آزمایشات دوران بارداری در منزل
خانه
مقالات
آزمایشات دوران بارداری در منزل

آزمایشات دوران بارداری در منزل

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/02/15
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست
آزمایشات دوران بارداری، راهی برای اطمینان از سلامت نوزاد!
دوران بارداری از جمله دوران مهم زندگی هر مادر است و انجام آزمایش‌های مربوط به این دوران، سلامتی او و کودکش را تضمین می‌کند. پایش سلامت جنین، از ابتدا تا انتهای دوران بارداری در این مقاله درباره‌ی آزمایشات دوران بارداری بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 آیا تاکنون کودکانی را دیده‌اید که دارای بیماری‌های خاصی باشند؟ حتما دیدن این صحنه‌ها شما را به فکر فرو برده و ناراحت کرده‌است. بله! بیشتر این فرزندان در دوران بارداری تحت نظر پزشک قرار نگرفته‌اند. آزمایشات دوران بارداری از مباحث لاینفک زندگی کسانی است که قصد فرزند‌آوری دارند. چنانچه برای انجام این آزمایشات آن هم به دفعات در ایام قرنطینه دچار نگرانی هستید، باید بگوییم که اکنون انجام آزمایشات دوران بارداری در منزل هم امکان‌پذیر است.
جواب مثبت تست بارداری آغاز یک مسیر طولانی به حساب می‌آید. حضور پدر و مادر در آزمایشگاه برای تست‌های مختلف فقط مربوط به ایام بارداری نیست. خانواده‌ای که قصد فرزند‌دار شدن را دارند، قبل از هر اقدامی با متخصص زنان صحبت می کنند که مراحل و آزمایشات قبل از بارداری را انجام دهند.


آزمایشات دوران بارداری بسیار زیاد است پزشک در تمام طول این مدت باید شرایط بدن مادر را زیر نظر داشته باشد. چنانچه اطلاعات بیشتری از این پروسه در دست داشته باشید، گذراندن این روند برای شما آسان‌تر و قابل فهم‌تر خواهد بود.

آزمایشات دوران بارداری در منزل

 

آزمایشات دوران بارداری در منزل و اهمیت آن

قصد نداریم شما را با مباحث پیچیده پزشکی مشغول کنیم. به همین دلیل به زبان ساده این مسیر را برای شما توضیح می‌دهیم. در دوران بارداری و رشد جنین مرتب باید سلامت مادر و کودک بررسی شود. چنانچه این روند را جدی نگیرید، آثار جبران ناپذیری هم برای مادر و هم جنین خواهد داشت.
قبل از اینکه وارد توضیح آزمایشات بارداری شویم، باید بگوییم که به خاطر ویروس کرونا خدمات غیر‌حضوری برای خانم‌های باردار در مجموعه هوم‌کا فراهم شده است. با وجود تیم هوم کا خانم های باردار این امتیاز را دارند که تمامی آزمایشات دوران بارداری در منزل آنها انجام شود.

سایت علمی و معتبر WebMD در خصوص نحوه و علت انجام آزمایشات دوران بارداری، اینگونه آورده است که:

زمانی که تخمک بارور شده به دیواره‌ی رحم می‌چسبد، بدن هورمونی به نام hCG از خود تولید می‌کند که این هورمون، در اولین آزمایشات دوران بارداری، مورد بررسی قرار می‌گیرد. این اتفاق، حدود ۶ روز پس از لقاح رخ می‌دهد. با گذر زمان، سطح هورمون hCG، به سرعت بالا می‌رود.

دکمه ثبت درخواست رایگان

همانطور که می‌دانید طول مدت بارداری ۹ ماه است. آزمایشات این دوران ۹ ماهه به سه دسته تقسیم می شوند:

✔ آزمایشات سه ماهه اول بارداری

✔ آزمایشات سه ماهه دوم بارداری

✔ آزمایشات سه ماهه سوم بارداری

یک خانم باردار با توجه به اینکه در کدام یک از مراحل بارداری قرار دارد، تست های مختلفی را انجام می دهد. هرکدام از این مراحل آزمایش های مربوط به همان دوران را دارد. ولی بعضی از آنها در زمان قبل از تولد نوزاد ممکن است چند بار تکرار شوند. 

 

آزمایشات سه ماهه اول بارداری

این زمان حساس ترین دوران بارداری به حساب می‌آید. در این زمان مهم‌ترین نقایص که به آنها نقایص مادرزادی هم گفته می شود، قابل تشخیص و پیگیری است. بعضی از آزمایش‌ها امکان دارد با توجه به سن مادر نیز متفاوت باشد. منظور مادرانی هستند که سن بارداری آنها به سن پرخطر نزدیک‌تر باشد. بنابراین بهتر است آزمایشات دوران بارداری در منزل اولویت نخست برای زندگی جدید شما باشد. 
در سه ماهه اول آزمایشاتی که برای مادر نوشته می شود عبارت است از: 

✔ آزمایش ادرار

✔ آزمایش خون

✔ تست غربالگری

تست غربالگری که برای تشخیص نقایص مادرزادی است، چند مرحله دارد که آنها را نام می بریم:

✔ سونوگرافی NT 

✔ سونوگرافی بررسی استخوان بینی

سونوگرافی های فوق برای تشخیص بیماری هایی بوده که ممکن است توسط ناهنجاری های ژنتیکی روی جنین تاثیر گذاشته باشد. انواع سندروم های داون در این مرحله قابل تشخیص هستند.  

✔ نمونه برداری از پرزهای کوریونی

اینجا منظور نمونه گیری از جفت است. شاید در آزمایشات خود کلمه CVS را ببینید. بنابراین بهتر است بدانید به نمونه برداری از پرزهای کوریونی یا جفت (CVS) هم گفته می شود.

آزمایشات دوران بارداری در منزل

 

آزمایشات سه ماهه دوم بارداری

 خانم های باردار زمانی که به فصل دوم دوران بارداری می رسند، باید آزمایش های متفاوتی را انجام دهند که در این قسمت به این موضوع می‌پردازیم:

✔ آزمایش دیابت

این آزمایش برای بررسی میزان قند خون در بدن انجام می شود.

✔ غربالگری مرحله دوم

آزمایشات غربالگری در هر دوره متفاوت از دوره قبل انجام می شود که شامل موارد زیر است:

✔ آمنیوسنتز

این آزمایش معمولا برای افرادی است که سن بارداری آنها بیشتر از ۳۵ سال و خطر بارداری آنها در رده متوسط انجام می شود. در این آزمایش مقداری از مایع کیسه آمنیوتیک را که شامل سلول های جنین است، برای بررسی ناهنجاری های ژنتیکی یا عفونت مورد استفاده قرار می دهند.

✔ آزمایش AFT

منظور از AFT آلفافتوپروتئین است که در این آزمایش سطح آن را اندازه می گیرند. این آزمایش برای تمامی خانم های باردار تجویز می شود و برای بررسی ناهنجاری های لوله عصبی در جنین است.

✔ آزمایش چهارگانه مارکر

این آزمایش که شامل ۴ آزمایش است و با توجه به نظر پزشک برای خانم‌های باردار برای نظارت بر انواع ناهنجاری‌های ژنتیکی، مغزی وانواع مشکلات نخاعی استفاده می شود. آزمایشات دوران بارداری در منزل شما را دچار چالش های جدید نخواهد کرد و به سلامتی نوزاد هم بیشتر کمک می کند. افرادی که آزمایشات چهارگانه مارکر را می دهند، نیازی به انجام آزمایش AFT ندارند زیرا یکی از آزمایشات چهارگانه همان AFT است.  اگر نیاز به این آزمایشات دارید کافیست با استفاده از دکمه ثبت رایگان درخواست یا از طریق تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ درخواست خود را ثبت نمایید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

آزمایشات سه ماه سوم بارداری

خانم ها در سه ماهه آخر دوران حاملگی باید آزمایش‌های دیگری را انجام دهند. این آزمایشات شامل:

✔ تست کومبس غیر مستقیم

این آزمایش برای سلامت مادر و در شرایطی که Rh خون مادر منفی و پدر مثبت باشد، انجام می شود. به این دلیل که امکان دارد Rh خون فرزند مخالف مادر بوده و آنتی بادی ضد آن را تولید کند که این مورد برای مادر خطرناک است.

✔ آزمایش خون

یکی از پرتکرارترین آزمایشات مربوط به خون است. در سه ماهه سوم آزمایش خون برای رسیدگی به عفونت‌های خونی، بررسی سلول ها و کم خونی مادر انجام می شود. سلامت مادر در این دوران بسیار مهم است. این نکته را فراموش نکنید که حضور فیزیکی مادر در آزمایشگاه های شلوغ با وجود ویروس‌های مختلف خطرناک است. آزمایشات دوران بارداری در منزل این خطر را دور می کند.

✔ آزمایش ادرار

اگر دکتر به عفونت در شما مشکوک باشد، این آزمایش را تجویز می کند. مسمومیت‌های حاملگی ممکن است در این ایام رخ بدهد. برای مشخص شدن این وضعیت آزمایش ادرار انجام می شود.

✔ غربالگری استرپتوکوک گروه B

می دانیم که تلفظ این کلمه بار اول برای شما سخت است؛ ولی باید بدانید استرپتوکوک گروه B یکی از انواع باکتری است که ۲۰ درصد از زنان در دستگاه تناسلی خود دارند. این باکتری بافت جفت را دچار عفونت می کند که اثرات آن بعد از دوران زایمان هم وجود دارد. 
این عفونت این قابلیت را دارد که سبب زایمان زودرس و بسیاری از بیماری‌های ذهنی، اختلال‌های بینایی و شنیداری برای نوزاد شود. زیرا نوزاد هنگام تولد از این مسیر عبور می کند و به این باکتری آلوده می شود. این آزمایش برای مادر نوشته می شود که در صورت داشتن عفونت با قرص‌های آنتی بیوتیک درمان شوند.

