مزوتراپی مو چیست و چه تاثیری در دمان ریزش مو دارد؟

پوست و مو

 

مزوتراپی مو یکی از روش‌های بسیار محبوب در زمینه درمان و کنترل مشکل ریزش مو شناخته می‌شود. ممکن است شما هم قصد استفاده از این روش برای درمان ریزش مو را داشته باشید، در این صورت توصیه می‌کنیم آگاهی خود را در زمینه مزوتراپی مو افزایش دهید. این بخش از هومکا به موضوع مزوتراپی مو و فواید، اثرات و چگونگی انجام آن اختصاص داده شده است. با ما همراه باشید.

مزوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی یکی از چندین تکنیکی است که امروزه از آن‌ برای افزایش رشد مو و تراکم موها استفاده می‌کنند. این روش مو در کنار روش‌های ترمیمی پوست و مو همچون پی آر پی قرار می‌گیرد و فوق‌العاده پرطرفدار است. استقبال از این روش درمانی نشان می‌دهد که بسیاری از افراد از انجام آن نتیجه مثبت دریافت کردند.

اما بهتر است یک تعریف جامع‌تر از این روش درمان و ترمیم پوست و مو ارائه کنیم. در مزوتراپی مو برخلاف پی آر پی خبری از پلاکت‌ها نیست و پزشک از عصاره‌ها، هورمون‌ها و ویتامین‌ها برای احیای موها استفاده می‌کند. مزوتراپی مو تکنیکی است که از تزریق ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، هورمون‌ها و عصاره‌های گیاهی برای جوان‌سازی و ترمیم پوست سر و همچنین درمان ریزش مو استفاده می‌کند.

مزوتراپی مو چیست؟

میشل پیستور، یک پزشک فرانسوی تکنیک مزوتراپی را برای اولین بار در سال ۱۹۵۲ توسعه داد. در ابتدا از مزوتراپی برای تسکین درد استفاده می‌کردند. این روش درمانی رفته‌رفته در سال‌های بعد، در آمریکا و سایر نقاط جهان محبوبیت پیدا کرد. جالب است بدانید که از مزوتراپی در پوست برای حذف چربی‌های اضافی نیز استفاده می‌کنند.

تأثیرات درمانی مزوتراپی

باوجوداینکه امروز اکثراً مزوتراپی را روشی برای درمان ریزش مو می‌دانیم، اما باید بگوییم که این تکنیک درمانی در بهبود بسیاری از شرایط سلامتی دیگر نیز مؤثر واقع می‌شود. از مزوتراپی در موارد درمانی و ترمیمی زیر استفاده می‌کنند:

 • درمان آلوپسی؛ وضعیتی که باعث ریزش مو می‌شود
 • روشن کردن پوست و کمرنگ کردن رنگ‌دانه‌های تیره
 • تنظیم عملکرد دوباره بدن
 • سفت کردن پوست شل
 • کاهش سلولیت (تجمع چربی)
 • از بین بردن چین‌وچروک و خطوط پوست
 • حذف چربی در نواحی مانند معده، ران، باسن، پاها، بازوها و صورت

فواید مزوتراپی موی سر

مزوتراپی موی سر تکنیکی است شبیه به پی آر پی که برای انجام آن از سوزن‌های خیلی ظریف استفاده می‌کنند. با استفاده از سوزن‌های ظریف پزشک ماده درمانی را به لایه میانی یا مزودرم پوست سر تزریق می‌کند. هدف از مزوتراپی موی سر این است که مشکلات اساسی پوست و موی سر برطرف شود.

با انجام مزوتراپی گردش خون ضعیف پوست سر درمان می‌شود، التهاب موجود در پوست کاهش پیدا می‌کند و درنتیجه ریزش مو به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند. افزایش گردش خون در پوست سر سبب تغذیه فولیکول‌های مو و بزرگ شدنشان می‌شود. زمانی که فولیکول‌های مو تقویت می‌شوند، ساقه موها تقویت شده و رشد موها افزایش پیدا می‌کند. بنابراین با استفاده از مزوتراپی و تکرار جلسات درمانی مزوتراپی می‌توانیم تراکم موها را افزایش دهیم.

