چکاپ کودکان
چکاپ کودکان
خانه
خدمات
چکاپ کودکان

چکاپ کودکان

ثبت رایگان درخواست

خدمت خود را انتخاب کنید

همه‌ی خدمات آزمایشگاهی، تحت پوشش بیمه پایه و تکمیلی قابل انجام است.
آزمایش با نسخه یا درخواست شما

فرآیند ثبت درخواست

registeration-step-1 circle-icon
1
ابتدا درخواست خود را از طریق فرم یا تماس تلفنی ثبت می‌کنید.
registeration-step-2 circle-icon
2
کارشناسان هومکا با شما تماس گرفته و پس از هماهنگی، درخواست شما نهایی می‌شود.
registeration-step-3 circle-icon
3
نیروی متخصص به محل شما اعزام شده و نمونه‌گیری را انجام می‌دهد.
registeration-step-4 circle-icon
4
نتیجه آزمایش مطابق با بازه اعلام شده، در پنل کاربری شما قرار می‌گیرد.
1
registeration-step-1 circle-icon
فرم رو کامل می‌کنی و روی ثبت درخواست کلیک می‌کنی.
2
registeration-step-2 circle-icon
کارشناسان ما باهات تماس میگیرن و درخواست رو نهایی میکنن
3
registeration-step-3 circle-icon
پرستار ما میاد و در منزل یا محل کارت، نمونه‌گیری رو انجام میده.
4
registeration-step-4 circle-icon
بعد از زمان انتخابی خودت، نتیجه آزمایشت رو میتونی به راحتی از طریق صفحه پروفایلت ببینی.
مهمترین آزمایشات کودکان در چکاپ دوره‌ای شامل چه مواردی است؟
چکاپ دوره‌ای کودکان سبب می‌شود تا اطلاعات دقیقی از وضعیت سلامتی فرزند خود داشته باشید. اهمیت این آزمایشات به این دلیل است که بسیاری از بیماری‌ها علامت خاصی ندارند یا کودکان در ابراز آنها دچار مشکل هستند. این مقاله از هومکا به معرفی مهم‌ترین آزمایشاتی پرداخته است که در چکاپ دوره‌ای کودکان وجود دارند.

اگر به سلامت فرزند خود اهمیت می‌دهید، همواره انجام چکاپ کودکان را پشت گوش نیاندازید. همواره دقت داشته باشید که بسیاری از بیماری‌های کودکان بدون علامت هستند یا اینکه کودک شما در ابراز آن‌ها ناتوان است. از همین رو، انجام این آزمایشات را همواره در نظر داشته باشید. احتمالا یکی از چالش‌های کودکان در انجام آزمایش، ترس از محیط‌های آزمایشگاهی است. با استفاده از خدمت آزمایش در منزل هومکا، می‌توانید در محیط امن و راحت خانه، چکاپ کودکان خود را انجام دهید. اگر قصد دارید تا با انواع آزمایشات چکاپ کودکان آشنا شوید و اطلاعات دقیق‌تری از آن‌ها بدست بیاورید، ادامه مطالب را دنبال کنید.

 

چه زمانی انجام چکاپ خونی و ادراری برای کودکان ضروری است؟

پزشک متخصص اطفال زمانی تست خونی و ادراری را برای کودک درخواست می‌کند که علائم زمینه‌ای در او بروز کرده باشد. برخی از علائم در انواع بیماری‌ها مشترک و مشابه هستند و از این‌رو صرفا با معاینه بالینی نمی‌توان به علت دقیق بیماری پی برد. اینجاست که آزمایش خون یا ادرار قادر است با دقت بالا وجود التهاب، عفونت و یا یک اختلال را در بدن شناسایی کند. در زیر مهمترین علتهای درخواست آزمایش چکاپ خونی و ادراری از سوی پزشکان ذکر شده است:

 • شناسایی هر گونه تغییر در تراکم و یا شاخص فیزیکی سلولهای خونی از جمله سلول‌های قرمز، سلولهای سفید و پلاکت‌ها
 • تشخیص انواع آلرژی ها و حساسیت‌ها با اندازه‌گیری آنتی بادی‌های خونی
 • وجود هر گونه مشکل در دفع ادرار و مشکوک شدن به عفونت‌های ادراری
 • مشخص شدن گروه خونی کودک
 • چک کردن میزان قند خون در صورتی که اعضای خانواده و یا فامیل سابقه دیابت داشته باشند. 
 • چک کردن احتمال بروز دیابت نوع یک در کودکان
 •  سنجش مواد زائد دفعی در خون به منظور بررسی عملکرد کلیه‌ها

همچنین به گفته سایت Kids Health:

آزمایش ادرار معمولاً زمانی تجویز می‌شود که پزشک مشکوک باشد که کودک مبتلا به عفونت دستگاه ادراری (UTI) یا یک مشکل سلامتی است که می‌تواند باعث اختلال در ادرار شود. این تست موارد زیر را بررسی می‌کند:

 • وجود گلبول‌های قرمز و سفید خون
 • وجود باکتری یا موجودات دیگر
 • وجود موادی مانند گلوکز که نباید در ادرار یافت شود.
 • pH که نشان می دهد ادرار چقدر اسیدی یا بازی است.
 • غلظت ادرار

چکاپ کودکان

 

آزمایش کشت ادرار برای شناسایی عفونت‌های ادراری

یکی از شایع‌ترین مشکلات کودکان به ویژه در دخترها عفونت‌های ادراری و تناسلی است که باعث بروز علائم مختلفی از جمله سوزش ادرار و تکرر ادرار می‌شود. باکتریهایی مثل کلبسیلا، استافیلوکوک و استرپتوکوک از جمله میکروب‌هایی هستند که باعث ایجاد عفونتهای ادراری در کودکان می‌شوند. شیوع این عفونتها معمولا در دخترها بیشتر است. دختران در سنین بالای دو سال، ۱۱ برابر بیشتر از پسرها در معرض چنین عفونت‌هایی قرار دارند.

عفونت‌های ادراری در صورت درمان نشدن می‌توانند منجر به عوارض جدی مثل هیپرتانسیون (پرفشاری خون)، سنگهای کلیوی و در موارد نادری نارسایی کلیه شوند. پزشکان برای تشخیص نوع دقیق باکتری‌های آلوده کننده دستگاه ادراری، آزمایش کشت ادرار را درخواست می‌دهند. برای این منظور، یک نمونه ادرار از کودک گرفته شده و به محیط کشت انتقال داده می‌شود تا وجود هر گونه عامل عفونی شناسایی گردد.

برای استفاده از خدمات آزمایشگاه در منزل هومکا کافیست بر روی دکمه زیر کلیک کنید. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

آزمایشات چکاپ برای کودکان شامل چه مواردی است؟

چکاپ خونی در کودکان زیر ۱۱ سال یکی از بهترین راهها برای تشخیص زودهنگام هر گونه اختلال و بیماری است. تشخیص به موقع و پیشگیری از بیماری‌ها راه معقول و منطقی برای افزایش سلامتی و بهبود کیفیت زندگی کودک در دوران بلوغ است.
 

آزمایش قند خون

سطح گلوکز خون نشانگر مهمی برای ابتلا به دیابت در کودکان است. اکثر کودکان مبتلا به این بیماری، از دیابت نوع ۱ رنج می‌برند. این عارضه ارثی در اثر تخریب سلول‌های آلفا تولید کننده انسولین در پانکراس توسط سیستم ایمنی ایجاد می‌شود. کمبود انسولین باعث می‌شود که مقدار قند بیشتری در خون وجود داشته باشد. ابتلا به این بیماری اغلب باعث عوارض طولانی مدت شده و اغلب با تزریق انسولین کاهش می‌یابد.

اخیراً در ایران چندین کودک مبتلا به دیابت نوع ۲ نیز تشخیص داده شده‌. این بیماری معمولا در کودکان دارای اضافه وزن دیده می‌شود. شواهد نشان می‌دهند ابتلا زودرس به دیابت نوع ۲ ناشی از سبک زندگی ناسالم، عادات بد غذایی و کاهش فعالیت بدنی است. در صورت مشکوک شدن به ابتلا دیابت، ممکن است پزشک کودک شما آزمایش قند خون را برای او تجویز کند.

