آزمایش LDH
خانه
مقالات
آزمایش LDH

آزمایش LDH

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/06/27
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست
اندازه‌گیری آنزیم قلبی لاکتات دهیدروژناز
LDH یک آنزیم داخل سلولی می باشد که در سلول های بسیاری از بافت های بدن به خصوص در کلیه ها، عضلات اسکلتی، قلب، کبد، RBC ها، مغز و ریه ها وجود دارد. LDH در سرتاسر بدن وجود دارد، در نتیجه سطوح LDH توتال نمی تواند شاخص اختصاصی برای یک بیماری خاصی یا نشان دهنده ی آسیب وارده بر عضو خاصی باشد.
مشاوره رایگان
هنوز تصمیم نگرفتید؟ نگران نباشید. می‌توانید اطلاعات خود را بفرستید و مشاوره رایگان بگیرید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

این آزمایش را با نام لاکتات دهیدروژناز نیز معرفی می‌کنند. در بافت‌های بدن بصورت نرمال یک آنزیم به نام لاکتات دهیدروژناز وجود دارد. بافت‌هایی که شامل این آنزیم هستند ریه، مغز، قلب و کبد و حتی کلیه شناخته شده‌اند. اما اصلا آزمایش ldh چیست و چرا انجام می‌گیرد؟ جواب این آزمایش به شناخت چه بیماری و اختلالی کمک می‌کند؟ افزایش و کاهش این آنزیم در خون چه اتفاقی را به همراه دارد؟

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

LDH در آزمایش خون

LDH یا لاکتات دهیدروژناز آنزیمی است که در بافت‌های یاد شده وجود دارد. پس از مرگ سلولی آنزیم ldh آزاد شده و در خون افزایش پیدا می‌کند. این تست یک آزمایش مجزا و اختصاصی محسوب نمی‌شود و در کنار دیگر فاکتورهای آزمایشگاهی کاربرد دارد. از این آنزیم می‌توان برای تشخیص سطح آسیب بسیاری از بافت‌های بدن استفاده کرد. تمام آزمایشات این گروه زیر مجموعه‌ی خدمات آزمایش در منزل به حساب می‌آیند. 
این ایزوآنزیم خود به چند لاکتات دهیدروژناز مختلف طبقه بندی می‌شود و هر گروه تنها برخی یا یکی از بافت‌های بدن یافت می‌شوند.
•    LD1 و LD2 در اریتروست‌ها و بافت‌های قلبی.
•    LD3 در ریه، طحال، پانکراس و جفت.
•    LD4 و LD5 در ماهیچه اسکلتی و کبد تولید می‌شود.
هر یک از این گروه‌ها می‌توانند در تشخیص و بررسی برخی از آسیب‌های بافتی و عصبی کمک کننده باشند.
مقدار نرمال و بحرانی ldh در آزمایش خون
•    حد نرمال این تست بین ۱۰۰- ۵۰۰ است.
•    درصورتی که در آزمایش پاسخ عدد بیش از ۵۰۰ (>۵۰۰) را نشان دهد، شرایط بحرانی شناخته می‌شود.

آزمایش LDH

 

LDH در آزمایش خون چیست؟

این آزمایش با هدف اندازه‌گیری آنزیم لاکتات دهیدروژناز انجام می‌گیرد. درصورت غیرطبیعی بودن سطوح ldh در آزمایش بروز آسیب‌های بافتی در کلیه، مغز، قلب، کبد، ریه و دیگر بافت‌های عضلانی، اسکلتی و عصبی بدن مطرح است.

سایت کتابخانه ملی پزشکی آمریکا (Med Line Pluse)، در خصوص آزمایش LDH اینگونه می‌گوید که:

این آزمایش، میزان لاکتات دهیدروژناز که به آن اسید لاکتیک نیز گفته می‌شود را اندازه‌گیری می‌تماید. برای انجام، معمولا نمونه‌ی خون از فرد متقاضی گرفته می‌شود، اما گاهی اوقات این فاکتور آزمایشی را با نمونه‌گیری از مایعات بدن مورد بررسی می‌نمایند 

LDH نقش مهمی در ایجاد انرژی در بدن دارد. تقریبا تمام بافت‌های بدن از جمله در بافت قلب، کلیه‌ها، مغز و ریه‌ها وجود دارد. زمانی که این بافت‌ها آسیب ببینند، LDHرا در جریان خون یا مایعات دیگر بدن، آزاد می‌کنند. 

 

آزمایش LDH چه بیماری‌هایی را نشان می‌دهد؟

درصورتی که در تست گزارشی از افزایش و یا کاهش غیرطبیعی این آنزیم وجود داشته باشد باید علتیابی و درمان بیماری شروع شود.
افزایش این آنزیم می‌تواند بروز بیماری‌های متعددی همچون آنفارکتوس قلبی، نارسایی‌های قلبی، مشکلات کبدی(هپاتیت ویروسی- سیروز-الکلیسم)، سرطان (لوکمی- لنفوما)، بیماریهای ریوی، آسیبهای ماهیچه‌ای، آنمی(مگالوبلاستیک، پرنیشیوز، همولیتیک و گلبول داسی شکل) و در موارد بسیار کم‌تر بیماری‌های پوستی که ناشی از کاهش سطح نرمال ldh است.

 

تست‌های مرتبط با آزمایش LDH

•    Cpk: این آنزیم را با نام کراتین کیناز Ck Mb  نیز میشناسیم. این کراتین کیناز در ماهیچه‌های اسکلتی و قلب با میزان غلظت بالا و در بافت‌های مغز با غلظت بسیار پایین موجود است. از آنجایی که این آنزیم در کاتابولیسم طبیعی بافت موثر است، بنابراین درصورتی مقدار آن بیش از حد نرمال گزارش شود، کراتین کیناز نشان می‌دهد که بافت دچار تروماست.

•    AST: این آنزیم عملکرد آنزیم‌های موجود در کبد را نشان می‌دهد. از آن با عنوان آمینوترانسفراز نیز یاد می‌شود. غلظت این آنزیم در مغز، قلب، کبد، کلیه و گلبول‌های خونی بالاست و تنها مقدار بسیار کمی از آن در خون یافت می‌شود. چنانچه میزان این آنزیم در خون افزایش غیرطبیعی داشته باشد متخصص به بروز مشکل جسمانی مشکوک خواهد شد و بروز آسیب‌های کبدی مطرح است.


•    ALT :ALT مخفف آلانین آمینوترانسفراز است. این آنزیم نیز در کبد و چند بافت دیگر وجود دارد و در کنار تست LDH و ast به شناخت آسیب کبدی کمک می‌کند. میزان این آنزیم در کبد زیادتر از بافت‌های دیگر است. این آنزیم به بدن جهت تجزیه مواد غذایی کمک می‌کند. سطح آن در خون کم است و درصورت تشخیص میزان غیرطبیعی و افزایش آن بروز آسیب کبدی مطرح می‌شود.

•    Troponin: این تست در کنار تست ldh به تشخیص آسیب عضلات قلب کمک خواهد کرد. در ضمن با استفاده از این تست می‌توان میزان آنژین قفسه صدری را نیز مورد بررسی قرار داد. در مواردی که بیماری قلبی و آسیب به بافت قلب توسط متخصص مطرح شود انجام این آزمایش توصیه می‌شود.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

بیماری‌های پیش زمینه‌ای که سبب اختلال در فاکتور آزمایشی ldh می‌شود

در صورت افزایش آنزیم ldh:
آنفارکتوس قلبی، نارسایی‌های قلبی، مشکلات کبدی(هپاتیت ویروسی- سیروز-الکلیسم)، سرطان (لوکمی- لنفوما)، بیماریهای ریوی، آسیبهای ماهیچه‌ای، آنمی(مگالوبلاستیک، پرنیشیوز، همولیتیک و گلبول داسی شکل).
درصورت کاهش آنزیم ldh:
بیماریهای پوستی

آزمایش LDH

 

اختلال و علائم بالینی در نتیجه عدم توازن فاکتور LDH

عدم توازن ldh در بدن می‌تواند اختلالات و علائمی که نشان دهنده بروز بیماری‌های آسیب قلبی، آسیب اسکلتی، آسیب ریوی و سیستم عصبی باشند.
آسیب به عضله( قلبی- اسکلتی-ریوی) 
بروز علائم سکته، اختلال در تنفس، ضعف اسکلتی و عدم عملکرد صحیح عضلات قلب و ریه.
علائم آسیب سیستم عصبی
برای تکان دادن به ماهیچه‌ها مغز نیاز به دریافت اطلاعات دارد. با اعصاب سالم مغز می‌تواند دردها را تشخیص بدهد، عضلات و ماهیچه‌ها حرکت دهد و به کارکرد اندام‌های داخلی مانند قلب کمک کند. اما اگر ldh در آزمایش توازن خوبی نداشته باشد، ممکن شما این علائم را در سیستم عصبی خود نیز مشاهده کنید:
•    سخت تکان دادن ماهیچه‌ها و یا غیرممکن شدن حرکت اندام
•    احساس سورزش و خارش در اندام
•    تنها در یک پا احساس درد دارید
•    در حین حرکت لغزش دارید و نمی‌توانید هماهنگی خوبی در حرکت اندام ایجاد کنید
•    دچار سردردهای کوتاه و طولانی می‌شوید که تاثیر شوکی دارد
•    همیشه احساس پر مثانه دارید
•    پوستتان بی‌حس است
•    تعریق زیاد یا کم دارید

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

شرایط انجام تست ldh

برای انجام این تست شرایط مراقبتی ویژه‌ای عنوان نشده و شما در حالت ناشتا و غیرناشتا نیز می‌توانید آن را انجام دهید. مگر در مواردی که داروهای بخصوصی مصرف می‌کنید که باید آن را با پزشک متخصص پیش از انجام تست درمیان بگذارید.

 

آزمایش LDH چه زمانی توصیه می‌شود؟

در صورتی که بیمار علائم بیماری‌های عضلانی، کبدی، ریوی، آنمی همولیتیک، آسیب‌های بافتی و سلولی داشته باشد متخصص انجام تست ldh را در کنار چند تست دیگر تجویز می‌کند.

دسترسی سریع

سوالات متداول

آیا برای انجام آزمایش LDH نیاز به ناشتا بودن است؟
خیر. انجام آزمایش LDH نیاز به ناشتا بودن یا مصرف رژیم غذایی خاص پیش از انجام آزمایش، ندارد.
نتایج تست LDH چگونه گزارش می‌شود؟
نتایج تست، پس از انجام عملیات آزمایشگاهی در آزمایشگاه تخصصی، در اختیار فرد آزمایش دهنده قرار خواهد گرفت. فرد آزمایش دهنده از بخش پروفایل خود در سایت هوم‌کا نیز به پاسخ دسترسی خواهد داشت.
آزمایش LDH می‌تواند بیانگر کدام بیماری‌ها باشد؟
آنفارکتوس قلبی- نارسایی های قلبی- مشکلات کبدی(هپاتیت ویروسی- سیروز-الکلیسم)- سرطان (لوکمی- لنفوما)- بیماریهای ریوی- آسیبهای ماهیچه ای- آنمی(مگالوبلاستیک-پرنیشیوز- همولیتیک- گلبول داسی شکل)
LDH چیست؟
LDH یا لاکتات دهیدروژناز آنزیمی است که در ریه، مغز، قلب و کبد و کلیه وجود دارد.
آیا می‌توان برای تفسیر آزمایش از خدمات آنلاین استفاده کرد؟
برای این منظور با کارشناسان هوم‌کا تماس بگیرید.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.