هفته چهارم بارداری؛ علائم، وضعیت جنین و تغذیه در هفته چهارم بارداری

بارداری

 

هفته چهارم بارداری بسیار مهم است زیرا رشد جنین در این مرحله آغاز می‌شود. در هفته چهارم بارداری علائم مشخصی ظاهر می‌شوند که می‌توانند باردار بودن یا عدم بارداری شما را تأیید کنند. با انجام تست بارداری می‌توانید این موضوع را بررسی کنید. برای درک بهتر شرایط خود در هفته چهارم بارداری با مقاله دیگری از مجله هومکا همراه باشید.

شرایط جنین در هفته چهارم بارداری

نوزاد آینده شما در هفته چهارم بارداری به اندازه یک دانه خشخاش است! یک نقطه کوچکی که اندازه آن حدود یک میلی‌متر است. درست است که نقطه‌ای کوچک است اما اتفاقات بزرگی پیش روی آن است. در این مرحله تخمک بارورشده و به رحم شما چسبیده است.

هقته چهارم بارداری

در واقع در حال حاضر هنوز جنین کاملی به وجود نیامده. هم‌اکنون جنین مجموعه‌ای از سلول‌های بلاستوسیست است.در این هفته رشد جنین سرعت پیدا می‌کند و تا پایان این هفته نیمی از بلاستوسیست‌ها تبدیل به رویان می‌شوند. مابقی بلاستوسیست‌ها وظیفه تغذیه و محافظت از جنین را خواهند داشت. رویان انرژی و تغذیه خود را از کیسه زرده دریافت می‌کند. جنین شما توسط مایع آمنیوتیک در داخل کیسه آمنیوتیک احاطه شده است. این کیسه در طول بارداری به‌عنوان یک بالشتک راحت برای جنین عمل می‌کند.

شاید جنین در حال حاضر هیچ شکل مشخصی نداشته باشد، اما هر آنچه که لازم بود از شما و همسرتان به او برسد هم‌اکنون از طریق کروموزوم‌ها به او رسیده. حالا حتی رنگ مو، رنگ چشم‌ها و جنسیت او نیز تعیین شده، اما در سونوگرافی چیزی مشخص نخواهد بود.

 

علائم هفته چهارم بارداری

همان هورمون‌های بارداری که تست بارداری مثبت را به شما نشان دادند، می‌توانند برخی از علائم معمول هفته چهارم بارداری را ایجاد کنند. ازآنجایی‌که در ماه نخست بارداری هستید، ممکن است علائمی شدیدتر نسبت به ماه‌های آینده را تجربه کنید. در ادامه به علائم شایع هفته چهارم بارداری اشاره می‌کنیم.

نفخ

به دلیل هورمون پروژسترون ممکن است کمی نفخ داشته باشید. پس شلوار راحت بپوشید.

گرفتگی عضلات

احساس گرفتگی پایین شکم ممکن است شما را نگران کند اما درواقع نشانه این است که کودک به شکلی صحیح در لایه داخلی رحم قرار دارد. بااین‌حال، هرگونه گرفتگی یا درد شدید در هفته چهارم بارداری چیزی است که قطعاً باید آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

لکه‌بینی

خونریزی خفیف نیز ممکن است در طول هفته چهارم بارداری به دلیل «لانه گزینی» رخ دهد. به خاطر بسپارید که خونریزی لانه گزینی به رنگ قهوه‌ای یا صورتی روشن است. توصیه می‌شود که اگر خون زیاد یا سنگین‌تر وجود دارد و بیش از چند روز طول می‌کشد، به پزشک مراجعه کنید.

نوسانات خلقی

به دلیل نوسانات هورمونی خلق‌وخوی شما بیشتر دچار تغییر می‌شود. تغییرات خلقی در هفته‌های اول تا هفته ۱۲ بارداری بسیار شدید هستند. پس ‌از آن، هورمون‌ها کمی به مرحله تراز می‌رسند و خلق‌وخوی شما بهتر می‌شود.

علائم هفته چهارم بارداری

تهوع صبحگاهی

متخصصان می‌گویند که حدود ۵۰ تا ۹۰ درصد از زنان باردار نوعی حالت تهوع صبحگاهی دارند. تهوع صبحگاهی معمولاً در هفته ۹ بارداری به بدترین حالت خود میرسد و سپس به‌آرامی بهبود می‌یابد و معمولاً در سه‌ماهه دوم به‌طور کامل از بین می‌رود.

