قرص رویش مجدد مو ازجمله روش‌های درمانی است که پزشک برای درمان و کنترل مشکل ریزش مو و انواع آن به‌کار می‌گیرد. دقت کنید که بسیاری از قرص‌های ضد ریزش مو برای کنترل عوارض برخی از بیماری‌ها تنها به گروهی خاص تجویز می‌شوند، بنابراین هرگز به‌صورت خودسرانه برای درمان ریزش مو قرص مصرف نکنید.

تقریباً هیچ دارو یا قرص تضمینی برای رویش مجدد موها وجود ندارد و بیشتر آن‌ها نیز بیشتر تأثیر پیشگیرانه دارند. بنابراین شما باید برای درمان این مشکل ابتدا به پزشک مراجعه کنید، علت ریزش مو را پیدا کنید و سپس با توجه به علت بروز ریزش مو دارویی که پزشک تجویز می‌کند را مصرف کنید. ازجمله قرص‌های روش مجدد مو می‌توان به فیناستراید، دوتاستراید و اسپیرونولاکتون اشاره نمود. البته گاهی برای کاهش ریزش مو به بانوان مصرف متفورمین نیز توصیه می‌شود.

فیناستراید

فیناستراید یا پروپسیا یکی از داروهای مؤثر در درمان ریزش مو است. این قرص بیشتر به مردانی که درگیر ریزش مو و طاسی هستند تجویز می‌شود. این دارو به‌صورت روزانه مصرف می‌شود. بسیاری از مردانی که این دارو را مصرف کردند از کاهش ریزش مو و رشد مجدد موهایشان خبر می‌دهند. برای اینکه بتوانید بگویید مصرف این دارو مؤثر بوده یا خیر باید حداقل چند ماه مرتباً این قرص را مصرف کنید. هرچه سن پایین‌تر باشد اثرات درمانی این دارو بیشتر و قوی‌تر خواهد بود. مثلاً تأثیر این قرص در کاهش ریزش موهای مردان بالای ۶۰ سال کمتر است.

آیا مصرف قرص فیناستراید عوارض دارد؟

همان‌طور که گفتیم معمولاً مردان از قرص فیناستراید برای درمان ریزش مو و رویش مجدد موها استفاده می‌کنند، بنابراین عوارض آن را نیز باید در مردان جستجو کرد. عوارض جانبی فیناستراید بسیار نادر است و اگر پزشک به شما این دارو را تجویز کرده نباید چندان نگران باشید. کاهش میل جنسی، اختلال در عملکرد جنسی و افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات ازجمله عوارض بسیار نادر این داروی درمان ریزش مو به‌شمار می‌روند. دقت کنید که زنان باردار باید از مصرف این قرص خودداری کنند. حتی لمس قرص‌های فیناستراید شکسته یا له‌شده نیز برای بانوان باردار خطرناک است.

از مصرف این داروها بدون دستور پزشک جداً خودداری کنید.

اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون برای ریزش موی هورمونی تجویز می‌شود. این دارو می‌تواند به ریزش مو ناشی از سندروم تخمدان پلی کیستیک کمک کند. سندروم تخمدان پلی کیستیک ازجمله اختلالات هورمونی شایعی است که در زنان بروز می‌کند. زمانی که سطح ترشح تستوسترون و آندروژن افزایش پیدا می‌کند، موهای زائد بیشتر شده و از طرفی موهای سر شروع به ریزش می‌کنند.

زمانی که اسپیرونولاکتون جهت درمان ریزش مو به شما تجویز می‌شود، باید در مصرف آن منظم باشید و تا پایان دوره درمان مصرفش را قطع نکنید. این دارو با تأثیر معکوس سبب کاهش ترشح آندروژن‌ها می‌شود و موهای ضعیف شده را احیا می‌کند. به تدریج موهای سر که ریخته‌اند دوباره رشد کرده و موهای نازک ضخیم می‌شوند. حداقل زمان مورد نیاز برای ظهور علائم درمان با اسپیرونولاکتون ۶ تا ۱۰ سال است.

آیا مصرف قرص فیناستراید عوارض دارد؟

آیا مصرف قرص اسپیرونولاکتون عوارض دارد؟

همچون فیناستراید و دیگر داروهای درمان ریزش مو این قرص نیز عوارضی دارد. البته عوارض جانبی در تمام افراد شدید ظاهر نمی‌شوند اما بد نیست که از قبل در مورد عوارض شایع آن مطلع باشید. ازجمله عوارض مصرف قرص ضد ریزش مو اسپیرونولاکتون می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • احساس درد در سینه
 • احساس خستگی و کسالت
 • سرگیجه
 • اسهال
 • سیکل قاعدگی نامنظم
 • انقباض در عضلات شکمی
 • تهوع و استفراغ
 • تداوم خونریزی حتی پس از اتمام پریود
 • بروز اختلال در نعوظ

دوتاستراید

این قرص نمونه قوی‌تر فیناستراید است و می‌تواند در جلوگیری و درمان ریزش مو با الگوی مردانه مؤثر باشد. دقت کنید که بانوان و کودکان نمی‌توانند این دارو را مصرف کنند. این قرص با کاهش آندروژن‌ها به درمان ریزش مو و رویش مجدد موها کمک می‌کند.

به گفته وب‌سایت healthline همراه با روغن و ماسک مو پوست سر را تحریک می‌کند و ممکن است باعث بهبود ضخامت مو شود. همچنین ماساژ جریان خون پوست سر را افزایش می‌دهد. ماساژ سر به کاهش استرس کمک می‌کند و در صورتی که علت ریزش مو استرس باشد می‌تواند مفید باشد.

قوی‌ترین محلول رویش مجدد مو

محلول‌های رویش مجدد مو چندین نوع هستند، اما به‌طورکلی در دنیا بیشتر متخصصین تنها چند مورد خاص را به بیماران با مشکل ریزش مو تجویز و توصیه می‌کنند. یکی از قوی‌ترین محلول‌های رویش مجدد مو، ماینوکسیدیل است. ماینوکسیدیل یا روگین محلولی رویش مو است که به‌صورت روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. بانوان روزی یک‌بار و مردان روزی دو بار از این محلول رویش مجدد مو روی پوست سر استفاده می‌کنند. البته ماینوکسیدیل به‌صورت فوم و شامپو نیز در دسترس است.

دیگر محصولات حاوی ماینوکسیدیل به بسیاری از افراد کمک می‌کند رشد مجدد موهایشان را مشاهده کرده یا جلوی ریزش مو را بگیرند. درمان ریزش مو و رویش مجدد موها با استفاده از ماینوکسیدیل حداقل ۶ ماه زمان می‌برد و در این مدت نباید در روند درمان و مصرف محلول وقفه ایجاد کنید. در برخی از افراد ظهور اثرات درمانی محلول بیش از ۶ ماه زمان می‌برد. ضمن مصرف محلول رویش مجدد مو باید تحت نظر پزشک مکمل و دارو نیز مصرف کنید تا ریزش مو متوقف شود.

آیا محلول رویش مجدد مو عوارض دارد؟

هر محصول درمانی می‌تواند عوارضی داشته باشد یا برخی در تماس با آن دچار حساسیت شوند. ماینوکسیدیل و دیگر محلول‌های رویش مجدد مو نیز علائم و عوارض خاص خود را دارند که در تعداد کمی از افراد دیده می‌شود. ازجمله شایع‌ترین عوارض ماینوکسیدیل می‌توان به تحریک پوست سر و رشد موهای ناخواسته در پوست صورت و دست اشاره نمود.

قوی‌ترین محلول رویش مجدد مو

آمپول رویش مجدد مو

آمپول ضد ریزش مو به لایه‌های زیرین پوست سر تزریق می‌شود. این ماده حاوی ترکیبات تقویت‌کننده، مغذی و تحریک‌کننده موها به رشد مجدد است. برحسب قدرتی که آمپول دارد می‌تواند اثرات درمانی مختلفی از خود برجای بگذارد.

