هفته سی و هشتم بارداری

بارداریزنان و زایمان

در هفته سی و هشتم بارداری قصه نه‌ماهه بارداری شما به پایان خود نزدیک می‌شود. ریه‌های کودک شما کاملاً شکل‌گرفته‌اند و کودک آماده به دنیا آمدن است. ممکن است در همین هفته زمان زایمان شما فرابرسد؛ اما اگر این اتفاق نیفتاد نگران نباشید زیرا هنوز یک تا دو هفته دیگر فرصت دارد. اگر به دنبال پاسخ ابهامات خود در این هفته هستید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

رشد جنین در هفته سی و هشتم بارداری

رشد جنین در هفته سی و هشتم بارداری

تا پایان هفته سی و هفتم بارداری وزن جنین بین ۲ کیلو و ۸۰۰ تا ۳ کیلوگرم است اما در هفته سی و هشتم بارداری متوسط وزن جنین ۳.۳ کیلوگرم است. درواقع روزانه جنین می‌تواند تا ۳۰ گرم وزن بگیرد. قد جنین نیز از سر تا نشیمنگاه ۳۵ سانتی‌متر است. در طی هفته سی و هشتم بارداری عملکرد ارگان‌های داخلی جنین رو به افزایش است. این تکامل بیشتر شامل موارد زیر است:

 • در این هفته جنین با دریافت چربی و پروتئین بیشتر وزن خود را افزایش می‌دهد تا لایه‌های چربی زیرپوستی بتواند او را در برابر تغییرات دمایی جهان بیرون حفظ کند
 • قابلیت‌های مغز و سیستم عصبی رو به افزایش است و سیناپس‌های بیشتری برای پردازش اطلاعات تشکیل می‌شوند. بنابراین اگرچه بسیاری از ارگان‌ها به بلوغ بالایی رسیده‌اند اما مغز همچنان در حال تکامل است
 • ریه جنین و تارهای صوتی در حال تکامل بیشتر هستند تا توانایی لازم برای گریه کردن و انتقال پیام را داشته باشند
 • به علت مکیدن مایع آمنیوتیک توسط جنین مقداری از مایع تبدیل به ماده دفعی در روده می‌شود که جزء اولین مدفوع‌های تشکیل‌شده در روده جنین است و مکونیوم گفته می‌شود. این ماده حرکات دودی روده را شکل می‌دهد.

حرکات جنین در هفته سی و هشتم بارداری

در هفته سی و هشتم بارداری به دلیل افزایش قد و وزن جنین و به همان نسبت محدود شدن فضا در رحم، تا حدودی حرکات جنین نسبت به ماه‌های قبل کمتر می‌شود و جای نگرانی نیست. شما در هفته ۳۸ام بارداری قادر خواهید در طی یک ساعت حداقل ۳ تا ۴ بار حرکات فرزند خود را احساس کنید. آزادی عمل برای حرکت کودک شما کمتر شده است؛ زیرا جنین پایین می‌آید و سر او هم رو به پایین قرار می‌گیرد. جنین در هفته ۳۸ام شبیه به یک نوزاد عمل می‌کند.  او به سمت نور متمایل می‌شود، خمیازه می‌کشد و با مکیدن مایع آمنیوتیک حرکات تنفسی و گوارشی را تمرین می‌کند.

روند تبدیل غضروف به استخوان

در هفته سی و هشتم بارداری روند تبدیل غضروف‌های جنین به استخوان سریع‌تر می‌شود و در فرایندی به نام استخوانی شدن، استخوان‌های جنین سخت و محکم می‌شوند. در این فرایند، عنصر کلسیم با اضافه شدن به بافت غضروف آن را به‌تدریج به استخوان تبدیل می‌کند. با کامل شدن این فرایند اکنون جنین می‌تواند رفلکس‌های دست‌وپا را به‌طور کامل اجرا کند او به‌خوبی قادر است دست خود را فشرده و باز کند. البته بسیاری از این حرکات تا یک‌سالگی در ذهن او برنامه‌ریزی‌شده است و به‌صورت غیرارادی است. مثلاً پس از زایمان می‌تواند به‌صورت رفلکسی انگشت شما را بگیرد. اما به‌تدریج انتخاب‌های آگاهانه جای حرکات غیرارادی را می‌گیرند.

