آبریزش بینی و علل آن + روش‌های قطع آبریزش بینی

سلامت عمومی

 

اگر در حال حاضر درگیر آبریزش بینی هستید و نمی‌دانید برای قطع آبریزش بینی چه کار کنید، توصیه می‌کنیم مطالعه این مقاله در هومکا را از دست ندهید. آبریزش بینی شاید در گذشته تنها به دلیل بروز برخی از بیماری‌ها به وجود می‌آمد، اما حالا دلیل برای رخ دادن چنین واکنشی در بدن انسان بسیار است. اما بهتر است قبل از اینکه در مورد علل بروز آبریزش بینی و روش‌های جلوگیری و درمان آن صحبت کنیم، کمی از کلیت این علامت در بدن بگوییم.

آبریزش بینی تخلیه بیش‌ازحد مخاط از بینی است. ممکن است یک مایع شفاف نازک، مخاط غلیظ یا چیزی دراین‌بین باشد. مخاط ممکن است از بینی، پشت گلو یا هر دو خارج شود. اصطلاحات رینوره و رینیت اغلب برای اشاره به آبریزش‌بینی به‌کار برده می‌شود. رینوره در واقع به ترشحات رقیق و عمدتاً شفاف‌ بینی اشاره دارد.

علت آبریزش بینی

علت آبریزش بینی

مهم ترین علت آبریزش بینی یا رینیت، التهاب است. زمانی که بافت‌های بینی در اثر تماس با محرک‌ها یا عاملین بیماری‌زا قرار می‌گیرند، دچار التهاب می‌شوند و آبریزش‌بینی رخ می‌دهد.اگر آبریزش دارید، ممکن است احتقان بینی نیز داشته باشید. عفونت‌ها همچون سرماخوردگی و آنفولانزا، آلرژی‌ها و محرک‌های مختلف همگی ممکن است باعث آبریزش بینی شوند. برخی از افراد بدون هیچ دلیل مشخصی دچار آبریزش مزمن بینی می‌شوند. از این وضعیت که در بالا نیز از آن یاد کردیم تحت عنوان رینیت غیر آلرژیک یا رینیت وازوموتور یاد می‌کنند.

تست آنفولانزا در منزل

علت آبریزش بینی در تابستان

علت آبریزش بینی در تابستان چیست؟ همانند سایر فصول سال ممکن است شما به دلایل متعددی در فصل تابستان دچار آبریزش‌بینی شوید. اما مهم‌ترین و شایع‌ترین دلیل بروز آبریزش در تابستان، حساسیت فصلی و واکنش بدن به آلرژن‌ها است. اغلب تصور می‌کنند که حساسیت فصلی و تب یونجه تنها مختص فصل بهار است. اما گرده‌افشانی و گل‌دهی گل‌ها، گیاهان و درختان تنها محدود به بهار نیست.

بسیاری از گل‌ها و درختان در فصل تابستان گرده‌افشانی می‌کنند و به گل می‌نشینند، بنابراین اگر به چنین محرک‌هایی حساسیت دارید باید بیشتر مراقبت کنید. علاوه بر گرده گل‌ها باید عامل دیگری را نیز به این فهرست اضافه کنید و آن آلاینده‌ها هستند.

حجم آلاینده‌ها در تابستان بیشتر شده و سبب تشدید حساسیت و آبریزش بینی در افراد می‌شود. اوزون یکی از رایج‌ترین آلاینده‌هایی است که آمار ابتلا به آبریزش بینی و سایر واکنش‌های آلرژیک را افزایش می‌دهد. این آلاینده در اتمسفر تولید می‌شود و ترکیبی از مواد شیمیایی و نور خورشید است. اوزون با کمک نور خوشید و باد تبدیل به ابر شده و سطح شهر را فرامی‌گیرد.

نیش حشرات دیگر دلیل بروز آبریزش در تابستان است. حتی نیش مورچه‌ها نیز می‌تواند در تابستان شما را دچار آبریزش بینی و سایر علائم حساسیت کند. یکی دیگر از دلایل بروز حساسیت و آبریزش در تابستان رشد برخی کپک‌هاست. کپک در هوای گرم می‌تواند داخل محیط‌های مرطوب به‌سرعت رشد کند و منجر به بروز علائم آلرژی شود.

