علائم سنگ کلیه در زنان چیست؟ + دفع سنگ کلیه در زنان چه علائمی دارد؟

کلیه و مجاری ادراری

 

احتمالاً می‌دانید که دفع سنگ کلیه می‌تواند فوق‌العاده دردناک باشد. شاید شنیده باشید که درد کلیه را با درد زایمان مقایسه می‌کنند. ممکن است کسی به تجربه خود در مورد سنگ کلیه اشاره کرده باشد و شما اطلاعات سر سری در رابطه با آن به دست آورده باشید. شایع‌ترین علامت سنگ کلیه در بیشتر مبتلایان درد است، اما این تنها علامت سنگ کلیه نیست و شما باید بیشتر آگاه باشید. اما سنگ کلیه در زنان و مردان چه تفاوتی دارد؟ آیا بدن زنان در طول دفع سنگ کلیه آسیب می‌بیند؟ زنان چگونه سنگ کلیه را دفع می‌کنند؟ علائم سنگ کلیه در زنان چیست؟ در این بخش از هومکا به‌صورت اختصاصی موضوع علائم سنگ کلیه در زنان را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم.

سنگ کلیه در زنان

سنگ کلیه در زنان و مردان متفاوت نیست و تنها علائم سنگ کلیه و دفع آن در زنان با توجه به آناتومی خاصی که دارند با مردان تفاوت خواهد داشت.  همچنین سنگ کلیه قابلیت حرکت دارد و می‌تواند همراه با جریان ادرار وارد لوله حالب و مثانه شود. در آخر سنگ کلیه همراه با ادرار از بدن دفع می‌شود و یا اینکه باید با یک روش درمانی برطرف شود. درهرصورت تا زمانی که سنگ کلیه در کلیه، مثانه و حالب باشد درد غیرقابل‌تحملی بر بیمار تحمیل خواهد شد.

سنگ کلیه زمانی تشکیل می‌شود که مقدار زیادی از مواد معدنی خاص مانند کلسیم، اگزالات، اوره و فسفات در کلیه و مثانه تجمع کنند. زمانی که ادرار از حالت رقیق به غلیظ می‌رسد، فرد بیش از هر زمانی مستعد ابتلا به سنگ کلیه است. وقتی بدن هیدراته نباشد و ادرار به اندازه‌ی کافی جریان نداشته باشد، ذرات مواد معدنی امکان رسوب، به هم چسبیدن و تشکیل سنگ را پیدا می‌کنند.

سنگ کلیه در زنان

تفاوت اندازه سنگ‌های کلیه

یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید در ارتباط با سنگ‌های کلیه بدانید، مسئله اندازه و ابعاد آن‌هاست. سنگ‌های کلیه ازنظر اندازه بسیار متفاوت هستند. برخی از آن‌ها شاید به‌اندازه‌ی یک نقطه و حتی کوچک‌تر باشند، که در این صورت دفع راحتی خواهند داشت. اما گاهی برخی از سنگ‌های کلیه به‌قدری بزرگ می‌شوند که تمام فضای کلیه را اشغال می‌کنند. حالا می‌توانید تصور کنید بیمار چه درد طاقت‌فرسایی را تحمل می‌کند.

علائم سنگ کلیه در زنان

بیشتر بانوانی که مبتلا به سنگ کلیه هستند و یا مشکوک به ابتلای این عارضه هستند، کنجکاوند در این خصوص اطلاعات کافی داشته باشند تا بتوانند جلوی بروز علائم ناخوشایند را بگیرند. البته علائم همیشه لطفی هستند که بدن به ما می‌کند و ما را از ابتلا به بیماری آگاه می‌سازد. از علائم شایع بروز سنگ کلیه زنان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • درد در پشت، شکم یا پهلو
 • احساس درد یا سوزش در هنگام ادرار، دراز کشیدن و ایستادن
 • نیاز فوری به دفع ادراری و مراجعه به توالت
 • دفع مقدار کمی از ادرار در یک نوبت
 • کدر یا بد بو بودن ادرار
 • تهوع و استفراغ (در این حالت بیمار از تهوع و درد شدید در ناحیه شکم رنج می‌برد)
 • وجود خون در ادرار که در برخی از موارد بدون انجام آزمایش قابل تشخیص نیست. تفسیر R.B.C در آزمایش ادرار می‌تواند تاییدی بر وجود خون در ادرار باشد.
 • تب و لرز

سنگ کلیه چگونه تشخیص داده می‌شود؟ به گفته وب‌سایت hopkinsmedicine  اولین گام برای تشخیص سنگ کلیه، معاینه فیزیکی و گرفتن شرح حال از بیمار است. پزشک سوالاتی در مورد علائم، سوابق بیماری، داروها، تاریخچه رژیم غذایی و… را از بیمار می‌پرسد و با ارزیابی بدن درد در پهلو، پایین شکم یا کشاله ران را بررسی می‌کند.

تجویز آزمایش خون و ادرار هم از سایر اقدامات تشخیص است تا عفونت ادرار و عملکرد کلیه را بررسی کند. لازم به ذکر است که تشخیص قطعی سنگ کلیه با ارزیابی رادیولوژیک امکان‌پذیر است.

آیا زنان کمتر از مردان دچار سنگ کلیه می‌شوند؟

بله. طبق مطالعاتی که صورت گرفته تقریباً مردان ۲ برابر بیشتر از زنان دچار سنگ کلیه می‌شوند و همچنین خطر ابتلا به سنگ کلیه در مردان بیشتر است. هنوز دلیل روشنی برای این حالت وجود ندارد، اما برخی از متخصصین معتقدند که ژنتیک بر افزایش و کاهش ریسک ابتلای زنان و مردان به سنگ کلیه مؤثر است. مردانی که در خانواده خود افرادی را دارند که مبتلا به سنگ کلیه هستند، ۳ برابر بیش از زنان در معرض ابتلا به سنگ کلیه قرار دارند. دلایل دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند شانس ابتلا به سنگ کلیه را در مردان چند برابر کنند:

 • مصرف برخی از داروها
 • قرار گرفتن در هوای خیلی گرم و کاهش چشمگیر آب بدن
 • عدم نوشیدن آب و مایعات به میزان کافی
 • رژیم غذایی پرپروتئین

البته لازم است بگوییم که دلایل بالا تنها مختص مردان نیست و این‌ها می‌توانند سبب ابتلای زنان به سنگ کلیه نیز شوند. به‌طورکلی زنان و مردان می‌توانند تنها با افزایش سطح مصرف مایعات به میزان قابل‌توجهی از خطر ابتلا به سنگ کلیه دور شوند.

آیا زنان کمتر از مردان دچار سنگ کلیه می‌شوند؟

آیا زنان مبتلا به دیابت دچار سنگ کلیه می‌شوند؟

بله. ریسک ابتلای زنان مبتلا به دیابت به سنگ کلیه فو‌ق‌العاده بالاست. البته این مورد هیچ ارتباطی به جنسیت ندارد و حتی مردان چاق و مبتلا به دیابت نیز در معرض ابتلا به سنگ کلیه قرار دارند. گاهی سنگ کلیه ناشی از کم‌آبی، چاقی و دیابت نیست، بلکه دلیل تشکیل سنگ بیماری ژنتیکی به نام سیستینوری است.

آیا سنگ کلیه همیشه علامت دارد؟

خیر. گاهی ممکن است فرد مدت‌ها مبتلا به سنگ کلیه باشد، اما هیچ علامتی را تجربه نکند. چون برخی از سنگ‌های کلیه به‌شدت کوچک هستند، در کلیه باقی می‌مانند و هیچ علامتی هم ایجاد نمی‌کنند. ممکن است حتی زمانی که سنگ وارد حالب و مثانه هم می‌شود شما متوجه وجود سنگ نشوید و درد نداشته باشید.

اگر سنگ کلیه به اندازه کافی کوچک باشد، از مثانه تا مجرای ادرار عبور می‌کند و از طریق ادرار از بدن شما خارج می‌شود. هرچه سنگ کوچک‌تر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که خودبه‌خود دفع شود و این روند سریع‌تر اتفاق بیافتد. بیشتر سنگ‌های کلیه برای عبور از کلیه، حالب و مثانه به یک پروسه زمانی ۳۱ تا ۴۵ روزه نیاز دارند، تا از بدن دفع شوند. اگر سنگ در این بازه زمانی دفع نشده باشد، مهم است که حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید، زیرا سنگ می‌تواند خطر آسیب به کلیه، حالب و مثانه را در پی داشته باشد.

