رژیم تخم‌مرغ و لاغری + معایب و مزایای رژیم تخم‌مرغ

تغذیه سالم

 

رژیم تخم‌مرغ یکی از رژیم‌های محبوب برای کاهش وزن است. همان‌طور که از نام آن قابل‌تصور است رژیم تخم‌مرغ شامل چندین وعده تخم‌مرغ آب پز در طول روز همراه با مواد غذایی پروتئینی، سبزیجات و میوه‌های کم کربوهیدرات است. در حالی‌که برخی‌ها سبک و سیاق این رژیم غذایی را می‌پسندند و آن را توصیه می‌کنند اما بعضی‌ها این رژیم را به دلیل محدود و طاقت‌فرسا بودن و عدم تأثیرگذاری موردانتقاد قرار داده‌اند. در این مقاله سعی داریم با نگاهی موشکافانه رژیم لاغری تخم‌مرغ را از زوایای مختلفی برای همراهان عزیز ارزیابی کنیم تا بهتر با معایب و مزایای آن آشنا شوید.

رژیم تخم‌مرغ چیست؟

این رژیم لاغری اولین بار در سال ۲۰۱۸ توسط آریل چندلر در کتابی با عنوان “رژیم لاغری تخم‌مرغ: راهی آسان به سوی لاغری” منتشر شد. اگرچه تاکنون چندین نسخه مختلف از این رژیم منتشرشده است اما همه آن‌ها تقریباً به یک سبک هستند و شامل خوردن تخم‌مرغ آب پز در بیشتر وعده‌ها و مصرف غذای پروتئینی دیگر مثل گوشت، مرغ و یا ماهی به همراه سبزیجات و چند عدد میوه کم کربوهیدرات در طول روز است.

رژیم تخم‌مرغ چیست؟

طبق ادعای طراح رژیم تخم‌مرغ، این رژیم لاغری قادر است در طی دو هفته ۱۱ کیلوگرم وزن بدن را کاهش دهد. همچنین در کتاب رژیم لاغری با تخم‌مرغ ذکر شده است که در این برنامه غذایی به مقدار کافی مواد مغذی و ویتامین‌ها برای عملکرد فرایندهای متابولیسمی، بینایی، تقویت استخوان‌ها و سلامت پوست و مو وجود دارد. در این برنامه لاغری، قوانین سخت‌گیرانه و محدودی در انتخاب مواد غذایی و مقدار آن‌ها برای هر وعده تعیین شده است.

روش رژیم لاغری تخم‌مرغ چگونه است؟

در این رژیم غذایی برای هر وعده، غذاهای مخصوصی در نظر گرفته شده و امکان صرف میان وعده وجود ندارد. در وعده صبحانه باید حداقل دو عدد تخم‌مرغ آب پز با سبزیجات غیر نشاسته‌ای نظیر گوجه و یا مارچوبه و یک عدد میوه کم کربوهیدرات مثل گریپ‌فروت سرو شود.

ناهار و شام نیز متشکل از تخم‌مرغ و یا یک ماده غذایی پروتئینی مثل مرغ و یا ماهی است. در این وعده‌ها نیز همچون صبحانه، سبزیجات غیر نشاسته‌ای مثل اسفناج پخته، گوجه‌فرنگی و کلم بروکلی همراه با غذا سرو می‌شوند.

اگرچه در رژیم تخم‌مرغ ورزش کردن جزئی از برنامه نیست اما انجام ورزش‌های سبک هوازی مثل دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی به‌منظور رسیدن به نتیجه دلخواه توصیه‌شده است.

هرگز بدون دستور و مشورت پزشک اقدام به شروع رژیم تخم‌مرغ و یا هر رژیم دیگری نکنید.

مصرف چه غذاهایی در رژیم لاغری تخم‌مرغ مجاز است؟

رژیم تخم‌مرغ عمدتاً از تخم‌مرغ، ماهی و مرغ، میوه‌های کم کربوهیدرات و سبزیجات غیر نشاسته‌ای تشکیل‌شده است. نوشیدن چای بدون قند و قهوه بی شکر نیز در این رژیم لاغری مجاز است. مهم‌ترین مواد غذایی که در این برنامه لاغری توصیه‌شده است به‌صورت زیر است:

 • تخم‌مرغ: مصرف تخم‌مرغ کامل (زرده و سفیده) به‌صورت آب‌پز
 • پروتئین‌های حیوانی: پروتئین‌های کم‌چرب حیوانی مثل مرغ، ماهی، راسته کم‌چرب گوسفندی، گوشت گوساله
 • سبزیجات غیر نشاسته‌ای: سبزیجاتی مانند اسفناج، کلم کیل، کلم بروکلی، فلفل دلمه‌ای، کدو و گوجه
 • میوه‌های با قند پایین: لیمو، پرتقال، هندوانه، توت و گریپ‌فروت
 • چربی‌ها و روغن‌ها: روغن نارگیل، کره و مایونز
 • نوشیدنی‌ها: آب، نوشابه‌های رژیمی، چای بدون قند و قهوه بی شکر
 • ادویه‌ها: سیر، ریحان، زردچوبه، فلفل، رزماری

در بعضی از نسخه‌های رژیم تخم‌مرغ، مصرف لبنیات کم‌چرب مثل شیر کم‌چرب و ماست کم‌چرب نیز مجاز است.

