هفته سی و پنجم بارداری

بارداریزنان و زایمان

 

در هفته سی و پنجم بارداری، شما در حال گذراندن آخرین روزها از هشتمین ماه بارداری خود هستید و تنها یک ماه دیگر تا پایان سفر جنین در وجودتان باقی مانده است. کودک شما ممکن است با جابجایی سر به سمت پایین، خودش را برای خروج آماده کند، بنابراین شما بیش از همیشه حرکات او را احساس خواهید کرد.

بدن شما نیز در حال آماده شدن برای زایمان است. بنابراین ممکن است برخی از انقباضات معروف به براکستون هیکس را در عضلات رحم هنگام تمرین برای روز زایمان، احساس کنید. طی این هفته شما وارد مرحله نهایی بارداری خود می‌شوید و زمان زیادی باقی نمانده که شما با کودک خود ملاقات کنید. اگر شما هم وارد این هفته استثنایی شده‌اید و کنجکاو هستید که در مورد تغییرات خود و کودکتان بیشتر بدانید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

هفته سی و پنجم بارداری

تغییرات بدن شما در هفته سی و پنجم بارداری

در هفته ۳۵، حدود ۴ یا ۵ هفته دیگر تا پایان بارداری‌تان باقی مانده. بنابراین شما بیش از هر زمان دیگر به روز زایمان نزدیک‌تر شده‌اید! وزن جنین شما حدود ۲۴۰۰ گرم بوده و طول بدن او ۴۶.۲ سانتی‌متر است. به لحاظ فیزیولوژی طی این هفته در سینهٔ شما توسط غدد شیری، مایعی مشابه شیر به مقدار بسیار زیاد تولید و ترشح می‌شود. نام این مایع آغوز است که مایعی زردرنگ بوده و سرشار از آنتی‌بادی است. غالب زنان باردار هفته‌ها یا حتی ماه‌ها قبل از زایمان شروع به تولید این مایع می‌کنند. اگر لکه‌هایی را روی لباس خود مشاهده کرده‌اید، احتمالاً همان مایع آغوز است.

این نوع شیر یک غذای فوق‌العاده برای نوزادان است به‌طوری‌که به آن طلای مایع نیز گفته می‌شود (شما می‌توانید از پد مخصوص سینه برای جذب شیر اضافی استفاده کنید تا لباس‌هایتان لک نشوند). وقتی نوزاد با آغوز یا شیر مادر تغذیه می‌شود، ضمن حفظ و دریافت تمامی مواد مغذی لازم، از کودک شما در برابر میکروب معده و سایر عفونت‌ها محافظت می‌شود. حدود ۳ تا ۵ روز پس از تولد، تولید شیر به بیشترین حد خود نسبت به گذشته رسیده و سینه‌های شما بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. همچنین با انجام سونوگرافی سه ماهه سوم می توانید از سلامت عمومی جنین برای زایمان اگاهی پیدا کنید.

تشخیص نوع زایمان

طی این هفته با انجام چکاپ‌های مختلف تقریباً مشخص می‌شود که مدل زایمان شما به‌صورت طبیعی یا سزارین خواهد بود. اگرچه بیشتر نوزادان از مسیر طبیعی به دنیا می‌آیند و زایمان سزارین کمتر انجام می‌شود، اما شرایطی وجود دارد (لگن یا فیزیولوژی مادر و وزن نوزاد) که لازم می‌شود پزشک زایمان سزارین را به لحاظ ایمن‌تر بودن آن برای مادر یا جنین نسبت به زایمان طبیعی، انتخاب کند.

برخی از دلایلی که ممکن است برای زایمان، شیوه سزارین توصیه شود عبارت‌اند از:

 • زمانی که کودک شما در حالت بریچ یا در وضعیت غیرطبیعی قرار دارد
 • جفت سرراهی دارید، یعنی وضعیتی که در آن جفت، مانع از خروج ایمن کودک از رحم می‌شود
 • کودک شما از نظر اندازه بسیار بزرگ است به‌طوری‌که از لگن و واژن شما عبور نمی‌کند
 • زایمان قبلی شما سزارین بوده

جنین در هفته سی و پنجم بارداری

در هفته سی و پنجم بارداری، دست‌ها و پاهای کودک شما حجیم‌تر می‌شوند و پوست او به رنگ صورتی درآمده و ظاهر او از حالت چروکیده خارج‌ شده و صاف‌تر می‌شود. ورنیکس که پوششی روی پوست کودک شما است و از آن در برابر مایع آمنیوتیک محافظت می‌کند، نسبت به هفته‌های گذشته ضخیم‌تر می‌شود.