علائم دفع سنگ کلیه در زنان

چون شکل و آناتومی بدن بانوان با آناتومی مردان تفاوت دارد، بنابراین طبیعی است که بانوان در هنگام ابتلا  و همچنین دفع سنگ کلیه علائم بخصوصی را تجربه کنند. جالب است بدانید که مردانی که مبتلا به سنگ کلیه می‌شوند، دردی نزدیک به درد زایمان را تجربه می‌کنند.

درد سنگ کلیه در زنان چیزی شبیه به گرفتگی‌ یا اسپاسم‌های دوران قاعدگی است. به همین علت است که بسیاری از زنان مبتلا به سنگ کلیه در مراحل اولیه تصور می‌کنند زمان پریودشان فرارسیده، درحالی‌که در حال دفع سنگ کلیه هستند. این درد مانند درد پریود ناراحت‌کننده است و زنان را کلافه و پریشان می‌کند. باوجوداین برخی از زنان عنوان می‌کنند، درد کلیه و دفع آن به‌مراتب از درد پریود و حتی زایمان شدید‌تر است.

علائم دفع سنگ کلیه در زنان

چگونه سنگ کلیه را دفع کنیم؟

برای دفع سنگ کلیه پزشک به شما توصیه می‌کند، جهت کمک به روند دفع سنگ آب بیشتری بنوشید. همچنین ممکن است از شما بخواهد که ادرار خود را فشار دهید تا سنگ را بگیرید. پس از گرفتن سنگ آن را به پزشک بدهید تا جهت تجزیه و تحلیل و یافتن علت تشکیل سنگ به آزمایشگاه منتقلش کند. سنگ کلیه معمولاً بسیار دردناک است. اکثر سنگ‌ها بدون درمان خودبه‌خود دفع می‌شوند. اما ممکن است برای شکستن یا برداشتن سنگ‌هایی که دفع نمی‌شوند نیاز به روش درمانی تهاجمی و دارویی داشته باشید.

عوامل خطر مرتبط با سنگ کلیه

شما ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ایجاد سنگ کلیه باشید، اگر:

 • سفیدپوست هستید
 • مرد هستید
 • سابقه سنگ کلیه در خانواده دارید
 • قبلاً تجربه دفع سنگ کلیه داشتید
 • به اندازه کافی آب نمی‌نوشید و مایعات میل نمی‌کنید
 • غذاهایی می‌خورید که سرشار از قند، نمک و پروتئین هستند
 • مبتلا به دیابت هستید
 • مبتلا به نقرس هستید
 • اضافه‌وزن دارید
 • مبتلا به عارضه کلیه پلی کیستیک هستید
 • آنتی‌اسیدها یا دیورتیک‌های مبتنی بر کلسیم مصرف می‌کنید
 • سابقه جراحی بای پس معده و دیگر جراحی‌های دستگاه گوارش دارید
 • در سن باروری هستید
 • تجربه چند بارداری را دارید
 • غذاهای حاوی گوشت قرمز و اگزالات زیاد می‌خورید

به‌طورکلی هم زنان و هم مردان در معرض خطر ریسک ابتلا به سنگ کلیه قرار دارند، اگر نتوانند از یک سبک زندگی سلامت پیروی کنند. همچنین باید وراثت، ژنتیک و بیماری‌های متابولیک را هم در بروز این بیماری دخیل بدانید.

اگر مبتلا به سنگ کلیه هستید، به خدمات درمانی و یا آزمایشگاهی مرتبط با سنگ کلیه احتیاج دارید، می‌توانید با هومکا تماس بگیرید. این مجموعه آماده ارائه خدمات درمانی و آزمایشگاهی در منزل به شما است. جهت تماس و برقراری ارتباط با کارشناس هومکا از شماره تماس ۰۲۱۶۷۳۷۱ استفاده کنید.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
mayoclinichopkinsmedicine

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۳۷ دیدگاه

  1. سلام دوست عزیز
   ورم اندام‌ها علت مختلفی داره از جمله اختلالات عروقی، کمبود پروتئین به دلایل مختلف (از جمله دفع کلیوی یا گوارشی یا اختلالات کبدی)، نارسایی کلیوی، نارسایی قلبی، کم‌کاری تیروئید و… که باید تک به تک توسط پزشک بررسی بشن.

  2. سلام من ۳روزه که در پهلوی چپ فکر میکنم کلیه ام هستش لحظاتی دردشدید میگیره که نمیتونم تکون بخورم بعد خوب میشه بارها وبارها تکرار شده آیا این علامت سنگ کلیه هستش ،قبلا مشکلی نداشتم

    1. سلام به شما
     این شواهد به نفع کولیک کلیوی و غالبا ناشی از سنگ کلیه هست.
     پیشنهاد میشه صمن انجام بررسی آزمایشگاهی و سونوگرافی به پزشک مراجعه کنین.

     • باسلام وخسته نباشید میشه جوابم بدین نزدیک ۳ یا۴ سال که من از سوزش ادرارم رنج میبرم پیش هردکتری میروم قرص خشکن بهم میدن یه دفعه سیستوسکوپی کردم بازم خوب نشدم خسته شدم ازاین رنج و عذابی که میکشم هروقت واسه ادرار برم گریه میکنم از سوزش شدید انگار جای ادرارم زخم داره اینقدمیسوزد

       1. سلام به شما
        این موضوع مهم و نیازمند بررسی دقیق هست. علاوه بر آزمایشات کامل، باید سونوگرافی کلیه انجام بشه. پزشک متخصص اورولوژی می‌تونه به شما کمک کنه.

       1. سلام به شما
        درمان به نوع سنگ، شکل سنگ، محل قرارگیری و ویژگی‌های فردی ارتباط داره. جنسیت تاثیری در درمان نداره.

       2. سلام. مادرم سنگ کلیه داره. اما یک مدتی هست که از زانو به پایین احساس خوارش و سوزش میکنه. بخواطر همینم بعداز خوارش اون مناطق زخم بوجود می یاد که خیلی دیر خوب میشن. نزدیک به دو ماه. آیا این علامت ها از وجود نمک کلیه هاست یا از چیزه دیگه ای هست؟

         1. سلام دوست عزیز
          این علامتی که میگین الزاما ربطی به سنگ کلیه و یا وضعیت کلیوی نداره و بنظر میاد نوع خاصی از کهیر هست. اما لازمه بررسی آزمایشگاهی کاملی انجام بشه و همینطور پزشک متخصص پوست نواحی زخم و خارش رو معاینه کنن.

         2. سلام من ۴ روز درد کلیه ، شکم پهلو دارم و درد و سوزش شدید هنگام ادرار دارم اصلا نمیتونم ادرار کنم از فشار درد ضعف میرم و فشارم میره بالا علتش چیه؟

           1. سلام به شما
            محتمل ترین علت، دفع سنگ کلیه هست. باید حتما آزمایش ادرار و سونوگرافی انجام بشه.

           2. سلام و وقت بخیر
            من چندروزه پهلوی سمت راستم و کمرم درد میکنه
            یک بار هم دردشدید درناخیه شکم داشتم و استفراغ کردم
            میشه راهنماییم کنین که چیکارکنم؟

             1. سلام به شما
              باید آزمایش ادرار و شمارش سلول‌های خونی انجام بشه. سونوگرافی هم به تشخیص کمک می‌کنه.

             2. سلام خسته نباشید.من حدودا ۹ روزی هست که قرص کلسیم ۵۰۰ استفاده کردم.۳ یا ۴ روزه پشت پهلوم قسمت چپم یکم درد دارم.البته جای سرد خوابیدم نمیدونم درد پهلوم برای سرماست یا بخاطر مصرف قرص کلسیم.امکان داره تو این مدت کم سنگ کلیه گرفته باشم؟؟

               1. سلام به شما
                باید معاینه و سونوگرافی انجام بشه. در هر صورت ۳ قرص سنگ ایجاد نمی‌کنه و اگر هم سنگ باشه، از قبل بوده. باید سونوگرافی انجام بدین.

               2. سلام چند روز پیش دچار درد شدید پهلو شدم با سونو گفتند سنگ کلیه دارید که در مجرا گیر کرده دارو دادن برای دفع سنگ .دارو استفاده کردم با پیاده روی و درد خاصی ندارم فقط موقع خوابیدن یه مقدار پهلو درد دارم ممکن سنگ دفع شده باشه

                 1. سلام به شما
                  برای بررسی دفع سنگ یا باقی ماندن در مجرا، باید سونوگرافی مجدد انجام بشه.

                 2. سلام وقت بخیر سنگ ۵میل دارم در انتهای حلب راست حدودا ۱۶میلی متری مثانه خانم هستم ۲۹ساله آیا بزودی دفع میشه یا نیاز به سنگ شکن و…هست ممنون 🙏

                   1. سلام به شما
                    اظهارنظر در مورد احتمالات واقعا ممکن نیست، چون هر اتفاقی ممکنه بیفته و این موضوع به عوامل مختلفی بستگی داره. اگر یک هفته تا ده روز دفع نشه، باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنین.

                   2. سلام خداقوت
                    الان از حمام اومدم یه لحظه میخواستم دراز بکشم رو تخت دیدم یه سوزش دردتاک از سمت چپ شکمم حس کردم انگار یه چیز تیزی حرکت میکرد و اذیتم میکرد
                    برای اولین بار این تجربه رو داشتم میشه بفرمایید چیکار کنم؟

                     1. سلام به شما
                      بنظر چیز مهم و نگران کننده ای نیست. دردهای احشایی متعددی ممکنه به صورت نرمال رخ بده. در صورت تکرار شدن، به پزشک مراجعه کنین تا معاینه شکم انجام بشه.

                     2. سلام من این چند روزی هست سمت راست و بعضی اوقات سمت راست کلیم درد میکنه مشکل از کجا ممکنه باشه سنگ کلیه یا سرما؟

                       1. سلام به شما
                        بنظر اشتباهی در تفسیر صورت گرفته. مجاری ادراری هیچ راهی به رحم ندارن.

                       2. با سلام ۱۹ سالمه و توی کلیه سمت راستم سنگ ۳ میلی متری دارم اما هیچ دردی ندارم، چیکار باید بکنم؟ تو سابقه خانوادگیمون هم سنگ ساز بودن کلیه هاشون هست، از طرفی میترسم برای درمان اقدام کنم و دردش اونقدر زیاد باشه که نتونم تحمل کنم.
                        روش درمان بدون درد نیست؟ میتونم اولتراسونیک بکنم؟

                         1. سلام به شما
                          خارج شدن سنگ از مجرای ادراری بدون درمان و خودبخودی، بیشترین درد رو داره. درد با روش های بیهوشی و داروهای خاص کنترل میشه و علت خوبی برای عدم مراجعه به پزشک و پیگیری درمان نیست. اگرچه این سنگ دفع می‌شه اما سابقه شما نشون می‌شده بهتره تحت نظر باشین و برای رفع ابهامات از متخصص اورولوژی کمک بگیرین.

                         2. سلام خدمتتون ببخشید من ۳روز پیش کلیه چپم وزیر شکم وپایین کمر درد داشتم همه بهم گفتن علائم سنگ کلیه است بعد خیلی آب خوردم طناب زدم بعد چند ساعت دردشدید موقع ادرار داشتم آخر ادرار خیلی درد شدیدی داشتم بعد چند بار ادرار کردن دردم اروم شد ولی الان یه درد کمی دارم احساس میکنم کلیه چپم سنگینه ممنون میشم راهنماییم کنید

                           1. سلام به شما
                            احتمال سنگ ادراری مطرح هست. باید آزمایش ادرار و سونوگرافی انجام بشه. اگرچه با توجه به شواهد بنظر سنگ دفع شده.

                           2. سلام من یه دختر هفده ساله هستم.یه بار بعد از ادرار که روی شکم خوابیده بودم پهلوی سمت راستم درد بدی گرفت.گاهی اوقات هم که ادرارمو نگه داشتم پهلوی سمت راستم درد گرفت و کم کم دردش به کمرم کشیده شد ولی دردش زیاد نبود و وقتی رفتم ادرار کردم دردش کم کم برطرف شد.چند سال پیش هم یه بار جوری دوتا پهلوم درد گرفت که حتی نمی‌تونستم راحت نفس بکشم.

                            • سلام خسته نباشید من از امروز صبح درد های سنگ کلیه رو دارم دفع میشه ادار خونی هم دارم چند سال پیش هم دفع کردم با همین علایم ولی میترسم باز

                              1. سلام به شما
                               سنگ کلیه درمان دارویی نداره و باید آب زیاد مصرف کنین و درد رو با مسکن کنترل کنین تا خارج بشه. اگر درد خیلی زیاد بود یا طی چند روز دفع نشد، حتما باید به متخصص ارولوژی مراجعه کنین.

                              دکمه بازگشت به بالا