هفته پانزدهم بارداری + وضعیت جنین، علائم و تغذیه در هفته پانزدهم بارداری

بارداری

 

در زمان بارداری بدیهی است که سوالات زیادی به ذهن خطور ‌می‌کند و فکر را به خود مشغول می‌سازد. رسیدن به جواب این سوالات می‌تواند به بارداری بهتر و ایمن‌تر کمک کند. به همین دلیل در این مقاله از مجله سلامت هومکا به بررسی علائم و نکات مهم هفته پانزدهم بارداری می‌پردازیم.

هفته پانزدهم بارداری یا آغاز سه‌ماهه دوم زمانی است که اوضاع برای خانم‌های باردار کمی راحت‌تر می‌شود. علائم مزمن بارداری مانند خستگی و بی‌حالی و حالت تهوع صبحگاهی کمتر می‌شود. وضعیت روحی و جسمی بهتری در راه است. از طرفی این دوره با دردها و گرفتگی‌های مربوط به زایمان بسیار فاصله دارد.

برای انجام انجام آزمایشات بارداری مربوط به این هفته کلیک کنید.

وضعیت جنین در هفته پانزدهم بارداری

در هفته ۱۵ بارداری ویژگی‌های صورت جنین در حال شکل‌گیری است و گوش‌ها نیز در جای خود قرار گرفته‌اند. سیستم شنوایی در حال پیشرفت بوده و از این پس قادر به شنیدن صداهای مبهمی از جهان خارج است. چشم‌ها نیز در مسیر تکامل قرار دارند و می‌توانند پرتوهایی از نور دنیای بیرون را تشخیص دهند. از هفته پانزده احتمال بروز سکسکه در جنین دور از انتظار نیست.

اگرچه شما در حال حاضر نمی‌توانید آن‌ها را احساس کنید اما در هفته‌های آتی با بزرگ‌تر شدن جنین ریتم سکسکه‌ها محسوس‌تر خواهد بود. علاوه بر این، جنین قادر است دست و پای خود را حرکت دهد ولی چون اندازه او کوچک است این تحرکات برای مادر قابل احساس نیست اما از هفته ۱۸بارداری به بعد معمولاً می‌توان آن‌ها را حس کرد.

زمانی که حرکات جنین را احساس کردید به آن‌ها توجه کنید و الگوی زمانی و رفتاری حرکات را به‌خوبی به خاطر بسپارید تا از آن برای ارزیابی سلامت جنین در هفته‌های پیش‌رو بهره ببرید زیرا جنب‌وجوش جنین از نشانه‌های سلامت او محسوب می‌شود. از هفته ۱۵ موهای ظریف و کرک مانندی به نام لانگو سرتاسر بدن جنین را می‌پوشانند و تا اواخر بارداری همراه جنین هستند.

وضعیت جنین در هفته پانزدهم بارداری

اندازه جنین در هفته پانزدهم بارداری

تا چند هفته قبل فرزند شما تنها به اندازه یک هسته سیب بود اما اکنون او با رشد سریع خود به اندازه یک سیب کامل بزرگ شده و در مایع آمنیوتیک غوطه‌ور است. در هفته ۱۵ طول جنین از سر تا نشیمنگاه حدود ۱۰٫۱ سانتی‌متر و وزن او حدود ۷۰ گرم است. در هفته پانزدهم شما در سه‌ماهه دوم بارداری و به‌طور دقیق‌تر اکنون سه ماه و پانزده روز باردار هستید. ازآنجایی‌که اندازه و وزن جنین به‌سرعت در حال رشد است در آینده خیلی نزدیک حرکات و لگد زدن‌های جنین را احساس خواهید کرد.

علائم مادر در هفته پانزدهم بارداری

خارش پوست

ازآنجاکه در هفته پانزدهم بارداری رشد رحم چشمگیر شده است ازاین‌رو باعث کشیدگی پوست در ناحیه شکم و بروز خارش می‌شود. با ظاهرشدن این علائم جای نگرانی نیست و می‌توانید با یک کرم مرطوب‌کننده مناسب محل خارش را ماساژ دهید. علاوه بر این ممکن است خط‌های پوستی بر روی پوست شکم ظاهر شوند که ناشی از کشیدگی پوست است. این خط‌ها در بارداری طبیعی هستند و عوارض و مشکلات سلامتی به همراه ندارند. اما اگر دچار خارش شدید در ناحیه دست و پای خود شده‌اید موضوع را به پزشک اطلاع دهید چراکه ممکن است نشانه‌ای از مشکلات جدی بارداری باشد.

خونریزی

با مشاهده هرگونه خونریزی یا لکه بینی در هفته پانزدهم و پس‌ازآن موضوع را در اسرع وقت به پزشک خود اطلاع دهید. بعضی از لکه بینی‌ها در بارداری طبیعی هستند اما برخی دیگر می‌تواند به دلایل دیگری رخ دهند که نیازمند مراقبت‌های پزشکی است. این موضوع در سه‌ماهه دوم و سوم اهمیت دوچندانی دارد.

برفک واژن

گاهی به دلیل نوسانات و تغییرات هورمونی در سه‌ماهه دوم، زنان باردار به عفونت‌های قارچی یا به‌اصطلاح برفک واژن مبتلا می‌شوند. برفک یک نوع عفونت مخمری است که موجب ترشحات سفید از واژن، خارش و قرمز شدن اطراف ناحیه تناسلی می‌شود. اگرچه این عفونت‌ها آزاردهنده هستند اما شواهدی از اینکه برای جنین مضر باشند وجود ندارد. با مشاهده علائم بیان‌شده برای درمان برفک به پزشک خود مراجعه کنید.

فراموشی

برخی از زنان باردار در این دوره دچار فراموشی جزئی و عدم تمرکز می‌شوند بعضی از تحقیقات نشان می‌دهد که چنین تغییراتی در دوران بارداری عادی است زیرا بیشتر آن‌ها ناشی از خواب ناکافی و یا غوطه‌ور شدن در احساسات و افکار بارداری هستند؛ بنابراین بهترین راهکار برای برطرف کردن این مشکل، برخورداری از خواب کافی و اتجام تکنیک‌های آرام‌سازی ذهن است.

هفته پانزدهم بارداری

کمردرد در هفته پانزدهم بارداری

معمولاً بروز کمردرد و درد در ناحیه شکم باعث نگرانی مادران در مورد سلامت جنین خود می‌شود اما در این مورد باید بگوییم که کمردرد از نشانه‌های بارداری در این هفته است و لزوماً نشانه‌ای در رابطه با سقط جنین نیست و خطری برای مادر و جنین ندارد. اما اگر شدت دردها بسیار بیشتر شد و به انقباضات هنگام زایمان شباهت پیدا کرد لازم است که حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دلیل اصلی بروز کمردرد در خانم‌های باردار اثر ترشح هورمون ریلاکسین بر مفاصل خانم‌های باردار است. این هورمون تقریباً از ابتدای بارداری ترشح شده و بدن شما را برای تغییراتی که قرار است در دوران بارداری ایجاد شود آماده می‌کند و شرایط را برای رشد جنین و البته روز زایمان مهیا می‌کند که متاسفانه یکی از عوارض جانبی ترشح بیشتر این هورمون درد در قسمت مفاصل و درنتیجه بروز کمردرد در مادر است. برای بهبود این دردهای ناحیه کمر می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید. با انجام ورزش‌های خاص، ماساژ و اصلاح فرم نشستن و ایستادن می‌توانید مقدار آن را کاهش دهید.

اندازه شکم در هفته پانزدهم بارداری

در طی دوازده هفته اول بارداری رحم درون لگن قرار دارد اما از هفته ۱۳ بارداری به دلیل افزایش حجم، لگن دیگر قادر به جای دادن رحم در خود نیست و ازاین‌رو رحم به‌تدریج به سمت بالا رشد می‌کند. به همین دلیل در هفته پانزدهم، شکم شباهت بیشتری به شکم بارداری به خود گرفته می‌گیرد. اندازه شکم شما در هفته ۱۵ به این بستگی دارد که پیش‌ازاین چند بارداری دیگر داشته‌اید.

اگر این اولین بارداری شماست و پیش‌ازاین عضلات شکم شما کشیده نشده است، بنابراین مدت بیشتری طول می‌کشد تا برجستگی شکم نمایان‌تر شود. اما اگر بارداری‌های قبلی داشته‌اید به دلیل آماده‌تر بودن عضلات شکمی و توان کششی بیشتر، برجستگی شکمی بیشتر خواهد بود. در حوالی هفته ۱۵ ممکن است خطی عمودی و تیره‌رنگ از ناف تا ناحیه لگن مشاهده شود که جای نگرانی نیست و این علامت برای زنان باردار کاملاً طبیعی است و پس از زایمان برطرف می‌شود.

ازآنجاکه جنین در حال رشد برای قوی و بزرگ‌تر شدن به مواد غذایی بیشتری نسبت به گذشته نیاز دارد در سه‌ماهه دوم به‌طور طبیعی افزایش وزن مادر نسبت به سه‌ماهه اول بیشتر خواهد بود. برای اینکه هر هفته نیم کیلو به وزن شما افزوده شود پزشکان توصیه می‌کنند که روزانه به اندازه ۳۰۰ کالری غذای بیشتری مصرف کنید. طی هفته ۱۵ رحم شما در محدوده بین استخوان شرمگاهی و ناف قرار دارد و شما قادرید که با لمس این ناحیه رحم خود را احساس کنید.

 

کارهایی که باید در هفته ۱۵ بارداری انجام داد

ورزش و تحرک

فعال بودن و پر جنب‌وجوش بودن در دوره بارداری سبب تقویت توان جسمانی و بهبود شرایط روحی و روانی می‌شود. در این هفته شکم بارداری به‌وضوح برجسته شده و شاید فکر کنید که ورزش باعث آسیب به جنین می‌شود، اما این‌گونه نیست. بیشتر ورزش‌ها به جز ورزش‌های تماسی برای سلامت شما و جنین مفید هستند و می‌توانید با مشورت پزشک یک برنامه ورزشی متناسب با وضعیت جسمی خود تنظیم کنید.

مصرف کلسیم کافی

مطمئن شوید که به‌اندازه کافی کلسیم مصرف می‌کنید. ازآنجاکه استخوان‌های جنین در حال شکل‌گیری هستند اکنون کلسیم از هر زمان دیگری برای شما و فرزندتان مهم‌تر است. هم از طریق گنجاندن مواد غذایی غنی از کلسیم در رژیم غذایی و هم از راه مصرف مولتی‌ویتامین‌های بارداری می‌توانید کلسیم بدن را تأمین کنید.

پایش وزن

افزایش وزن زیاد در کوتاه‌مدت می‌تواند بیانگر بعضی از مشکلات جدی بارداری نظیر پره اکلامپسی باشد. بنابراین لازم است که وزن خود را همواره کنترل کنید و در صورت بروز تغییرات غیرمنتظره به پزشک مراجعه کنید.

در هفته 15 بارداری چی بخوریم؟

بهبود رژیم غذایی

احتمالاً از هفته‌های قبل رژیم غذایی خود را مطابق با شرایط بارداری اصلاح کرده‌اید. همچنان و در هفته ۱۵ نیز رژیم غذای سالم باید در دستور کار باشد. این کار از ضافه وزن ناسالم و خارج از روند بارداری جلوگیری می‌کند.

وب‌سایت verywellfamily توصیه می‌کند به سلامت و بهداشت دندان خود توجه کنید. سلامت دندان در بارداری اهمیت ویژه‌ای دارد. تغییرات لثه ممکن است باعث التهاب لثه بارداری شود که می‌تواند منجر به شرایط خطرناک‌تری به اسم پریودنتیت شود. برای رعایت بهداشت دهان و دندان نکات زیر را رعایت کنید.

 • روزانه دوبار با دقت مسواک بزنید
 • از رژیم غذایی سالم پیروی کنید
 • از نخ دندان استفاده کنید
 • برای معاینه به‌صورت منظم به پزشک مراجعه کنید

سونوگرافی در هفته ۱۵ بارداری

اگر سونوگرافی سه‌ماهه اول را انجام داده باشید برای هفته ۱۵ به‌احتمال زیاد سونوگرافی نخواهید داشت. البته مادرانی که حاملگی پرخطر دارند و یا دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند ممکن است به تشخیص پزشک یک جلسه سونوگرافی در نظر گرفته شود. اگر بارداری از نوع پرخطر باشد احتمال اینکه برای شما در هفته‌های ۱۵ تا ۲۰ آزمایش آمینوسنتز تجویز شود، وجود دارد.

پزشک از سونوگرافی برای هدایت ابزار و گرفتن نمونه آمنیوتیک کمک می‌گیرد. در ادامه، مایع دریافت شده جهت آزمایشات ژنتیکی و بررسی مشکلاتی مثل سندرم داون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سونوگرافی در هفته ۱۵ بارداری

رژیم غذایی در هفته ۱۵ بارداری

در این مرحله از بارداری حالت تهوع صبحگاهی برطرف شده و اشتهای شما به حالت اولیه برگشته است. این شرایط فرصت خوبی برای مصرف مواد غذایی سالم و تنظیم یک برنامه غذایی سالم است. به یاد داشته باشید که کالری‌های اضافه‌ای که در طول بارداری توصیه می‌شود باید از مواد غذایی مغذی و سالم تأمین گردد. انجمن بارداری آمریکا توصیه می‌کند که از سه‌ماهه دوم حاملگی روزانه ۳۰۰ کالری انرژی بیشتری از طریق غذایی جذب بدن شود. این کالری اضافه باید از غذاهای زیر تأمین شود:

 • گوشت
 • لبنیات کم‌چرب
 • میوه‌ها
 • سبزیجات
 • غلات کامل

مواد غذایی معرفی‌شده قادرند ریزمغذی‌هایی نظیر پروتئینی، کلسیم، اسیدفولیک و انواع ویتامین‌ها را فراهم کنند. ریزمغذی‌های ذکرشده نیازهای غذایی مادر و جنین را تأمین می‌کنند.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

درصورتی‌که هر کدام از علائم زیر را در سه ماهه دوم تجربه کردید به پزشک مراجعه نمائید:

 • درد و گرفتگی غیرطبیعی در ناحیه شکم
 • تنگی نفس که با گذشت زمان بدتر می‌شود
 • علائم زایمان زودرس
 • لکه بینی یا خونریزی واژن

شما در طی سه‌ماهه دوم به‌صورت ماهانه یک ویزیت پزشکی دارید. بنابراین هرگونه علائم غیرطبیعی را با پزشک خود در میان بگذارید.

 سقط جنین در هفته پانزدهم

سقط جنین یکی از عارضه‌های بارداری، مخصوصاً در سه‌ماهه اول بارداری است. عوامل مختلفی که باعث سقط می‌شوند. این عوامل شامل خون‌ریزی شدید، شوک باکتریایی یا شوک عفونی، ضربه، مشکلات هورمونی و برخی بیماری‌ها می‌باشد. در برخی موارد شدیدتر امکان درخطر قرار گرفتن سلامت و یا حتی زندگی مادر براثر سقط جنین نیز وجود دارد.

ازآنجایی‌که سقط جنین با خونریزی همراه است می‌تواند با شدت پیدا کردن و یا قطع نشدن خونریزی سلامت مادر را به‌شدت به خطر بیندازد و باعث بروز مشکلات مربوط به کم‌خونی شود. همچنین مشکلات روحی و افسردگی نیز از اتفاقات رایج بعد از سقط جنین در مادران به شمار می‌روند. زنانی که سابقه سقط جنین را داشته‌اند احتمال سقط جنین در باردار بعدی آن‌ها ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

اما این موضوع نباید باعث نگرانی مادران در مورد سلامت جنین و خودشان شود. اگر شما به اندازه کافی با پزشک خود در ارتباط باشید و اقدامات و آزمایش‌های لازم را به انجام برسانید احتمال بروز هرگونه خطری برای شما و جنین به‌شدت کاهش پیدا می‌کند.

آزمایش‌های هفته پانزدهم بارداری

علاوه بر آزمایش‌های غربالگری سه‌ماهه اول بارداری، پزشک مجدداً در سه ماهه دوم آزمایشاتی را تجویز می‌کند. این آزمایشات سطح آلفافتوپروتئین در خون مادر را اندازه‌گیری می‌کند. معمولاً این آزمایش‌ها در هفته پانزدهم تا هفته ۱۷ بارداری انجام می‌شود تا پزشک بتواند نقص‌های لوله عصبی جنین را بررسی کند.

اگر مادر غربالگری سه‌ماهه اول را انجام نداده باشد پزشک تصمیم می‌گیرد نتایج غربالگری دوم را بررسی کند. در این شرایط آزمایش‌ خون نشانگرهای چهارگانه تجویز می‌شود. با استفاده از نتیجه این آزمایشات پزشک اطلاعات لازم را به دست آورد و از سلامت کامل جنین مطلع شود. شما برای انجام آزمایشات بارداری و اطلاع از سلامت جنین می‌توانید آزمایش‌های خود را به‌صورت بسیار راحت و با نتایج دقیق از طریق سایت هومکا به انجام برسانید. برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام آزمایشات بارداری کلیک کنید.

آزمایش‌های هفته پانزدهم بارداری

جمع‌بندی

بارداری یکی از نقاط عطف و دوران بسیار مهم و حساس در زندگی زنان است. طی این نه ماه تغییرات بسیار زیادی در بدن مادر ایجاد می‌شود. می‌توان گفت این تغییرات در هر ماه یا حتی با هفته قبل تفاوت دارند. داشتن اطلاعات لازم، کافی، صحیح و البته معتبر باعث می‌شود تا با رعایت موارد ضروری و انجام فعالیت‌های مفید و اجتناب از انجام کارهای خطرناک، می‌تواند سلامت مادر و جنین را تضمین کند. ما در این مقاله تلاش کردیم تا اطلاعات لازم در مورد شرایط و علائم بارداری در هفته پانزدهم بارداری را در اختیار شما قرار دهیم.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
tommysraisingchildrenflo

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۲ دیدگاه

  1. اگر منظور شما همین هفته‌ست، نه خطرناک نیست چون معمولا جنین حرکتی نداره تو این هفته
   کسایی که زایمان اولشون نیست معمولا از هفته ۱۸ یا کمی زودتر حس می‌کنن. کسایی که شکم اولشون هست ممکنه تا هفته ۲۱ هم حرکت جنین رو حس نکنن.

    1. ببخشید من شکمم به تازگی رفته تو ۱۵هفته چگونه بدونم بچه توی شکمم زنده است یانه تا به حال حس نکردم بچه حرکت می کنه تو شکمم

   • سلام ممنون از مطالب مفیدتون
    من خیلی ویار فست فود دارم با وجود اینکه ضرر داره اشکالی نداره هفته ای یک بار پیتزا یا همبرگر بخورم؟

     1. سلام مهشید عزیز
      ممنون از توجه شما
      اگر بتونین این نوع غذاهارو در منزل و با مواد با کیفیت تهیه کنین، با این تناوب اشکالی نداره.

     2. سلام وقت بخیر
      در هفته ۱۵ بارداری هستم از هفته های قبل گاهی دست بر روی شکمم میگذارم احساس میکنم سرد است ایا دلیل خواصی دارد؟
      باتشکر

       1. سلام به شما
        مارژینال بودن حالت قرارگیری جفت هست. در هر صورت تحت نظر پزشک خودتون باشین و بررسی های روتین رو انجام بدین.

       دکمه بازگشت به بالا