هفته سی و دوم بارداری

بارداریزنان و زایمان

شما هفته‌های پایانی دوره بارداری را سپری می‌کنید. احتمالاً از هفته سی و دوم تا زمانی که فرزند خود را در آغوش بگیرید کمی استرس و نگرانی از بابت حفظ سلامت جنین و سلامت به دنیا آمدنش دارید. در هفته سی و دوم شما علائم و نشانه‌های جدیدی را تجربه می‌کنید، هم در بدن خود و هم در جنینی که در رحمتان رشد می‌کند. بهتر این است که با تغییرات طبیعی که در این دوره رخ می‌دهد بیشتر آشنا شوید، یا در مورد خطرات احتمالی این دوره اطلاعات بیشتری کسب کنید تا با آمادگی و آگاهی بیشتری این هفته‌های پایانی را سپری کنید.

جنین در هفته سی و دوم بارداری

جنین در هفته سی و دوم بارداری

حتماً شما هم شنیده‌اید که خیلی از نوزادان با وزنی کم‌تر از ۳ کیلوگرم متولد می‌شوند، پس نمی‌توان در هفته سی و دو بارداری با قطعیت بگوییم که جنین شما در وزن ایده آلی قرار دارد یا خیر؛ چون در مورد رشد وزنی عامل ژنتیک نیز دخیل است و شاید جنینی در مقایسه با جنین دیگر افزایش وزن بیشتری داشته باشد و یا برعکس.

در حالت نرمال جنین باید در هفته سی و دوم بارداری بین ۱۸۰۰ تا ۲۳۰۰ گرم وزن داشته باشد. همچنان کودک برای افزایش وزن فرصت دارد و در چند هفته آتی وزن او حتماً تغییر می‌کند. به‌صورت نرمال قد جنین در هفته سی و دوم بارداری بین ۳۸ تا ۴۱ سانتی‌متر خواهد بود. اگر بخواهیم قد و اندازه جنین هنگام ایجاد شدن را با قد و اندازه‌اش در هفته سی و دوم مقایسه کنیم می‌توانیم یک فندق و خربزه را مقابل قرار دهیم.

با ورود به هفته سی و دوم رشد بدن جنین سرعت پیدا می‌کند و آن‌قدر بزرگ می‌شود که تقریباً همه فضای رحم را اشغال می‌کند. در این دوره دیگر جنین شما کاملاً چرخه خواب‌وبیداری منظمی را تجربه می‌کند. او در ۷۰ درصد اوقات در حالت خواب است و این کاملاً طبیعی است. جالب است بدانید که جنین شما از این هفته می‌تواند خواب هم ببیند. در این هفته جنین هنگام خواب دو پروسه خواب رم و خواب غیر رم را نیز تجربه می‌کند.

اگر از این هفته با جنین صحبت کنید به‌وضوح صدایتان را می‌شنود چراکه حالا هوشیاری آرام نیز به قوه‌های او افزوده‌شده است. اگر صداهای بلندی بیرون از رحم ایجاد شود او می‌تواند بشنود. در این هفته کم‌کم سر نوزاد به سمت پایین و برعکس پاها به سمت بالا تمایل پیدا می‌کنند. جالب است بدانید که این حالت جنین سبب کاهش تنگی نفس مادر می‌شود. ازآنجایی‌که سر جنین کم‌کم به پایین فشار وارد می‌کند طبیعی است که مادر دچار تکرر ادرار شود.

علائم مادر در هفته سی و دوم بارداری

یبوست

به دلیل رشد رحم باعث گرفتگی روده‌های شما می‌شود که به این دلیل یبوست خواهید داشت. برای رفع یبوست مایعات زیاد بنوشید و به اندازه کافی تحرک داشته باشید.

گرفتگی عضلات پا

گرفتگی عضلات یکی از علائمی است که تجربه می‌کنید. ممکن است در ساق پا اسپاسم داشته باشید که معمولا در شب دردناک‌تر است. مطمئن شوید که به‌اندازه کافی کلسیم و منیزیم مصرف می‌کنید.

سرگیجه

احساس ضعف، سبکی سر و سرگیجه ممکن است به دلیل افت قند خون باشد.همیشه همراه خود خوراکی سرشار از پروتئین و کربوهیدرات داشته باشید.

علائم هفته سی و دوم بارداری

بواسیر یا هموروئید

رگ‌های واریسی که در ناحیه راست روده هستند بواسیر هستند که می‌توانند به شدت باعث درد در پشت شوند. اگر این درد را تجربه کردید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

ترشح از سینه

هر چه سینه شما بزرگ‌تر می‌شود ترشحات ان‌هم بیشتر می‌شود که شیر اولیه یا همان آغوز است. برای جلوگیری از ترشح آن می‌توانید از پدهای مخصوص استفاده کنید.

خارش شکم

به دلیل کشیده شدن و خشکی شکم خارش پوست شما بیشتر می‌شود. از کرم‌ها و مرطوب‌کننده ها برای رفع خارش استفاده کنید.

اسهال

عمده دلیل اسهال در هفته سی‌ودوم بارداری به خاطر آنتی‌بیوتیک و آنتی‌اسیدهای موجود در غذاها مثل لبنیات فاقد لاکتوز است. اگر اسهال در کمتر از یک روز متوقف شد مشکلی وجود ندارد؛ اما اگر همراه با درد شکمی، تب، خون، خشکی دهان، سردرد و سرگیجه بود حتماً به پزشک مراجعه کنید.

سونوگرافی در هفته سی و دوم بارداری

در سه‌ماهه آخر بارداری معمولاً سونوگرافی انجام نمی‌گیرد اما باوجوداین برخی از مادران باید حتماً به تجویز پزشک خود سونوگرافی را انجام دهند و مجدداً جنین به لحاظ سلامت موردبررسی قرار بگیرد. برخی از مراکز پزشکی و بهداشتی انجام سونوگرافی سه‌ماهه سوم را الزامی می‌دانند.

در برخی از موارد پزشک متخصص خود شخصاً درخواست انجام سونوگرافی در هفته‌های پایانی را می‌دهد چراکه در مورد سلامت جنین نگرانی‌های مطرح است. این نگرانی‌ها و دلایل ضرورت انجام سونوگرافی در هفته سی و دو و بعدازآن به شرح زیر است:

خونریزی واژن

اگر مادر خونریزی واژینال داشته باشد یا درد در شکم و لگن او را آزار دهد انجام سونوگرافی ضرورت پیدا می‌کند. این سونوگرافی به پزشک کمک می‌کند که علل خروج خون و بروز درد را پیدا کند.

بررسی رشد جنین

گاهی جنین رشد قدی خوبی ندارد و به همین علت پزشک انجام مجدد سونوگرافی را جهت بررسی رشد بدن جنین در این هفته را ضروری می‌داند. گاهی نیز سونوگرافی تنها برای بررسی رشد برخی از قسمت‌های بدن جنین انجام می‌گیرد و همیشه لزوماً به این معنا نیست که خطری جنین را تهدید می‌کند.

نارسایی دهانه رحم

در هفته‌های پایانی جنین فشار بیشتری به دهانه رحم وارد می‌کند، پزشک با استفاده از این سونوگرافی می‌تواند گردن رحم را بررسی کند و مطمئن شود که به خاطر این حرکات جنین گردن رحم گشاد یا کوتاه نشده است.

بررسی سلامت جنین

با انجام این سونوگرافی پزشک می‌تواند حرکات جنین را نیز زیر نظر بگیرید و مطمئن شود که به‌اندازه کافی تحرک دارد. در هفته‌های پایانی سر جنین باید به سمت لگن و پایین باشد با انجام سونوگرافی پزشک می‌تواند از این بابت مطمئن شود، بخصوص اگر نگرانی نچرخیدن جنین نیز مطرح باشد.

پارگی کیسه آب

گاهی مادر خروج مایعی را از واژن مشاهده می‌کند و یا اینکه درد دارد با انجام سونوگرافی می‌توان متوجه شد که آیا نوزاد به‌صورت زودرس متولد می‌شود یا علل دیگری سبب بروز این حالات شده‌اند.

جفت سرراهی

جفت سرراهی به این معناست که جفت دقیقاً جلوی دهانه رحم را گرفته و این موضوع در سونوگرافی‌های قبلی تشخیص داده‌شده است. با انجام سونوگرافی در این هفته می‌توان فهمید که آیا موقعیت جفت تغییر کرده یا خیر.

سونوگرافی در هفته سی و دوم بارداری

زایمان در هفته سی و دوم بارداری

خیلی کم پیش می‌آید که در هفته سی و دوم نوزاد متولد شود، اما خب نمی‌توان مواردی که پیش آمده را هم نادیده گرفت و چنین وضعیتی را کاملاً رد کرد. در مواردی نوزاد در هفته سی و دوم متولد می‌شود که آن‌هم وابسته به دلایلی است. برخی از این دلایل عبارت‌اند از:

 • وجود چند رحم درجنین: گاهی زایمان در هفته ۳۲ و شاید زودتر از آن رخ دهد که به دلیل وجود دو یا چند قل بیشتر در رحم است.
 • ابتلای مادر به عفونت: درصورتی‌که مادر باردار به عفونت مبتلا شود این احتمال وجود دارد که جنین در هفته سی و دوم متولد شود.
 • نارسایی دهانه رحم: نارسایی دهانه رحم یا رحم تحریک‌پذیر را می‌توان دیگر دلیل تولد جنین در سی و دو هفتگی دانست. چراکه رحم تحریک‌پذیر توانایی لازم جهت نگه‌داشتن جنین را بیش از این حدود ندارد.
 • اعتیاد مادر: بارها و بارها متخصصین به مادران تأکید می‌کنند که حتماً پیش از اقدام به بارداری بدن را از مواد مضر پاک‌سازی کنند و اگر اعتیاد به مواد مخدر، الکل و سیگار دارند آن‌ها را کنار بگذارند. خوب است بدانید که مصرف مشروبات الکلی، مصرف مواد مخدر و سیگار کشیدن از دلایل اصلی تولد زودرس جنین بشمار می‌روند.
 • جفت مشکل دارد: گاهی جفت دچار اختلالاتی است و سبب می‌شود که جنین در هفته ۳۲ متولد شود. عدم توانایی جفت در تغذیه و تأمین اکسیژن کافی جنین نیز دیگر دلیلی برای تولد زودرس جنین است.

تغذیه جنین در هفته سی و دوم بارداری

از این هفته به بعد لازم است شما ۳۰۰ کالری بیشتر از نیاز بدن مصرف کنید، چراکه بدن جنین به‌سرعت در حال رشد است و به انرژی بیشتری نیاز دارد.

بیشتر مایعات بنوشید

 • جنین تا وقتی‌که در بدن شماست می‌تواند از اختلالات خونی شما تأثیر بپذیرد بنابراین مراقب باشید که مصرف مایعات شما کم نشود و دچار کم‌خونی نشوید.
 • هرچه بیشتر مایعات بنوشید شانس ابتلا به کم‌خونی کم‌تر شده، حجم خون افزایش پیدا می‌کند و در ضمن خودتان نیز دچار اختلالات گوارشی نخواهید شد.

بدن جنین به کلسیم بیشتر احتیاج دارد

 • از هفته سی و دوم نیاز جنین به کلسیم بیشتر می‌شود، چراکه استخوان‌هایش در حال رشد و تکامل هستند؛ بنابراین لازم است مقداری بیش از نیاز بدن خودتان کلسیم دریافت کنید تا نیازهای بدن جنین نیز برطرف شود.
 • با مصرف به‌اندازه کلسیم در این دوره جذب آهن در بدن شما و جنین بهبود پیدا می‌کند و در ضمن فشارخونتان کنترل می‌شود.
 • کلسیم موردنیاز بدن خود و جنین را بهتر است با مصرف مواد غذایی لبنی و میوه‌ها تأمین کنید.

پروتئین بیشتری میل کنید

 • در هفته‌های پایانی جنین برای افزایش وزن به پروتئین بیشتری نیاز دارد بنابراین باید در هفته حداقل ۴۲۰ گرم گوشت قرمز یا ماهی مصرف کنید.
 • برای تأمین پروتئین موردنیاز بدن فرآورده‌های لبنی، تخم‌مرغ، ماست و شیر کم‌چرب میل کنید.

جمع‌بندی

قطعا طی هفته‌های گذشته استرس و نگرانی‌های شما در مورد سلامت فرزندتان بیشر شده است. برای مقابله با استرس و نگرانی‌ها با افراد خانواده صحبت کنید یا از مشاور مشورت بگیرید. اگر علاقه‌مند بودید در کلاس‌های بارداری شرکت کنید. پیاده‌روی و ورزش بسیار برای شما مفید است زیرا باعث کاهش استرس و کاهش علائم بارداری می‌شود. همچنین انجام آزمایشات دوران بارداری می‌تواند خیال شما را در مورد سلامتی خودتان و فرزندتان راحت‌تر کند.

منبع
whattoexpectverywellfamily

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

پرسش و پاسخ با پزشک هومکا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲ دیدگاه

دکمه بازگشت به بالا