آبریزش بینی کودکان

آبریزش‌ بینی در کودکان ممکن است به دلایل متعددی بروز کند. بینی و سینوس‌ها برای اینکه محیط بینی را مرطوب حفظ کنند، مخاط تولید می‌کنند. حجم زیادی از این مخاط به گلو برمی‌گردد و بلعیده می‌شود. اما گاهی با بروز بیماری‌ها و وضعیت‌های پزشکی مختلف کودکان دچار دفع این مخاط از طریق بینی می‌شوند. از دلایل اصلی آبریزش در کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سرماخوردگی و آنفولانزا
 • کاهش دمای هوا
 • گریه
 • پولیپ بینی
 • انحراف بینی
 • رینیت آلرژیک
 • ابتلا به عفونت سینوسی
 • تنگی مجرای گلابی‌شکل
 • رینیت غیر آلرژیک
 • رشد کیست یا تومور در بینی
 • بزرگ شدن لوزه سوم
 • توربینات بزرگ‌شده یا متورم شده
 • ورود اجسام خارجی به بینی

آبریزش بینی کودکان

قطع آبریزش بینی

آبریزش بینی به‌خودی‌خود معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. اگر علائم دیگری ندارید، راه‌های مختلفی برای مدیریت آبریزش در خانه با گزینه‌های خود مراقبتی طبیعی که شامل دارو نیست، وجود دارد. پزشکان معمولاً برای قطع آبریزش‌بینی با توجه به شرایط پزشکی، بیماری که رخ‌داده و وضعیت بیمار داروهای مختلفی را جهت قطع آبریزش‌بینی تجویز می‌کنند.

آنتی‌هیستامین‌ها گروهی از رایج‌ترین داروهایی هستند، که برای قطع آبریزش بینی تجویز می‌شوند. درصورتی‌که آبریزش همراه با عطسه باشد، پزشک سیتریزین تجویز می‌کند و اگر دلیل آبریزش سرماخوردگی باشد، پزشک سعی می‌کند با تجویز داروهای مؤثر در درمان سرماخوردگی علائم را برطرف کند.

گاهی برای درمان آبریزش بینی می‌توانید از اسپری و شستشوی نمکی بینی کمک بگیرید. دقت کنید که اسپری بینی را نباید بیش از ۵ روز استفاده کنید. قرص‌های ضد احتقان نیز می‌توانند در متوقف کردن آبریزش بینی و برطرف کردن احتقان بینی مؤثر باشند. نوارهای بینی مؤثر در درمان احتقان و سرماخوردگی نیز دیگر محصولی است، که می‌توانید با آن آبریزش را مهار کنید.

به گفته‌ی وب‌سایت mayoclinic آبریزش بینی ممکن است آزاردهنده باشد اما معمولا بعد از گذشت چندروز بدون درمان خاصی بهبود می‌یابد. اما گاهی می‌تواند بیانگر مشکل جدی‌تری باشد. اگر شرایط زیر را داشتید به پزشک مراجعه کنید.

 • بیش از ۱۰ روز علاپم دارید
 • تب شدید دارید
 • ترشحات بینی شما زرد و سبز است و همراه با درد سینوسی یا تب است که ممکن است نشانه ای از عفونت باکتریایی باشد
 • ترشحات بینی همراه با خون

جلوگیری از آبریزش بینی

همان‌طور که اشاره کردیم در خانه نیز می‌توانید در بیشتر مواقع آبریزش بینی را متوقف کنید. در ادامه به برخی از درمان‌های خانگی که ممکن است به آبریزش کمک کنند، اشاره خواهیم کرد.

مایعات بنوشید

در صورت داشتن علائم احتقان بینی، نوشیدن مایعات و هیدراته ماندن در هنگام مواجهه با آبریزش بینی می‌تواند مفید باشد. این کار تضمین می‌کند که مخاط در سینوس‌های شما رقیق می‌شود و به‌راحتی می‌توانید آن را رفع کنید. در غیر این صورت، ممکن است ضخیم و چسبناک باشد، که می‌تواند بینی شما را بیشتر درگیر گرفتگی کند. از مصرف نوشیدنی‌هایی که به جای هیدراته کردن، آب بدن را کم می‌کنند، خودداری کنید. نوشیدنی‌هایی که سبب دهیدراته‌شدن بدن می‌شوند عبارت‌اند از: قهوه و نوشیدنی‌های حاوی الکل.

