هفته بیست و چهارم بارداری

بارداری

 

هفته بیست و چهارم بارداری را پیش‌نمایشی از مادر شدن در نظر بگیرید؛ زیرا رشد جنین در شرایط خوبی است. نوزاد در هفته بیست و چهارم، خود را برای شرایط بیرون از رحم آماده می‌کند. در این هفته، نوزاد به اندازه یک طالبی است! وزن او در حدود ۵۷۰ گرم و طول بدنش ۳۰ سانتی‌متر است. ماهیچه‌های او در حال رشد هستند و بدن او توده عضلانی بیشتری دارد.

از سوی دیگر، احتمالاً برخی از ناراحتی‌های اواخر بارداری را در هفته بیست و چهارم بارداری ازجمله گرفتگی عضلات پا، کمردرد و پاهای متورم را تجربه خواهید کرد. برای اینکه بدانید در هفته بیست و چهارم بارداری در چه وضعیتی قرار دارید، با مقاله دیگری از مجله هومکا همراه باشید.

جنین در هفته بیست و چهارم بارداری

شرایط نوزاد در هفته بیست و چهارم بارداری

معمولاً در هفته بیست و چهارم بارداری، نوزاد در حالت عمودی است و قسمت کوچکی از او در کنار دهانه رحم قرار می‌گیرد. همچنین ممکن است نوزاد به پهلو قرار بگیرد که شرایط راحت‌تری برای مادر خواهد بود. شما می‌توانید تشخیص دهید که کودک در کدام موقعیت قرار دارد. نحوه تشخیص بر اساس ضربه‌ها و لگدهای نوزاد خواهد بود.

جنین در بیست و چهار هفتگی هنوز کامل نشده است و ریه‌های کوچک او هنوز به‌طور کامل رشد نکرده‌اند. رشد جوانه‌های چشایی و ایجاد اثرانگشت و رد پا در این هفته کامل می‌شود اما مغز جنین هنوز در حال رشد است. نوزاد روزبه‌روز برای تولد آماده می‌شود اما هنوز چندین هفته دیگر مهلت نیاز است.

مادر در هفته بیست و چهارم بارداری

در هفته بیست و چهارم، نوزاد با شما هماهنگ است، به این معنی که او می‌تواند تحت تأثیر نوسانات خلقی بارداری قرار گیرد. هر چه شما شادتر باشید، او شادتر خواهد بود. پس سعی کنید در خانه فضایی آرامش‌بخش و عاشقانه فراهم کنید. احتمالاً برای چند هفته احساس لگدزدن کودک را تجربه کرده‌اید اما اکنون این احساس در هفته بیست و چهارم بارداری بیشتر خواهد بود. شما و همسرتان می‌توانید با لمس شکم این ضربه‌ها را احساس کنید.

افزایش وزن در هفته بیست و چهارم بارداری حدود ۶ تا ۷ کیلوگرم برای مادران با شاخص توده بدنی (BMI) طبیعی است. اگر وزنتان کمی بیشتر از این مقدار شد، نگران نباشید! افزایش شدید یا ناگهانی وزن باعث نگرانی می‌شود اما برای سالم‌ترین بارداری ممکن، باید راه‌هایی برای کنترل افزایش وزن خود پیدا کنید.

مادر در هفته بیست و چهارم بارداری

علائم هفته بیست و چهارم بارداری

اکنون که در هفته بیست و چهارم بارداری هستید، شش ماه است که از بارداری شما می‌گذرد و در پایان سه‌ماهه دوم خود هستید. زمانی که به هفته بیست و چهارم نگاه کنید، جای تعجب نیست که هنوز علائمی خاصی را تجربه می‌کنید. علائم بارداری شما احتمالاً موارد زیر هستند:

تورم مچ پا

داشتن کمی تورم در دست‌ها کاملاً قابل‌انتظار است اما اگر تورم شما شدید بود باید به نزد پزشک بروید. تورم شدید، نشانه پره‌اکلامپسی، یک عارضه خطرناک بارداری است. بلند شدن و راه رفتن مکرر نیز می‌تواند به تورم معمولی را تا حدودی کاهش کمک کند.