بهترین شامپو برای رویش مجدد موی سر

پیدا کردن بهترین شامپو برای رویش مجدد موی سر، چندان راحت نیست، چرا که بسیاری از برندها ادعای تولید چنین ماده معجزه‌آسایی را دارند. به‌طورکلی شما باید هنگام خرید شامپو ریزش مو دقت کنید که محصول خصوصیات زیر را داشته باشد:

 • دقیقاً متناسب با علت بروز ریزش موهای شما باشد
 • حاوی مهارکننده‌های DHT باشد
 • ضد حساسیت باشد و سبب تحریک پوست نشود
 • ترکیبات شیمیایی نداشته باشد
 • حاوی ویتامین‌های گروه B باشد
 • عصاره‌های طبیعی مانند رزماری، آلوئه ورا، چای سبز، نخل اره‌ای، روغن نعناع فلفلی و دیگر گیاهان مؤثر در درمان ریزش مو در آن باشد
 • حاوی ترکیبات مغذی مو و پوست سر باشد

بهترین ویتامین‌ برای رشد مجدد مو

رشد و سلامت مو تحت تأثیر عوامل متعددی ازجمله تغذیه، ژنتیک، شرایط پزشکی، هورمون‌ها و حتی استرس است. تحقیقات نشان می‌دهد که کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم برای رشد و عملکرد طبیعی سلول‌ها ممکن است به ریزش مو کمک کند. ویتامین‌ها برای رشد موی سالم ضروری هستند و ممکن است به جلوگیری از ریزش و نازک شدن مو کمک کنند.

بهترین ویتامین‌ها برای رشد مجدد مو شامل ویتامین‌های گروه B، ویتامین D، ویتامین E، روی، بیوتین و آهن است. ویتامین‌های B در رشد مو نقش دارند و برای متابولیسم و ​​عملکرد سیستم عصبی ضروری هستند. جای تعجب نیست که ویتامین‌های B مانند ویتامین B۷ (بیوتین) و B۱۲ برای تقویت مو  و حالت دادن به مو مهم هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که شما به‌راحتی می‌توانید با داشتن یک رژیم غذایی متعادل به مقدار مصرف روزانه ویتامین B برسید. ویتامین‌های گروه B را می‌توان در انواع غذاها ازجمله غلات کامل، گوشت، ماهی، تخم‌مرغ کامل، آجیل و آووکادو یافت.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
mayoclinichealthline
homeca-doctors

مطالب بالا با تایید دکتر سیدحسن مرتضوی منتشر شده است.

تخصص پزشک: پزشک عمومی

فارغ‌التحصیل دانشگاه: دانشگاه علوم پزشکی اراک

شماره نظام پزشکی: 155058

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۷۹ دیدگاه

  1. سلام محمد عزیز
   مرحله آناژن به مرحله رشد مو از فولیکول سالم گفته می‌شه. در هر زمانی بیشتر از ۹۰% موهای سر تو این مرحله هستن.
   بعد از اینکه مو عمر طبیعی خودش رو طی کرد میفته و با شروع مرحله آناژن که بین ۲-۶ سال طول می‌کشه موی جدید فعالانه رشد می‌کنه.
   این زمان در افراد مختلف بسته به محیط، ژنتیک و تغذیه و عوامل دیگه متفاوته.

   1. سلام دوست عزیز
    ممنون از لطف شما
    بعضی مطالعات نشون داده استفاده از عصاره پیاز خام در رویش مجدد نوع خاصی از ریزش مو که بهش آلوپسی آره‌آتا یا ریزش موی سکه‌ای گفته میشه تاثیر داشته.
    تو مقاله زیر می‌تونین در موردش بخونین.
    https://www.homeca.ir/mag/physical-health/skin-hair/onion-juice-on-hair

    1. سلام امیر عزیز
     دوز و مدت زمان استفاده از ماینوکسیدیل حتما باید توسط پزشک مشخص بشه. ماینوکسیدیل رو همه‌ی انواع ریزش مو تاثیرگذار نیست. پس حتما قبلش با پزشک مشورت کنید.

     • به هیچ وجه ماینوکسیدیل استفاده نکن چون اگه قطع کنی هرچی رویش کرده بعلاوه موهای خودت میریزه. اگر تصمیم داری استفاده کنی باید تا آخر عمر استفاده کنی. تجربه ۱۴ سالم از استفاده از ماینوکسیدیل رو بهت گفتم.

