هفته چهلم بارداری

بارداریزنان و زایمان

 

فرارسیدن هفته چهلم بارداری، یعنی قرار است نه ماه بارداری به پایان برسد. در این هفته بسیاری از زنان علائم زایمان را تجربه خواهند کرد. اینکه آیا زایمان طبیعی انجام شود یا سزارین، به‌طور کامل به وضعیت مادر، جنین و تصمیم پزشک بستگی خواهد داشت. درصورتی‌که مادر و جنین شرایط نرمال داشته باشند، توصیه می‌شود زایمان طبیعی انجام شود. به‌طورکلی از زایمان سزارین به‌عنوان یک روش اضطراری یاد می‌شود. بااین‌حال بسیاری از مادران به دلیل ترس از درد زایمان، ترجیح می‌دهند از سزارین استفاده کنند.

هفته چهام بارداری

جنین در هفته چهام بارداری

در این هفته قد جنین حدود ۵۲ سانتی‌متر و وزن او حدود ۳۶۰۰ گرم است. قد و وزن نوزادان در هنگام تولد متفاوت است. قد نوزاد سالم حدود ۴۵-۵۵ سانتی‌متر است و وزن آن ۲۵۰۰-۴۵۰۰ گرم است. کودک در هنگام تولد بر بدنش مقداری خون، ورنیکس، لانوگو و مایع آمنیوتیک دارد. نوزاد بعد از تولد معمولا دست و پای خود را جمع می‌کند به این دلیل که هنوز به دنیای بیرون عادت نکرده است.

پاره شدن کیسه آب در هفته چهلم بارداری

امکان پاره شدن کیسه آب بارداری در هفته چهلم بارداری وجود دارد. اگر کیسه آب قبل از انقباضات شما پاره شود به این معنی است که نهایتا تا ۲۴ ساعت بعد کودک شما به دنیا خواهد آمد. حدود ۱۵ درصد از مادران پاره شدن کیسه آب را تجربه می‌کنند. مایع آمنیوتیک بی‌رنگ و بی‌بو است و مانند ادرار نیست. اگر با انجام حرکات کگل این مایع متوقف شد یعنی نشت ادرار رخ داده است؛ در غیر این‌صورت کیسه آب شما پاره شده است. اگر مایع آمنیوتیک قهوه‌ای یا سبزرنگ باشد فورا به پزشک خود اطلاع دهید زیرا ممکن است مکونیوم نوزاد شما باشد. با انجام آزمایش غربالگری سوم از هفته ۲۷ تا ۴۰بارداری می توان وضعیت جنین در رحم را تا حدود زیادی تشخیص داد.

هفته چهلم بارداری و زایمان طبیعی

گرچه در هفته چهلم بارداری روزهای آخر حاملگی را سپری خواهید کرد؛ بااین‌حال به‌طور دقیق نمی‌توان روز زایمان را مشخص کرد. به همین دلیل ممکن است کمی زودتر یا دیرتر از زمان تعیین‌شده، زایمان انجام شود. اگر به فکر زایمان طبیعی هستید باید بدانید که در کنار زایمان طبیعی می‌توانید زایمان طبیعی اپیدورال را نیز انتخاب کنید. پایه و اساس کار در هر دو روش یکسان است. یعنی جنین با انقباضات رحم مادر و از طریق دهانه رحم به دنیا خواهد آمد.

در زایمان طبیعی اپیدورال، مادر بی‌حس شده و دردی را حس نخواهد کرد. در صورتی‌که کودک خارج نشود، از دستگاهی به نام وکیوم استفاده می‌شود که خطرات جانبی خود را به همراه دارد. اگر به هر دلیلی در روند زایمان طبیعی مشکلی ایجاد شود، پزشک با توجه به شرایط مادر و جنین از سزارین استفاده خواهد کرد. برای اینکه بتوانید زایمان طبیعی داشته باشید، لازم است سی‌وهفت هفته بارداری را  به‌طور کامل طی کنید.

هفته چهلم بارداری و زایمان طبیعی 

هفته چهلم بارداری و زایمان سزارین

اگر در هفته چهلم بارداری هستید و می‌خواهید خود را برای زایمان سزارین آماده کنید، باید بدانید که این روش بسیار تهاجمی است. در طی آن برشی عمیق در قسمت انتهایی شکم و بالای ناحیه تناسلی ایجاد خواهد شد. به همین دلیل بسیاری از بافت‌ها و اعصاب آسیب خواهند دید. این شکاف عمیق به متخصص اجازه می‌دهد تا جنین و جفت را از رحم خارج کند. درد ناشی از برش برای بسیاری از مادران آزاردهنده است. بااین‌حال ترس از درد زایمان سبب شده است تا بسیاری از مادران این روش را انتخاب کنند.

