تست ام‌ اس در خانه
خانه
مقالات
تست ام‌ اس در خانه

تست ام‌ اس در خانه

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1401/05/23
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
آزمایش ام‌اس در منزل تحت پوشش همه بیمه‌ها
آیا آزمایش خون و انواع تست ام اس می‌توانند به طور دقیق این بیماری را تشخیص دهند؟ این سوال افرادی است که مشکوک به ام اس هستند. باید گفت آزمایش خون ام اس به تنهایی نمی‌تواند این بیماری را تشخیص دهد. پزشک برای تایید تشخیص و رد سایر احتمالات در دوره‌های زمانی مختلف، آزمایشات متعددی را برای تشخیص ام اس تجویز می‌کند که آزمایش خون ام اس یکی از آنهاست. در این مقاله هومکا به بررسی تست ام اس در خانه پرداخته است.

ام اس یک بیماری خود ایمنی مزمن پیش‌رونده است که بر مغز و نخاع تأثیر می‌گذارد و مشکلات جدی در تعادل، ماهیچه‌ها، بینایی و سایر عملکردهای بدن ایجاد می‌کند. علائم بیماری در هر فرد متفاوت است. برخی از افراد علائم خفیفی دارند و نیاز به درمان خاصی ندارند؛ برخی از افراد هم علائم بسیار شدیدی دارند و از انجام فعالیت‌های روزانه خود بازمی‌مانند. برای تشخیص این بیماری آزمایشات گوناگونی تجویز خواهد شد که آزمایش خون ام اس یکی از آنها است. خدمت آزمایش در منزل هومکا این فرصت را به شما می‌دهد تا در محیط امن خانه، تست ام اس را بدهید.

این مقاله با هدف آشنایی بیشتر شما با تست ام اس تنظیم شده است. لطفا برای بررسی نتیجه آزمایش حتما با پزشک متخصص مشورت داشته باشید. 

 

ام اس چیست؟ 

ام اس بیماری‌ای است که سیستم اعصاب مرکزی را درگیر می‌کند. وقتی فردی به ام اس مبتلا می‌شود، سیستم ایمنی بدن او به پوشش میلین (بافت چربی است که رشته‌های عصبی را می‌پوشاند) حمله می‌کند. ام اس التهاب و ضایعات موقتی را ایجاد می‌کند که باعث نابود کردن فرآیند سلول‌های عصبی و میلین می‌شود و پیام‌های الکتریک در مغز را تغییر می‌دهد. در این صورت مغز نمی‌تواند پیام‌های عصبی را به‌درستی انتقال دهد.

تست ام‌ اس در خانه

 

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست؟‌

با وجود پیشرفت علم و مطالعات گسترده، پزشکان و متخصصان نمی‌دانند که چه عواملی باعث بروز بیماری ام اس در افراد می‌شود؛ اما برخی از عوامل احتمال ابتلا به ام اس را بیشتر می‌کنند. اگر فرد در خانواده‌ای باشد که اعضای آن سابقه ابتلا به ام اس را داشته باشند احتمال ابتلا به ام اس بیشتر خواهد بود.

سیگار کشیدن هم می‌تواند خطر ابتلا را افزایش دهد. برخی افراد بعد از به عفونت ویروسی مثل ویروس اپشتین بار که فعالیت سیستم ایمنی را دچار مشکل می‌کند، به ام اس مبتلا می‌شوند. برخی مطالعات نشان می‌دهد که ویتامین D باعث تقویت سیستم ایمنی و محافظت در برابر ام اس می‌شود. افرادی که در مناطق آفتابی‌تر هستند شانس ابتلای کمتری دارند. ابتلا به سایر بیماری‌های خود ایمنی هم ممکن است باعث ام اس شود. برای انجام تست ام اس در خانه بر روی بنر زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

 

