تست قند
خانه
خدمات
تست قند

تست قند

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/06/27
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست
تست قند در منزل
آیا با بیماری دیابت و علائم این بیماری آشنایی دارید؟ در این مقاله به بررسی بیماری قند خون و آزمایش قند می‌پردازیم. حتما برای شما جالب است که چگونه امکان دارد در منزل آزمایش قند خون دهید. این کار با کمک مجموعه ی هوم کا به راحتی و با دقت بالا انجام خواهد شد.

قند خون، تلخ است!

با همراه باشید تا به ۵ سوال پرتکرار در رابطه با قند خون و تست قند پاسخ دهیم: ۱) قند خون چیست؟ ۲) میزان قند خون نرمال چقدر هست؟ ۳) علائم قند خون بالا چیست؟ ۴) علائم قند خون پایین چیست؟ ۵) آزمایش FBS چیست؟
podcast poster

بیماران دیابتی، بیمارانی هستند که  ارائه‌ی خدمات درمان در منزل برای آن‌ها بسیار مفید است. اگر می‌خواهید از خدمات ما بهره ببرید، کافی است با ما تماس گرفته و درخواست‌تان را ثبت کنید. کارشناسان ما در اولین فرصت به منزل‌تان مراجعه کردن و شما بدون اتلاف وقت، آزمایشات لازم را در حین کار و یا در منزل انجام می دهید. برای ثبت درخواست کافیست با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ تماس بگیرید یا بر روی دکمه ثبت رایگان درخواست کلیک کنید.

 

دیابت یا قند خون چیست؟

دیابت یا قندخون، بیماری رایجی است و عده ی زیادی از افراد به این بیماری مبتلا هستند. در بیماری دیابت، مقدار قند خون بیشتر از حد طبیعی است. برای تعیین اینکه مبتلا به دیابت هستید یا نه و اینکه آیا قند خون‌تان کنترل شده یا نه، آزمایش قندخون لازم است. آزمایش قند خون، که زیر مجموعه آزمایش خون در منزل است، میزان قند موجود در در خون را اندازه گیری می‌کند. انسولین هورمونی است که به سلول‌های بدن کمک می‌کند که از قند استفاده کنند. انسولین در لوزالمعده تولید می‌شود و هنگام افزایش قند خون، انسولین در خون آزاد می‌شود. پزشک‌تان ممکن است به منظور کمک به تشخیص دیابت این آزمایش را تجویز کند. افراد دیابتی هم می‌توانند از آزمایش قند برای کنترل وضعیت‌شان استفاده کنند. تغییرات شدید و حاد در قند خون می‌تواند مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند و باعث آسیب مغزی، اغما و مرگ شود. 

آزمایش قند در منزل

مشکلاتی که خطر ابتلا به دیابت یا قندخون را افزایش میدهند، عبارتند از:

✔ بیش از ۴۵ سال سن دارید

✔ زیاد ورزش نمی کنید

✔ فشار خون، تری گلیسیرید بالا، یا سطح کلسترول خوب پایین دارید

✔ سابقه دیابت حاملگی دارید

✔ سابقه سکته مغزی یا فشار خون دارید

✔ سابقه دیابت در نزدیکان درجه یک

✔ چاقی و عدم تحرک کافی

✔ ابتلا به فشار خون بالا

✔ داشتن سطح کلسترول HDL پایین تر از حد نرمال

✔ ابتلا به بیماری های قلبی و عروق

✔ ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک

کربوهیدرات‌های موجود در غذاهایی مانند غلات و میوه ها وارد بدن می‌شود و به گلوکز تبدیل می‌شوند. انجام آزمایش قند می‌تواند به تعیین میزان قند خون کمک کند، تا پزشک براساس آزمایش، رژیم‌های غذایی، ورزش یا داروهای دیابت را تنظیم کند. آزمایش قند می‌تواند در منزل یا آزمایشگاه انجام شود. با وجود ویروس کرونا و مشکلات رفت و آمد به آزمایشگاه و سایر مشکلات دیگر، به شما آزمایش در محیطی ایمن و راحت یعنی منزل‌تان را پیشنهاد می‌کنیم. مختصصان مجموعه‌ی هوم کا به منزل‌ شما مراجعه کرده و از شما آزمایش قند می‌گیرند.  

