چکاپ بارداری در منزل
خانه
مقالات
چکاپ بارداری در منزل

چکاپ بارداری در منزل

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1399/12/12
ثبت رایگان درخواست
برای آینده‌ای سالم‌تر
حتما شما هم درباره‌ی اهمیت چکاپ‌های بارداری شنیده‌اید و تکرار کردنش شاید توضیح اضافات باشد. در این مقاله به طور اختصاصی به توضیح چکاپ بارداری و خدمات هوم‌کا در این زمینه می‌پردازیم.

چکاپ در دوران بارداری یکی از موضوعات بسیار مهمی است که هر خانم بارداری به آن توجه دارد. در این روزهایی که رفت و آمد به مراکز درمانی و آزمایشگاهی منجر به اتلاف وقت و هزینه می‌شود و خطر ابتلا به بیماری را بالا می‌برد، انجام چکاپ بارداری در منزل بسیار کمک‌کننده است. خدمت ویژه چکاب بارداری در منزل یک امتیاز و یک موهبت بسیار عالی و مفید است که نه تنها استرس ابتلا به ویروس کرونا را از خانم‌های بارداری دور می‌کند، بلکه به طور کلی رفاه و آسایش را برای آنها به ارمغان می‌آورد. 

 

آیا چکاپ بارداری در منزل انجام می شود؟

شاید پیش از ورود کرونا انجام چکاپ بارداری در منزل به اندازه حالا موضوعیت و اهمیت نداشت، مگر در شرایط خاص که خانم استراحت مطلق بود و امکان مراجعه و رفت و آمد به مراکز درمانی را نداشت؛ اما حالا و امروز وضعیت فرق کرده است. کرونا ویروس در کمین نشسته است و برای آحاد جامعه خطر بزرگی است. این خطر برای گروه‌های حساس، بیشتر و جدی‌تر است. خانم‌های باردار یکی از گروه‌های حساس جامعه هستند که لازم است مراقبت بیشتر و جدی‌تری در مورد کرونا ویروس داشته باشند. از همین جهت خدمت پر منفعت چکاب بارداری در منزل را برای شما تدارک دیده‌ایم تا در کمترین زمان ممکن و با اطمینان کامل و بدون نگرانی از خطر ابتلا به کرونا ویروس بتوانید تمام چکاپ‌های لازم در دوران بارداری را انجام دهید. 

 

چکاپ بارداری در منزل شامل چه مواردی است؟

به طور کلی چکاپ بارداری شامل آزمایشات دوران بارداری و سونوگرافی‌های متعدد از اولین لحظه تایید بارداری تا زمان زایمان است. در طول این ۹ ماه، خانم باردار باید انواع مختلفی از آزمایشات و سونوگرافی‌ها را بر اساس سن بارداری و برای تایید یک بارداری سالم انجام دهد. خدمت پر منفعت چکاپ بارداری در منزل تمام این آزمایشات و سونوها را با بهترین امکانات و به کمک یک کادر مجرب و متعهد برای شما در کمترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت ارائه می‌دهد. 

✔ آزمایش بتای خون

✔ سونوگرافی واژینال تعیین وضعیت بارداری و مشاهده ساک بارداری و رد فرضیه بارداری خارج از رحمی

✔ سونوگرافی شکمی تشخیص ضربان قلب جنین

✔ انجام آزمایش‌های بایولوژیکی یا بیوشیمی (FBS.BUN.Creatinine.eGFR.Uric Acid ) ، آزمایشات ایمنی شناسی (HBs Ag)، آزمایشات هورمونی (T4. TSH) ، آزمایشات مربوط به کشت ادرار و آنالیز ادرار، آزمایشات خون‌شناسی (WBC. RBC. Hemoglobin.Hematocrit. MCV. MCH.MCHC. RDW-SD. RDW-CV. PDW. MPV. Platelet. Neutrophils. Lymphocytes. Monocytes. Eosinophils. Basophils. Blood group. Rh)

✔ سونوگرافی غربالگری اول هفته ( ۱۱ تا ۱۳ بارداری)

✔ آزمایش خون غربالگری اول ( ۱۱ تا ۱۳ بارداری)

✔ سونوگرافی غربالگری دوم  (هفته ۱۵ تا ۱۷)

✔ سونوگرافی های تعیین وزن جنین بر اساس سن بارداری (IUGR)

