هفته بیست و سوم بارداری

بارداری

 

تبریک می‌گوییم؛ شما در هفته بیست و سوم بارداری هستید. شما تقریباً نیمی از مسیر بارداری خود را پشت سر گذاشته‌اید و تا انتهای مسیر، فقط سه ماه باقی مانده! احتمالاً شما ازنظر ظاهری کاملاً باردار به نظر می‌رسید بنابراین برای دیدن چهره هیجان‌زده اطرافیانتان آماده‌باشید. اگر نگران این هستید که ازنظر افزایش وزن در چه شرایطی هستید، با پزشک یا مامای خود صحبت کنید.

در هفته بیست و سوم بارداری خود را برای یک جهش بزرگ ازنظر تغییرات وزن جنین آماده کنید. از این هفته به بعد، اندازه کودک شما با سرعت بیشتری افزایش می‌یابد. اگر در هفته بیست و سه بارداری هستید و در مورد تغییرات و علائم معمول در این هفته سؤالات زیادی دارید. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

جنین در هفته بیست و سوم بارداری

جنین در هفته بیست و سوم بارداری

در هفته بیست و سوم، قد نوزاد به‌طور متوسط هشت اینچ (۲۰.۳ سانتی‌متر) و در بهترین حالت کمی بیش از ۱۱ اینچ (۲۸.۹ سانتی‌متر) از بالای سر تا پاشنه پا (طول تاج تا پاشنه) است. این هفته وزن نوزاد شما تقریباً به ۲۰ اونس یا یک پوند چهار اونس (۵۶۵گرم) خواهد رسید.

 • جنب‌وجوش جنین: در طی این هفته کودک شما ماهیچه‌های بیشتری می‌سازد و قوی‌تر می‌شود. همچنین ازنظر فعالیت، جنب‌وجوش زیادی خواهد داشت؛ بنابراین ممکن است احساس تکان‌های بسیار بیشتری در رحم خود داشته باشید
 • رشد مغز: مغز جنین در این مدت به سریع رشد می‌کند
 • چشم‌ها: جنین می‌تواند در هفته بیست و سوم به حرکات نور پاسخ دهد
 • ناخن‌های انگشت: اندازه ناخن‌های جنین اکنون به نوک انگشتان می‌رسد

علائم هفته بیست و سوم بارداری

درحالی‌که از علائمی مثل حالت تهوع و خستگی که تقریباً علائم مخصوص سه‌ماهه اول هستند، به سلامت عبور کرده‌اید، احتمالاً متوجه علائم و نشانه‌های تازه دیگری شده‌اید. اندازه شکم شما احتمالاً در هفته بیست و سوم حدود ۲۱ تا ۲۵ سانتیمتر (از استخوان شرمگاه تا بالای رحم) است. (تقریباً به اندازه قد جنین ۲۳ هفته‌ای شما).

در هفته بیست و سوم بارداری، حرکت نوزاد احتمالاً بسیار آرام به نظر می‌رسد. این مورد قاعدتاً باید باعث آرامش شما شود. اگر به روال کارهای جنین ۲۳ هفته‌ای خود دقت کنید، متوجه می‌شوید کودک شما هنگامی‌که در حال استراحت هستید، آرام‌تر است و زمانی که بیدار هستید تبدیل به استاد کونگ‌فو می‌شود. برخی از والدین نقل کرده‌اند که نوزادان تازه متولدشده‌شان روال مشابه با دوران جنینی را پس از تولد دارد. به‌طورکلی علائم بارداری در هفته بیست و سوم اغلب شامل موارد زیر است:

تورم دست و پاها

برخی از این پف کردن‌ها کاملاً طبیعی است. این مشکل با پیاده‌روی‌های منظم و نوشیدن مقدار زیادی آب تا حد زیادی برطرف می‌شود. در صورت بروز تورم شدید در دست یا پاها که ممکن است نشانه‌ای از عارضه خطرناکی به نام پره اکلامپسی باشد. در این صورت حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

انقباضات برکستون هیکس

طی این هفته احتمالاً اولین باری است که متوجه می‌شوید قسمت‌هایی از شکم شما بسیار سفت شده است، فشار دادن این قسمت‌ها و احساس آن شاید برای شما عجیب باشد! این علامت کاملاً طبیعی است. این اتفاقات نشانه انقباضات قبل از زایمان یا انقباضات برکستون هیکس است. برای آن مقدار زیادی آب بنوشید و مرتباً موقعیت خود را تغییر دهید.

کمردرد در هفته بیست و سوم بارداری

متأسفانه کمردردهای طولانی‌مدت برای شما از این هفته تا پایان بارداری قابل‌انتظار است، زیرا جنین در حال رشد شما شروع به خم شدن و فشار آوردن به ستون فقرات و عضلات پشت شما می‌کند. کمردرد به‌ویژه در زنانی که در هفته بیست و سوم بارداری دوقلو هستند، شایع است. وجود این درد جای نگرانی ندارد، اما اگر دردکمر شما انقدر شدید است که قادر به تحمل نیستید، با پزشک خود تماس بگیرید.

علائم هفته بیست و سوم بارداری

خونریزی و یا ورم لثه

احتمالاً انتظار نداشتید که بارداری بر دهان شما تأثیر بگذارد! هورمون‌های بارداری جریان خون شما را افزایش می‌دهند و باعث تورم و خونریزی لثه می‌شود. اگر حساسیت‌های دهانی شما بیش‌ازحد معمول است، با مسواک‌های نرم مسواک کنید و نخ دندان کشیدن را ادامه دهید. چکاپ و معاینات منظم دندانپزشکی خود را داشته باشید. تقریباً هر شش ماه به دندان‌پزشک مراجعه کنید. دندان‌پزشک شما شاید بخواهد در دوران بارداری معاینات بیشتری انجام دهد. اما دقت کنید که معاینات با از اشعه ایکس برای زنان باردار خطرناک است.

زایمان در هفته بیست و سوم بارداری

بسیار نادر است که نوزادانی که قبل از هفته بیست و سوم متولد می‌شوند زنده بمانند. بااین‌حال، نوزادان بسیار نارس متولدشده در هفته بیست و سوم بارداری شانس زنده ماندن را دارند. نوزادانی که به این زودی و با این عجله متولد می‌شوند هنوز آمادگی زندگی خارج از رحم را ندارند. آن‌ها نیاز به سطح بالایی از مراقبت‌های تخصصی در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان (NICU) دارند. تحقیقات نشان می‌دهد که در کشورهای توسعه‌یافته، بین ۲۳ تا ۲۷ درصد از نوزادان متولد در هفته بیست و سوم زنده می‌مانند تا با خانواده به خانه خود بروند.

وضعیت مادر در هفته بیست و سوم بارداری

بروز علائم جدید

علی‌رغم اینکه جنین شما فقط در قسمت کوچکی از شکمتان مخفی‌شده، اما احتمالاً تابه‌حال متوجه شده‌اید بارداری پدیده‌ای است که از سر تا نوک پا روی شما تأثیر می‌گذارد. در هفته بیست و سوم بارداری، تغییرات زیادی ازنظر فیزیکی و حتی ذهنی پیدا می‌کنید. ازنظر روحی به دلیل ترشح هورمون‌های متعدد شاید احساس اضطراب زیادی داشته باشید. دست‌وپاهایتان در حال پف کردن است. همچنین کف دست‌ها و کف پاهایتان ممکن است قرمز شده باشد و بیش‌ازپیش مستعد حساسیت‌های پوستی باشید.

تغییر رنگ پوست

به علت افزایش هورمون‌های بارداری خطی معروف به نام “خط بارداری” که نماد رایج مادران باردار است در این هفته در بدن شما نمایان می‌شود. این خط ممکن است در زنان با پوست تیره بیشتر به چشم بیاید، این خط بین ناف و ناحیه تناسلی شما کشیده شده و ترشح هورمون‌های بارداری مسئول همه تغییرات رنگ پوستی شما از جمله این خط معروف است. هورمون‌ها همچنین موارد دیگری را نیز کک‌ومک در بازوها و پاها و خشکی دست‌وپا را نیز باعث می‌شود.

برخی از خانم‌ها، معمولاً کسانی که رنگ پوست تیره‌تری دارند، متوجه تغییر رنگ در صورت نیز می‌شوند، به‌ویژه در ناحیه اطراف بینی، پیشانی، گونه‌ها و چشم‌ها. به این علامت جدید ماسک بارداری (ملاسما) می‌گویند؛ زیرا شبیه ماسک روی صورت شما ظاهر می‌شود. مطمئن باشید، مدت زیادی این ماسک باقی نمی‌ماند. همه این تغییرات پوستی ظرف چند ماه پس از زایمان محو می‌شوند.

یادگیری مهارت‌های مربوط به آرامش در هفته بیست و سوم بارداری

آیا در طی هفته بیست و سوم بارداری، شخصیت شاد و سرخوش شما در حال تبدیل‌شدن به یک شخصیت عصبی است؟ نفس بکش عزیزم، نفس بکش! اکنون زمان خوبی برای یادگیری برخی از تکنیک‌های آرامش‌بخش است؛ نه ‌فقط به این دلیل که می‌توانند به شما در مقابله با نگرانی‌های هنگام بارداری و به‌زودی زایمان کمک کنند. این تکنیک‌ها در زندگی شما به‌عنوان یک مادر جدید در مواقعی که گریه کودک متوقف نمی‌شود، شریک زندگی شما دیروقت از سرکار می‌آید و یا زمانی که شما آخرین قابلمه از غذای مادرتان را به خاطر تلفن دوباره سوزانده‌اید، به کار می‌آید. اگر وقت دارید به کلاس بروید، یوگا بهترین پیشنهاد برای شماست. اما اگر فرصت ندارید یا بنا به دلایلی باید در خانه بمانید، از تکنیک‌های تن‌آرامی استفاده کنید.

آرامش در هفته بیست و سوم بارداری

مراجعه به پزشک در هفته بیست و سوم بارداری

از آن‌جا که رحم شما دقیقاً روی مثانه قرار دارد، با بزرگ شدن رحم احتمالاً دچار تکرر ادرار شده‌اید. ممکن است متوجه شوید که گاهی اوقات کمی ادرار به‌صورت ناخواسته ترشح می‌شود، این ترشحات در اغلب اوقات در هنگام خندیدن یا سرفه ایجاد می‌شود.

اگرچه در این مرحله بسیار غیرمعمول است اما ممکن است برخی از این نشت‌ها ناشی از مایع آمنیوتیک باشد نه ادرار. این مورد زمانی رخ می‌دهد که غشای کیسه رحم در اطراف جنین پاره شده یا به خاطر آزمایش مایع آمنیوتیک سوراخ شده باشد. احتمالاً شنیده‌اید که برخی به پاره شدن کیسه رحم خود در بارداری اشاره می‌کنند. در هنگام زایمان با پاره شدن کیسه رحم، فرایند زایمان آغاز می‌شود؛ بنابراین بعید است که اوایل بارداری این مورد پیش بیاید.

در این مرحله از بارداری، اگر احساس کردید حجم زیادی مایع از شما ترشح می‌شود، بلافاصله با پزشک یا ماما تماس بگیرید. مایع آمنیوتیک معمولاً بی‌بو است، بنابراین اگر حتی مقدار کمی ترشحی را احساس کردید که بوی آن شبیه ادرار نیست، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین پزشک در این زمان آزمایشات غربالگری دوم را نیز تجویز می کند.

خونریزی در هفته بیست و سوم بارداری

خونریزی در سه‌ماهه دوم به‌ندرت رخ می‌دهد، خونریزی شدید یک علامت جدی از وجود مشکل در بارداری است. علل خونریزی می‌تواند ناشی التهابات خفیف یا مشکلاتی در جفت یا دهانه رحم باشد. خونریزی معمولاً به این معنی نیست که در حال زایمان یا سقط‌جنین هستید.