ریه‌های کودک شما به رشد خود ادامه داده و سورفکتانت تولید می‌کند. سورفکتانت ماده‌ای است که به ریه‌های کودک شما کمک می‌کند تا زمانی که خارج از رحم شما است، هوا را جذب کند. مغز و سیستم عصبی کودک شما هنوز در حال تکامل است. در هفته سی و پنجم بارداری، مغز کودک شما تقریباً دوسوم وزنی است که در هفته‌های ۳۹ تا ۴۰ بارداری، یعنی زمانی که نوزاد شما کامل در نظر گرفته می‌شود، وزن دارد. سیستم گردش خون و عضلات اسکلتی او به‌طور کامل توسعه یافته‌اند و احتمالاً به‌منظور آماده شدن برای تولد، به حالت سر به پایین تغییر وضعیت می‌دهد.

اگر در هفته سی و پنجم بارداری دوقلو یا چند قلو هستید، بهتر است علائم زایمان زودرس را بدانید، زیرا در بارداری چندقلویی، احتمال زایمان زودرس حدود ۵۰ درصد بیشتر است. اگر سه‌قلو باردار هستید، حدود ۹۰ درصد شانس بالاتری برای زایمان زودرس دارید. برخی از علائم زایمان زودرس عبارت‌اند از: خونریزی، فشار زیاد در پایین کمر، اسهال شدید و افزایش ترشحات واژن. در صورت مشاهده هر یک از علائم زایمان زودرس فوراً با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود تماس بگیرید.

علائم مادر در هفته سی و پنچم بارداری

احتمالاً در طی این هفته احساس ورم زیاد و ناخوشایندی دارید. همچنین ممکن است در هفته ۳۵ هرکدام از علائم زیر یا تمام نشانه‌های بارداری را به اضافه ویارهای سه ماه اول بارداری داشته باشید. علائم معمول عبارت‌اند از:

 • خستگی مفرط
 • تنگی نفس (مخصوصاً هنگام خواب)
 • تکرر ادرار (به علت بزرگ شدن رحم و فشار آوردن به مثانه)
 • مشکل خواب
 • سوزش سر دل
 • ورم مچ پا، انگشتان دست یا صورت
 • هموروئید
 • کمردرد همراه با سیاتیک
 • سینه‌های حساس و دردناک
 • ترشح مایع آبکی و شیری‌رنگ (آغوز) از سینه شما

مشکل تنگی تنفس شما تقریباً پس از حرکت جنین به سمت پایین و داخل لگن بهبود می‌یابد، به این فرآیند lightening می‌گویند. اگرچه لایتنینگ به کمتر شدن این عارضه کمک می‌کند، اما ممکن است منجر به افزایش تکرر ادرار شود زیرا با بزرگ شدن رحم، کودک شما فشار بیشتری بر مثانه شما وارد می‌کند. اگر بارداری خود را تجربه می‌کنید، احتمالاً پس از مواجه‌شدن با این علائم، احساس اضطراب زیادی را خواهید داشت.

مشکل خواب در هفته سی و پنجم بارداری یک مشکل رایج بین مادران است. سعی کنید به پهلوی چپ بخوابید. بالش بارداری نیز تا حد زیادی کمک‌کننده است. برای برخی از زنان خوابیدن در تخت خواب، تخت بادی یا روی تشک باعث ارامش بیشتر و استراحت شبانه مفیدتری می‌شود. از آزمایش کردن موارد مختلف برای خواب راحت، نترسید زیرا برای گذراندن روزهای آخر بارداری به انرژی زیادی نیاز دارید.

علائم معمول مادر در هفته سی و پنچم بارداری

انقباضات براکستون هیکس

ممکن است طی این هفته انقباضات براکستون هیکس را بیشتر از همیشه تجربه کنید (طول زمان انقباض تقریباً دو دقیقه است). این انقباضات “تمرینی” باعث سفت شدن رحم و آماده شدن آن برای زایمان می‌شود. انقباضات براکستون هیکس ممکن است برای اغلب زنان دردناک باشد.

