حساسیت پوستی در کودکان + انواع آلرژی پوستی کودکان

سلامت عمومی

 

بثورات پوستی یکی از شایع‌ترین مشکلات حوزه آلرژی در کودکان هستند، که تقریباً اکثر کودکان آن را تجربه می‌کنند. بیشتر کودکان در اثر قرار گرفتن در شرایط آب و هوایی خشک دچار بثورات می‌شوند و این خیلی نگران‌کننده نیست، چون بثورات پوستی رفع شدنی است. اما اگر کودک دچار حساسیت پوستی شود، به‌راحتی نمی‌توان راش‌های ناشی از حساسیت پوستی را درمان کرد. حساسیت پوستی در اغلب موارد با بثورات که زودگذر هستند اشتباه گرفته می‌شود. بنابراین در این بخش از هومکا می‌خواهیم در مورد حساسیت پوستی در کودکان به‌صورت مفصل توضیح دهیم.

حساسیت پوستی در کودکان

آلرژی پوستی در کودکان یکی از شایع‌ترین انواع آلرژی است، که گریبان کودکان را می‌گیرد. بعد از حساسیت پوستی در کودکان جایگاه دوم به آلرژن‌های غذایی می‌رسد، که سبب بروز حساسیت غذایی می‌شوند. پس از این دو مورد آلرژی تنفسی شایع‌ترین نوع آلرژی یا حساسیت شناخته می‌شود.

آلرژی پوستی یکی از شایع‌ترین شرایط پزشکی و سلامتی در دنیا شناخته می‌شود، ولی اینکه کودکان در سنین پایین دچار آن شوند، کمی دردسرساز خواهد شد. آلرژی پوستی همراه با علائم خفیف تا شدید پوستی بروز می‌کند، بنابراین ضمن آسیب جسمی ممکن است کودک در مواجهه با علائم پوستی دچار کاهش اعتمادبه‌نفس و تداخلات روحی نیز بشود.

حساسیت پوستی در کودکان

انواع حساسیت پوستی در کودکان

 • اگزما یا درماتیت آتوپیک

اگزما یکی از شایع‌ترین حساسیت‌های پوستی در کودکان به شمار می‌رود. خوب است بدانید که از هر ۱۰ کودک در دنیا یک نفر مبتلا به اگزما پوستی است. اگزما تحت عنوان درماتیت آتوپیک نیز شناخته می‌شود. درماتیت آتوپیک نوعی بیمار التهاب پوست است. این بیماری را غالباً می‌توان به علائم شایعی همچون قرمزی و خارش پوست تشخیص داد.

این حساسیت پوستی بیشتر در کودکان بالای یک سال و پایین ۵ سال شیوع دارد. گاهی متخصص نمی‌تواند هیچ دلیلی برای ابتلای کودک به درماتیت آتوپیک پیدا کند. اما اصلی‌ترین و رایج‌ترین دلایل ابتلا کودکان به اگزما پوست آلرژن‌های غذایی و ترکیبات شیمیایی و آلاینده‌های محیطی هستند.

 • درماتیت تماسی آلرژیک

درماتیت تماسی نوعی بثورات است که دقیقاً زمانی که با یک آلرژن در تماس باشید، بروز می‌کند. درصورتی‌که کودک شما نسبت به یک ماده خاص حساسیت داشته باشد، امکان دارد مبتلا به درماتیت تماس آلرژیک باشد. پوست کودک مبتلا به درماتیت تماسی آلرژیک زمانی که در معرض آلرژن‌های مختلف قرار می‌گیرد، دچار علائم خفیف و شدید می‌شود.

امکان دارد پوست کودک در تماس پی‌درپی با آلرژن دچار تاول شود. پوسته‌پوسته شدن دیگر علامت درماتیت تماس آلرژیک است. چنانچه شک کردید که پوست فرزندتان نسبت به یک ماده خاص واکنش آلرژیک نشان می‌دهد، با پزشک متخصص آلرژی در این مورد صحبت کنید. پزشک می‌تواند هم در تشخیص دقیق و هم در درمان و کنترل حساسیت درماتیت تماسی آلرژیک کودک به شما کمک کند.

 • کهیر

کهیر یکی از انواع حساسیت پوستی است که بسیار در کودکان شایع است و دقیقاً پس از قرار گرفتن در معرض یک محرک بروز می‌کند. تظاهرات و یا علائم آنی کهیر شامل مواردی همچون برآمدگی پوست، جوش و رنگ قرمز و صورتی جوش‌ها می‌شود. برعکس دیگر حساسیت‌های پوستی که معرفی کردیم، کهیر خشک یا پوسته‌پوسته نیست.

کهیر ممکن است در هر نقطه از بدن ظاهر شود، بنابراین باید در مقایسه با دیگر حساسیت‌های پوستی در مقابل این نوع خاص هوشیارتر باشید. کهیر برخلاف دیگر حساسیت‌های پوستی علائم تنفسی نیز دارد. ازجمله علائمی که ممکن است در اثر بروز کهیر به وجود آیند، می‌توان به مشکلات تنفسی، تورم دهان و صورت اشاره نمود.

انواع حساسیت پوستی در کودکان

درمان حساسیت پوستی در کودکان

درمان حساسیت پوستی در کودکان برحسب نوع حساسیت پوستی متفاوت خواهد بود. پزشک پس از بررسی و معاینه دقیق کودک و علائمی که دارد، نوع حساسیت پوستی را تشخیص می‌دهد. حال زمانی که حساسیت پوستی مشخص شد، برای هر نوع حساسیت پوستی درمانی به‌خصوص تجویز می‌کند. درمان‌های رایج برای هر نوع حساسیت پوستی در کودکان به‌ قرار زیر است.

درمان اگزما یا درماتیت آتوپیک

درمان‌های استاندارد اگزما شامل موارد زیر می‌شود:

 • استفاده از پمادها و مرطوب کننده‌ها
 • دوری از آلرژن‌ها
 • مصرف دارو ضد آلرژی درصورتی‌که آلرژی شدید باشد و پزشک محصول دارویی را تجویز کرده باشد

درصورتی‌که نسبت به بروز آلرژی مشکوک هستید، با پزشک خود صحبت کنید. متخصص آلرژی می‌تواند تشخیص دهد که کدام محرک یا آلرژن سبب بروز حساسیت در کودک می‌شود. حتی اگر یک غذا عامل بروز اگزما در کودک باشد، پزشک می‌تواند آن را تشخیص دهد و از برنامه غذایی کودک حذف کند.

درمان درماتیت تماسی آلرژیک

برای درمان و کنترل حساسیت از نوع درماتیت تماسی آلرژیک، پزشک روش‌های درمانی و پیشگیرانه زیر را توصیه می‌کند:

 • دوری از محرک‌ها
 • مصرف کرم استروئیدی که پزشک تجویز کرده
 • التیام آسیب‌های ناشی از درماتیت تماسی آلرژیک با دارو
 • تسکین خارش پوست با استفاده از آنتی‌هیستامین‌ها

درمان کهیر

کهیر با اینکه گاهی علائم جدی تنفسی و دهانی دارد، اما در اکثر موارد خودبه‌خود برطرف می‌شود. البته برای اینکه این شرایط خودبه‌خود درمان شود، لازم است شما نسبت به آلرژن‌‌های آن شناخت داشته باشید و دیگر اجازه ندهید کودک در معرض آلرژن‌ها قرار بگیرد. با تشخیص و تجویز پزشک می‌توانید از آنتی‌هیستامین‌ها جهت درمان و جلوگیری از تشدید حساسیت پوستی استفاده کنید.

درمان حساسیت پوستی در کودکان

علل بروز آلرژی پوستی در کودکان

آلرژی پوستی همان‌طور که اشاره کردیم، همانند دیگر انواع آلرژی زمانی بروز می‌کند، که سیستم ایمنی نسبت به یک ماده یا مواد خاص جبهه بگیرد. سیستم ایمنی در مواجهه با این مواد خاص یا آلرژن‌ها واکنش منفی نشان می‌دهد و واکنش ایمنی خود را با علائم متفاوت پوستی آشکار می‌کند. برخی دلایل شایع بروز آلرژی پوستی، شامل موارد زیر می‌شود:

 • گرد و غبار
 • غذاها
 • گرده گیاهان و علف‌ها
 • گرده گل‌ها و درختان
 • تماس با محصولات لاتکسی
 • شوره حیوانات خانگی
 • تماس با ترکیبات رنگی و شیمیایی
 • تماس با عطر‌ها

گاهی، نشانه‌های حساسیت پوستی وقتی پدیدار می‌شوند که پوست در تماس مستقیم با یک ماده خارجی باشد. گاهی ممکن است کودک ماده محرک یا آلرژن را بو کرده باشد و گاهی نیز ممکن است آلرژن را خورده باشد. همچنین باید هوشیار باشید که گاهی علائم شایع با دیگر علائم کمتر رایج حساسیت همراه است. ازجمله علائمی که کمتر در اثر حساسیت پوستی بروز می‌کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عطسه
 • آبریزش بینی
 • احتقان بینی
 • سردرد

به گفته‌ی وب‌سایت healthline در برخی موارد کهیر می‌تواند از علائم شوک آنافیلاکسی (آلرژی شدید و خطرناک) باشد. برخی از علائم شوک آنافیلاکسی عبارت است از:

 • نبض تند و ضعیف
 • تورم چشم‌ها، لب‌ها یا صورت
 • تهوع و استفراغ
 • سرگیجه
 • غش
 • مشکل در تنفس

در این صورت فورا به پزشک مراجعه کنید یا با اورژانس تماس بگیرید.

پماد حساسیت پوستی در کودکان

پماد حساسیت یکی از محصولاتی کنترل علائم پوستی هستند، که برای مدیریت علائم پوستی ناشی از حساسیت پوستی تجویز می‌شوند. درصورتی‌که پوست کودک دچار خشکی، خارش و التهاب شده باشد، پزشک می‌تواند با تجویز پماد سازگار با پوست کودک این علائم را تسکین دهد. برای استفاده از پمادهای حساسیت باید با پزشک مشورت کنید.

پماد حساسیت پوستی در کودکان

چگونه بفهمم فرزندم به چه چیزی حساسیت پوستی دارد؟

ازآنجایی‌که اکثر علائم آلرژی پوستی با دیگر انواع آلرژی تشابه زیادی دارد، بنابراین این نگرانی در والدین به وجود می‌آید، که چگونه بفهمیم فرزندمان مبتلا به حساسیت پوستی شده و به چه چیزی حساسیت دارد؟ در برخی مواقع تنها کاری که پزشک متخصص لازم است انجام دهد، تهیه یک شرح حال خوب و کامل برای تصمیم‌گیری در مورد این است که کودک شما مبتلا به آلرژی پوستی هست یا خیر. در ضمن این شرح حال کمک می‌کند که پزشک تصمیم بگیرد فرزند شما باید از چه چیزهایی دوری کند، چه چیزی نخورد و در تماس با چه چیزهایی قرار نگیرد.

این شرح حال می‌تواند به شما کمک کند، بفهمید که بهتر است اول کدام آلرژن را حذف کنید. بهترین کار جهت شروع درمان و کنترل آلرژی پوستی حذف آلرژن بالقوه است. چنانچه پزشک تشخیص دهد، لازم است که فرزند شما تست آلرژی نیز انجام دهد. برای انجام این تست پزشک خراشی جزئی روی پوست ایجاد می‌کند. سپس در مرحله بعد مقدار بسیار کمی از آلرژن‌ها را وارد پوست کودک می‌کند. درصورتی‌که کودک  به هر یک از آلرژن‌ها واکنش نشان دهد، به این معناست که آلرژی پوستی دارد.

سابقه آلرژی پوستی در خانواده

گاهی پزشک مشکوک می‌شود که شما سابقه خانوادگی ابتلا به آلرژی دارید، بنابراین اگر چنین مواردی در خانواده شما وجود دارد، حتماً آن را با پزشک در میان بگذارید. ممکن است پزشک توصیه کند آزمایش خون انجام بگیرد، البته آزمایش خون نسبت تست به روش اول دقت کمتری دارد. آزمایش خون تشخیص آلرژی برای کودکان خیلی کم سن و سال معمولاً تجویز نمی‌شود، چراکه دقت نتیجه این آزمایش در کودکان به‌مراتب پایین‌تر است.

لازم است اضافه کنیم که تمام واکنش‌های پوستی به‌منزله واکنش‌های حساسیت‌زا نیستند. بنابراین هرگز خودسرانه اقدام به کنترل و درمان علائم پوستی کودک نکنید، ممکن است این علائم خبر از بروز یک وضعیت پزشکی داخلی و وخیم‌تر بدهند. پزشک متخصص آلرژی می‌تواند دلیل بروز علائم پوستی را پیدا کند و بهترین روش درمان و کنترل حساسیت را تجویز نماید.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
mayoclinichealthline
homeca-doctors

مطالب بالا با تایید دکتر سیدحسن مرتضوی منتشر شده است.

تخصص پزشک: پزشک عمومی

فارغ‌التحصیل دانشگاه: دانشگاه علوم پزشکی اراک

شماره نظام پزشکی: 155058

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا