سردرد وسط سر؛ علت، علائم و راه‌های درمانی

مغز و اعصاب

 

سردرد انواع مختلفی دارد و اگر به هریک از آن‌ها مبتلا شویم علائم و عوارض ناخوشایندی را تجربه خواهیم کرد. ازجمله سردردهای شایعی که بیشتر افراد به آن مبتلا می‌شوند، سردرد وسط سر است. برخی از انواع سردرد کانون‌های درد مشخصی دارند و خیلی راحت‌تر می‌توانیم نوع و دلیل بروز آن را تشخیص دهیم، اما سردرد وسط سر منشأ مشخصی ندارد و می‌تواند به دلیل یک یا چند نوع سردرد بروز کند.

آیا احساس می‌کنید در مرکز و بالای سر شما جسمی سنگین قرار گرفته؟ همراه با فشار درد هم دارید؟ احتمالاً شما دچار سردرد وسط سر شدید و لازم است که علت بروز آن را بیابید. در این مقاله از هومکا قصد داریم به علل بروز این نوع سردرد و چگونگی درمان آن بپردازیم.

سردرد وسط سر

سردردهایی که افراد در بالای سر تجربه می‌کنند، اغلب ناشی از بروز سردرد عصبی هستند. سردرد وسط سر یکی از شایع‌ترین انواع سردردها به‌شمار می‌رود و به‌جز سردرد تنشی ممکن است به دلایل دیگری نیز بروز کند. سردرد بالای سر، درد مبهمی دارد. فردی که مبتلا به سردرد وسط سر می‌شود، فشار زیادی را در وسط سر و اطراف آن احساس می‌کند. ازجمله مهم‌ترین محرک‌های سردرد وسط سر و تشدید آن می‌توان به رژیم غذایی نامناسب، به هم خوردن ساعت خواب، استرس و فعالیت‌های بدنی غیراستاندارد اشاره نمود.

سردرد وسط سر

منشأ سردرد وسط سر چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم سردرد وسط سر در چند نوع سردرد مشاهده می‌شود، بنابراین لازم است که حتماً در صورت تکرار و تشدید بیمار به متخصص جهت ریشه‌یابی بروز این درد مراجعه کند. در ادامه به عمده دلایل احساس درد در وسط سر اشاره می‌کنیم.

سردرد میگرنی

میگرن یکی از شایع‌ترین دلایل احساس درد در وسط سر است. افراد مبتلا به سردرد میگرنی علاوه بر درد کف سر از فشار و درد پشت سر و یک‌طرف سر نیز شکایت می‌کنند. میگرن علائمی شایعی همچون احساس نبض در ناحیه درگیر به درد، سرد شدن دستان، حالت تهوع، دیدن هاله در اطراف اجسام، حساسیت گوش به صداها و حساسیت چشم به نور دارد. سردرد وسط سر در میگرن معمولاً از سمت چپ سر بروز می‌کند.

سردرد تنشی

همان‌طور که در ابتدا نیز اشاره کردیم اصلی‌ترین و شایع‌ترین دلیل سردرد وسط سر، سردرد تنشی یا عصبی است. سردرد تنشی سبب می‌شود که شما به‌صورت مداوم فشار و درد آزاردهنده‌ای را در وسط سر خود تجربه کنید. گاهی این درد به اطراف سر گسترش پیدا کرده و فشار را در این نقاط نیز خواهید کرد. این نوع سردرد می‌تواند به شقیقه‌ها و پشت گردن نیز برسد. سردرد تنشی مانند سردرد میگرنی ضربان ندارد و نسبت به آن خفیف‌تر است. درد وسط سر و سردرد تنشی ممکن است بسته به شرایط بیمار بین چند ساعت تا چند روز ادامه پیدا کنند.

به گفته وب‌سایت webmd سردرد تنشی محرک‌هایی دارد که باعث بروز این سردرد می‌شود. بیشتر سردردهای تنشی به دلیل استرس‌های مختلف بروز می‌کنند. سایر محرک‌های سردرد تنشی عبارت است از:

 • نداشتن استراحت کافی
 • تنش و اضطراب
 • افسردگی
 • خستگی
 • گرسنه ماندن
 • کمبود آهن
 • مصرف الکل
 • کم آبی بدن
 • سرماخوردگی، آنفولانزا یا عفونت سینوسی

سردرد مزمن

در حقیقت یکی از شاخه‌های سردرد تنشی، سردرد مزمن است، بنابراین افراد مبتلا به این نوع سردرد نیز درد و فشار را در وسط سر تجربه می‌کنند. این سردرد معمولاً به دلایل شایعی همچون عدم استراحت کافی، در تماس بودن با محرک‌ها، شنیدن صدای بلند و قرار گرفتن در موقعیت‌های استرس‌زا بروز می‌کند.

سردرد مزمن

سردرد پس از خواب

کم‌خوابی و برهم خوردن ساعت بدن یکی از دلایل بزرگ احساس درد در وسط سر است. گاهی این سردرد وقتی به وجود می‌آید که فرد از میانه خواب بیدار شود، در این حالت دردی مبهم و سنگین در وسط سر احساس منتشر می‌شود.

سندرم RCVS

سندرم RCVS یا سندرم انقباض عروق برگشت‌پذیر یکی از نادرترین دلایل بروز درد در وسط سر به‌شمار می‌رود. فرد مبتلا به این سندرم از منقبض شدن رگ‌های خونی مغز رنج می‌برد. درد حاصل از انقباض عروق فوق‌العاده شدید است و درد آن در بالای سر انتشار پیدا می‌کند. همچنین لازم است بگوییم که این درد سطحی و کم‌اهمیت نیست و باید سریعاً بیمار به اورژانس منتقل شود. از عوارض این سندرم می‌توان به خونریزی و سکته مغزی اشاره نمود. سندرم انقباض عروق معمولاً با نشانه‌هایی همچون درد شدید در بالای سر، تاری دید و تشنج بروز می‌کند.

نورالژی پس سری

آسیب دیدن اعصاب متصل به ستون فقرات و پوست سر که باعث سردرد پشت سر می‌شود، یکی دیگر از دلایل بروز سردرد وسط سر است. این درد نیز شباهت به سردرد تنشی دارد و احساس می‌کنید سرتان از اطراف تحت‌فشار است، به‌خصوص در بالای پشت سر این احساس شدت پیدا می‌کند.

محرک سرد

محرک سرد نیز می‌تواند موجب بروز درد در وسط سر شود. درد حاصل از سردرد محرک سرد بسیار شدید است و فقط چند ثانیه طول می‌کشد.

افزایش فشارخون

زمانی که فشارخون در جمجمه افزایش پیدا می‌کند، ممکن است درد شدیدی در وسط سر ایجاد شود. در این حالت بیمار احساس می‌کند موهایش در حال کشیده شدن هستند. از علامت‌های افزایش فشارخون در جمجمه می‌توان به شنیدن صداهای سوتی و بلند اشاره کرد. نفس‌تنگی، تاری دید و تهوع و گیجی ازجمله علامت‌های دیگر افزایش فشارخون هستند. شدت این درد به حدی است که بیمار نیاز به درمان‌های اورژانسی پیدا می‌کند.

درمان سردرد وسط سر

آیا سردرد وسط سر قابل‌درمان است؟

بسته به منشأ بروز این درد می‌توان نسبت به کاهش علائم و عوارض ناشی از آن اقدام نمود. در برخی از موارد می‌تواند علت را برطرف کرد و درد را کاهش داد، اما در پاره‌ای از موارد نیز تنها می‌توان شدت آن را کاهش داد. اگر دلیل سردرد وسط سر میگرن باشد، پزشک داروی مسکن تجویز می‌کند و درمان سردرد را نیز به بیمار آموزش می‌دهد. معمولاً متخصص جهت کاهش درد و فشار حاصل از انقباض رگ‌های خونی دارو تریپتان تجویز می‌کند. داروهای ضدافسردگی، ضد تشنج و بتا بلاکرها ازجمله دیگر داروهای مناسب درمان میگرن به‌شمار می‌روند.