علائم ام اس چیست؟ 

اولین علائم ام اس معمولاً در سنین ۲۰ تا ۴۰ سال رخ می‌دهد. تشخیص ام اس می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد. آزمایشی وجود ندارد که ثابت کند شما ام اس دارید. بسیاری از علائم ام اس با سایر بیماری‌ها مشترک است. متخصص مغز و اعصاب بعد از بررسی نتایج آزمایش‌های مختلف این بیماری را تشخیص خواهد داد. پزشک در مورد احساسات، علائم و سوابق پزشکی شما سؤال می‌کند و اندام‌های مختلف شما را معاینه خواهد کرد تا تشخیص دهد به ام اس مبتلا هستید یا خیر.

تشخیص بیماری ام اس مدتی طول می‌کشد و پزشک با توجه به علائم فرد آزمایش‌های مختلفی را تجویز می‌کند. این علائم عبارت‌اند از:

 • بی‌حسی یا گزگز اندام مختلف (بیشتر دست و پا)
 • احساس ضعف و گرفتگی غیرعادی در اندام‌های مختلف
 • مشکلات کنترل ادرار و مدفوع
 • دوبینی
 • مشکلات در راه رفتن
 • لکنت زبان
 • از دست‌دادن بینایی در یک چشم
 • ضعف تمرکز و ضعیف شدن حافظه

اگر پزشک به ام اس مشکوک باشد به دنبال علائم دیگری در فرد خواهد بود تا ابتلا به ام اس را تأیید یا رد کند. همچنین پزشک آزمایشاتی را انجام می‌دهد تا مطمئن شود مغز و نخاع شما به درستی کار می‌کنند. اگر نسخه آزمایش دارید و وقت کافی برای رفتن به آزمایشگاه را ندارید، کلیک کنید!

علائم ام اس

 

برای تشخیص ام اس چه آزمایش‌هایی باید انجام داد؟

آزمایش‌های ام اس به دو دسته آزمایش‌های تشخیصی و آزمایش‌های دوره‌ای تقسیم می‌شود.

آزمایش‌های تشخیصی ام اس

آزمایش مشخصی برای تشخیص بیماری ام اس وجود ندارد. پزشک با تجویز مجموعه‌ای از آزمایش‌ها و رد کردن احتمال سایر بیماری‌ها به تشخیص ام اس می‌رسد. در زیر به بررسی چند نوع از این آزمایش‌های تشخیصی می‌پردازیم.

تشخیص ام اس با ام‌ار‌ای مغز

ام آر آی (MRI) یک روش تصویربرداری است که پزشک به کمک آن می‌تواند تغییرات، التهاب‌های ایجادشده و میلین زدایی در قسمت‌های عمیق مغز و نخاع را تشخیص دهد. افراد سن بالایی که به فشارخون یا دیابت مبتلا هستند هم ممکن است لکه‌های مشابهی در ام‌آر‌آی خود داشته باشند. به همین علت پزشک با توجه به علائم و نتیجه ‌ام آر آی بیماری فرد را تشخیص خواهد داد. حتی اگر عارضه خاصی در نتیجه ‌ام‌آر‌آی مشاهده نشود بازهم امکان ابتلا به ام اس رد نمی‌شود؛ زیرا ممکن است ضایعات در قسمت‌هایی باشد که در اسکن قابل‌مشاهده نباشد. 

تست ام‌ اس در خانه

نمونه‌گیری از مایع نخاعی (LP)

در این آزمایش با استفاده از یک سرنگ مخصوص از جایی بین مهره‌ها و داخل کانال نخاعی از مایع مغزی نخاعی نمونه گرفته می‌شود تا میزان آنتی‌بادی Igg و گلبول‌های سفید موجود در نمونه اندازه‌گیری شود. اگر مقادیر آنتی‌بادی Igg و گلبول‌های سفید در نمونه بالا باشد احتمال ابتلای فرد به ام اس زیاد است. معمولاً این مقادیر در نمونه فرد مبتلا به ام اس ۵تا ۶ برابر بیشتر از سایر افراد است.

