پی آر پی مو و درمان ریزش موی سر

پوست و مو

 

آیا از کاهش تراکم موهای سرتان رنج می‌برید و احساس می‌کنید چیزی نمانده که کاملاً موهایتان را از دست دهید و دچار طاسی سر شوید؟ می‌دانید امروزه روش‌های ترمیمی و درمانی وجود دارند که می‌توانند نگرانی شما بابت بروز کچلی را برطرف کنند؟ شاید پی آر پی مو همان روشی باشد که شما برای درمان مشکل تراکم پایین موهایتان نیاز دارید.

ریزش مو برای همه ناخوشایند است و افراد دوست ندارند به‌راحتی این نعمت خدادادی را از دست بدهند. بسیاری تلاش می‌کنند با استفاده از روش‌های خانگی، مصرف محصولات مراقبتی و دارویی و کاشت مو این مشکل را برطرف کنند. اما امروز متخصصین فعال درزمینهٔ درمان ریزش مو توصیه می‌کنند از پی آر پی مو استفاده کنید. این مقاله از هومکا به معرفی تکنیک ترمیم و درمان ریزش مو با روش پی آر پی مو اختصاص داده شده است.

پی آر پی مو چیست؟

پی آر پی مو چیست؟

پی آر پی (Platelet-rich Plasma) به معنای پلاسمای غنی از پلاکت است. تزریق پی آر پی روشی ترمیمی و درمانی است که پزشک متخصص طی آن پلاسمای موجود در خون خود بیمار را به پوست سر تزریق می‌کند. پی آر پی جهت ترمیم و بازسازی بافت آسیب‌دیده و افزایش رشد موها مورداستفاده قرار می‌گیرد. این روش درمانی گاهی در ترکیب با روش‌های دیگر همچون کاشت مو و دیگر عمل‌های ترمیم پوست و مو اجرا می‌شود. ازآنجایی‌که درمان پی آر پی شامل خون‌گیری است، خوردن یک وعده غذایی قبل از عمل برای جلوگیری از سبکی سر به مراجع توصیه می‌شود.

پی آر پی موی سر

برای انجام پی آر پی موی سر پزشک شما خون می‌گیرد و سپس PRP را از بقیه اجزای خون جدا می‌کند. منظور از پی آر پی همان پلاسمای غنی از پلاکت است. سپس به پوست سرتان و به‌خصوص ناحیه‌ای که قرار است تحت درمان قرار بگیرد، لیدوکائین تزریق می‌شود. لیدوکائین ناحیه تحت درمان را بی‌حس می‌کند. پس از تزریق لیدوکائین و بی‌حس شدن پوست PRP به چند نقطه که از پیش تعیین‌شده است، تزریق می‌شود. پس از تزریق پی آر پی پلاکت‌ها شکسته می‌شوند و فاکتورهای رشد خود را آزاد می‌کنند که سبب تحریک چرخه طبیعی تکثیر سلولی و ترمیم بافت می‌شود.

پی آر پی موی سر چگونه عمل می‌کند؟

اگرچه اغلب موارد ریزش مو با افزایش سن و فاکتورهای ژنتیکی در ارتباط است، اما ممکن است در هر دوره‌ای از بزرگ‌سالی رخ دهد. به‌طورکلی زمانی شما دچار طاسی سر می‌شوید که فولیکول‌های مو کوچک شوند و زمینه را برای ریزش موها فراهم کنند. فولیکول‌های مو کیسه‌های کوچکی هستند که تک تک موهای سرتان را به پوست سر می‌چسبانند.

اما امروزه علم پزشکی PRP را برای درمان ریزش و طاسی سر پیشنهاد می‌کند. ممکن است بگویید که چگونه پی آر پی در این حوزه ورود کرده، در حالی‌که در گذشته کاربرد دیگری داشت؟ از روش درمانی پی آر پی در گذشته برای درمان آسیب‌های عضلانی و تاندون استفاده می‌کردند و عمدتاً در حوزه پزشکی ورزشی ردپای این تکنیک درمانی را می‌دیدیم.

طی تحقیقاتی که انجام‌گرفته اثبات‌شده، پلاکت‌های موجود در خون انسان می‌تواند به فعال کردن فاکتورهای رشد مو کمک کند. پلاکت‌هایی که در پلاسمای خون وجود دارند خون‌رسانی به فولیکول‌های مو را بهبود می‌بخشند و ضخامت ساقه‌های مو را افزایش می‌دهند. به همین علت امروز به بسیاری از افراد با مشکل ریزش مو شدید توصیه می‌شود از روش پی آر پی موی سر استفاده کنند.

آیا پی آر پی موی سر برای درمان ریزش مو موثر است؟

آیا پی آر پی موی سر برای درمان ریزش مو موثر است؟

پیش از اینکه عمل پی آر پی را انجام دهید، تصمیم بگیرید که آیا می‌توانید سبک زندگی خود را تغییر دهید یا خیر! انتظارات شما از روش ترمیمی پی آر پی باید واقع بینانه باشد، چراکه هیچ روش درمانی نمی‌تواند معجزه کند. با استفاده از پی آر پی و تزریق پلاسمای غنی از پلاکت می‌توانید ضخامت موها را افزایش دهید، اما فاکتورهای دیگری نیز در افزایش موفقیت درمان دخیل هستند. پزشک به شما توصیه می‌کند که همراه با انجام پی آر پی موی سر این موارد را نیز رعایت کنید:

 • سیگار و استعمال هرگونه دخانیات را ترک کنید
 • رژیم غذایی غنی‌شده با ویتامین D و آهن که در رشد مو مؤثر هستند را دنبال کنید
 • به نظافت موها و پوست سر اهمیت دهید
 • از روش‌هایی که سبب افزایش جریان خون در پوست سر می‌شوند استفاده کنید

به گفته وب‌سایت hopkinsmedicine همانند دیگر عمل‌های زیبایی و ترمیمی لازم است پیش از تزریق پی آر پی موارد زیر را رعایت کنید:

 • در روز درمان و پیش از تزریق پی آر پی حتماً موهای خود را بشویید
 • برای شستشوی موها از هیچ ماده شوینده‌ای استفاده نکنید
 • هنگام مراجعه به کلینیک یک کلاه تمیز به همراه داشته باشید. این کلاه را باید پس از تزریق پلاسما روی سرتان قرار دهید
 • قبل از مراجعه به کلینیک توصیه می‌شود یک وعده غذای سبک بخورید

پی آر پی موی سر چقدر زمان می‌برد؟

پی آر پی یکی از کوتاه‌ترین اقدامات زیبایی و ترمیمی به‌شمار می‌رود. هر جلسه از درمان با PRP نهایتاً ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و اکثر افراد تحت درمان می‌توانند بلافاصله پس از تزریق پی آر پی به فعالیت‌های روزمره و عادی خود برگردند. البته یادتان باشد که در صورت توصیه پزشک حتماً از کلاه جهت محافظت از ناحیه تحت درمان استفاده کنید.

اقدامات لازم بعد از پی آر پی مو

اقدامات لازم بعد از پی آر پی مو

پس از انجام پی آر پی موی سر لازم است نکاتی را رعایت کنید و از بروز علائم احتمالی زیر مطلع باشید

 • به مدت ۴۸ ساعت موها و سرتان، به‌خصوص ناحیه تحت درمان را نشویید. پس از ۴۸ ساعت می‌توانید از محصولات شوینده معمولی برای شستشوی موها و پوست سرتان استفاده کنید. در ضمن می‌توانید با دستور و کنترل پزشک از داروهای موضعی نیز استفاده کنید
 • ممکن است ناحیه تحت درمان پی آر پی به مدت ۲ تا ۳ روز درد داشته باشد. در مواردی نیز ممکن است ناحیه تحت درمان دچار کمی کبودی شود. اگر چنین علائمی را دیدید می‌توانید از استامینوفن برای کاهش ناراحتی استفاده کنید
 • درصورتی‌که در ناحیه تحت درمان احساس درد داشتید و این درد شدید بود فوراً به پزشک درمانگر خود مراجعه کنید
 • حداقل تا ۷ روز پس از درمان پی آر پی از رنگ مو استفاده نکنید. پس از یک هفته استفاده از رنگ مو اگر پزشک استفاده از آن را منع نکند ایرادی ندارد
 • برای مشاهده اثراگذاری درمان صبور باشید

چه مدت طول می‌کشد تا بعد از پی آر پی مو رشد کنند؟

برای اینکه اثرات تقویتی پی آر پی موی سر را ببینید لازم است حداقل شش ماه شکیبایی کنید. پس از شش ماه متوجه افزایش تراکم و رشد موها خواهید شد. تکرار درمان می‌تواند برای افزایش اثرات بهبود و حفظ تراکم موها خوب باشد.

آیا پی آر پی مو خطر دارد؟

پی آر پی به‌طورکلی یک روش ترمیمی است و جهت بازسازی آسیب پوست و مو انجام می‌گیرد، بنابراین به نظر می‌رسد کم‌ترین آسیب احتمالی را در پی داشته باشد. ازآنجایی‌که در روش پی آر پی از خون خود بیمار استفاده می‌شود، کمترین خطر ممکن را به همراه دارد. عوارض و خطرات پس از پی آر پی بسیار نادر هستند، که عبارت‌اند از:

 • خونریزی ناحیه تحت درمان یا خون‌گیری
 • هماتوم (تجمع خون در قسمتی از بدن)
 • عفونت
 • آسیب عصبی

چه کسانی نباید پی آر پی مو انجام دهند؟

چه کسانی نباید پی آر پی مو انجام دهند؟

تمام روش‌های درمانی حتی زیبایی و ترمیمی در مواردی محدودیت‌هایی دارند. اگر افرادی که قصد درمان ریزش مو به روش پی آر پی را دارند، دارای شرایط زیر هستند نباید پی آر پی انجام دهند:

 • بیمارانی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند
 • بیمارانی که دچار عفونت‌های فعال پوست سر هستند
 • افرادی که از بیماری مزمن کبدی رنج می‌برند
 • افرادی که تعداد پلاکت خونشان پایین است

به‌طورکلی پی آر پی موی سر روشی ایده‌آل‌تر از دیگر تکنیک‌های درمان طاسی و ریزش مو محسوب می‌شود. در این روش هیچ ماده خارجی وارد پوست نمی‌شود و بیمار با استفاده از پلاسمای خون خودش تحت درمان قرار می‌گیرد. اگر در مورد مطالب این قماله ابهام یا سوالی دارید آن را در قسمت پرسش و پاسخ با پزشک هومکا ثبت کنید.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
hopkinsmedicine
homeca-doctors

مطالب بالا با تایید دکتر سیدحسن مرتضوی منتشر شده است.

تخصص پزشک: پزشک عمومی

فارغ‌التحصیل دانشگاه: دانشگاه علوم پزشکی اراک

شماره نظام پزشکی: 155058

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۹ دیدگاه

  1. سلام دوست عزیز
   برای اینکه ببینید PRP برای شما مفیده یا نه باید توسط پزشک موهاتون معاینه بشه بعد نظر داده بشه.

  2. سلام و وقت بخیر
   بعد از انجام اولین جلسه پی ار پی دچار ریزش مو شدیدتری شدم دلیل چه می باشد؟

    1. سلام به شما
     باید پزشک معالجی که برای شما درمان انجام میدن رو از پاسخ به درمان مطلع کنین. ممکنه لازم به تغییر پروتکل باشه.

    2. سلام و وقت بخیر
     بعد از انجام اولین جلسه پی ار پی دچار ریزش مو شدیدتری شدم دلیل چه می باشد؟

      1. سلام به شما
       باید پزشک معالجی که برای شما درمان انجام میدن رو از پاسخ به درمان مطلع کنین. ممکنه لازم به تغییر پروتکل باشه.

      2. سلام وخسته نباشید برای ریزش موهام که حدود۲۱سال ریزش گرفته وموهاتادوسانت میشه وبازمیریزه درمان پی آرپی استفاده میشه یا از روش های دیکه بایدپیش برم.تجربه تلخ استفاده ازداروهاباعث شدکلی ازموهاموازدست بدم.نمیخوام بدتربشه

        1. سلام به شما
         پی آر پی یا مزوتراپی یا هر روش درمان دیگه ای، الزاما برای همه موثر نیست. چون علاوه بر علت اصلی ریزش مو، شرایط فرد هم مهم هست. باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنین تا ضمن بررسی وضعیت، بهترین درمان کارآمد رو پیشنهاد بدن.

        دکمه بازگشت به بالا