سردرد وسط سر اگر به دلیل فشارخون بالا بروز کند، بیمار باید سریعاً تحت درمان‌های اورژانسی قرار بگیرد. داروهای تجویزشده برای این نوع سردرد کمک می‌کنند که فشارخون پایین بیاید و خطر سکته و خونریزی مغزی برطرف شود. بیماران مبتلا به فشارخون بالا باید مرتباً تحت نظر پزشک باشند و ضمن مصرف داروها سبک زندگی و رژیم غذایی خود را نیز تغییر دهند.

چنانچه سردرد وسط سر حاصل از نورالژی پس سری باشد می‌توانیم علائم و درد آن را با روش‌های درمانی مختلف همچون مصرف داروهای ضدالتهاب، شل کننده‌های عضلانی، فیزیوتراپی و کمپرس گرم کاهش دهیم. در مواردی که احتمال بروز تشنج وجود داشته باشد پزشک داروی ضد تشنج تجویز می‌کند.

ازآنجایی‌که سردرد تنشی یکی از شایع‌ترین دلایل بروز سردرد وسط سر است و خود به چند شاخه مختلف طبقه‌بندی می‌شود، کنترل و درمان آن می‌تواند از بروز عوارض و علائم ناخوشایند پیشگیری کند. نخستین توصیه پزشکان به شما جهت کنترل سردردهای تنشی و کاهش درد وسط سر این است که شیوه زندگی خود را تغییر دهید و ضمن استفاده از داروهای مسکن روش‌های بدون خطر خانگی را نیز امتحان کنید. به‌عنوان‌مثال می‌توانید از دوش آب گرم طولانی و کمپرس یخ برای تسکین درد استفاده کنید.

درمان سردرد وسط سر ناشی از تنش

استرس خود را مدیریت کنید

استرس یکی از دلایل اصلی بروز سردرد تنشی است، بنابراین شما می‌توانید با یک برنامه‌ریزی درست از استرس‌هایی که همیشه بر شما غلبه می‌کنند بکاهید.

بیشتر استراحت کنید

یکی از روش‌های کاهش سردردهای تنشی این است که بیشتر استراحت کنید. اگر در طول روز در موقعیت‌های استرس‌زا متفاوتی قرار می‌گیرید، حتماً باید بیشتر استراحت کنید و تا جایی که می‌توانید از این موقعیت‌ها دور شوید.

از سرما و گرما استفاده کنید

از کمپرس سرد و گرم روی نقاط دردناک سر استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از پد حرارتی که روی دمای پایین تنظیم‌شده استفاده کنید یا یک حوله گرم روی محل دردناک بگذارید. کیسه یخ نیز می‌تواند در کاهش درد به همین میزان مؤثر باشد.

از طب سوزنی استفاده کنید

طب سوزنی روشی مؤثر اما موقت برای تسکین سردرد تنشی است. شما می‌توانید با مراجعه به یک متخصص طب سوزنی فشار و درد حاصل از این نوع سردرد را کم کنید.

دلیل درد در وسط سر چیست

چه زمانی برای سردرد وسط سر به پزشک مراجعه کنیم؟

درصورتی‌که همراه با احساس درد در وسط سر این علائم را نیز مشاهده کردید، در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید:

 • مشاهده علائم تشنج در بیمار
 • سردرد و حالت تهوع
 • احساس درد شدید و غیرقابل‌تحمل که ناگهان بروز می‌کند
 • تاری دید همراه با سرگیجه
 • تنگی نفس

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
timesofindiaadventknows

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۴۴ دیدگاه

 1. چقدر سردردای مختلفی وجود داره
  ممکنه کسی که سردرد میگرنی داشته باشه سردرداری دیگه هم تجربه کنه؟ مثل سردردای تنشی و خوشه ای؟

    1. سلام من یک شب ازخواب پریدم ویکدفعه بالای سرم دریک نقطه خاصی بدردآمد به اندازه یک تیله دقیقأبالای سرم سابقه فشارخون هم دارم وسی وهفت سالمه لطفأنشانه چیست

      1. سلام به شما
       اگر درد تکرار نشده، جای نگرانی نیست. در صورت تکرار مجدد، به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنین.

       • سلام من الان دوروزه سقف سرم درد میکنه قرص هم جواب نمیده وگاهی ب پشت سرهم میزنه وقبلن همیشه گردن درد داشتم البطه ای مدت خیییلی فشار رو بوده ووقتی هم باردار بودم سردرد گرفتم ودکتر گفت میگرن داری میشه الان میگرن باشه

         1. سلام به شما
          بله دردهای میگرنی مداوم و عود کننده هست. به متخصص مغز و اعصاب یا فوق تخصص سردرد مراجعه کنین تا درمان مناسب براساس شرایط تجویز بشه.

         2. سلام…من همیشه کف سرم درد میکنه…..الان بیشتر شده….فقط کف سرم….چن‌سالم هست ک‌این‌نوع سر درد دارم..یه سر درد مرده..البته الان ۱۰ ساله ک دستهام میلرزه ..سمت راستم همین طور..ولی دکتر نرفتم….ب

           1. سلام به شما
            حتما به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنین تا ضمن بررسی و تشخیص، درمان مناسب برای شما تجویز بشه.

          • سلام من چند روزی هست که یرم درد میکنه که چشم سمت راستم هست و بعضی وقت ها پشت سرم علتش چیه خیلی نگرانم

            1. سلام به شما
             بدون معاینه و بررسی، امکان اظهارنظر نیست. ممکنه سینوزیت یا نوع خاصی از سردرد باشه. از متخصص مغز و اعصاب کمک بگیرین.

             1. سلام به شما
              سردرد و تنگی نفس علائم مرتبطی نیستن. سردرد باید توسط متخصص مغز و اعصاب بررسی بشه. بابت تنگی نفس هم مجزا نیاز به ارزیابی هست.

           1. سلام
            من گاهی اوقات بالای سرم درد میگیر ه احساس سنگینی میکنم مثل اینکه روی سر چیز سنگین گذاشتن وجای دیگر سرم درد نمیگیره وچون قرص فشار مصرف میکنم ازنوع لورازین اچ ۵۰ روزی دوبار فشارم خوبه وعلت سردردم نمیدونم چیه باید چکار کنم ممنونم

             1. سلام هستی عزیز
              در صورت وجود استفراغ‌های جهنده، اختلال بینایی، اختلال حرکتی، سردرد شدیدی که شما رو از خواب بیدار میکنه، سرگیجه همراه با سردرد و تغییرات هوشیاری حتما با پزشک متخصص مغز و اعصاب مشورت کنین.
              در غیر این صورت برای درمان مناسب به پزشک فوق تخصص سردرد مراجعه کنین.

              • سلام من مدت زیادیه وسط سرم دردمیکنه منشأدرددقیقامرکزسرمه احساس داغیه شدیدی تومغزم وسطح پوست سرم دارم به پشت گردن وشقیقه هامم میزنه، تحوع هم دارم خیلی حالت دردناک بدی دارم، بایدچیکارکنم

                1. سلام به شما
                 با نوجه به شواهد باید نوع سردرد تثبیت بشه و درمان آغاز بشه.
                 توصیه می‌کنیم به پزشک فوق تخصص سردرد مراجعه کنین.

               • سلام
                من دوسه ماهی میشه وسط سرم وپیشونیم خیلی درد میکنه واحساس سردی تو پیشونی وصورتم میکنم مخواستم ببینم دلیلش چیه آیا میگرن دارم

                 1. سلام به شما
                  این علائم الزاما نشانه‌ی میگرن نیست اما با توجه به شکایت شما از درد توصیه میشه به پزشک فوق تخصص سردرد مراجعه کنین.

                  1. لام به شما
                   علت سردرد بالای سر به‌طور مفصل در مقاله گفته شده که البته جایگزین نظرات پزشک نیست.
                   براب علت‌یابی سردرد به پزشک مراجعه کنین.

                   1. سلام به شما
                    بنظر نمیاد این علامت، فراتر از حالت عصبی و استرسی باشه. ممکن هم هست که نشان از سردرد میگرنی داشته باشه. تشخیص و درمان اون نیاز به معاینه بالینی و بررسی بیشتر داره. می‌تونین به پزشک فوق تخصص سردرد مراجعه کنین.