✔ سونوگرافی بررسی مقدار مایع آمینیوتیک بر اساس سن بارداری

✔ سونوگرافی رشد جنین

✔ نوار قلب جنین

✔ تست تحمل گلوکز

✔ آمنیوسنتز

✔ تست کومبس غیرمستقیم در مادران Rh منفی

✔ غربالگری استرپتوکوک گروه B

✔ آزمایش انعقاد خون مادر

✔ تست پاپ اسمیر

✔ آزمایش تیروئید

✔ آزمایش ادرار

✔ آزمایش قند خون

✔ آزمایش هپاتیت ب

✔ آزمایش سنجش ایمنی نسبت به بیماری های ویروسی یا آزمایش تورچ (TORCH)

✔ آزمایش شمارش کامل سلول‌های خونی

✔ سونوگرافی آنومالی

✔ نمونه‌برداری از پرزهای جفتی یا cvs

✔ آزمایش dna آزاد جنینی و...

 

زمان بندی چکاپ بارداری در منزل

توجه داشته باشید که در دوران بارداری لازم نیست پس از هر بار ملاقات پزشک، آزمایش یا سونوگرافی انجام دهید. انجام آزمایش و سونوگرافی بر اساس سن بارداری و وضعیت مادر باردار توسط پزشک تجویز می‌شود. بنابراین اگر وضعیت عمومی مادر باردار و جنین خوب و نرمال باشد، انجام آزمایشات بارداری و سونوگرافی‌ در بارداری به حداقل ممکن می‌رسد و فقط سونوگرافی‌ها و آزمایشات مهم در هر سه ماهه بارداری انجام می‌شود. به طور کلی در یک بارداری نرمال و روتین زمانبندی چکاب‌های بارداری به شکل زیر خواهد بود:

✔ از هفته چهارم بارداری تا هفته بیست و هشتم بارداری ماهی یک بار

✔ از هفته بیست و هشتم بارداری تا هفته سی و ششم بارداری دو هفته یک بار

✔ از هفته سی و ششم بارداری تا زمان زایمان هفته‌ای یک بار

چکاپ بارداری در منزل دقیقا بر اساس وضعیت مادر باردار و شرایط جنین انجام می‌شود. پزشک زنان و زایمان در محل حاضر می‌شود و اقدامات لازم را تجویز می‌کند. در ادامه انجام آزمایشات و سونوگرافی‌ها بر عهده دیگر اعضای تیم چکاپ بارداری در منزل خواهد بود. 

 

چکاپ پیش از بارداری در منزل

به جز چکاپ بارداری در منزل، چکاپ پیش از بارداری در منزل نیز در دستور کار ما قرار دارد. بنابراین اگر قصد بارداری دارید و نمی‌خواهید یا نمی‌توانید برای انجام معاینات اولیه به مطب پزشک زنان و زایمان مراجعه کنید، می‌توانید از خدمات ویژه چکاب پیش از بارداری در منزل استفاده کنید؛ خدمات زیر در این بخش قابل ارائه هستند:

✔ بررسی وضعیت دوره‌های قاعدگی

✔ بررسی تاثیر فاکتور سن در باردار شدن

✔ بررسی وضعیت تخمک‌ها

✔ بررسی وضعیت اسپرم

✔ بررسی تاثیر تعداد بارداری در بارداری مجدد

✔ بررسی موضوعات سقط، تولد نوزاد با نقص‌های ژنتیک یا زایمان زودرس در خانواده

✔ بررسی موضوع عفونت‌ها یا بیماری‌های آمیزشی احتمالی 

✔ بررسی دیابت

✔ بررسی فشار خون 

✔ بررسی سابقه جراحی

✔ بررسی حساسیت‌های دارویی 

✔ بررسی مصرف دخانیات، الکل و مواد مخدر

✔ بررسی سوابق پزشکی خانوادگی از جمله مشکلات ارثی

✔ بررسی وضعیت تیروئید، ریه، پستان، سلامت دهان و دندان

✔ معاینه واژن و لگن

✔ بررسی قد و وزن

✔ بررسی نمای توده بدنی یا همان bmi 

✔ بررسی وضعیت ایمنی در خانه و محل کار

 

غربالگری ها در بارداری چه قدر اهمیت دارند؟

انجام غربالگری در دوران بارداری تا حد بسیار زیادی وضعیت عمومی جنین را مشخص می‌کند و چنانچه جنین دچار اختلال باشد، اجازه سقط شرعی در هفته‌های مشخصی از بارداری صادر می‌شود.
تست غربالگرى سه ماهه اول باردارى (First Trimester Screening = FTS) ريسك سندرم داون، تريزومى ۱۸ و تريزومى ۱۳ را بررسی می‌کند. در غربالگری سه‌ماهه اول خانم باردار از ابتدای هفته ۱۱ (11W+0D) تا انتهای هفته ۱۳ (13W+6D) برای انجام تست به آزمایشگاه ارجاع داده می‌شود. بهترین زمان انجام این تست در فاصله 12W+0D تا 13W+3D است. غربالگری اول بارداری همزمان مارکرهای بیوشیمیایی(PAPP-A و Free βhCG) و سونوگرافی (NT) را بررسی می‌کند. غربالگری سه ماه اول بارداری شامل یک آزمایش خون و یک سونوگرافی کلی است. 
در تست غربالگری سه ماه دوم بارداری به کمک یک نمونه خون، سطح چهار نوع ماده مختلف بررسی ‌‌می‌شود که از طریق جنین و جفت به وجود می‌آید. وجود میزان معینی از این موارد در خون می‌تواند به معنای این باشد که احتمال وجود نقص مادرزادی یا نقص لوله عصبی در جنین زیاد است. این آزمایش در سه ماهه دوم بارداری و معمولا بین هفته‌های ۱۵ تا ۱۷ انجام ‌‌می‌شود. نتيجه غربالگری با گزارش در سه سطح كم‌خطر، خطر متوسط و پرخطر ارزيابي می‌شود. همچنین غربالگری سه ماه دوم بارداری شامل یک سونوگرافی کلی نیز می‌شود. در این سونوگرافی به دلیل اینکه جنین رشد بیشتری دارد، بهتر و راحت‌تر قابل بررسی است.

 

سونوگرافی های بارداری

✔ سونوگرافی اول: در هفته‌های ۱۱ تا ۱۳ بارداری و همراه با آزمایش‌های غربالگری جنین و تحت عنوان سونوگرافی nt.

✔ سونوگرافی دوم: از شروع هفته ۱۶ تا قبل از پايان هفته ۱۸ بارداری برای بررسی تعداد جنین، وضعیت جفت، سن بارداری و تعیین ناهنجاری‌های واضح جنین.

✔ سونوگرافی سوم: در هفته‌های ۳۱ تا ۳۴ بارداری برای بررسی وضعیت رشد جنین، میزان مايع آمنیوتیک، نمايش جنین، وضعیت جفت و ناهنجاری‌ها.

 

چکاپ بارداری در منزل در چه محدوده مکانی ارائه می شود؟

در هر نقطه‌ای از استان تهران یا استان البرز که ساکن باشید، می‌توانید از چکاپ بارداری در منزل استفاده کنید. این خدمت ویژه برای ارائه به ساکنان تهران و کرج هیچ محدودیتی ندارد و در هر شرایطی برای انجام خدمت مورد نظر در محل آماده است. پس از ثبت درخواست شما، تیم چکاب بارداری در منزل در همان مکان و زمانی که شما تعیین کرده‌اید حاضر می‌شوند و خدمت مورد نظر را برای شما انجام خواهند داد.. 

 

بارداری چه تغییراتی را در شما ایجاد می کند؟

به عنوان یک خانم باردار احتمالا می‌دانید که بارداری مجموعه‌ای از تغییرات جسمی و روحی است که در طی ۹ ماه بر شما حادث خواهد شد. این تغییرات با همه سختی‌هایی که دارد، شیرینی خاص و دلنشینی نیز دارد. شیرینی پرورش موجودی زنده در تار و پود شما. بارداری شاید در روزها و هفته‌های اول خیلی با نشانه‌های جدی و دقیق همراه نباشد، اما به محض ناپدید شدن قاعدگی و ورود به هفته‌های پنجم و ششم بارداری، علائم اولیه ظاهر می‌شوند. سردرد، سرگیجه و حالت تهوع اولین نشانه‌های بارداری و شاید بتوان گفت اولین عوارض بارداری است. بزرگ شدن شکم، درد در ناحیه رحم (خصوصا در هفته ۱۵ بارداری)، مشکلات معده مشکلات خواب، مشکلات گوارش و مشکل در هضم و انتخاب غذاها دیگر مشکلاتی است که در طول بارداری حادث می‌شوند. چکاپ بارداری در منزل نحوه حل این مشکلات و کنار آمدن با آنها را به شما می‌گوید و کمک می‌کند تا بارداری هرچه بهتر و کم دردسر تری داشته باشید. 

روش تشخیص بارداری در روزهای اول

تابحال به این موضوع فکر کرده‌اید که بعد از رد شدن یک دوره قاعدگی ممکن است باردار شده باشید؟ اگر بخواهید از این موضوع مطمئن شوید باید چکار کنید؟ به پزشک مراجعه می‌کنید و یا سراغ تست بارداری می‌روید؟ معمولا بانوان بعد از شک به بارداری در منزل از بیبی چک استفاده می‌کنند.

علاوه‌بر استفاده از بیبی چک و دیگر روش‌های تست بارداری می‌توانید از علائم غیرمعمول نیز پی به بارداری ببرید. نشانه‌هایی که در هفته نخست بارداری مشاهده خواهید کرد به دوره قاعدگی پیوند دارد و معمولا یک هفته به طول می‌انجامند:

  • درد: در بدن و بخصوص پشت احساس درد دارید.
  • گرفتگی: در بدن احساس انقباض و گرفتگی دارید که همراه با درد عضلانی بخصوص در قسمت شکم  و کمر است.
  • خونریزی واژینال: بدن در حال تمیز کردن خود از دیواره‌ای قبلی است و تخم نارس ماه قبل را در خود حفظ می‌کند.

درصورتیکه چنین علائمی داشتید و دسترسی راحتی به مراکز درمانی و متخصص زنان ندارید می‌توانید از خدمات تست و تشخیص بارداری در منزل هوم کا استفاده کنید. کافیست با ما تماس بگیرید تا متخصص هوم کا در کوتاهترین زمان در منزل شما برای ارائه خدمات حاضر شود.

تشخیص بارداری از روی پلک

در گذشته که آزمایشگاهی نبود مادر بزرگ‌ها برای تشخیص بارداری بانوان از حالت چشم آن‌ها دنبال خبر و ردی از بارداری بودند اما امروز اثبات شده که این حرفها چندان بی‌دلیل هم نبوده، البته باید قبول کرد که این تغییرات مربوط به تغییرات و تحولات ناگهانی هورمونی در بدن است که در اثر بارداری بوجود می‌آید:

  • حالت پلک‌ها در بانوان باردار خمار و رو به پایین است و چیزی شبیه به حالت بیماری و رخوت ناشی از خواب است.
  • چشم‌ها و سفیدی آن برق بیشتری دارد که ناشی از تغییرات هورمونی است.
  • تغییرات بوجود آمده در چشمان زنان باردار به تغییرات جسمی، تجمع مایعات در بدن و تغییرات هورمونی بستگی دارد و پس از زایمان برطرف می‌شود.

هزینه چکاپ بارداری در منزل 

تعرفه‌ی چکاپ بارداری بسته به نیاز و درخواست شما متفاوت است اما تلاش ما این است که تا حد امکان هزینه‌ها را تعدیل نماییم تا این خدمت به دست افراد بیشتری در جامعه برسد. برای اطلاع از هزینه‌ها باید تماس بگیرید و با اعلام اینکه دقیقا از چکاپ بارداری در منزل چه خدمتی را نیاز دارید، هزینه شما مشخص خواهد شد. 

مناطق تحت پوشش چکاپ بارداری در منزل

خدمات چکاپ بارداری در منزل یکی از بخش های ویژه گروه هوم کاست که برای بانوان باردار در نظر گرفته شده است. در هر منطقه از تهران که باشید تفاوتی ندارد اگر دسترسی راحتی به مراکز تشخیصی و درمانی تخصصی ندارید کافیست خدمات تشخیصی و درمانی مرتبط با دوره بارداری را از هوم کا درخواست کنید.

ضرورت چکاپ بارداری در منزل 

چکاپ بارداری در منزل تضمین کننده سلامت مادر باردار در روزهای کرونایی است. گرچه رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک و شست و شوی مدام دست‌ها و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی خطر ابتلا به کرونا ویروس را کاهش می‌دهد، اما در هر صورت همیشه و همواره امکان ابتلا وجود دارد. چنانچه مادر بارداری به کرونا ویروس مبتلا شود، استرس ناشی از این ابتلا برای جنین بسیار مضر و آسیب رسان است. بدیهی است که هر چه مادر، دوران بارداری سالم‌تر و کم تنش‌تری داشته باشد، سلامت جسمی و روحی جنین بیشتر تضمین می‌شود. 
با تایید بارداری، می‌توانید به کمک چکاپ بارداری در منزل از سلامت جنین خود مطمئن شوید. نیازی ندارید روی تخت‌های بیمارستانی برای دریافت خدمات درمانی و پزشکی بخوابید؛ در منزل خود و در تختخواب خود و بدون نگرانی چکاب خواهید شد. 
به طور کلی آزمایش چکاپ بارداری شامل مجموعه تست‌هایی است که در هفته‌های مشخصی در دوران بارداری انجام می‌شود. این آزمایشات به منظور تعیین وضعیت سلامت مادر و همچنین مشخص کردن وضعیت جنین و پیشگیری از برخی بیماری های ژنتیکی و خاص که جنین را تهدید می کند، انجام‌ می‌شود. انجام چکاب بارداری در منزل به شما کمک می‌کند تا بدون نگرانی از هیچ موضوعی، مهر تایید سلامت جنین خود را دریافت کنید. 
پزشک زنان در تیم چکاپ بارداری در منزل با توجه به اطلاعاتی که از آزمایشات چکاپ بارداری شما به دست می‌آورد، برای داشتن سبک زندگی سالم اعم از رژیم غذایی سالم، ورزش و تحرک کافی، مکمل های لازم و ... توصیه های لازم را به شما می‌دهد. 

 

چکاپ بارداری در منزل با هوم کا

خدمت ویژه چکاپ بارداری از جمله خدمات مهم در زمینه‌ی آزمایش در منزل است که توسط هوم‌کا ارائه می‌شود. در این خدمت تلاش کرده‌ایم تا نگرانی‌ها و دغدغه‌های حاصل از رفتن به آزمایشگاه و تحمل شلوغی و ترافیک را برای مادران باردار کاهش دهیم. با استفاده از این خدمت می‌توانید در خانه بمانید و با آرامش و راحتی بیشتری، خدمت چکاب بارداری در منزل را انجام دهید. همکاران ما از میان پرستاران متخصص و دوره‌دیده ای انتخاب می‌شوند که در زمینه‌ی نمونه‌گیری از بیماران، تجربه‌ی بسیاری دارند. همچنین ما در هوم‌کا حساسیت بالایی بر روی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هنگام نمونه‌گیری داریم. بنابراین می‌توانید در این زمینه به ما اعتماد کنید. ما نیز تلاش می‌کنیم تا تجربه‌ی خوبی برای شما بیافرینیم.

 

بیشتر بخوانید:
آزمایشات دوران بارداری در منزل
آزمایش دیابت بارداری در منزل
آزمایش قند در منزل
مراقبت های دوران بارداری در منزل
مشاوره روابط زناشویی در دوران بارداری
مشاوره بارداری
آزمایش قند در منزل
آزمایش تیروئید در منزل
چکاپ آقایان در منزل
چکاپ زنان در منزل
چکاپ سالمندان در منزل
سونوگرافی در منزل

دسترسی سریع
سوالات متداول
آیا پرستارها در فرایند چکاپ بارداری در خانه نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند؟
در این زمینه جای نگرانی نیست. تمام پرستارها آموزش‌دیده و با تجربه هستند و در هنگام مراجعه به منزل شما، تمامی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت خواهند کرد و کمترین تماس را با وسایل خانه شما خواهند داشت.
آیا هوم کا مجوزهای لازم را برای انجام چکاپ بارداری در منزل در اختیار دارد؟
بله. نام شرکت ما سفیران سلامت سپینود است و با برند هوم‌کا در حال فعالیت هستیم. مجوز مورد نیاز برای انجام چنین فعالیتی «مجوز ارائه خدمات و مراقبت‌های بالینی در منزل» است که مجموعه‌‌ی هوم‌کا آن را کسب کرده است.
مقالات مرتبط
درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.