برخلاف انقباضات واقعی که منظم هستند و در طول زمان با شدت بیشتری افزایش می‌یابند، انقباضات براکستون هیکس نامنظم و غیرقابل‌پیش‌بینی هستند و شدت آن با افزایش زمان بیشتر نمی‌شود. شروع این انقباضات ممکن است با کم‌آبی بدن، رابطه جنسی، افزایش فعالیت فیزیکی یا مثانه پر تحریک شود. نوشیدن آب یا تغییر وضعیت بدن ممکن است باعث تسکین آن شود. توصیه می‌شود زمان انقباضات براکستون هیکس آرامش خود را حفظ کرده و با انجام تمرینات تنفسی زایمان، برای زایمان واقعی آماده شوید.

پیشنهادات لازم به شما

تحقیق در مورد گزینه‌های کاهش درد در حین زایمان

این روزها گزینه‌های پزشکی ایمن و مؤثر زیادی برای کاهش درد در حین زایمان وجود دارد که می‌تواند بخشی از فرایند زایمان را برای مادر قابل‌تحمل‌تر کند. با کمک برخی از روش‌ها می‌توان برنامه‌ای برای زایمان بدون درد ایجاد کرد تا بتوانید هنگام بیرون آمدن نوزادتان با حال بهتری به او خوش‌آمد بگویید! بنابراین مطمئن شوید که در مورد تمام گزینه‌های تسکین درد در هنگام زایمان، ازجمله بی‌حسی موضعی و تکنیک‌های تنفسی، اطلاعات کافی را دریافت کرده‌اید.

تهیه قطره بینی

هورمون‌های بارداری مانند استروژن و پروژسترون باعث تورم غشاهای مخاطی بینی شما می‌شوند. بنابراین با نزدیک شدن زمان زایمان احساس گرفتگی بینی بیشتری می‌کنید. (جای تعجب نیست که این علامت به‌عنوان رینیت بارداری شناخته می‌شود). برای جلوگیری از احتقان بینی، قطره مخصوص بینی تهیه کنید که سوراخ‌های بینی شما را باز نگه دارد. اگر بینی شما اغلب بیش‌ازحد خشک می‌شود، کمی ژل مرطوب‌کننده بینی در هر سوراخ بینی بریزید.

آمادگی برای زایمان

در هفته سی و پنجم بارداری، با توجه به تمام آنچه در مورد بارداری و زایمان خوانده‌اید، در حال حاضر می‌توانید برنامه‌ای که دوست دارید برای تولد نوزادتان داشته باشید را برنامه‌ریزی کنید. برنامه زایمان یک برنامه مکتوب است که در آن به‌وضوح تمام ترجیحات خود را برای قبل، حین و بعد از زایمان بیان کرده‌اید و در خصوص امکان انجام شدن یا نشدن آن با پزشک یا ماما خود صحبت کنید.

داشتن برنامه ایده آل یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید در ماه‌های آخر بارداری برای خود انجام دهید. بنابراین از همین حالا به این‌که دوست دارید این تجربه چگونه پیش برود، فکر کنید. البته به یاد داشته باشید که در نوشتن برنامه انعطاف‌پذیر باشید. زیرا حتی بهترین برنامه‌ریزی‌ها نیز می‌توانند در آخرین لحظه تغییر کنند. بنابراین باید ایده آل‌های زمان زایمان خود را با توجه به امکانات بیمارستان و شرایطتان برنامه‌ریزی کنید و به پزشکان، پرستاران یا ماماها اجازه دهید بهترین تصمیم‌ها را برای شما و سلامت نوزادتان بگیرند.

جلوگیری از بی‌خوابی بارداری

بی‌خوابی بارداری تقریباً ۷۵ درصد از مادران آینده را در اواخر بارداری تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث می‌شود مادران در سه‌ماهه سوم (درست زمانی که بیشتر به خواب نیاز دارند) به‌شدت آسیب ببیند. علاوه بر این، حتی اگر خسته باشید، شکم در حال رشد شما و کودک فعالتان تقریباً مانع از خواب راحت شما می‌شوند.

قبل از رفتن به رختخواب، سعی کنید با یک برنامه آرام‌سازی مثل مطالعه، کم کردن تدریجی نور اتاق‌خواب، گوش کردن به موسیقی آرام، حمام آب گرم و تمرینات مدیتیشن یا تمدد اعصاب، آرام‌آرام به خواب بروید. اگر بعد از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه نتوانستید به خواب بروید، از رختخواب بلند شده و یک کار کوچک و کسل‌کننده برای انجام پیدا کنید، سپس دوباره به رختخواب بروید.

