هفته سی و ششم بارداری

بارداریزنان و زایمان

 

با رسیدن به هفته سی و ششم بارداری شما اکنون نه ماه است که باردار هستید. تنها چهار هفته تا تولد کودک باقی مانده است. به یاد داشته باشید، بارداری ۴۰ هفته طول می‌کشد که درواقع کمی بیشتر از ۹ ماه است. سعی کنید در هفته ۳۶ بارداری آخرین کارهای آماده‌سازی خود را انجام دهید.

اگر چند ماه پیش در کلاس زایمان شرکت کرده‌اید، مطالبی که به شما آموزش داده شده‌اند را دوباره بخوانید و تکنیک‌های تنفسی که آموخته‌اید را با همسرتان تمرین کنید. برنامه خود را برای رسیدن به بیمارستان و تمام اتفاقات بعدی بررسی کنید. همچنین مهم است اطلاعات خود را نسبت به هفته ۲۶ بارداری افزایش دهید. پس با مقاله دیگری از هومکا همراه باشید.

جنین در هفته سی و ششم بارداری

جنین در هفته سی و ششم بارداری

قد نوزاد در این هفته حدود ۴۷ سانتی‌متر و وزن او حدود ۲۷۰۰ گرم است. احتمالا سر جنین شما در قسمت پایین قرار داردو درحال آlاده شدن برای زایمان است. برنامه خواب جنین شما در این هفته همچنان ادامه دارد.

رشد کودک در بدن شما تقریباً تمام شده است و به‌زودی آماده به دنیا آمدن خواهد شد. بااین‌حال، کودک هنوز در هفته سی و ششم بارداری باید کمی بیشتر رشد کند. شرایط رشد شامل افزایش وزن بیشتر و اجازه دادن به مغز، ریه‌ها، کبد و سایر اندام‌های برای تکامل بیشتر است. به همین دلیل، بهتر است که کودک چند هفته دیگر در شکم شما بماند.

سونوگرافی هفته سی و ششم بارداری

در هفته سی و ششم بارداری، کبد و کلیه‌های کودک شروع به کار می‌کنند. گردش خون و سیستم ایمنی اساساً خوب هستند. اکنون، کودک نزدیک به شرایطی می‌شود که بتواند به‌تنهایی نفس بکشد. به‌علاوه، پوست جنین ۳۶ هفته‌ای صاف و نرم می‌شود و لثه‌های او سفت‌وسخت هستند.

در این هفته، پزشک شما ممکن است وضعیت نوزاد را بررسی کند. در این مرحله، کودک باید از قبل در وضعیت سر به پایین باشد. این احتمال وجود دارد که کودک به‌طور طبیعی بچرخد اما نگران نباشید. شما با انجام غربالگری سوم در هفته ۳۶ بارداری سونوگرافی خواهید داشت، بنابراین پزشک می‌تواند موقعیت جنین و محل جفت را به‌وضوح ببیند. ضربان قلب کودک قبل، بعد و احتمالاً حتی در طول هفته کنترل می‌شود تا پزشک مطمئن شود که همه‌چیز خوب به نظر می‌رسد.

آزمایشات هفته سی و ششم بارداری

شما همچنین آزمایش استرپتوکوک گروه B را در حدود هفته سی و ششم بارداری خود انجام خواهید داد. این آزمایش برای بررسی این است آیا شما یک باکتری رایج به نام گروه B را در بدن خود دارید یا خیر. برای نوزاد، این باکتری مشکلات شدیدتری ایجاد کرده و حتی زندگی او را تهدید می‌کند. آزمایش گروه B حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد از زنان باردار مثبت است. درمان این مشکل نیز ساده است، شما در طول زایمان به قطره آنتی‌بیوتیک نیاز دارید تا به‌طور قابل‌توجهی شانس انتقال باکتری به نوزاد را کاهش دهید.

اگر در هفته ۳۶ دوقلو دارید یا به یک بیماری پرخطر مانند فشارخون بالا یا بیماری کلیوی یا قلبی مبتلا هستید، ممکن است در این هفته مشخصات بیوفیزیکی داشته باشید. بیوفیزیکی ترکیبی از سونوگرافی و تست بدون استرس است که به پزشک تصویر بسیار خوبی از وضعیت کودک ارائه می‌دهد و نیاز به زایمان زودرس را رد می‌کند. همچنین سایر آزمایشات دوران بارداری هم باید تا این هفته انجام گرفته باشد.