       1. ممنون از شما که نظر و تجربتون رو با ما به اشتراک گذاشتین.
        این مورد رو افراد دیگه‌ای هم گزارش کردن.
        نکته اینجاست که هر دارویی باید تحت نظر پزشک مربوطه بنا بر تشخیص اولیه مضرف بشه و در زمان مناسب قطع بشه تا عوارض دارویی به کمترین حد خودش برسه و نفع دارو بیشتر از عوارضش باشه.

         1. سلام به شما
          برای تجویز ماینوکسیدیل، معاینه کامل و تایید متخصص پوست نیاز هست. بدون معاینه هم امکان توصیه درمانی وجود نداره. اگرچه در طاسی کامل سودمند نخواهد بود.

        1. در موثر بودن میزان تاثیر روش‌های درمانی نمیشه عدد و رقم گفت.
         بسته به سن و جنس و نژاد و علت ریزش مو میزان تاثیر روش ها خیلی متفاوته.

        2. سلام من مدتیه بعد از رژیمی که گرفتم حس میکنم موهام نازک شده. البته همیشه وقتی موهام بلند میشه ریزش موهامم بیشتر میشه. به خاطر رژیم میتونه باشه؟

          1. سلام غفور عزیز
           اگه رژیم خودسرانه و غیر استاندارد باشه ممکنه ویتامین و مواد مغذی لازم برای رویش و سلامت موها به بدن نرسه و مو بریزه یا شکننده و نازک بشه.

           1. سلام امیررضای عزیز
            زمان مشخصی برای استفاده از مولتی ویتامین‌ها وجود نداره.
            برخی ویتامین ها مثل K، E ، D و A محلول در چربی هستن، بنابراین با غذای چرب که عمدتا نهار هست بهتر جذب میشن.

            1. سلام مهرانه‌ی عزیز
             طول مدت هر روش درمانی باید توسط پزشکی که اون رو تجویز کرده مشخص بشه و در افراد مختلف متفاوته.

              1. سلام خسته نباشید برادر من با خودارضایی بیش از حد موهاش درحال ریختنه برای درمان باید چه کاری بکنه باتشکر ـ

                1. سلام محمد عزیز
                 ارتباط خودارضایی با ریزش مو، ارتباط علمکردی مستقیم نیست. بیشتر این عارضه ناشی از شرایط اضطرابی و روحی حاصل هست. بهترین کار ویزیت توسط متخصص پوست برای کنترل ریزش مو و همنیطور ویزیت روانپزشکی برای بهبود وضعیت روحی و خلق هست.

              2. سلام کسی که مشکل تیروئیدی داره چطور میتونه ریزش مو رو کنترل کنه. وقتی که کنترل شده ریزش مو

                1. سلام پرستوی عزیز
                 با درمان مشکل تیروئید ریزش مو هم تا حد زیادی کنترل میشه.
                 اگه کنترل نشد باید به پزشک مراجعه کنین ممکنه علت ریزش مو چیز دیگه‌ای باشه.

                  1. سلام وقتتون بخیر
                   خانمی هستم ۲۸ساله به علت تنبلی تخمدان جلو سر موهام ریزش داره چه دارویی براش میتونم استفاده کنم درضمن ویتامین D من تو جواب آزمایش۲۹ بوده و غلظت خون هم دارم ممنون میشم راهنماییم کنید خیلی نگرانم.

                    1. سلام به شما
                     متاسفانه بدون معاینه و انجام بررسی کامل، امکان تجویز دارو یا توصیه درمانی نیست. به متخصص پوست و مو مراجعه کنین تا ضمن بررسی الگوی ریزش مو و یافتن علت، درمان مناسب رو تجویز کنن.

                   1. سلام صدف عزیز
                    بله رژیم غذایی می‌تونه باعث ریزش مو بشه.
                    رژیم غذایی باید علمی و استاندارد و تحت نظر کارشناس تغذیه باشه تا مواد مغذی مورد نیاز بدن تامین بشه.
                    برای درمان ریزش مو باید این موضوع رو با پزشک درمیون بذارین و یا به متخصص مو مراجعه کنین.

                   2. باسلام‌‌ ببخشید‌ من۳۰سالمه‌ وموهایم‌ درحال‌ ریزش‌ هستند‌ لطفا‌ اگردارویی‌ سراغ‌ دارید‌ خواهشامعرفی‌ فرماییدممنون‌ میشم

                     1. سلام فرشید عزیز
                      ریزش مو دلایل مختلفی داره مثل وراثت، مصرف دارو، بعضی بیماری‌ها، رژیم غذایی نامناسب و … و با توجه به علت ریزش مو درمان مناسب تجویز میشه.
                      شما باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنین و بعد از تشخیص علت ریزش مو پزشک شما در صورت نیاز دارو تجویز میکنه.
                      ممکنه اصلا نیازی به دارو نداشته باشین.

                        1. سلام به شما
                         امروزه درمان‌های متعددی برای انواع ریزش مو وجود داره. اما ضروری هست که بررسی و معاینه کامل جهت تشخیص نوع ریزش و تعیین درمان مناسب، توسط متخصص پوست و مو انجام بشه.

                      • سلام،ممنون از مطالب جامع و کاملتون،من ۴۱ سالمه،از ۳۴ سالگی تا ۳۷ سالگی موهای جلوی سرم شروع به ریختن کرد،بعد دیگه نریخت،یعنی الان از ۳۷ سالگی به بعد دیگه موهام ریزش غیر طبیعی ندارن،اگه میشه منو راهنمایی کنید که الان با این شرایط چه روش درمانی برای من مناسبتره.
                       سپاسگذارم

                        1. سلام منصور عزیز
                         در این مورد باید با متخصص پوست مشورت کنین تا علت ریزش مو مشخص بشه و درمان مناسب شما تحت نظر پزشک متخصص تجویز بشه.

                        2. ماینوکسیدل خیلی بده من خیلی استفاده کردم اول رویش پیدامیکنه بعداز چندماه مصرف و بعدکه قطع کنی بشدت ریزش پیدامیکنید انسان رو کلافه میکنه مخصوص شورهای زیاد خارشهای خیلی بدش استفاده نکنین ضررش خیلی بیشتره تا نفعش

                          1. ممنون از اینکه نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتین.
                           حق با شماست اما ماینوکسیدیل نیاز به تداوم مصرف داره و مانند هر داروی دیگه عوارضش فرد به فرد متفاوته.
                           علاوه بر این ریزش مو وقتی درمان میشه که به‌طور دقیق علت‌یابی شده باشه.

                          2. سلام وقت بخیر
                           من ۲۰ سالمه و وقتی میرم حمام حدود ۲۰,الی ۳۰شاخه مو هام به دستم میاد و می‌ریزه.
                           تقریبا یه دوماه هست اینجوری شدم.لطفا راهنمایی کنید.

                            1. سلام به شما
                             ریزش ۱۰۰ تا ۱۵۰ تار مو در روز طبیعیه.
                             اما اگه منطقه‌ی خاصی از سرتون خالی شده بهتره با پزشک متخصص پوست و مو مشروت کنین.

                            2. سلام خسته نباشید
                             من یک مدتی ریزش مو داشتم بعد یک مدت خوب شد و تازگی ها از شامپو کتوکونازل استفاده کردم همرا با شامپو کافئین سریتا مو خیلی ریزش پیدا کرد و بسیار نازک شد الان شامپو قطع کردم به نظرتون بهتر میشه ؟

                              1. سلام سجاد عزیز
                               باید یقین داشته باشین که ریزش مو به شامپو ربط داشته.
                               ممکنه علت‌های متعدد دیگه‌ای داشته باشه.
                               اگه با تعویض شامپو تغییری در ریزش مو رخ نداد، حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کنین.

                               1. سلام علی عزیز
                                با در نظر گرفتن اثرات روانی و همینطور تغییرات هورمونی، ممکنه این اتفاق بیفته. اما برای درمان هرچیزی نیاز به بررسی و تعیین علت فیزیولوژیک اون هست. برای این کار هم باید توسط متخصص پوست و مو معاینه بشین و ارزیابی کامل انجام بشه.