یوگا بارداری را امتحان کنید

امتحان کردن یوگا در هفته سی و پنجم بارداری، یکی از بهترین تصمیماتی است که می‌توانید برای خود بگیرید. یوگا بارداری یکی از روش‌هایی است که ماهیچه‌های لگن را تقویت کرده و باعث زایمان آسان‌تر و بدون دردتر می‌شود. همچنین ثابت‌شده نوزادان و مادران باردار ورزشکار بهتر از سایرین می‌توانند خود را در شرایط مختلف آرام کرده و در طول شب بخوابند. دانشمندان به ارتباط مستقیم و مثبت بین انجام تمرینات ورزشی و تحریک نوزادان از طریق تغییر در ضربان قلب، سطح اکسیژن و همچنین واکنش به صداها و ارتعاشاتی که در رحم مادران هنگام تمرین تجربه می‌کنند، پیداکرده‌اند.

مراقب منابع مخرب مانند قند باشید

شاید فکر کنید که خوردن ماست توت‌فرنگی سالم بوده و برای تغذیه شما مفید است. با توجه به آن چیزی که روی ظرف آن نوشته‌شده، به نظر می‌رسد که بسیاری از ماست‌های میوه‌ای تقریباً به‌اندازه یک آب‌نبات بزرگ قند دارند (البته مسلماً تمام مواد قندی آن شکر اضافه نیست، بلکه شکر حاصل از میوه و شیر است). بنابراین توصیه می‌شود به دنبال ماست‌هایی با کمتر از ۲۰ گرم شکر در هر وعده و در صورت امکان، حتی کمتر (از ۱۰ تا ۱۲ گرم) باشید.

زایمان در هفته سی و پنجم بارداری

اگر قبل از هفته ۳۷ بارداری نوزاد متولدشده باشد، نوزاد شما “نارس” در نظر گرفته می‌شود و اگر قبل از هفته ۲۸ متولدشده باشد، نوزاد شما “بسیار نارس” و ردهٔ تولد پر ریسک قرار می‌گیرد. نوزادانی که بین هفته‌های ۲۰ تا ۲۵ متولد می‌شوند، شانس بسیار کمی برای زنده ماندن بدون اختلالات عصبی دارند.

در هفته سی‌وپنج بارداری کودک شما در حدود یک لیتر از مایع آمنیوتیک شناور است. میزان این مایع اکنون به‌تدریج کاهش می‌یابد تا زمانی که زایمان صورت بگیرد. کلیه‌های او اکنون به‌طور کامل تکوین یافته‌اند و کبد او می‌تواند برخی از مواد زائد را از بدنش خارج کند. بیشتر رشد فیزیکی اولیه او اکنون کامل شده است.

تغذیه در هفته سی و پنجم بارداری

در سه‌ماهه سوم یا هفته سی و پنجم بارداری، مصرف مولتی‌ویتامین قبل از تولد برای اطمینان از تأمین تمام نیازهای مواد معدنی برای رشد جنین در اواخر دوران بارداری بسیار مهم است. غذاهای حاوی چربی‌های امگا۳ که برای رشد مغز کودک شما حیاتی هستند بخورید. غذاهای سالم موردنیاز شما شامل: میوه‌ها، سبزیجات، نان‌های سبوس‌دار، لبنیات کم‌چرب، لوبیا، گوشت بدون چربی و ماهی است. طبق دستور پزشک به میزان مناسب مایعات بنوشید. بنابراین لازم است که در جریان باشید چه مقدار مایع در روز باید بنوشید و کدام نوع از مایعات برای شما بهتر است. همچنین مصرف کافئین را به کمتر از ۲۰۰ میلی‌گرم در روز محدود کنید.

تغذیه در هفته سی و پنجم بارداری

جمع‌بندی

در این مقاله در خصوص ملاحظات و تغییرات جنین و مادر در هفته سی و پنجم بارداری صحبت کردیم. در طی این هفته، شما وارد فاز حساس بارداری خود شده‌اید و لازم است کم‌کم برای زایمان برنامه‌ریزی‌های لازم را داشته باشید. توصیه می‌شود ضمن رعایت رژیم مناسب در بارداری و تحقیق برای مناسب‌ترین بیمارستان و شرایط زایمان، چکاپ‌های بارداری موردنیاز را برای بررسی وضعیت خود و جنین در ماه‌های آخر بارداری داشته باشید.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
tommysbabycenternhsverywellfamily

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲ دیدگاه

  1. روش زایمان توسط پزشک مشخص می‌شه و پزشک شما راهی رو انتخاب می‌کنه که برای شما و فرزندتون کم‌خطرتره
   پس نگران نباشید و به پزشکتون اعتماد کنید

  دکمه بازگشت به بالا