خستگی

یکی از شایع‌ترین علائم بارداری در چهار هفته اول، خستگی است زیرا بدن شما سخت تلاش می‌کند تا توپ سلولی کوچک را تبدیل به جنین کند.

درد سینه‌ها

سینه‌های شما متورم و حساس می‌شوند زیرا هورمون‌ها به بدن شما می‌گویند که بچه‌ای در راه است! به همین دلیل، بدن مراحل آماده‌سازی مجاری شیردهی را آغاز می‌کند.

 

بهترین زمان برای آزمایش بارداری

بهترین زمان برای انجام آزمایش بارداری در هفته چهارم زمانی است که از خواب شب بیدار می‌شوید. در این هنگام سطح hCG بیش از دیگر ساعات است و دقت تست افزایش پیدا می‌کند. شاید در آزمایش همچنان تست شما منفی باشد، اما اگر جنین در رحم به وجود آمده باشد حالا قلب، مغز و نخاعش در حال شکل‌گیری هستند.

به گفته وب‌سایت verywellfamily در پایان هفته چهارم بارداری سطح هورمون hCG در بدن مادر افزایش می‌یابد. هرچه مقدار hCG بیشتر شود باعث بروز علائم بارداری و نتیجه مثبت آزمایش می‌شود.

برخی از خانم‌ها به دلیل اینکه خیلی زود آزمایش بارداری می‌دهند با نتیجه منفی آزمایش روبه‌رو می‌شوند. گاهی اوقات این منفی شدن به دلیل پایین بودن سطح hCG است. در صورت نیاز آزمایش بارداری باید تکرار شود.

عدد بتا در هفته چهارم بارداری

ازآنجاکه می‌دانید باردار هستید، نگرانی بعدی شما احتمالاً این خواهد بود که آیا کودک من به‌طور طبیعی رشد می‌کند؟ انجام آزمایش خون گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) می‌تواند به شما در تعیین اینکه پیشرفت بارداری تا چه اندازه خوب بوده است، کمک می‌کند. همچنین محاسبه سن بارداری هم با این روش انجام می‌شود.

در هفته چهارم بارداری یا دو هفته پس از تخمک‌گذاری، سطح hCG در یک بارداری معمولی بین ۱۰ تا ۷۵۰ mIU/ml افزایش می‌یابد. بااین‌حال، محدوده مورد انتظار ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد. اگر قبلاً بچه‌دار شده باشید، سطح HCG شما اغلب بیشتر از حد معمول خواهد بود. اگر بارداری خارج رحمی داشته‌اید، ممکن است سطح hCG شما پایین‌تر از حد طبیعی باشد. سایر مشکلات بارداری نیز می‌توانند باعث پایین آمدن سطح hCG شوند. اگر در مورد سطح hCG خود نگرانی دارید، با پزشک مشورت کنید.

لکه بینی در هفته چهارم بارداری

برخی از زنان در حدود هفته چهارم خونریزی یا لکه بینی کم را تجربه خواهند کرد. این لکه بینی به «خونریزی لانه‌گزینی» معروف است و تقریباً شش تا دوازده روز پس از لقاح موفق اتفاق می‌افتد. خونریزی لانه گزینی اغلب با پریود اشتباه گرفته می‌شود اما درواقع می‌تواند نشانه اولیه بارداری شما باشد. همچنین ممکن است هنگام بارداری در طول رابطه جنسی خونریزی بیشتری داشته باشید. این به دلیل تغییرات هورمونی است که جریان خون در دهانه رحم را افزایش می‌دهد (ممکن است میل جنسی شما را نیز افزایش دهد).

خونریزی لانه گزینی یا لکه بینی معمولاً کم است و نیازی به درمان ندارد. بااین‌حال، اگر در مراحل اولیه بارداری خونریزی شدیدی دارید، باید با پزشک خود مشورت کنید زیرا این حالت ممکن است نشانه سقط‌ جنین یا حاملگی خارج رحمی باشد.

