سردرد بالای سر چه نوع سردردی است؟

مغز و اعصاب

 

هر کدام از سردردها علائم مخصوص خود را دارند.سردرد بالای سر یکی از انواع سردرد است که معمولاً مانند یک جسم بر روی سر سنگینی می‌کند. برای اینکه بتوانید درمان مؤثری برای این سردردها پیدا کنید در مرحله نخست باید قادر باشید تا نوع سردرد را تشخیص دهید. برای آشنایی با این نوع سردرد با مقاله‌ای دیگر از مجله هومکا همراه باشید.

علت به وجود آمدن سردرد بالای سر چیست؟

متخصصین معتقد هستند هیچ دلیل ۱۰۰ درصدی برای بروز سردرد بالای سر وجود ندارد. ممکن است علل مختلفی همچون فشار ذهنی در مدرسه، محل کار، منزل، استرس شدید و اختلافات دوستانه یا خانوادگی در بروز این حالت ناخوشایند تاثیرگذار باشند. گاهی این سردرد منشأ در خود بدن دارد و در اثر انقباض عضلات پشت گردن و پوست سر بروز می‌کند. سردرد بالای سر منشأ ارثی ندارد و نمی‌تواند از والدین به فرزندان منتقل شود.

از دیگر دلایل بروز سردرد بالای سر می‌توان به خستگی ناشی از کار و فعالیت زیاد، گرسنگی کشیدن برای چند ساعت پی در پی، عدم استراحت کافی، اضطراب شدید، افسردگی و کاهش سطح آهن خون اشاره نمود. در ادامه به مهم‌ترین دلایل سردرد بالای سر اشاره می‌کنیم.

سردرد بالای سر

سردردهای عصبی

تنش‌های عصبی و استرس‌های روزانه شایع‌ترین عامل بروز سردردهای بالای سر هستند. سردرد عصبی با ایجاد فشار و درد در دور سر و گاهی در بالای سر قابل‌تشخیص بوده و همانند طنابی که محکم دور سر بسته شده باشد، احساس می‌شود. ممکن است این دردها را در گردن، درد پشت سر و نواحی گیجگاهی هم حس کنید. معمولاً سردردهای عصبی بالای سر مبهم و منتشر هستند و حالت تیز و ضربان‌دار ندارند. اگرچه این دردها آزاردهنده هستند اما اغلب مشکل جدی در امور روزمره ایجاد نمی‌کنند.

میگرن

در میگرن گاهی سردرد نواحی فوقانی سر را دربر می‌گیرد. معمولاً سردردهای میگرنی در یک ناحیه مشخص ساکن نمی‌مانند و از یک ‌طرف سر به طرف دیگر، گاهی پشت سر و بالای سر حرکت می‌کنند. اگرچه سردردهای میگرنی متحرک بوده و از نقطه‌ای به نقطه دیگر در حرکت هستند اما بیشتر در سمت چپ سر احساس می‌شوند (سردرد سمت چپ سر). بیشتر دردهای میگرنی شدید و از نوع ضربان دار بوده و با علائم زیر همراه هستند:

 • تهوع
 • سردی دست‌ها
 • آئورا (دیدن نقاط نورانی)
 • حساسیت به نور و صدا

کم‌خوابی و سردرد بالای سر

هر فردی کم‌وبیش در معرض این نوع سردرد قرار دارد حتی افرادی که به‌طورمعمول دچار سردرد نمی‌شوند. کم‌خوابی، خواب آشفته، کابوس شبانه و یا از خواب پریدن باعث ایجاد فشار عصبی و بروز سردرد و سنگینی بر روی سر می‌شود.

از آنجایی که نخوابیدن و استراحت نکردن سبب کاهش سطح هوشیاری و تمرکز می‌شود و فشار زیادی به مرور زمان به بدن وارد می‌کند، می‌تواند در بروز و تشدید سردرد بالای سر موثر باشد. اغلب افراد درگیر به سردرد بالای سر در زمانی بخصوص در ساعات خواب شبانه دچار احساس درد در بالای پیشانی و سر می‌شوند.

درد بالای سر

سردرد ناشی از سرما

این نوع سردرد که به مغز یخ‌زده هم معروف است معمولاً در هنگام خوردن و یا نوشیدن غذایی سرد و یخی مثل بستنی و یا نوشیدن آب خیلی سرد ایجاد می‌شود. این سردرد تیز و ناگهانی بوده و در بالای سر حس می‌شود و معمولاً تنها چند ثانیه دوام دارد. علت این سردرد تحریک شدن مجموعه‌ای از اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک به نام گانگلیون اسفنوپالاتین در سقف دهان و پشت بینی است. این اعصاب برای محافظت از مغز به تغییرات دمایی دهان بسیار حساس هستند و اگر تغییر دمای دهان بالا باشد پیام عصبی به شکل درد تیز و برنده به مغز ارسال می‌شود. وب‌سایت healthline در مورد معز یخ‌زده می‌گوید:

علائم مغز یخ‌زده شروع درد شدید، مبهم و ناگهانی در جلوی سر است. این درد می‌تواند با توجه به مقدار ماده غذایی سردی که خوردید از چند دقیقه تا چندساعت طول بکشد.

سردردهای مزمن

در برخی موارد سردردهای مزمن علائمی شبیه به سردردهای عصبی دارند و باعث ایجاد دردهایی در بالای سر می‌شوند. این سردردها احتمال بروز بر اثر صدای بلند، کم‌خوابی، خستگی و سایر محرک‌ها را دارند.

سردردهای ناشی از التهاب اعصاب پس‌سری

این نوع سردردها زمانی رخ می‌دهند که عصب‌های پس سری که از ستون فقرات به سمت مغز حرکت کرده‌اند تحت فشار بوده و یا براثر عاملی آسیب‌دیده باشند. این سردردها باعث درد پشت سر و گاهی باعث ایجاد فشار در بالا و دور سر می‌شوند. دیگر علائم این سردردها به‌صورت زیر است:

 • دردهای ناگهانی و تیز مثل شوک الکتریکی
 • دردهایی که با حرکت دادن سر و گردن شدیدتر می‌شوند

علت درد بالای سر

سندرم انقباض عروق مغزی برگشت‌پذیر

این سندرم یکی از اختلالات نادر عروقی در مغز است که در آن رگ‌های مغز به‌یک‌باره دچار انقباض شده و متعاقباً سردردهای صاعقه‌ای یا تاندرکلاپ در بالای سر بروز می‌کند. در برخی موارد چنین پدیده‌ای باعث بروز سکته و یا خونریزی در مغز می‌شود. از دیگر علائم آن می‌توان به ضعف، تشنج و تاری دید اشاره کرد.

سردردهای ناشی از فشارخون بالا

 این سردردها زمانی رخ می‌دهند که افزایش فشارخون به حد شدید رسیده باشد. در فشارخون بالا به دلیل تغییرات جریان خون در عروق خونی مغز، جمجمه و بافت مغز تحت‌فشار قرار می‌گیرد. این سردرد علائم مشخصی دارد و درد آن همانند کشیده شدن موهای بالای سر است و همچنین هنگام رخ دادن سردرد صدای زنگ در گوش شنیده می‌شود. معمولاً سردردهای ناشی از فشارخون شدید بوده و درمان آن مستلزم انجام اقدامات اورژانسی است. از دیگر علائم این نوع سردردها می‌توان به گیجی و سردرگمی، تنگی نفس و تاری دید اشاره نمود.

سردردهای بالای سر چه عضلاتی تحت تاثیر قرار می‌دهند؟

در سردردهای بالای سر به‌ویژه از نوع عصبی و میگرنی تنها چند عضله کوچک در قسمت بالای جمجمه تحت تأثیر قرار می‌گیرند. در تعدادی از سردردهای بالای سر ابتدا گروهی از عضلات به نام عضلات پس سری که در حد فاصل ستون فقرات و جمجمه قرار دارند تحریک می‌شوند. این عضلات با عواملی مثل دندان‌قروچه، اختلالات بینایی و وضعیت ارگونومی نامناسب بدن تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

این عوامل به‌تنهایی پتانسیل تحریک سردردهای عصبی و میگرنی را دارند. اگر این عضلات بیش‌ازحد معمول منقبض شوند باعث تحت‌فشار قرار دادن اعصاب پس‌سری شده و درنتیجه باعث نورالژی اکسی پیتال یا سردردهای پس سری می‌شوند. ماهیچه نواری سر و گردن که از گردن به سمت سر کشیده شده است در صورت منقبض شدن توانایی برانگیختن سردرد بالای سر، خشکی و درد گردن را دارد.

چه کسانی دچار سردرد بالای سر می‌شوند؟

سردرد بالای سر و پیشانی معمولاً در افراد بزرگسال شیوع دارد. حدوداً ۸۰% از بزرگسالان این نوع سردرد را تجربه می‌کنند. اما از بین این آمار ۳% مبتلایان از سردردهای تنشی مزمن نیز رنج میبرند. خوب است بدانید که بانوان بیش از مردان در معرض ابتلا به سردرد بالای سر و پیشانی قرار دارند. این سردرد مزمن معمولاً بیش از ۲ تا ۳ ماه به طول می‌انجامد.

سردردهای بالای سر چگونه درمان می‌شوند؟

اولین راه برای مقابله با چنین سردردهایی استفاده از مسکن‌ها نظیر استامینوفن است که می‌توانند علائم را تا حد قابل‌توجهی کاهش دهند. برای سردردهای میگرنی می‌توان از دم‌نوش‌های مؤثر گیاهی مثل دم‌نوش نعناع فلفلی استفاده کرد. اما اگر ریشه‌ای‌تر به موضوع درمان سردرد بپردازیم بایستی به درمان و برطرف کردن عامل زمینه‌ای توجه کنیم.

سبک زندگی درست، تنظیم ساعات خواب‌وبیداری، یادگیری مهارت‌های کاهش استرس، تنظیم صحیح وضعیت بدن ازجمله مواردی هستند که به درمان انواع سردرد کمک می‌کنند. استفاده از یک صندلی ارگونومیک مناسب می‌تواند به قرارگیری صحیح بدن در هنگام کار کمک کند. اگر خشکی و گرفتگی عضلانی باعث بروز سردرد است بایستی از روش‌های ماساژ سردرد، تکنیک‌های آزادسازی عضلانی و روش‌های آرام‌سازی ذهنی کمک بگیرید.

درمان سردرد بالای سر

درمان سردرد بالای سر

درصورتی‌که سردردها تکرارشونده و شدید باشند پزشک داروهایی را برای بهبود آن‌ها تجویز می‌کند. درمان سردردها بستگی به عوامل زمینه‌ای دارد:

 • سردردهای عصبی: با تجویز داروهای مسکن قابل‌درمان است
 • میگرن: درمان این نوع سردردها به دو شکل درمان حاد علائم و درمان پیشگیرانه است. داروهای خانواده تریپتان برای برطرف کردن علائم حاد میگرن تجویز می‌شوند. داروهای مهارکننده بتا، داروهای ضدافسردگی و داروهای ضد تشنج نیز به‌عنوان راهکارهای پیشگیرانه تجویز می‌شوند
 • سردردهای اکسیپیتال نورالژی: این سردردها با فیزیوتراپی، ماساژ درمانی، داروهای ضدالتهابی و داروهای شل کننده عضلانی قابل‌درمان هستند. برای کاهش دفعات این سردردها، تجویز داروهای ضد تشنج به‌عنوان راهکار پیشگیرانه مورداستفاده قرار می‌گیرد
 • سندرم واژینوز مغزی برگشت‌پذیر (RCVS): معمولاً این نوع  سردرد پس از مدتی خودبه‌خود بهبود می‌یابد اما تجویز داروهای مهارکننده کانال‌های کلسیمی نیز در برطرف شدن این سردردها موثرند
 • سردرد ناشی از فشارخون بالا: این نوع سردرد که در هنگام بالا رفتن شدید فشارخون ظاهر می‌شود نیازمند اقدامات فوری و اورژانسی به‌منظور جلوگیری از خونریزی مغزی و دیگر عوارض جدی است. داروهای بهبوددهنده چنین سردردی شامل داروهای کاهنده فشارخون به‌صورت زیرزبانی و درون وریدی است. برای پیشگیری از این نوع سردردها از خوردن غذاهای پرنمک پرهیز کرده و ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید

درمان خانگی سردرد بالای سر

شما گاهی می‌توانید با استفاده از درمان خانگی درد بالای سر را درمان کرده یا تا حدودی تسکین دهید. این روش‌ها برای مواقعی که دسترسی فوری به ارائه دهنده مراقبت‌های پزشکی ندارید مفید خواهند بود:

 • کمی بخوابید و سعی کنید نور محل استراحت را کم کنید
 • از کمپرس سرد کمک بگیرید
 • آب بنوشید
 • تا حد امکان مواد غذایی که حاوی هیستامین هستند مصرف نکنید
 • مکمل ویتامین ب کمپلکس مصرف کنید
 • از روغن‌های اسانسی مثل روغن اسطوخودوس و روغن نعناع برای ماساژ سر استفاده کنید
 • تا زمانی که سردرد تسکین یابد مواد غذایی محرک مثل شکلات و مرکبات نخورید
 • چای یا قهوه بنوشید، چراکه حاوی کافئین هستند و سردرد را تسکین می‌دهند
 • از حرکات مدیتیشن و یوگا برای رهایی از سردرد کمک بگیرید
 • از رژیم غذایی فاقد گلوتن پیروی کنید
 • دوری کردن از رایحه‌های تند و بوی محصولات شوینده
 • کوآنزیم کیوتن را با دستور پزشک مصرف کنید

انواع سردرد

چه زمانی برای سردردهای بالای سر به پزشک مراجعه کنیم؟

سردردهای خفیف با خود مراقبتی و درمان‌های خانگی برطرف می‌شوند و جای نگرانی نیست. اما برخی نشانه‌هایی که در برخی سردردها بروز می‌کنند نیازمند توجه بیشتر بوده و مراجعه به پزشک توصیه می‌شود. این علائم عبارت‌اند از:

 • تغییر الگوهای سردرد، به‌ویژه نوع سردرد، محل بروز، شدت و دفعات بروز
 • سردردهایی که با گذر زمان شدیدتر می‌شوند
 • با مصرف مسکن برطرف نمی‌شوند
 • سردردهایی که کیفیت زندگی شخص را تحت تأثیر قرار داده و در امور روزانه تداخل ایجاد می‌کنند

پزشک با معاینه دقیق، عوامل زمینه‌ساز سردرد را شناسایی کرده و دوره درمانی را شروع می‌کند. برخی علائم که در سردردها بروز می‌کنند نیازمند اقدامات اورژانسی بوده و بایستی بدون اتلاف وقت به نزدیک‌ترین مرکز درمانی مراجعه شود. سردردهایی که:

 • شدید و ناگهانی بدون علت بروز می‌کنند
 • منجر به کاهش هوشیاری فرد شده و توانایی تکلم و شنیدن وی را تحت تأثیر قرار داده باشند
 • باعث بی‌حسی عضلات، ضعف، فلج یک‌طرفه بدن ازجمله فلج صورت شوند
 • با تاری دید و اختلالات بینایی همراه باشند
 • با تهوع و استفراغ همراهند و بیش از چهار ساعت به طول انجامند
 • تعادل بدن را از بین می‌برند
 • با تب بالا و خشکی گردن همراه هستند

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
healthline

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۱۰ دیدگاه

 1. سلام ببخشید ممکنه درد دندون به سر هم بزنه
  دیروز دندون درد وسردرد داشتم ولی امروز فقط سردرد دارم و دندون دردم خوب شد
  علت سردرد چیه؟

   1. سلام ،درد سر از بالای سرم که وسط سرم هست. دقیقا اازجایی که سر نوزاد موقع دست کشیدن یک تیکه جای نرم هست همانجاس، الان دو هفته هست وقتی تکان می دهم مغزم تکان می خوره

     1. سلام به شما
      محتمل هست سردرد فشاری باشه. اما بدون معاینه امکان تشخیص و درمان نیست. به متخصص مغز و اعصاب یا فوق تخصص سردرد مراجعه کنین.

       1. سلام
        من در طی یک هفته گذشته دو بار به سردرد در خواب که خیلی شدید نبوده اما به هر حال از خواب بیدارم کرده مبتلا شدم. درد در کاسه سرم احساس میشه. با مسکن آروم میشه. البته من سابقه سردرد عصبی زیاد داشتم اما شروع درد در خواب برام جدیده. مدتی هست قرص ازیپام مصرف می کنم که روی خوابم تاثیراتی گذاشته، ممکنه راهنمایی کنید من رو

         1. سلام به شما
          این قرص رو به چه منظور مصرف می‌کنید؟ با تجویز دکتر یا خوددرمانی؟
          سردرد اگر مشابه قبل هست، جای نگرانی نیست. اگر الگو یا شدت درد یا علائم همراه فرق کرده جای بررسی داره. در غیر این صورت درد عصبی یا میگرنی محتمل تر هست.

       1. سلام بهناز عزیز
        سردرد علل متفاوتی داره و ممکنه هر بیماری باعث سردرد تو قسمت خاصی از سر بشه.
        مثلا ممکنه شما میگرن داشته باشین و سمت چپ سرتون درد بگیره و فرد میگرنی دیگه‌ای بالای سرش درد احساس کنه.
        پس صرفا با ناحیه درد نمیشه متوجه علت سردرد شد و باید بررسی پزشکی صورت بگیره.

        1. سلام بهزاد عزیز
         تو برخی از سردردا مثل سردرد میگرنی درد به ناحیه گردن هم انتشار پیدا می‌کنه.
         در سردردهای شدید و تکرارشونده حتما باید بررسی پزشکی برای فهمیدن علت سردرد صورت بگیره.

         1. اگه سردرد با علائمی مثل سرگیجه یا تاری دید نیست و یا سردرد شدید و غیر قابل تحمل ندارین و همچنین سابقه بیماری‌های زمینه‌ای مثل فشارخون یا چربی خون بالا ندارین، از مسکن های معمولی مثل استامینوفن استفاده کنید.
          اگه بهتر نشدید حتما باید بررسی پزشکی صورت بگیره.

           1. سلام من ۱ هفته است سمت چپ و راست سرم درد میکنه بعضی موقع ها به بالای سرم میزنه شب ها هم بدون هیچ دلیلی از خواب میپرم و صبح ها هم سردرد هام شدید تر میشه علتش چی میتونه باشه؟

             1. سلام صدرای عزیز
              ممکنه سردرد میگرنی باشه‌. اما وقتی شمارو از خواب بیدار می‌کنه و صبح‌ها شدیدتره، باید حتما توسط متخصص مغز و اعصاب بررسی بشه.

               1. سلام من سردرد های شدید که واقعا دردش غیرقابل تحمله میگیرم واحساس میکنم سرم سنگین شده

                • سلام به شما
                 باید حتما برای معاینه و بررسی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنین تا علت سردرد مشخص و براساس اون درمان مناسب توصیه بشه.

               2. سلام بعضی مواقع قسمت بالای سرم دردمیکنه ولی از پله میخام بیام پایین دردش بیشترمیشه ویا موقع راه رفتن دردمیکنه که دراین موقع اروم راه میرم ودردش همیشگی نیست بعضی مواقع اینطورمیشم

                 1. سلام به شما
                  سردردی که با تغییر حالت و موقعیت بدن، شدتش کم یا زیاد بشه، لازمه که بررسی کافی و معاینه عصبی بشه.

                 2. سلام. من الان دو سال است سر گیجه سقف سر . منگی بالای سر . کاهش هوشیاری. هنگی سر. یعنی سقف سرم حالت گرمی . سردی . یعنی چطور بگم خیلی اذیت می شم . انگار یکی مغزم را داره فشار می ده هر چه می خوابم وبیدار می شم بدتره می شم . کمکم کنید

                   1. سلام دوست عزیز
                    با توجه به زمانی که گذشته، بهتر بود زودتر از این جهت معاینه و بررسی به پزشک متخصص مغز و اعصاب رجوع می‌کردین. نیاز هست که ارزیابی هاس تشخیصی کامل انجام بشه. کاهش هوشیاری خیلی مهمه و باید بررسی و علت‌یابی بشه.

                   2. من الان چند روزیه وسط سرم یه درد شدید داره حتی وقتی لمس میکنم بیشتر میشه،سرگیجه و تهوع هم دارم گاهی به تاری دید هم میرسه
                    مبتلا به بیماری مینیر و پنیک هم هستم
                    هر دکتری که فکر کنید رفتم ولی واقعا نتیجه نداد،دلیل اصلی این درد چی میتونه باشه

                     1. اگر بررسی های مختلف انجام شده و نرمال بوده، درد می‌تونه منشا عصبی و روانی داشته باشه. البته به شرط بررسی کامل توسط متخصص مغز و اعصاب.

                    1. سلام من چند سال سردرد دارم وقتی سرفه میکنم یا به سرم فشار بیاد از بی خوابی بعضی وقتها خوبم بخوابم صبح با سردرد بیدار میشم وقتی سردرد میشم نمیتونم سرمو تکون بدم ممنون میشم راهنماییم کنید؟

                      1. سلام به شما
                       در شرح حال ذکر شده چند نکته مهم هست که نشون می‌ده بررسی توسط متخصص مغز و اعصاب ضروری هست، مثل سردردی که فرد رو از خواب بیدار می‌کنه.

                       1. سلام‌من یک هفته پیش زمین خودرم با صورت زمین خوردم از آن روز سردرد دارم گاهی کم
                        می شود؟ گاهی زیاد که آب از چشم جاری می شود مسکن خوردم تاثیر نداشت

                         1. سلام به شما
                          باید حتما معاینه و بررسی بخصوص تصویربرداری توسط متخصص مغز و اعصاب انجام بشه. درد طول کشیده بعد از ضربه به سر مهم هست.

                        1. سلام علیرضا عزیز
                         ابتدا باید علت سردرد مشخص بشه.
                         مثلا ممکنه فشار خون بالا باعث سردرد شما شده باشه و باید علت زمینه‌ای درمان بشه.
                         اما به طور کلی برای سردردهای خفیف در افراد عادی میشه از استامینوفن استفاده کرد.

                        2. من یه وقتایی تمام سردردم درد میکنه و دردام همش جابجا میشه بضی وقتا هم به قسمت بالای سر میرسه. علتش چیه؟ باید چیکار کنم؟

                          1. درصورتی‌که سردردهای تکرارشونده دارین بهتره معاینه پزشکی انجام بدین و از نظر آزمایشگاهی بررسی بشین تا علت سردرد مشخص بشه.

                           1. بله سردرد می‌تونه یکی از علائم سکته مغزی باشه ولی به این معنی نیست که همه سردردا نشونه سکته مغزی هستن.

                              1. سلام به شما
                               این نشانه مشکل خاصی نیست. اگر درد اذیت کننده و شدید هست، لازمه توس متخصص مغز و اعصاب بررسی بشه

                             1. سلام خسته نباشید من حدود دوهفته هست ک سمت چپ سرم ب شدت درد میکنه دکتر رفتم گفت عفونت گوش هس و گوشم رو شستشو داد و کمی سردردم کمتر شو و الان بیشتر کف سرم رو درد شدیدی میگیره ک اشکم میخواد دربیاد ازمایشاتمم سالمه دکتر هم هرجا میرم میگن میگرنه و استرس و اعصابته

                               1. سلام مهری عزیز
                                این علائم به سردرد میگرنی نزدیک هست. اگرچه میتونه عفونت مجدد گوش هم باشه. پزشک متخصص مغز و اعصاب یا پزشک فوق‌تخصص سردرد می‌تونه به شما کمک کنه.

                               1. سلام سالار عزیز
                                سردردای طولانی‌مدت که علی‌رغم مصرف مسکن بهتر نشده، بهتره معاینه پزشکی و بررسی آزمایشگاهی صورت بگیره تا علت سردرد مشخص بشه.

                                 1. سلام من ده روز هست در طول روز بیشتر مواقع احساس سنگینی در سر دارم و شب ها هم از خواب با استرس بیدار میشم ممنون میشم جواب بدین

                                   1. سلام سعید عزیز
                                    این علائم و شکایات، به تنهایی برای اظهارنظر کافی نیست و معاینه و بررسی لازمه. می‌تونه یک خستگی مفرط بر اثر کمبود مواد معدنی تا سردرد میگرنی باشه. همینطور لازمه شرایط روحی و استرس موجود هم بررسی بشه. اضطراب و استرس می‌تونه این شرایط رو ایجاد بکنه.

                                     1. سلام من دختر۱۹ سالم.بالای سرم کلا یه حس سنگینی و فشردگی کم داره و چشمام هم توی نور سریع اذیت میشن و نمیتونم رو درسم تمرکز کنم و ضعف زیاد و لاغری پیدا کردم و هوش و حواسم خیلی کمتر شده سریع همه چیز یادم میره خیلی رو مخمه این مثلا کدوم یکی از بیماری ها محسوب میشه؟

                                      • سلام به شما
                                       این موارد الزاما اختلال خاصی نیست و بیشتر بنظر ناشی از شرایط استرسی و روحی میاد. بهتره از یک پزشک متخصص اعصاب و روان کمک بگیرین.

                                       • سلام من حدود یک ماه سردرد دارم در حد حالت تهوع در ضمن قبلا داشتم ولی حدود یک هفته چند روز قطع میشد ولی الان چند وقت قطع نشد کمی آروم میشم بعد شدید میشه کل سرم درد داره انواع مسکن ماساژ و بستن سر هیچ کدوم تاثیری نداشت

                                        • سلام به شما
                                         ممکنه سردرد الگوی فشاری یا خوشه‌ای داشته باشه. لازمه که معاینه کامل و بررسی توسط متخصص مغز و اعصاب یا فوق تخصص سردرد انجام و درمان مناسب توصیه بشه.

                                       • سلام وقت بخیر….من حدود بیست سال پیش سردرد داشتم آمپولهایی دکتر تجویز کرده خوب شدم الانم دوباره سردردم شروع شده حدود سه ساله.حتی بینایی چشمام با حرکت سرم ازدست میدم برای چند لحظه یا چند ساعت متخصص های زیادی رفتم گفتن مغز سرت آب آورده داروهای زیادی استفاده کردم……دپاکین….استازولامید…آسنترا….زادیپ….کویینتیاکس….چندتا داروهای دیگه خواهش میکنم راهنمایی ام کنین چیکار کنم سردردم خوب بشه با خوردن این داروها خیلی اضافه وزن گرفتم….۴۲سال سن دارم

                                         1. سلام به شما
                                          متاسفانه بدون معاینه و اطلاع از شرایط بیمار، در بستر مجازی، امکان تشخیص و درمان وجود نداره. بهتره به تشخیص پزشک معالج اعتماد کنین و درمان رو ادامه بدین. در صورتی که با عارضه دارو مشکل دارین یا دچار عدم پاسخ به درمان هستین، به ایشون اطلاع بدین تا سیر درمان رو تغییر بدن.

                                       • سلام بنده ۳۴ سالمه. پارسال تابستان در اثر ی اتفاق افتادم و سمت راست کاسه سر من تقریبا با شدت خورد به دیوار. که بعد اون بعد چند وقت درد خوب شد. حالا بعد چند ماه پس از اون اتفاق از عید دوباره همون قسمت سرم دوباره شروع به درد کرده. میشه لطفا راهنماییم کنین از چی میتونه باشه

                                         1. سلام لیلای عزیز
                                          سردردها علت‌های زیاد و متنوع؛ دارن، از علت‌های ساده و شایع مثل اضطراب، خستگی، فشار عصبی، کم آبی بدن، گرسنگی، گرمازدگی، سینوزیت، اختلالات بینایی و میگرن گرفته تا علت‌های مهم‌تر مثل عفونت‌ها، توده‌ها، خون‌ریزی، اختلالات تعادل فشار مایع مغزی نخاعی، بیماری‌های عروقی و …
                                          شرایط شما با توجه به سابقه‌ی ضربه که در همون سمت داشتین نیاز به شرح حال دقیق، معاینه و بررسی داره.
                                          توصیه میشه با یه متخصص مغز و اعصاب مشورت کنین.

                                           1. سردردها همراه با درد کاسه چشمها میتونه از سینوزیت باشه؟؟؟با گرم کردن سرم با سشوار احساس ارامش میکنم
                                            ۶۹سالمه

                                           1. برای بررسی علت سردرد نیاز به اطلاعات بیشتری هست و بدون معاینه بالینی و بررسی نتایج آزمایشات نمیشه علت سردرد رو مشخص کرد.
                                            اگه سردرداتون شدیده و زیاد دچار چنین سردرردایی می‌شین بهتره به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنین.

                                            • سلام من الان ی هفتیه سقف سرم درنیکنه شب ک میخوابم خوبه وروزها هم بعدظهرشروع میشه مثل گرفتگی استخونه دس ک میزنم درد میکنه بعضی موقع ها هم ب پشت سرمیزنه وب نزدیک پیشانیم یعنی جایی ک اخرین موهاهست مث کمربند میگیره دکتر رفتم قرص اعصاب داده ای مدت فشار عصبی داشتم زیاد وبعد از اینکه بچم مریض شد شروع شد ودر دوران بارداری میگرن گرفتم میترسم دکترگفت اگ با ای دارو ها خوب نشدی ام ار ای بده

                                              1. سلام به شما
                                               بنظر ریشه عصبی خیلی پررنگ هست و لازمه علاوه بر مراجعه به متخصص مغز و اعصاب و شروع درمان دارویی دقیق، از یک روانپزشک هم کمک بگیرین.

                                             • سلام من چندروز قبل پریودم سر درد های شدید میگیرم بیشتر کف سر یا گوشه ی سر دور چشام میسوزه اصلا هرکاری میکنم خوب نمیشه مسکن اصلا جواب نمیده چیکار باید کنم؟

                                               1. سلام به شما
                                                سردردهای دوره‌ای قبل از پریود با تغییرات هورمونی در ارتباط هستن.
                                                درصورتی‌که با مسکن بهتر نمیشن با متخصص متخصص مغز و اعصاب مشورت کنین.

                                                 1. سلام من چندوقته سمت چپ سرم درد میکنه بعضی وقتا گردنم هم خشک میشه دردبه همه جای سرم میزنه الان یه هفتس کلیه درد گرفتم سنگ کلیه دارم همون لحظه که درد کلیم شروع شد استفراغ کردم یه سردرد شدید گرفتم یعنی چجوربگم ازموی سرم تا پام دردشدید داشتم حالا سنگم دفع شد بدن دردم خوب شده بعدیه هفته اماسردرد حالت تهوع خوب نشده

                                                   1. سلام به شما
                                                    این دو موضوع بهم ارتباط واضحی ندارن و باید مجزا بررسی بشن. معاینه توسط متخصص مغز و اعصاب لازمه.

                                                 2. سلام آقای دکتر من دوروزه سردرد عجیبی گرفتم کاسه سرم درد میکنه و پشت چشمام از چی میتونه باشه ؟؟

                                                   1. سلام به شما
                                                    سردردی که ناگهانی شروع میشه یا دردش طوری هست که تا به حال تجربه نکردین حتما نیاز به بررسی و علت‌یابی داره.

                                                    1. جزو علائم معمول چربی خون بالا نیست،
                                                     ولی سطح بسیار بالای تری‌گلسیرید می‌تونه باعث اختلال در خون‌رسانی به مغز بشه که یکی از علائم اون سردرده.

                                                      1. سلام اقای دکتر من یه چند روزی از سردردهم دارم میمیرم تا حالا این همه سر من درد نکرده بود انقدر درد میکنه که چشام بعضی وقت ها تار میبینه سرم هم چند روزه خیلیی بد درد میکنه گردنم هم خیلی بد درد میکنه میتونه از چی باشه

                                                        1. سلام ملیسای عزیز
                                                         سردرد با علائم همراه، نیاز به بررسی کامل داره. علاوه بر معاینه بالینی، تصویربرداری ممکنه لازم باشه. پزشک متخصص مغزواعصاب یا پزشک فوق‌تخصص سردرد، می‌تونن به شما کمک کنن.

                                                      2. سلام خواهر من سوزش سر دارد سرش خیلی درد میکنه وصورت مور مور میکنه وبعد هم بیهوش میشه ممکن در روز ۱۰ بار هم بیهوش بشه آزمایشات لازم رو انجام دادیم هیچ مشکلی نداره

                                                        1. سلام علی عزیز
                                                         این مورد حتما نیاز به بررسی نوار مغزی و تصویربرداری مغزی داره. ممکنه حتی صرع یا تشنج باشه. باید به پرشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنین و معاینه کامل انجام بشه.

                                                        2. سلام یک هفته س پشت و بالای سرم به شدت درد میکنه با مسکن آروم میشم دو شبه ساعت دو و سه شب از شدت درد از خواب میپرم ولی کلا با دراز کشیدن بهتر میشم ممنون میشم راهنمای بفرمایین سابقه سر درد هم ندارم

                                                          1. سلام فرزین عزیز
                                                           اگر درد شمارو از خواب بیدار می‌کنه، باید حتما بررسی مغز و اعصاب و معاینات کامل انجام بشه. پاسخ به درمان دارویی علامت خوبی هست اما از خوددرمانی پرهیز کنین.

                                                          2. سلام، تشکربابت مطالب مفیدی که بیان کردید، پدرم تقریبا یه ماه پیش فوت کرده، ازاون موقع دجارسردرد بالای سرشدم، البته میگرن هم دارم، ولی الان خیلی دارم اذیت میشم، طوری که باقرص هم آروم نمیشه، احساس افسردگی میکنم، انگیزه ای برای انجام کارهام ندارم، به نظرشماحتما باید به متخصص مغزواعصاب مراجعه کنم، یاباگذشت زمان برطرف میشه؟؟

                                                            1. سلام زینب عزیز
                                                             ممنون از توجه شما
                                                             مراجعه به پزشک ضروری هست. پیشنهاد می‌شه به روانپزشک مراجعه کنین تا علاوه بر کمک به بهبود شرایط روحی و کنترل استرس، برای درمان سردرد شما رو راهنمایی می‌کنن و در صورت لزوم به پزشک دیگری ارجاع میدن.

                                                            2. سلام ،ایادردبالای سرم میتونه ازفشاربالاباشه طوری میشم که به گیجگاهام میزنه میشه راهنمایی بفرماییدممنون میشم ازتون

                                                              1. سلام به شما
                                                               علاوه بر بررسی فشارخون، لازم هست معاینه چشمی و عصبی هم برای بررسی علت درد، انجام بشه.

                                                              2. سلام وقتتون بخیر من ۶۰ سالمه
                                                               هر صبح ک از خواب پامیشم سرم به شدت درد میکنه علتش چی میتونه باشه

                                                                1. سلام به شما
                                                                 برای مطرح کردن تشخیص حتما باید تصویربرداری انجام بشه که در موارد وجود علائم اورژانس، ضرورت پیدا می‌کنه.

                                                                2. سلام پسر من ۹ سالشه و چندبار داره مریض میشه پشت هم. آنفولانزا و کرونا گرفته ولی هربار سردرای بدی داشته. باید چکار کنم

                                                                 • سلام وقت بخیر
                                                                  پسرم حدودا ۸سالشه بالای سرش قسمت ملاج حدود ۷ الی ۸ ماه است درد میکنه اوایل کم بود ولی به مرور زمان و باز شدن مدرسه دردش بیشتر شده وتایم مشخصی سر دردش نداره یه مواقعی شب هنگام خواب از سردرد بیدار میشه یه مواقعی صبح با سردرد از خواب بیدار میشه یه زمان هایی در طول روز سر درد داره و سر دردش تکرار میشه .
                                                                  دکتر مغز و اعصاب براش ام ار ای نوشت خدا رو شکر چیزی نشان نداد . چشم پزشک هم فرستاد تا ته چشم بچه رو معاینه کنه ببینه وروم مغز نداره اون هم گفت عصب ها سالم ومشگلی نداره . بینایی سنجی بردم گفت چشم ها سالم به نظر شما سردرد کودک من از چی میتونه باشه .
                                                                  لازم به ذکره مادر و دایی سابقه میگرن دارن
                                                                  ممنون از شما

                                                                   1. سلام به شما
                                                                    اگر بررسی توسط فوق تخصص مغز و اعصاب اطفال انجام شده و نرمال بوده، جای نگرانی نیست. با توجه به امکان وجود درد میگرنی در اطفال و همینطور زمینه ژنتیکی، این شک می‌تونه محتمل باشه.

                                                                   2. با سلام
                                                                    چند روزه که صبحها موقع بلند شدن از خواب سرگیجه دارم بعداز بلند شدن خوب میشم اگر دراز بکشم باز سرگیجه منو می گیره به شنوایی سنجی رفتم گفتمد حجم مایع گوش داخلی شما با هم تعادل ندارند که با حرکات توانبخش برطرف میشه
                                                                    به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کردم اکتو سرک۸ و ام ار ای نوشته
                                                                    می خواستم نظر شما هم بدونم
                                                                    ممنون

                                                                     1. سلام به شما
                                                                      بهتره وقتی به پزشکان متخصص مراجعه کردین و بعد بررسی، تشخیصی مطرح شده، بهشون اعتماد کنین و درمان رو پیش بگیرین. بدون معاینه و در بستر مجازی تشخیص و درمان ممکن نیست. اختلال تعادلی گوش هم حتما باید با مانورهای اختصاصی درمان بشه.

                                                                     2. مدتی قبل معجون بیرجندی استفاده نمودم هنوز عوارض ان همراهم هست بیشتر سرگیجه دارم قرص یا روش درمانی دارد متشکر

                                                                       1. محتوای این ماده نامعلوم هست. خوددرمانی اون هم با مواد نامعلوم همیشه عارضه داره و توصیه نمی‌شه. برای بررسی و درمان حضورا به پزشک مراجعه کنین. باید بدونن داخل اون چی بوده.

                                                                        1. سلام به شما
                                                                         هر دردی در ناحیه سر، بعد از ضربه به سر، الزام به بررسی داره و انجام تصویربرداری ضروری هست.

                                                                        2. باسلام درد کوتاه درقسمت پشت سرم استخوان جمجمه میگیره که مقطعی وکوتاه مدته اماهمین دردبه گردنم کشیده میشه یه دردی مثل گرفتگی عضله س

                                                                          1. سلام به شما
                                                                           محتمل ترین تشخیص هم درد عصبی عضلانی هست. با مراجعه حضوری به پزشک و انجام معاینه، می‌شه درمان مناسب دریافت کرد.

                                                                           1. محتمل هست که از ضعف داخلی یا تغییرات فشار داخلی گوش باشه. در هر صورت برای تشخیص، معاینه لازمه.

                                                                           2. سلام ممنون از سایت خوبتون،، من دختر ام و ٢٣ سالمه ،٣ سالی میشه سردرد سمت چپ و گردن درد سمت چپ و درد دست و پای چپ دارم ، ک همه ی اینها ب دنبال خودارضاییه شدید رخ دادن و شب نخابی و تا صبح توی گوشی بودن ،،، ب چشم پزشک مراجعه کردم ( چون فاصله ی دور زیاد واضح نمیدیدم))) گفتن نیم درصد ضعیفه و استیگمات ، ک بعدا اگ خاستی عینک بزن ، االان سردردم سمت چپ به صورت نقطه ایی شده اندازه سه سکه درد داره . بعد گردنم هم درد میکنه ی نقطه ش ، البته سردرد گیجگاه هم دارم، درد های تیز و تیرکشنده هستند
                                                                            و این درد بعضی وقتا ب سمت راست هم میزنه با توجه به اینکه خودارضایی خیلی شدیدی داشتم و و ب شدت و ب شدت ادم استرسی هستم ایا درد ها عصبی اند ؟؟ یاا
                                                                            ایا امکان تومور هست؟؟؟؟

                                                                             1. سلام به شما
                                                                              ممنون از توجهتون
                                                                              تشخیص تومور به این سرعت و به این سادگی نیست، براساس علائم هم تصمیم‌گیری نمی‌شه. این دردها بیشتر به نظر دردهای عصبی عضلانی و یا نهایتاً درد میگرنی هستن. بهتره به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنین تا براساس معاینه و بررسی، درمان مناسب ارائه بشه.

                                                                             2. سلام خسته نباشی
                                                                              من وقتی دست میکشم ب بالای سرم و پشت سرم
                                                                              احساس سوزش و درد میکنم
                                                                              بعد حس میکنم اون ناحیه گرم شده
                                                                              ولی درد سرم دائمی نیست
                                                                              این از چیه
                                                                              خیلی ممنون میشم جواب بدید

                                                                               1. سلام به شما
                                                                                الزاما به معنی وجود مشکل خاصی نیست و به نظر شرایط عصبی یا افزایش حساسیتی میاد. با این حال بهتره معاینه پوست سر هم از نظر بیماری های موضعی مثل زونا یا قارچ انجام بشه.

                                                                               2. سلام
                                                                                نزدیک دوماه است سردردهای شدی دارم شقیقه هام و بالای سرم درد میگیره نبض شدید دارم توی سرم
                                                                                البته دقت کردم بعد رابطه جنسی رخ میده و اینکه اگر گرسنه باشم هم رخ میده

                                                                                 1. سلام به شما
                                                                                  با توجه به شناسایی محرک ها، محتمل هست درد میگرنی باشه. البته کنترل فشارخون هم لازمه. از متخصص مغز و اعصاب کمک بگیرین.

                                                                                 دکمه بازگشت به بالا