رژیم شیر و خرما و تاثیر آن بر سلامتی بدن

تغذیه سالم

 

رژیم شیر و خرما یکی از رژیم‌های آسان برای کاهش وزن است که تنها از دو ماده غذایی یعنی شیر و خرما تشکیل شده است. برنامه‌های لاغری بسیاری برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب‌اندام بهتر در دسترس است اما بسیاری از آن‌ها نیازمند صرف وقت و هزینه زیاد برای تهیه کردن مواد غذایی موردنیاز است و این موضوع شاید برای افرادی که وقت کافی ندارند و یا ازنظر اقتصادی در مضیقه هستند آزاردهنده باشد. ازاین‌رو در این مقاله بر آن شدیم تا یک رژیم لاغری ساده‌تر اما مؤثر در کاهش وزن را از نقطه نظر علمی بررسی کنیم و مزایا و معایب آن را به‌طور مفصل برای همراهان عزیز شرح دهیم.

رژیم شیر و خرما چه نوع رژیمی است؟

در رژیم شیر و خرما همان‌طور که از اسم این برنامه لاغری نمایان است در سه وعده غذایی روزانه فقط شیر و خرما صرف می‌شود. شاید سوالی که ذهنتان را مشغول کرده باشد این است که چطور امکان دارد که دو ماده غذایی ساده در عین اینکه باعث لاغری می‌شوند از توانایی تأمین انرژی روزانه نیز برخوردار باشند؟

رژیم شیر و خرما چه نوع رژیمی است؟

شایان ذکر است که رژیم لاغری شیر و خرما محدود به یک هفته است و طولانی‌تر از آن توصیه نمی‌شود چراکه باعث فقر غذایی و کمبود ویتامین در بدن می‌شود. روال درست کار به این صورت است که یک هفته این رژیم لاغری را اجرا کنید و در هفته بعدی از رژیم دیگری پیروی کنید تا ریزمغذی و ویتامین‌های موردنیاز بدن تأمین گردد. از آنجا که شیر و خرما هر دو کم‌کالری بوده و ارزش غذایی بالایی دارند گزینه‌های مناسبی برای کاهش وزن محسوب می‌شوند.

ریزمغذی‌ها و ویتامین‌های موجود در این دو ماده غذایی این امکان را میسر می‌کنند که طی یک هفته بدون دچار شدن به عوارض جانبی، وزن را تا حدود ۴ کیلوگرم کاهش داد. وجود مواد معدنی و ویتامین‌هایی نظیر ویتامین A، ویتامین B6، ویتامین C، کلسیم، روی، فسفر و منیزیم تقریباً بسیاری از نیازهای بدن را به مدت یک هفته پوشش می‌دهند. با استفاده از این رژیم لاغری می‌توان در طی یک هفته ۳ تا ۴ کیلوگرم وزن کم کرد. این رژیم لاغری فاقد کلسترول است و مقدار چربی آن نیز در حد متعادل است.

چه ویتامین‌ها و مواد معدنی در خرما وجود دارد؟

نتایج یکی از مطالعات بالینی در سال ۲۰۲۰ بیانگر این است که مصرف ۳ عدد خرما در طول روز تاثیری بر افزایش شاخص توده بدنی (BMI) ندارد. بنابراین مصرف تعداد محدودی خرما در طول روز باعث بالا رفتن وزن نمی‌شود. هر ۱۰۰ گرم خرما یعنی معادل ۴ عدد خرما، دارای خصوصیات زیر است:

 • ۲۷۷ کالری انرژی
 • ۰٫۱۵ گرم چربی
 • ۱٫۸۱ گرم کربوهیدرات
 • ۶٫۷ گرم فیبر
 • ۱۴۹ واحد ویتامین A
 • ۰٫۲۴ میلی‌گرم ویتامین B6
 • ۰٫۳ مس
 • ۶۹۶ میلی‌گرم پتاسیم
 • ۵۴ میلی‌گرم منیزیم
 • ۰٫۲ میلی‌گرم منگنز

هر ۱۰۰ گرم خرما ۱۴ درصد کالری موردنیاز روزانه را تأمین می‌کند. همچنین هر ۱۰۰ گرم خرما تأمین‌کننده ۲۷ درصد کربوهیدرات، ۲۴ درصد فیبر، ۱۵ درصد پتاسیم و ۴ درصد پروتئین روزانه است. بر اساس یکی از مطالعات در سال ۲۰۱۳ در ترکیب خرما موارد زیر نیز وجود دارد:

 • آنزیم‌ها: پروتئین‌هایی هستند که واکنش‌های شیمیایی بدن را تسریع می‌کنند
 • فنولیک اسید: این ترکیبات یک نوع آنتی‌اکسیدان طبیعی به شمار می‌آیند که عوامل مخرب شیمیایی در بدن را خنثی می‌کنند
 • کاروتنوئیدها: رنگ‌دانه‌های قرمز و زرد رنگ که در بعضی از فرایندهای زیستی نقش دارند

چه ویتامین‌ها و مواد معدنی در خرما وجود دارد؟

چه ویتامین‌ها و مواد معدنی در شیر وجود دارد؟

شیر یکی از منابع پروتئین باکیفیت به شمار می‌آید چراکه قادر است هر ۹ اسیدآمینه ضروری بدن را تأمین کند. برای برخوردار بودن از استخوان‌های سالم، بدن شما به کلسیم، پتاسیم، پروتئین و ویتامین K2 نیاز دارد؛ همه این ریزمغذی‌ها در شیر موجود است. شیر سرشار از پروتئین‌های باکیفیت است و از احساس سیری زودرس جلوگیری می‌کند. بنابراین شیر با کم کردن اشتها به روند لاغری سرعت می‌بخشد.

این ماده با ارزش به دلیل غنی بودن از کلسیم نقش موثری در کاهش وزن دارد. کلسیم یکی از فاکتورهای تسریع‌کننده در سوزاندن ذخایر چربی است. شیر به دلیل برخوردار بودن از پپتید YY، سطح هورمون‌های گرسنگی بدن را کاهش می‌دهد. ازاین‌رو با مصرف شیر، زمان بیشتری را می‌توان بدون گرسنگی سپری کرد.

لازم به یادآوری این نکته است که هیچ‌گاه بدون مشورت پزشک اقدام به پیروی از رژیم غذایی خاص نکنید.

مزایای رژیم شیر و خرما چیست؟

رژیم شیر و خرما همانند سایر رژیم‌های غذایی دارای مزایا و معایب است و لازم است که قبل از اجرای این رژیم غذایی و یا هر برنامه لاغری دیگری با متخصص تغذیه مشورت نموده تا رژیم لاغری مناسب و منطبق با شرایط جسمانی خود انتخاب کنید. در ادامه مطلب با جزئیات بیشتر مزایا و معایب رژیم شیر و خرما تشریح شده است. ابتدا به مزایای رژیم شیر و خرما اشاره می‌کنیم.

مهار کردن آنزیم لیپاز و کاهش اشتها

نتایج یکی از مطالعات تحقیقاتی نشان می‌دهد که مهار کردن آنزیم لیپاز پانکراس باعث کاهش اشتها می‌شود. در این مطالعه مشخص شد که یکی از ترکیبات موجود در خرما قادر است فعالیت این آنزیم را کاهش دهد ازاین‌رو رژیم شیر و خرما می‌تواند در کاهش اشتها نقش موثری داشته باشد.

شیر و خرما، یک تریکب پرانرژی

کالری موجود در خرما، از میوه‌های تازه بالاتر است و درصد زیادی از این کالری از کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌های خرما تأمین می‌شود. بنابراین در طی هفته‌ای که از رژیم لاغری شیر و خرما پیروی می‌کنید انرژی خود را از کالری‌های خرما جذب خواهید کرد. هر ۱۰۰ گرم خرما ۲۷۷ کالری انرژی برای بدن تأمین می‌کند.