شرایط مادر در هفته سی و ششم بارداری

در هفته سی و ششم شکم شما احتمالاً در هفته‌های بعد تغییر چندانی نخواهد کرد. احتمالاً درمجموع نزدیک به ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم اضافه کرده‌اید. این مقدار افزایش وزن احتمالاً حرکت کردن را برایتان دشوار می‌کند. از اینجا به بعد وزن زیادی اضافه نخواهید کرد و احتمالاً فقط ۲۵۰ گرم دیگر تا زمان تولد اضافه خواهد شد.

اگر در هفته ۳۶ دوقلو باردار باشید احتمالاً ۱۵ تا ۲۰ کیلوگرم وزن اضافه دریافت خواهید کرد. بسیاری از مادران دوقلو در حدود هفته سی و ششم زایمان می‌کنند. به یاد داشته باشید که نوزاد در هفته‌های بعد متولد شود، احتمال اینکه نوزاد شما پس از تولد به مراقبت‌های ویژه (NICU) نیاز داشته باشند، کمتر می‌شود.

مادر در هفته سی و ششم بارداری

علائم هفته سی و ششم بارداری

هنگامی‌که شما فقط چهار هفته تا تولد نوزاد زمان دارید، تقریباً تمام علائم شما به این واقعیت مربوط می‌شوند که کودک تقریباً نزدیک به متولد شدن است. علائم بارداری شما در هفته ۳۶ ممکن است شامل موارد زیر باشند:

بهبود تنفس

همان‌طور که کودک به داخل لگن شما فرود می‌آید، ریه‌های شما فضای بیشتری خواهند داشت و می‌توانید عمیق‌تر نفس بکشید. اگر با تنگی نفس دست‌وپنجه نرم می‌کنید، این خبر بسیار خوبی برای شما است.

ناراحتی لگن

در سه‌ماهه سوم بارداری جنین و رحم بزرگ‌تر و سنگین‌تر می‌شوند و کودک پایین‌تر می‌آید و به لگن شما فشار می‌آورد. بااین‌حال، مراقب علائم زایمان ازجمله انقباضات منظم و مداوم خود باشید.

مشکل خواب

ممکن است بدخواب شوید ولی مهم است که آرامش خود را حفظ کنید. در این هفته از بارداری بی‌خوابی کاملا طبیعی است. برای رفع مشکلات خواب می‌توانید اقداماتی را قبل از خواب انجام دهید. مانند مطالعه، گوش دادن موسیقی و حمام آب گرم.

تورم مچ پا

تورم جزئی در هفته ۳۶ بارداری کاملاً طبیعی است و اگر در این هفته دوقلو داشته باشید، احتمال ابتلا به تورم بیشتر است. ممکن است متوجه شوید که تقریباً به‌محض اینکه نوزاد خود را به دنیا می‌آورید، این علائم کاملاً ناپدید می‌شوند؛ اما تورم شدید یا ناگهانی می‌تواند نشانه یک مشکل جدی باشد، بنابراین در اسرع وقت به پزشک خود آن را اطلاع دهید.

تغییرات در ترشحات واژن

در هفته سی و ششم بارداری، ترشحات ممکن است افزایش یابند زیرا بدن شما خود را برای تولد آماده می‌کند؛ اما مراقب ترشحات آبکی باشید. خون (نشانه زایمان زودرس) یا ترشحات موکوس نشانه‌هایی از هستند که زایمان بسیار نزدیک خواهد بود.

انقباضات براکستون هیکس

احتمالاً هنوز هم سفت شدن شکم خود را تجربه می‌کنید و این مشکل ممکن است شدیدتر نیز شود. درواقع، برخی از زنان باردار در بیمارستان حاضر می‌شوند و فکر می‌کنند که در حال زایمان هستند. توجه داشته باشید که در هفته سی و ششم بارداری، گرفتگی‌هایی که حداقل به‌اندازه دردهای قاعدگی دردناک هستند، به دلیل برکستون هیکس نیستند. اگر مورد شدیدتری را تجربه می‌کنید، فوراً به پزشک اطلاع دهید.

علائم زایمان در هفته سی و ششم

در حالت ایده آل، کودک باید چند هفته دیگر صبر کند تا متولد شود. نوزادی که در هفته سی و ششم به دنیا می‌آید، معمولاً شانس بسیار خوبی برای سلامت کامل دارد. بااین‌حال، ازآنجایی‌که هنوز نارس است، این خطر وجود دارد که برخی از مشکلات سلامتی مانند وزن کم هنگام تولد یا سندرم دیسترس تنفسی برایش وجود داشته باشد. نگران نباشید! زیرا پرستار شما در طول زایمان، هر زمانی که اتفاق بیفتد، بسیار مراقب شما و نوزادتان خواهد بود.