خونریزی خفیف یا لکه بینی (که می‌تواند به رنگ قهوه‌ای، صورتی یا قرمز باشد) در سه‌ماهه دوم و سوم معمولاً باعث نگرانی نیست. این مورد به‌طورمعمول درنتیجه مشکلات دهانه رحم در هنگام رابطه جنسی یا معاینه واژینال رخ می‌دهد.

علائم سقط در هفته بیست و سوم بارداری معمولاً شامل خونریزی شدید و درد شکم است. در صورت مشاهده علائم سقط‌جنین، مراجعه به‌موقع به پزشک یا به اورژانس بسیار مهم است. شایع‌ترین علائم سقط، خونریزی شدید و طولانی است که می‌تواند از ترشح لکه‌های قرمز روشن یا قهوه‌ای شروع شود.

تغذیه در هفته بیست و سوم بارداری

در شش ماه اول بارداری، اکثر زنان نیازی به خوردن غذاهای اضافی برای رساندن مواد موردنیاز به جنین خود ندارند. میزان کالری توصیه‌شده روزانه برای یک زن باردار حدود ۲۰۰۰ کالری در روز است. وقتی به سه‌ماهه سوم رسیدید، بسته به میزان فعالیتتان ممکن است به ۲۰۰ کالری اضافی نیاز داشته باشید. برنامه تغذیه‌ای شما به‌طور خلاصه باید شامل موارد زیر باشد:

 • مصرف بهینه پروتئین از منابع گیاهی و حیوانی مانند ماهی، مرغ، تخم‌مرغ و عدس
 • کربوهیدرات‌های غنی از فیبر، از منابعی مانند جو، سیب‌زمینی شیرین و میوه
 • چربی‌های سالم، از منابعی مانند آووکادو، آجیل، دانه‌ها، روغن‌زیتون و ماست
 • مصرف ویتامین D از منابعی مثل ماهی، آب، شیر، آب پرتغال و علات صبحانه

تغذیه در هفته بیست و سوم بارداری

جمع‌بندی

 در این مقاله در خصوص ویژگی‌های شما و جنین شما در هفته بیست و سوم بارداری صحبت کردیم. در طی این هفته جنین به‌سرعت رشد می‌کند و اندازه آن به ۲۰.۳ سانتی‌متر می‌رسد شما هم این افزایش اندازه را با کمردردهای مداوم احساس می‌کنید!

احتمالاً تا الان تکان‌های کودک خود را احساس کرده‌اید این تکان‌ها هفته‌به‌هفته بیشتر می‌شود. به‌طورکلی در هفته بیست و سوم بارداری، در دست‌ها و پاهای خود تورم بیشتری را خواهید داشت که با افزایش فعالیت‌های مخصوص بارداری تا حدودی رفع می‌شود. ضمن انجام این فعالیت‌ها، لازم است که نسبت به چکاب‌های بارداری خود نیز دقت لازم را داشته باشید. اگر برای انجام آزمایش در محیط بیرون از خانه به علت محدودیت‌های کرونا یا موارد دیگر با مشکل روبرو شده‌اید، می‌توانید از خدمات آزمایش در منزل هومکا استفاده کنید و از سلامتی خود و کودکتان مطمئن شوید.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
verywellfamilybabycenterwhattoexpect

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲ دیدگاه

  1. ماهی سرشار از امگا۳ و سلنیومه که به رشد مغز کودک هم کمک می‌کنه
   اما به خاطر اینکه غذاهای دریایی جیوه دارن برای مصرفشون مقدار مجاز در نظر گرفته شده
   هفته‌ای دو وعده مشکلی ایجاد نمیکنه اون هم ماهی‌هایی که جیوه کمتری دارند مثل قزل‌آلا و سالمون
   اما مصرفتن ماهی و سایر کنسروها تو بارداری توصیه نمیشه

  دکمه بازگشت به بالا