هفته پنجم بارداری + علائم مادر، وضعیت جنین، تغذیه و علائم سقط جنین در هفته پنجم بارداری

بارداری

 

هفته پنجم بارداری معمولاً زمانی است که بانوان متوجه بارداری خود می‌شوند. طی این زمان یک دوره قاعدگی به تأخیر افتاده و در صورت انجام آزمایش بارداری جواب آزمایش مثبت خواهد شد. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با تغییراتی که در هفته پنجم اتفاق می‌افتد آشنا کنیم و اطلاعات لازم و کافی را با شما در میان بگذاریم. پس اگر می‌خواهید بدانید که در پنجمین هفته بارداری چه چیزهایی در انتظار شماست حتماً تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

جنین در هفته پنجم بارداری

جنین در هفته‌های اول ازجمله هفته پنجم بارداری اندازه بسیار کوچکی دارد و قابل تشخیص نیست. در این دوران هم‌زمان با تشکیل کیسه زرده، قلب جنین نیز شروع به تپش و فعالیت می‌کند. اندازه رویان در پنجمین هفته بارداری دو میلی‌متر و وزن آن حدود تنها یک گرم می‌باشد. درواقع از ابتدای هفته چهارم بارداری، رشد اندام‌های درونی نیز آغاز می‌شود.

جنین در هفته پنجم بارداری

در پنجمین هفته بارداری کبد و طحال، تولید سلول‌های خونی را به عهده می‌گیرند تا نیاز به کیسه زرد نیز از بین برود، حفره‌های مجزای قلب شروع به تشکیل شدن می‌کنند و روده‌ها نیز رشد می‌کنند. درواقع رشد جنین از هفته‌های اولیه بارداری و هفته پنجم شروع شده و تا دوماهگی به‌سرعت ادامه پیدا می‌کند و چانه، بینی، گردن، چشم‌ها و گوش‌ها نیز تشکیل می‌شوند.

طی این دوران جنین تنها به اندازه نوک یک خودکار و تقریباً دو میلی‌متر است، به‌این‌ترتیب نمی‌توان آن را جنین نامید بلکه رویان نامیده می‌شود. قلب جنین در هفته پنجم ضربانی نسبتاً ثابت دارد، اما شما نمی‌توانید از طریق سونوگرافی صدای قلبش را بشنوید. لازم است حداقل ۱۴ روز دیگر زمان سپری شود تا صدای ضربان قلبش از طریق سونوگرافی قابل‌تشخیص باشد.

 

تغییرات مادر در هفته پنجم بارداری

بدن مادر طی این هفته، تغییرات هورمونی، جسمی، روحی و عاطفی بسیار زیادی دارد. چون در این زمان سطح هورمون‌های بارداری به‌سرعت رشد کرده و رحم مادر نیز به‌سرعت شروع به رشد می‌کند و پنجمین هفته حاملگی را می‌توان زمان آغاز تغییرات اساسی در مادر و فرزند نامید.

در این هفته اغلب مادران دچار لکه بینی جزئی می‌شوند و این اصلاً جدی نیست، مگر اینکه خونریزی شدید باشد که در این صورت باید موضوع با پزشک درمیان گذاشته شود. در این هفته مادر بیش از قبل تغییرات روحی و روانی را تجربه می‌کند. مثلاً ممکن است به هر دلیلی گریه کند یا دچار اضطراب و هیجان شود. جالب است بدانید در این دوره حتی گاهی احساس گناه هم به سراغ او می‌آید.

در این دوره معمولاً مادران مردد هستند که می‌توانند موضوع بارداری را با دیگران در میان بگذارند یا خیر. چون سه‌ماهه نخست مرحله حساسی در شکل‌گیری و رشد جنین محسوب می‌شود و گاهی جنین از دست می‌رود. توصیه می‌کنیم تا عبور از چند ماه نخست این موضوع را با افراد نزدیک زندگیتان درمیان بگذارید.

عدد بتا در هفته پنجم بارداری

هورمون hCG، که بیانگر عدد بتا است، بعد از تشکیل شدن جفت، از سلول‌های جفت ترشح شده و بعد از برقراری ارتباط خونی بین جنین و رحم وارد سیستم گردش‌خون مادر می‌شود. در تمام جدول‌های بتا، هنگامی‌که میزان HCG کمتر از پنج mIU/ml باشد نشان‌دهنده عدم بارداری است و اگر بیشتر یا مساوی با ۲۵ mIU/ml باشد باردار بودن را نشان می‌دهد. جالب است بدانید عدد بتا در خانم‌های باردار هر دو یا سه روز یک بار دوبرابر می‌شود.

عدد بتا در هفته پنجم بارداری

علائم هفته پنجم بارداری

علائم بارداری بسیار متنوع و متفاوت هستند، به‌طوری‌که ممکن است دو زن که هر دو بارداری سالمی دارند تجربه‌های مختلفی از بارداری داشته باشند و علائمشان به هیچ عنوان به هم شباهت نداشته باشد. حتی علائم بارداری در یک زن در بارداری‌های مختلف نیز ممکن است متفاوت باشد.

برای مثال میزان حالت تهوع صبحگاهی شما نسبت به بارداری قبلی کمتر یا بیشتر شده باشد. اما به‌طورکلی افزایش میزان هورمون پروژسترون و هورمون‌های گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) مسئول بروز علائم مختلف و متفاوت در دوران حاملگی هستند. ممکن است در دوران بارداری همگی و یا برخی از این علائم را تجربه کنید که کاملاً طبیعی است:

 • تکرر ادرار
 • خستگی
 • گرفتگی شکم
 • خون‌ریزی از واژن
 • حساس شدن حس بویایی
 • تهوع در هنگام صبح
 • سبکی سر و احساس گیجی
 • تغییرات در اندازه و یا حساسیت سینه‌ها و یا بروز لک در این ناحیه
 • افزایش ترشحات واژن
 • تغییرات و نوسانات خلقی و روحی
 • هوس کردن و یا بیزاری از خوراکی‌های خاص
 • یبوست

همچنین وب‌سایت معتبر whattoexpect در مورد نشانه‌های اولیه بارداری می‌گوید اولین علائم بارداری در بدن مادر خستگی است. حساس‌شدن سینه‌ها به لمس و حالت تهوع هم از علائم دیگر بارداری است.

کمردرد در هفته پنجم بارداری

در طی این دوران با بزرگ شدن رحم و تغییرات هورمونی ممکن است مادر کمردرد را نیز تجربه کند. لازم به ذکر است که اگر مادر سابقه مشکلات مرتبط با کمر مانند کمردرد و یا دیسک کمر داشته باشد احتمالاً شدت این دردها نیز بیشتر خواهد بود.

نکته‌ای که باید بدانید این است که اگر کمردرد خفیف بود پس کاملاً طبیعی و از علائم معمول در هفته پنچم است. اما اگر کمردرد شدت گرفت و با علائمی مثل احساس گزگز و سوزن سوزن شدن در پاها همراه بود بهتر است به یک ارتوپد یا متخصص مغزواعصاب مراجعه کنید.

 

خونریزی در هفته پنجم بارداری

همان‌طور که بالاتر به آن اشاره کردیم خونریزی در هفته‌های اول بارداری می‌تواند ناشی از لانه گزینی باشد و تا وقتی که همراه با درد شدید و لخته خون نباشد طبیعی است. اما از دلایل دیگر خونریزی در هفته پنچم می‌توان به این پدیده اشاره کرد که گردنه رحم پر از رگ‌های خونی است که این رگ‌های خونی در بخش خارجی گردن رحم بسیار نازک و حساس هستند و پارگی آن‌ها ممکن است باعث لکه بینی یا خونریزی خفیف شود. اما مجدداً اگر خونریزی شدت پیدا کرد و رنگ خون پررنگ‌تر شد و یا همراه با لخته خون بود سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

درد زیر شکم

دردهای شکمی یا درد زیر شکم به علت کشش دیواره ی رحم و یا کاشت تخمک در رحم در این زمان از بارداری کاملاً طبیعی است و ممکن است با اسپاسم و گرفتگی و نفخ نیز همراه باشد. شرایطی مانند تغییر موقعیت و سرفه و عطسه نیز می‌تواند درد و گرفتگی زیر شکم را تشدید کند که البته حالتی گذرا است، اما اگر دردهای زیر شکم بیش‌ازحد تحمل شما شد حتماً با پزشک خود تماس گرفته و موضوع را اطلاع دهید.