                                1. سلام به شما
                                 درمان کامل و موثر ریزش مو، به بررسی اختلالات فیزیولوژیک و هورمونی منجر به اون، مربوطه. باید ضمن مراجعه به متخصص پوست و مو، آزمایشات و بررسی های لازم انجام، معاینه بالینی تکمیل و درمان موثر شروع بشه.

                                2. سلام ممنون بابت مطالب مفیدتون،من ۱۹سالمه و از ۱۶سالگی موهام ریزش داشت دکترم رفتم بارها جواب نداد،و الان ریزشش قط شده ولی موهام بیشترش ریخته و حجمش خیلی خیلی کم شده،ایا ممکنه ارثی باشه،و ایا ممکنه درمانی نداشته باشه؟همیشه هم کف سرم پوستش درد میکنه

                                  1. سلام دوست عزیز
                                   در حال حاضر درمان‌های متعدد و کارآمدی برای ریزش مو، حتی موارد ارثی معرفی شده و به‌کار میره. متخصصین پوست و مو در جهت کمک به رشد مجدد موها می‌تونن به شما کمک کنن. مهم اینه علت زمینه‌ای اصلی به درستی تشخیص داده بشه.

                                  2. سلام دکتر من ۲۵سالمه دختر هستم موهام یه مدتی شروع ب ریزش کرد و با یه دوره قرص و درمان الان موهام خیلی ریز و نازک داره در میاد سوالم اینکه موهای جدیدی که داره درمیاد اول نازک و کرک مانند هستن و اینا باید بریزه و بعد موهای زخیم در میاد درسته؟میشه راهنماییم کنید ممنونم

                                    1. سلام به شما
                                     به نظر نمیاد پروسه‌ای که تعریف کردین، پاسخ مناسب به درمان دارویی و خوراکی باشه. مضافا برای پاسخ دقیق باید معاینه فیزیکی انجام بشه. برای درمان ریزش مو و کمک به رویش مجدد، از پزشک متخصص پوست و مو کمک بگیرین و از خوددرمانی پرهیز کنین.

                                    2. سلام دکتر من ۲۵سالمه دختر هستم موهام یه مدتی شروع ب ریزش کرد و با یه دوره قرص و درمان الان موهام خیلی ریز و نازک داره در میاد سوالم اینکه موهای جدیدی که داره درمیاد اول نازک و کرک مانند هستن و اینا باید بریزه و بعد موهای زخیم در میاد درسته؟میشه راهنماییم کنید ممنونم

                                      1. سلام به شما
                                       به نظر نمیاد پروسه‌ای که تعریف کردین، پاسخ مناسب به درمان دارویی و خوراکی باشه. مضافا برای پاسخ دقیق باید معاینه فیزیکی انجام بشه. برای درمان ریزش مو و کمک به رویش مجدد، از پزشک متخصص پوست و مو کمک بگیرین و از خوددرمانی پرهیز کنین.

                                      2. سلام من بخاطر استفاده از آمپولای بدنسازی ریزش مو پیدا گردم زمینه ارثی ندارم الانم ریزش مو ندارم ولی موهام نسبت ب قبل کم حجم شده بنظرتون باید چیکار کنم دکتر؟

                                        1. سلام به شما
                                         با توجه به تغییرات هورمونی احتمالی، باید اول آزمایشات کامل انجام بشه. بعد برای بررسی و درمان مناسب، به پزشک متخصص پوست مراجعه کنین.

                                        2. سلام خسته نباشید من ۱۶سالمه دختری هستم بعد موهام خیلی ریزش داره به جایی رسیده که در کنار سرم سفیدی پوست سرم معلومه خیلی خودمو نگه میدارم تا کسی نیبینش نمیدونم باید چکار کنم خیلی میترسم اگه دیگه مو نداشته باشم🥺🥺تازه هم نامزد کردم برا عروسیم موهام همه میریزه توروخدا کمکم کنید

                                          1. سلام به شما
                                           برای درمان موثر ریزش مو ابتدا باید علت اون کشف بشه. در این صورت درمان مناسب و موثر تجویز می‌شه. بهترین کار مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو هست.