گرفتگی عضلات پا

سفتی و درد پاها می‌تواند نشانه کم‌آبی بدن باشد، بنابراین باید مقدار زیادی آب بنوشید. پاهای خود را اغلب دراز کرده و زیاد پیاده‌روی کنید. به پزشک خود اطلاع دهید که دچار گرفتگی عضلات پا هستید. گرفتگی عضلات احتمالاً مشکل جدی نیست، اما گاهی اوقات گرفتگی عضلات می‌تواند نشانه‌ای از مشکل دیگری مانند تغذیه نامناسب باشد، بنابراین به پزشک مراجعه کنید.

کمردرد

شما هنوز کمردرد را تجربه می‌کنید و حتی ممکن است شدیدتر نیز شده باشد. کمردرد به این دلیل است که با بزرگ‌تر شدن کودک، رحم شما نیز بزرگ‌تر می‌شود؛ به‌این‌ترتیب، وزن بیشتر به ستون فقرات شما فشار می‌آورد. به‌علاوه، عضلات کمر شما برای تحمل وزن اضافی تحت‌فشار بیشتری قرار خواهند کرد. در مورد هر درد شدیدی (ازجمله سیاتیک) به پزشک خود اطلاع دهید.

تغییرات پوستی

با کشیدن شده پوست شکم ترک‌های پوستی بیشتر می‌شود. اگر در هفته بیست و چهارم دوقلو باردار هستید، احتمالاً ترک‌های پوستی بیشتری داشته باشید. ممکن است به‌دلیل تغییرات هورمونی و تحریک سلول‌های حامل رنگدانه به نام ملانین، لکه‌های تیره‌رنگی روی پوست شما ایجاد شود. ممکن است خط تیره‌ای که از مرکز شکم شما میگذرد روی بدن شما نمایان شود. به این خط، خط سیاه میگویند. خط سیاه تحت تأثیر هورمون‌های بارداری است و باید در عرض چند هفته تا چند ماه پس از زایمان محو شود.

مشکلات خواب

به‌دلیل بزرگ شدن شکم نمی‌توانید مانند گذشته در هر حالتی که می‌خواهید بخوابید. به پهلو بخوابید و بین پاها بالشت مناسب بگذارید.

تصویر جنین در هفته بیست و چهارم بارداری

تصویر جنین در سونوگرافی می‌تواند نحوه رشد کودک را نشان دهد. پوست شفاف جنین به‌تدریج مات‌تر می‌شود و به لطف مویرگ‌های کوچکی که اخیراً تشکیل شده‌اند، ظاهری صورتی و تازه‌ای به خود می‌گیرد.

آزمایش‌های هفته بیست و چهارم بارداری

در حدود هفته بیست و چهارم بارداری پزشک آزمایش غربالگری چالش گلوکز (آزمایش دیابت بارداری)، یکی از مهم‌ترین آزمایش‌های دوران بارداری، را تجویز می‌کند تا ببیند آیا در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری هستید یا خیر!

این آزمایش به این منظور طراحی شده است که پزشک ببیند بدن شما چگونه قند را پردازش می‌کند، بنابراین از شما خواسته می‌شود مایع شیرینی به نام گلوکولا بنوشید و سپس به مدت یک ساعت استراحت کنید. سپس باید آزمایش خود بدهید تا ببینید بدن شما چگونه قند را پردازش کرده است. برای انجام آزمایشات بارداری ازجمله آزمایشات غربالگری دوم می‌توانید از خدمات آزمایش در محل هومکا استفاده کنید.

اگر پزشک شما نتایج غیرطبیعی پیدا کند، ممکن است مجبور شوید یک آزمایش بعدی به نام تست تحمل گلوکز را انجام دهید. این آزمایش نشان می‌دهد که بدن شما چگونه قند را در یک دوره سه‌ساعته پردازش می‌کند و آیا واقعاً دیابت بارداری دارید یا خیر! پزشک به شما توصیه می‌کند که چگونه وضعیت خود را کنترل کنید تا در طول هفته‌های بعد دوران بارداری کودکی سالم را به دنیا آورید.

آزمایش‌های هفته بیست و چهارم بارداری

تغذیه در هفته بیست و چهارم بارداری

اکنون که دیگر حالت تهوع ندارید و ممکن است بیشتر گرسنه شوید. فقط به این فکر کنید که چه می‌خورید و چه زمانی آن را می‌خورید تا سوزش سر دلتان را بدتر نکند. برای جلوگیری از سوءهاضمه بیشتر، وعده‌های غذایی کوچک و به تعداد بیشتر بخورید.

در این هفته نوزاد آهن خود را مستقیماً از شما دریافت می‌کند، بنابراین اگر ذخایر آهن شما توسط او مصرف شود، احتمال ابتلا به کم‌خونی در بارداری وجود دارد. مطمئن شوید که مقدار زیادی غذاهای غنی از آهن مانند گوشت بدون چربی، سبزیجات برگ سبز، میوه‌های خشک و غلات مصرف می‌کنید. اگر دائماً احساس خستگی می‌کنید، این احتمال وجود دارد که سطح آهن پایین باشد، پس با پزشک عمومی خود مشورت کنید.

رابطه جنسی در هفته بیست و چهارم بارداری

رابطه جنسی در بیست و چهار هفتگی تا زمانی که پزشک شما تأیید کند، مشکلی ندارد. در صورت وجود عوامل خطرزای حاملگی و سابقه عفونت، پزشک متخصص زنان ممکن است به شما دستور دهد که رابطه جنسی نداشته باشید. اگر پزشک گفت که داشتن رابطه جنسی مشکلی ندارد، باز هم مطمئن شوید که راحت هستید و هیچ فشاری به شکم یا لگن‌تان وارد نمی‌شود.

نکات مهم در هفته بیست و چهارم بارداری

ورزش کردن

ورزش قبل از بچه‌دار شدن به‌ویژه کار کردن روی کف لگن مهم است. تمرینات کگل (Kegel Exercises)، عضلات واژن و عضلات پرینه را برای زایمان آماده می‌کند، گردش خون را بهبود می‌بخشد و باعث بهبود سریع وضعیت بعد از زایمان می‌شود.

آب زیاد بنوشید

متخصصان توصیه می‌کنند که روزانه ۱۰ لیوان آب بنوشید زیرا هیدراته ماندن بدن بسیار مهم است. می‌توانید در کنار آب نوشیدنی‌های دیگر مانند آب‌میوه‌های طبیعی بنوشید.

از استرس دوری کنید

سعی کنید آرانش خود را حفظ کنید. با دیگران در مورد نگرانی‌هایتان صحبت کنید یا از یک مشاور مشورت بگیرید. یوگا هم می‌تواند استرس‌های شما را کم کند.

پیروی از دستورات پزشک

اگر آزمایش گلوکز شما نشان داد که دیابت بارداری دارید، حتما دستورالعمل‌های پزشک خود را در مورد رژیم غذایی، ورزش و سایر روش‌های مدیریت دیابت دنبال کنید.

جمع‌بندی

جدا از برخی دردها و سوزش سر دل، هفته بیست و چهارم مقدمه‌ای برای شروع مادر شدن است. به خاطر داشته باشید که کودک شما ممکن است به دلیل زایمان زودرس در هفته‌های دیگر متولد شود. پس اکنون زمان طراحی و آماده‌سازی اتاق و همچنین لباس و لوازم کودک است. همچنین این هفته زمانی بسیار خوبی برای رسیدگی به شرایط خانه ازنظر گرمایش و تهیه مطبوع است.از آزمایشات دوران بارداری هم غافل نشوید.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
verywellfamilywhattoexpect

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲ دیدگاه

    1. برای خانم‌های باردار BMI تعیین نمیشه
      قبل از بارداری براساس شاخص BMI مقدار وزن‌گیری برای هر شخص مشخص می‌شه که فرد بیشتر یا کمتر از اون وزن نگیره
      بهتره که تحت نظر پزشک این مراقبت‌ها انجام بشه

    دکمه بازگشت به بالا