✔ آزمایش انعقاد خون

میزان قابلیت لختگی در خون مادر با این آزمایش مشخص می شود. 

آزمایشات دوران بارداری در منزل

 

آیا تمامی آزمایشات برای همه خانم های باردار نیاز است؟

برخی آزمایشات دوران بارداری در منزل برای بررسی احتمالات به تشخیص پزشک ممکن است برای همه خانم ها یکی نباشد. با توجه به نسخه ای که پزشک برای شما تجویز می کند، آزمایش در محل برای شما انجام می شود. 
عوامل زیادی در یک بارداری سالم تاثیر گذار هستند. غیر از افرادی که سابقه مصرف مواد الکی، تغذیه ناصحیح، اضافه وزن و اختلال هورمونی دارند، عوامل دیگری است که به صورت عمومی در اکثر خانم ها بررسی می شود.
سن بارداری در خانم ها تفاوت دارد. نه تنها سن در روند بارداری و سلامت جنین تاثیر دارد، فاکتورهای دیگری همچون ژنتیک و بیماری های زمینه ای هم بسیار موثر هستند.

چرا باید به آزمایشات بارداری در منزل فکر کنیم؟

با وجود آلوده بودن مراکز درمانی، بیمارستان‌ها و به خصوص آزمایشگاه‌ها، رفت و آمد مادران باردار برای انجام آزمایشات کار اضطراب‌آوری است. علاوه بر این حرکت و راه رفتن در خانم‌های باردار با توجه به رشد جنین، افزایش وزن و ورم بدن به مرور زمان سخت و مشکل می‌شود. 
به همین دلیل برای انجام آزمایشات بارداری که تعداد آنها کم هم نیست، از خدمات غیر حضوری استفاده کنید. هوم کا یک مرکز معتبر متشکل از افراد مجرب با انجام آزمایشات دوران بارداری در منزل، آزمایشگاه را به خانه شما می آورد.

 

تعرفه آزمایشات بارداری در منزل

با توجه به اینکه هر آزمایش ممکن است برای همه خانم‌های باردار تجویز نشود و این روند متفاوت باشد، تعرفه‌ها نیز متفاوت هستند. ولی با توجه به حضور افراد متخصص در منزل شما و خدماتی که ارائه می‌شود، هزینه‌ها کاملا به‌صرفه خواهند بود. اگر قبل از اینکه آزمایشات دوران بارداری در منزل را درخواست کنید، خواهان اطلاعات بیشتری هستید، تیم هوم کا آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شماست. 

 

سخن پایانی

دوران بارداری با وجود سختی و چالش‌های فراوان، شیرینی‌های خود را هم دارد. برای انجام هر کاری اگر اطلاعات خود را در آن زمینه بیشتر کنیم، راحت تر با چالش ها رو به رو می‌شویم. بدیهی است که توجه به سلامت و تغذیه در این دوران اهمیت زیادی دارد. 
این روزها ویروس کرونا با ما هم خانه شده و به نوعی سبک زندگی ما را تغییر داده است. خانم های حامله با انجام آزمایشات دوران بارداری در منزل کمتر در معرض خطر کرونا هستند. تمام تلاش ما در هوم‌کا این است که بتوانیم تجربه‌ی خوبی در این زمینه برای شما مادران بیافرینیم و نگرانی‌های شما را تا حد خوبی کاهش دهیم.
اگر قصد استفاده از این خدمات را دارید می‌توانید با استفاده از دکمه‌ی ثبت رایگان درخواست یا تماس با شماره‌ی ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ درخواستتان را ثبت کنید تا کارشناسان ما شما را در این زمینه راهنمایی کنند. 

 

بیشتر بخوانید:
آزمایش قند در منزل
آزمایش دیابت بارداری در منزل
مراقبت های دوران بارداری در منزل

 

 

 

دسترسی سریع

سوالات متداول

آیا پرستارها در فرایند آزمایشات بارداری در خانه نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند؟
در این زمینه جای نگرانی نیست. تمام پرستارها آموزش‌دیده و با تجربه هستند و در هنگام مراجعه به منزل شما، تمامی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت خواهند کرد و کمترین تماس را با وسایل خانه شما خواهند داشت.
آیا هوم کا مجوزهای لازم را برای انجام آزمایشات بارداری در منزل در اختیار دارد؟
بله. نام شرکت ما سفیران سلامت سپینود است و با برند هوم‌کا در حال فعالیت هستیم. مجوز مورد نیاز برای انجام چنین فعالیتی «مجوز ارائه خدمات و مراقبت‌های بالینی در منزل» است که مجموعه‌‌ی هوم‌کا آن را کسب کرده است.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.