آلرژی به گربه و سگ + عوارض ناشی از آلرژی به گربه و سگ

سلامت عمومی

 

شاید شنیده باشید که برخی افراد آلرژی به گربه و سگ دارند. چگونگی مقابله با این شرایط یکی از سؤالات متداول در خصوص زندگی و تعامل بیشتر با حیوانات خانگی است. آیا شما هم به سگ یا گربه حساسیت دارید؟ آیا به شما توصیه شده بهترین کار این است که نزدیک گربه و سگ نشوید و تا حد امکان این حیوانات را در خانه نگهداری نکنید؟ این بخش از هومکا را به موضوع آلرژی به گربه و سگ اختصاص داده‌ایم، تا شما به پاسخ سوالاتتان در این مورد برسید.

آلرژی به گربه و سگ

آلرژی به حیوانات خانگی دارای خز و مو یکی از شایع‌ترین انواع آلرژی است. بیشتر افرادی که دچار آلرژی به گربه و سگ هستند، از سایر آلرژی‌ها یا آسم نیز رنج می‌برند. آلرژی به حیوانات خانگی به‌خصوص گربه و سگ یک واکنش آلرژیک به پروتئین‌های موجود در سلول‌های پوست، بزاق یا ادرار حیوانات است.

بیشتر اوقات آلرژی به حیوانات خانگی با قرار گرفتن در معرض شوره یک حیوان خانگی همچون سگ و گربه ایجاد می‌شود. به‌طورکلی هر حیوانی که خز دارد می‌تواند منبع آلرژی باشد. علائم آلرژی به حیوانات خانگی شامل علائم رایج تب یونجه (حساسیت فصلی) مانند عطسه و آبریزش بینی است. برخی از افراد ممکن است علائم آسم مانند خس‌خس سینه و مشکل در تنفس را نیز تجربه کنند.

آلرژی به گربه و سگ

بررسی‌ها نشان می‌دهند که تنها در آمریکا، از هر ۱۰ نفر ۳ نفر مبتلا به آلرژی یا واکنش‌های آلرژیک به گربه‌ها و سگ‌ها هستند. اما در مورد گربه‌ها کمی این قاعده تغییر می‌کند. تقریباً در دنیا آمار ابتلا به آلرژی به گربه بیشتر است. آلرژی به گربه تقریباً دو برابر آلرژی به سگ است و بسیاری از افراد را به خود درگیر می‌کند. خیلی‌ها شاید در مورد آلرژی به گربه آگاهی کافی نداشته باشند و زمانی متوجه آن شوند، که در تماس با این حیوان قرار بگیرند.

علائم آلرژی به گربه و سگ

علائم و نشانه‌های آلرژی به حیوانات خانگی ناشی از التهاب مجاری بینی عبارت‌اند از:

 • عطسه کردن
 • آبریزش بینی
 • خارش، قرمزی یا آبریزش چشم
 • گرفتگی بینی
 • خارش بینی، سقف دهان و یا گلو
 • سرفه کردن
 • احساس فشار و درد در صورت
 • بیداری مکرر
 • تورم پوست و آبی شدن رنگ پوست زیر چشم
 • در کودکان، مالش مکرر بینی به سمت بالا

اگر آلرژی به حیوان خانگی شما منجر به بروز آسم شود، ممکن است علائم زیر را نیز تجربه کنید:

 • دشواری در تنفس
 • صدای سوت یا خس‌خس هنگام بازدم
 • سفتی یا درد قفسه سینه
 • سرفه یا خس‌خس سینه
 • مشکلات خواب ناشی از تنگی نفس

علائم پوستی ابتلا به آلرژی به گربه و سگ

برخی از افراد مبتلا به آلرژی به حیوانات خانگی ممکن است علائم پوستی را نیز تجربه کنند، الگویی که به‌عنوان درماتیت آلرژیک شناخته می‌شود. این نوع درماتیت یک واکنش سیستم ایمنی است که باعث التهاب پوست می‌شود. تماس مستقیم با حیوان خانگی آلرژیک ممکن است باعث درماتیت آلرژیک شود و علائم و نشانه‌های زیر را به وجود بیاورد:

 • لکه‌های برجسته و قرمز پوست
 • اگزما
 • خارش پوست

آیا حیوان خانگی ضد حساسیت وجود دارد؟

ازآنجایی‌که گربه‌ها و سگ‌ها ازجمله محبوب‌ترین حیوانات خانگی هستند و خیلی راحت‌تر به زندگی با انسان‌ها در منزل عادت می‌کنند، بنابراین افراد بیشتر اصرار دارند که چنین حیواناتی را در خانه داشته باشند. حال اگر بحث آلرژی به گربه و سگ باز شود، آن‌ها تمایل دارند، بدانند آیا حیوان خانگی ضد حساسیت وجود دارد؟

افراد مبتلا به آلرژی سگ ممکن است نسبت به برخی از نژادهای سگ حساس‌تر از سایرین باشند. برخی از افراد ممکن است به همه سگ‌ها حساسیت داشته باشند. ممکن است به‌عنوان یک فرد مبتلا به آلرژی به گربه و سگ اگر در چنین وضعیتی قرار بگیرید، تصور کنید که این سگ یا گربه برای نگهداری مناسب است و ضد حساسیت است. واقعیت این است که هیچ سگ یا گربه کم آلرژی‌زا یا ضد حساسیت وجود ندارد و ممکن است در آینده نسبت به حضور در کنار این حیوان نیز بدنتان واکنش‌های بدی نشان دهد.

آلرژی به گربه

آلرژی به گربه

همان‌طور که اشاره کردیم آمار ابتلا به آلرژی به گربه خیلی بیشتر از سگ‌هاست. زمانی که شما با یک گربه زندگی می‌کنید، تعیین این مطلب که او سبب بروز آلرژی در شما شده اصلاً راحت نیست. چون علاوه بر گربه شما در خانه با چیزهای دیگری نیز در تماس هستید. تمام خانه‌ها مواد حساسیت‌زا دیگری مانند کنه و گردوغبار دارند،

بنابراین این موارد نیز می‌توانند دلیلی برای بروز آلرژی باشند. پس اگر دچار آلرژی و حساسیت شدید، وقتی به پزشک مراجعه کردید حتماً یه پزشک اطلاع دهید که از یک گربه خانگی نیز مراقبت می‌کنید. قبول اینکه گربه سبب بروز مشکلات سلامتی و آلرژی در شما شده خیلی راحت نیست. بسیاری از صاحبان گربه ترجیح می‌دهند با علائم آلرژی کنار بیایند و به همان صورت زندگی کنند، اما با گربه خانگی خود خداحافظی نکنند.

دلایل آلرژی به گربه

به نظر می‌رسد که ژنتیک در ایجاد و ابتلا به آلرژی به گربه دخیل باشد، به این معنی که اگر اعضای خانواده شما آلرژی به گربه داشته باشند، احتمال اینکه شما هم دچار چنین آلرژی شوید بالا است. سیستم ایمنی بدن شما برای مبارزه با مواد مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها که ممکن است به بدن شما آسیب برساند، آنتی‌بادی می‌سازد.

در فردی که آلرژی دارد، سیستم ایمنی آلرژن را با چیزی مضر اشتباه می‌گیرد و شروع به ساخت آنتی‌بادی برای مبارزه با آن می‌کند. این همان چیزی است که باعث علائم آلرژی مانند خارش، آبریزش بینی، بثورات پوستی و آسم می‌شود.

در مورد آلرژی به گربه، آلرژن‌ها می‌توانند از پوست مرده، خز، بزاق و حتی ادرار گربه شما به وجود آیند. تنفس موی حیوانات خانگی به‌خصوص گربه یا تماس با این آلرژن‌‌ها می‌تواند باعث واکنش آلرژیک شود. ذرات آلرژی‌زا حیوانات خانگی را می‌توانند روی لباس‌ها قرار بگیرند، در هوا معلق شوند، روی مبلمان و ملافه نشست کنند و در محیطی که گرد و غبار زیادی وجود دارد، باقی بمانند.

آیا هر کسی که گربه دارد دچار علائم آلرژی به گربه می‌شود؟

آیا هر کسی که گربه دارد دچار علائم آلرژی به گربه می‌شود؟

خیر. این باور نادرست برخی است که اگر گربه در خانه یا محیط کار نداشته باشیم، بنابراین می‌توانیم با خیال راحت زندگی کنیم، در حالی آلرژن‌های متعلق به یک گربه می‌توانند از محیطی به محیط دیگر جابجا شوند. برای قرار گرفتن در معرض آلرژن، لازم نیست گربه داشته باشید، چراکه شخص دیگر می‌تواند آلرژن را روی لباس خود حمل کند و به شما انتقال دهد. اگر حساسیت یا سطح آلرژی شما کم باشد، ممکن است آلرژی به گربه تا چند روز ظاهر نشود.

آلرژی به گربه چگونه تشخیص داده می شود؟ به گفته وب‌سایت healthline دو راه برای آزمایش هر گونه آلرژی ازجمله آلرژی به گربه وجود دارد. آزمایش پوست و آزمایش خون.

برای آزمایش پوست دو نوع تست وجود دارد؛ تست موضعی پوست و تست داخل پوستی. جواب هر دو آزمایش خیلی سریع آماده می‌شود و هزینه آن نسبت به آزمایش خون کمتر است.

علائم آلرژی به گربه چه زمانی بروز می‌کنند؟

علائم رایج آلرژی به گربه معمولاً مدت کوتاهی پس از تماس با شوره، بزاق یا ادرار گربه ظاهر می‌شوند. آلرژن گربه که بیش از ۹۰ درصد از افراد مبتلا به آلرژی گربه به آن واکنش نشان می‌دهند از بزاق و پوست گربه می‌آید. آلرژن‌های گربه در سطح بالاتر در گربه‌های نر بیشتر دیده می‌شود و در طول نظافت به خز گربه منتقل می‌شود.

این آلرژن می‌تواند باعث تورم و خارش غشای اطراف چشم و بینی شود که معمولاً منجر به التهاب چشم و گرفتگی بینی می‌شود. برخی از افراد ممکن است در پاسخ به ماده حساسیت‌زا روی صورت، گردن یا بالای سینه خود دچار راش پوستی شوند. خستگی در آلرژی‌های درمان‌نشده رایج است، همان‌طور که سرفه‌های مداوم ناشی از آبریزش بینی نیز رایج است. اما علائمی مانند تب، لرز، حالت تهوع یا استفراغ را باید به‌جای آلرژی مرتبط با یک بیماری در نظر گرفت.

اگر به گربه حساسیت دارید و آلرژن‌های گربه وارد ریه‌های شما می‌شود، این آلرژن‌ها می‌توانند با آنتی‌بادی‌ها ترکیب شده و علائم بیماری را ایجاد کنند. ازجمله علائم شایع ترکیب آلرژن‌ها با آنتی‌بادی‌ها می‌توان به دشوار شدن تنفس، سرفه و خس‌خس سینه اشاره نمود. آلرژی به گربه می‌تواند باعث حمله حاد آسم شود و همچنین محرکی برای آسم مزمن باشد. تا ۳۰ درصد از افراد مبتلا به آسم ممکن است پس از تماس با گربه دچار حمله شدید شوند. اگر علائم شما مختل‌کننده یا ناراحت‌کننده شد، باید با پزشک خود در مورد برنامه درمانی صحبت کنید.

علائم آلرژی به گربه

آلرژی به سگ

اگر بعد از نوازش یا بازی با سگ، بینی‌تان آبریزش دارد یا شروع به عطسه و خس‌خس کردن می‌کنید، ممکن است به سگ‌ها حساسیت داشته باشید. سگ‌ها چندین آلرژن یا پروتئین‌هایی تولید می‌کنند که می‌توانند باعث آلرژی شوند. این آلرژن‌ها در موهای سگ، شوره، بزاق و ادرار او یافت می‌شوند. چیزی تحت عنوان سگ ضد حساسیت وجود ندارد و همه سگ‌ها آلرژن تولید می‌کنند.

مطالعات نشان نداده‌اند که سگ‌ها می‌توانند ضد آلرژی باشند. اگر سگ در داخل خانه زندگی کند و در اتاق‌های که سگ مجاز است حضور داشته باشد، سطح آلرژن‌های سگ در این نقاط افزایش پیدا می‌کند. گرد و غبار و گرده موجود در کت سگ نیز می‌تواند باعث بروز علائم آلرژی شود. در این موارد، آلرژی به گرد و غبار یا گرده گل است، نه به سگ.

علائم آلرژی سگ

آیا شما مشکوک هستید که دچار آلرژی سگ شده‌اید؟ متخصص آلرژی می‌تواند در تشخیص این وضعیت به شما کمک کند. شما باید چندین تست انجام دهید تا متوجه شوید که دقیقاً علت بروز علائم آلرژی چه چیزی بوده است. اما اگر شما در تماس با سگ و آلرژ‌ن‌های او دچار حساسیت شده باشید، علائم شایع زیر را خواهی داشت:

 • عطسه یا آبریزش یا گرفتگی بینی
 • احساس درد در صورت که در اثر احتقان بینی بروز می‌کند
 • احساس تنگی قفسه سینه، تنگی نفس و خس‌خس سینه
 • سرفه
 • اشک چشم، قرمزی یا خارش چشم
 • بروز بثورات پوستی یا کهیر

برخی از افراد نیز ممکن است پس از خراشیدن یا لیسیده شدن توسط سگ دچار بثورات یا کهیر شوند.

آلرژی به سگ

تشخیص آلرژی به سگ

تست خراش پوستی رایج‌ترین راه برای تشخیص آلرژی سگ محسوب می‌شود. برای این آزمایش، مقدار کمی از عصاره آلرژن سگ روی پوست شما قرار می‌گیرد. سپس پوست شما با یک کاوشگر کوچک و استریل سوراخ می‌شود و به مایع اجازه می‌دهد تا زیر سطح پوست نفوذ کند. سپس از نظر تورم و قرمزی یا سایر علائم یک واکنش که نشانه آلرژی است، تحت نظر خواهید بود. اگر شما متبلا به آلرژی به سگ باشید نتایج و علائم در عرض ۱۵ تا ۲۰ دقیقه خود را نشان خواهند داد.

حتی اگر مطمئن هستید که علائم شما در اثر تماس با یک سگ ایجادشده، بهتر است که آزمایش بدهید. زیرا ممکن است علائم در اثر قرار گرفتن در معرض عامل محیطی دیگر ایجادشده باشند. اگر علائم مشکوک به آلرژی به حیوانات خانگی دارید، بهتر است که تست آلرژی به حیوانات خانگی انجام دهید. خدمات آزمایش خون و تست آلرژی را می‌توانید در منزل دریافت کنید. مجموعه هومکا می‌تواند در خصوص تست آلرژی، تشخیص و درمان و مشاوره درمان آلرژی به حیوانات خانگی در کنار شما باشد.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
mayoclinichealthline
homeca-doctors

مطالب بالا با تایید دکتر سیدحسن مرتضوی منتشر شده است.

تخصص پزشک: پزشک عمومی

فارغ‌التحصیل دانشگاه: دانشگاه علوم پزشکی اراک

شماره نظام پزشکی: 155058

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۸ دیدگاه

 1. ایا حساسیت به گربه میتونه باعث دونه و لکه های قرمز و بنفش در قسمت کشاله ران بشه؟
  تازگی یه گربه گرفتم حتی حمام و واکسن هم میزنم ، ولی دو سه هفته بعد از اینکه گربه رو گرفتم این لکه و دونه ها خودشونو نشون دادن
  بنظرت از گربه س؟
  سابقه ی حساسیت پوستی هم دارم ، همین الان هم وقتی پاهامو میخارونم سرخ مسشه یکم پف میکنه بعد از چند دیقه میخوابه

   1. سلام به شما
    تفاوت حساسیت‌ها در نوع آلرژن یا ماده ایجاد کننده حساسیت هست. حساسیت فصلی طول مدت بیشتری هم داره.

     1. سلام وقتتون بخیر…من الان بیش از۱ساله یه سگ مالتیز دارم واینکه چندین ماهه متوجه شدم ک تنفسم دچار مشکل شده و این اواخر بیشترپیش میاد ک ب سختی نفس بکشم احتمال دادم حساسیت باشه و اینکه میخواستم بدونم چجور پیشگیری کنم!؟

       1. سلام به شما
        در صورت وجود حساسیت، پیشگیری صرفا با عدم تماس رخ می‌ده. باید داروی ضد حساسیت مصرف و از عامل حساسیت‌زا هم دوری کنین.

     دکمه بازگشت به بالا