جلوگیری از آبریزش بینی

نوشیدن چای‌ داغ

باوجوداینکه گفتیم مایعات زیاد بنوشید، اما بهتر است سراغ انواع داغ و گرم آن بروید. نوشیدنی‌های گرم مانند چای ممکن است گاهی مفیدتر از نوشیدنی‌های سرد باشند. این به دلیل گرما و بخاری است که چای دارد. بخار و گرمای حاصل از چای و دیگر نوشیدنی‌های گرم مفید سبب رفع گرفتگی راه‌های هوایی می‌شود.

برخی از چای‌های گیاهی حاوی گیاهانی هستند که ضد احتقان خفیف هستند. به دنبال چای‌های حاوی گیاهان ضدالتهاب و آنتی‌هیستامین مانند بابونه، زنجبیل، نعناع یا گزنه باشید، چراکه این گیاهان می‌توانند گرفتگی و آبریزش را در کمترین زمان ممکن درمان کنند. یک فنجان چای گیاهی داغ ترجیحاً بدون کافئین درست کنید و بخار آن را قبل از نوشیدن استنشاق کنید. گلودرد اغلب همراه با آبریزش بینی است. چای گیاهی داغ می‌تواند به تسکین گلودرد نیز کمک کند.

از رطوبت‌ساز استفاده کنید

استنشاق بخار گرم از یک مرطوب‌کننده به‌طور قابل‌توجهی تجمع مخاط ناشی از رینیت آلرژیک را بهبود می‌بخشد. استنشاق بخار می‌تواند مدت زمان بهبودیافتن شما را ۱ هفته کوتاه‌تر کند. مرطوب کننده‌ها با تبدیل آب به بخار برای مرطوب کردن هوای خشک مفید هستند. هنگامی‌که رطوبت را تنفس می‌کنید، به رقیق‌شدن و از بین بردن مخاط و تسکین سینوس‌های تحریک‌شده کمک می‌کند.

چنانچه قصد دارید که از مرطوب‌کننده هوا استفاده کنید، مهم است که آن هر بار پس از استفاده خوب تمیز کنید. در غیر این صورت دستگاه رطوبت ساز تبدیل به خانه موردعلاقه میکروارگانیسم‌هایی مانند کپک و باکتری می‌شود. همان‌طور که در ابتدا نیز اشاره کردیم باکتری‌ها و کپک‌های می‌توانند منجر به بروز مشکلات سینوسی شوند.

مصرف غذاهای تند

غذاهای تند می‌توانند آبریزش بینی را بدتر کنند. بااین‌حال، اگر شما نیز علائم احتقان بینی را دارید، مصرف غذاهای تند ممکن است به شما در تسکین گرفتگی بینی کمک کند. اگر می‌توانید کمی تندی فلفل را در غذاهای خود تحمل کنید. اگر به تند بودن غذاها عادت ندارید، ابتدا مقدار کمی ادویه تند را امتحان کنید تا ببینید به شما کمک می‌کند یا خیر. علاوه بر فلفل شما می‌توانید از ادویه‌های تند دیگر نیز کمک بگیرید. انواع فلفل، ترب کوهی و زنجبیل نیز می‌توانند در تسکین این حالت مؤثر واقع شوند. جالب است بدانید که بسیاری از این ادویه‌ها در تسکین مشکلات سینوسی نیز مؤثر هستند.

بخار صورت

مانند یک مرطوب‌کننده یا یک فنجان چای داغ، بخار صورت نیز می‌تواند به شل شدن مخاط و تسکین آبریزش بینی شما کمک کند. در صورت تمایل می‌توانید هنگام بخار صورت از چند قطره اسانس ضد احتقان استفاده کنید. اسانس‌های نعناع، اکالیپتوس، کاج، رزماری، مریم‌گلی، نعناع و درخت چای می‌توانند در کنار بخار به برطرف شدن احتقان و آبریزش‌بینی کمک کنند.

قطع آبریزش بینی

اسپری بینی تنفسی از راه دماغ

اسپری‌های بینی یک درمان رایج OTC برای آبریزش هستند. درحالی‌که اسپری‌های بینی دارویی در دسترس هستند، اسپری‌های بینی نمکی یک درمان طبیعی‌تر برای کمک به شستشوی بینی بشمار می‌روند. مانند شستشوی بینی، این اسپری‌ها می‌توانند گرفتگی و آبریزش بینی را با استفاده از آب‌نمک ملایم مورد هدف قرار دهند.

دوش آب گرم

اگر به یک روش که تأثیر تسکینی فوری داشته باشد، نیاز دارید از دوش آب گرم استفاده کنید. درست مانند مرطوب کننده‌ها و بخار صورت، بخارات داغ دوش می‌تواند به کاهش آبریزش و گرفتگی بینی کمک کند. برای بهترین نتیجه، صورت و سینوس‌های خود را مستقیماً در معرض بخار و دوش حمام قرار دهید.

کمپرس گرم

استفاده از کمپرس گرم یا دستمال شستشو بر روی پیشانی و بینی چندبار در روز ممکن است به بهبود آبریزش بینی و کاهش فشار سینوسی کمک کند. یک کمپرس گرم با افزایش گردش خون در ناحیه سینوسی شما عمل می‌کند. برای تهیه کمپرس گرم خود در خانه، یک پارچه تمیز را در آب داغ شیر خیس کنید و آن را روی پیشانی و بینی خود به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قرار دهید. در صورت نیاز می‌توانید این روش را مجدداً تکرار کنید.

دارو برای آبریزش بینی

برای درمان آبریزش بینی معمولاً فنیل افرین، سودوافدرین، ضداحتقان‌های خوراکی، اسپری بینی فنیل افرین و آنتی‌هیستامین‌ها همچون کلرفنیرآمین و … تجویز می‌شوند. درصورتی‌که شما مبتلا به این مشکل هستید و نمی‌دانید چگونه با این مشکل مقابله کنید، می‌توانید از خدمات مشاوره متخصص هومکا استفاده کنید.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
mayoclinicmayoclinic
homeca-doctors

مطالب بالا با تایید دکتر سیدحسن مرتضوی منتشر شده است.

تخصص پزشک: پزشک عمومی

فارغ‌التحصیل دانشگاه: دانشگاه علوم پزشکی اراک

شماره نظام پزشکی: 155058

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۵۲ دیدگاه

 1. سلام من دائما در طول سال مشکل ابریزش بینی دارم هر چند روز یک بار سراغم میاد من هم با قرص سیتریزین مهارش میکنم وبعضی وقتها هم اصلا نمیشه کنترلش کرد ایا این مورد قابل درمان هست اگر هست توضیح دهید و سوال دیگه اینکه کسی که مشکل سنگ کلیه ومشکل کلیوی داره مصرف قرص سیتریزین براش مشکل ایجاد میکنه
  ممنون

   1. سلام به شما
    پیشنهاد میشه که مشکل آبریزش بینی مداوم رو حتما با متخصص گوش و حلق و بینی درمیون بذارین تا ارزیابی‌های لازم انجام و درمان مناسب تجویز بشه.
    در صورتی‌که اختلال کلیه شدید نیست، تعدیل دوز لازم نیست.

     1. سلام خسته نباشید
      من در طول سال چه زمستون چه تابستان آبریزش بینی دارم
      بیشتر آبریزش بینیم بعد از بیدار شدن خواب صبح و عصر هسته حدودا این مشکل رو تا جایی که یاد دارم از بچگی داشتم الانم ۱۵سالمه باید چکار کنم؟! واقعا اعصابم خورد شده

       1. سلام به شما
        شرح حال ذکرشده بیشتر به نفع حساسیته اما در صورت تداوم زمانی و یا پاسخ ندادن به درمان دارویی بهتره معاینه‌ی کامل و علت‌یابی بشه.
        توصیه میشه به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنین.

      • سلام ببخشید من همرای با گریه به شد از بینیم آب خارج میشه جوریه که احساس میکنم اشکمه که از بینیم خارج میشه
       یا وقتی ناراحتم میخوام که جلو گریمو بگیرم اشکم از بینیم خارج میشه
       ممکنه مشکل داشته باشم تو این مورد ؟

        1. سلام به شما
         این مشکل اختلال خاصی بنظر نمیاد. در صورت ایجاد اختلال در زندگی روزمره، به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنین.

       • سلام. من ۱۷ سالمه از حدود دو سال پیش در فصل تابستون چند ساعت بعد از بیدار شدن از خواب آبریزش بینی شدیدی دارم جوری که کیفیت مطالعه من رو کاملا میاره پایین و چون من صبح ها آزمون میدم سر جلسه آزمون مدام آبریزش بینی دارم و کاملا تمرکزم رو روی آزمون از دست میدم. از طرفی میترسم این مشکل در جلسه کنکور هم منو اذیت کنه. واقعا ممنون میشم کمکم کنید.