علائم سقط ‌جنین در هفته چهارم بارداری

فکر کردن درباره این موضوع ناراحت‌کننده است اما از هر پنج بارداری، یک مورد، در سه ماه اول به سقط‌ جنین ختم می‌شود. اگر خونریزی خفیف، لکه بینی یا درد معده دارید، این به آن معنا نیست که جنین را سقط خواهید کرد. بااین‌حال، شما همیشه باید با پزشک یا مامای خود صحبت کنید و از او مشاوره بگیرید.

متأسفانه، برای جلوگیری از سقط جنین هیچ کاری نمی‌توان انجام داد. همچنین هیچ‌گونه درمان برای جلوگیری از خونریزی شدید یا عفونت وجود ندارد. در نهایت، بافت حاملگی (جنین، کیسه بارداری و جفت) به‌طور طبیعی از رحم عبور می‌کند. این اتفاق ممکن است چند روز یا حداکثر سه تا چهار هفته طول بکشد.

هنگامی که سقط شروع می‌شود، متوجه لکه بینی و گرفتگی عضلات می‌شوید و سپس، خونریزی شدید آغاز می‌شود. تا زمانی که احساس انقباض کنید، گرفتگی‌ها بدتر می‌شوند و بافت حاملگی از بین می‌رود. برخی از زنان برای تسریع روند درمان، از دارو استفاده می‌کنند. در این حالت، بافت حاملگی به احتمال زیاد ظرف چند ساعت از بین می‌رود.

اگر شما دچار خونریزی، لکه بینی طولانی‌مدت و گرفتگی عضلات شدید بهتر است در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

اگر تمام بافت‌ها به‌طور طبیعی عبور نکنند یا علائم عفونت را داشته باشند، ممکن است نیاز به یک عمل کوچک به نام «اتساع و کورتاژ» داشته باشید.این عمل تحت بیهوشی عمومی تنها پنج تا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد و شما می‌توانید همان روز به خانه بروید. بهتر است در خانه استراحت کنید. برای تسکین درد می‌توانید از «استامینوفن» استفاده کنید. در صورت خونریزی، به جای تامپون از نوار بهداشتی استفاده کنید.

علائم سقط ‌جنین در هفته چهارم بارداری

بایدها و نبایدهای هفته چهارم بارداری

 • لازم است در مدت بارداری مواد غذایی مضر را کاملاً کنار بگذارید و مواد غذایی مغذی را جایگزین کنید
 • وزن خود را کنترل کنید و اجازه افزایش وزن خارج از حدود نرمال را بگیرید، چراکه چاقی و تغذیه ناسالم ریسک ابتلا به دیابت و فشارخون بارداری را افزایش می‌دهد
 • اصلاً مشروبات الکلی مصرف نکنید
 • سیگار کشیدن را متوقف کنید، چراکه سیگار حاوی ۳۰ ماده شیمیایی است که باروری شما را پرخطر کرده و اثرات منفی زیادی بر جنین خواهند گذاشت

تغذیه در هفته چهارم بارداری

در هفته چهارم بارداری بهتر است رژیم غذایی مناسبی را انتخاب کنید تا بتوانید شرایط جنین و وضعیت بدنی خود را در بهترین موقعیت قرار دهید. به‌طورکلی، رژیم شامل مواد غذایی زیر پیشنهاد می‌شود.

مصرف وعده‌های غذایی منظم و سالم

هنگامی‌که از تهوع صبحگاهی رنج می‌برید، ممکن است حفظ تغذیه سالم مشکل باشد؛ اما خوردن وعده‌های غذایی کوچک، منظم و سالم با مایعات زیاد به شما در مبارزه با تهوع کمک شایانی کنند. به‌تدریج، وقتی معده شما سفت‌تر شد، به سراغ وعده‌های غذایی مغذی و متعادل‌تر بروید.

خوردن میوه و سبزیجات تازه

میوه‌ها و سبزیجات تازه باید در رژیم غذایی روزانه شما گنجانده شوند. با انواع غذاهای نشاسته‌ای مانند برنج، نان سبوس‌دار، سیب زمینی و ماکارونی می‌توانید شرایط خود را بهبود بخشید. غذاهای غنی از پروتئین مانند گوشت بدون چربی، تخم‌مرغ، حبوبات و ناگت‌های سویا و غذاهای لبنی مانند شیر، پنیر و کشک نیز باید در رژیم غذایی روزانه شما گنجانده شوند.