مادر در هفته سی و هشتم بارداری

کمردرد در این هفته باعث بی‌خوابی می‌شود.  احساس ضعف و خستگی در این هفته همراه شماست. به دلیل پایین آمدن جنین در لگن فشار بر مثانه بیشتر می‌شود و این روند سبب احساس پر بودن مثانه و متعاقباً تکرر ادرار می‌شود. در این هفته علائمی مثل یبوست، تغییرات خلق‌وخو، ترشح از پستان، فشار بر لگن، تکرر ادرار و افزایش ترشحات واژن را تجربه خواهید کرد.

مادر در هفته سی و هشتم بارداری

علائم طبیعی قبل از زایمان در هفته سی و هشتم بارداری

زایمان معمولاً در هفته‌های ۳۹ام یا چهلم بارداری اتفاق می‌افتد و درواقع در این دو هفته بارداری کامل می‌شود. اگر زایمان در هفته‌های ۳۷ام یا ۳۸ام انجام شود به‌عنوان زایمان زودرس و اگر بعد از هفته ۴۲ باشد به‌عنوان زایمان دیررس به‌حساب می‌آید. بنابراین دانستن تاریخ دقیق بارداری کمک بزرگی به تشخیص بهتر علائم و نشانه‌های قبل از زایمان دارد. همواره زایمان علائم و نشانه‌هایی دارد که به‌عنوان علائم هشداردهنده عمل می‌کنند که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر است:

تغییر موقعیت جنین در لگن

در هفته سی و هشتم بارداری جنین در قسمت پایین لگن قرار می‌گیرد تا خود را برای ورود به دنیای جدید آماده کند. با قرار گرفتن جنین در عمق لگن، برخی اعصاب این ناحیه تحت‌فشار قرار می‌گیرند و ممکن است سبب درد در واژن، انقباضات شکمی، دردهای نامنظم زیر شکمی باشد. علاوه بر این، تغییر موقعیت جنین سبب پدید آمدن دردهایی در کشاله ران و ساق پا می‌شود که نشانه حرکات جنین بر روی عضله‌های کف لگن است. البته با پایین آمدن جنین در شکم، فشار به معده و قفسه سینه کمتر از قبل شده و شما راحت‌تر می‌توانید نفس بکشید و یا یک وعده غذایی کامل را میل نمائید.

انقباضات برکستون (Braxton)

در هفته ۳۸ بارداری مادران انقباضات مختلفی را تجربه می‌کنند. برخی از این انقباضات از چند هفته قبل شروع شده و الان نیز ادامه دارند و برخی از آن‌ها انقباضات جدیدی مثل فشرده شدن شکم و یا کرامپ‌های لگنی و شکمی هستند که مربوط به هفته ۳۸ بارداری است. اگر انقباضات دردناک نباشند و با تغییر حالت نشستن، برطرف شوند از نوع انقباضات برکستون هستند که محدود به هفته‌های پایانی بارداری هستند.

افزایش ترشحات واژنی

در هفته سی و هشتم معمولاً ترشحات واژن بیشتر شده و به شکل ماده موکوسی است. این ترشحات نرمال بوده و ترشح آن برای آماده شدن رحم و دهانه رحم جهت زایمان است. بنابراین چنین ترشحاتی یکی از نشانه‌های زایمان در آینده نزدیک است.

اسهال

در هفته ۳۸ و اواخر ماه نهم بارداری اسهال یکی از نشانه‌های نزدیک‌تر شدن زایمان است. همچنین در روزهایی که اسهال بروز می‌کند شکم دچار انقباض و کرامپ می‌شود که آن هم از علائم طبیعی این هفته است.

ترشحات پستان

در هفته سی و هشتم و ماه نهم بارداری مایع زردرنگی به نام آغوز از پستان‌ها ترشح می‌شود که از علائم نزدیک شدن روز زایمان است. البته ترشح نشدن آن نیز نشانه مشکل و یا عارضه خاصی نیست. برای جلوگیری از خیس شدن لباس‌ها از پد مخصوص استفاده کنید.

علائمی در هفته سی و هشتم که نباید از آن‌ها غافل باشید

برخی علائم ممکن است از نشانه‌های طبیعی زایمان و یا علائم ماه‌های پایانی بارداری نباشند. توصیه می‌شود با دیدن علائم زیر با پزشک خود مشورت کرده تا از سلامت و خود و جنین مطمئن شوید:

 • سردردهای شدید و یا دوبینی
 • پارگی کیسه آمنیوتیک
 • خونریزی زیاد رحمی
 • دشواری در دفع ادرار یا ادرار دردناک
 • استفراغ و کرامپ‌های شدید شکمی
 • ورم ناگهانی در دست ‌و پا یا صورت
 • عدم حرکت جنین به مدت قابل‌توجه
 • تب

تغذیه مناسب مادر در هفته سی و هشتم بارداری

غذاهای پرانرژی بخورید تا بتوانید انرژی لازم برای تولید شیر و شیردهی کافی به نوزاد را پس از تولد داشته باشید. غذایی همچون گوشت قرمز، مرغ، ماهی، حبوبات و تخم‌مرغ مقدار بالایی کالری دارند که برای تأمین شیردهی بسیار مطلوب است. اگر در برنامه غذایی شما به هر دلیل مقادیر کافی از ویتامین‌ها و مواد مغذی موجود نیست موضوع را پزشک در میان بگذارید تا مکمل‌های مولتی‌ویتامین را برای بهبود سلامتی شما تجویز نماید.

برای کاهش یبوست مواد غذایی فیبردار را در برنامه غذایی خود قرار دهید تا اجابت مزاج آسان‌تر و عوارض ناشی از یبوست کمتر شود. مواد غذایی همچون کلم بروکلی، گلابی، تمشک و انواع سبزی‌های سرشار از فیبر هستند. غذاهایی که سبب بی‌خوابی می‌شود (مانند قهوه) را نخورید. به مقدار کافی مایعات مصرف کنید تا بدن هیدراته بمانید. کم شدن آب بدن سبب خستگی و سردرد می‌شود. به دلیل فرایند استخوانی شدن در جنین در هفته ۳۸ بهتر است مصرف مقدار بیشتری کلسیم و ویتامین D در برنامه غذایی می‌تواند علاوه بر سلامت بهتر جنین و تشکیل درست اسکلت استخوانی او، از بروز پوکی استخوان در مادر نیز پیشگیری کند.

تغذیه مناسب مادر در هفته سی و هشتم بارداری

سونوگرافی در هفته سی و هشتم بارداری

 در هفته‌های پایانی بارداری به دلیل افزایش وزن جنین و کمبود جا، حرکات او مثل قبل تند و قابل‌توجه نیست. اما باوجوداین، شما هنوز چندبار در یک ساعت باید قادر به حس کردن حرکات او باشید. اگر حرکات جنین به‌طور قابل‌توجه کم شده باشد پزشک برای بررسی سلامت جنین سونوگرافی درخواست می‌کند و همچنین ضربان قلب جنین را نیز چک می‌کند.

جمع‌بندی

یکی از مشکلاتی که شاید برخی مادران در این هفته با آن مواجه باشند فکر کردن به روز زایمان و اتفاقات قبل و بعدازآن است که باعث آشفتگی ذهنی می‌شود. در این هفته ممکن است احساس افسردگی کنید و یا انرژی ذهنی کافی برای برخی امور را نداشته باشید. سعی کنید که تا حد امکان تنها نباشید. در تنهایی افکار منفی سریع‌تر ذهن را فرامی‌گیرند. صحبت کردن و هم‌نشینی با دوستان و خانواده علاوه بر ارتقای انرژی ذهنی سبب دور کردن افکار منفی از شما می‌شود.

 

منبع
raisingchildrenverywellfamily

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا