هفته سی و یکم بارداری

بارداریزنان و زایمان

 

هفته سی و یکم بارداری یعنی شما در حال سپری کردن ماه هفتم بارداری خود هستید و به این معنا است که شما باید روزبه‌روز بیشتر منتظر تولد فرزند خود باشید.  احساس مادر شدن از اولین روزی که نتیجه بارداری را گرفته‌اید در شما پدید آمده اما مطمئناً هرچه به انتهای کار و تولد دلبندتان نزدیک‌تر می‌شوید، این احساس خیلی قوی‌تر خود را نشان می‌دهد. ما در این مقاله با شما در مورد هفته سی و یکم بارداری و تمام نکات و اتفاقات احتمالی آن، خصوصاً بایدها و نبایدهای آن صحبت خواهیم کرد.

جنین در هفته سی و یکم بارداری

در هفته سی و یکم بارداری جنین شما درست به‌اندازه یک نارگیل است. سر خود را به‌راحتی چرخانده و با وزن حدود ۱۴۰۰ گرم و قد تقریبی ۴۰ سانتی‌متر، آرامش و خواب و خوراک را از شما می‌رباید. شکمش گرد و سفت است. جهش‌های حرکتی او در این هفته به‌شدت افزایش‌یافته است. او اکنون قادر است تا سر خود را در تمام جهات به‌راحتی بچرخاند و هیچ آسیب و اذیتی متوجه این نوزاد پنهان‌شده در بطن مادر نیست.

زیرپوست او چربی‌ها به‌سرعت افزایش می‌یابند و وزن‌گیری او با رشد بالایی انجام می‌شود. این نوزاد کوچک در روز چندین بار ادرار می‌کند و از هر پنج حواس تکمیل‌شده خود نیز به‌خوبی استفاده می‌کند. البته هنوز هیچ رایحه و بویی در فضای رحم وجود ندارد. در همین زمان و تقریباً در هفته سی و یکم بارداری به بعد است که ساعت و میزان خواب نوزاد شما افزایش‌یافته و شما آرامش بیشتری را احساس می‌کنید.

جنین در هفته سی و یکم بارداری

تغییرات بدن مادر در هفته سی و یکم بارداری

به‌طور حتم شکم شما به‌قدری بزرگ‌شده که انجام فعالیت‌های روزمره و عادی را برایتان سخت کرده است. هفته سی و یکم بارداری یعنی شما در انتهای مسیر خود قرار دارید و این اصلاً یک شوخی نیست. حرکات شما کند و آهسته شده و توصیه می‌کنیم با توجه به نیازهای بدن خود هرچه بیشتر استراحت کنید.

با نظر و توصیه پزشک خود به ورزش‌هایی مانند شنا و پیاده‌روی بپردازید. این ورزش‌ها برای نگه‌داشتن شما در وزن مطلوب و ایده آلتان مفید است. اگر جنین شما به علت بزرگ شدن به سمت قفسه سینه حرکت می‌کند و باعث ایجاد احساس نفس‌تنگی در شما می‌شود، ورزش‌ها و تمرینات خود را تا زمانی که نفس کشیدن برایتان سخت نشده ادامه دهید. دقت کنید که این ورزش‌ها سبک باشند و حتماً زیر نظر و به توصیه پزشک انجام شوند. اگر تا این زمان انقباضات رحم یا همان انقباضات براکستون هیکس را نداشته‌اید، در همین هفته یعنی در هفته سی و یکم بارداری این انقباضات را که تقریباً تا ۳۰ ثانیه طول می‌کشند، تجربه خواهید کرد.