علائم اولیه بارداری

لکه بینی در پنجمین هفته بارداری

مسلماً اولین هفته‌های بارداری برای خانم‌ها می‌تواند گیج‌کننده و استرس‌زا باشد و باعث شود هر خونریزی را به‌عنوان سقط تلقی کنند اما درواقع اصلاً این‌طور نیست. اگر در این هفته لکه بینی داشتید، نباید خیلی نگران شوید. به خاطر بسپارید که هر لکه خونی به معنای سقط‌جنین یا بروز اختلال در روند بارداری نیست.

شایع‌ترین علت خونریزی خفیف در این دوران لانه‌گزینی است. اگر تخمک‌گذاری کمی بعد از آخرین قاعدگی باشد به احتمال زیاد خونریزی ناشی از لانه‌گزینی در پنجمین هفته بارداری رخ می‌دهد.  این یکی از علائم معمول بارداری است اما شما اگر قبلاً تجربه سقط‌جنین داشتید بهتر است با جدیت بیشتری با آن برخورد کنید. لازم است میزان خونریزی را تحت نظر بگیرید، به رنگ آن دقت کنید و اگر لخته زیادی در خونریزی خود دیدید نشانه‌ها را به پزشک اطلاع دهید.

سونوگرافی در هفته پنجم بارداری

پنجمین هفته بارداری را می‌توان آغاز دوران جنینی نامید چون تا قبل از آن جنین به‌صورت کامل شکل نگرفته است. در همین دوران جفت نیز همراه با دیگر اعضای بدن جنین مانند قلب شروع به کار می‌کند.

در هفته پنچم ساختارهای بدن جنین مثل مغز، نخاع و قلب شروع به شکل‌گیری می‌کنند. اما بااین‌حال ممکن است که تا حدود یک یا دو هفته دیگر در سونوگرافی مشخص نشود. به‌طورکلی توصیه می‌کنیم که تا وقتی میزان بتا سه‌رقمی یا زیر ۱۰۰۰ است سونوگرافی انجام ندهید.

تغذیه مناسب برای هفته پنجم بارداری

پیروی کردن از یک رژیم غذایی کامل در دوره بارداری یکی از واجبات مراقبتی هر مادری است. انتخاب غذاهای سالم و اجتناب از مصرف خوراکی‌های ناسالم در هفته‌های ابتدایی بارداری نه‌تنها برای جنین بلکه برای حفظ سلامت مادر نیز بسیار حائز اهمیت است.

تغذیه مناسب برای هفته پنجم بارداری

دقت کنید که قرار نیست در این ۹ ماه بیش از حد غذا بخورید، بلکه باید سبک غذا خوردن خود را به سمت سالم خواری سوق دهید. مصرف سبزیجات و میوه‌ها را افزایش دهید.  مصرف مواد غذایی مانند انواع ویتامین‌ها، پروتئین و کلسیم به‌اندازه لازم بسیار مهم است. بیشتر پروتئین‌های فاقد چربی میل کنید.

آجیل و غلات کامل تاثیری زیادی در حفظ سلامت شما و جنین و همچنین افزایش انرژی شما خواهند داشت. لبنیات نیز ازجمله مواد غذایی باارزش غذایی بالا هستند که می‌توانید مصرف کنید. همچنین استفاده از موادغذایی سبوس‌دار مانند برنج قهوه‌ای و ماکارونی و استفاده از نان‌های سبوس‌دار به‌جای نان سفید مناسب‌تر است.

علاوه بر این تمامی مادران باید در هشت هفته اول بارداری اسیدفولیک مصرف کنند. در کنار اسیدفولیک مصرف ویتامین D و امگا۳ را نیز در برنامه خود بگنجانید.

مواد غذایی دیگری که باید بیشتر از آن‌ها استفاده شود، میوه و سبزیجات است. تمام مادران در تمام طول دوران بارداری باید از استفاده از الکل، سیگار، کافئین و دیگر موادمخدر و انواع داروها بدون مشورت و تأیید پزشک خودداری کنند.

سقط جنین در هفته پنجم

در برخی از مادران احتمال اینکه سقط‌جنین در این هفته رخ دهد وجود دارد. در این اتفاق ناخوشایند دلایل بسیاری دخیل هستند. ازجمله علل عمده سقط‌جنین در هفته پنجم می‌توان به اختلالات آناتومیکی رحمی، اختلالات ژنتیکی و کروموزومی، مصرف داروها و اختلال تیروئید اشاره نمود.

رایج‌ترین نشانه سقط جنین، خونریزی واژن است. اگر خونریزی در طی این دوران شدید و همراه با لخته باشد و درد و گرفتگی در نواحی شکم، کمر و لگن را نیز به دنبال داشته باشد باید سریعاً با متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید. ناگفته نماند که انجام آزمایش غربالگری اول با مشورت پزشک می‌تواند ریسک بارداری را برای مادر و جنین مشخص کند.

مراقبت پزشکی هفته پنجم

مراقبت پزشکی در هفته پنجم با توجه به شرایط مادران متفاوت خواهد بود. به‌عنوان‌مثال مادری که به‌صورت طبیعی باردار شد مراقبت‌های پزشکی متفاوت از مادری که با اقدامات درمانی صاحب فرزند شده دریافت خواهد کرد. اما خلاصه مراقبت‌های پزشکی این هفته به این صورت است که شما برای انجام سونوگرافی مجدداً به پزشک مراجعه می‌کنید.

در هفته پنجم از طریق سونوگرافی شکمی چیزی مشاهده نخواهد شد، اما در سونوگرافی واژینال ساک بارداری به قطر ۳  الی ۹ میلی‌متر دیده می‌شود. در این هفته معمولاً پزشک توصیه‌های بیشتری در مورد چگونگی مراقبت از خود و جنین خواهد کرد. تحت نظر متخصص مکمل‌ها و مواد غذایی که حافظ سلامت شما و رشد جنین هستند را مصرف کنید و آزمایشات دوران بارداری را انجام دهید.

مراقبت پزشکی هفته پنجم

خود مراقبتی‌های هفته پنجم بارداری

در این هفته به دلیل تغییرات هورمونی که در بدن مادر ایجاد می‌شود، مادر علائم و تغییرات زیادی را تجربه می‌کند. اما می‌توان با خود مراقبتی درست اثرات ناخوشایند تغییرات بدن در هفته پنجم را کم کرد.

در هفته پنجم ممکن است دچار افت فشار شوید، بنابراین استراحت کافی برای شما ضروری است. در طول روز غذای کافی و مقوی میل کنید. سعی کنید غذا را در حجم کم میل کنید تا دچار حالت تهوع نشوید. برای اینکه اضطراب و استرس بر شما غلبه نکنند، بیشتر مایعات بنوشید. اگر دچار سردرد و بی‌حالی شدید نگران نشوید، این به خاطر کاهش آب بدن و تغییرات هورمونی است.

باز هم به دلیل تغییرات هورمونی به‌احتمال‌زیاد دچار تکرر ادرار می‌شوید، بنابراین برای عدم خستگی رفت‌وآمد به سرویس بهداشتی ترجیحاً اتاقی را برای استراحت انتخاب کنید که مسیرتان را کوتاه‌تر کند. چکاپ‌های پزشکی را جدی بگیرید و در موعد مقرر به پزشک خود مراجعه کنید. اگر علائم به‌خصوصی در خود مشاهده کردید حتماً به پزشک اطلاع دهید.

علائم نیازمندی مراجعه به پزشک در هفته پنجم

تفاوتی ندارد که شما کدام هفته از بارداری هستید، هرزمانی نشانه‌های غیرطبیعی مشاهده کردید باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید. اما در هفته پنجم اگر شما دچار لکه بینی غیرمعمول شدید و نشانه‌های دیگری همچون تپش قلب، ضعف، درد لگنی و شکمی، خونریزی واژینال، انقباض شکمی و خروج بافت از واژن را نیز مشاهده کردید باید موضوع را جدی بگیرید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید.

نبایدهای هفته پنجم حاملگی

همان‌طور که اشاره کردیم هفته پنجم زمانی است که قلب و دیگر اندام‌های بسیار مهم بدن جنین در حال تکامل و رشد هستند و به آن رویان گفته می‌شود. در مرحله رویان جنین بسیار آسیب‌پذیر است و لازم است مادر مراقبت‌های بیشتری انجام دهد.

در هفته پنجم بارداری نباید در معرض اشعه‌های مضر همچون اشعه ایکس قرار بگیرید. بدون تجویز پزشکتان اصلاً دارو مصرف نکنید. در معرض اشعه‌های فیزیوتراپی یا مادون‌قرمز قرار نگیرید. اگر به حمام و سونا علاقه‌مندید در این دوره فراموشش کنید. از رنگ مو و هر ماده‌ای که ترکیبات شیمیایی دارد استفاده نکنید.

بااینکه جگر ماده غذایی مفیدی است اما در مصرف جگر زیاده‌روی نکنید. برای مصرف برخی از ویتامین‌ها همچون ویتامینA با پزشک خود صحبت کنید. مواد غذایی که حاوی سرب و ترکیبات نگهدارنده هستند مصرف نکنید.

نبایدهای هفته پنجم حاملگی

پرسش‌های متداول

اندازه جنین در هفته پنجم چقدر است؟

جنین در هفته پنجم بسیار کوچک و حدود دو میلی‌متر و اندازه نوک خودکار است و درواقع هنوز رویان است و به جنین تبدیل نشده.

علائم بارداری در هفته پنجم بارداری چیست؟

ممکن است در هفته پنجم بارداری علائمی مثل خستگی، گرفتگی شکم، خونریزی از واژن، حساس شدن حس بویایی، تهوع در هنگام صبح، سبکی سر و احساس گیجی، تغییرات در اندازه و یا حساسیت سینه‌ها و یا بروز لک در این ناحیه، افزایش ترشحات واژن، تغییرات و نوسانات خلقی و روحی، هوس کردن و یا بیزاری از خوراکی‌های خاص، یبوست را تجربه کنید.

آیا خونریزی در این هفته خطرناک است؟

خون‌ریزی خفیف و خون صورتی‌رنگ در این دوران طبیعی است و داشتن این علامت اتفاق خطرناکی نیست. اما اگر خونریزی شدیدتر و پررنگ‌تر شد و با درد شکم و لگن همراه شد حتماً به پزشک مراجعه کنید

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا به‌صورت مفید به نکاتی که باید در هفته پنجم بارداری انتظار آن‌ها را داشته باشید اشاره کنیم. این دوران با تغییرات روحی و روانی، هورمونی، ظاهری، عاطفی و جسمی زیادی همراه است که تقریباً تمام آن‌ها به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می‌شوند. بارداری یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین دوران زندگی زنان است و با داشتن اطلاعات لازم و انجام اقدامات ضروری می‌تواند به یکی از بهترین ماه‌های زندگی زن نیز تبدیل شود. همچنین برای اطمینان از سلامت خود و فرزندتان آزمایشات دوران بارداری و چکاپ‌های منظم را انجام دهید.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
babycenterverywellfamily
homeca-doctors

مطالب بالا با تایید دکتر سیدحسن مرتضوی منتشر شده است.

تخصص پزشک: پزشک عمومی

فارغ‌التحصیل دانشگاه: دانشگاه علوم پزشکی اراک

شماره نظام پزشکی: 155058

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۳۷ دیدگاه

  1. این سوال رو خیلی از خانم‌های باردار می‌پرسند
   خیر، یکی از مواردی که می‌تونه باعث خونریزی شه سقط جنین هست ولی علت‌های دیگه ممکنه خونریزی ناشی از لانه گزینی جنین، ناکافی بودن سطح پروژسترون، خونیزی بعد از رابطه ی جنسی به‌دلیل پرخونی بافت دهانه ی رحم در زمان بارداری و یا بارداری خارج رحمی باشه. بهتره در صورت بروز همچین اتفاقی با پزشک مشورت شه.

    1. سلام وقت بخیر من ناخنکارم و دوروزه متوجه شدم باردارم طبق سونوگرافی واژینال الان هفته پنجممه، و من برای اسفندماه از یک ماه پیش به مشتریام وقت دادم میخواستم بدونم میتونم کارم ادامه بدم حداقل تا آخر این ماه ؟ من فقط لاین ژل کار میکنم و با لیکوئید و پودر در تماس نیستم‌.

      1. سلام لیلی عزیز
       مواد شیمیایی مثل مواد آرایشی، رنگ، مواد فر و مش، مواد رنگرزی، رنگ‌های نقاشی و چسب‌هایی که استفاده می‌شن، برای سلامت جنین بسیار مضرند.
       مادران باردار اگه در معرض این مواد هستند حتما باید از ماسک استفاده کنند و اگر براشون مقدوره از این مواد دور باشن.
       بهتون توصیه می‌کنیم سلامت جنین رو در اولویت قرار بدید

     1. سلام من امروز ۵هفته ویک روزه هستم از دیشب لکه های قهوه‌ای بدون دردمیبینم البته یه دیشب دیدم تموم امروزصبحم بیدارشدم یه مقدار درادرار مشاهده کردم.خیلی استرس بهم واردشده میخواستم دلیلش رو بدونم کمکم کنید

       1. سلام زهرای عزیز
        این مورد میتونه به دلیل تغییرات هورمونی باشه و الزاما نشان از وجود یک اختلال نداره. اما با توجه به حساس بودن برهه ابتدایی بارداری، بهتره به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین و معاینه بشین.

       2. سلام من تو هفته پنجم دیرو خونریزی کردم نه درد داشتم ن هیچی دکتر ک رفتم گفت سقط شده سونو شکم و واژینال هم چیزی نشون نداد از وجود جنین ولی ازمایشم مثبت بود…سردرگمی…نمیدونم چیکارکنم.میترسم استراحتی بشم…بنظرتون دکترم عوض کنم؟

        1. این روش یکی از روش‌های سریع و ساده تشخیص بارداریه که هورمون hcg رو در ادرار بررسی میکنه و معمولا دیرتر از آزمایش خون می‌تونه بارداری رو تایید کنه و به اندازه ی آزمایش خون دقیق نیست ولی در صورت رعایت صحیح دستورالعمل تست، کمک‌کننده هست.

         1. شما باید پزشک رو از بارداری خود مطلع کنین، در صورت ضرورت انجام، تمهیدات لازم برای هر چه کمتر آسیب دیدن جنین برای شما انجام می‌شه.

         2. استرس منو ول نمیکنه. هفت هفته هست که باردارم
          همش نگرانی دارم که چطور قراره تحمل کنم ۳۳ هفته دیگه بگذره. لطفا راهنماییم کنید.

           1. دوران بارداری شرایط جدیدی رو برای مادر به‌وجود میاره که هر چقدر آگاهی از فرایند بیشتر بشه قطعا استرس کمتر می‌شه. سعی کنین درباره ی وضعیتتون مطالعه کنین و از پزشکتون مواردی که نگرانتون میکنه رو بپرسین.
            امیدواریم این دوران به سلامت بگذره براتون

            1. مصرف ویتامین دی بسته به میزان ذخیره در بدن مادر مادر متفاوته ولی طبق دستورالعمل کشوری مصرف روزانه ویتامین دی هزار واحدی برای خانم‌های باردار تا انتهای بارداری توصیه شده.