چند نشانه کلیدی وجود دارند که نشان می‌دهند کودک برای تولد آماده است. اولین سیگنالی که نشان می‌دهد ممکن است در هفته سی و ششم بچه‌دار شوید، پاره شدن کیسه آب است. انقباضات منظم (نه از نوع برکستون هیکس)، سرنخ دیگری از شروع زایمان است.

درنهایت، درد کمر ممکن است در بیشتر زمان‌های روز وجود داشته باشد و می‌تواند بسیار بیشتر از دردهای معمول بارداری به شما صدمه بزند. در هفته سی و ششم بارداری، تشخیص علائم زایمان نسبت به ناراحتی‌های معمول بارداری دشوار است، بنابراین اگر چیزی غیرعادی به نظر می‌رسد، باید به پزشک خود آن را اطلاع دهید.

تغذیه در هفته سی و ششم بارداری

تغذیه در هفته سی و ششم بارداری

ممکن است اشتهای زیادی نداشته باشید، به‌خصوص اگر یبوست دارید اما مهم است که وعده‌های غذایی کوچک و منظم خود را حفظ کنید. شما و کودکتان به مواد مغذی نیاز دارید. از دست دادن پروتئین سرعت متابولیسم شمارا کاهش می‌دهد، بنابراین مطمئن شوید که هرروز دو و نیم تا سه وعده لبنیات و دو تا چهار وعده گوشت یا جایگزین‌های گوشتی (مرغ، ماهی، آجیل، تخم‌مرغ، حبوبات) مصرف کنید.

اسیدهای چرب امگا۳ در این ماه بسیار مهم هستند زیرا مغز کودک شما هنوز در حال رشد است، بنابراین دو یا سه بار در هفته ماهی‌های غنی از امگا ۳ را در رژیم غذایی خود قرار دهید. احتمالاً تا زمان تولد نیز به مولتی‌ویتامین بارداری خود نیاز خواهید داشت، به‌ویژه برای آهن زیرا با افزایش مقدار خونی که حمل می‌کنید، آهن موردنیاز شما بسیار بیشتر از حد معمول است. برای خوردن شام خیلی دیر منتظر نمانید، یک وعده غذایی سنگین نزدیک به زمان خواب می‌تواند شما را در شب بیدار نگه دارد و باعث شود ساعت‌های ارزشمند خوابتان را از دست بدهید.

کلام آخر

اکنون  کودک شما به اندازه یک هندوانه شده است و آماده زایمان می‌باشد. از آنجایی که نوزاد برای زایمان آماده است، احساس خواهید کرد که تنفستان راحت‌تر شده است زیرا فشار کمتری روی ریه‌های خود خواهید داشت اما فشار روی روده‌ها، مثانه و ران‌ها بیشتر می‌شود. در این ماه آخر، احتمالاً به‌شدت خسته هستید زیرا وضعیت قرارگیری کودک شما برای خوابیدن بسیار ناراحت‌کننده است. فعالیت بدنی می‌تواند به شما کمک کند راحت‌تر بخوابید، بنابراین تسلیم نشوید. از همسرتان برای ایجاد یک فضای آرامش‌بخش کمک بخواهید.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
verywellfamilywhattoexpect

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۶ دیدگاه

  1. غذاهای دریایی، دانه‌ها و مغزها سراشار از امگا۳ هستن
   اگر نمی‌تونید این مواد رو بخورید با پزشک صحبت کنید تا براتون مکمل امگا۳ تجویز کنه

    1. سلام خسته نباشید من بچه ام سی وپنج هفته هست رفتم سونو نوشته مایع امنیوتیک دوربچه ۲۶۰افزایش داشته به ماما نشون دادم ارجاع داد منو به متخصص زنان احتمال داره ختم بارداری بده

      1. سلام به شما
       الزاما به ختم منتهی نمی‌شه اما علت این اتفاق و سلامت جنین باید بررسی بشه.

        1. به نظر شما خیلی زیاده آب دور جنین بعدآب دور جنین که زیاد باشه سزارین میشه

         • بله منجر به سزارین میشه. نتیجه‌گیری و اظهارنظر نیاز به معاینه هست.

      دکمه بازگشت به بالا