نکته قابل‌توجه این است که اگر این دردهای انقباضی نامنظم باشند، هیچ جای نگرانی نیست. علت آن‌هم این است که دردهای زایمان منظم و پشت سر هم هستند نه نامنظم و ناپیوسته. ناگفته نماند که در سه‌ماهه سوم پروسه بارداری بیشتر مادران باردار دچار ورم در ناحیه قوزک پا و پاها می‌شوند. هرچه به زمان زایمان نزدیک‌تر می‌شوید، ممکن است اضطراب بیشتری داشته‌باشید. اما اگر اضطراب و استرسی فراتر از توان خود را تحمل می‌کنید بهتر است با یکی از دوستان و نزدیکان خود و یا پزشک خود مشورت کنید. هفته سی و یکم بارداری جزء هفته‌های پایانی محسوب می‌شود و شما اگر تمام جوانب احتمالی را در نظر گرفته باشید، راحت‌تر می‌توانید با این دلهره‌ها کنار بیایید.

تجربیات مادران در هفته سی و یکم بارداری

درست در همین هفته سی و یکم بارداری است که شما با خروج آغوز یا شیر اولیه از سینه‌های خود روبرو می‌شوید. برای جلوگیری از ایجاد رطوبت و انتقال این شیرهای به لباس‌هایتان می‌توانید از داروخانه پدهای مخصوصی که به همین منظور تهیه‌شده‌اند را خریده و استفاده کنید. فشار رحم در این هفته بسیار زیاد است و به همین دلیل پاهای شما به‌شدت ورم خواهند کرد. برای کم شدن درد و فشار در هنگام نشستن بر زیر پاهای خود زیرپایی قرار دهید. در هنگام راه رفتن نیز از کفش‌های طبی یا صندل‌های مخصوص و راحتی استفاده کنید.

رحم بزرگ شده و از بالا به معده و شکم شما فشار خواهد آورد، به همین دلیل اگر هنگام غذا خوردن به‌راحتی و خیلی زود احساس سیری کردید، تعجب نکنید. رحم شما در هفته سی و یکم بارداری به‌اندازه ۱۱ سانتی‌متر از ناف شما بالاتر قرارگرفته است. ضمن اینکه در این هفته ممکن است شما چیزی در حدود ۹ تا ۱۲کیلوگرم اضافه‌وزن داشته باشید. توصیه ما این است که دلهره و اضطراب را از خود دور کرده و با انجام فعالیت‌های آرامش‌بخش مانند یوگا، به کاهش استرس در بدن خود کمک کنید.

تغذیه در هفته سی و یکم بارداری

در این ماه که ماه هفتم است مخصوصاً در این هفته که هفته سی‌ویک بارداری است جنین شما باید با مقادیر زیادی پروتئین، آهن، اسیدفولیک و ویتامین سی تقویت و تغذیه بشود. همین‌طور فراموش نکنید که استخوان‌ها به‌سرعت در حال رشد کردن هستند. پس نیاز است تا با خوردن کلسیم مانند شیر، پنیر و ماست جنین خود را در ساختن استخوان‌هایی محکم همراهی کنید. به‌طورمعمول در سه ماه آخر بارداری تقریباً روزانه ۲۵۰ میلی‌گرم کلسیم برای ساخت اسکلت بدن کودک شما مورداستفاده قرار می‌گیرد.

سبزی‌های برگ‌دار، بادام، لوبیا، کلم بروکلی و اسفناج همگی جزء منابع غنی از کلسیم هستند. سعی کنید موادی مانند عسل، شیر کم‌چرب، سیب‌زمینی و عدسی  را در صبحانه استفاده کنید. برای میان وعده انبه و آووکادو بسیار مناسب هستند. برای وعده ناهار می‌توانید از ته‌چین مرغ، دوغ و سالاد و یا خورشت کرفس با پلو استفاده کنید. در آخر نیز یک شام سبک مانند سیب‌زمینی آب‌پز و تخم‌مرغ آب‌پز به همراه سالاد، پاستای سبزیجات یا سالاد یونانی می‌توانند غذایی لذت‌بخش و دل‌نشین برای شما باشند. هرچه به انتهای بارداری نزدیک می‌شوید باید بیشتر در انتخاب غذای خود دقت کنید.