آزمایشات پتانسیل برانگیخته

آزمایش‌های عصبی الکتریکی، فعالیت‌های الکتریکی در مغز را اندازه می‌گیرد. این آزمایشات به پزشک در تشخیص اثرات ام اس بر قسمت‌هایی از مغز که بر حواس مختلف مانند بینایی و شنوایی تأثیر می‌گذارند کمک می‌کند. پزشک از این آزمایش در کنار سایر آزمایشات برای تشخص MS استفاده می‌کند. آزمایش پتانسیل برانگیخته چهار نوع است:

 • پتانسیل برانگیخته بینایی
 • پتانسیل برانگیخته شنوایی ساقه مغز
 • پتانسیل برانگیخته حسی
 • پتانسیل برانگیخته حرکتی (معمولاً برای تشخیص MS از این آزمایش استفاده نمی‌شود)

آزمایشات خون

اگر می‌خواهید بدانید اسم آزمایش خون ام اس چیست؟ باید گفت که در این رابطه آزمایش خاصی وجود ندارد. تشخیص بیماری ام اس از طریق آزمایش خون انجام نمی‌شود، بلکه برای رد کردن احتمال ابتلا به سایر بیماری‌ها با علائم مشابه به MS استفاده می‌شود. بسیاری از بیماری‌ها مانند لایم، سرطان، لوپوس اریتماتوز، کمبود ویتامین B12 و ایدز علائم مشابهی با ام اس دارند. آزمایشات خون به پزشک در تشخیص علت بروز علائم کمک می‌کند. برخی از این آزمایشات عبارت‌اند از:

 • آزمایش CBCاین تست آزمایش خونی است که به بررسی همه سلول‌های خونی می‌پردازد. 
 • آزمایش ESR: این تست وجود التهاب و عفونت در بدن را تشخیص می‌دهد. 
 • آزمایش Serum B12 Level
 • آزمایش ANA: از این آزمایش برای بررسی و تشخیص بیماری‌های سیستم ایمنی استفاده خواهد شد.
 • آزمایش Trepenomal Ab

کمبود مس، روی و ویتامین E هم می‌تواند نشان‌دهنده بیماری MS باشد. به همین دلیل ممکن است این آزمایشات نیز تجویز شوند. در صورتی که می‌خواهید این آزمایشات را در منزل و تحت پوشش بیمه پایه و تکمیلی انجام دهید، کلیک کنید!

 

معاینه چشم

برخی از آزمایشات چشم می‌تواند مشکلاتی که بر اثر ام اس به‌وجود آمده را تشخیص دهد. این آزمایشات عبارت‌اند از: آزمایش میدان دید، عمق دید، فشار چشم و قدرت عضلات چشم. برخی از مشکلات بینایی که با ام اس در ارتباط است عبارت‌اند از:

 • نوریت اپتیک؛ آسیب به عصب‌های چشم که اغلب با درد همراه است
 • نیستاگموس؛ به دلیل آسیب عصبی چشم به‌طور غیرارادی دائماً حرکت می‌کند
 • دوبینی؛ نوعی اختلال دید است که چشم از یک جسم دو تصویر می‌بیند که به دلیل آسیب‌های عصبی-ماهیچه‌ای به وجود می‌آید. 

تست ام‌ اس در خانه

 

چکاپ‌های دوره‌ ای ام اس شامل چه مواردی است؟

چکاپ‌های دوره‌ای بیماران مبتلا به ام اس شامل معاینات و آزمایش‌های خون می‌شود. آزمایش‌های خون معمولاً با هدف بررسی حال عمومی بیمار، عناصر و پروتئین‌های بدن و پاسخ بدن بیمار به داروهای دریافتی انجام می‌شود. این آزمایشات مانند سایر چکاپ‌های دوره‌ای است و شامل موارد زیر می‌شود:

تفسیر آزمایش

 

تست‌های نورولوژیک چکاپی و توانبخشی بیماران ام اس

در بیماری ام اس التهاب نورونی منجر به تخریب بخشی از اعصاب حسی و حرکتی می‌شود. قسمت‌های آسیب دیده توانایی اولیه خود را از دست داده و به همین دلیل نیمکره‌های مغزی نیز در ارتباط بهینه با اعصاب محیطی دچار افت عملکرد می‌شوند. مقدار این افت عملکرد را می‌توان از طریق یکسری تست‌های نورولوژیک و حرکتی ارزیابی نمود. این تست‌ها علاوه بر اینکه به عنوان راهی برای تشخیص هماهنگی عصبی و حرکتی اعضای بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند، قادرند به عنوان تمرین‌های توانبخشی نیز مورد استفاده قرار گیرند. این تمرینات حرکتی با درگیر کردن نیمکره‌های مغز با اعضای تحت پوشش خود، هماهنگی عصبی مغز را ارتقا می‌دهند. در این بخش از مقاله سه تست مورد استفاده برای ارزیابی هماهنگی اندام‌های بالایی بدن ذکر شده است که در پروسه توانبخشی بیماران MS نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تست HPT-9

در این تست عملکرد اندام‌های فوقانی و هماهنگی نیم کره راست و چپ مغز سنجیده می‌شود. همچنین در این تست امکان تشخیص نواقص خفیف در عملکرد ضعیف اعصاب ناحیه دست نیز وجود دارد. هر کدام از نیمکره‌های مغز را می‌توان به طور جداگانه با تست HPT-9 ارزیابی کرد. برای این کار یک صفحه حاوی ۹ حفره هم اندازه که به فواصل منظم از هم قرار گرفته‌اند، در اختیار بیمار قرار داده می‌شود. برای هر حفره یک میخ نیز در نظر گرفته شده است. سپس از بیمار مبتلا به MS خواسته می‌شود تا میخ‌ها را در حفره‌ها قرار دهد. در این تست با استفاده از زمان سنج سرعت عمل فرد در قرار دادن میخ‌ها در حفره‌ها سنجیده می‌شود. هر چه فرد سریع‌تر میخ‌ها را در جای خود قرار دهد عملکرد نورولوژیک اعصاب نیم کره مغزی و هماهنگی آن با دست بهتر است. این آزمایش یک بار برای دست راست و بار دیگر برای دست چپ انجام می‌شود.

تست JHFT

این تست جهت ارزیابی عملکرد اعصاب حرکتی دست و میزان هماهنگی آن‌ها با نیمکره‌های مغزی انجام می‌شود. این تست شامل سه آیتم زیر است:

 • نوشتن جملات کوتاه
 • برگرداندن ۵ کارت با ابعاد مشخص
 • برداشتن اشیاء کوچک

در این تست تمامی مراحل زمان سنجی می‌شوند. هر چقدر بیمار قادر باشد در زمان کوتاه‌تری تست‌های بالا را به پایان برساند، عملکرد بهتری برای عملکرد اعصاب مرکزی و محیطی او ثبت می‌شود.

تست Pegboard

در این تست که دارای چهار مرحله است یک صفحه حاوی تعداد زیادی حفره در اختیار بیمار MS قرار می‌گیرد. از بیمار خواسته می‌شود ابتدا با دست راست در مدت زمان ۳۰ ثانیه در حد توان خود میخ‌ها را در حفره‌ها قرار دهد. در مرحله بعدی همین عمل با دست چپ انجام می‌شود. هر چه فرد تعداد میخ‌های بیشتری را در مدت زمان ۳۰ ثانیه در حفره‌ها قرار داده باشد؛ به همان نسبت امتیاز او در عملکرد اعصاب حرکتی بهتر است. در مرحله سوم از آزمایش Pegboard از بیمار خواسته می‌شود تا در مدت ۳۰ ثانیه به طور همزمان با هر دو دست میخ ها را در حفره‌ها قرار دهد. در این کار میزان هماهنگی بین نیمکره‌های مغز و میزان سلامت آن‌ها سنجیده می‌شود. در مرحله چهارم این تست از بیمار خواسته می‌شود تا ابتدا با دست راست یک میخ را در حفره و سپس با دست چپ یک واشر را بر روی میخ قرار دهد. این کار با ثبت زمان انجام می‌شود. هر چه سرعت و دقت فرد بالاتر باشد نمره بهتری برای اعصاب حرکتی وی تعیین می‌شود. 

تست ام‌ اس در خانه

 

آزمایش ANA و ام اس چه رابطه‌ای با هم دارند؟

آزمایش ANA برای تشخیص و بررسی بیماری‌های خود ایمنی مانند ام اس مورد توجه قرار می‌گیرد. در واقع باید گفت ANA، نوعی آنتی بادی پروتئینی است که میزان حاد بودن بیماری‌های خود ایمنی را مشخص می‌کند. برای انجام این تست به نمونه خون نیاز دارید. اگر جواب آزمایش خود را دریافت کرده‌اید و به دنبال تفسیر آن هستید، برای تفسیر آنلاین آزمایش توسط پزشک کلیک کنید!

تست ام‌ اس در خانه

 

آزمایش CD19 در ام اس چیست و چه کاربردی دارد؟

CD19 نوعی پروتئین است که جهش آن زمینه برای بروز بیماری‌های خود ایمنی فراهم می‌کند. استفاده از آزمایش CD19 در تشخیص اختلالات مغز استخوان و مایعات بافتی رایج است.

 

آیا آزمایشات ام اس تحت پوشش بیمه‌ها قرار دارند؟

تمامی آزمایشات ام اس تحت پوشش بیمه‌ها قرار دارد. شرایط پوشش بیمه‌ها متفاوت است؛ برای کسب اطلاعات در مورد مراکز طرف قرارداد به سایت بیمه موردنظرتان مراجعه کنید. مجموعه هومکا با تمام بیمه‌های پایه و تکمیلی قرارداد دارد. شما می‌توانید با استفاده از خدمات هومکا تمامی آزمایشات خون را با پوشش بیمه خود انجام دهید.

تست ام‌ اس در خانه

 

آیا ام اس قابل‌ درمان است؟

درمان مشخصی برای این بیماری وجود ندارد. اما راه‌هایی وجود دارد که باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشید. برخی از داروها می‌توانند سرعت پیشرفت بیماری و علائم را کاهش دهند. این داروها عبارت‌اند از اینترفرون بتا، کلادریبین، تکفیدرا، گلاتیرامر استات، میتوکسانترون و ... پزشک ممکن است برای شما داروهای استروئیدی تجویز کند تا حملات ام اس کوتاه‌تر و خفیف‌تر شوند. انجام ورزش‌های متناسب تحت نظر پزشک فیزیوتراپ می‌تواند به شما جهت حفظ تعادل و کاهش خستگی کمک کند. کنترل استرس هم از مواردی است که بسیار بااهمیت است. تکنیک‌های آرام‌سازی، تمرین تنفس و مدیتیشن را امتحان کنید. ذهن خود را آرام نگه دارید و کارهای موردعلاقه‌تان را انجام دهید. رابطه اجتماعی‌تان را با دوستان و آشنایان حفظ کنید. همچنین دقت کنید که در صورت ابتلای افراد به ام اس و کرونا، نیاز است تا نکات مهمی را نیز در این زمینه رعایت کنند تا درمان آن‌ها با سرعت بیشتری اتفاق بیفتد.

سایت Web Md در رابطه با امید به زندگی در افراد مبتلا به ام اس این چنین می‌گوید:

امید به زندگی در میان افراد مبتلا به ام اس مانند سایر افراد سالم است. اگرچه ممکن است بعضی از مبتلایان به ام اس بر اثر عفونت‌های مرتبط به ام اس یا ذات‌الریه جان خود را از دست می‌دهند اما به‌طورکلی در موارد کمی ام اس باعث مرگ می‌شود.

تست ام‌ اس در خانه

 

چگونه می‌توان از ابتلا به بیماری ام اس پیشگیری کرد؟

سبک زندگی و تغذیه نقش زیادی در ابتلا به بیماری ام اس در افراد مختلف دارد. افرادی که به ام اس مبتلا می‌شوند ناچار به تغییر سبک زندگی خود هستند. سایر افراد برای پیشگیری از این بیماری باید نکاتی را رعایت کنند و زندگی سالم‌تری داشته باشند. این نکات عبارت‌اند از:

 • تأمین ویتامین D بدن با استفاده از مکمل‌ها، نور خورشید و تغذیه
 • رژیم غذایی مناسب سرشار از آنتی‌اکسیدان، فیبر، کلسیم، ویتامین‌های B و E
 • عدم مصرف غذاهای فست فودی، چربی‌های ترانس و گوشت‌های فرآوری‌شده مثل سوسیس، کالباس و کنسروها
 • دوری از دخانیات، ترک سیگار و عدم مصرف مشروبات الکلی
 • تناسب‌اندام و دوری از چاقی
 • تحرک و ورزش

تست ام‌ اس در خانه

 

تست ام اس در خانه با هومکا

بیماری ام اس درمان ندارد اما تشخیص به‌موقع و کنترل علائم آن سرعت پیشروی بیماری را کاهش می‌دهد. اگر هر یک از علائم بیماری ام اس را داشتید به پزشک مراجعه کنید تا در صورت لزوم مراحل تشخیص بیماری را طی کنید.

یکی از مراحل تشخیص بیماری ام اس انجام آزمایشات خون است. همچنین بیماران مبتلا به ام اس می‌بایست چکاپ‌های دوره‌ای انجام دهند. برای انجام آزمایشات خون نیاز به مراجعه به آزمایشگاه ندارید. هومکا با ارائه خدمت آزمایش در منزل، این امکان را فراهم کرده است که آزمایشات تشخیصی و یا چکاپ‌های دوره‌ای را در خانه خود انجام دهید. همچنین برای تفسیر آزمایش نیز می‌توانید از خدمات تفسیر آزمایش خون به صورت آنلاین و توسط پزشک مجموعه هومکا استفاده کنید. برای ثبت درخواست آزمایش می‌توانید بر روی بنر زیر کلیک کنید یا با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس حاصل فرمایید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

سوالات متداول

علائم ام اس خفیف چیست؟
ام اس خفیف می‌تواند این نشانه‌ها را داشته باشد: خستگی مشکلات بینایی بی حسی و گزگز مشکل حافظه مشکلات تمرکز اسپاسم عضلات
ام اس در چه کسانی بیشتر دیده می‌شود؟‌
بروز ام اس در زنان بیشتر از مردان است.
آیا خدمات هومکا محدود به خدمات آزمایشگاهی است؟
خیر. هومکا در زمینه ارائه خدمات آزمایشگاهی، مراقبتی و درمانی در منزل فعالیت دارد.
آیا آزمایش تحت نظارت پزشک در هومکا انجام می شود؟
بله. اگر برای آزمایش می‌خواهید با پزشک مشورت داشته باشید، می‌توانید از خدمت آزمایش تحت نظارت پزشک هومکا استفاده کنید.
آیا آزمایش در منزل بدون نسخه پزشک هم انجام می‌شود؟‌
بله. آزمایش در منزل هومکا با درخواست شما هم انجام می‌شود.
خدمات هومکا چه شهرهایی را تحت پوشش قرار می‌دهد؟
کلیه ساکنین استان تهران، کرج و حومه و شهر مشهد می‌توانند از خدمات این مجموعه بهره ببرند.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...