آیا ماساژ در درمان سردرد موثر است؟

سلامت عمومی

 

ماساژ سر یکی از روش‌های قدیمی و البته مؤثر جهت درمان انواع سردرد شناخته می‌شود. ماساژ سر ضمن اینکه حس فوق‌العاده‌ای دارد، می‌تواند در کاهش علائم سردرد نیز کمک‌کننده باشد. جالب است بدانید که ماساژ سر استرس را برطرف می‌کند و حتی سبب بهبود جریان خون و درمان آسیب‌های شایع پوست موی سر مانند ریزش مو نیز می‌شود.

شما می‌توانید با آموزش ماساژ میگرن در منزل به درمان سردرد میگرنی بپردازید. البته توصیه می‌شود برای شروع کار ابتدا به یک ماساژ درمانگر مراجعه کنید. با مقاله‌ای دیگر از مجله سلامت هومکا همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با ماساژ سردرد و دیگر تکنیک‌ها مؤثر در رفع انواع سردرد آشنا شوید.

درمان سردرد با ماساژ

درمان سردرد با ماساژ یکی از تکنیک‌های قدیمی اما متداولی است که محبوبیت زیادی دارد. بسیار خوب است که بتوانیم با استفاده روش‌های درمانی غیرتهاجمی و غیرشیمی دردها و بیماری‌های بدن را تسکین دهیم. امروز از ماساژ برای درمان انواع سردرد همچون سردردهای میگرنی و کاهش تنش و استرس بدن به‌خصوص جمجمه و مغز استفاده می‌کنند.

بستگی به نوع سردردی که بیمار به آن مبتلاست، ماساژ می‌تواند تأثیرات به‌خصوصی از خود برجای بگذارد. به‌عنوان‌مثال یکی از تکنیک‌های ماساژ جمجمه می‌تواند روی سیستم عصبی مرکزی سر، ستون فقرات و ساکروم تاثیر بگذارد و دردهای مشترک بین این نواحی را تسکین دهد. در این خصوص که انواع ماساژ سردرد چه آثاری از خود برجای می‌گذارند بیشتر صحبت خواهیم کرد. در ابتدا به فواید ماساژ سر اشاره خواهیم کرد.

ماساژ سردرد

فواید ماساژ سر و تأثیر آن در تسکین درد

کاهش فشارخون

زمانی که پوست سر را ماساژ می‌دهید، استرس‌های روزانه کاهش پیدا می‌کنند و احساس آرامش به شما بازمی‌گردد. مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهند که دو ماساژ ۱۵ و ۲۵ دقیقه‌ای پوست سر سبب کاهش فشارخون سیستولیک و دیاستولیک در افراد مبتلا می‌شود. ماساژ سبب تقویت گردش خون می‌شود، عروق خونی را شل می‌کند، آرامش را به عضلات گردن برمی‌گرداند و با کاهش کلی انقباضات شدید فشار خون را به سطح نرمال برمی‌گرداند.

بنابراین افرادی که دچار حملات سردرد ناشی از افزایش فشارخون می‌شوند می‌توانند با ماساژ سر فشارخون را کنترل کنند و عوارض دردناک ناشی از آن را کاهش داده و حتی گاهی درمان کنند.

کاهش علائم سردرد تنشی

حتماً شما هم تاکنون دچار احساس درد هم‌زمان در گردن، پشت چشم و اطراف سر شدید! به این حالت سردرد عصبی گفته می‌شود. سردرد تنشی یکی از شایع‌ترین انواع سردرد است و چون دلایل زیادی در بروز آن دخیل هستند، بسیاری از افراد در طول زندگی دچارش می‌شوند. اصلی‌ترین دلیل بروز این سردرد انقباضات عضلانی است.

اما خبر خوب این است که ماساژ پوست سر در کاهش شدت، مدت و دفعات سردردهای تنشی مؤثر است. ماساژ سر تأثیر آرامش‌بخش روی عضلات سر و گردن دارد و به همین خاطر می‌تواند فشار، تنش و درد حاصل از سردرد عصبی را کاهش دهد. وب‌سایت healthline در مورد سایر فواید ماساژ سر می‌گوید:

فواید ماساژ به نوع سردرد بستگی دارد. برخی از فواید ماساژ عبارت‌اند از:

 • کاهش تنش و استرس
 • کاهش درد میگرن و سردرد
 • افزایش آرامش
 • تقویت رشد موها

انواع ماساژ سردرد

ماساژ نقطه ماشه‌ای

ماساژ نقطه ماشه‌ای یکی از انواع ماساژ جهت درمان سردرد به‌شمار می‌رود. منظور از ماساژ نقاط ماشه‌ای هدف قرار دادن نقاط حساس مانند ذوزنقه فوقانی، استرنوکلیدوماستوئیدو هر عضله‌ای که به قاعده جمجمه متصل باشد، است. ماساژ این نقاط کمک می‌کند که علائم حاصل از سردرد تنشی کاهش پیدا کنند. این تکنیک ماساژ کمی دردناک است، چراکه شامل نیشگون گرفتن نیز می‌شود. اما تاثیرات حاصل از آن فوری است و سردرد را درمان می‌کند.

ماساژ صورت

ماساژ صورت یکی از بهترین روش‌های درمان سردرد و علائم آن محسوب می‌شود. اما ماساژ صورت چه تأثیری بر سر دارد؟ گاهی برخی از رفتارها و حرکات صورت ما زیان‌بار است و زمینه بروز سردرد می‌شود. به‌عنوان‌مثال دندان‌قروچه مداوم و فشار وارده به فک سبب می‌شود که به‌مرورزمان فرد مرتباً دچار سردردهای تنشی شود. ماساژ صورت، به‌ویژه ناحیه بین فک و گونه تأثیر فوق‌العاده‌ای در تسکین دردهای حاصل از دندان‌قروچه دارد.

انواع ماساژ سردرد

ماساژ سوئدی

این ماساژ بخش دستگاه عصبی پاراسمپاتیک را تحریک می‌کند. زمانی که شما این بخش از سیستم عصبی را با ماساژ تحریک و فعال می‌کنید، سیستم عصبی به استرس و سردردهای تنشی پاسخ داده و با آن‌ها مقابله می‌کند. این ماساژ سبب کاهش ضربان قلب می‌شود، تنفس را بهبود می‌بخشد و همچنین از تولید بیشتر هورمون‌های استرس جلوگیری می‌کند. ماساژ سوئدی هم‌زمان با متوقف کردن ترشح هورمون‌های استرس، سبب افزایش هورمون‌های شادی می‌شود.

با انجام این ماساژ سروتونین بیشتری ترشح می‌شود و خلق‌وخوی فرد مبتلا به سردرد رو به بهبودی می‌رود. با تکرار این ماساژ سطح کورتیزول یا هورمون استرس کاهش پیدا می‌کند، بدن به آرامش می‌رسد و دیگر دچار سردرد تنشی نمی‌شوید.

آموزش ماساژ سردرد

خوبی ماساژ سر در این است، که نیاز نیست فرد حتماً به کلینیک جهت دریافت خدمات ماساژ مراجعه کند. با آموزش ماساژ میگرن و سردرد شما می‌توانید در منزل سردردهای خود را تسکین دهید، البته لازم است ابتدا تحت نظر ماساژ درمانگر این کار را بیاموزید. تنها چیزی که برای شروع ماساژ نیاز دارید روغن ماساژ و انگشتانتان است.