مصرف مایعات فراوان

علاوه بر تغذیه سالم باید مایعات زیادی نیز مصرف کنید. توصیه می‌شود روزانه حدود هشت تا ۱۰ لیوان آب بنوشید. به غیر از آب می‌توانید از دیگر انواع نوشیدنی سالم مانند آب کرفس، آب‌هویج، شیرموز، چای سبز و غیره لذت ببرید. همچنین، مصرف الکل را به کلی کنار بگذارید زیر برای جنین مضر است.

تغذیه در هفته چهارم بارداری

محدود کردن مصرف غذاهای سرخ‌کرده

بارداری ممکن است شما را به خورد غذاهای پرکالری تحریک کند. مصرف غذاهای سرخ‌شده را محدود کنید و استفاده از روغن کنجد، روغن زیتون، روغن ذرت و غیره را در دستور غذایی خود قرار دهید. همچنین، مصرف غذاهای فست فودی را کاهش دهید یا به‌طورکلی خوردن آن‌ها را کنار بگذارید.

اقدامات لازم در هفته چهارم بارداری

اگر لکه بینی شما تبدیل به جریان خون شد به پزشک مراجعه کنید. به‌اندازه کافی مایعات بنوشید. در این ماه معمولاً مادران دچار سرگیجه و افت فشار یا اشتهای بیشتر می‌شوند، می‌توانید مواد غذایی سالمی که دوست دارید را میل کنید. سعی کنید در طول روز به‌اندازه کافی آب بنوشید تا دچار نفخ و یبوست نشوید، ضمن اینکه مایعات سبب افزایش جریان خون شما می‌شوند. خوردن ویتامین‌ها را تحت نظر پزشک شروع کنید.

ممکن است احساس خستگی و گرفتگی داشته باشید، بنابراین تمرینات ورزشی سبک انجام دهید تا بدنتان دچار خشکی نشود. تعداد وعده‌های غذایی را افزایش دهید، اما حجم آن را کم کنید تا دچار تهوع و استفراغ نشوید. مصرف مایعات را در شب کاهش دهید تا دچار تکرر ادرار نشوید. مصرف دخانیات و مشروبات الکی را کاملاً متوقف کنید.نکاتی که در این هفته باید بیشتر به آن توجه کنید عبارت‌اند از:

 • اگر پیش از شروع بارداری پزشک زنان را انتخاب نکردید حالا زمان آن فرا رسیده است
 • در صورت تجویز پزشک،آزمایش غربالگری اول را انجام دهید
 • اگر سابقه بیماری و اعتیاد دارید با پزشک در میان بگذارید
 • مصرف مشروبات الکلی را متوقف کنید و سیگار کشیدن را نیز کاملاً قطع کنید
 • با توصیه پزشک مصرف مکمل‌ها را شروع کنید، بخصوص باید در این هفته‌های نخست حتماً برای تشکیل لوله عصبی جنین اسیدفولیک مصرف کنید
 • اگر مبتلا به دیابت هستید تحت نظر پزشک کنترلش کنید
 • رژیم غذایی متناسب با شرایط بارداری را شروع کنید

اقدامات لازم در هفته چهارم بارداری

با مشاهده چه علائمی در هفته چهارم بارداری به پزشک مراجعه کنیم؟

احتمال اینکه خیلی از زنان در این هفته دچار سقط‌جنین شوند وجود دارد و خیلی ناراحت‌کننده نیست. خوب است بدانید که حدوداً ۲۰ درصد بارداری‌ها در این هفته و هفته پنجم به سقط منتهی می‌شوند. به سقط‌جنین در هفته چهارم سقط شیمیایی می‌گویند. در این هفته شما نمی‌توانید از طریق سونوگرافی جنین را ببینید و تنها با انجام آزمایش خون می‌توانید پی به وجود او در رحم ببرید.

نکاتی در مورد هفته چهارم بارداری

در طول هفته چهارم بارداری، جنین کوچک شما در حال لانه گزینی و استقرار در خانه جدید خود در رحم شماست. رحم جایی است که در آن، جنین طی ۳۶ هفته آینده به رشد و توسعه خود ادامه می‌دهد. در این زمان با همسرتان در مورد ترس و هیجان خود در مورد باردار بودن صحبت کنید. به روش‌های خلاقانه برای به اشتراک گذاشتن اخبار بارداری با دوستان و خانواده خود فکر کنید.