                   2. سلام من وسط سرم شدید درد میکند ووقتی که سردردهستم ماشین سوار بشم یا سرم پاییت کنم تو ماشین سردرد فجیح دارم انگار چرخ فلک سوار شدم دل وجیگرم بهم میپیچ وسرگیج حالت تهوع دست میده در ضمن شانه وگردن درد شدیدم میگیرم خواهش میکنم راهنمایی کنید

                     1. ‌‎‏سلام به شما
                      همراهی علائمی که گفتین با سردرد، نشون می‌ده که باید سی‌تی اسکن و ام‌آرآی انجام بشه. پزشک متخصص مغز و اعصاب یا فوق تخصص سردرد می‌تونن به شما کمک کنن.

                     2. سلام.خسته نباشیم نزدیک به ۵ ساله که درد وسط سر همراه با سرگیجه وباد داخل دوتا گوش همراه با صدا مثل چریک چریک واقعا خسته شدم از این حالت چند درسم میدونم چند دقیقه که با گوشی کار میکنم انگار سقف سرم میخاد بتر که همراه سرگیجه تعادلم ندارم یعنی روی صندلی میشینن باید صندلیرو بگیرم پیش هر دکتر که بوده رفتم ام آرای گرفتم گفتن طوری نیست ویتامین دادن با قرص آرام بخش ضعیفم نیستم ورزش میکنم امازمانی که ماساژ میدم بهتر میشم واقعا نظر شما راجب این حالتا چیه؟

                       1. سلام عباس عزیز
                        این علائم به وجود منشا از گوش داخلی و اختلال تعادل نزدیکه. توصیه می‌شه توسط پزشک متخصص گوش و حلق و بینی معاینه بشین.

                       2. سلام
                        بالای سرم و دو طرفش بعضی وقتا تا چند روز درد میکنه و احساس سرگیجه و ضعف در فقسه سینم دارم نتی ضربان قلبم هم بالا میره
                        لطفا بفرمایین علتش چیه؟

                         1. سلام به شما
                          بدون معاینه و بررسی کامل، چطور ممکنه در جهت کشف علت بروز علائم اظهارنظر کرد. باید معاینه عصبی، چشمی و قلب انجام بشه‌.

                          1. سلام به شما
                           ممکنه میگرن یا سردرد فشاری باشه. بدون معاینه و بررسی شواهد، امکان تشخیص وجود نداره. در صورت تکرار، به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنین.

                           1. سلام به شما
                            باید برای بررسی و دریافت درمان مناسب، به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنین.

                           2. سلام خسته نباشید بنده ٢٣ سالمه و سردرد سمت چپ دارم و گردن درد سمت چپ و ب دستم منتشر میشه این درد ، سرمو ک پایین میندازم درد بالای سرم حس میکنم و ی کم سرگیجه خیلی کم دارم
                            ایا این درد مربوط ب گردنه؟؟!

                             1. سلام به شما
                              بدون معاینه و بررسی امکان اظهارنظر نیست. ممکنه از اعصاب محیطی باشه و یا سردردی که به نواحی نزدیک منتشر شده. متخصص مغز و اعصاب می‌تونه در تشخیص و درمان به شما کمک کنه.

                              1. سلام به شما
                               ممکنه سردرد فشاری باشه. لازمه معاینه کامل توسط متخصص مغز و اعصاب انجام بشه.

                              2. سلام،مدت دوماه که درد بالاس وسط سر و گاهی سرگیجه ناگهانی و گاهی تهوع خیلی کم همراه باحالت منگی و گیجی مادرم ۵۳ساله داره ام آر ای داده دکتر گفتن کمی سینوزیت و میگرنه ولی خوب نشده لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون.

                                1. سلام به شما
                                 امکان تشخیص گذاری و همینطور توصیه درمانی، بدون معاینه و بررسی ممکن نیست. اگر پزشکی تشخیصی مطرح کرده، باید به درمان تجویز شده به طور کامل عمل بشه و در صورت عدم بهبودی، عدم پاسخ به درمان به پزشک معالج اطلاع داده بشه تا بررسی تکمیلی صورت بگیره.

                                دکمه بازگشت به بالا