آزمایش TSH در منزل
آزمایش TSH در منزل
خانه
مقالات
آزمایش TSH در منزل

آزمایش TSH در منزل

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/05/14
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست

خدمت خود را انتخاب کنید

همه قیمت‌ها در هوم‌کا شفاف و مشخص هستند.

فرآیند ثبت درخواست

registeration-step-1 circle
1
فرم رو کامل می‌کنی و روی ثبت درخواست کلیک می‌کنی.
registeration-step-2 circle
2
کارشناسان ما باهات تماس میگیرن و درخواست رو نهایی میکنن.
registeration-step-3 circle
3
پرستار ما میاد و در منزل یا محل کارت، نمونه‌گیری رو انجام میده.
registeration-step-4 circle
4
بعد از زمان انتخابی خودت، نتیجه آزمایشت رو میتونی به راحتی از طریق صفحه پروفایلت ببینی.
1
registeration-step-1 circle
فرم رو کامل می‌کنی و روی ثبت درخواست کلیک می‌کنی.
2
registeration-step-2 circle
کارشناسان ما باهات تماس میگیرن و درخواست رو نهایی میکنن
3
registeration-step-3 circle
برای انجام نمونه گیری، بر اساس انتخابت، یا ما به خونه و محل کارت میایم یا به آزمایشگاهی که انتخاب کردی میری.
4
registeration-step-4 circle
بعد از زمان انتخابی خودت، نتیجه آزمایشت رو میتونی به راحتی از طریق صفحه پروفایلت ببینی.
اندازه گیری سطح هورمون تیروئید
اگر خودتان یا کسی از اعضای خانواده به دلایلی نمی‌تواند به آزمایشگاه مراجعه کند، یا زمان کافی ندارید، از تیم مراقب و درمان هوم‌کا کمک بگیرید. برای درخواست خدمت آزمایش TSH در منزل می‌توانید از طریق دکمه‌ی ثبت رایگان درخواست یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ درخواست خود را ثبت و نهایی نمایید.

شاید این روزها از دوستان و اطرافیان خود زیاد در مورد دچار شدن به بیماری تیروئید می‌شنوید. برای تشخیص این بیماری آزمایشی به نام آزمایش TSH دارد که هرچه زودتر تشخیص داده شود به درمان بیماری و عوارض آن کمک خواهد کرد. اما گرفتاری‌های روزمره ممکن است باعث شود زمان کافی برای انجام این تست پیدا نکنید. تیم حرفه‌ای خدمات درمانی و مراقبت پزشکی در منزل هوم‌کا، می‌تواند به شما برای حفظ سلامتی‌تان کمک کند. کافی است با مشاوران هوم‌کا تماس بگیرید تا آزمایش خون در منزل از شما گرفته شود.

آزمایش TSH

 

آزمایش TSH چیست؟

ThyroScreen kit یک کیت خانگی برای کم کاری تیروئید (تیروئید کم کار) در بزرگسالان است. این آزمایش، میزان افزایش یافته هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) را مشخص می‌کند که میزان هورمون تیروکسین تولید شده توسط غده تیروئید را کنترل می‌کند. وقتی سطح تیروکسین خیلی کم باشد، سطح TSH افزایش می‌یابد. حال سوال اینجاست که چه زمانی نیاز به انجام آزمایش TSH داریم؟ سایت Medline Plus در این باره می‌گوید:

اگر مقدار هورمون تیروئید در خون بیش از حد(پرکاری تیروئید) و یا بسیار کم(کم کاری تیروئید) باشد، ممکن است نیاز به آزمایش TSH داشته باشید.

علائم پرکاری تیروئید، که به عنوان تیروئید بیش فعال نیز شناخته می‌شود، شامل موارد زیر است:

 • اضطراب
 • کاهش وزن
 • لرزش در دستان
 • افزایش ضربان قلب
 • پف کردن
 • برجستگی چشم‌ها
 • مشکل خوابیدن

علائم کم کاری تیروئید، که به عنوان تیروئید کم کار نیز شناخته می‌شود ، شامل موارد زیر است:

 • افزایش وزن
 • خستگی
 • ریزش مو
 • تحمل کم برای دمای سرما
 • دوره‌های قاعدگی نامنظم
 • یبوست

TSH test

 

TSH  در آزمایش خون چیست؟

آزمایش TSH یا  Thyrotropin آزمایشی است که عملکرد غده تیروئید در بدن را بررسی می‌کند. TSH  مخفف "هورمون تحریک کننده تیروئید" است. آزمایش TSH میزان این هورمون را در خون اندازه‌گیری می‌کند. بد نیست بدانید که TSH توسط غده هیپوفیز در مغز تولید می‌شود. این غده به تیروئید دستور می‌دهد که هورمون‌های تیروئید را در خون تولید و آزاد کند.
این آزمایش مشخص می‌کند که غده تیروئید بیش از حد فعال (پرکاری تیروئید) یا کم کار است (کم کاری تیروئید) است. از آنجا که هورمون‌های تیروئیدی در متابولیسم و وزن بدن، دمای بدن، حالات خلقی، کنترل عضلات، هضم، رشد،‌ عملکرد و رشد مغز، عملکرد قلب و باروری تاثیر دارند، لذا سالم بودن این غده نقش مهمی در سلامت کلی دارد. عدم تعادل هورمون‌ تیروئید و عدم درمان اختلال تیروئید مشکلات سلامتی زیادی را ایجاد می‌کند که شایع‌ترین آنها بیماری‌های خودایمنی و کمبود ید است.

 

آزمایش TSH برای تشخیص چیست؟

آزمایش TSH برای کمک به تشخیص اختلالات غده تیروئید، بررسی روند درمان بیماران مبتلا به کم کاری یا پرکاری تیروئید و غربالگری نوزادان از نظر کم کاری تیروئید مادرزادی انجام می‌شود. از آنجا که غده تیروئید در متابولیسم و وزن بدن، دمای بدن، حالات خلقی، کنترل عضلات، هضم، رشد،‌ عملکرد و رشد مغز، عملکرد قلب و باروری تاثیر دارد، لذا برای بررسی علت هر یک از اختلالات یاد شده، آزمایش تیروئید یکی از آزمایشاتی است که در دستور کار پزشک قرار می‌گیرد تا علت بیماری و اختلال کشف شود.

 

شرایط آزمایش تیروئید TSH

آزمایش TSH را می‌توان در هر زمان از روز انجام داد. هیچ آمادگی قبلی مثل ناشتا بودن برای انجام این آزمایش نیاز نیست. همچنین قبل از بررسی سطح TSH خون نیازی به قطع مصرف دارو نیست. با این حال مهم است که به پزشک اطلاع دهید که چه داروهایی مصرف می‌کنید، زیرا برخی از داروها می‌توانند بر عملکرد تیروئید تأثیر بگذارند.

البته گاهی گفته می‌شود که بهتر است قبل از انجام این تست شرایط ناشتایی رعایت شود و آزمایش در صبح انجام شود. بهتر است این موضوع را دقیقا از پزشک خود بپرسید؛ زیرا برخی از پزشکان به انجام این آزمایش در شرایط ناشتایی تاکید دارند و برخی دیگر ضرورتی برای این کار نمی‌بینند.

معمولا توصیه می‌شود که چنانچه فردی تحت درمان با داروی تیروئید است، بهتر است صبح ابتدا آزمایش  را انجام دهد و بعد داروی خود را مصرف کند.

 

تفسیر آزمایش TSH

 سطح TSH تنها شاخص برای بررسی عملکرد تیروئید است.آزمایش TSH مشخص می کند که تیروئید سالم است، کم کار و یا پر کار است. به طور کلی عدم تعادل در هورمون TSH ، اطلاعاتی را در مورد تیروئید و توانایی آن در تولید و ترشح هورمون‌های تیروئید گزارش می‌دهد.

در جواب آزمایش تیروئید نرمال ، دامنه طبیعی سطح TSH در بزرگسالان بین ۰.۴ mlU/L تا ۴ mlU/L (واحد بین‌المللی میلی به ازای هر لیتر) است. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که این محدوده باید چیزی حدود ۰.۴۵ mIU/L تا ۲.۵ mIU/L باشد. اگر سطح TSH خون بالاتر از این باشد، تیروئید کم کار است و اگر میزان آزمایش TSH کمتر از حد نرمال باشد، تیروئید پرکار است. سطوح THS از نظر جنسیت، سن و سایر عوامل متفاوت خواهند بود.

ممکن است نتیجه آزمایش TSH بر اساس آزمایشگاهی که خون شما در آن تجزیه و تحلیل می‌شود، کمی متفاوت باشد. باید بدانید که سطح TSH در کودکان، نوزادان و زنان باردار می‌تواند خارج از حد طبیعی بزرگسالان باشد.

 

تفسیر آزمایش TSH در بارداری

به طور کلی ، سطح T3 و T4 در بارداری بالا می‌رود و سطح TSH کاهش پیدا می‌کند. هورمون گونادوتروپین کوریونی انسانی (Hcg) و هورمون استروژن در عملکرد غده تیروئید در دوران بارداری تاثیر زیادی دارند. هورمون (Hcg) در سه ماهه اول بارداری سطح بالایی دارد؛ از همین جهت از ترشح TSH جلوگیری می‌کند. به همین دلیل ممکن است خانم باردار به بیماری تیروئید پرکار مبتلا شود. بنابراین مقدار TSH در سه ماهه اول بارداری کاهش پیدا می‌کند و در طول دوران بارداری به حالت اولیه خود باز می‌گردد.

هورمون استروژن مقدار پروتئین‌های ناقل هورمون‌های تیروئید را در سرم افزایش می‌دهند. بیش از ۹۹ درصد هورمون‌های تیروئید در خون به این پروتئین‌ها متصل هستند. در نتیجه هورمون‌های تیروئید تام افزایش پیدا می‌کنند، اما هورمون‌های آزاد به صورت نرمال باقی می‌مانند. با نرمال باقی ماندن میزان هورمون‌های  TSH، Free T3، Free T4  در طول بارداری، عملکرد تیروئید نیز نرمال است و تغییری نمی‌کند.

میزان نرمال غده تیروئید در بارداری از قرار زیر است:

 • میزان TSH در سه ماهه اول بارداری       mU/L ۲.۵
 • میزان TSH در سه ماهه دوم بارداری      mU/L ۳
 • میزان TSH در سه ماهه سوم بارداری     mU/L ۳

 

میزان نرمال TSH

سطح نرمال و طبیعی TSH در خون  در بزرگسالان باید بین ۰.۴ تا ۴.۰ میلی‌گرم واحد بین المللی در لیتر قرار داشته باشد. این میزان در افرادی که تحت درمان اختلالات تیروئید قرار دارند، بین ۰.۵ تا ۳.۳ میلی‌گرم است. برای کودکان ۵ ساله حد نرمال  TSHبین ۶-۴/۰ است. این عدد برای کودکان ۱۴ ساله بین ۵-۴/۰ است.

آزمایش تیروئید در نوزادان بین ۳ تا ۵ روزگی آنها و با نمونه‌برداری خون از کف پا انجام می‌شود. اگر T4 پایین‌تر از ۶.۵ و TSH بیشتر از عدد ۱۰ باشد، به معنی عملکرد نامناسب غده تیروئید است و باید درمان شروع شود.

TSH

T4

T3

نتیجه

بالا

نرمال

نرمال

کم کاری تیروئید خفیف

بالا

کم

کم

کم کاری تیروئید (هایپوتیروئیدی)
بیماری هاشیموتو
 

کم

نرمال

نرمال

پرکاری تیروئید خفیف

کم

بالا

بالا

پرکاری تیروئید (هایپرتیروئیدی)
بیماری گریوز

کم

کم

کم

نارسایی غده هیپوفیز و کم کاری تیروئید ثانویه

 

TSH بالا در آزمایش خون

اگر سطح TSH در خون بالاتر از حد نرمال باشد، معمولا نشانه کم کاری تیروئید است. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که غده هیپوفیز با پمپاژ TSH بیشتر، مقدار کم هورمون تیروئید را جبران می‌کند. این بیماری بیشتر در خانم‌های مسن شایع است، اما به هر حال و در هر صورت در هر جنسیتی و در هر سنی ممکن است بروز کند. نوزادان مبتلا به کم کاری تیروئید مادرزادی نیز می‌توانند با سطح TSH بالا متولد شوند. خطرات و عوارض کم کاری تیروئید بر اساس سن متفاوت است.

مشکلات حافظه، گواتر، ضربان آهسته قلب، افسردگی، افزایش وزن، مفاصل متورم، سفت یا دردناک، خستگی، یبوست، خشکی پوست یا مو، کم پشت شدن موها، تغییر در قاعدگی و افزایش حساسیت به سرما از جمله نشانه‌های TSH بالا است.

 

چگونه با آزمایش TSH در منزل می‌توان از ابتلا به سرطان تیروئید جلوگیری کرد؟

اگرچه علت مستقیم بیشتر سرطان‌های تیروئید در حال حاضر مشخص نیست، اما عوامل خاصی ممکن است خطر ابتلا به سرطان تیروئید را در فرد افزایش دهند. موارد زیر ممکن است به کاهش این خطرات کمک کند:

۱. جلوگیری از قرار گرفتن در معرض اشعه در دوران کودکی، مگر اینکه کاملاً ضروری باشد.

۲. از بین بردن غده تیروئید در کودکانی که آزمایش ژن جهش یافته مرتبط با سرطان تیروئید مدولار خانوادگی را انجام داده‌اند.

آزمایش TSH

 

آزمایش TSH در منزل

اگر نیاز به انجام آزمایش TSH دارید، مجموعه هوم‌کا می‌تواند به شما کمک کند. انجام آزمایش TSH منزل به اندازه آزمایش TSH در آزمایشگاه کیفیت دارد و مطمئن است. از آنجا که این آزمایش تنها به یک نمونه خون ساده نیاز دارد، به راحتی در منزل انجام می‌شود.

 

انجام آزمایش TSH در منزل با هوم‌کا 

اگر خودتان یا کسی از اعضای خانواده به دلایلی نمی‌تواند به آزمایشگاه مراجعه کند، یا زمان کافی برای سر وقت چکاپ شدن ندارید، از تیم مراقب و درمان هوم‌کا کمک بگیرید. برای دریافت اطلاعات بیشتر به منظور بهره‌مندی از خدمات آزمایش در منزل مجموعه هوم‌کا  از وبسایت هوم‌کا به آدرس www.homeca.ir کمک بگیرید یا با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ تماس حاصل کنید.

دسترسی سریع

درخواست خدمت

کافیست فرم مقابل را پر کنید و ثبت درخواست را بزنید. همکاران ما به زودی پس از ثبت درخواست با شما تماس خواهند گرفت.
جزئیات درخواست
خدمت موردنظرت رو انتخاب کن*
تعداد مورد نظر
محاسبه هزینه
هزینه خدمت
۰ تومان
تخفیف
۰ ۰ تومان
مجموع هزینه‌ها
۰ تومان
کد تخفیف
بررسی کد
اطلاعات تماس
فایل ضمیمه

سوالات متداول

آیا برای آزمایش خون TSH باید ناشتا بود؟
برای آزمایش خون TSH نیازی به آماده‌سازی خاصی ندارید. اما اگر ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما آزمایش‌های خون دیگری را نیز تجویز کرده باشد، ممکن است لازم باشد چندین ساعت قبل از آزمایش چیزی نخورید.
آیا سطح TSH می تواند در روز تغییر کند؟
بله، در طول ۲۴ ساعت سطح TSH می‌تواند نوسان داشته باشد و در نیمه شب به اوج می‌رسد.
آیا کمبود خواب می‌تواند بر سطح TSH تأثیر بگذارد؟
کاهش شدید خواب در انسان با افزایش TSH T4 و T3،6،7 همراه است و اعتقاد بر این است که خواب انسان دارای اثر مهاری حاد بر ترشح TSH در مدت شب است.
آیا استرس می‌تواند بر سطح TSH تأثیر بگذارد؟
برخی تحقیقات نشان داده‌اند که سیتوکین‌های التهابی، که در طی پاسخ به استرس در بدن آزاد می‌شوند، می‌توانند سطح هورمون تحریک‌کننده تیروئید (TSH) را کاهش دهند. هنگامی که به بیماری تیروئید یا عدم تعادل مبتلا هستید، به احتمال زیاد دچار التهاب در بدن می‌شوید که می‌تواند منجر به بیماری‌های دیگر و مشکلات سلامتی شود.
آیا ورزش روی آزمایش TSH تأثیر می‌گذارد؟
طبق مطالعه حاضر، عملکردهای تیروئید در بیماران کم‌کاری تیروئید که به طور منظم ورزش می‌کنند، بهبود می‌یابد، زیرا سطح TSH کاهش می‌یابد و T3 و T4 در گروهی که ورزش منظم دارند افزایش می‌یابد. ورزش فعالیت متابولیسم را افزایش می‌دهد ، که به سوزاندن کالری بیشتر و کاهش وزن کمک می‌کند.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.