جراحی مینی بای پس معده چه معایب و مزایایی دارد؟

سلامت عمومی

آنچه باعث می‌شود امروزه افراد به سمت عمل‌های جراحی کاهش وزن مانند جراحی مینی بای پس معده بروند، چاقی است. چاقی یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است، که بیشتر افراد دنیا با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. بروز چاقی و اضافه‌وزن به عوامل متعددی وابسته است و تنها نمی‌توان تغذیه را در آن دخیل دانست.

آنچه روشن است، تأثیر دیگر علل محرک افزایش وزن در سرعت گرفتن روند چاقی است. حال اگر فرد سبک زندگی نادرستی داشته باشد و تغذیه ناسالم به عادت زندگی او تبدیل شود، با سرعت زیادی به سمت چاقی و ابتلا به بیماری‌های مرتبط با چاقی می‌رود. در این شرایط هست که درمان چاقی اهمیت پیدا میکند. در این قسمت از مجله هومکا همراه ما باشید تا به‌صورت کامل درباره جراحی مینی بای پس و تأثیرات آن بر بدن اطلاعات کافی در اختیارتان قرار دهیم.

انواع عمل جراحی بای پس

انواع مختلفی از جراحی چاقی امروز در دنیا انجام می‌گیرد و هر یک به نحوی بر کاهش وزن افراد درگیر به چاقی شدید تأثیر می‌گذارند. ولی عمل بای پس معده یکی از بهترین، شناخته‌شده‌ترین و محبوب‌ترین عمل‌های جراحی چاقی است. جراحان چاقی می‌توانند با انجام عمل جراحی بای پس معده به بیماران خود در جهت کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده‌آل کمک کنند.

خیلی از مردم دنیا هنوز هم اطلاع ندارند، که عمل بای پس دو نوع متفاوت دارد. به‌طورکلی متخصصین عمل بای پس را به دو دسته مینی بای پس معده و بای پس معده کلاسیک طبقه‌بندی می‌کنند. قصد داریم شباهت‌ها و تفاوت‌های بین این دو عمل جراحی چاقی را به شما بگوییم. همچنین مزایا و معایبشان را نیز شرح خواهیم داد.

انواع عمل جراحی بای پس

عمل مینی بای پس معده

عمل جراحی مینی بای پس معده تقریباً به روش بای پس کلاسیک شباهت دارد. در این روش جراح، معده را به دو قسمت بالایی و پایینی تقسیم می‌کند. همچنین طی این جراحی از طول روده کوچک نیز کاسته می‌شود. با انجام این عمل جراحی امکان کاهش وزن و لاغری محدود فراهم می‌شود. زمانی که بیمار این جراحی را انجام می‌دهد، معده و روده‌اش کالری کمتری را پس از هر بار غذا خوردن جذب می‌کنند.

بزرگ‌ترین تفاوتی که بین جراحی مینی بای پس معده و بای پس کلاسیک وجود دارد، کوچک‌تر بودن سطح جراحی است. همچنین روده کوچک در این روش نسبت به روش کلاسیک کمتر دچار تغییر می‌شود. مدت‌زمانی که برای جراحی مینی بای پس صرف می‌شود، نسبت به نوع کلاسیک کوتاه‌تر است.

مزایا جراحی مینی بای پس معده

اولین و بزرگ‌ترین مزیت این جراحی این است، که نتایج بای پس معده کلاسیک را برای فرد به همراه دارد. اما خوبی مینی بای پس این است که جراحی آن کوتاه‌تر و کم تهاجمی‌تر است. افرادی که تحت عمل جراحی مینی بای پس قرار می‌گیرند، سریع‌تر بهبود پیدا می‌کنند. عوارض حاصل از جراحی مینی بای پس معده خفیف‌تر از نوع کلاسیک است.

معایب جراحی مینی بای پس معده

این روش جراحی معایب به‌خصوصی ندارد، مگر اینکه در موارد نادر فرد دچار عوارض ناشی از جراحی شود. همچنین این روش لاغری چون نسبت به کلاسیک محدودتر است، بنابراین شاید نتیجه آن به‌اندازه نوع کلاسیک چشمگیر نباشد. گاهی ممکن است بیمار جهت افزایش تأثیر این روش درمان‌های دیگری نیز انجام دهد.

بای پس کلاسیک چیست؟

بای پس کلاسیک جراحی‌ای است که اغلب افراد با شنیدن عبارت جراحی چاقی به یاد آن خواهند افتاد، اما بای پس کلاسیک تنها یکی از انواع جراحی‌های چاقی به‌شمار می‌رود. در طول انجام عمل بای پس کلاسیک معده، معده به کیسه‌های بالایی و پایینی تقسیم می‌شود. تغییرات محسوسی نیز در روده کوچک صورت می‌گیرد.

با ایجاد تغییر در این دو عضو، میزان کالری دریافتی از هر وعده غذا توسط معده و روده محدود می‌شود. کسی که تحت عمل جراحی بای پس کلاسیک قرار می‌گیرد، معده‌اش کالری کمتری را حین هضم غذا جذب می‌کند. بنابراین کاهش وزن حاصل از بای پس کلاسیک ناشی از سوء جذب کالری است.

مزایا جراحی بای پس معده

مزایای عمل بای پس معده کلاسیک

بزرگ‌ترین مزیت انجام جراحی بای پس معده کلاسیک است، که به دو صورت به هدف کاهش وزن نزدیک می‌شود. در حالت اول نتیجه کاهش وزن کوتاه‌مدت است و در حالت دوم بلندمدت. بیماران چاقی که مبتلا به فشار خون و دیابت هستند، معمولاً پس از انجام جراحی بای پس معده بهبود این بیماری‌های مزمن را تجربه می‌کنند.

معایب عمل بای پس معده کلاسیک

بزرگ‌ترین خطری که جراحی بای پس معده به همراه دارد، خود جراحی است. به این معنا که اگر جراحی توسط یک متخصص ماهر انجام نگیرد، جراح دیگر نمی‌تواند معده و روده کوچک شده را به حالت قبل برگرداند. خطر عفونت و دیگر عوارض جانبی نیز گاهی افراد را تهدید می‌کنند.

انتخاب بهترین روش جراحی بای پس

یکی از دغدغه‌های فکری افراد کاندید عمل جراحی بای پس انتخاب نوع جراحی است. هر دو نوع جراحی بای پس تقریباً شبیه به یکدیگر هستند و فقط نوع مینی محدودتر از نوع کلاسیک است. بنابراین اگر شما کاندید انجام جراحی بای پس باشید، لازم است به نیازها و هدفتان از جراحی بای پس فکر کنید.

برای انتخاب بهترین روش بای پس معده مشاور متخصص شما را راهنمایی خواهد کرد. لازم است به پزشک متخصص مراجعه کنید و پس از بررسی وضعیتتان و در نظر گرفتن مزایا و ریسک‌های احتمالی یکی از دو نوع جراحی را انتخاب نمایید.

به گفته وب‌سایت bariatric surgery source عمل جراحی بای‌پس معده برای افرادی که یکی از شرایط زیر را دارند تجویز می‌شود:

 • افرادی که شاخص توده بدنی یا BMI آن‌ها بیشتر از ۴۰ باشد (چاقی مفرط)
 • کسانی که BMI بیشتر از ۳۵ و مشکل مرتبط با چاقی دارند (گاهی اوقات این عمل برای افراد با BMI کمتر از ۳۰ هم توصیه می‌شود)

منظور از مشکلات مرتبط با چاقی فشارخون بالا، کلسترول بالا، دیابت نوع دو و آپنه خواب است.

مزیت‌های عمل مینی بای پس در مقایسه با بای پس کلاسیک

 • زمانی که شروع به غذا خوردن می‌کنید، خیلی زودتر از سابق احساس سیری به سراغتان می‌آید
 • کالری دریافتی بدنتان کاهش پیدا می‌کند و مواد معدنی کمتری جذب بدن می‌شود
 • حدوداً سه‌چهارم از وزن اضافی بدن را می‌توانید در فاصله زمانی ۲۴ ماهه کاهش دهید
 • خیلی از مشکلات جسمانی‌تان کاهش پیدا می‌کنند، به‌عنوان‌مثال بهبود نسبی در دیابت و فشار خون بالا مشاهده می‌شود
 • در مقایسه با روش بای پس کلاسیک خطرات و عوارض جانبی کمتری دارد
 • این روش برگشت‌پذیر است و اگر فرد از جراحی ناراضی باشد، به‌مرورزمان به حالت اول برمی‌گردد

مزیت‌های عمل مینی بای پس در مقایسه با بای پس کلاسیک

کارکرد کلی عمل مینی بای پس چیست؟

جراحی مینی بای پس با محدود کردن حجم معده سطح میل به غذا را کاهش می‌دهد. همچنین با کوتاه کردن طول روده کوچک سطح جذب مواد مغذی توسط روده را کاهش می‌دهد. از این طریق کاهش وزن تدریجی رخ می‌دهد.

آماده شدن برای جراحی مینی بای پس معده

تقریباً از ۱۴ روز پیش از انجام جراحی مینی بای پس معده، تیم جراحی موارد زیر را انجام خواهد داد:

 • سلامت شما را ارزیابی می‌کنند، در طول این ارزیابی سوالاتی از شما درباره سابقه پزشکی، داروهایی که مصرف می‌کنید و سابقه جراحی‌هایی که داشتید، می‌پرسند
 • آزمایشات خاصی همچون نوار قلب، اشعه ایکس و آزمایش خون بر روی شما انجام خواهد گرفت

لازم است ۲ هفته پیش از انجام جراحی یک رژیم غذایی، شامل موارد زیر تنظیم کنید:

 • غذاها فاقد شکر باشند
 • مصرف کربوهیدرات محدود شود
 • مصرف پروتئین و سبزیجات افزایش پیدا کند
 • مایعات بیشتری بنوشید

روز قبل از جراحی کارهای زیر را انجام دهید:

 • مایعات شفاف و آبگوشت میل کنید
 • در طول روز تنها یک شیک پروتئینی مصرف کنید
 • با جراح خود درباره متوقف کردن مصرف داروها صحبت کنید

آماده شدن برای جراحی مینی بای پس معده

از نیمه‌شب، شب قبل از عمل موارد زیر رعایت شود:

 • مصرف مواد غذایی و نوشیدنی متوقف شود
 • سیگار نکشید
 • تنباکو استفاده نکنید

کاهش وزن پیش از انجام عمل مینی بای پس

یکی از کارهایی که شما باید روزهای قبل از جراحی انجام دهید، کاهش وزن است. تا جایی که امکان دارد به روش صحیح و اصولی وزنتان را کم کنید، چون:

 • هر چه پیش از عمل وزن کم کنید، پس از جراحی نیز بر سرعت و میزان کاهش وزنتان افزوده می‌شود
 • هر چه اضافه‌وزن پیش از عمل کمتر باشد، خطر عوارض کمتر تهدیدتان می‌کند
 • اینکه عادات غذایی و رفتاری بد را پس از جراحی ترک کنید، خیلی راحت نیست. لازم است پیش از انجام عمل این فرآیند را در پیش بگیرید تا نتیجه درمانی عمل چند برابر شود

نحوه انجام عمل مینی بای پس معده

همان‌طور که اشاره کردیم این عمل شبیه به جراحی بای پس کلاسیک است. اما مدت‌زمانی که صرف انجام این عمل می‌شود، حدوداً ۱٫۵ ساعت است. در طول این جراحی اتفاقات زیر رخ می‌دهد:

 • سایز معده تا ۷۵ درصد کاهش پیدا می‌کند
 • باقی‌مانده معده را به بالای روده کوچک متصل می‌کنند
 • معده جدید و کوچک‌شده را حدوداً ۶ فوت پایین‌تر از روده کوچک می‌چسبانند تا بخش بالایی روده کوچک را دور بزند و بگذارد شیره گوارشی تولیدشده توسط معده با غذا در بخش‌های پایین روده ترکیب شود

نحوه انجام عمل مینی بای پس معده

کاهش وزن پس از عمل مینی بای پس معده

بیمارانی که تحت جراحی مینی بای پس معده قرار می‌گیرند، پس از عمل وزن زیادی را به سرعت از دست می‌دهند. پس‌ازآن لازم است بیمار با انجام مراقبت‌های ویژه وزن خود را ثابت نگه دارد:

 • کاهش وزن متوسط ۳ ماهه: در طول این مدت فرد یک‌سوم اضافه‌وزن را از دست می‌دهد
 • میانگین کاهش وزن در طول ۱ سال: ۲ تا ۳ چهارم اضافه‌وزن در این مدت از دست می‌رود
 • پس از دو سال ممکن است، فرد مقدار افزایش وزن را تجربه کند. با وجود این همچنان نتایج جراحی فوق‌العاده است و تا ۱۰ سال آینده فرد می‌تواند ۷۰% اضافه‌وزن را کاهش دهد
 • خوب است بدانید این تنها یک میانگین از آمار کاهش وزن کسانی بود که عمل مینی بای پس را انجام داده‌اند. چنانچه شما تغذیه درست داشته باشید و مرتباً ورزش کنید نتیجه کاهش وزنتان به مراتب بهتر نیز خواهد بود

آیا عمل مینی بای پس معده بازگشت‌پذیر است؟

در مینی بای پس، کیسه جدید معده که باریک و بلند است از سایر معده جدا شده و بخیه زده می‌شود. برخلاف اسلیو معده، بخش باقی‌مانده از معده، برداشته نمی‌شود و در بدن خواهد ماند. البته غذا به منطقه تحتانی خط بخیه که بخش کنار گذاشته‌شده‌ی معده است، وارد نخواهد شد.

معده پس از جراحی باز هم مایع گوارشی و آنزیم‌های ضروری برای عمل هضم و جذب مواد غذایی را تولید می‌کند. بخش میانی روده کوچک (۱.۵ متر پس از ابتدای آن) با یک آناستوموز به انتهای کیسه جدید معده متصل می‌شود. ازاین‌رو در صورت شکست جراحی لاغری می‌توان تغییرات مینی بای پس معده را به حالت اول بازگرداند.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
bariatricoasisbariatrics

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۴ دیدگاه

 1. سلام وقت بخیر ممنون واسه مطالب خوبتون
  من اضافه وزن دارم و از رژیم ناامید شدم میتونم مینی بای پس کنم؟ ۱۱۰ کیلو هستم

  دکمه بازگشت به بالا