         1. سلام به شما
          شواهد بیشتر به نفع علائم حساسیتی هست.
          اما با توجه به اینکه تداوم داره و همینطور مصرف داروهای آنتی‌هیستامینی، ایجاد خواب‌آلودگی می کنن، بهتره به پزشک داخلی یا متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنین تا ضمن علت‌یابی، درمان مناسب تجویز بشه.

         2. سلام .. من مدام در طول سال آبریزش بینی دارم.. و ممکنه فقد چندماه در روز آبریزش بینی من قطع بشه
          علاوه بر اون من خیلی سریع سرما میخورم و آبریزش بینی طولانی دارم تاجایی که اواخر آبریزش بینی فقط مایع شفاف خارج میشه … گاها بین مایعاتی که خارج میشه رگه ها یا بهتره بگم چیز هایی شبیه به خون اما خیلی کمرنگ تر خارج میشه
          و اینکه من. اگر آبریزش بینی هم نداشته باشم متوجه شدم که یکی از سوراخ های بینیم همیشه کیپ هستش و شاید فقط یه زمان های خییییلی کوتاهی آزاد باشه …
          ممنون میشم راهنمایی کنید

           1. سلام نیلوفر عزیز
            مشکلات آلرژیک شایع‌ترین علت این علائم هستن.
            مشکلات آلرژیک می‌تونن باعث ایجاد پولیپ مخاط بینی و گرفتگی بینی بشن.
            انسداد یک‌طرفه مجرای بینی هم باعث تشدید آبرزیش بینی میشه.
            توصیه میشه اول با متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنین و معاینه بشین.
            در صورت تایید با متخصص آلرژی و ایمونولوژی مشورت کنین.

             1. سلام، غلامعباس هستم، ۳۸ ساله
              حدود یکسال میشه درگیرم، البته ازموقعی ک یادمه صبحا عطسه و آبریزش داشتمه،حدود یکساله مخاط رنگی دارم،حجم مخاط زیاد بود طوری ک باعث تنگی نفس و خس خس میشد، متخصص ریه رفتم اسپری و قرص داد مصرف کردم، در، مان مصرف بهتر میشدم م داروها ک تموم میشد ۲۰ روز بعدش دوباره علایم برمیگشتن و مجددا ب متخصص ریه مراجعه میکردم و حتی عکس از قفسه سینه و نوار ریه گرفت و گفت مشکلی نداری ولیممکنه آسم باشه ک ناشی یاز حساسیته شدیده، باز هم دارو میداد و…
              ولی الان داروها تموم شده، ولی آبریزش شدید همراه با خلط رنگی دارم، خواستم ببینم باید چ کنم

               1. سلام به شما دوست عزیز
                اگه مدت طولانی ترشحات پشت حلق رنگی وجود داره به همراه آبریزش بینی و عطسه معمولا ناشی از سینوزیت عفونی مزمن یا رینیت آلرژیک باشه که نیاز به درمان توسط متخصص گوش و حلق و بینی و متخصص آلرژی داره.
                عدم درمان رینیت آلرژیک می‌تونه منجر به بروز یا تشدید آسم هم بشه که در کنار هم نیاز به درمان با مدت مناسب دارن. در غیر اینصورت عود علائم اتفاق میفته.

             2. سلام
              من آلرژی دارم قبلا دچار آبریزش شدید میشدم ولی مدتی تحت درمان بودم و برطرف شد ولی چند روزه آبریزش شدید گرفتم اسپری فلوتیکازون مصرف کردم بهتر شدم ولی دو روز استفاده نکردم از اسپری دوباره دچار آبریزش شدید شدم ولی این بار با سرفه و کمی سردرد همراه هست بنظرتون اسپری رو دنبال کنم یا برم دکتر دوباره؟

               1. سلام به شما
                تکرار اسپری فلوتیکازون بدون تجویز پزشک و ارزیابی مجدد اشتباهه.
                عدم پاسخ کافی به درمان نیاز داره که آبریزش مکرر توسط متخصص گوش و حلق و بینی بررسی بشه.

               2. سلام من ۱۸ سالمه و اویزش بینی دارم یک ماهه وکاملا بیرنگ و شفاف است اگه میشه راهنمایی کنید لطفا.

                 1. سلام به شما
                  این موضوع می‌تونه یک آلرژی ساده باشه و با داروی ضد حساسیت درمان بشه. اما انجام معاینه و رد اختلالات مهم‌تر ضروریه.

                 2. سلام ببخشید بنده ۴۲ سالم می باشد و انحراف بینی دارم فعلا عمل نکدم بعلت مشکلات و… همیشه خلط داخل گلویم هست صبح زود و اکثر اوقات آب ریزش بینی دارم و عطسه…. دکتر میروم برای عمل میگه باید زیبایی عمل کنید منم نمیخام، چون شکستگی دارم. نمی دونم والا چکار کنم کلافه شدم، ممنون

                   1. سلام به شما
                    با مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی میشه در جهت معاینه و مصرف داروی مناسب برای کنترل علائم کمک گرفت.
                    اگرچه خود شکستگی میتونه دلیل این آبریزش باشه.
                    الزاما عمل جراحی، زیبایی نیست. می‌تونین به پزشکی مراجعه کنین که صرفا جراحی درمانی براتون انجام بدن با حداقل تغییر.
                    اما لازمه معاینه کامل بشین. درهرصورت مرجع نظر متخصص گوش و حلق و بینی هست.

                   2. سلام من دوروزی هست که دچار گلودردشدید بدن درد زیاد آبریزش بینی حالت تهوع شدم به دکتر که مراجعه کردم گفتن آنفولانزا یا امیکرون هست قرص آزیترومایسین و ناپروکسن و هیدروکسی زین و دمیترون وفاموتیدین تجویز کردن امروز که دومین قرص آزیترومایسین خوردم گلو دردم بهترشد فقط دچار دل پیچه شدم
                    ولی چیزی که خیلییی داره الان اذیتم میکنه آبریزش بینی بیش از حدیه که دارم طوری که سرمو نمیتونم پایین بگیرم
                    وعطسه زیاد قرص هیدروکسی زین خوردم اما خوب نشدم یدونه سیتریزین الان خودم خوردم ولی همچنان ابریزش شدید بینی دارم طوری که پوست بینیم میسوزه
                    خواستم بدونم چیکارکنم بندبیاد ابریزش بینیم
                    آمپول دگزا میشه بزنم؟

                     1. سلام به شما
                      خیر تزریق کورتون در بیمار سرپایی توصیه نمی‌شه و مضر هست. به مصرف داروهای تجویز شده ادامه بدین. بینی رو با سرم شستشو بدین.

                     2. سلام ببخشید الان چند ماهه که آبریزش شدید بینی دارم و به هیچ وجه با هیچ دارویی قطع نمیشه دکتر رفتم ولی داروهاش کارساز نبود خسته شدم

                       1. سلام به شما
                        عدم پاسخ به درمان در آبریزش بینی، نشان‌دهنده ضرورت معاینه کامل توسط پزشک متخصص گوش و حلق و بینی هست.

                       2. باسلام خسته نباشید من اواخر بهار و اوایل تابستون به نور خورشید صبگاهیش حساسیت داشتم:ابریزش بینی و چشم.

                        اما الان چند وقت پیش سرما خوردم و با تجویز دکتر خوب شدم ولی بازم وقتی زیر نور لامپ یا نور خورشید بهم میخوره چشام پر میشه ولی همچنان در همه مواقع ابریزش بینی رو دارم.چون محصل هستم واقعا صبح من سر کلاس نمیتونم تمرکز داشته باشم.
                        شما چه راهکاریـ پیشنهاد میدین؟

                         1. سلام فاطمه عزیز
                          این حساسیت به نور، علاوه بر ارتباط به چشم، ممکنه اثرات میگرنی هم باشه. باید معاینه کامل انجام بشه تا تشخیص مطرح بشه.

                            1. سلام به شما
                             ممکنه سینوزیت و یا صرفا حساسیت باشه. برای تشخیص نیاز به معاینه و بررسی هست.

                          • سلام وقت بخیر

                           من چند روز علائم شبه آنفلوآنزا داشتم

                           بعد ۵ دوباره علائم تشدید شده
                           چیکار کنم

                           • ممنون از مطالبتون.
                            من از آبریزش بینی موقع سرماخوردگی متنفرم.
                            کلا از سرماخوردگی بدم میاد.
                            یه بار دوز داروهامو بردم بالا(سرخود). یعنی مثلا اگه الان باید یک قاشق سیتریزین و استامینوفن بخوردم، دو یا سه قاشق خوردم

                             1. سلام به شما
                              ممنون از توجه‌تون
                              تغییرات دوز دارویی بسیار خطرناکه، حتی در حد آنتی هیستامین. می‌تونه عوارض بدی برجا بذاره. باید بگم آبریزش بینی برای بدن و تسریع بهبودی بسیار مفید هست، اگرچه سخت.