یادتان نرود که یک مادر شاد یک نوزاد شاد خواهد داشت. پس سعی کنید در تمام دوران بارداری احساس شادی خود را با انجام کارهای دلخواه حفظ کنید. می‌توانید از برنامه ورزشی مناسب این دوران استفاده کنید. برای این موضوع با پزشک خود مشورت کنید.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
baby-magazine.cothebump
homeca-doctors

مطالب بالا با تایید دکتر بهارک طاوسی تهرانی منتشر شده است.

تخصص پزشک: پزشک عمومی

فارغ‌التحصیل دانشگاه: دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان

شماره نظام پزشکی: 137587

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۵۵ دیدگاه

  1. زهرا عزیز
   برای آگاهی از هزینه‌ها لطفا به وب‌سایت هومکا مراجعه کنید و درخواست خود را ثبت نمایید. یا با شماره ۹۱۰-۲۵۵۹۵-۰۲۱ تماس بگیرید.

  2. سلام من تاریخ پریودم یک هفته عقب افتاده تست دادم و منفی شد. بعضی وقتا علائم قبل پریود مثل دل درد دارم این ماه هم واکسن کرونا زدم. ممکنه به خاطر واکسن باشه؟ بازم باید با بیبی چک تست کنم؟

    1. سلام دوست عزیز
     بی بی چک از هفته دوم به بعد بارداری مثبت می‌شه. بهتره از ازمایش بتا استفاده کنید.

     1. سلام دوست عزیز
      پاسخ این سوال بسته به شرایط و نوع کاری که انجام دادید و سن بارداری متفاوته. برای تایید سلامت جنین سونوگرافی انجام بدید.

      1. سلام پریچهر عزیز
       ممنویم از لطف شما
       عدد بتا تو ماه اول بارداری به شکل زیر هست
       • هفته ۲-۳ بارداری، مقدار عدد بتا در حدود ۷۰-۱۰
       • هفته ۳-۴ بارداری، مقدار عدد بتا در حدود ۷۵۰-۱۰
       مقدار نرمال عدد بتا در خانم‌های غیر باردار هم کمتر از ۵ mIU/mL هست.

       1. سلام سمیرا عزیز
        مواد شیمیایی مثل مواد آرایشی، رنگ، مواد فر و مش، مواد رنگرزی، رنگ‌های نقاشی و چسب‌هایی که استفاده می‌شن، برای سلامت جنین بسیار مضرند.
        مادران باردار اگر در معرض این مواد هستند حتما باید از ماسک استفاده کنند و اگر براشون مقدوره از این مواد دور باشن.

        1. سلام دوست عزیز
         مقدار بتا، شش تا ۱۲ روز بعد از لقاح موفق توسط آزمایش خون تعیین می‌شه. همچنین مقدار عدد بتا، هشت تا ۱۲ روز بعد از لقاح در ادرار مشاهده می‌شه(بی بی چک).
         اگه به بارداری مشکوک هستید آزمایش بتا بدید.

         1. ممنون از اینکه مقالات مارو می‌خونید آتوسا عزیز
          اگر در دوران بارداری به دیابت بارداری مبتلا شید، به این معنی نیست که شما قبل از بارداری دیابت داشتید یا بعد از بارداری بهش مبتلا می‌شید. اما، دیابت بارداری خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ رو در آینده افزایش می‌ده. در صورتی که دیابت بارداری دارید باید تحت نظر پزشک دارو مصرف کنید و در صورت کنترل قند خون آسیبی به جنین شما وارد نمی‌شه و جای نگرانی نیست.
          امیدواریم پاسخ سوالتون رو گرفته باشید.

         2. سلام الان یک ماهه باردارم. قبل از بارداری رژیم لاغری داشتم تو دوران بارداری باید چیکار کنم؟ باید رژیم قطع کنم؟

           1. سلام آیدا عزیز
            بله باید رژیمتون رو قطع کنید چرا که برای رشد مناسب جنین نیاز به تغذیه کامل دارید.

