آزمایش ادرار
خانه
خدمات
آزمایش ادرار

آزمایش ادرار

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/06/28
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست
تست آنالیز ادرار در منزل
تست ادرار، یکی از مهم‌ترین تست هایی است که برای ارزیابی سلامت بدن بخصوص کلیه‌ها و مجاری ادراری نقش بسزایی دارد. در صورتی که به تست ادرار در منزل نیاز دارید، می‌توانید از خدمات هوم کا در این زمینه بهره‌مند شوید. کافیست بر روی دکمه ثبت رایگان درخواست کلیک کنید.

آزمایش ادرار، یک سری آزمایشات روی نمونه ادرار شما است. آنالیز ادرار یک آزمایش متداول است که برای تجزیه و تحلیل محتوا و ترکیبات شیمیایی ادرار استفاده می‌شود. تست ادرار، یکی از مهم‌ترین تست هایی است که برای ارزیابی سلامت بدن بخصوص کلیه‌ها و مجاری ادراری نقش بسزایی دارد. مجاری ادراری از کلیه ها، حالب، مثانه و مجرای ادرار تشکیل شده است. نقش اصلی مجاری ادراری، فیلتر کردن ضایعات و تنظیم میزان آب، الکترولیت‌ها، پروتئین‌ها، اسیدها و سایر مواد در بدن است. اگر هر قسمت از قسمتهای این بخش آسیب دیده یا مختل شود، ترکیب شیمیایی یا حجم ادرار تغییر پیدا می‌کند. تجزیه و تحلیل ادرار یک راه مستقیم برای ارزیابی این تغییرات محسوب میشود.

آزمایش ادرار

 

آزمایش ادرار در منزل

تست آنالیز ادرار یک آزمایش ساده است که ادرار را از نظر فیزیکی، شیمیایی و میکروسکوپی بررسی می‌کند . وجود مشکل در هر یک از ارگان‌های بدن، روی ظاهر، غلظت، و محتوای ادرار تاثیر می‌گذارد. آزمايش كامل ادرار براي تشخيص و اثبات وجود بعضي از مواد و سلول‌ها از جمله قند، پروتئين، خون، گلبول‌هاي سفيد و گلبول‌هاي قرمز انجام مي‌شود. اگر قصد انجام آزمایش در منزل را دارید، به وبسایت هوم کا مراجعه کنید و درخواست‌تان را ثبت کنید.
در تست آنالیز ادرار، نمونه ادرار در ظرفی تمیز جمع آوری شده و مورد بررسی قرار می‌گیرد . بهترین زمان برای انجام آزمایش ادرار صبح است، چون غلظت ادرار به این علت که مدت زیادی در مثانه مانده، صبح‌ها نسبت به زمان‌های دیگر بیشتر است. در تست آنالیز ادرار، رنگ، بو، وزن مخصوص و  ph ادرار بررسی میشود. در رابطه با اینکه آزمایش ادرار چگونه انجام می‌شود و چند روش دارد، سایت معتبر WebMD نوشته است:

برای آنالیز ادرار سه روش وجود دارد که ممکن است در آزمایش شما از همه این روش‌ها استفاده شود.

روش اول آنالیز بصری است که رنگ و وضوح آن را بررسی می‌کند. اگر در ادرار شما خون وجود داشته باشد، ممکن است قرمز یا قهوه ای تیره باشد. کف در ادرار می‌تواند نشانه‌ای از بیماری کلیوی باشد، در حالی که ادرار کدر ممکن است به معنی ابتلا به عفونت باشد.

روش دوم آزمایش میکروسکوپی چیزهای خیلی کوچک را بررسی می‌کند که با چشم دیده نمی‌شوند. برخی از مواردی که ممکن است در ادرار دیده نشود اما با بررسی میکروسکوپی دیده شود عبارتند از:

 • سلول‌های قرمز خون
 • گلبول‌های سفید خون
 • باکتری‌ها
 • بلورها(توده های مواد معدنی، نشانه احتمالی سنگ کلیه)

روش سوم آنالیز ادرار آزمایش دیپ استیک(dipstick) است که از یک نوار پلاستیکی نازک که به مواد شیمیایی آغشته شده است در آن استفاده می‌شود. این نوار به ادرار شما آغشته می‌شود و مواد شیمیایی موجود در آن واکنش نشان می‌دهند و اگر سطح آن‌ها بیش از حد طبیعی باشد تغییر رنگ می‌دهد. مواردی که تست دیپ استیک می تواند بررسی کند شامل موارد زیر است:

 • اسیدیته یا pH: اگر میزان اسیدی بودن ادرار غیرطبیعی باشد، ممکن است سنگ کلیه، عفونت ادراری (UTI) یا بیماری دیگری داشته باشید.
 • پروتئین: پروتئین می‌تواند نشانه عملکرد صحیح کلیه شما باشد. کلیه‌ها مواد زائد خون شما را فیلتر می‌کنند.
 • گلوکز: وجود قند زیاد در ادرار نشانگر دیابت است.
 • گلبول های سفید خون: این گلبول‌ها علامت عفونت یا التهاب در کلیه‌ها یا هر جای دیگر در امتداد دستگاه ادراری شما است.
 • نیتریت‌ها: وجود نیتریت بدان معنی است که عفونت با انواع خاصی از باکتری‌ها در ادرار وجود دارد.
 • بیلی روبین: اگر این ماده زائد، که به طور معمول توسط کبد دفع می شود،در ادرار باشد، ممکن است به این معنی باشد که کبد شما به درستی کار نمی‌کند.
 • خون: وجود خون در ادرارمی‌تواند نشانه عفونت یا بیماری خاصی باشد.

جهت ثبت درخواست تست آنالیز ادرار در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

تفسیر آزمایش ادرار

۱- اجزای مختلف آنالیز ادرار از نظر فیزیکی
ادرار از نظر رنگ و شفافیت مورد تجزیه و بررسی قرار می‌گیرد.

✔ رنگ (color)
 رنگ ادرار از اجزای اصلی تست آنالیز ادرار محسوب می‌شود. رنگ ادرار در تست آنالیز ادرار مورد بررسی قرار می‌گیرد، تغییر در رنگ ادرار می‌تواند نشان دهنده‌ی بیماری هایی باشد. عوامل مختلفی روی رنگ ادرار تاثیر دارند. علل تغییر رنگ ادرار عبارتند از: میزان غلظت ادرار، مواد غذایی، داروها و عفونت ادراری. 

✔ شفافیت (Clarity)
ادرار به صورت طبیعی شفاف است. در شرایط عادی، انتظار میرود که ادرار نسبتاً تمیز یا فقط کمی ابری باشد. کدر شدگی اغلب به دلیل وجود مواد غیرطبیعی یا بیش از حد در ادرار ایجاد می‌شود. دلایل مختلف باعث تغییر شفافیت ادرار می‌شوند. عفونت باکتری‌های موجود در ادرار می‌تواند باعث غیرشفاف شدن ادرار شود. وجود گلبول های سفید یا قرمز و باکتری‌ها می توانند ادرار را کدر یا نیمه کدر کنند. گاهی اوقات، بدون اینکه فرد به بیماری مبتلا باشد هم امکان دارد که ادرار غیرشفاف باشد.

 

۲- اجزای مختلف آنالیز ادرار از نظر شیمیایی
آنالیز ادرار می‌تواند قبل از اینکه متوجه علائم شوید، به تشخیص بسیاری از بیماری‌ها کمک کند. تشخیص بیماری ودرمان به موقع می‌تواند از پیشرفت آن جلوگیری کند. بنابراین، برای تشخیص و در مان به موقع باید تست آنالیز ادرار انجام شود. این تست در منزل‌تان توسط متخصصان هوم کا انجام می‌شود.

✔ وزن مخصوص ادرار (Specific Gravity)
وزن مخصوص ادرار، شاخص غلظت مواد محلول در ادرار است که برای تشخیص قدرت رقیق کردن کلیه ها به منظور حفظ و بقای هموستاز استفاده می‌شود. وزن مخصوص ادرار از اندازه‌گیری اجزای مختلف ادرار مانند مواد دفعی و املاح حاصل میشود و به شکل عدد نشان داده می‌شود. بیماری‌های کلیوی و مصرف زیاد مایعات باعث کاهش وزن مخصوص ادرار می‌شود. غلیظ شدن ادرار و کمبود مایعات وزن مخصوص ادرار را افزایش می‌دهد. عدد وزن مخصوص ادرار به تنهایی شاخص و معیار خوبی برای تعیین سلامت بدن نیست و حتماً باید همراه با اجزای دیگر آزمایش تفسیر شود. 

✔ ادرار
 PH  ادرار، سطح اسیدیته ادرار را نشان می‌دهد. مصرف مواد غذایی گیاهی روی PH  ادرار اثر می‌گذارد و افزایش یا کاهش PH  ادرار می‌تواند نشان دهنده وجود بیماری باشد. گاهی اوقات، میزان اسیدی یا بازی بودن ادرار روی پروسه‌ی درمان بیماری تاثیر می‌گذارد و پزشک ممکن است برای کاهش میزان PH ادرارتان داروهایی را تجویز کند. مقدار دفع املاح در ادرار و وجود یون هیدروژن، سطح PH ادرار را مشخص می‌کند. برخی از مواد محلول در ادرار رسوب می‌کنند و در صورت اسیدی بودن ادرار، کریستال ایجاد میشود. اسیدی بودن ادرار باعث تشکیل سنگ کلیه هم می‌شود. بعضی غذاها مانند مرکبات یا لبنیات روی سطحPH تاثیر می‌گذارند. مشخص کردن pH ادرار در تشخیص عفونت‌های ادراری مفید است.

✔ پروتئین( Protein)
پروتئین در حالت عادی نباید در ادرار وجود داشته باشد و وجود پروتئین در ادرار نشان‌دهنده‌ی بیماری است. وجود پروتئین در ادرار به کلیه مربوط است، وقتی کلیه آیب ببیند، پروتئین وارد ادرار می‌شود. علامت مهم بیماری کلیوی، پروتئینوری است.

✔ گلوکز (Glucose)
گلوکز، قندی است که در خون وجود دارد. افزایش میزان قند در ادرارنشان دهنده بیماری دیابت است. مقادیر بسیار کمی از گلوکز در ادرار موجود است. بیماری دیابت در صورت کنترل نشدن، آسیب غدد فوق کلیوی، آسیب کبدی باعث مشاهده گلوکز در ادرار می‌شوند. هر نوع تشخیص قند در تست آنالیز ادرار، نیاز به آزمایش پیگیری دیابت دارد. گلوکوزوری وقتی دیده می‌شود که میزان گلوکز خون از حد آستانه کلیوی بیشتر باشد. 

✔ کتون (Ketone)
در حالت عادی کتون نباید در ادرار دیده شود و حضور کتون این را نشان میدهد که بدن به جای مصرف گلوکز از چربی استفاده می‌کند. کتون زمانی تولید می شود که گلوکز به عنوان منبع انرژی در دسترس سلولهای بدن نباشد. هنگامی که فرد کربوهیدرات کافی مصرف نکند یا وقتی بدن فرد نتواند به درستی از کربوهیدرات‌ها استفاده کند، کتون تشکیل می-شود. هنگامی که چربی‌ها در بدن شکسته و در جریان سوخت و ساز مصرف می‌شوند، کتون‌ به وجود می‌آید.

 ✔ خون در ادرار ( Blood )
نشان دهنده‌ی وجود خون در ادرار است. کشف خون در ادرار، که به آن هماچوری نیز گفته می‌شود، می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. هماچوری ممکن است نتیجه یک ناهنجاری در دستگاه ادراری باشد. هر خونی که در ادرار پیدا شود به احتمال زیاد با مجاری ادراری مرتبط است. مجاری ادراری سیستمی است که از کلیه‌ها، حالب‌ها، مثانه و مجرای ادرار تشکیل شده است. خون در ادرار می‌تواند نشان دهنده مشکل در اعضای داخلی بدن باشد. بنابراین، هر زمان که خون را در ادرار مشاهده کردید، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که خون در ادرار دیده شد، باید دنبال ریشه‌ی مشکل باشیم. 

✔ بیلی روبین ( Bilirubin)
  در صورت دفع بیلی‌روبین در ادرار، رنگ ادرار قهوه‌ای می‌شود. بیلی روبین در ادرار افراد سالم وجود ندارد. بیلی روبین ماده زائدی است که توسط کبد از طریق هموگلوبین‌های تجزیه شده تولید شده و از طریق جریان ادرار خارج می‌شود. در برخی بیماری‌های کبدی، مانند انسداد صفراوی یا هپاتیت، بیلی روبین اضافی می‌تواند در خون جمع شده و از طریق ادرار دفع شود. وجود بیلی روبین در ادرار شاخص اولیه بیماری کبد است.

✔ نیتریت(Nitrite)
وجود نیتریت در ادرار می‌تواند نشان دهنده‌ی وجود باکتری باشد. معمولاً دستگاه ادرار و ادرار فاقد باکتری و نیتریت هستند. وقتی باکتری‌ها وارد مجاری ادراری می‌شوند، می‌توانند باعث عفونت دستگاه ادراری شوند. نتیجه مثبت آزمایش نیتریت می تواند نشان دهنده UTI باشد.

 

۳- اجزای مختلف آنالیز ادرار از نظر میکروسکوپی
مقدار کمی ادرار از طریق میکروسکوپ بررسی می‌شود تا چیزهایی را که در ادرار به صورت طبیعی نیستند و با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند، از جمله گلبول‌‌‌های قرمز، گلبول‌های سفید یا کریستال ها مورد بررسی قرار بگیرند.

✔ گلبول قرمز و سفید (RBC, WBC )
گلبول‌های خونی در حالت عادی در ادرار مشاهده نمی‌شوند. وجود گلبول قرمز نشان دهنده وجود خون در ادرار است. وجود  گلبول سفید معمولاً نشان دهنده عفونت ادراری است. WBC یا گلبول‌های سفید موقع عفونت ادراری و تومور مثانه در ادرار افزایش پیدا می‌کنند. وجود گلبول سفید علامت عفونت یا التهاب در کلیه ها یا هر جای دیگر در امتداد دستگاه ادراری شما است.

✔ کریستال (Crystals)
کریستال از طریق شکل، رنگ و pH ادرار مشخص می‌شود. در ادرار افراد سالم فقط مقدار بسیار کمی کریستال وجود دارد. اگر کریستال‌ در ادرار زیاد باشد، سنگ کلیه بوجود می‌آید. سنگ کلیه، عفونت‌های ادراری و مصرف بعضی از داروها باعث تشکیل کریستال میشوند.

برای ورود به صفحه ثبت رایگان تست آنالیز ادرار در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

نتیجه آزمایش ادرار

نتیجه آزمایش ادرار از سه روش بدست می‌آید:

 • تست بصری: در این روش مامور یا تکنسین ادرار را به لحاظ ظاهری مورد بررسی قرار می‌دهد. در این حالت ادرار به لحاظ وجود و عدم وجود خون، بو و رنگ آنالیز می‌شود.
 • تست قطره: در این روش قطره‌ای از ادرار روی نوار حاوی مواد شیمیایی قرار می‌گیرد. باتوجه به نوع نوار و انتظار آزمایشگاهی واکنش‌های ادرار و تغییر رنگ نوار بررسی می‌شود.
 • تست میکروسکوپی: قطراتی از ادرار در زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند. از این روش برای تشخیص برخی از بیماری‌های داخلی و عفونی استفاده می‌کنند.

آزمایش ادرار

 

نمونه ادرار را تا چند ساعت می‌توان نگه داشت؟

دقت کنید اگر نمونه گیری ادرار را در منزل انجام می‌دهید بیش از 2 ساعت نمی‌توانید آن را نگهداری کنید و باید به مامور انجام تست در منزل تحویل دهید و یا اینکه به مراکز تشخیصی منتقل کنید. اگر آزمایش ادرار 12 ساعته یا 24 ساعته باشد باید بلافاصله تحویل نمونه انجام بگیرد، در غیراینصورت نتیجه نادرست خواهد بود به انجام نمونه گیری دیگری احتیاج خواهید داشت.

 

قبل از آزمایش ادرار چه بخوریم؟

 • بهترین کار این است که اگر آزمایش شما 12 ساعته است پیش از انجام آزمایش و در طول 12 ساعت مواد آبکی کمی میل کنید تا تجزیه ادرار کامل صورت بگیرد.
 • نوشیدن آب و مایعات نیز پیش از انجام آزمایش در مقادیر بالا توصیه نمی‌شود.
 • اگر آزمایش 24 ساعته بود مصرف مایعات توصیه می‌شود.
 • با توجه به نوع آزمایش ممکن است توصیه به مصرف و یا عدم مصرف برخی از مواد غذایی شوید.

 

ادرار اول صبح برای آزمایش

 • این آزمایش معمولا بصورت 12 ساعته انجام می‌گیرد و شما باید پیشاب ادرار اول صبح را به اندازه چند قطره تخلیه کنید و سپس باقی ادرار را در ظرف نمونه تخلیه کنید.
 • پیش از انجام تخلیه مثانه محل خروج ادرار را با صابون و آب استریل کرده و با دستمال خشک کنید.
 • قبل از نمونه گیری مصرف آنتی بیوتیک باید قطع شود.
 • دقت کنید اگر در منزل نمونه گیری را انجام می‌دهید آن را تا انتقال به مراکز تشخیصی یا مامور اعزامی در منزل داخل یخچال نگهداری کنید.

 

میزان ادرار برای آزمایش

 • میزان ادرار جهت انجام آزمایش متفاوت خواهد بود. درصورتیکه کشت نمونه در آزمایشگاه و یا منزل به دلیل خاصی انجام بگیرد پس از دفع پیشاب نمونه گیری ادرار انجام می گیرد.
 • اگر آزمایش 12 ساعته باشد، ظرف نمونه گیری آزمایشگاه ملاک است و باید تمام ادرار در طول 12 ساعت را داخل ظرف تخلیه کنید.
 • اگر آزمایش 24 ساعته باشد، ظرف نمونه‌گیری از آزمایشگاه و یا مرکز خدمات تشخیصی دریافت می‌کنید و باید تمام ادرار 24 ساعت را داخل آن جمع آوری کنید.

 

دستورالعمل جمع‌آوری ادرار 12 ساعته

 • ابتدا ادرار خود را تخلیه کنید، از این زمان را ثبت کنید و از این لحظه به بعد تا 12 ساعت ادرار خود را داخل ظرف آزمایشگاهی تخلیه کنید.
 • البته بستگی به این دارد که نمونه گیری شما روزانه باشد یا شبانه. اگر شبانه باشد از 6 عصر و اگر روزانه باشد از 6 صبح شروع می‌شود تا 12 ساعت بعد.
 • دقت کنید که شما در مدت 12 ساعت باید تمام ادرار را جمع آوری کنید و اندکی از آن نباید از دست برود چراکه ممکن است در نتیجه آنالیز تاثیر بگذارد.
 • ادرار 12 ساعته را راس 12 ساعت به آزمایشگاه انتقال دهید و یا تحویل مامور انجام تست در منزل دهید در غیراینصورت تست باید مجددا انجام بگیرد.

 

دستورالعمل جمع‌آوری ادرار ۲۴ ساعته

از این روش نمونه گیری جهت تشخیص بیماری‌های بخصوص به تشخیص و تجویز پزشک استفاده می‌شود. با استفاده از نمونه ادرار ۲۴ ساعته می‌توان عملکرد کلیه‌ها، عارضه‌های استخوانی و داخلی و فشارخون را تشخیص داد و ارزیابی کرد:

 • در این روش بیمار باید نمونه‌های ادرار را در طول 24 ساعت در یک ظرف واحد استریل جمع‌آوری کرده و به مرکز تشخیصی تحویل دهد.
 • دقت کنید پیش از شروع جمع آوری ادرار مثانه را تخلیه کنید. بعد از آن ادرارهای در طول 24ساعت را در داخل ظرف نمونه گیری جمع آوری کنید.

 

دستور‌العمل نمونه‌گیری قندخون 2 ساعت بعد از صبحانه

 • پس از نمونه گیری نخست که ناشتا انجام می‌گیرد، صبحانه بخورید.
 • بهتر است از صبحانه هر روز خود مصرف کنید، صبحانه از ۷۵ گرم قند نیز تشکیل شده باشد.
 • اگر صبح انسولین دریافت می‌کنید از قبل با پزشک هماهنگ کنید.
 • پس از صرف صبحانه ساعت را یادداشت کنید و بعد از ۲ ساعت نمونه‌گیری دوم را انجام دهید.
 • در فاصله دو ساعت اصلا سیگار نکشید.

 

دستورالعمل نمونه‌گیری برای آزمایش تحمل گلوکز GTT

این روش نمونه گیری معمولا برای افراد مبتلا به دیابت و یا بانوانی که باردار هستند انجام می‌گیرد. درصورتی که تست تحمل گلوکز برای شما توصیه شده باشد. شما یکبار بصورت ناشتا آزمایش می‌دهید، صبحانه یا نوشیدنی قندی ( درصورت باردار بودن) میل می‌کنید. پس از ۲ ساعت مجددا نمونه‌گیری دیگری انجام می‌دهید.

 

دستورالعمل نمونه‌گیری برای آزمایش GCT

GCT همان آزمایش و تست دیابت بارداری است، که معمولا بسیاری از بانوان باردار را به خود درگیر می‌کند. این اختلال در صورت کنترل شدن برای جنین و مادر خطری نخواهد داشت:

 • 2 ساعت پیش از انجام آزمایش چیزی نخورید.
 • پس از تست اول نوشیدنی حاوی 100 گرم گلوکز را میل کنید.
 • زمان را یادداشت کنید و پس از 2 ساعت تست بعدی را انجام دهید.

می‌توانید این تست را در منزل نیز انجام دهید کافیست برای دریافت خدمات تست GCT در منزل با هوم کا تماس بگیرید و خدمات را در منزل دریافت نمایید.

 

کشت و آنالیز ادرار

همانطورکه میدانید تصفیه خون و تولید ادرار در بدن برعهده کلیه‌هاست. در بدن هر فرد بالغ میزان حجم ادرار مابین ۶۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی لیتر است. کشت آنالیز ادرار جهت آنالیز وضعیت جسمانی، عارضه‌های کلیوی، عفونت‌های مثانه و مجاری ادراری، بیماری‌های متابولیک و ... انجام می‌گیرد.

در این آزمایش نمونه در ظرف استریل جمع‌آوری می‌شود و مورد بررسی قرار می‌گیرد. خون، پروتئین، بو، وزن، رنگ و Ph از جمله مواردیست که در این تست مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. بصورت کلی بیش از صد نوع آزمایش تشخیصی می‌توان بر روی ادرار انجام داد.

تست ادرار

 

آزمایش ادرار کودکان در منزل

آزمایش ادرار کودکان یکی از دشواری‌هایی است معمولا مادران با آن مواجه می‌شوند، انجام تست برای کودکان به مراتب از بزرگسالان سخت‌تر خواهد بود، بویژه اگر کودک در محیط درمانی و آزمایشگاهی دچار ترس شود بهتر است که تست را در منزل انجام دهید. از هوم کا درخخواست تست آنالیز ادرار کودکان در منزل کنید و در کوتاهترین زمان ممکن خدمات مورد نظر را دریافت نمایید. جواب آزمایش را نیز می‌توانید بصورت آنلاین دریافت نمایید.

 

آزمایش ادرار سالمند در منزل

انتقال سالمندان به مراکز تشخیصی و درمانی یکی از دغدغه‌های مراقبان آن‌ها و افراد خانواده است. چه بسا در بسیاری از موارد سالمند توانایی حرکتی ندارد و نمی‌تواند به تنهایی از پس انجام آزمایش بربیاید، بنابراین در این مواقع می‌توان تست آنالیز ادرار را در منزل انجام داد.

برای انجام تست آنالیز ادرار سالمند در منزل می‌توانید با هوم کا تماس بگیرید و خدمات آزمایشگاهی را در منزل دریافت کنید.

 

چه بیماری‌هایی با استفاده از آزمایش کامل ادرار قابل بررسی است؟

تست آنالیز ادرار یکی از روش‌های تشخیصی بسیار پرکاربرد در علوم پزشکی است. از کشت ادرار می‌توان در تشخیص و درمان بسیاری از بیماری‌ها همچون سنگ کلیه، عفونت مجاری ادراری، عفونت کلیوی، کم خونی، دیابت، تشخیص بیماری‌های قلبی عروقی، تشخیص بیماری‌های خودایمنی همچون لوپوس و روماتیسم استفاده کرد.

 

رنگ ادرار در آزمایش کامل ادرار

 • رنگ ادرار در آزمایش کامل بستگی به موارد متعددی دارد.
 • درصورتی که ادرار زرد و بد بو باشد ممکن است نشان از مشکلات عفونی باشد.
 • درصورتی که ادرار قهوه‌ای یا قرمز باشد ممکن است ادرار حاوی خون باشد.
 • رژیم غذایی، داروهای مصرفی و مایعاتی که مصرف می‌کنید نیز ممکن است در تغییر رنگ ادرار موثر باشد.
 • گاهی ادرار در اثر مصرف ویتامین B زرد می‌شود.
 • دیگر مواد و سبزیجات خوراکی همچون ریواس و چغندر نیز ممکن است سبب قرمزی ادرار شوند.

 

Appearanca در آزمایش ادرار

 • این بخش از آزمایش ادرار مرتبط با شفافیت ادرار است. معمولا ادرار شفاف است اما ممکن است ناشی از رسوب اورات و فسفات به رنگ کدر درآید.
 • گلبول‌های قرمز و سفید، باکتریها و اپی تلیالها نیز می‌توانند در مقادیر غیرمعمول سبب کدر شدن ادرار شوند.
 • دیگر علت کدر شدن ادرار موکوس است.
 • البته باید اسپرم، قارچ، چرک و مصرف غذاهای چرب را نیز در میان دلایل کدر شدن رنگ ادرار گنجاند.

 

PH در آزمایش ادرار

PH در واقع سطح اسیدیته ادرار را مشخص می کند. درصورتی که PH غیرطبیعی در کشت ادرار مشخص شود ممکن است بیمار از اختلال مجاری ادراری و بیماری کلیوی رنج ببرد. بصورت کلی Ph ادرار در افراد مابین 4.5 تا 8 متغیر است.

معمولا از سطح PH ادرار می‌توان در تشخیص و کنترل بیماری‌های عفونی کلیوی و مجاری ادراری استفاده کرد. جهت ورود به صفحه ثبت درخواست تست آنالیز ادرار در منزل بر روی نوار زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

پروتئین در آزمایش ادرار

سطح پروتئین در آزمایش ادرار معمولا پایین است و این طبیعی تلقی می‌شود اما اگر بیش از حد معمولا باشد هشداری درمورد اختلالات کلیوی است. بصورت کلی سطح پروتئین تمام افراد کم است. اما اگر سطح پروتئین در ادرار غیرطبیعی باشد دلایل زیر درمورد آن محتمل است:

 • اضطراب روانی و جسمی.
 • تب
 • فعالیت بدنی و ورزش بیش از حد.
 • سرما و گرمای غیرنرمال.

سطح بالای پروتئین می‌تواند نشانه ای از برخی بیماری‌ها باشد:

روماتیسم، فشارخون بالا، دیابت، بیماری قلبی و لوپوس از جمله بیماری‌های مرتبط با سطح پروتئین در ادرار هستند.

 

آزمایش میکروسکوپی ادرار 

در این روش قطراتی از ادرار زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌گیرد و از آن برای تشخیص و ارزیابی موارد زیر استفاده می‌شود:

 • بررسی به لحاظ وجود و عدم وجود کریستال‌های ناشی از سنگ کلیه.
 • بررسی ادرار به لحاظ وجود سلول‌های اپیتلیال که می‌تواند نشانه‌ای از تومور باشد.
 • تشخیص ناهنجاری گلبول‌های سفید و قرمز.
 • تشخیص بیماری کلیوی، عفونت کلیوی و سرطان.
 • تشخیص سطح بالا و پایین مخمر.

 

بهترین زمان گرفتن آزمایش ادرار

بهترین زمان گرفتن نمونه بستگی به توصیه و تجویز پزشک متخصص دارد. چراکه نمونه‌گیری ادرار می‌تواند به چند روش 12 ساعته، 24 ساعته و یا تحمل گلوکز که چند مرحله‌ای است انجام بگیرد. در صورتی که 12 ساعته باشد شما باید از 12 عصر تا 6 صبح فردا نمونه گیری را انجام دهید. درصورتی که 24 ساعته است از 6 صبح تا 6 صبح فردا نمونه گیری را انجام دهید.

 

کاربرد آزمایش ادرار

 • تشخیص پزشکی: درصورتیکه بیمار از علائمی همچون تکرر ادرار، سوزش ادرار، دل درد، کمر درد و ادرار خونی شکایت داشته باشد، پزشک برای تشخیص قطعی آزمایش ادرار را توصیه می‌کند.
 • بررسی کلی: در برخی از موارد پزشک برای بررسی سلامت کلی فرد انجام آزمایش ادرار را لازم می‌داند. بانوان باردار، افرادی که جراحی داشتند، در بیمارستان بستری هستند و یا از بیماری کبدی و کلیوی یا دیابت رنج میبرند در این گروه می گنجند.
 • نظارت پزشکی: افراد مبتلا به دیابت، بیماری‌های کلیوی، سنگ کلیه و بیماری کبدی هرچند وقت یکبار زمان معاینات پزشکی احتیاج به آزمایش ادرار جدید دارند.

اگر برای انجام آزمایش ادرار و یا مدفوع محدودیت خروج از منزل دارید و یا اینکه بیمار شما توانایی حرکت ندارد می توانید خدمات انجام تست مدفوع و ادرار را در منزل دریافت کنید. کافیست با هوم کا تماس بگیرید و خدمات مورد نظر را در هر منطقه از تهران دریافت نمایید.

 

نمونه‌گیری مدفوع 

نمونه گیری مدفوع در منزل در صورتی خواهد بود که فرد امکان خروج از منزل نداشته باشد و یا آزمایش مدفوع چند مرحله‌ای داشته باشد. در اینصورت پس از ساعت مشخص شده توسط پزشک فرد نمونه گیری را در منزل انجام داده آن را به ظرف مخصوص انتقال می‌دهد و به مامور انجام آزمایش تحویل می‌دهد و یا اینکه باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به آزمایش ببرد.

 

نکات مهم در آزمایش مدفوع

 • پیش از انجام آزمایش مدفوع از شیاف استفاده نکنید.
 • درمان‌های روغنی همچون بیسموت، کرچک، منیزیوم و روغن‌های معدنی را 5 روز پیش از آزمایش قطع کنید.
 • نمونه را در ظرف پلاستیکی آزمایشگاه قرار دهید.
 • اگر بیماری توانایی انجام تست را ندارد ابتدا نمونه را در ظرف خشک بگذارید و سپس با استفاده از ابزار داخل ظرف نمونه گیری آن را به ظرف اصلی منتقل نمایید.
 • دقت کنید نمونه مدفوع با ادرار تماس نداشته باشد.
 • اگر نمونه خونی بود بلافاصله به آزمایشگاه انتقال دهید.
 • اگر نمونه حاوی انگل بود به مامور یا تکنسین آزمایشگاه اطلاع دهید.
 • نیاز نیست زمان آزمایش ناشتا باشید.

 

آزمایش مدفوع سه نوبته برای چیست؟

این آزمایش معمولا در شرایطی پزشک مشکوک به ابتلای بیمار به انگل باشد تجویز و توصیه می‌شود. با این تست سه مرحله‌ای پزشک متخصص می‌تواند وجود قارچ یا انگل را در بدن بیمار تشخیص بدهد. البته در موارد دیگری نیز از این روش استفاده می‌شود:

 • تشخیص بیماری‌های گوارشی.
 • وجود و عدم وجود آنالیزهای بیوشیمی.
 • تشخیص قارچ مهمان.
 • تشخیص ابتلای بیمار به انگل.

 

تفسیر آزمایش مدفوع

جهت تفسیر صحیح بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید، البته می‌توانید جواب تفسیر آزمایش مدفوع را بصورت آنلاین از طریق متخصصین هوم کا نیز دریافت نمایید. همچنین می‌توانید در منزل بمانید و از خدمات پزشک در منزل مجموعه هوم‌کا بهره‌مند شوید. همچنین در صورتی که پزشک مورد نظر برای شما داروی تزریقاتی یا سرم تجویز کرد نیز می‌توانید از خدمات تزریقات در منزل هوم‌کا استفاده کنید. بصورت کلی در تفسیر به موارد زیر اشاره می‌شود:

 • مقادیر غذای هضم نشده: مشکل جذب دستگاه گوارش.
 • سطح پایین Ph: اختلال در جذب غذا و کربوهیدرات.
 • سطح بالای Ph: علامتی از بروز سرطان، التهاب کولیت، عفونت و پانکراتیت.
 • RBC: خونریزی دستگاه گوارش و سرطان.
 • WBC: عفونت و التهاب دستگاه گوارش، کولیت اولسراتیو.
 • مدفوع اسهالی: عفونت‌های ویروسی.
 • چربی مدفوع: اختلالات پانکراس و کبد.

 

نکات لازم برای انجام آزمایش ادرار

اگر تجزیه و تحلیل ادرار تنها آزمایشی است که انجام می‌دهید، باید قبل از آزمایش به اندازه مناسب غذا بخورید و مایعات مصرف کنید. چغندر و رنگ‌های غذایی می‌توانند باعث تغییر رنگ ادرار شوند، بنابراین قبل از آزمایش ادرار این مواد غذایی را مصرف نکنید. حتماً در مورد تمام داروهای مصرفی از جمله داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و مکمل ها به پزشک‌تان اطلاع دهید. اگر پریود هستید، قبل از آزمایش به پزشک اطلاع دهید.
تست ادرار بهتر است که صبح‌ها انجام شود. برای اینکه نتیجه بهتری بدست آید، بهتر است یک ساعت قبل از انجام آزمایش، آب بنوشید. همچنین، انجام ورزشها و فعالیتهای سنگین می‌تواند نتایج آزمایش را تغییر دهد. برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص تست آنالیز ادرار بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

 

هزینه آزمایش ادرار در منزل

تعرفه خدمات تست آنالیز ادرار در منزل و مراکز تشخیصی با توجه به نوع آزمایش، روند تشخیصی آن، تفسیر آزمایش و تعداد تست‌های مکمل آن متغیر خواهد بود. تمام تعرفه‌های خدمات تشخیصی هوم کا با توجه به تعرفه‌های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت بروزرسانی می‌شود. جهت اطلاع از تعرفه‌های روز انجام تست‌های آزمایشگاهی می‌توانید از طریق تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ با کارشناسان هوم کا در ارتباط باشید.

 

مناطق تحت پوشش خدمت آزمایش ادرار در منزل

اگر در تهران زندگی می‌کنید و برای انجام تست آنالیز ادرار توسط پزشک متخصص به آزمایش تشخیصی ارجاع داده شده‌اید اما امکان خروج از منزل ندارید کافیست با هوم کا تماس بگیرید. حتی جواب آزمایش و تفسیر آن را نیز می‌توانید بصورت آنلاین از ما دریافت کنید. تمام مناطق تهران تحت پوشش خدمات هوم کا قرار دارند.

 

آزمایش ادرار در منزل با هوم‌کا

آزمایش‌های ادرار معمولاً برای تشخیص عفونت دستگاه ادراری، تعیین وجود قند در بیماران دیابتی، وجود سنگ کلیه، فشار خون بالا و بعضی از بیماری‌های کلیوی و کبدی انجام می‌شود. تست آنالیز ادرار برای تشخیص بسیاری از بیماری‌ها استفاده میشود. پس بهتر است قبل از انجام آزمایش در انتخاب آزمایشگاه دقت لازم و کافی را داشته باشید. مجموعه‌ی هوم کا، با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته و پرسنل مجرب آماده ارائه خدمات مربوط به انجام انواع آزمایشات و چکاپ در منزل در می‌باشد. جهت اطلاع از هزینه‌ها و شرایط انجام آزمایشات مختلف کافیست به وبسایت هوم‌کا مراجعه و درخواست‌تان را ثبت کنید. با انتخاب هوم کا، دیگر نگران انجام آزمایشات و خدمات درمانی و مراقبتی خود نباشید. 

دسترسی سریع

سوالات متداول

قبل از آزمایش ادرار چه کاری نباید انجام داد؟
به مدت ۲۴ ساعت قبل از جمع‌آوری نمونه، باید از ورزش شدید ومصرف داروهای استامینوفن، آنتی هیستامین‌ها، آسپرین، ویتامین B و الکل و کافئین خودداری کرد.
چه چیزی در آزمایش ادرار قابل تشخیص است؟
آنالیز ادرار مجموعه آزمایش‌های غربالگری است که می‌تواند برخی بیماری‌های شایع را تشخیص دهد. این آزمایش ممکن است برای غربالگری و یا کمک به تشخیص شرایطی مانند عفونت‌های دستگاه ادراری، اختلالات کلیوی، مشکلات کبدی، دیابت یا سایر بیماری‌های متابولیکی استفاده شود.
آیا می‌توان قبل از آزمایش ادرار آب نوشید؟
قبل از آزمایش، حتماً مقدار کافی آب بنوشید تا بتوانید نمونه ادرار کافی بدهید. با این حال، نوشیدن مقدار زیاد آب ممکن است نتایج نادرستی ایجاد کند. یک یا دو لیوان مایعات اضافی، که اگر رژیم شما اجازه می‌دهد آب یا شیر داشته باشد ، تمام آن چیزی است که در روز آزمایش نیاز دارید.
چه عفونت‌هایی در ادرار یافت می‌شود؟
شایع‌ترین عفونت‌هایی که با تجزیه و تحلیل ادرار تشخیص داده می‌شوند، عفونت ادراری هستند که یکی از رایج‌ترین عفونت‌های باکتریایی است که نیاز به مداخله پزشکی دارد. چندین عفونت دیگر مانند پنومونی حاصل از اجتماع و ویرمی نیز می‌تواند با کمک آزمایش ادرار تشخیص داده شود.
کدام میوه‌ها برای عفونت ادرار مفید هستند؟
زغال اخته، تمشک و سایر توت‌ها سلامت مجاری ادراری را تقویت می‌کنند. یکی از راه‌های مصرف مقدار زیادی توت در رژیم غذایی، تهیه اسموتی است.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.