                             2. سلام وقت بخیر من الان حدود یک ماه نیم هست که آبریزش بینی دارم و بینیم کیپ میشه بعضی از شب ها هر دو سوراخ بینیم کیپ میشه و مشکل در خوابیدن پیدا میکنم
                              اما کلا یک ماه و نیم دو ماه هست که آبریزش بینی دارم یعنی از یک سرماخوردگی شروع شد و آنتی بیوتیک مصرف کردم الان الائم قبلی همه خوب شدن و فقط آبریزش بینیم ماندگاره و هیچ دارویی هم اثر نمیکنه!!! حتی محلول آب نمک هم استوری میکنم و از ویکس بینی هم استفاده میکنم اما اثر ندارن و واقعا خسته شدم
                              شما ممکنه کمک کنید و راهی پیشنهاد بدین
                              و اینکه من ایران هم نیستم و دسترسی به دکتر و داروهای ایرانی ندارم

                               1. سلام به شما
                                باید حتما وجود پولیپ بینی و همچنین عفونت سینوس بررسی بشه. بدون معاینه تشخیص و درمان ممکن نیست.

                               2. سلام پسرم ۵سال نیم الان مدت ۲و۳ماهی میشه که آبریزش غلیظ داره میخواستم یه راه حلی برای درمان بهم بدین

                                 1. سلام به شما
                                  باید به متخصص اطفال مراجعه کنین. بدون معاینه و بررسی، در بستر مجازی امکان تشخیص و درمان نیست.

                                  1. سلام به شما
                                   امکان توصیه درمانی بدون معاینه و در بستر مجازی وجود نداره. باید به متخصص اطفال مراجعه کنین تا معاینه انجام و بر اساس تون درمان مناسب تجویز بشه.

                                  2. سلام من یک مدت تقریبا یک ساله هست که دچار یک مشکل شدم.
                                   خوشبختانه آب ریزش بینی ندارم ولی یه ماده چسبناک داخل دواغم هر نیم ساعت یکبار هست که باید بریزم بیرون که کاه کاهی همراه با کمی خون هست یا بعد از انداختن بیرون یه کم خون جاش میمونه دلیلش چیه؟

                                    1. سلام به شما
                                     بدون معاینه و بررسی امکان اظهارنظر نیست. برای معاینه، به دکتر متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنین.

                                    2. سلام بخشید به خاطر الودگی هوا هم میشه یا نه اخه من دیروز ی ده دقیقه اینا رفتم بیرون ولی امروز ابریزش بینی دارم و همینطور بینیم میسوزه

                                     • سلام من آبریزش بینی دارم ۵ روز است که هر روز سیتیریزین می خورم ولی خوب نمی شوم چه کار کنم

                                       1. سلام به شما
                                        پنج روز مدت زمان زیادی نیست. دارو با دوز مناسب باید حداقل ده روز مصرف بسه. در صورت عدم بهبود به پزشک مراجعه کنین.

                                       2. سلام وقتتون بخیر
                                        من چند سالی هست که ابریزش بینی دارم ابریزشم خیلی شدیده مخصوصا اخر شب و چند ساعت بعداز بیدارشدنم از خواب، و مدام عطسه میکنم و چون دیسک کمر دارم عطسه کردن خیلی اذیتم میکنه
                                        اصلا نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنین

                                         1. سلام به شما
                                          احتمال آلرژی مزمن مطرح هست. اما برای تشخیص و درمان، لازم هست توسط متخصص گوش حلق بینی یا پزشک فوق تخصص آلرژی بررسی انجام بشه.

                                         2. سلام خسته نباشین
                                          من چند ماهی هست که به طور مداوم. اب ریزش بینی و عطسه دارم واصلا قطع نشده هر داروی استفاده می کنم فایده نداره به نظرتون چی کار باید بکنم؟

                                          مرسی

                                           1. سلام به شما
                                            باید برای بررسی علت این موضوع و افتراق وضعیت آلرژیک از ساختاری، به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنین.

                                           دکمه بازگشت به بالا