                                           1. سلام دوست عزیز
                                            برای علت‌یابی ریزش مو باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنین تا درمان مناسب براتون تجویز بشه

                                             1. چه کسی رو پیشنهاد میکنید من رفتم دکتر شما چه دکتری معرفی میکنید که کارش خوب باشه

                                               1. متاسفانه معرفی پزشک مقدور نیست. از پلتفرم های معرفی کننده پزشکان استفاده کنین. نظرات بیماران مرجع خوبی هست.

                                             2. سلام من دوماه قبل کراتین مو انجام دادم وریزش موگرفتم حجم موهام نصف شده وکف سرم مشخص شده وموی درحال رشد کف سرم مشاهده نمیکنم
                                              آیا ریزش مو دراثرکراتینه مجدد رویش میکنه؟واینکه چه مدت زمان میبره تامجددرشدکنه؟

                                               1. سلام فاطمه عزیز
                                                باید مو و میزان آسیبی که خورده، توسط پزشک معاینه و در صورت لزوم، از درمان‌های کمکی استفاده بشه. به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنین.

                                                • سلام فاطمه منم متاسفانه با پروتئین تراپی نزدیک ب ۱۰ ماهه ب شدت ریزش دارم و تموم ازمایش های مربوطه رو انجام دادم و مشکلی نداشتم،،انگار موادش فیک بوده و ب پوست سرم خورده موهام بشدت پر و زیبا بود اما الان خیلی کم پشت شده موهام خورد میشع و خیلی نازک شده یه مدت با آب پیاز کنترل کردم ولی بعدش دوباره بدتر شد و کلی شوره و خارش داشتم و دارم فعلا شماپو سلنیوم سولفات استفاده میکنم تازه دوهفتس ک اونم ب شدت ریزش میاره ولی حداقل سرم نمیخاره و شوره نداره خیلی متاسفم ک ب آرایشگر اعتماد کردم و الان تو مراحل قانونی هستم هم از صاحب سالن و هم از کسی ک کار پروتئین رو انجام داد امیدارم ک حال موهامون رفته رفته بهتر بشه برای منی ک هرگز ریزش مو تجربه نکرده بودم این اتفاق مساوی با استرس و نارحتی روزانم

                                                • سلام وقتتون بخیر
                                                 من در دوران کنکور دچار استرس شده بودم و موهای سرم رو میکندم الان مشکل مو کندنم حل شده ولی موهام کم پشت شده و خیلی هم نازک شده.می خواستم ببینم آیا امکان مجدد هست؟خیلی ممنون

                                                  1. سلام به شما
                                                   بله، روش‌های درمانی متعددی وجود داره که یا کمک به رشد مجدد کنه و یا کم بودن موها رو جبران کنه. باید برای بررسی به متخصص پوست و مو مراجعه کنین.

                                                  2. سلام خوب هستید
                                                   من چهارده سالمه و وقتی میرفتم حمام خیلی از سرم مو میریخت
                                                   و موها پیازچه و کلا ریشه که سفید هست داخلشون معلوم بود
                                                   با استفاده از ویتامین زینک و عوض کردن شامپو ریزش به شدت کم شده ولی موهایی که ریخته شده بود بر نگشت و داخل موهام خیلییییی خالی هست اگر روشی هست برای اینکه موهای از دست رفته رشد کنه ممنون میشم راهنمایی کنید

                                                    1. سلام به شما
                                                     برای ارائه روش درمانی، حتما باید بررسی و معاینه انجام بشه و پزشک متخصص پوست و مو می‌تونن به شما کمک کنن.