شما می‌توانید برای ماساژ سر از ابزار ماساژ پوست سر نیز استفاده کنید. معمولاً ابزار ماساژ سر لاستیکی و برسی هستند. از این ابزار می‌توانید مانند انگشتان دست در تمام نواحی سر استفاده کنید. برای ماساژ سر، به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا روی یک صندلی راحت بنشینید
 • درصورتی‌که می‌خواهید از روغن ماساژ استفاده کنید، حتماً یک حوله دور گردن و روی صندلی بگذارید
 • در مرحله بعد با فشارهای سبک تا متوسط روی سر ماساژ را آغاز کنید
 • می‌توانید نوک انگشتان را به روغن آغشته کنید و سپس ماساژ را انجام دهید
 • حرکات ماساژ سر باید به‌صورت دایره‌ای کوچک باشد و در تمام نقاط پوست سر امتداد پیدا کند
 • سرتان را حداقل ۵ دقیقه ماساژ دهید و مطمئن شوید که همه نقاط را ماساژ دادید
 • در آخر می‌توانید سر را با شامپو جهت پاک‌سازی روغن شستشو دهید

درمان سردرد با ماساژ کف پا

امروزه از ماساژ کف پا برای درمان سردرد نیز استفاده می‌کنند. البته خوب است بدانید که این روش تسکین سردرد تاریخچه هزارساله در آسیا دارد. ماساژ کف پا علاوه بر تسکین سردرد در رفع و کاهش بسیاری بیماری‌ها و تنش‌های استرسی بدن مؤثر است.

حتماً در کودکی بارها شنیده‌اید که سمت چپ مغز سمت راست بدن را تحت هدایت و کنترل قرار می‌دهد، این مورد درباره نقاط طب فشاری پا نیز صادق است. بنابراین هنگام ماساژ کف پا جهت کاهش درد برعکس عمل می‌کنیم. به این معنا که اگر سمت چپ سرتان درد دارد باید نقاط رفلکسوژی پای راست را ماساژ دهید و برای سمت راست سر نیز بالعکس عمل کنید.

اگر به خاطر میگرن دچار سردرد می‌شوید، روی سطح داخلی انگشت شست پا فشار وارد کنید و از یک سمت آن را به طرف دیگر ماساژ دهید. این کار را از نوک انگشت شست شروع کنید و به سمت پا ماساژ را ادامه دهید. سپس انگشت شست دست را روی بالای انگشت شست پا بگذارید و مجدداً ماساژ دهید. این ماساژ را ۶۰ ثانیه تکرار کنید تا سردرد ناشی از میگرن تسکین پیدا کند.

درمان سردرد تنشی با ماساژ

درمان سردرد تنشی با ماساژ

 • برای کاهش دردهای ناشی از سردرد تنشی ابتدا انگشتان شست را روی استخوان گونه‌ها و نزدیک به گوش‌ها قرار دهید و ماساژ را شروع کنید
 • با کمک گرفتن از نوک انگشتان خیلی آرام روی شقیقه‌ها فشار وارد کنید و این قسمت را مالش دهید
 • با فشاری خیلی محکم و حرکات دورانی کوچک، انگشتانتان را کم‌کم در امتداد خط رویش مو به سمت بالا حرکت دهید. این کار را ادامه دهید تا زمانی که انگشتانتان به وسط پیشانی برسد
 • این حرکت را می‌توانید روی تمام نواحی سر تکرار کنید تا تنش و درد حاصل از سردرد کاهش پیدا کند

به‌صورت کلی جهت درمان و تسکین انواع سردرد شما می‌توانید ماساژهای مختلفی انجام دهید. ماساژهای معروف و مؤثر دیگری نیز هستند که در درمان انواع سردرد اثربخشی بالایی دارند، اما توصیه می‌شود که حتماً پیش از شروع ماساژ درمانی شما با پزشک خود مشورت کنید.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
healthlinewebmdthemigrainereliefcentermoyerwellness

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۶ دیدگاه

 1. سلام من با ماساژ سردردم بهتر میشه ولی بعد ماساژ دوباره درد دارم
  ماساژ درمان پایداری نیست درسته؟

    1. سلام به شما
     روغن‌های متعدد با آروماهای مختلف (مثل اسطوخودوس، رز، اکالیپتوس و …) با توجه به نیاز و کاربرد موجوده.

   دکمه بازگشت به بالا