فواید مزوتراپی موی سر

مزوتراپی چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام مزوتراپی فرمول چندان استانداردی جهت تزریق مواد درمانی وجود ندارد. پزشکان با استفاده از راه‌حل‌ها و روش‌های مختلف برای انجام مزوتراپی و کم کردن مشکل ریزش مو استفاده می‌کنند. ازجمله این روش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • داروهای تجویزی مانند گشادکننده عروق و آنتی‌بیوتیک‌ها
 • هورمون‌هایی مانند کلسی‌تونین و تیروکسین
 • آنزیم‌هایی مانند کلاژناز و هیالورونیداز
 • عصاره‌های گیاهی
 • ویتامین‌ها و مواد معدنی

در طول هر جلسه، برای بی‌حس کردن ناحیه تحت درمان ابتدا دارو لیدوکائین به پوست تزریق می‌شود. سپس پزشک با استفاده از یک سوزن بسیار ظریف مواد درمانی را به پوست تزریق می‌کند. ممکن است سوزن مزوتراپی به یک تفنگ مکانیکی متصل باشد تا تزریق سریع‌تر و پشت هم انجام بگیرید.

بسته به شدت آسیب و نیاز به درمان، تزریق در عمق ۱ تا ۴ میلی‌متری پوست انجام می‌گیرد. در هر بار تزریق تنها یک قطره کوچک محلول وارد پوست می‌شود. برای انجام مزوتراپی مو هیچ تکنیک یا فرمول خاصی وجود ندارد و مهم‌ترین عامل موفقیت این عمل می‌تواند انتخاب یک پزشک مورد اعتماد و ماهر باشد. پزشک با توجه به نیاز و شرایط شما از روش خاص و مقدار معینی از مواد درمانی جهت کاهش مشکل ریزش مو در مزوتراپی استفاده می‌کند.

آیا مزوتراپی مو در درمان ریزش مو مؤثر است؟

مزوتراپی علاوه بر درمان مشکلات پوستی همچون چین‌وچروک و از بین بردن چربی‌های ناخواسته، برای درمان ریزش موی ناشی از آلوپسی نیز مؤثر است. در مزوتراپی مو از عصاره‌های طبیعی گیاهی، ویتامین‌ها یا داروهایی مانند فیناستراید و ماینوکسیدیل جهت تزریق به لایه مزودرم پوست سر استفاده می‌کنند.

کسانی که تجربه مزوتراپی مو داشتند، در مورد اثرات این روش درمانی بر مشکل ریزش مو چند نظر واحد دارند و تأثیرات آن را مثبت اعلام می‌کنند. ازجمله اثرات خوب این روش می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • گردش خون در پوست سر را بهبود می‌بخشد
 • عدم تعادل هورمونی در داخل و اطراف فولیکول مو را اصلاح می‌کند
 • مواد مغذی را به مو می‌رساند

آیا مزوتراپی مو در درمان ریزش مو مؤثر است؟

باوجوداین همانند دیگر کاربردهای مزوتراپی، شواهد زیادی وجود ندارد که این روش مستقیماً می‌تواند ریزش مو را برطرف کند. در مورد میزان تأثیر عصاره‌های گیاهی و ویتامین‌ها هنوز مطالعات وسیعی انجام نگرفته. اما تحقیقات نشان می‌دهند که مزوتراپی با فیناستراید و ماینوکسیدیل به میزان قابل‌توجهی سبب رفع ریزش مو می‌شود.

آیا مزوتراپی مو تحت پوشش بیمه است؟

هزینه‌های مزوتراپی به نوع درمان و تعداد جلساتی که تکرار می‌شود، بستگی دارد. البته شما باید بدانید که مزوتراپی یکی از روش‌های درمانی و ترمیمی زیبایی محسوب می‌شود و بیمه هزینه‌های این عمل را تحت پوشش قرار نمی‌دهد. مزوتراپی موی سر جزو عمل‌های زیبایی است و به لحاظ پزشکی انجام آن ضرورت ندارد، بنابراین اگر می‌خواهید از این روش برای درمان ریزش مو استفاده کنید حتماً با کلینیک موردنظر درباره هزینه‌های انجام آن صحبت کنید.

به گفته وب‌سایت healthline پیش از انجام هر کاری لازم است به پزشک مراجعه کنید، پزشک درباره محدودیت‌ها و مراقبت‌های پیش از مزوتراپی با شما صحبت خواهد کرد. ممکن است لازم باشد موارد زیر را پیش از انجام مزوتراپی مو رعایت کنید:

 • مصرف آسپرین یا بوفرین و دیگر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی به مدت یک هفته پیش از عمل باید متوقف شود
 • مصرف مواد تقویت‌کننده و داروهای درمان ریزش مو باید متوقف شود
 • از چند روز قبل از مزوتراپی استفاده هر نوع حالت‌دهنده‌ای را متوقف کنید
 • موهایتان را پیش از مراجعه به کلینیک بشویید
 • برای شستشوی موها از شامپوی مناسب نوع پوست و موی سر خودتان استفاده کنید
 • اگر زخمی روی پوست سر دارید نیاز نیست آن را ضدعفونی کنید، در هنگام مزوتراپی این کار انجام می‌گیرد
 • حداقل ۲۴ ساعت قبل از مزوتراپی مو مصرف محلول‌های شیمیایی و گیاهی ریزش مو را متوقف کنید

برای درمان ریزش مو به چند جلسه مزوتراپی نیاز است؟

برای اینکه نتیجه درمانی خوبی حاصل شود، معمولاً بسته به شرایط فرد پزشک توصیه می‌کند بین ۳ تا ۱۵ جلسه درمان مزوتراپی تکرار شود. در شروع پروسه درمان فاصله بین دو جلسه ۷ تا ۱۰ روز است. اگر سرعت درمان زیاد باشد و نتایج خیلی خوب باشد، فاصله تکرار جلسات به دو هفته تا یک ماه یک‌بار افزایش پیدا می‌کند.

برای درمان ریزش مو به چند جلسه مزوتراپی نیاز است؟

مزوتراپی مو چه عوارضی دارد؟

مزوتراپی در مقایسه با روش‌های دیگر ترمیم و درمان ریزش مو کم‌خطرتر است، اما باید واقع‌بین باشید و قبول کنید که هر روش درمانی می‌تواند گاهی عوارض جانبی هرچند خفیف از خود برجای بگذارد. درصورتی‌که مزوتراپی مو توسط یک متخصص ماهر انجام بگیرید، می‌توانید مطمئن باشید که خطری سلامت شما را تهدید نمی‌کند و عوارض جانبی آن نیز خیلی زود برطرف می‌شوند. ازجمله شایع‌ترین عوارض جانبی مزوتراپی مو و پوست می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کبودی پوست
 • سرخی پوست
 • راش پوستی
 • عفونت پوست
 • ایجاد زخم‌های خفیف و کوچک روی پوست
 • ایجاد لکه‌های تیره پوستی
 • بروز برجستگی در محل تزریق
 • خارش پوست ناحیه تحت درمان
 • ورم ناحیه تحت درمان
 • بروز حساسیت در پوست
 • احساس درد در ناحیه تحت درمان
 • حالت تهوع

آیا پس از مزوتراپی مو نیاز به استراحت داریم؟

ازآنجایی‌که مزوتراپی مو و پوست یکی از روش‌های درمانی غیرتهاجمی است، معمولاً زمان معینی برای استراحت پس از آن تعیین نمی‌شود. خیلی از افراد پس از مزوتراپی مو بلافاصله به فعالیت‌های عادی زندگی خود برمی‌گردند. اما اگر درد، تورم و سرخی در ناحیه تحت درمان داشته باشید، شاید پزشک توصیه کند یک روز استراحت کنید.

آیا مزوتراپی مورد تأیید سازمان غذا و دارو است؟

بله. مزوتراپی مو ازجمله روش‌های درمانی است که به تأیید سازمان غذا و دارو رسیده است. بیشتر موادی که در این روش مورد استفاده قرار می‌گیرند، مورد تأیید FDA آمریکا هستند و می‌توانید از این روش برای درمان مشکل ریزش مو استفاده کنید.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
healthline
homeca-doctors

مطالب بالا با تایید دکتر سیدحسن مرتضوی منتشر شده است.

تخصص پزشک: پزشک عمومی

فارغ‌التحصیل دانشگاه: دانشگاه علوم پزشکی اراک

شماره نظام پزشکی: 155058

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲۰ دیدگاه

  1. سلام بهاره‌ی عزیز
   بله. تمام امورات زیبایی مرتبط به پوست و مو در بهترین حالت توسط پزشک متخصص پوست انجام میشه.

   1. سلام صادق عزیز
    در برخی افراد پاسخ به درمان میتونه رویش جدید ایجاد کنه.
    به علت زمینه‌ای هم مربوطه.

   2. سلام
    روش مزوتراپی تا چه حد می‌تونه جایگزین کاشت مو باشه؟
    و اینکه اصلاً برا قسمت‌های خالی سر مفیده؟

     1. سلام به شما
      حتما باید ریشه مو و فولیکول‌ها و شرایط بدنی بررسی بشه.
      پزشک براساس اون میزان کارایی مزوتراپی رو متوجه میشه و توصیه میکنه.
      همینطور میزان پاسخ به درمان در افراد مختلف متفاوته.
      علت اصلی و زمینه ای ریزش مو هم خیلی مهمه.

     2. سلام وقتتون بخیر
      من یک جلسه مزو تراپی انجام دادم(گفته بودند ماهی یکبار باید انجام بدم)اما من این ماه نتونستم برم
      اگه بین جلسات درمانی وقفه بیفته مشکلی پیش میاد؟
      یعنی ممکنه چون این جلسه رو نرفتم، جلسه قبلی ناکارآمد باشه و مجبور شم مراحل درمان رو از اول انجام بدم؟

       1. سلام به شما
        معمولا حفظ فاصله زمانی مناسب بین این متدهای درمانی، مشابه با لیزر، در اثرگذاری و نتیجه بخشی مهم هست. نه به معنی اینکه بی اثر بشه اما اثربخشی رو کم می‌کنه. با پزشک معالج در مورد سیر ادامه مزوتراپی مشورت کنین.

        1. برای همه افراد یک نسخه واحد موثر نیست. برای هر بیمار با توجه به شرایط و بر اساس معاینات، بهترین درمان توصیه می‌شه.

        2. سلام . من قسمت های دو طرف پیشانیم خیلی موهای کوچیک‌و‌نازک هست مث بقیه جاهای سرم رشد ندارم خالیه اون قسمتا میخام ببافم یا مدل بدم کوتاه و زشته آیا مزوتراپی موثره؟!

          1. سلام به شما
           ممکنه موثر باشه. بهترین توصیه رو می‌تونین از متخصص پوست و مو بگیرین تا کاری با بیشترین بازدهی انجام بشه.

          2. با سلام
           تا چه سنی ( سن و سال تولد ) ممکنه مزوتراپی جواب بده ؟
           از چه سنی به بالا ممکنه دیگه جواب نده ؟
           معمولا چه نوع ریزش موهایی را به روش مزوتراپی پیشنهاد می شود ؟
           آیا ریزش موهای ارثی و هورمونی سابقه ریزش سی ساله را هم جواب گو هست ؟ اللخصوص افرادی که ناحیه سر طاسی مطلق دارند!؟
           چه طور می توانم بفهمم که ریزش موهایم ارثی می باشد ؟
           آیا در هنگام معالجه و مراجعه تضمینی وجود دارد که رویش موها برگردد؟
           هزینه هر جلسه حدودا چه مقدار می باشد ؟
           بعد از چند جلسه می توان فهمید که این روش جواب ده هست یا خیر ؟ البنه ممکن است برای شرایط هر بیمار متفاوت باشد!
           با تشکر

            1. سلام به شما
             پاسخ به درمان ارتباطی به سن نداره بلکه شرایط بدن و نوع ریزش مو تعیین کننده هست. پاسخ‌دهی هم در افراد مختلف با شرایط یکسان، باز هم متفاوته. بدون معاینه امکان پیشنهاد یا توصیه درمانی کارآمد وجود نداره. باید برای بررسی به متخصص پوست مراجعه کنین و سوالات درمورد جزییات درمان رو از ایشون جویا بشین.

            2. باسلام وقت بخیر وممنون از مطالب مفید تون
             عملکرد مزوترواپی مو برای پیشگیری از ریزش مو می باشد آیا در رویش مجدد در فسمت های از موها که کم حجم ونازک شدند تاثیر قابل توجهی دارد ؟
             شخص هم ببماری زمینه ای ومشکل هورمونی هم نداشته باشد.

              1. سلام به شما
               هر دو. مزوتراپی اگر توسط متخصص پوست و مو موثر شناخته بشه، یعنی مناسب شرایط بیماری باشه، هم از ریزش جلوگیری و هم رشد مجدد ایجاد می‌کنه.

              دکمه بازگشت به بالا