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص آزمایش قند در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

 

نشانه‌های قند خون

۱- در صورت نخوردن وعده‌ی غذایی عصبانی می‌شوید

۲- زیاد هوس شیرینی می‌کنید

۳- کاهش وزن برای شما سخت است

۴- معمولاً احساس ضعف و لرزش می‌کنید

۵- تکرر ادرار دارید

۶- حافظه‌ای قوی ندارید

۷- تاری دید دارید

۸- زیاد تشنه می‌شوید

برای ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست آزمایش قند در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

در آزمایش قند چه چیزی بررسی می‌شود؟

آزمایش قند خون برای این تجویز می‌شود که مشخص شود سطح قند خون شما در محدوده سالم است یا نه. این آزمایش برای غربالگری و تشخیص دیابت و نظارت بر روند درمان قند خون بالا یا پایین انجام می‌شود. آزمایش قند ادرار هم برای بررسی میزان قند موجود در ادرار استفاده می‌شود. 

آزمایش قند در منزل

 

آزمایش قند خون

آگاهی از سطح قندخون، شناخت شما از سطح گلوکز خون و عملکرد آن در بدن را بیشتر می‌کند. برای کنترل دیابت نوع یک و دو و دیابت دوره بارداری این آزمایش قند خون است که می‌تواند به شما در کنترل و درمان کمک کند. پس از انجام آزمایش قندخون شما می‌توانید متوجه شوید که در محدوده نرمال قرار دارید و یا اینکه در خطر ابتلا به دیابت هستید . افراد سالم در حالت نرمال قندخونشان بین 70 تا 99 میلی گرم است و افراد دیابتی باید قندخونشان بین ۸۰ تا ۱۳۰ باشد.

 

بهترین زمان آزمایش قند خون 

 • بهترین زمان تست قندخون در افراد و مبتلایان به دیابت متفاوت است و باید طبق توصیه پزشک اینکار را انجام دهید.
 • اگر نوع دیابت شما نوع ۱ باشد شاید لازم شود در روز ۴ تا ۱۰ بار تست را تکرار کنید. قبل و بعد از غذا، قبل و بعد از خواب، قبل و بعد از میان وعده و قبل و بعد از ورزش شما باید تست انجام دهید.
 • درصورتی که دیابت شما از نوع ۲ باشد و انسولین استفاده کنید شاید در روز چندبار احتیاج به تست قندخون داشته باشید. معمولا تست قندخون دیابت نوع ۲ پیش از غذا و هنگام خواب انجام می‌گیرد. یا در حالت دیگر پیش از صبحانه و شام تعیین شود.
 • چنانچه دیابت نوع ۲ شما بدون انسولین کنترل شود احتمالا پزشک انجام هرروز تست قندخون را واجب نمی‌داند.

 

چرا باید آزمایش قند خون انجام داد؟

آزمایش قندخون روشی موثر برای این است که از وضعیت قندخون خود مطلع شوید و گلوکز‌خون را تحت کنترل قرار دهید. بصورت کلی از آزمایش قندخون می‌توانید در موارد زیر استفاده کنید:

 • تنظیم و کنترل رژیم غذایی.
 • افزایش فعالیت بدنی و یا کاهش آن بررسی تاثیر ورزش بر سطح قندخون.
 • کنترل تاثیر داروهای دیابت و انسولین.
 • کنترل سطح قندخون افراد مبتلا به دیابت بصورت دوره‌ای و روزانه.
 • اهداف درمانی را مورد بررسی قرار دهید.