            • سلام من ۲۹تیرباید پریودمیشدم نشدم تست گرفتم کمرنگ بودرفتم آزمایش دردداشتم گفتن مثبت بارداری رفتم بهداشت گفتم این تاریخ بوده گفتن بچه بزرگ که تست معلوم شده وگرنه به دوهفته تست دیده نمیشه بایدبرای سنش بری سونو منم تاریخ خودم این هفته میشه هفته چهارم که تموم کنم کی برم سونوقلبش صداش باش یا بیشتراز۴هفته شده ازنظرشما چی بچه بزرگتر؟

              1. سلام به شما
               اگر پریودها منظم بوده و آخرین پریود هم مانند گذشته بوده از زمان شروع آخرین پریود سن بارداری محاسبه میشه، یعنی در زمان پریود بعدی مادر باردار حدودا یک ماهه محسوب میشه و معمولا در این زمان هم تست خانگی و هم آزمایش خون مثبت میشن.
               معمولا در صورتی که مشکلی نباشه سونوگرافی بعد از اتمام هفته ی ۶ یا هفته ۷م درخواست میشه که قلب جنین هم تپش خودشو شروع کرده باشه.

              1. سلام هانیه عزیز
               فعالیت ورزشی سبک و اصولی در بارداری منعی نداره.مگر در مواردی که پزشک به خاطر شرایط خاص توصیه به عدم فعالیت سنگین کنه.

               1. سلام مرضیه عزیز
                سال نو شما هم مبارک
                ممنون از شما که مطالب ما رو می‌خونین و به ما لطف دارید
                امیدواریم همیشه سلامت باشید

               2. سلام خسته نباشی ۲ روز به موعود مونده پنج روز زیر شکم درد میکرد و حالت تهوع و غذاخوردن حالم بد میشه امکان هست باردار باردار باشم

                • سلام.ممنون از مطالب خوبتون
                 سوال داشتم. من دوبار آز بتا دادم اولی ۳۹۷ و دومی بعد از جهار روز ۲۲۳۷ شد. تو سونو هم نوشته توده کیستیک مشکوک به ساک حاملگی به قطر ۳ سانت دیده میشه. بعد از دو روز رفتم متخصص زنان گفت دو روز بعد بیا برای سونو فقط شیاف پروژسترون داده.
                 آیا امکان داره بارداری من شیمیایی باشه. چقدر امکانش هست بارداریم سالم باشه و به نتیجه برسه.
                 ضمنا ۲۰ اسفند شروع پریودیم بود و بسبار هم نامنظم است

                  1. سلام دوست عزیز
                   ممنون از لطف شما
                   جهت پایش سلامت بارداری باید سونوگرافی رو طبق گفته متخصص زنان مجدد انجام بدین و با توجه به اون سوال شما پاسخ داده بشه.
                   امیدواریم همیشه سلامت باشید.

                  2. سلام من ۴ روز پریودیم عقب افتاده همیشه منظم بوده معده درد و درد در شکم و کمر دارم هنوز تست ندادم ممکنه باردار باشم الان بی بی چک بزارم جواب درست میده؟یا صبر کنم؟

                    1. سلام به شما
                     تنها راه قابل اعتماد بررسی بارداری آزمایش Bhcg هست که الان می‌تونین انجام بدین.

                    2. سلام ممنون از راهنمایی های خوبتون
                     من تو هفته چهارم یا پنجم بارداری بتای من۱۵۰۰شده
                     اصلا این بتا درسته
                     چون سن خودم ۳۵ساله ایا جنین من مشکل داره
                     لطفا راهنمایی کنید ممنون

                      1. سلام به شما
                       ممنون از توجه تون.
                       برای بررسی سلامت جنین باید سونوگرافی انجام داد. غربالگری هم توصیه می‌شه. پزشک متخصص زنان می‌تونه به شما کمک کنه.

                      2. باسلام و خسته نباشید
                       ببخشید من امروز روز پنجمی بود ک عقب انداختم
                       روز سوم تاخیرم بی بی زدم مثبت شد
                       وازمایش بتا هم دادم مثبت شد و عددش ۱۴۳ بود رفتم دکتر سونو گرفتن داخلی هم انجام دادن ولی گفتن چیزی مشاهده نشد
                       الان دیدیه میشه چیزی طبیعی بوده ک چیزی تشون نداد؟
                       فردا باید بتا بدم دوباره روی چند نرمال و خارج رحمی نیست؟
                       میشه هفته چهارمم
                       سی شهریور ۱۴٠۱شدم و بعد نشدم دیگ
                       علائم هم فقط سرگیجه و کمی هم زیر شکمم درد میکنه

                        1. سلام به شما
                         سیر بتا در همراهی سونوگرافی هست که حاملگی خارج رحمی رو تعیین می‌کنه. مضاف بر اینکه رنج کیت‌های آزمایشگاهی متفاوته. از پزشک متخصص زنان کمک بگیرین.