                                                    2. سلام من ۱۶ سالمه و در ناحیه فرق سرم یکم خالی شده و موهام کم پشت شده رفتم دکتر بهم قرص هیرتامین تجویز کرد
                                                     میخواستم بدونم مویی که ریخته با قرص هیرتامین دوباره در میاد یا نه؟

                                                     • سلام مردی ۵۷ ساله هستم که فوق العاده به بهداشت و تمیزی موهایم میرسم و موهایی سفید و جو گندمی نسبتا پر پشتی دارم که صد البته در ناحیه شقیقه هایم بهرحال کمی عقب نشینی کرده اند که آنهم در اثر شانه کردن مرتب و سن بالایم است…در سال برای امتحان چند بار موهایم را میکشیدم ، ولی حتی یک تار مو هم کنده نمیشد و خلاصه علیرغم تمام مشکلات زندگی و استرس‌ها و بیماریهای مختلف چیزی بنام ریزش مو نمی‌شناختم تا این یکسال اخیر که احساس کردم جلوی سرم مثل قبل فرم نمیگیرد …اعتنایی نکردم تا امروز سر صبح که بعد از وضو دستی به سرم کشیدم …ای وای ..دیدم چند تار مو میان انگشتانم است …دوباره امتحان کردم به آرامی موهای جلوی سرم را نوازش کردم …بازهم تارمو…یعنی از خبر بدتری بیماری که دچارش شدم هم اینقدر آشفته نشدم ….هنوز به دکتر و متخصصی مراجعه نکرده ام لابد میگویند پیری دیگه ! ولی منه پیرمرد دوست دارم آراسته و بی عیب ظاهری بمیرم …اگر میتوانید راهی برای این بلای ناگهانی جلوی پایم بگذارید…متشکرم و ببخشید

                                                       1. سلام صادق عزیز
                                                        با آرزوی سلامتی و شادابی مداوم برای شما. همونطور که می‌دونین، ریزش موهای بدن بخصوص سر، برای بعد از سنین میانسالی طبیعی هست. اما با احترام به درخواست شما، امروزه درمان‌های مختلفی برای کاهش سرعت ریزش مو و جایگزینی موهای ریخته وجود داره، مثل استفاده از مزونیدلینگ یا پی‌آر‌پی. متخصص پوست و مو می‌تونه به راحتی به شما کمک کنه.

                                                         1. باسلام و احترام…از توضیحات شما و وقتی که گذاشتید بسیار سپاسگزارم…در اولین فرصت به متخصص مراجعه می کنم.

                                                        • سلام من تیروئید کم کار دارم موهام بشدت شروع ب ریزش کرده خیلی کم پشت شده ونازک بدون استقامت‌‌ لطفا راهنمایم کنید ممنون.

                                                          1. سلام به شما
                                                           اولین اقدام، رفع و درمان علت زمینه ای یا همون کم کاری تیروئید هست. بعد برای کنترل شرایط و بهبود وضعیت موها، از متخصص پوست و مو کمک بگیرین.

                                                          2. سلام ببخشید بعد از اینکه ریزش مو بگیریم چ مدت بعد ریشه موهایی که ریخته از بین میره و اگه از بین بره یعنی دیگه امیدی واس رشد مجدد موها نیست

                                                            1. سلام به شما
                                                             الزاما در هر ریزش مو، ریشه ها تخریب نمی‌شه. باید توسط متخصص پوست و مو معاینه انجام بشه تا ضمن جلوگیری از ریزش بیشتر، درمان مناسب و موثر رو توصیه کنن.

                                                            2. سلام چند مدت هست مو هام ریزش پیدا کردن و شوره زیادی دارن چیکار کنم مو هام پر پشت و ریزش متوقف شه

                                                              1. سلام به شما
                                                               بدون بررسی نوع و الگوی ریزش و معاینه کامل پوست سر، امکان تشخیص و توصیه درمانی وجود نداره. باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنین تا براساس ارزیابی انجام شده درمان مناسب ارائه بشه.

                                                              2. سلام من۳۲ سالمه موهام بطور کامل ریخته ولی یه موهای کوچکی داخل سرم هست آیا دارویی که استفاده کنم و رشد کنن

                                                                1. سلام به شما
                                                                 بدون معاینه وضعیت سر و ریشه موها امکان اظهارنظر در مورد درمان وجود نداره. ممکنه درمانی مثل کاشت مو جوابگو باشه. باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنین تا ضمن معاینه، راهکار درمانی پیشنهاد بدن.

                                                                دکمه بازگشت به بالا