رژیم شیر و خرما سرشار از فیبر

رژیم شیر و خرما به دلیل غنی بودن از فیبر سبب تسهیل حرکات روده‌ای و پیشگیری از یبوست می‌شود. فیبر موجود در این رژیم غذایی از خرما تأمین می‌شود. مطالعات علمی نشان داده‌اند که هم مصرف شیر و هم مصرف خرما ارتباط مستقیمی با بهبود عملکرد مغز دارد. بنابراین دنبال کردن رژیم شیر و خرما به شما کمک می‌کند که خستگی ذهنی ناشی از دریافت پایین کالری را در رژیم لاغری کمتر احساس کنید. مواد معدنی موجود در شیر و خرما همچون فسفر، پتاسیم، کلسیم و منیزیم برای سلامتی استخوان‌ها مفید است.

مزایای رژیم شیر و خرما چیست؟

کمک به کاهش کلسترول

رژیم شیر و خرما در کاهش کلسترول خون مؤثر است و این موضوع به‌صورت علمی اثبات‌شده است. در یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ که به بررسی تأثیر خرما بر سطح کلسترول خون پرداخته است نشان داد افرادی که به‌صورت روزانه خرما مصرف می‌کنند سطح LDL کمتری نسبت به سایرین دارند. کلسترول بد یا LDL یکی از فاکتورهای مستعد کننده در ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی است. بنابراین مصرف روزانه خرما در بهبود سلامت قلب و عروق مؤثر است.

کاهش التهاب در بدن

یکی دیگر از مزایای رژیم شیر و خرما کاهش التهاب در بدن است. التهاب از عواملی است که با اختلال در سوخت‌وساز بدن روند چاقی را شتاب می‌دهد. نتایج یک مطالعه دانشگاهی در سال ۲۰۱۹ بیانگر این است که مصرف خرما شدت علائم را در بیماری‌های مزمن کاهش می‌دهد. این تأثیر شفادهنده از طریق کاهش التهاب و بهبود هماهنگی سیستم ایمنی رخ می‌دهد.

معایب رژیم شیر و خرما چیست؟

 • یکی از معایب رژیم لاغری شیر و خرما این است که نمی‌توان بیش از یک هفته آن را ادامه داد چراکه منجر به کمبود ویتامین‌ها و ریزمغذی‌های ضروری بدن می‌شود
 • برخی افراد با شیر سازگار نیستند و با مصرف آن دچار اختلالات گوارشی می‌شوند. بنابراین رژیم شیر و خرما برای افرادی که به شیر آلرژی دارند مناسب نیست
 • مصرف زیاد خرما باعث بالا رفتن سطح قند خون می‌شود و این موضوع برای افراد مبتلا به دیابت و یا پیش دیابت مناسب نیست. بنابراین قبل از اجرای این رژیم غذایی و یا هر رژیم غذایی دیگری بایستی ابتدا با پزشک تغذیه مشورت کنید تا در معرض پیامدهای مخرب ناشی از اختلالات تغذیه‌ای قرار نگیرید
 • میزان پروتئین مصرفی روزانه در رژیم شیر و خرما حدود ۲۱ گرم است که برای حفظ سلامت عضلات و عملکرد ارگان‌های داخلی بدن مقدار بسیار کمی به‌حساب می‌آید. مقدار کم پروتئین سبب تحلیل رفتن بافت عضلانی و آسیب به استخوان‌ها می‌شود

به گفته وب‌سایت medicalnewstoday افراد می‌توانند با راه‌های مختلفی خرما را در رژیم خود جای دهند:

 • صبحانه: اضافه کردن خرما به گرانولا و یا ترکیب آن با غلات
 • سالاد: اضافه کردن خرما به سالاد و میوه‌های تازه
 • میان‌وعده: مصرف خرما به‌عنوان میان‌وعده
 • شام و نهار: ترکیب خرما در سوپ‌ها و خورشت‌ها
 • اسموتی: ترکیب خرما با ماست، موز و سایر میوه‌ها
 • جایگزین شکر: خرما را پودر کنید و از آن به عنوان جایگزین شکر در دسرها استفاده کنید

برنامه لاغری هفتگی مبتنی بر شیر و خرما

روش اول

برای تمامی روزهای هفته یک برنامه مشترک وجود دارد که به ترتیب زیر است:

 • صبحانه: ۷ عدد خرما + یک لیوان شیر کم‌چرب
 • ناهار: ۷ عدد خرما + یک لیوان شیر کم‌چرب
 • شام: ۷ عدد خرما + یک لیوان شیر کم‌چرب

برنامه لاغری هفتگی مبتنی بر شیر و خرما

روش دوم

در این روش تعداد وعده‌های روزانه به سه وعده اصلی و دو میان وعده افزایش می‌یابد. بنابراین احساس سیری بیشتری در طول روز برقرار است و نیاز به مصرف غذای بیشتر را برطرف می‌سازد. روش دوم به‌صورت زیر است:

 • صبحانه: ۵ عدد خرما + یک لیوان شیر (این وعده بایستی از ساعت ۷ تا ۹ صبح صرف شود)
 • میان وعده: ۳ عدد خرما + یک لیوان شیر (ساعت ۱۲ ظهر)
 • ناهار: ۵ عدد خرما + یک لیوان شیر (۳ بعدازظهر)
 • میان وعده: ۳ عدد خرما + یک لیوان شیر (ساعت ۶ عصر)
 • شام: ۵ عدد خرما + یک لیوان شیر (ساعت ۹ شب)

مصرف چای، قهوه و دم‌نوش‌ها در این رژیم مجاز است البته از شیرین کردن آن‌ها با شکر خودداری شود. در این رژیم غذایی باید روزانه حداقل ۸ لیوان آب مصرف شود.

نکاتی برای کاهش سریع‌تر وزن

انستیتو قلب آمریکا نکاتی را برای کاهش وزن بیان کرده است که پیاده کردن آن‌ها در زندگی روزمره تأثیر قابل‌توجهی در رسیدن به تناسب‌اندام دارد. مهم‌ترین این نکات به شرح زیر است:

 • کاهش میزان کالری روزانه: هر فردی که دچار اضافه‌وزن و چاقی باشد می‌تواند با کاهش ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری انرژی روزانه وارد مسیر لاغری شود. با این روند هر هفته به مقدار یک کیلوگرم از وزن وی کاهش می‌یابد
 • مصرف غذای سالم: یک برنامه غذایی سالم باید شامل میوه، سبزیجات، غلات سبوس‌دار، گوشت کم‌چرب، ماهی و سایر غذاهای مفید باشد
 • ورزش روزانه: بر اساس توصیه انجمن‌های سلامت، ۱۵۰ دقیقه ورزش در طول هفته تأثیر مقابل توجهی در کاهش وزن و رسیدن به تناسب‌اندام دارد

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
medicalnewstodaynaturalmoreish
homeca-doctors

مطالب بالا با تایید دکتر سیدحسن مرتضوی منتشر شده است.

تخصص پزشک: پزشک عمومی

فارغ‌التحصیل دانشگاه: دانشگاه علوم پزشکی اراک

شماره نظام پزشکی: 155058

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۴ دیدگاه

  1. اجرای این رژیم بدون توصیه پزشک و انجام معاینات سلامت که بر مصرف مواد غذایی موثر هست، توصیه نمیشه.

   1. در اصل این رژیم برای سه هفته معرفی شده اما باید حتما با توصیه و تحت نظر متخصص تغذیه اجرا بشه.

   دکمه بازگشت به بالا