 

روش اندازه‌گیری قند خون با دستگاه

طرز استفاده و نحوه خونگیری در دستگاه‌های تست قندخون متفاوت است. خون در برخی از دستگاه‌ها از روی بازو انجام می‌گیرد و برخی از دستگاه از روی انگشت. معمولا استفاده از آزمایش قند خون که از روی انگشت نمونه گیری می‌کند برای مواردی کاربرد دارد که بخواهید تست قندخون لحظه‌ای انجام دهید.

درهرصورت پس از خونگیری، اجازه دهید قطره خون روی نوار تست قرار گیرد. پس از مطالعه جواب آن را در دفترچه یادداشت کنید و ساعت بعدی انجام تست را بخاطر بسپارید.

اگر مبتلا به دیابت هستید و یا بصورت دوره‌ای تست قندخون را منزل انجام می‌دهید، با استفاده از دستگاه تست قند خون به روش زیر تست را انجام دهید:

 • دستانتان را ضدعفونی کنید و یا با آب و صابون بشویید و خشک کنید.
 • بهتر است پیش از خونگیری محل را با استفاده از الکل تمیز کنید.
 • با توجه به امکان دستگاه تست را انجام دهید.
 • برای ثبت تغییرات سریع بهتر است از انگشت برای انجام تست استفاده کنید.
 • سوزن را وارد کنید، انگشت را فشار دهید و بگذارید خون روی نوار تست جای بگیرد.
 • ثبت و نتیجه تست قندخون را مطالعه کنید.

حال از کجا بدانیم نتیجه آزمایش قند خون نرمال است یا خیر؟ سایت معتبر دیابت(Diabetes) در این رابطه منی‌گوید:

میزان نرمال قند خون در ساعات مختلف روز با توجه به عواملی مانند آنچه خورده‌اید و میزان جابجایی، عدد متفاوتی خواهد بود. بازه نرمال آزمایش قند خون، با توجه به سن و زمان گرفتن آزمایش در طول روز به صورت زیر است:

کودک با دیابت نوع ۱:

 • هنگام بیدار شدن و قبل از غذا: ۴ تا۴ میلی مول در لیتر
 • بعد از غذا: ۵ تا ۹ میلی مول در لیتر

بزرگسال مبتلا به دیابت نوع ۱:

 • هنگام بیدار شدن و قبل از غذا: ۵ تا ۷میلی مول در لیتر
 • قبل از غذا در سایر اوقات روز: ۴ تا ۷میلی مول در لیتر

افراد مبتلا به دیابت نوع ۲:

 • قبل از غذا: ۴ تا ۷ میلی مول در لیتر
 • دو ساعت بعد از غذا: کمتر از ۸.۵ میلی مول در لیتر

دیابت بارداری:

 • ناشتا: زیر ۵.۳ میلی مول در لیتر
 • یک ساعت بعد از غذا: زیر ۷.۸ میلی مول در لیتر

 

آزمایش قند خون در منزل چگونه انجام می‌شود؟

 • با استفاده از تست قندخون در خانه شما می‌توانید استفاده و دریافت گلوکز در بدن خود را رصد کنید.
 • با استفاده از دستگاه قندخون و کیت قندخون شما این کار را در منزل انجام می‌دهید.
 • نمونه خون را با لنست به دستگاه تست قندخون انتقال می‌دهید و جواب آن را مشاهده می‌کنید که شامل سطح قندخون شما در حالت ناشتا و یا پس از غذا است.
 • درصورتی که شما خود نتوانید از دستگاه تست قندخون استفاده کنید درخواست انجام تست قندخون در منزل می‌کنید. مامور انجام تست قندخون در منزل اینکار را برایتان انجام خواهد داد.

برای ثبت درخواست آزمایش قند در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

آزمایش قند خون در منزل چه زمانی درخواست داده می‌شود؟

در شرایطی ممکن است خودتان امکان استفاده از دستگاه تست قندخون را نداشته باشید، بیمار شما بستری باشد و شرایط بخصوصی مانند بارداری داشته باشد، سالمند باشد و نتواند خود اینکار را انجام دهد یا اینکه بیمار حرکتی باشد و به مناطق انجام تست دسترسی نداشته باشد. در تمام این موارد می‌توانید درخواست انجام تست در منزل بدهید. هوم‌کا آماده انجام آزمایش قند در منزل شماست.

بخصوص اگر شما دچار دیابت باشید و یا اینکه پزشک تست قندخون را چندبار در روز تجویز کند و برای انجام آن دچار دشواری شوید بهتر است که حتما تست قندخون را در منزل انجام دهید. کافیست درخواست تست قندخون در منزل بدهید تا مامور انجام تست در کوتاه‌ترین زمان ممکن در منزل شما حضور پیدا کند.

 

از آزمایش قند خون چه استفاده‌هایی می‌شود؟

 • تعیین سطح قند خون افراد مبتلا به دیابت.
 • بررسی سطح قندخون افراد بصورت ناشتا و پس از غذا.
 • بررسی تاثیر و واکنش گلوکز در بدن.
 • بررسی احتمالات ابتلا به دیابت نوع ۱ و ۲.
 • بررسی ابتلا و عدم ابتلا به دیابت بارداری.
 • بررسی تغییرات قندخون افراد مبتلا به دیابت نوع ۱.
 • بررسی سطح قندخون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲.
 • کنترل گلوکز خون.

 

خطرات و عوارض آزمایش قند

آزمایش قند خون، آزمایشی کم خطر است و عوارض جانبی به همراه ندارد. نمونه خون با وارد کردن یک سوزن به داخل رگ گرفته می‌شود. بعضی اوقات برای بررسی گلوکز ادرار، نمونه ادرار تصادفی جمع آوری می‌شود. در قسمتی که خون گرفته شده، ممکن است که احساس درد، تورم و کبودی کنید. این مشکل باید ظرف مدت یک روز رفع شود.

قند خون بالا
قند خون بالا می‌تواند باعث کتواسیدوز شود؛ کتواسیدوز زمانی رخ می‌دهد که بدن‌تان فقط برای سوخت و ساز از چربی استفاده کند. افزایش قند خون در یک دوره زمانی طولانی می‌تواند خطر ابتلا به نوروپاتی، بیماری قلبی، کلیه و چشم را افزایش دهد.
اگر قند خون دارید و احساس تشنگی می‌کنید و تکرر ادرار دارید، می‌خواهید میزان قند خون‌تان را آزمایش کنید. علائم ذکر شده می‌تواند نشان دهنده‌ی قند خون بالا باشد و شما ممکن است نیاز به تغییر رژیم غذایی و برنامه درمانی‌تان داشته باشید. ورزش کردن و رژیم غذایی مناسب می‌تواند به کاهش میزان قند خون کمک کند. اگر این تغییرات موثر نبود، باید با دکتر ملاقات کنید و هر چند ماه یکبار آزمایش قند خون دهید تا تصمیم بگیرید که چگونه میزان قند خون‌تان را کنترل کنید.

قند خون پایین
قند خون پایین در صورت عدم درمان می‌تواند باعث بروز تشنج یا کما شود. هیپوگلیسمی مزمن می‌تواند منجر به آسیب مغزی و عصبی شود. اگر این علائم را داشتید، قند خون‌تان را بررسی کنید:

✔ تعریق

✔ لرزش

✔ اضطراب

✔ تاری دید

✔ سردرگمی

✔ سرگیجه و تشنج

✔ گرسنگی و حالت تهوع

✔ بیهوشی و خواب آلودگی

✔ ;احساس ضعف

✔ عصبانیت

✔ هذیان

برای ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست آزمایش قند در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

انواع بیماری های قند

بیماری دیابت انواع مختلفی دارد و پزشک برای تشخیص نوع دیابت فرد آزمایشاتی را تجویز می‌کند.  انواع بیماری‌های قند خون عبارتند از:

✔ دیابت نوع ۱
در دیابت نوع ۱، در سنین کودکی و نوجوانی به علت‌های مختلف بدن فرد قادر به تولید انسولین نیست. بنابراین، میزان قند خون افزایش پیدا می‌کند و مشکلات جدی ایجاد می شود. پس از انجام آزمایش قند در منزل، اگر فرد به دیابت نوع۱ مبتلا بود، به منظور پایین‌آوردن سطح قند خون باید به میزان مشخص انسولین به فرد تزریق شود. بیماران مبتلا به دیابت نوع یک برای ادامه زندگی خود به انسولین نیاز دارند. بیماران دیابتی باید میزان قند خون را با رعایت رژیم‌های مخصوص و انجام آزمایش کنترل کنند.

✔ دیابت نوع ۲
در دیابت نوع ۲، بدن فرد به میزان کافی انسولین تولید نمی‌کند. معمولاً، شیوع این دیابت در افراد بالای ۴۰ سال و یا دارای اضافه وزن بیشتر است. پس از انجام آزمایش قند در منزل‌تان، اگر دیابت نوع دو تشخیص داده شد، داروهایی برای درمان‌تان  تجویز خواهد شد.

✔ دیابت حاملگی
در زمان بارداری، احتمال افزایش میزان قند وجود دارد. در برخی از خانم‌ها میزان گلوکز خون زیاد است و بدن آنها قادر به تولید انسولین به اندازه‌ی کافی نیست و در نتیجه سطح گلوکز افزایش پیدا می‌کند و این اتفاق بیشتر برای خانم های باردار رخ می‌دهد. با ورزش و تغذیه مناسب در زمان بارداری می‌توان از بروز دیابت جلوگیری کرد. اگر دیابت حاملگی تشخیص داده نشود یا درمان نشود، ریسک ابتلا به عوارض دیابت افزایش پیدا می‌کند. اگر افزایش قند خون خفیف باشد، این مشکل تا هفته‌ی ششم بعد زایمان رفع می‌شود. برخی از خانم‌ها در دوران بارداری مبتلا به دیابت بارداری می‌شوند. اگر دیابت بارداری دارید، پزشک به شما توصیه می‌کند که به صورت مرتب آزمایش قند خون را انجام دهید. خانم‌ها در دوران بارداری بیش از هر زمان دیگری مستعد ابتلا به ویروس ها و بیماری ها هستند. بنابراین، برای آزمایش خون بهتر است به آزمایشگاه مراجعه نکنید و آزمایش قند را در منزل انجام دهید. در این زمینه، مجموعه‌ی هوم کا با بهره گیری از بهترین متخصصان آماده‌ی خدمت‌رسانی به شما است.

آزمایش قند در منزل

 

آمادگی های لازم برای انجام آزمایش قند در منزل

۱-  آزمایش قند خون ناشتا: برای آزمایش قند خون ناشتا،  قبل از دادن نمونه خون نباید به مدت ۸ ساعت چیزی بخورید.

۲- قند خون ۲ ساعت بعد از صبحانه: این آزمایش قند خون، ۲ ساعت بعد از صبحانه انجام می‌شود. این آزمایش برای تشخیص دیابت استفاده نمی‌شود.

۳- آزمایش تحمل گلوکز دهانی: در آزمایش تحمل گلوکز دهانی، قبل از آزمایش یک مایع شیرین می‌خورید. از این آزمایش بیشتر به منظور تشخیص دیابت بارداری استفاده می‌شود. معمولاً، این آزمایش برای افراد دیابتی استفاده نمی‌شود که حامله نیستند. 

۴- برای مبتلایان به دیابت، سطح گلوکز در حین ناشتایی و بعد از خوردن غذا و صبحانه بررسی می‌شود تا بهتر دیابت را کنترل کنید.

 

مناطق تحت پوشش آزمایش قند در منزل هوم‌کا

در حال حاضر هوم کا خدمت آزمایش قند در منزل را در دو استان تهران و البرز و شهرستان‌های اطراف فراهم کرده است. هرکجای تهران، کرج یا شهرک‌های اطراف که ساکن هستید، می‌توانید از خدمات آزمایش قند در منزل هوم کا بهره‌مند گردید. کافیست با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ تماس بگیرید یا روی دکمه ثبت رایگان درخواست کلیک کنید.

 

آزمایش قند در منزل با هوم‌کا

کنترل قند خون و اصلاح سبک زندگی در بهبود بیماران دیابتی نقش مهمی دارد و به همین علت افراد دیابتی باید همیشه تحت نظر پزشک باشند و با انجام آزمایش قند خون میزان دیابت خود را کنترل کنند و پزشک در مورد نحوه‌ی تغذیه و میزان فعالیت جسمی و ورزش توضیحات کاملی را به فرد ارائه دهد. برای راحتی شما عزیزان و کمتر شدن رفت و آمدتان به مطب پزشک و معطل شدن در مطب، هوم‌کا خدمات پزشک در منزل را نیز به خدمات خود اضافه کرده است. شما می‌توانید از طریق ثبت درخواست در سایت و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ از خدمات ویزیت پزشک در منزل خود بهره‌مند شوید. همچنین در صورتی که پزشک برای شما داروی تزریقاتی تجویز کرد نیز ‌می‌توانید از خدمات تزریقات در منزل هوم‌کا استفاده کنید و به محیط آلوده مراکز درمانی مراجعه نکنید.
برای اینکه نتایج آزمایش قند خون به درستی بدست آید، باید ۱۲ ساعت قبل از آزمایش، از مصرف دارو، دخانیات، الکل، چای، قهوه و خوردنی‌ها و انجام فعالیت بدنی سنگین اِجتناب کنید. اگر با خواندن مقاله متوجه شدید که برخی از علائم دیابت را دارید، با ما تماس بگیرید یا با مراجعه به وبسایت هوم‌کا درخواست خود را ثبت کنید تا برای گرفتن آزمایش قند در منزل، فرد متخصص را به منزل‌تان اعزام کنیم. برای گرفتن آزمایش قند خون درنگ نکنید و این را به یاد داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است. هوم‌کا، خدمات آزمایش در منزل و چکاپ در منزل را با هزینه‌ی مناسب به شما ارائه می‌دهد.

دسترسی سریع

سوالات متداول

شب قبل از آزمایش گلوکز چه چیزی نباید خورد؟
بهتر است از مصرف نان، غلات و آب میوه‌ها خودداری کنید. نمونه‌ای از غذاهای مناسب برای ناهار می‌تواند کاهو و سالاد با هر نوع گوشت باشد. لوبیا سبز، کلم بروکلی و هر نوع سبزیجات برگ دار نیز مناسب است. از مصرف غذاهای سرخ‌شده، نان، نوشابه همراه با شکر یا چای شیرین خودداری کنید.
آیا نوشیدن آب روی آزمایش قند خون تأثیر دارد؟
نوشیدن آب قبل از آزمایش خون خوب است، مگر اینکه توسط پزشک دستور دیگری داده شود.
کدام انگشت برای آزمایش گلوکز بهتر است؟
سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند از انگشتان میانی یا حلقه برای آزمایش قند خون (انگشتان دوم و سوم) استفاده شود.
آیا ادرار کردن قند خون را کاهش می‌دهد؟
وقتی سطح قند خون در بدن بالا می‌رود ، بدن سعی‌می کند قند اضافی را از طریق ادرار از خون خارج کند. در نتیجه، بدن شما به مایعات بیشتری احتیاج دارد تا مجددا آب مورد نیاز را تامین کند. نوشیدن آب می‌تواند به بدن کمک کند تا مقداری از گلوکز موجود در خون را دفع کند.
چه میوه‌هایی برای بیماران دیابتی مضر هستند؟
میوه می‌تواند سرشار از قند باشد. افراد دیابتی باید مراقب مصرف قند خود باشند تا از افزایش قند خون جلوگیری کنند. و بهتر است از مصرف میوه‌های سرشار از قند، هندوانه، خرما خشک شده، آناناس و موزهای بیش از حد رسیده اجتناب کنند.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.