در  این روش معمولاً دو هفته زودتر برای به دنیا آوردن نوزاد اقدام می‌شود. بیشتر مادران در هفته ۳۹ بارداری برای سزارین روانه اتاق عمل خواهند شد. در این روش از بیهوشی کامل یا اپیدورال استفاده خواهد شد. منظور از بیهوشی اپیدورال، همان بی‌حسی از کمر است.

آیا حرکت زیاد  جنین در هفته چهلم بارداری طبیعی است؟

در هفته چهلم بارداری جنین به‌طور کامل رشد کرده و بزرگ شده است. بنابراین فضای کمتری برای حرکت دارد. در طی این هفته جنین وارد منطقه لگن و کانال تولد خواهد شد. به همین دلیل  احساس درد خواهید داشت. در طی این هفته به حرکت جنین توجه داشته باشید. اگر احساس می‌کنید حرکت جنین در هفته چهلم زیاد است یا اینکه به ناگاه حرکت می‌کند و یا خیلی آرام است، حتماً به پزشک مراجعه کنید. احتمالاً باید برای زایمان آماده شوید.

آیا کم شدن حرکت جنین در هفته چهلم بارداری خطرناک است؟

در طی نه ماه بارداری با رشد و بزرگ شدن جنین، مادر به‌خوبی می‌تواند حرکات او را درک کند. به‌طورکلی از هفته هفتم به بعد، حرکات جنین شروع می‌شود. بیشتر مادران از هفته بیستم به بعد این حرکات را درک خواهند کرد. با ورود به هفته سی و یکم حرکات جنین به حداکثر خود می‌رسد. به‌طور طبیعی جنین در هر دو تا سه ساعت حرکت خواهد کرد.

در هفته چهلم بارداری حرکات جنین نسبت به هفته‌های دیگر کم می‌شود. در این حالت انتظار می‌رود در هر دو ساعت حداقل ده حرکت از جنین احساس شود. اگر در گروه مادران پرخطر قرار دارید، شاید بهتر باشد حرکات جنین را در هفته چهلم بارداری ثبت کنید. چنانچه در طی یک ساعت، چهار حرکت از جنین دریافت کردید، در وضعیت نرمال و طبیعی قرار دارید.  اگر در هفته چهلم بارداری هستید و احساس می‌کنید حرکت جنین کم شده است، زمان را از دست ندهید و به متخصص مراجعه کنید تا صدای قلب جنین را بشنو‌ید.

حرکات جنین در هفته چهلم بارداری

حرکات جنین در هفته چهلم بارداری

بیشتر مادران حرکات جنین را به‌صورت حرکات پرشی نرم و ملایم توصیف می‌کنند. درواقع این بهترین تعریفی است که می‌توان برای آن ارائه داد. هرقدر که از سن بارداری می‌گذرد، بهتر می‌توان این حرکات را درک کرد. در روز و هفته‌های آخر بارداری حرکات جنین به‌خوبی قابل‌مشاهده است.

توصیه‌های هفته چهلم بارداری

 • در مورد نوع زایمان خود با پزشک خود صحبت کنید
 • از آب‌درمانی استفاده کنید
 • کمی فعالیت بدنی داشته باشید
 • آرامش خود را حفظ کنید
 • خود را مشغول نگه داری
 • غذاهای سبک بخورید

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
whattoexpectverywellfamily

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۶ دیدگاه

  1. اگر تو نه ماه گدشته تحت نظر پزشک بودید جای نگرانی نیست
   کارهای موردعلاقتون رو انجام بدید و سعی کنید با عزیزانتون در این مورد صحبت کنید

  2. امروز ۱۹خرداد ۱۴۰۱ سلام در هفته ۴۰ بارداری هستم رفتم دکتر گفته تا ۴۱ وقت داری کلا ۴ روز دیگه وقت دارم الان از دیروز حرکات جنین کم شده باید چکار کنم

    1. سلام آذر عزیز
     در هفته‌های آخر بارداری اهمیت پایش جنین بیشتر میشه و با هر علامت غیرطبیعی مثل آبریزش، لکه بینی یا خونریزی، درد غیرطبیعی و تغییر حرکات جنینی باید به بیمارستان مراجعه بشه.

    2. سلام ۳۸هفته و۶روزروتموم کردم حرکات جنین خوبه ولی چون راه روستاازبیمارستان دوره وبااین اب وهواپرخطراسترس دارم طوری که اعصابم خردمیشه بارداری سوممه دودختردارم باخوندن مطالبتون اروم میشم واقعا متشکرم

      1. سلام به شما
       ممنون از اینکه تجربه خودتون رو با ما درمیون گذاشتین. خوشحالیم که تونستیم همراه خوبی برای شما باشیم. انشالله این روزها با خوشی و سلامتی سپری بشه.

      دکمه بازگشت به بالا