                           1. محدثه عزیز رنج آزمایشگاهی کیت ها فرق داره و نرمال بودن یک مقدار رو باید بر اساس رنج نرمال آزمایشگاه تعیین کرد. نتیجه آزمایشات قبلی هم در بررسی سریال بتا مهمه.

                             1. سلام.من تو هفته چهارم بعد از کاشت هستمو الانمتوجه خونریزی شدم .لطفا راهنمایی کنید.خون رقیق.بتا دومم۲۶۰۰بود

                              • سلام به شما
                               با توجه به مداخله درمانی برای باروری، هرگونه خونریزی مهم هست و باید توسط متخصص زنان بررسی بشه.

                           2. سلام من چهار روز مونده به موعد پریودم سرماخوردگی شدیدی گرفتم شایدم الان که آنفلانزا زیاده انفلانزا بود، تب روی۳۸.۳، کمی لرز، کوفتگی بدن، سردرد، گلو درد، بعدشم ابریزش و سرفه، بعد چهار روز که زمان پریودم شد، تست دادم و فهمیدم باردارم، یعنی هفته جهارم و پنجم بوده، الان خیلی استرس دارم ایا این سرماخوردگی یا انفلانزا برای جنین خطرناک نبوده این اوایل؟ من فقط استامینوفن ساده و دیفین هیدرامین مصرف کردم و تبم چهار روز طول کشید همون ۳۸ یا ۳۸.۳ میرفت بعد با استامینوفن کم میشد، حالا میشه جواب بدید من استرسم کم بشه
                            الان بعد ده روز فقط سرفه هام مونده

                             1. سلام فرزانه عزیز
                              خیر جای نگرانی نیست. داروهای مصرف شده هم درحد دوز مجاز، در بارداری ایمن هستن.

                             2. سلام من طبق اخرین دوره ی پریودم سن حاملگیم هفت هفته هست رفتم سونو و گفت شیش هفته ای و فقط ساک حاملگی دیدن، و گفت جنینی نیست، و گفتن برو ازمایش بتا بده، ازمایش بتای من سه هفته قبل عددش ۱۵۰۰ بوده و امروز باز دادم بعد سه هفته شده بود ۱۹۸۰۰۰ من دو هفته قبلم سونو داده بودم ساک حاملگی کم رنگی دیده شده بود، ولی باز بعد دوهفته و طبق گفته سونو تو هفته شیش جنینی نبود، ولی وقتی ازمایش را گرفتم و بردم حدود سه ساعت بعد از سونو، دکتر گفت باز بشین سونوت کنم ببینم باز سونو کرد و گفت انگار یه چیزی ولی خیلی کوچولو دیدم ولی در حد یه میل، یعنی جنین تشکیل شده؟ اندازش واسه هفته ششم کم نیست، ممکنه تو هفته ی بعد برم رشد کرده باشه، من خودمم نه لکه بینی دارم نه درد فقط تهوعم بیشتر از هفته قبل شده و غذا زیاد نمیتونم بخورم، کمک کنید به من خواهش میکنم

                               1. سلام به شما
                                در اینگونه موارد باید حتما از پزشک زنان کمک بگیرین. معاینه بالینی و بررسی وضعیت جنین مهم هست. سن بارداری بر اساس سونوگرافی قابل اعتماده. بهتره سونوگرافی در مرکز دیگری تکرار بشه.

                               2. سلام خسته نباشید من ۶ .۷ روزه از زمان پریودیم میگذره و پریروز بی بی چک زدم ی خط کمرنگ انداخ رفتم ازمایش خون هم دادم شد ۳۳۵ ولی چون یکم دل درد و تخمدانام ی کوچولو تیر میکشید سونو هم رفتم گفتن خیلی نفطه ریز دیده میشه ب شرح زیر نوشته بود
                                تصویر یک کانون anecho به ابعاد ۲.۵*۴ در کاویته رحم مشاهده میشود . جای نگرانی نیس؟؟؟ اخرین روز پریودیم ۱۷ ماه ۷ بود اینم بگم ک پریودیم نامرتبه

                                • سلام بنده بیستو سه سال دارم آزمایش بتا مشکوک شد در سنو نوشتن تشکیل کیسه دوهفته بعد برای بررسی مجدد سوالم اینه دقیق روز تاریخ پریودیم که ماه قبل نشدم این ماه خونریزی شبیه پریودی دارم آیا سقط شکل گرفته

                                  1. سلام به شما
                                   باید ضمن تکرار آزمایش بتا، برای بررسی بارداری یا سقط، حتما سونوگرافی انجام بشه.

                                   • سلام من چار هفته از پریودم گذشته ولی علائمی ندارم شایدم دارم خدم نمیدونم ولی چن وقته بد غذا شدم ینی خیلی گرسنم ضعف میکنم غذا ک میاد بی میل میشم یکم میخورم دیع نمیخورم گاهی هم ینی هفته پیشی صب تا شب حالت توع داشتم و گاهی ی حالت توع کم میگیرم باز خوب میشع خیلی هم تشنم میشع سریع خیلی آب میخورم بازم زود زود تشنم میشع یبوست هم دارم هر از گاهی زیاد حاملم؟!

                                   • سلام.بار دومه میپرسم وجواب نگرفتم.من تو هفته چهارم بارداری هستم.کاشت کردم دیشب خونریزی داشتم.کم و رقیق .ازمایش بتا اول۶۵۰ و دو رز بعدش۲۷۰۰بوده.لطفا راهنمایی بفرمایید خونریزی چی بوده

                                     1. سلام به شما
                                      سوال قبلی شما هم پاسخ داده شد. با توجه به اینکه کامنت‌های سایت جهت مشاوره غیراورژانس و افزایش آگاهی هست، در مدت زمان مشخصی پاسخ داده می‌شن و فوری نیستن، فلذا محل مناسبی برای مشورت اورژانسی نیست. پس در موارد فوری باید به صورت حضوری له پزشک مراجعه کنین.
                                      با توجه به انجام مداخله باروری، هرنوع خونریزی باید توسط متخصص زنان بررسی بشه. بدون معاینه و بررسی چطور امکان تشخیص علت وجود داشته باشه.

                                       1. سپاس🙏💝خونریزی زیاد نبود.و خوشبختانه قطع شد.نگرانی من این بود که حتما نباید خونریزی داشته باشم یا طبیعی هستش.و اینکه متاسفانه داخل شهر نیستیم و دسترسی ب متخصص نداریم ب راحتی

                                      • با سلام و خسته نباشید خدمت شما ،،من ۳۸ سالمه یه پسره به سال و ۵ ماه دارم ،تاریخ پریودی قبلی من۹/۹/۱۴۰۱بود،فرص ال دی و تو بعد پریودی نخوردم ،۱۴۰۱/۱۰/۹پریودم شدم البته با این تفاوت ک پریودیم تا نه روز ژول کشید و بعد از اون تبدیل ب لکه بینی شد و تا هفده روز ادامه داشت ،دکتر ک رفتم سونوگرافی واژینال انجام داد گفت هیچی مشخص نیس ،و آزمایش هورمون و بارداری برام نوشت ،،جواب آزمایش و ک بعداز یه هفته اومد زده بود ک باردارم و عددبتا ۵۶۶.۷بود ،اگه میشه لطف کنید راهنماییم کنید چون من هنوز باور ندارم ک باردارم،ب نظر شما با اون همه خونریزی و لکه بینی احتمال داره ک بچه سقط شده باشه؟دیروزم تا بی بی چک زدم فورآ دو خط پررنگ مشخص شد ،،و سه شنبه نوبت سونوگرافی دارم،،هیچ حالت تهوع یا علائم بارداری هم ندارم ،،اگه میشه لطف کنید بگید که ب نظر شما باردارم یا ن؟بعد تو دوران شیر دهی اگه باردار باشم تا چند وقت میتونم ب پسرم شیر بدم؟؟؟

                                        1. سلام به شما
                                         بارداری به نظر ما یا شما نیست. برحسب انجام آزمایش تایید می‌شه که عدد بتا نشان دهنده بارداری مثبت هست. در مورد احتمال سقط هم صرفا سونوگرافی می‌تونه نشان بده. برای شیردهی باید وضعیت بدنی شما و وضعیت بارداری جدید بررسی بشه. اون در اولویت هست.

                                        دکمه بازگشت به بالا