آلرژی بینی + درمان گرفتگی بینی ناشی از آلرژی

سلامت عمومی

 

آلرژی بینی که رینیت آلرژیک و گاهی نیز تب یونجه نامیده می‌شود، یک واکنش آلرژیک است که باعث بروز علائمی مثل عطسه، احتقان بینی و گلودرد می‌شود. عواملی ازجمله گرده گیاهان، مو و پوست حیوانات خانگی، کنه و سایر حشرات در بروز علائم آلرژی بینی نقش دارند. اگرچه این نوع آلرژی آزاردهنده و دغدغه هر روز است، اما خوشبختانه می‌توان با تغییرات سبک زندگی، مصرف داروهای ضد آلرژی و در صورت لزوم ایمونوتراپی عارضه را تسکین داد.

آلرژی بینی چیست؟

رینیت آلرژیک یا همان آلرژی بینی یک نوع حساسیت به ذرات ریز موجود در هوا به نام آلرژن است. وقتی مواد حساسیت‌زا را از طریق بینی یا دهان تنفس می‌کنید، بدن شما با ترشح یک ماده شیمیایی طبیعی به نام هیستامین به محرک‌ها واکنش نشان می‌دهد. چندین نوع آلرژن ازجمله کنه‌ها، کپک، مو و کرک حیوانات خانگی و گرده درختان در به‌وجود آمدن آلرژی بینی تأثیر دارند.

علائم تب یونجه شامل عطسه، احتقان و سوزش بینی، گلودرد و اشک ریزش است. این عارضه مسری نیست و از طریق عطسه و سرفه به فرد دیگری منتقل نمی‌شود زیرا علت اصلی ابتلا به آلرژی بینی ارثی و عوامل ژنتیکی است.

آلرژی بینی چیست؟

چه زمانی علائم آلرژی بینی بروز می‌کنند؟

در هر زمانی از سال ممکن است علائم آلرژی بینی بروز کند اما اغلب در فصل بهار که درختان شکوفه می‌دهند و همچنین در تابستان که علف‌های هرز رشد می‌کنند و حجم گرده‌ها در هوا بیشتر می‌شود، علائم آلرژی بینی شدت می‌گیرد. اما گاهی نشانه‌های آلرژی بینی در تمام طول سال دیده می‌شود که این موضوع ناشی از حساسیت به کپک، کرک و پوست حیوانات خانگی، سوسک‌ها و کنه‌ها است.

چه کسانی به آلرژی بینی مبتلا می‌شوند؟

آلرژی‌ها معمولاً ارثی هستند و اگر یکی از والدین یا یکی از اعضای خانواده مبتلا به آلرژی باشد، احتمال ابتلای سایرین نیز به آلرژی بینی وجود دارد. علاوه بر این، افرادی که آسم یا اگزما دارند در معرض ابتلا به رینیت آلرژیک هستند. این نوع اختلال سیستم ایمنی بسیار شایع است به‌طوری‌که در ایالات‌متحده حدود ۱۵٪ تا ۲۰٪ از جمعیت به آلرژی بینی مبتلا هستند. سالانه میلیون‌ها کودک و بزرگ‌سال به جمع مبتلایان به آلرژی بینی افزوده می‌شود.

چه عواملی باعث بروز علائم رینیت آلرژیک می‌شود؟

رینیت آلرژیک زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن به یک عامل تحریک‌کننده در هوا (محرک) واکنش نشان می‌دهد. محرک‌ها (آلرژن‌ها) برای اکثر افراد بی‌ضرر هستند اما سیستم ایمنی افراد مبتلا به رینیت آلرژیک آلرژن‌ها را به‌عنوان یک زنگ خاطر تصور می‌کند. در چنین شرایطی سیستم ایمنی سعی می‌کند با آزاد کردن مواد شیمیایی (هیستامین) به جریان خون از بدن محافظت کند. هیستامین باعث می‌شود که غشاهای مخاطی در بینی، چشم‌ها و گلو ملتهب شود و علائمی مثل آبریزش، خارش و عطسه پدید آید. عوامل زیر در بروز بسیاری از انواع آلرژی‌ها ازجمله آلرژی بینی نقش دارند، ازجمله:

 • کنه‌هایی که در البسه، فرش، ملحفه و مبلمان وجود دارند
 • گرده درختان، گل‌ها و علف‌های هرز
 • مو و شوره حیوانات خانگی (تکه‌های ریز پوستی)
 • هاگ‌های کپک‌ها
 • سوسک‌ها

حساسیت غذایی نیز در بروز آلرژی بینی تأثیر دارد. اگر فکر می‌کنید به یک ماده غذایی واکنش آلرژیک نشان می‌دهید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. آلرژی غذایی از شدیدترین و مخاطره‌آمیزترین انواع آلرژی محسوب می‌شود.

علائم آلرژی بینی چیست؟

علائم آلرژی بینی چیست؟

علائم رینیت آلرژیک یا آلرژی بینی ممکن است در هر زمانی در طول سال ظاهر شوند. آلرژی در بهار، تابستان و اوایل پاییز شدیدتر است. آلرژی‌هایی که ناشی از مو و شوره حیوانات خانگی و کنه‌ها هستند، در زمستان بیشتر دیده می‌شود زیرا افراد زمان بیشتری را در داخل خانه سپری می‌کنند. علائم آلرژی بینی عبارت‌اند از:

 • گرفتگی بینی، عطسه و آبریزش بینی
 • خارش بینی، گلو و چشم
 • سردرد، سینوزیت و تیرگی زیر چشم
 • افزایش مخاط در بینی و گلو
 • خستگی و بی‌حالی
 • گلودرد ناشی از ترشحات پشت حلق
 • خس‌خس سینه، سرفه و مشکلات تنفسی

تب یونجه چگونه تشخیص داده می‌شود؟

برای تشخیص این عارضه در ابتدا معاینه بالینی صورت می‌گیرد و سپس پزشک از شما در مورد علائم می‌پرسد. گاهی برای اندازه‌گیری آنتی‌بادی‌های ضد آلرژن (ایمونوگلوبولین IgE) در خون آزمایش آلرژی تجویز می‌شود. در بعضی شرایط پزشک برای تعیین اینکه چه آلرژن‌هایی باعث بروز علائم شده‌اند آزمایش پوستی را نیز انجام می‌دهد.

تست خراش پوستی (تست پریک) چیست؟

برای انجام این تست پوستی پزشک نمونه کوچکی از آلرژن‌های مختلف را روی پوست شما قرار می‌دهد (معمولاً روی ساعد) و سپس پوست را با سوزن خراش می‌دهد. این خراش باعث می‌شود که ماده حساسیت‌زا به لایه زیرین پوست نفوذ کند. اگر به ماده آلرژن حساسیت داشته باشید، در عرض ۱۵ تا ۳۰ دقیقه پوست ناحیه خراشیده شده قرمز، ملتهب و برجسته می‌شود که نشان‌دهنده حساسیت سیستم ایمنی به این نوع آلرژن است. تست خراش پوست روشی ایمن و مؤثر برای مشخص شدن ماده حساسیت‌زا است.

به گفته‌ی وب‌سایت my.clevelandclinic هیچ راهی برای پیشگیری از ابتلا به آلرژی بینی وجود ندارد اما تغییر سبک زندگی می‌تواند به شما کمک کند تا با آلرژی کنار بیایید. فاصله گرفتن از محرک‌ها تا حدود قابل‌توجهی علائم را تسکین می‌دهد. به منظور کاهش علائم، رعایت نکات زیر حائز اهمیت است:

 • از دست زدن به‌صورت و مالیدن چشم و بینی خودداری کنید
 • در طول بهار، تابستان و اوایل پاییز که تعداد گرده‌ها بیشتر است، پنجره‌ها را ببندید
 • بالش‌ها، تشک‌ها، پتوها و البسه را در جایی به دور از گردوخاک قرار دهید
 • حیوانات خانگی را از کاناپه و فرش‌ها دور نگه دارید و از ورود آن‌ها به اتاق خواب خود جلوگیری کنید
 • با جاروبرقی کشیدن فرش‌ها و استفاده از دستگاه تهویه مطبوع، فضای منزل را از مواد محرک پاک‌سازی کنید
 • دست‌های خود را به‌طور مرتب بشویید
 • به‌محض ورود به خانه لباس‌های خود را عوض کنید

درمان آلرژی بینی

چندین دارو برای بهبود علائم آلرژی بینی تولید شده‌اند و به شما کمک می‌کند که آلرژی بینی شدت اولیه خود را از دست دهد. این داروها به اشکال مختلف ازجمله شربت، قرص، قطره‌های چشمی، اسپری بینی و شکل تزریقی وجود دارند. قبل از مصرف هر دارویی به‌خصوص اگر باردار هستید و یا به بیماری‌های زمینه‌ای مبتلا هستید با پزشک مشورت کنید. اصلی‌ترین داروهای درمان آلرژی بینی به شرح زیر است.

درمان آلرژی بینی

آنتی‌هیستامین‌ها

داروهای آنتی‌هیستامین با نسخه یا بدون نسخه در دسترس هستند. این داروها با مهار تولید هیستامین در بدن، خاصیت درمانی خود را اعمال می‌کنند. آنتی‌هیستامین‌ها به‌صورت قرص، شربت، قطره چشمی، اسپری بینی و اسپری استنشاقی عرضه می‌شوند، مانند:

 • لوراتادین
 • ستیریزین
 • فکسوفنادین
 • لووستیریزین

آنتی‌هیستامین‌ها موجب خواب‌آلودگی می‌شوند؛ بنابراین در زمان مصرف آن‌ها از رانندگی کردن و سایر کارهایی که نیازمند دقت و توجه هستند، خودداری نمائید.

داروهای ضد احتقان

این داروها گرفتگی بینی و سینوس‌ها را برطرف می‌کنند. داروهای ضد احتقان را می‌توان به‌صورت خوراکی (قرص و شربت) و یا اسپری بینی استفاده کنید. مهم‌ترین داروهای ضد احتقان عبارت‌اند از:

 • اسپری بینی فنیل افرین
 • سودوافدرین

داروهای ضد احتقان ممکن است فشارخون را بالا ببرند و باعث سردرد، اختلالات خواب و تحریک‌پذیری شوند. داروهای ضد احتقان بینی اگر بیش از ۵ روز استفاده شوند، خاصیت اعتیادآور دارند، بنابراین قبل از مصرف این‌گونه داروها حتماً با پزشک مشورت کنید.

اسپری‌های بینی کورتونی

این اسپری‌های استنشاقی در کاهش التهاب و تسکین دادن علائم آلرژی بینی تأثیر چشمگیری دارند. از رایج‌ترین اسپری‌های بینی می‌توان فلوناز، ناساکورت و رینوکورت را نام برد. عوارض جانبی اسپری‌های کورتونی شامل سردرد، سوزش بینی، خونریزی بینی و سرفه است.

قرص‌های مهارکننده‌های لوکوترین

بدن در طی یک واکنش آلرژیک با تولید لوکوترین، هیستامین و سایر مواد التهابی باعث بروز علائم رینیت آلرژیک می‌شود. قرص‌های مهارکننده‌های لوکوترین را که فقط با ارائه نسخه می‌توان تهیه کرد، تولید لکوترین را در بدن مهار می‌کنند. از رایج‌ترین مهارکننده‌های لکوترین می‌توان به قرص مونته لوکاست اشاره نمود. از عوارض جانبی این داروها تغییرات خلق‌وخو، حرکات غیرارادی عضلات و بثورات پوستی است.

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی

این روش درمانی به بدن کمک می‌کند که حساسیت خود را نسبت به محرک‌های آلرژی‌زا کاهش دهد. در روش ایمونوتراپی پزشک در چندین نوبت با فواصل زمانی مشخص مقداری آلرژن به بدن تزریق می‌کند (شات آلرژی) تا با گذشت زمان، سیستم ایمنی حساسیت خود را نسبت به آلرژن کاهش ‌دهد. گاهی ممکن است ایمونوتراپی با استفاده از قرص‌های زیرزبانی انجام شود.

عوارض و پیامدهای بلندمدت ابتلا به آلرژی بینی چیست؟

اگرچه آلرژی بینی تا حدودی کیفیت زندگی را کاهش می‌دهد، اما مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد نمی‌کند. اکثر افراد مبتلا به این عارضه قادرند با تغییر شیوه زندگی و استفاده از داروهای بدون نسخه علائم خود را کنترل کنند. البته افراد مبتلا به آلرژی بیشتر از سایرین در معرض عفونت گوش و سینوزیت قرار دارند. همچنین رینیت آلرژیک می‌تواند خواب شبانه را با مشکل مواجه کند، به‌طوری‌که در طول روز احساس خستگی به شما دست بدهد.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
my.clevelandclinic

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۳۴ دیدگاه

 1. سلام
  من با مشکلی امسال روبرو شدم وفکر میکنم آلرژی باشه ک سالهای قبل نداشتم،۳۷ سالمه،در طی روز خسته هستم وانرژی زیادی ندارم وشبها حوالی ۲،۳ بامداد با حالت خشکی کامل دهان و گرفتگی بینی همراه با عطسه واحساس خفگی بیدار میشم وبرخلاف گذشته مخاط بینی زیادی دارم همراه آبریزش وسوزش در سقف وانتهای دهان وگلو دارم شبیه سرماخوردگی،لطفا راهنمایی کنید
  تشکر

   1. سلام موسی عزیز
    این علائم ممکنه یک آلرژی ایزوله نباشه و حتما باید علت این علائم با استفاده از معاینه فیزیکی و بررسی آزمایشگاهی بررسی بشه و درمان مناسب تجویز بشه.
    متخصص داخلی می‌تونه در این زمینه کمک‌کننده باشه.

   2. سلام وقت بخیر
    من سال ۹۷ بعد از زایمان پسرم تعطیلات نوروز ۹۸ رو رفتم مسافرت پسرم اون موقع ۴۰ روزش بود
    مای بیبیش رو که باز کردم چشمام شروع به سوزش و آبریزش شد
    و بعد از اون به شدت حالم بد شد تنگی نفس و سرگیجه درد حدی که احساس کردم دارم میمیرم
    بعد از برگشتم از مسافرت تا الان خیلی دکتر عوض کردم
    اولین بار که دکتر رفتم یک ماده آبی رنگی با پنبه داخل بینی من گذاشتن که همون لحظه به شدت آبریزش بینی کردم ولی حدودا تا ۱۰ روزی خیلی بینی ام باز شد حس بهتری داشتم
    بعد از اون دیگه فقط اسپری بینی حالم رو بهتر میکرد که تازگی ها هر اسپری میخرم فقط چند روز تاثیر داره بعدش بی تاثیر میشه
    مشکلات من الان آبریزش بینی هستش
    که شدیدترین حالت رو صبح که از خواب بیدار میشم دارم اینکه گلوم درد میاد بخاطر حجم مخاطی که جمع شده و چقدر طول میکشه تا چندین بار آب قرقره کنم تا بهتر بشم
    عطسه هام حدودا ۱۰ بار در ۲۴ ساعت
    ولی مشکل اصلیم فقط آبریزش بینی هست

     1. سلام دوست عزیز
      شما احتمالا آلرژی دارین. پیشنهاد میشه به فوق تخصص آسم و آلرژی مراجعه کنین تا در صورت صلاحدید داروی مناسب برای شما تجویز بشه.

       1. سلام پسر شش ساله من یک سال هست خیلی اوقات گرفتگیبینی داره و دایم احساس سرفه داره.تمام انتی بیوتیکها رو‌مصرف کرده ب خیال اینکه عفونت داره.ولی هیچ‌تغییری نکرده.خیلی زود ب زود هم سرما میخوره.علتش چی میتونه باشه؟دکتری گفت مال لوزه سومشه باید عمل بشه ولی دکتری دیگه گفت لوزش اونقدر بزرگ نیس ک عمل بخاد.بعضیشون هم گفتن الرژی داره

         1. سلام به شما
          مصرف آنتی‌بیوتیک انتخاب درستی نبوده. بهتره قطعیت تاثیر آلرژی، با معاینه پزشک فوق تخصص آلرژی اطفال بررسی بشه.

        • سلام من ۱۹ سالمه آلرژی غذایی دام
         اما است آب ریزش بینی دارم عطسه خارش بینی و خارش گلو و خارش گوش هوا سردم باشه آب ریزش بروز میشه و هوا گرم هم باشه بروز مشه
         خوابم درست نمیاد وقت خواب معینی ندارم
         زمستان بینیم کیپه آبریزش ام داره خارش ام داره تابستان آبریزش وخارش بطور مدام
         خارش پوستی ام دارم تا حدودی کنترل کردم مثلا غذای دریای لبنیات سرخ کردنی وغیر…….
         اما وقت ورزش میکنم آبریزش بن میاد

          1. سلام به شما
           اگر از تداوم علائم آلرژیک شکایت دارین، بهتره به پزشک گوش و حلق و بینی، یا فوق تخصص آلرژی مراجعه کنین.

         • باسلام ببخشید من نزدیک به دو سه ماهی هست که ابریزش بینی شدید دارم که منو از کار بی کار کرده اولای شروع شدنش یه مدت ابریزش بینی داشتم ولی شدید نبود ولی خارش چشم داشتم که نسبتا شدید بود ولی بعد از مدتی خارش چشم رفت ولی ابریزش بینی و خارش بینی به صورت شدید ادامه داشت و هنوزم دارد که گهگداری قطرات ریز خون هم همراه مخاط هس پیش دکتر هم رفتم چند بار ولی انتی هیستامین تجویز کردن که بعد از دوسه روز باعث شدید تر شدن میشد لطفا راهنمایی کنید

           1. سلام دوست عزیز
            بهترین کار، در میان گذاشتن عدم پاسخ به درمان با پزشک معالجی بود که بهش مراجعه کرده بودین تا بتونن درمان رو بازبینی کنن و در صورت لزوم بررسی‌های تشخیصی بیشتر به‌کار ببرن. این علائم بیشتر به آلرژی شدید می‌خوره. اما درگیری سینوس هم باید بررسی بشه. اسپری‌های بینی هم می‌تونه در کاهش علائم کمک کنه.

           2. سلام
            من همیشه یکی از منفذهای (سوراخ) بینیم کیپه وقتی عطسه میکنم برای مدت کوتاهی هردوش باز میشه شبها معمولا با دهن تنفس میکنم که ناخوشاینده لطفا راهنمایی کنید

             1. سلام به شما
              باید توسط متخصص گوش و حلق و بینی معاینه و درمان مناسب تجویز بشه. برای تسهیل تنفس از اسپری سدیم کلراید استفاده کنین

              • سلام
               من ۱۸ سالمه و بیشتر از یک ساله که آلرژی دارم
               اوایل اصن نمیدونستم چیه ک بعد شدید شدو رفتم دکتر
               تو یکسری فصل ها مثل بهار پوست دستم قرمز میشه و میخاره
               با خارش دستم مشکلی ندارم چون فقط تو یه فصله و زیاد اذیتم نمیکنه ولی با حساسیت بینیم خیلی مشکل دارم
               میشه گفت همش با یه سوراخ بینیم نفس میکشم و اگه بخواد اون یکی باز بشه فقط برا چند ثانیست
               گاهی خیلی میسوزه و خیلی عطسه میزنم
               مدام آبریزش دارم
               مدام باید دستمال همراهم باشه
               یه زائده تو بینیمه که دکتر گفته بود پولیپ نیس
               یه اسپری داد به اسم فولونیکس ۵صدم در صد
               خوبه
               وقتی میزنم بعد از نیم ساعت یا یک ساعت آرومم میکنه معمولا ولی خب خسته شدم
               کلافم کرده
               آبریزش دارم ولی تند تند گلوم خشک میشه و سردرد میگیرم بعدش
               شباهم گاهی شروع میکنم به عطسه زدن
               هم خودم نمیتونم بخوابم هم بقیه ی خانوادم رو هم زابه راه میکنم
               چیکار کنم اینجوری نباشه اینقد
               چیکار کنم خوب بشه

                1. سلام به شما
                 باید به پزشک فوق تخصص آلرژی مراجعه کنین تا ریشه و منبع آلرژی مشخص بشه. از طرفی باید توسط متخصص گوش و حلق و بینی معاینه بشین. شاید گرفتگی بینی نتیجه پولیپ بوده و نیاز به درمان جراحی باشه.

               • سلام من هر دارویی مصرف میکنم برای الرژی هیچ اثری نداره دیگه خسته شدم واقعا چیکار باید بکنم

                 1. سلام به شما
                  باید ریشه حساسیت کشف بشه. پزشک فوق تخصص آلرژی، می‌تونه به سما در درمان ریشه‌ای کمک کنه.

                 2. سلام
                  دخترم حدود ۵ سال سن داره، و چند ماهی هست گرفتگی شدید بینی داره و شب ها به شدت خروپف میکنه و نفس کشیدن از بینیش خیلی سخت شده.
                  تا حالا سه تا دکتر متخصص گوش و حلق و بینی بردیمش که میگن لوزه داره و عمل کنه و یک دکتر فوق تخصص آلرژی که ایشون گفتن آلرژی شدید داره.
                  تا الان هم هر کدوم دکتر ها دارو دادن از جمله نءوتادین، کیدوفست، کتوتیفن، اسپری بینی دکوسالین، اولانتین،قرص ایر لوکاست… هیچ کدوم تاثیری نداشته و هیچ فرقی نمیکنه.
                  ممنون میشم راهنمایی کنید یا یه دکتر مناسب معرفی کنید.

                   1. سلام به شما
                    امکان معرفی پزشک وجود نداره.با توجه به تداوم علامت و عدم پاسخ به درمان، توصیه می‌شه درمان جراحی رو بیشتر بررسی کنین.

                   2. سلام .همسرمن آلرژی داره دماغش میگیره وقرمز میشه وزیاد سرفه میزنه ودماغش کیپ میشه وگاهی اوقات خون میاد.دلیل خون امدن چیه ؟چه مشکلی وجود داره

                    • سلام خسته نباشید
                     ببخشین پسر من هفت ماهشه الان تقریبا چهارماهه که شبا بینیش کیپ میشه و نمیتونه بخوابه فقط زمانی که شیر میدم بهش خوب نفس میکشه همه راههارو امتحان کردم جواب نداده تو این مدت چند شبی شده که خیلی راحت خوابیده ولی نمی‌دونم چی باعثش بود پیش متخصص اطفال بردم گفته تا یک سال طبیعیه که بینیش کیپ بشه ولی آخه بچم و من خیلی اذیت میشیم و اصلا پسرم صبحا سرحال نیست من نگران رشدشم لطفاً راهنماییم کنین 🙏🌹🙏

                      1. سلام به شما
                       وقتی متخصص اطفال بررسی کردن و مشکلی نبوده، جای نگرانی نیست. پزشک متخصص قطعا شرایط رشدی کودک رو در نظر می‌گیرن. بهتره صبور باشین. اسپری شستشوی بینی هم ممکنه کمک کنه.

                      2. سلام
                       نزدیک دو ماهه بینیم کیپ شده دکتر میگه حساسیت که قرصهای حساسیت داده و کلی استفاده کردم ولی خوب نشدم.حیوون خونگی گربه دارم که احتمال زیاد از گربه باشه،باید چیکار کنم،هیچ راهی به غیر از کنار گذاشتن گربه نیست برام؟؟؟

                        1. سلام به شما
                         با توجه به عدم پاسخ به درمان و وجود یک آلرژن واضح، باید حتما طولانی مدت از اون دور باشین تا نتیجه بررسی بشه. اگر رفع شد که خب راهکار همین بوده. اگرنه باید حتما معاینه کامل توسط متخصص گوش حلق بینی انجام بشه.

                        2. سلام من سال۸۷ ماغم عمل کردم بعد اون همش دماغم کیپه. همش عطسه میزنم جوری ک امانم بریده چکار کنم

                          1. سلام به شما
                           باید برای بازبینی به پزشکی که شما رو جراحی کرده مراجعه کنین و از ایشون کمک بگیرین.

                          2. سلام من ۱۸ سالمه ،حدود یک سال و نیم میشه که گرفتگی شدید بینی دارم و خیلی وقتا از راه دهان نفس میکشم و راه بینیم بعضی وقتا کاملا بستس. پیش هرجور دکتری بوده رفتم هرکسی یه چیزی میگه .مثلا بهم گفتن حساسیت شدیده ،انحراف بینی داری، و یه نفرم بهم گفت که شاید سرت سرما میخوره
                           اما من حالم واقعا بده این شرایط کلافم کرده حس میکنم دارم حس بویاییمو از دست میدم هیچ بویی نمیفهمم. شما نظرتون چیه لطفاً راهنماییم کنید

                            1. سلام به شما
                             بدون معاینه و انجام بررسی های لازم، امکان مطرح کردن تشخیص وجود نداره. محتمل ترین تشخیص، وجود انحراف تیغه بینی هست. از پزشک متخصص گوش حلق بینی کمک بگیرین.

                            2. سلام من یک سال است که علائم آلرژی را دارم و زندگی ام رو تحت تاثیر قرار داده میخواستم بدانم آیا آلرژی رو میشه با دارو و… به طور کامل درمان کرد یا فقط میشه مقداری علائم آن را کاهش داد؟

                              1. سلام به شما
                               بستگی به ماده آلرژن داره. با مراجعه به پزشک فوق تخصص آلرژی، می‌شه علت ریشه‌ای بروز آلرژی رو متوجه شد و براساس اون در جهت کاهش و حتی قطع علایم اقدام کرد.

                              2. سلام
                               دحترم ۵ سالشه ،گرفتگی شدید بینی داشت و خرو پف شدید داشت موقع خواب، گفتن هم لوزه داره و هم آلرژی بینی واسه همین چند هفته پیش ابتدا لوزه های رو عمل کردیم و بعدشم رفتم پیش دکتر فوق تخصص آلرژی ،ایشون هم ازش تست پریک گرفتن(قبل تر انواع و اقسام داروها و اسپرها هارو داده بودن و فایده ای نداشت) و گفتن به هیچ ماده ای حساس نیستن در صورتیکه باز دحترم گرفتگی بینی داره و موقع خواب اذیت میشه علتش پس چیه؟؟؟؟؟؟؟راهنمایی بفرمایید.ممنون

                                1. سلام به شما
                                 باید وجود پولیپ بینی و یا سینوزیت مزمن هم بررسی بشه. از یک متخصص گوش حلق بینی کمک بگیرین.

                                دکمه بازگشت به بالا