آزمایش FBS
خانه
مقالات
آزمایش FBS

آزمایش FBS

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1401/03/01
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
قند خون و آزمایش FBS را جدی بگیرید!
قند خون، یکی از پارامترهای حساس و تاثیرگذار در روند سلامتی هر فردی است. بسیاری از بیماری‌ها، در نتیجه‌ی بی‌توجهی به این فاکتور مهم پدید می‌آیند. از هر ۱۱ نفر در دنیا، ۱ نفر به بیماری دیابت که حاصل بی‌توجهی به مقدار نرمال قند خون است، مبتلا می‌شود. بیشتر افراد با دیابت نوع دو درگیر هستند. رژیم غذایی ناسالم در بروز این بیماری نقش مهمی دارد. آزمایش قند خون ناشتا بهترین راه برای پیشگیری و پایش دیابت است. در این مقاله از هومکا به بررسی آزمایش FBS یا همان آزمایش قند خون ناشتا پرداخته شده است.

قند خون، تلخ است!

با ما همراه باشید تا به ۵ سوال پرتکرار در رابطه با قند خون و تست قند پاسخ دهیم: ۱) قند خون چیست؟ ۲) میزان قند خون نرمال چقدر هست؟ ۳) علائم قند خون بالا چیست؟ ۴) علائم قند خون پایین چیست؟ ۵) آزمایش FBS چیست؟
podcast poster

اگر مدتی است که دچار خشکی دهان، گرسنگی بیش از حد و افزایش یا کاهش وزن شده‌اید، احتمال بروز دیابت یا بالا رفتن قند خون وجود دارد. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تشخیص سطح قند خون، انجام آزمایش FBS است. این آزمایش با نام قند خون ناشتا نیز شناخته می‌شود. از آنجایی که دیابت یا سطح قند خون بالا تا مدت‌ها می‌تواند بدون علامت باشد، اگر انجام آزمایش قند خون ناشتا را بطور سالیانه انجام ندهید، امکان اینکه به دیابت مبتلا شوید، بالا خواهد رفت. اگر قصد دارید تا اطلاعات کاملی در ارتباط با قند خون بالا و آزمایش FBS به دست بیاورید، ادامه مطالب را از دست ندهید.

 

آزمایش FBS چیست؟

آزمایش FBS یا Fasting Blood Sugar  یکی از انواع آزمایشات قند خون است. در طی آن میزان گلوکز در خون اندازه‌گیری می‌‎شود. گلوکز از جمله قندهای ساده یا همان مونوساکارید به‌شمار می‌‎رود. سلول‌های بدن برای رشد و انجام فعالیت‌های خود به این ماده نیاز دارند. در واقع گلوکز انرژی سلول‌ها را تامین می‌کند. مشکل زمانی رخ می‌دهد که این ماده به درستی به سمت سلول‌ها هدایت نشده و وارد خون می‎‌شود. تجمع بیش از حد آنها در خون منجر به افزایش قند خون خواهد شد. این درست همان زمانی است که پزشک انجام آزمایش FBS را تجویز خواهد کرد.
همه این مشکلات از آنجایی شروع می‌‎شود که هورمون انسولین به وظایف خود به درستی عمل نمی‌کند. وظیفه اصلی این هورمون رساندن گلوکز به سلول‌های بدن است. زمانی که سطح این هورمون در بدن کاهش یابد یا اختلالی در عملکرد آن رخ دهد، زمینه برای بروز دیابت تیپ یک و دو آماده خواهد شد. هر چقدر زودتر به این مشکل پی ببرید، به همان اندازه می‌‎توانید در کنترل بیماری موفق عمل کنید. به همین منظور شرکت هومکا برای راحتی شما خدمات آزمایش در منزل را فراهم کرده است تا بتوانید خیلی سریع از بالا یا پایین بودن قند خونتان مطلع شوید.

یکی از سایت‌های معتبر و پیش رو در حوزه‌ی سلامت به نام (Health line)، در خصوص آزمایش FBS اینطور می‌گوید:

آزمایش FBS سطح قند یا گلوکز خون را ارزیابی می‌کند. متخصص این تست را برای کمک به تشخیص دیابت تجویز خواهد کرد. مبتلایان به دیابت از طریق این  آزمایش وضعیت سلامتی خود را مدیریت می‌کنند. 

آزمایش قند خون نتایج زیر را به شما می‌دهد:

 • آیا باید برنامه غذایی یا ورزش تغییر کند؟ 
 • آیا داروها یا درمان دیابت موثر بوده‌اند؟ 
 • آیا سطح قند خون بالا یا پایین است؟
 • آیا هدف‌های کلی درمان دیابت قابل کنترل هستند؟ 

آزمایش FBS

 

FBS در آزمایش خون چیست؟

همانطور که ذکر شد این آزمایش به بررسی سطح گلوکز خون در بدن می‎‌پردازد. برای انجام آن لازم است ۸ تا ۱۲ ساعت ناشتا باشید. شما می‌توانید توسط تیم هومکا نمونه گیری خون در منزل را درخواست دهید تا از میزان قند خون خود مطلع شوید. این امر باعث می‎‌‌شود تا وضعیت بدن در حالت پایه به خوبی بررسی شود. نوشیدن آب جهت رفع تشنگی در طی ناشتایی بلامانع است. مدت زمان ناشتایی نباید از سطح استاندارد آن خارج شود. 

برای ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست تست FBS در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

میزان نرمال FBS چقدر است؟ 

میزان نرمال FBS در افراد بالغ که به دیابت مبتلا نیستند بین ۷۰ تا ۱۱۰ میلی گرم بر دسی لیتر تعیین شده است. چنانچه فرد به دیابت مبتلا باشد این میزان به ۱۳۰-۸۰ میلی‌گرم بر دسی لیتر خواهد رسید.
میزان نرمال FBS در کودکانی که کمتر از دو سال دارند  بین ۶۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم در دسی لیتر است.
سطح نرمال این آزمایش در سالمندان ( افراد بالای پنجاه سال) بین ۱۰۰ تا ۷۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر قرار دارد.

آزمایش FBS

 

علائم قند خون بالا چیست؟

همان گونه که گفته شد، میزان نرمال قند خون در بدن، با توجه به سن فرد آزمایش دهنده تعیین می‌شود. بدون تردید، اختلال در مقدار نرمال، سبب ایجاد نشانه‌ها و علائم بالینی در فرد می‌شود . از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • دیابت
 •  تشنگی مداوم
 • تکرر ادرار
 •  خشکی دهان
 • درد در ناحیه شکم
 • دیر بهبود یافتن زخم 

عاتئم دیابت

 

تفسیر آزمایش FBS چگونه است؟ 

با استفاده از آزمایش FBS مشخص می‌شود در هر دسی لیتر از خون چه مقدار گلوکز وجود دارد. به طور کلی نتیجه این آزمایش به سه صورت زیر تفسیر خواهد شد:

 • نرمال 

در این حالت نتیجه تست زیر ۱۰۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر خواهد بود. این نتیجه رضایت‌بخش بوده و به این معنا است که به دیابت مبتلا نشده‌اید.

 • پیش دیابتیک (پره دیابتیک )

در این حالت میزان گلوکز بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی‌گرم در دسی لیتر است. این یعنی شما در معرض ابتلا به دیابت قرار دارید. خبر خوب این است که در این شرایط مصرف دارو پیشنهاد نمی‌‎شود، اما به طور جدی باید به فکر تغییر سبک زندگی خود باشید. برای مثال لازم است تا از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید. اگر اضافه وزن دارید، حتما به فکر کاهش آن باشید. اگر سیگاری هستید، بهتر است آن را کاهش داده یا ترک کنید، همچنین بهتر است جایی برای ورزش در برنامه روزانه خود در نظر بگیرید.

 • دیابتیک

در این حالت سطح گلوکز در خون به بیش از ۱۲۶ خواهد رسید. در این شرایط معمولا متخصص برای تایید نتیجه آزمایش، تکرار آن را تجویز خواهد کرد. صرفا به استناد به یک آزمایش بروز دیابت تایید نمی‎‌شود. 

تفسیر آزمایش

 

چه آزمایشاتی با آزمایش FBS مرتبط هستند؟ 

در کنار انجام آزمایش FBS، معمولا از سایر آزمایش‌های قند خون نیز، استفاده خواهد شد. شما می‌توانید برای انجام این آزمایشات از تیم مجرب پرستار در منزل هومکا بهره ببرید از جمله این آزمایش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  Bs2hpp (قند خون دو ساعته)
 •  HbA1c (هموگلوبین ای‌وان‌سی)
 • OGTT ( قند خون بارداری )
 •  GCT (چالش گلوکز)

این تست با هدف تشخیص دیابت بارداری تجویز می‌شود. برای انجام این تست نمونه گیری در چندین نوبت انجام خواهد شد. 

 •  GTT (تحمل گلوکز).

این آزمایش به‌صورت روتین در دوران بارداری بین هفته ۲۶ تا ۳۰ توصیه می‌شود. همچنین افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت دارند، لازم است این را انجام دهند

 •  Insulin (انسولین)

این تست با هدف تشخیص مقاومت به انسولین، علت افت قند خون و مشخص کردن زمان مصرف انسولین برای بیماران دیابتی تجویز می‌شود.  

 •  Urine Glucose (گلوکز ادرار)

در  این آزمایش با استفاده از نمونه ادرار سطح گلوکز سنجیده می‌شود. استفاده از این آزمایش برای بررسی بیماری‌های کلیوی و عفونت مجاری ادراری نیز رایج است.   

آزمایش FBS

 

آزمایش FBS در منزل با هومکا

شاید فکر کنید که برای انجام آزمایش FBS یا سایر خدمات آزمایشگاهی، حتما باید به آزمایشگاه بروید اما بهتر است بدانید که مجموعه هومکا با همکاری مجهزترین و مدرن‌ترین آزمایشگاه‌ها در استان تهران، کرج، شیراز، اصفهان، اهواز، رشت، تبریز و مشهد، همواره بهترین خدمات آزمایش در منزل را زیر نظر بیمه پایه و تکمیلی به شما ارائه می‌دهد.

اگر قصد انجام خدمات آزمایش در منزل یا تفسیر آزمایش را دارید، می‌توانید با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید یا با کلیک بر روی بنر زیر، درخواست آزمایش خود را ثبت کنید. در اینصورت همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت و هماهنگی‌های لازم جهت انجام آزمایش صورت می‌گیرد. علاوه بر این، جواب آزمایش شما در اسرع وقت و با کوچکترین خطا به دستتان خواهد رسید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

سوالات متداول

آیا برای آزمایش FBS به ناشتایی نیاز است؟
بله. این آزمایش به ۸ تا ۱۲ ساعت ناشتایی نیاز دارد.
آیا در زمان ناشتایی برای انجام آزمایش قند خون ناشتا، می‌توان آب نوشید؟
بله. نوشیدن مقدار کم آن در زمان ناشتایی بلامانع است.
اگر زودتر از زمان ناشتایی آزمایش FBS انجام شود، چه می‌شود؟
رعایت نکردن مدت زمان ناشتایی می‌تواند منجر به خطا در نتیجه تست شود.
آیا خدمات هومکا فقط محدود به استان تهران است؟
خیر. خدمات این مجموعه شامل ساکنین کرج، مشهد، شیراز، اصفهان، اهواز،رشت و تبریز نیز می‌شود.
آیا می‌توان از بیمه پایه و تکمیلی برای انجام آزمایش قند خون ناشتا در منزل هومکا استفاده کرد؟
بله، تمامی خدمات آزمایش در منزل هومکا زیر نظر بیمه پایه و تکمیلی قابل انجام است.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...