تغذیه در هفته سی و یکم بارداری

مراقبت‌های پزشکی هفته سی و یکم بارداری

شما از هفته سی و یکم بارداری تا هفته سی و چهارم بارداری فرصت دارید تا برای انجام معاینات سه‌ماهه پایانی به ماما و یا پزشک خود مراجعه کنید. در این معاینات سه‌ماهه پایانی بارداری پزشک شما علائمی مانند دیابت بارداری و پره‌اکلامپسی را نیز موردبررسی قرار خواهد داد و برای شما آزمایش دیابت بارداری تجویز خواهد کرد. پزشک شما از طریق مشخص کردن فشارخون، میزان ورم دست و پا و همچنین میزان وزن‌گیری شما، در مورد طی کردن دوران بارداری شما نتیجه‌گیری خواهد کرد. او با در نظر گرفتن تمام موارد یادشده خواهد فهمید که دوران بارداری شما کاملاً طبیعی و بدون خطر سپری می‌شود.

در صورت نیاز و برای انجام آزمایشات بیشتر از شما درخواست می‌کند که یک سری آزمایش‌های تکمیلی را انجام دهید. در کنار آزمایشات بارداری شما را معاینه کرده و دهانه رحم و ترشحات آن را بررسی خواهد کرد. این‌گونه او می‌تواند احتمال زایمان زودرس را بررسی کند. در همین جلسات پزشکی که در هفته سی و یکم بارداری با پزشک خود دارید، به‌طور حتم با شما در مورد نحوه کنترل درد زایمان، نشانه‌های زایمان و تمامی مواردی که باید قبل از زایمان بدانید صحبت خواهد کرد.

خود مراقبتی، روشی برای آرامش بیشتر

اگر در طول مدت‌زمان بارداری پاهای شما ورم کرد ما برای شما چند توصیه داریم. اول اینکه پاها را برای مدت‌زمانی بالا نگه‌دارید و حتماً از راه رفتن زیادی پرهیز کنید. در آب راه بروید و از جوراب یا جوراب‌شلواری‌های واریس استفاده کنید. با انجام حرکت‌های کششی نیز از گرفتگی عضلات پا جلوگیری کرده و آن را رفع کنید. اگر در هفته سی و یکم بارداری دچار تکرر ادرار شدید سعی کنید مصرف چای یا قهوه را کاهش دهید ام همچنان آب فراوان بنوشید. ضمن اینکه در هنگام ادرار کردن به سمت جلو خم شوید تا مثانه شما کاملاً خالی شود.

اگر دچار کمردرد شده‌اید با انجام حرکات ورزشی عضلات کمر خود را تقویت کنید. کم کردن سوزش معده نیز راهکاری جز مصرف نکردن غذاهای محرک مانند ادویه‌جات ندارد. برای رفع تنگی نفس از اعمال فشار به خود در هنگام ورزش خودداری کرده و بلافاصله استراحت کنید. در هفته سی و یکم بارداری ترشحات سینه شما را آزار خواهند داد. با تهیه کردن پدهای مخصوص و قرار دادن آن‌ها در لباس‌زیر خود، از خیس و مرطوب شدن لباس‌های خود جلوگیری کنید. سعی کنید در تمامی جلسات و معاینات پایانی حضور داشته باشید و در مورد نگرانی‌های خود با پزشک صحبت کنید. همچنین تمام حرکات جنین خود را با دقت زیر نظر داشته و از آن‌ها آگاه باشید.

خود مراقبتی در هفته سی و یکم بارداری

سخن پایانی

به‌طور حتم شما در این دوران به یک زایمان بی‌نقص و راحت فکر خواهید کرد. البته اگر زایمان اولتان باشد به‌طور حتم هنگامی‌که درد به سراغ شما می‌آید کاملاً نظر خود را در مورد بارداری و تولد نوزادان عوض خواهد کرد. این امری طبیعی است. بااین‌حال در هفته سی و یکم بارداری و البته پیشتر از آن گروه پزشکی شما باید آماده هرگونه اتفاق مانند تولد زودهنگام نوزاد شما باشند. به شما نیز توصیه می‌کنیم با مطالعه آگاهی خود را در باب این دوران طلایی و زایمان ارتقاء دهید.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
verywellfamilywhattoexpect

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲ دیدگاه

دکمه بازگشت به بالا