هفته بیست و ششم بارداری

بارداری

 

در هفته بیست و ششم بارداری شما در سه‌ماهه سوم بارداری  هستید  و دوسوم از دوره بارداری خود را سپری کرده‌اید. مادر شدن حسی خاص و منحصربه‌فردی است. قرار است نه ماه با تمام وجود فرزندی را در بطن خود پرورش دهید. اتفاقات جذاب و پیش‌بینی‌نشده‌ای را تجربه خواهیدکرد و لحظات غیرقابل وصفی برای ما رقم خواهد خورد. اینکه آگاهی خود را بالا ببریم امری بدیهی خواهد بود که کمک‌کننده است. تمام لحظات بارداری پر از شگفتی هستند و ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با هفته بیست و ششم بارداری و تمام موارد، نکته‌ها و جذابیت‌های آن آشنا کنیم.

تغییرات جنین در هفته بیست و ششم بارداری

در این مدت جنین شما تغییرات زیادی داشته است. درست در همین هفته وزن جنین شما به چیزی حدود ۷۵۰ گرم رسیده و قد تقریبی آن نیز حدوداً ۳۶ سانتی‌متر تخمین زده‌شده است. دو تا سه درصد چربی بدنی دارد و همچنان در حال طی کردن روند وزن گیری می‌باشد. البته در طی این هفته ممکن است تغییر چشمگیری رخ ندهد اما همین تغییرات کوچک می‌توانند تأثیرات بزرگی در فرآیند تکامل جنین شما داشته باشند.

فرزند شما به صداها واکنش بیشتری نشان می‌دهد چون شنوایی او در حال کامل‌تر شدن هست. جالب است اما او به‌وضوح به گفتگوهای شما و پدرش گوش می‌دهد و عکس‌العمل نشان خواهد داد. کیسه‌های هوایی ریه در پایان این هفته کامل می‌شوند و یک نکته جالب این است که اگر به هر دلیلی فرزند شما در  هفته بیست و ششم بارداری به دنیا بیاید با انجام یک سری مراقبت‌های خاص قادر به زنده ماندن خواهد بود. آن قسمت از چشم‌ها که تصویر را متمرکز می‌کنند کامل شده و دلبند شما شروع به پلک زدن خواهد کرد؛ اما به دلیل تاریکی محیط رحم قادر به دیدن جای نخواهد بود. اگر در منزل یک چراغ بر روی شکم خود بتابانید خواهید دید که او شروع به تکان خوردن خواهد کرد.

جنین در هفته بیست و ششم بارداری

تغییرات مادر در هفته بیست و ششم بارداری

این هفته درست زمانی است که ارتفاع رحم مادر ۶ سانتی‌متر بالاتر از ناف است. شکم شما در حال بزرگ شدن بوده و احتمالاً احساس گرما خواهید داشت. پوست شما خشک‌شده و خارش خواهید داشت که همگی نشانه تغییرات هورمونی هستند. پیشنهاد ما این است که لباس‌های گشاد و از جنس نخ بپوشید، از رنگ‌های روشن استفاده کنید تا می‌توانید نوشیدنی‌های خنک نوش جان کرده و پوست خود را مرطوب نگه‌دارید. دلیل بزرگ شدن شکم به‌طور حتم برای خواب با مشکل مواجه خواهید شد، پس بهتر است برای خواب راحت به پهلوی چپ بخوابید. ما به شما می‌گوییم که هرگز به پشت استراحت نکنید زیرا خون‌رسانی به رحم با مشکل مواجه خواهد شد.

در هفته بیست و ششم بارداری و البته هفته‌های بعد شما با مشکل زیادی هنگام خواب مواجه خواهید شد. بهتر است در هنگام خواب، بین پاهای خود بالش گذاشته و اگر در هرکدام از اعضای خود احساس درد یا بی‌حسی داشتید با سریعاً با پزشک تماس بگیرید. در هفته‌های بیست و دوم تا بیست و چهارم بارداری فشارخون شما به میزان قابل‌توجهی کم خواهد شد، اما حجم خونتان در دوران بارداری زیاد می‌شود و درست تا هفته سی و پنجم به بالاترین نقطه خود خواهد رسید. خبر خوش اینکه به دلیل بالا بودن هورمون‌های استروژن و پروژسترون در بدن شما، موهایی بسیار خوش‌حالت و زیبا خواهید داشت.

مراقبت‌های مادر در هفته بیست و ششم بارداری

بیشتر استراحت کنید، غذای خوب و مقوی بخورید و خوب و به‌موقع بخوابید. اگر در طول زمان طی کردن پروسه سه‌ماهه بارداری خوب غذا نخورده و خوب استراحت نکنید، بعد از زایمان نه‌تنها با مشکلات جسمی و روحی روبرو خواهید بود، بلکه برای تغذیه نوزاد خود شیر کافی نخواهید داشت. در طول هفته بیست و ششم بارداری بهتر است برای انجام کارهای خود از سایر اعضای خانه کمک بگیرید و میزان کار کردن خود در منزل و خارج از منزل را به حداقل برسانید.

خود را از هرگونه تنش و اضطراب دور کنید و بدون هیچ عذاب وجدانی دست از تمیز کردن منزل، آشپزی و یا رسیدگی به درس و کارهای سایر فرزندانتان بردارید. بیشتر با همسرتان صحبت کنید و از نیازهای خود و کودک درون وجودتان با او حرف بزنید. هرگاه احساس تشویش و اضطراب داشتید به اتاق نوزاد خود رفته و خود را با مرتب کردن لباس‌ها و یا اسباب‌بازی‌های او سرگرم کنید. سعی کنید با او حرف بزنید و این اضطراب ایجادشده در وجودتان را به حداقل ممکن برسانید. با انجام کارهایی کوچک تلاش کنید که از هفته بیست و ششم بارداری خود لذت ببرید و خود را برای ورود فرزند دلبند خود آماده کنید.

ورزش کردن در هفته بیست و ششم بارداری را جزء برنامه روزانه خود قرار دهید. تمامی وزن رحم و جنین شما بر روی قسمت‌های خارجی ران‌ها قرار دارد. فراموش نکنید که باید به پاها و ران‌های خود استراحت بدهید. برای آرام‌تر شدن عضلات در این نواحی از حرکات کششی مناسب و آرام استفاده کنید. برای انجام و یادگیری این حرکت‌ها حتماً با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

ورزش در هفته بیست و ششم بارداری

تغذیه مادر در هفته بیست و ششم بارداری

یکی از مسائل مهمی که اگر در هفته بیست و ششم بارداری به آن توجه نکنید بعدها به‌طور حتم شما را با مشکل مواجه خواهد کرد تغذیه است. نوزاد شما برای تأمین آهن موردنیاز خود به ذخیره آهن بدن شما متکی خواهد بود. در همین راستا توصیه ما این است که تا می‌توانید از غذاهای پر از آهن مانند اسفناج و عدس استفاده کنید. اگر احیاناً گیاهخوار باشید پزشک شما توصیه می‌کند که از مکمل‌ها آهن غافل نشوید.

داروی شما: آرامش مطلق

جنین شما روزبه‌روز بزرگ‌ و بزرگ‌تر میشود. این امری بدیهی است که در هفته بیست و ششم بارداری، کمی احساس تنگی جا داشته باشد؛ اما هیچ جای نگرانی نیست زیرا هنوز هم رحم شما برای بزرگ‌تر شدن جا دارد. اگر به کلمه تنگی اشاره کردیم منظور این بود که جنین شما در حال حاضر دیگر قادر به انجام حرکات زیادی در رحم شما نیست. در طول این هفته شما انقباضاتی در شکم خود احساس خواهید کرد که به آن‌ها انقباضات براکستون گفته می‌شود؛ اما باز هم ما شما را به آرامش دعوت می‌کنیم زیرا این حرکات انقباضی ربطی به انقباضات زایمان ندارند، لاکه بدن شما در حال آماده‌سازی خود برای زایمان است.

رحم در حدود چند ثانیه تا دو دقیقه فشرده و سفت می‌شود و بعدازآن به حالت قبل بازمی‌گردد. نه فواصل ایجاد درد و نه طول مدت انقباضات ثابت نبوده و زمان مشخصی نیز ندارند. این درد در بعضی از افراد اصلاً احساس نمی‌شود و در برخی دیگر به‌شدت خود را نشان می‌دهد. البته بیشتر بعد از انجام حرکات ورزشی و یا داشتن رابطه جنسی این دردها خود را نشان می‌دهند.

نکات مهم هفته بیست و ششم بارداری

معمولاً در سه‌ماهه سوم بارداری یا همان سه‌ماهه آخر مسمومیت بارداری برای مادران رخ می‌دهد. توصیه می‌کنیم که تا می‌توانید اطلاعات خود را در مورد این بیماری بالا ببرید. معمولاً سه تا هفت درصد مادران به این بیماری دچار می‌شوند. در اشاره به نشانه‌های این بیماری ناگهانی می‌توان به ورم دست‌ها و صورت، بالا رفتن ناگهانی وزن بدن به دلیل دفع نشدن آب، تار شدن ناگهانی بینایی و یا دیدن لکه‌های نورانی، سردردهای شدید و ناگهانی و یا کاملاً مقاوم به درمان و همچنین احساس کردن درد در ناحیه بالای شکم اشاره کرد.

این نشانه‌ها معمولاً در هفته بیست و ششم بارداری به بعد بروز کرده و پزشک شما در مواجهه با این اتفاق درخواست می‌کند تا طی آزمایش‌هایی میزان پروتئین در ادرار شما بررسی شود. درهرحال با مشاهده هرکدام از علائم بالا هرچه سریع‌تر به پزشک خود اطلاع داده و وی را در جریان قرار دهید. ضمناً فراموش نکنید که بدن شما به آب زیادی نیاز دارد، پس برای اشباع بدنتان از آب سعی کنید روزی هشت لیوان آب را حتماً نوش جان کنید.

نکات مهم هفته بیست و ششم بارداری

سخن پایانی

هفته بیست و ششم بارداری نیز مانند دیگر ماه‌ها و هفته‌ها حساس و پرمخاطره است. هرچه جلوتر می‌رویم بدن شما باید قوی‌تر بشود. در طول هفته‌های بعد ممکن است گاها در هنگام نشستن و یا ایستادن دچار افت فشار شوید. توصیه می‌کنیم حالت بدن خود را به‌صورت ناگهانی تغییر ندهید. بعد از بیدار شدن ابتدا کمی لبه تخت نشسته و سپس شروع به راه رفتن کنید. ممکن است به دلیل ایجاد تغییرات هورمونی در مفاصل و رباط‌های خود احساس درد کنید که این امر هم طبیعی است. آزمایشات دوران بارداری را فراموش نکنید. نکته پایانی برای پدرهای محترم؛ همسر شما روزبه‌روز دچار تغییرات فراوانی در بدن خود خواهد شد که به‌طور حتم همگی تازگی دارند. با صبوری و مهربانی احساس و عشق خود را به او نشان دهید و در طی شدن این دوره با همدلی او را همراهی کنید.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
verywellfamilywhattoexpect

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲ دیدگاه

دکمه بازگشت به بالا