مصرف چه غذاهایی در رژیم لاغری تخم‌مرغ مجاز است؟

مصرف چه غذاهایی در رژیم لاغری تخم‌مرغ ممنوع است؟

در این رژیم لاغری بیشتر غذاهای کربوهیدراتی ازجمله سبزیجات نشاسته‌دار، غلات و بسیاری از میوه‌ها ممنوع هستند. نوشیدنی‌های شیرین شده نظیر نوشابه و آبمیوه صنعتی، غذاهای فرآوری شده، غذاهای منجمد و فست فودها نیز از غذاهای غیرمجاز در رژیم لاغری تخم‌مرغ هستند. لیست کامل غذاهای ممنوعه به شرح زیر است:

 • سبزیجات نشاسته‌دار: سیب زمینی، حبوبات و غلات
 • میوه‌های با کربوهیدرات زیاد: موز، آناناس، انبه و میوه‌های خشک‌شده
 • نان و غلات: انواع نان، ماکارانی و کینوا و سایر محصولات حاصل از غلات
 • غذاهای فرآوری شده: فست فودها، غذاهای منجمد، غذاهای کنسروی، کیک و کلوچه‌های صنعتی
 • نوشیدنی‌های شیرین: نوشابه، آبمیوه، چای با قند و قهوه شیرین شده

آیا رژیم تخم‌مرغ در کاهش وزن تأثیر دارد؟

این رژیم لاغری غذاهای کم‌کالری مثل تخم‌مرغ، سبزیجات و میوه‌های کم کربوهیدرات را در بر می‌گیرد. بنابراین با اجرای رژیم تخم‌مرغ، کالری دریافتی شما به‌احتمال‌زیاد کمتر از میزان موردنیاز روزانه خواهد بود و ازاین‌رو بدن مجبور می‌شود برای تأمین انرژی خود از چربی‌های ذخیره‌شده استفاده کند. چنین روندی برای رسیدن به وزن دلخواه در هر رژیم لاغری، منطقی و ضروری است.

رژیم لاغری تخم‌مرغ به دلیل اینکه حاوی کربوهیدرات بسیار محدودی است کاهش وزن را تسریع می‌کند. در واقع نتیجه مطالعات نشان می‌دهد که پیروی کردن از رژیم‌های کم کربوهیدرات موجب کاهش قابل‌توجه وزن می‌شود و در بهبود سلامتی قلب و عروق مثل درمان فشارخون نیز مؤثر است.

نتایج یک پژوهش که بر روی ۱۶۴ شرکت‌کننده با شاخص توده بدنی (BMI) ۲۵ و بالاتر (مبتلا به چاقی) انجام شد نشان داد که پیروی کردن از رژیم‌های کم کربوهیدرات به مدت ۲۰ هفته به میزان چشمگیری سرعت سوخت‌وساز بدن را بالا می‌برد و مقدار تولید هورمون‌های گرسنگی را در بدن کاهش می‌دهد.

البته یکی از معایب این نوع رژیم‌های لاغری این است که به‌محض متوقف کردن برنامه لاغری، احتمال برگشت مجدد سوخت‌وساز بدن به حالت قبل از رژیم و ابتلا به چاقی وجود دارد. بنابراین نمی‌توان رژیم‌های کم کربوهیدرات مثل رژیم تخم‌مرغ را به‌عنوان بهترین رژیم لاغری برای بلندمدت در نظر گرفت.

آیا پیروی از رژیم تخم‌مرغ بی‌خطر است؟ به گفته وب‌سایت everydayhealth:

اگر شما به اختلال خوردن مبتلا هستید و یا قبلا به آن مبتلا بودید این رژیم و رژیم‌های محدودکننده به شما توصیه نمی‌شود. افرادی که به بیماری خاص و یا مزمن مبتلا هستند و یا کسانی که داروی خاصی مصرف می‌کنند قبل از شروع رژیم باید با پزشک خود مشورت کنند.

معایب رژیم لاغری تخم‌مرغ نسبت به سایر رژیم‌های لاغری چیست؟

یکی از معایب بزرگ رژیم غذایی تخم‌مرغ، محدودیت بسیار زیاد آن و حذف کامل بعضی از گروه‌های غذایی است. این ضعف بزرگ نه‌تنها پیروی از این رژیم غذایی را در بلندمدت دشوار می‌سازد بلکه تأمین بعضی از ریزمغذی‌های ضروری بدن را نیز با مشکل مواجه می‌کند. چنین روندی در بلندمدت سبب فقر غذایی، سوءتغذیه و ایجاد اختلالات متابولیسمی می‌شود. برای مثال گروه غلات مثل گندم، جو و ذرت و همچنین سبزیجات نشاسته‌ای به‌طور کامل در این رژیم لاغری حذف شده‌اند و عواقب آن می‌تواند باعث کمبود برخی ویتامین‌ها، پتاسیم و منیزیم در بدن گردد.

معایب رژیم لاغری تخم‌مرغ نسبت به سایر رژیم‌های لاغری چیست؟

یکی دیگر از معایب رژیم تخم‌مرغ، کالری بسیار کم آن به دلیل حذف گروه‌های کربوهیدراتی است و به همین علت امکان دارد نیروی لازم برای عملکرد ارگان‌های حیاتی بدن ازجمله مغز و سیستم ایمنی تأمین نشود. کمبود انرژی در این دو سیستم، عوارض جدی مثل مستعد شدن به انواع عفونت‌ها، اختلال در تعادل هورمونی و اختلالات قاعدگی به دنبال دارد.

مزایای رژیم لاغری تخم‌مرغ نسبت به سایر رژیم‌های لاغری چیست؟

در این رژیم غذایی مصرف مواد غذایی سالم همچون پروتئین‌ها، تخم‌مرغ، میوه‌ها و سبزیجات که غنی از مواد معدنی، ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند توصیه شده است. در این رژیم لاغری مصرف غذاهای ناسالم مثل غذاها فرآوری‌شده و صنعتی و نوشیدنی‌های شیرین ممنوع است. عدم مصرف این مواد غذایی ناسالم کمک قابل‌توجهی به ارتقای وضعیت استخوانی، کاهش فشارخون، کاهش التهاب در بدن و افزایش حساسیت سلول‌ها نسبت به انسولین به‌حساب می‌آید. از سوی دیگر غذاهای پر کربوهیدرات عامل اصلی افزایش وزن و ابتلا به چاقی هستند.

نمونه ۷ روزه رژیم لاغری تخم‌مرغ

روز اول

 • صبحانه: دو عدد تخم‌مرغ آب پز + دو عدد پرتقال + یک لیوان شیر کم‌چرب
 • ناهار: ۱۷۰ گرم مرغ + یک لیوان ماست
 • شام: یک عدد تخم‌مرغ آب‌پز + ۱۰۰ گرم مرغ پخته‌ + یک عدد پرتقال

روز دوم

 • صبحانه: دو عدد تخم‌مرغ آب‌پز + لیموترش
 • ناهار: ۱۰۰ گرم ماهی + یک عدد گریپ‌فروت
 • شام: سه عدد تخم‌مرغ آب‌پز

روز سوم

 • صبحانه: دو عدد تخم‌مرغ آب‌پز + یک لیوان آب گرم حاوی آب‌لیموی تازه
 • ناهار: ۱۷۰ گرم گوشت گوساله + یک عدد گریپ‌فروت
 • شام: سه عدد تخم‌مرغ آب‌پز

نمونه ۷ روزه رژیم لاغری تخم‌مرغ

روز چهارم

 • صبحانه: سه عدد تخم‌مرغ آب‌پز + پیاز، جعفری و شوید
 • ناهار: ۱۰۰ گرم مرغ با سالاد
 • شام: یک عدد تخم‌مرغ آب‌پز + دو عدد پرتقال

روز پنجم

 • صبحانه: دو عدد تخم‌مرغ آب‌پز + دو عدد هویج + یک قاشق خامه‌ترش
 • ناهار: دو عدد هویج + یک لیوان آب‌پرتقال تازه
 • شام: ۸۵ گرم ماهی + یک عدد تخم‌مرغ آب‌پز

روز ششم

 • صبحانه: ۱۰۰ گرم ماست کم‌چرب + یک عدد لیموترش تازه
 • ناهار: دو عدد تخم‌مرغ آب‌پز + دو عدد گریپ‌فروت
 • شام: یک لیوان آب گرم حاوی آب‌لیموی تازه

روز هفتم

 • صبحانه: دو عدد تخم‌مرغ آب پز + نصف گریپ‌فروت
 • ناهار: ۱۷۰ گرم گوشت گوساله + یک عدد پرتقال
 • شام: یک لیوان آب گرم حاوی آب‌لیموی تازه

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
healthlinedailyhealthinfo

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۴ دیدگاه

  1. سلام طاهره‌ی عزیز
   ممنون از اینکه مطلب رو مطالعه کردین
   رژیم‌های لاغری صرفا باید تحت نظر کارشناس تغذیه و یا پزشک تجویز بشن.
   برخی از رژیما ممکنه علمی نباشن و باعث آسیب به بدن بشن.

  دکمه بازگشت به بالا