             • سلام سال نو مبارک.بتای من تو هفته پنج ۸۷۴ هست و سه روز قبلش ۴۵۶ بوده یعنی دوبرابر نشده.شکم درد هم دارم بدون لکه بینی.آیا دو برابر نشدن بتا حتما منجر به سقط میشه؟ممنونم از پاسخگوییتون

               1. سلام سال نو شما هم مبارک باشه
                با توجه به اینکه عدد بتا شما دقیقا دو برابر نشده نمیشه گفت حتما سقط صورت گرفته.
                اما با توجه به درد شکم بهتره توسط پزشک معاینه بشید و در صورت نیاز مجدد بتا چک بشه.
                امیدواریم همیشه سلامت باشید

              • سلام خواستم به مادرایی که باردار هستن این رو بگم که درسته که دوره بارداری خیلی سخته ولی واقعا شیرینه
               بچه من الان یک ماهشه و خیلی حس خوبیه وقتی میبینم این روزها با سلامتی گذشت
               امیدوارم برای همه همین قدر راحت بگذره
               ممنون از مطالب مفیدتون

                1. سلام دوست عزیز
                 از شما ممنونیم که تجربه خودتون رو به اشتراک گذاشتید و خوشحالیم که تونستید این دوران رو با سلامتی پشت سر بذارید
                 امیدواریم همه مادرها تجربه راحتی از این دوران داشته باشن

                   1. سلام دوست عزیز
                    در طی بارداری، تمام موارد خونریزی، باید با پزشک زنانی که پزشک معالج خودتون هست، در میان گذاشته بشه.

                  1. سلام من بد ۱۱ سال باردارشدم الان ۶ هفته هسم ولی لک ها صورتی همراه با درد شکم وکمر دارم استرس دارم میشه بگید چکار کنم

                    1. سلام به شما
                     جای نگرانی نیست. اما برای سلامت بارداری تحت نظر پزشک متخصص زنان باشین و سونوگرافی بدین.

                    1. سلام همراه گرامی
                     این سوال رو خیلی‌ها می‌پرسند
                     بله در هفته های اول امکانش هست که به خاطر این که سطح هورمون hcg به اندازه ی قابل شناسایی بالا نرفته نتیجه کاذب باشه

                     1. سلام دوست عزیز
                      معمولا آزمایشاتی مربوط به شرایط و بیماری‌های جسمی مادر گرفته می‌شه که میتونن روی سلامت جنین تاثیر سوء داشته باشن مثل کم خونی، دیابت، مشکلات تیرویید و غیره، همینطور آزمایشاتی مربوط به غربالگری بیماری‌های کروموزومی جنین.
                      تو لینک زیر می‌تونید لیست فاکتورهایی که قبل و بعد از بارداری و همچنین آزمایشاتی که برای غربالگری جنین گرفته می‌شه رو ببینید.
                      https://www.homeca.ir/articles/Pregnancy-tests-at-home/
                      همچنین می‌تونید از واحد پشتیبانی در مورد قیمت آزمایشات دوران بارداری سوال کنین.

                     2. سلام
                      دکتر بهم گفت باردارم چند روزیه خونریزی دارم. احتمال هست که سقط بشه نوزادم؟
                      خیلی نگرانم ممنون میشم کمکم کنید

                       1. سلام دوست عزیز
                        یکی از علائم سقط جنین خونریزیه، حتما با پزشکتون در این زمینه صحبت کنین
                        امیدواریم مشکل جدی نداشته باشید

                       2. سلام من هفته ۵هستم طبق آخرین پری
                        امروز یه کم خون ریزی و لکه بینی داشتم
                        فوری رفتم سونو گفت ساک دیده نمیشه
                        بی بی هم مثبت بود
                        یعنی چی شده

                         1. سلام هانیه عزیز
                          علت اینکه ساک دیده نمیشه به این دلیل هست که هفته ۵ بارداری زوده برای سونوگرافی
                          لکه بینی هم احتمال زیاد برای لانه گزینی هست اما اگر خونریزی قطع نشده و درد هم همراهش هست حتما حتما به دکتر برید
                          امیدواریم که مشکلی نداشته باشی

                         2. سلام دوستان امروز پنج هفته اس که پریود نشدم سه روز پیش آزمایش دادم نشان دکتر دادم گفت منفی هست آیا زود رفتم آزمایش ؟واینکه پریودهام هر ماه منظم بود تا حالا اینطور تاخیر نداشتم

                           1. سلام دوست عزیز
                            ازمایش بتا رو مجددا تکرار کنید
                            اگه عدد آزمایش بالا رفته باشه احتمال بارداری هست اگه مجددا آزمایش منفی شد و تاریخ پریودها نامرتب بود باید از نظر هورمونی بررسی بشید و آزمایشات هورمونی انجام بدید

                           2. سلام من ۷ اسفند ۵ هفته اس ک پریود نشدم سه روز پیش آزمایش خون دادم دکتر گفت زیر یک هست منفیه گفت تکرار کن یه هفته دیگه، پری هم منظمه هیچ وقت تاخیری نداشتم

                             1. سلام دوست عزیز
                              هفته اینده مجددا ازمایش رو تکرار کنید اگه عدد ازمایش افزایش داشته باشه احتمال بارداری وجود داره.

                                1. سلام سپیده عزیز
                                 با توجه به شرایط بارداری و اهمیت بررسی مشکلات ادراری در مادر باردار، توصیه میشه به پزشک مراجعه کنید و در صورت تشخیص پزشک آزمایش ادرار انجام بدین.
                                 اگه خون از ادرارتون نباشه و از واژن باشه، مسئله اون جداست و باید با پزشک درمیون بذارید. در نظر داشته باشین که لکه‌بینی تو هفته‌های اول بارداری خیلی شایعه و معمولا بی‌خطره اما حتما باید این مسئله رو به پزشکتون اطلاع بدین.
                                 امیدواریم همیشه سلامت باشید.

                              • سلام من هفته پیش هفته چهارم بارداری بودم این هفته باید هفته پنجم میشدم اما از هفته چهارم رشد نکرده.از پری شب ک رفتم حموم ی کم لک دیدم تا دیروز دو لکه خون خیلی کم لخته دیدم از دیروز به امروز کاملا پاک پاکم دیگه خون ریزی ندارم خیلی استرس دارم چون دکتر گف اوایل بارداریه نمیتونم دارو بدم ممکنه بچه عیب دار شه گف بابد بزاری خودش سقط شه یعنی بچم داره سقط میشه؟ …راسی از هفتع پیش ک هفته چهارمم بود فهمیدم باردارم از فرداش تا یک هفته تهوع استفراغ شدید داشتم کلی سرم و دارو تهوع زدم ک بستری شدم تازه از دیروز خوب شدم یک هفته چیزی نخوردم حتی آب ممکنه بخاطر تغذیه نکردن یک هفته توقف رشد کرده باشه توروخدا جواب بدید دلهره داره منومیکشه….

                                1. سلام دوست عزیز
                                 باید حتما در اولین فرصت به پزشک مراعه کنید
                                 با توجه به شرایط شما و خونریزی باید آزمایش خون بتا و سونوگرافی بارداری انجام بدید تا علت خونریزی مشخص بشه
                                 یکی از علت‌های خونریزی سقط جنین هست ولی به این معنی نیست که شما حتما دچار سقط شدید
                                 امیدواریم که سلامت باشید

                                2. سلام من تابستون بارداری خارج از رحم داشتم الان باردار هستم و هفته پنجم هست خیلی استرس دارم تا قبل از نوبت سونو بفهمم که با داریم خارح از رحم نیست چیکار کنم

                                  1. سلام دوست عزیز
                                   بهتون حق می‌دیم که استرس داشته باشید ولی این رو در نظر داشته باشید که استرس برای مادر و جنین مضره
                                   اینکه سابقه بارداری خارج از رحم داشتین به این معنی نیست که بارداری‌های بعدیتونم مشکلی داشته باشند
                                   سعی کنید استرستون رو کنترل کنید و در مورد استرستون با پزشک و خانوادتون صحبت کنید
                                   امیدواریم که همیشه سلامت باشید

                                     1. سلام سپیده عزیز
                                      با توجه به شرایط بارداری و اهمیت بررسی مشکلات ادراری در مادر باردار، توصیه میشه به پزشک مراجعه کنید و در صورت تشخیص پزشک آزمایش ادرار انجام بدین.
                                      اگه خون از ادرارتون نباشه و از واژن باشه، مسئله اون جداست و باید با پزشک درمیون بذارید. در نظر داشته باشین که لکه‌بینی تو هفته‌های اول بارداری خیلی شایعه و معمولا بی‌خطره اما حتما باید این مسئله رو به پزشکتون اطلاع بدین.
                                      امیدواریم همیشه سلامت باشید.

                                      • سلام من امروز اولین روز هفته پنجم بارداریم هست(آی وی اف)امشب خون ریزی داشتم و لخته خون ب رنگ جیگر .لطفا بگید که چیه و اینکه میتونه سقط جنین باشه.
                                       پاسخ لطفا

                                        1. سلام به شما
                                         در موارد استفاده از روش‌های کمک باروری، باید حتما هرگونه خونریزی توس پزشک متخصص معالج بررسی بشه. لطفا برای بررسی حتما به پزشک خودتون مراجعه کنین.

                                     2. سلام من ۸روز عقب انداختم همیشه پریدی هام منظم و سر ۲۸ روز هست
                                      توی این هفته دو بار بیبی چک گذاشتم یک بار منفی و بار دیگه مثبت بود
                                      توی این هفته خیلی سر پا بودم و با مواد رنگ و دکلره سر کار داشتم
                                      الان شروع به خونریزی کردم و یک بافت قهوه‌ای یک سانتی هم از من دفع شد احتمال داره جنین سقط شده؟ و دلیلش بخاطر فشار زیاد و کار با مواد شیمیایی بوده باشه؟
                                      ممنون میشم راهنماییم کنید خیلی ناراحتم

                                       1. سلام باران عزیز
                                        بی بی چک ممکنه تا هفته دوم هم مثبت نشه.
                                        اما اگه یک نوبت مثبت شده و علی‌رغم اینکه قاعدگی ها منظم بوده، این نوبت با تاخیر اتفاق افتاده، احتمال زیاد باردار بودید و احتمال سقط وجود داره.
                                        پیشنهاد میشه به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات لازم انجام بشه.

                                       2. باسلام میخواستم بدونم سن بارداری از اولین روز آخرین پریود محاسبه میشه؟یا باید از تاریخ پریود بگذره و بعد حساب بشه؟

                                        • سلام وقتتون بخیر . من پریود منظم ۲۶ روزه داشتم. تاریخ شروع پریودی قبلیم ۳ اسفند بود و یعنی ۲۹ اسفند باید پریود میشدم. ولی هنوز نشدم و خیلی استرس گرفتم. دوبار صبح بیبی چک زدم که تاریخ مصرف گذشته بودن مارکای مختلف. یه بار کلا هیچ خطی نبود و یه بار دیگه دو خط شد . بعدازظهر بیبی چک جدید خریدیم و زدم خط دوم خیلی خیلی کمرنگ و بیروح بود. یعنی باردارم واقعا؟ ما الان اصلا بچه نمیخوایم
                                         فردا قراره آزمایش خون بدم. نتیجش قابل اطمینانه تو این بازه یا زوده؟

                                         پیشاپیش خیلی ممنون

                                          1. سلام نرگس عزیز
                                           در صورتی که حداقل یک هفته قاعدگی شما عقب افتاده، آزمایش خون می‌تونه بارداری رو تشخیص بده.
                                           بی‌بی چک اصولا بعد از دو هفته مثبت میشه.

                                           • سلام وقت بخیر من اخرای هفته ۵بارداری ام الان ۴روز است لکه بینی قهوه ای دارم رفتم دکتر بهم شیاف داده و در سونوگرافی که دادم هماتوم ۳میلیمتری هم دارم از شیاف ها که استفاده میکنم مقعدم خیلی درد میکنه خطرناکه باید چکار کنم

                                             1. سلام فاطمه‌ی عزیز
                                              در جواب سوالتون باید بگیم که سوزش یکی از عوارض این داروئه.
                                              اگه به‌صورت مقعدی استفاده می‌کنید، شیاف رو قبل از استفاده خیس یا چرب کنین و بعد به آهستگی ازش استفاده کنین؛ استفاده نادرست ممکنه باعث ایجاد شقاق (زخم) مقعد بشه.
                                              از دکترتون بپرسن اگه صلاح می‌دونن به‌صورت واژینال استفاده کنین.

                                             1. سلام سپیده عزیز
                                              با توجه به شرایط بارداری و اهمیت بررسی مشکلات ادراری در مادر باردار، توصیه میشه به پزشک مراجعه کنید و در صورت تشخیص پزشک آزمایش ادرار انجام بدین.
                                              اگه خون از ادرارتون نباشه و از واژن باشه، مسئله اون جداست و باید با پزشک درمیون بذارید. در نظر داشته باشین که لکه‌بینی تو هفته‌های اول بارداری خیلی شایعه و معمولا بی‌خطره اما حتما باید این مسئله رو به پزشکتون اطلاع بدین.
                                              امیدواریم همیشه سلامت باشید.

                                             2. سلام وقت بخیر
                                              مقاله شما کمی از استرسم کم کرد خیلی ممنونم
                                              من امروز اول هفته پنجم هستم توی هفته چهارم بی بی زدم هر دوبار مثبت بود و همون روز آزمایش بتا دادم ۲۷۶ بود
                                              امروز که اول هفته پنج بود رفتم سونو شکمی دکتر گفت ساک حاملگی مشاهده نشد و گفتن تا چند روز دیگه برم سونو داخلی و سریعا منو ترسوندن که ممکنه بارداری خارج از رحم باشه آخه من نه درد دارم نه خون ریزی چرا اول هفته پنج این حرفو به آدم میزنن توی مقاله شما نوشته شده احتمالا هفته پنجم دیده نشه با سونو شکمی انقدر از صبح ناراحتم و خیلی سرچ کردم با مقاله شما حالم بهتر شد
                                              حالا یه سوال سونو داخلی برای جنین ضرر نداره؟ چرا بعضی ها میگن باعث خونریزی و سقط جنین میشه؟

                                               1. سلام مریم عزیز
                                                خیلی ممنون از اینکه نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتین
                                                سونوگرافی واژینال اگه توسط پزشک متبحر انجام بشه هیچ ضرری برای جنین نداره و جای نگرانی نیست.
                                                به پزشک اعتماد کنید و مطمئن باشید سلامت شما و جنین برای پزشک اهمیت داره.

                                               2. سلام خسته نباشید من توی هفته پنجم بارداری هستم ۶ فروردین آزمایش خون دادم بتا ۷۲۳ بود بعد ۱۴ روز دوباره آزمایش دادم بتا ۱۰۰۰ شده آیا مشکل وجود ندارد روند طبیعی داره؟

                                                 1. سلام زهرای عزیز
                                                  شما باید برای بررسی آزمایشتون به پزشک مراجعه کنین
                                                  ما انتظار داریم میزان عدد بتا هر دو سه روز دو برابر شه به همین علت حتما و حتما نتیجه آزمایش شما باید توسط پزشک بررسی شه چون ممکنه خطایی تو اعداد وجود داشته باشه.
                                                  اگه به پزشک دسترسی ندارید می‌تونید از وب‌سایت هومکا درخواست تفسیر آزمایش بدید.
                                                  همچنین اگه تا به حال سونوگرافی بارداری ندادین توصیه میشه برای بررسی روند زایمان سونوگرافی انجام بدین.

                                                 2. سلام خسته نباشید من توی هفته پنجم بارداری هستم ۶ فروردین آزمایش خون دادم بتا ۷۲۳ بود بعد ۱۴ روز دوباره آزمایش دادم بتا ۱۰۰۰ شده آیا مشکل وجود ندارد روند طبیعی داره؟

                                                   1. سلام زهرا عزیز
                                                    شما باید برای بررسی آزمایشتون به پزشک مراجعه کنین
                                                    ما انتظار داریم میزان عدد بتا هر دو سه روز دو برابر شه به همین علت حتما و حتما نتیجه آزمایش شما باید توسط پزشک بررسی شه چون ممکنه خطایی تو اعداد وجود داشته باشه.
                                                    اگه به پزشک دسترسی ندارید می‌تونید از وب‌سایت هومکا درخواست تفسیر آزمایش بدید
                                                    https://www.homeca.ir/services/interpretation-of-experiment-at-home/#quick-order-section

                                                     1. سلام وقت بخیر. من هفته پنجم بارداری هستم الان دو روزه که خونریزی دارم اولش لکه بینی قهوه ای بود ولی بعد یک ساعتی خونریزی شد و پد استفاده کردم و تو دستشویی یه لکه خون ازم خارج شد. وزیر شکم و کمر م درد میکنم لطفا راهنمایم کنید خیلی استرس دارم

                                                       1. سلام سمیه‌ی عزیز
                                                        با توجه به خونریزی توصیه میشه در اسرع وقت توسط پزشک معاینه بشین و در صورت نیاز سونوگرافی انجام بشه.

                                                     2. سلام خسته نباشید من هفته پنجم وخونریزی دارم خونریزیم مثل پریوده وپررنگه آیا خطر داره ؟خیلی میترسم جوابم بد لطفا ممنونم

                                                       1. سلام دوست عزیز
                                                        بهتره در اسرع وقت سونوگرافی بارداری انجام بدین با توجه به علائمی که گفتید متاسفانه امکان سقط هست اما باید بررسی بشه.

                                                        1. سلام دوست عزیز
                                                         برای پاسخ سوال شما بهتره پزشک نتایج آزمایشات رو بررسی کنه و معاینات لازم رو انجام بده تا تصمیم دقیق گرفته بشه.
                                                         اما به‌طورکلی اگه سلامت جنین در خطر باشه، ممکنه اجازه سقط داده بشه. بررسی‌های بارداری قبل هفته بیستم بارداری با سونوگرافی و غربالگری انجام میشه.
                                                         برخی بررسی‌ها هم انجام میشه تا بعد به دنیا اومدن نوزاد اقدامات لازم برای سلامت جنین انجام بشه.

                                                        2. سلام خسته نباشید امیدوارم که پاسخ بدید،من۵ام برج ۱پریود شدم و بعد حدود ۵روزی تموم شد هیچ گونه رابطه ایی نداشتم تا۱۲ام مسافرت بودم تا ۲۴حدودا اومدم خونه از موعد پریودم‌ چند روزی گذشت بیبی گذاشتم مثبت شد و۱۲ام رفتم سونو هیچ گونه چیزی نشون نداد بعد چن روز افتادم رولکه بینی ۱۵ام برج ۲رفتم سونو واژینال گفتن حدود۴هفتشه ولی هنوز کیسه زرده تشکیل نشده وشیاف پروژسترون استفاده کردم وهنوزم لکه بینی دارم ۲۹ام برج ۲دوباره رفتم سونو حدود ۲هفته بعد سونو واژینال ،،،گفتن حدود۵هفتشه واینکه کیسه زرده تشکیل شده وقطب جنینی مشخص نیست

                                                          1. سلام اسنای عزیز
                                                           ممنون از لطف شما
                                                           ممکنه سوالتون رو واضح‌تر بپرسین تا بتونیم به سوالتون جواب بدیم؟

                                                            1. سلام من ۵ هفته و یک روزم رفتم سونو گفت ساک حاملگی هست اما جنین نیست.امکان داره بارداری پوچ باشه؟
                                                             من پارسال هم بارداری پوچ داشتم سقط شد

                                                              1. سلام سحر عزیز
                                                               تو اوایل بارداری این موارد معمولا گزارش میشه.
                                                               بهتره یک بار دیگه سونوگرافی انجام بدین (معمولا یک یا دو هفته بعد از سونوگرافی قبلی). با سونوگرافی واژینال بهتر تشخیص داده میشه.
                                                               اگه بازهم جنین تشکیل نشده باشه دوتا سونوگرافی دیگه نیازه که تایید کنه جنین تشکیل شده یا نه که در اون شرایط باید به پزشک متخصص مراجعه کنین.

                                                            2. سلام .دراولین بارداری جنین ۵ هفته ای سقط میشه بعد میخاسم بدونم اون بارداری پوچ شکم اول حساب میشه یا ن

                                                              1. سلام سمای عزیز
                                                               هر بارداری که اتفاق میفته حتی در صورت سقط جزو سوابق بارداری مادر محسوب میشه ولی جزو سوابق زایمان نیست.
                                                               اما در صورت مرده‌زایی(سن بالاتر از بیست هفته) جزو سوابق زایمان محسوب میشه.

                                                              2. سلام من هفته ۵ ام بارداری هستم .
                                                               ۳۸ سالمه ، یک زایمان موفق ۱۲ سال پیش داشتم . اینبار با خونریزی رفتم دکتر بتا دادم. روی ۴۶۶ بود بعد از ۴۸ ساعت روی ۵۶۶ بود .
                                                               دکتر گفت بار سوم باید آزمایش بدی دوباره .
                                                               من فقط خیلی نگرانم خارج ام رحم باشه .
                                                               فقط ۳ روز خونریزی داشتم .
                                                               ولی بتا ام عددش زیاد نمیشه .
                                                               به من کمک بدید این چه اتفاقیه ؟
                                                               نمیشه سقط شده باشه ؟
                                                               دکتر سونوگرافی نداد بهم
                                                               لطفا جواب من رو بدید
                                                               خیلی استرس دارم

                                                                1. سلام به شما
                                                                 افزایش کمتر از نرمال در میزان بتا ممکنه در بارداری خارج از رحم، بارداری نرمال و با احتمال کمتر در از بین رفتن جنین و سقط دیده بشه.
                                                                 در صورت تکرار این روند احتمالا متخصص زنان سونوگرافی درخواست میده. بهتره حتما به متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                2. سلام من ۵ هفته و ۴ روز بودم ک رفتم پیش دکترمنو فرستادن سونو یک ساعت قبل سونو خونریزی افتادم و سونو گف ساک داخل رحمه و کیسه زرده و خودجنین مشاهده نشده بار اول ک بتا دادم بتام ۱۷۵۰ بود بعد سه روز بعد خون ریزیم دوباره بتا دادم ۲۱۷۰ بود الانم با امروز ۵ روزه ک خون ریزی دارم بعضی موقع ها کم بعضی موقع ها زباد ترمیشه چیکارکنم

                                                                  1. سلام به شما
                                                                   در صورت ادامه‌ی خونریزی با متخصص زنان در مورد وجود خطر سقط مشورت بشه،
                                                                   ۵ هفتگی ممکنه جنین در ساک به صورت نرمال دیده نشه.
                                                                   افزایش تیتر بتا معمولا به صورت دو برابر شدن هر دوتا سه روز هست ولی افزایش کمتر از این میزان بارداری نرمال را رد نمیکنه.

                                                                  2. سلام روز بخیر
                                                                   من هفته پنجم هستم با تجویز پزشکم بخاطر لکه بینی سونو واژینال انجام دادم گفت مشکلی نیست ساک هم تشکیل شده .شیاف برام تجویز کردن الان دوشب هست استفاده میکنم اما هنوز لکه بینی اما کمتر دارم.
                                                                   بنظرتون طبیعی هست و با استراحت خوب میشه.خیلی نگرانم

                                                                    1. سلام عسل عزیز
                                                                     با توجه به اینکه مورد مصرف شیاف رو ذکر نکردین، توضیحات شما کامل نیست.
                                                                     اگه مشکل شما صرفا لکه‌بینیه و تمایل به حفظ بارداری دارین، بابت تداوم علائمتون با پزشک زنان مشورت کنین.
                                                                     اگه مصرف شیاف با هدف القای سقط بوده حتما باید سونوگرافی کنترل انجام بشه چون ممکنه علائم تداوم داشته باشه.

                                                                    2. سلام،امیدوارم حالتون خوب باشه💖
                                                                     من هفته ی پنجم بارداری هستم و
                                                                     دیروز توی حمام سرخوردم و افتادم زمین؛
                                                                     خیلی نگرانم که نکنه دچار سقط شده باشم.
                                                                     میشه بپرسم علائم سقط توی ۵ هفتگی چیه و از چه زمانی خودشو نشون میده؟؟؟

                                                                      1. سلام ریحانه‌ی عزیز
                                                                       ممنون از شما
                                                                       علائم سقط فرد به فرد فرق میکنه و ممکنه حتی چیزی نشون نده.
                                                                       باید با مراجعه به متخصص زنان تحت معاینه و سونوگرافی قرار بگیرین تا سلامت خودتون و جنین ارزیابی بشه.

                                                                      2. سلام وقت بخیر من یکماه دیگه ۴۱ساله میشم، دوسال پیش ازدواج کردم و الان باردارم ولی دوهفته پیش آزمایش بتا دادم عدد بالا ۲۰۰بود، یک هفته بعد ۱۶۷شد و دو روز بعد ۲۴۵شد،خیلی استرس داشتم به دکتر مراجعه کردم سونو نوشت با محاسبات خودم باید هفته ششم میبودم ولی سونو هفته پنجم کامل را نشون دادو متاسفانه دکتر سونوگرافی گفتن جداره های ساک اکوژن نامنظم و… از علائم سقط هستش ولی دکترم باز قرص دوفاستون داد و گفت دو هفته دیگه سونو تکرار کن الان سه روزه لک دارم گاهی زیاد همراه رگهای خونی وگاهی کمتر، من خیلی صبورم و حاضرم صبر کنم میخواستم بپرسم آیا امیدوار باشم برای تشکیل جنین یا نه؟

                                                                        1. سلام نسرین عزیز
                                                                         این موضوع خیلی حساس هست و واقعا اظهارنظر بدون معاینه و داشتن شواهد سونوگرافی، ممکن نیست. حتما باید تحت نظر متخصص زنان باشین. در مورد احتمال سقط یا وجود جنین سالم، صرفا پزشم خودتون می‌تونن نظر بدن.

                                                                        2. بسیار کامل و شفاف
                                                                         ممنون از توضیحات عالیتون
                                                                         من ماه قبل دوم پریود شدم. و همیشه پریودم یکی دو روز زودتر میشه. الان دوم هست. لکه بینی دارم. در حدی که اصلا نیاز به پد نیست. نمیدونم پریود هست یا نه. ممکنه باردار باشم؟؟
                                                                         بیبی چک منفی بود. ضمنا این ماه عکس رنگی هم گرفتم.

                                                                         • سلام من همش حالت تهوع دارم آیت قرص دیمن هیدرینات و دمیترون ضرر داره،لطفا نگید با پزشکتان مشورت کنید میخوام نظر شما را هم بدونم،،ممنونم

                                                                           1. سلام به شما
                                                                            باید علت تهوع مشخص و براساس اون درمان بشه. باید معاینه انجام بشه. اظهارنظر بدون بررسی ممکن نیست.

                                                                           2. سلام
                                                                            من الان هفته ی پنجمم و تا امروز خبر نداشتم ک باردارم
                                                                            و تو ای مدت دارو های از قبیل آموکسی سیلین۵۰۰,کلداکس ،قرص سرماخوردگی ،انتی هیستامین ،دیفن هیدرامین ،و قرص گیاهی سی لاکی مصرف کردم
                                                                            همچنین چن بیارم الکل مصرف کردم طی ای چند هفته
                                                                            میشه منو راهنمایی کنین
                                                                            ممنون میشم

                                                                             1. سلام به شما
                                                                              با توجه به محدودیت دوز و روزهای مصرفی، داروها مشکلی نداره. اما بررسی الکل ضرورت بررسی سلامت جنین رو ایجاب می‌کنه. نگران نباشین و برای انجام بررسی‌ها این موضوع رو به پزشک زنان خودتون اطلاع بدین.

                                                                             2. سلام من امروز با ۲۳ روز تاخیر پرید شدم و ازمایش بتا ۵ بود و یه لخته حدود ۵ در ۳ دفع کردم خیلی نگرانم حدود ۳ ماه پیش سونو گرافی و چکاب کامل ازمایش هرمونی دادم گفت سالمم ولی استرس دارم میشه کمکم کنید احتمال کیست یا تنبلی تخمدان وجود داره؟

                                                                               1. سلام به شما
                                                                                اگر یکبار بوده جای نگرانی نیست. در صورت اختلال در سیکل و یا تغییر میزان خونریزی روتین، باید سونوگرافی مجدد تکرار بشه. توصیه به تکرار آزمایش بتا هم هست.

                                                                                1. سلام به شما
                                                                                 باید برای معاینه و بررسی به متخصص زنان مراجعه کنین. امکان درمان در بستر مجازی و بدون معاینه کامل وجود نداره.

                                                                                2. سلام وقت بخیر. من اولین روز آخرین پریودیم ۲ابان بوده و الان ۹روزه که پریود نشدم و ۲بار از بیبی چک استفاده کردم دفعه اول خیلی کمرنگ بود و دفعه بعد که۷روز از پریودم گذشته بود و ازبیبی چک قبلیم ۳روز گذشته بود کاملا پررنگ بود و مثبت شد. و ازمایش بتا هنوز ندادم. ولی بصورت خفیف درد زیر شکم دارم مثل درد های قبل از پریودی فقط خیلی خفیف‌تر هست و کمی هم کمرم درد میکنه و حس میکنم دارم پریود میشم. خواستم بدونم این وضعیت ایا طبیعی هست یا نه؟ خیلی استرس دارم که نکنه سقط بشه. واینکه الان هفته چندم بارداری هستم؟

                                                                                  1. سلام به شما
                                                                                   برای بررسی بارداری حتما باید آزمایش بتا انجام بشه. بعد از مثبت شدن بتا، در اولین فرصت برای بررسی سلامت مادر و جنین و محاسبه سن جنین سونوگرافی انجام بشه و به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                  2. سلام من هفته پنجم بارداریم هست ازدیشب ترشحات خونی داشتم امروزم سونوگرافی دادم گفتن که هنوز قلب جنین مشاهده نشد آیا ممکنه که قلب جنین تشکیل نشه.

                                                                                    1. سلام به شما
                                                                                     هرچیزی محتمل هست و به سادگی، اون هم بدون اطلاعات، قابل پیش‌بینی نیست. از پزشک متخصص زنان خودتون کمک بگیرین.

                                                                                    2. سلام وقت بخیر
                                                                                     هفته ۵باداری هستم
                                                                                     حاله زرد تشکیل شده
                                                                                     اما قلبش هنوز تشکیل نشده
                                                                                     یعنی حاملگی پوچ هستش؟

                                                                                      1. سلام به شما
                                                                                       باید سونوگرافی یک هفته بعد تکرار بشه. به سادگی نمی‌شه اظهارنظر کرد. حتما تحت نظر متخصص زنان باشین.

                                                                                       • با سلام من خونریزی دارم چند روز پیش که تازه شروع شد رفتم بیمارستان و سونو دادم ، دکتر چیزی نگفت و شیاف پرژسترون داد دیروز که شدت داشت خونریزیم رفتم دکتر گفت احتمالا داره سقط میشه یا تا الان هم شده برو یک هفته دیگه دوباره سونو بده و کاری نکن احتمالا افتاده جنین ، سونو هفته پنج بارداری رو نشون داد . به نظرتون الان کاری نکنم ، و بگذارم خونریزیم امروز شدت بیشتری داشت و خیلی کم درد دارم ؟؟ کار خاصی نکنم ؟؟

                                                                                         1. سلام به شما
                                                                                          اگر به طور مداوم تحت نظر مستقیم متخصص زنان هستین، نه نیاز به اقدام اضافه نیست. از دستورات پزشک خودتون تبعیت کنین.

                                                                                        • سلام وقت بخیر
                                                                                         من حدود دو هفته است که دوره ورزشی هوازی رو شروع کردم و روزی یک ساعت ورزش میکنم.
                                                                                         ماه گذشته ۱۹ ام پریود شدم و سیکل های دقیق ۲۸ روزه دارم. در حال حاضر که ۱۹ هست هنوز پریود نشدم لازم به ذکر است که روز ۱۷ ام یه لکه بینی خیلی کم به رنگ قهوه ای دیدم و امروز که روز ۱۹ ام هست هم یه لکه بینی کوچیک حین ادرار دیدم.دیروز بی بی چک زدم نتیجه منفی بود.سوالم اینه که احتمال داری برای من وجود داره؟از کی آزمایش خون میتونه بارداری رو نشون بده؟احتمال این تاخیر و این لکه بینی ها میتونه بارداری نباشه و به خاطر ورزشی باشه که شروع کردم؟
                                                                                         در ضمن بنده ۳۵ سالمه و تا الان باردار نشدم در صورتیکه قصد بارداری دارم ولی طی ۳ سال اقدام اولین تجربه تاخیر در پریودی رو میبینم.

                                                                                          1. سلام محبوبه عزیز
                                                                                           هر دو مورد ممکن هست. بهتره هفته بعد از تاخیر قاعدگی، بارداری با آزمایش بتا بررسی بشه. اگر منفی بود، برای بررسی علت تاخیر به متخصص زنان مراجعه کنین. ورزش‌های سنگین خودشون جابجایی سیکل ایجاد می‌کنن. اما بارداری هم باید رد بشه.

                                                                                          2. ایا ممکنه در پنج هفته و ۶ روز کیسه اب پاره بشه؟؟؟؟
                                                                                           امکان این هست

                                                                                           اب گرم و کمی از من خارج شد ک ادرار نبود
                                                                                           ممکنه کیسه اب بوده باشه.؟
                                                                                           سابقه پارگی کیسه اب توی هفته ۲۵ دارم

                                                                                           • با سلام و احترام
                                                                                            من عفونت شدید دارم روزهای گذشته دنبال درمان بودم و پزشک گفتن فولیپ رحمی دارم با عمل سرپایی برش داشت همون شب خونریزی جزیی داشتم از فرداش قطع شد دوروز بعد رفتم جواب آزمایش بگیرم گفتن بتا ۱۶۲هست تکرار آزمایش حاملگی کنم و شد ۵۹۰بعد چهار روز …الان هفته پنجم میگن باردار هستم من هیچ علامتی از بارداری ندارم به جز کمر درد و درد تخمدان سمت چپ و ورم و نفخ شکم ،، به نظر شما میتونن اشتباه کرده باشن ….من اصلا حالت تهوع و لکه بینی و استفراغ و ….هیچ کدام ندارم

                                                                                             1. سلام به شما
                                                                                              بارداری بر اساس علائم تشخیص داده نمی‌شه و آزمایش مثبت بتا بارداری رو تایید می‌کنه. انجام سونوگرافی هم برای بررسی وضعیت جنین ضروری هست.

                                                                                             2. سلام دیدم به همه پاسخ دادید ممنون ازتون که وقت میگذارید. من هفته پنجم هستم آزمایش بتا دو روز قبل ۴۰۵ بوده فردا باید آزمایش بدم که ببینند چنده. چون لکه بینی دارم میگن باید سونوگرافی واژینال بدم. آیا در هفته پنجم با سونوگرافی واژینال حاملگی طبیعی یا خارج از رحم تشخیص داده میشه؟

                                                                                               1. سلام من بعد انتقال جنین روز ۲۲ دیماه که ۱۴ انتقال جنینم میشد ازمایش بتا دادم ۲۳۲ بود
                                                                                                دوروز بعد شد ۳۹۳
                                                                                                و دوروز بعد شد ۶۱۵
                                                                                                دوبرابر نشده ایا خطرناکه
                                                                                                از طرفی پزشکمم گفتن الان نمیشه سونو کرد
                                                                                                ایا خارج رحمی هستش؟

                                                                                                 1. سلام به شما
                                                                                                  یک فاکتور به تنهایی قابل قضاوت نیست. در حاملگی خارج رحمی انتظار افزایش بیش از حد داریم. بهتره صبر کنین و تحت نظر متخصص باشین.

                                                                                                • باسلام وقتتون بخیر ،من امروز متوجه شدم ک باردارم ده هفته،ماه گذشته سه تا دندون عصب کشی وپرکردم عکس کامل دندون هم گرفتم،فردانوبت دکتر دارم از استرس دارم میمیرم،میخواستم بپرسم برای جنینم مشکلی پیش نمیاد ممنون

                                                                                                  1. سلام به شما
                                                                                                   با توجه به بی اطلاعی و درجه کم اشعه در یک نوبت، مشکلی نیست. اما حتما به پزشک متخصص زنان خودتون اطلاع بدین تا سونوگرافی سلامت جنین انجام بدن.

                                                                                                  2. سلام من دقیق نمیدونم چندهفته باردارم عددبتا هفت روز جلوتر رو هزاردویصت خورده ای بود الان لکه بینی دارم اولش قهوای پرنگ بود ولی الان کم رنگ هستن خیلی کم بود الانم خیلی نگرانم ترو خدا کمکم کنین

                                                                                                    1. سلام به شما
                                                                                                     عدد بتا خود بارداری رو تایید می‌کنه نه سن جنین رو. باید حتما سونوگرافی انجام بشه.اگرچه لکه بینی خفیف می‌تونه طبیعی باشه اما درهرحال معاینه متخصص زنان ضروری هست.

                                                                                                      1. سلام دوماه قبل سقت کردم الان هفته پنجم بارداریمه دکترگفته هورمونم پایینه یک لایه رحم نازکه گفته احتمال سقت هست خیلی نگرانم

                                                                                                     • سلام. وقت بخیر. من ۳روزه عقب افتاده پریدی ام. خودم احساس کردم حامله ام. مثلا یه کم سینه هام حساس شده بود. اما امروز یه لخته خون دیدم و سمت چپ شکمم درد خفیف داره. این یعنی سقط بوده؟ نگرانم خواهش میکنم جواب بدین

                                                                                                       1. سلام به شما
                                                                                                        الزاما خیر. بارداری بر اساس علائم مشخص نمی‌شه و حتما باید آزمایش بتا انجام بدین. هر خونریزی هم نشانه سقط نیست و باید با سونوگرافی بررسی بشه.

                                                                                                        • با سلام.من یک روز بعد موعدم بتا دادم که ۱۷.۵ بود گفتن مشکوکه دو روز بعد شد ۲۶.۵ گفتن بعد یک هفته دوباره تکرار کنم که تو این بین من دچار خونریزی شدید شدم و لخته بزرگ هم دفع کردم دوباره قبل یک هفته رفتم آزمایش بتام شده بود ۱۰۰ یعنی پایین نیامده افزایش داشته من فقط شیاف می‌زارم برای حفظ ولی اصلا خونریزیم کم نشده الان پنج هفته و دو روزمه چقدر امکان سقط شدن هست امیدی برای ادامه بارداری هست با این وضع بتا😔😔

                                                                                                          1. سلام به شما
                                                                                                           صرفا براساس بتا و خونریزی در مورد احتمال ادامه بارداری تصمیم گیری نمی شه و باید حتما ضمن انجام سونوگرافی، معاینه انجام بشه. به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

                                                                                                         • سلام وقت بخیر
                                                                                                          من هفته ۵ بارداریم هست چند روزی لکه بینی خیلی جزئی داشتم ولی ٢ روزه بیشتر شده در حد روز آخر پریود ب تجویز دکترم دارم شیاف استفاده میکنم و بارداری قبلیم ای پی بودم خیلی استرس دارم لطفا کمکم کنید 🙏

                                                                                                           1. سلام به شما
                                                                                                            صرفا اینکه تحت نظر متخصص زنان خودتون باشین، ایشون رو از تغییرات علایم با خبر کنین و در استراحت باشین ، کمک کننده هست.

                                                                                                           دکمه بازگشت به بالا