 مقادیر مهم آزمایشگاهی برای آزمایش FBS عبارتند از:

 • نوزادان نارس: ۲۰ تا ۸۰ میلی گرم در دسی لیتر
 • نوزادان ترم: ۳۰ تا ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر
 • کودکان ۲ تا ۱۰ سال: کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر

برخی کودکان به دلایل وراثتی و وجود سابقه فامیلی مستعد ابتلا به دیابت نوع یک هستند. به همین دلیل با شناسایی به موقع چنین مشکلی می‌توان از پیامدهای مخرب این بیماری پیشگیری نمود. در این آزمایش سطح گلوکز خون بررسی شده و در صورت بالا بودن آن پزشک توصیه‌های لازم را به والدین ارائه می‌کند، تا از بروز عوارض مرتبط با آن پیشگیری گردد.

برای انجام این آزمایش لازم است که کودک به مدت ۸ ساعت قبل از تست ناشتا باشد؛ تا جواب آزمایش دچار مشکل نشود. برای انجام آزمایش دیابت یک نمونه خون از ساعد کودک در بخش نمونه‌گیری دریافت شده و به بخش آزمایشگاهی ارسال می‌گردد. میزان نرمال قند خون کودکان یک تا پنج سال ۱۱۱ تا ۱۸۱ میلی گرم در دسی لیتر است و برای کودکان ۶ تا ۹ سال ۸۱ تا ۱۴۱ است.

در سایت Mayo Clinic در رابطه با علت بروز دیابت نوع یک در کودکان بیشتر خواهید خواند.

علت دقیق دیابت نوع یک در کودکان ناشناخته است. در بیشتر کودکان، سیستم ایمنی بدن، به سلول‌های تولیدکننده انسولین  در پانکراس حمله کرده و آنها را  از بین می‌برند.  ژنتیک و عوامل محیطی در بروز این اختلال موثر هستند. 

زمانی که سلول‌های لوزالمعده از بین می‌روند، بدن کودک انسولین تولید نمی‌کند، یا سطح آن بسیار کم است. انسولین هورمونی است که وظیفه انتقال قند یا همان گلوکز را  از جریان خون به سلول‌های بدن دارد.  قند همراه با هضم غذا وارد جریان خون خواهد شد. زمانی که سطح انسولین  در بدن کافی نباشد، قند در جریان خون کودک جمع می‌شود  و در نتیجه دیابت نوع یک بروز پیدا می‌کند. 

چکاپ کودک
 

آزمایش شمارش سلول‌های خونی (CBC) 

این آزمایش به عنوان یک تست روتین در چکاپ‌های کودکان به ویژه در سن یک تا یازده سال انجام می‌شود. در آزمایش CBC پارامترهای مختلفی از جمله تراکم سلولهای خونی و شاخصهای فیزیکی آنها مورد بررسی قرارمی‌گیرد؛ تا احتمال هر گونه اختلال و بیماری خونی بررسی شده و پزشک از سلامت کودک اطمینان حاصل نماید.

از طریق این آزمایش پزشک قادر است عفونت‌های احتمالی، التهاب و یا هر گونه نقص سلولی را در کودک تشخیص دهد. همچنین در CBC با بررسی شدن هموگلوبین‌ها و فاکتور هماتوکریت خون، انواع کم خونی‌هاقابل تشخیص است. کم خونی یکی از مشکلات شایع در کودکان است که نادیده گرفتن آن سبب بروز مشکلات متعدد از جمله افت یادگیری، ضعف مهارت‌های حرکتی و در بلند مدت منجر به کاهش توانایی‌های ذهنی و جسمانی می‌شود.

مقادیر مهم آزمایشگاهی برای شمارش کامل خون بر حسب سن عبارتند از:

     سلول‌های قرمز خون

 • نوزادان: ۲.۴ تا ۵.۵ میلیون سلول در mcL
 • ۶ ماه - ۲ سال: ۴.۱ تا ۵ میلیون سلول در mcL
 • ۲ سال - ۱۲ سال: ۴ تا ۴.۹ میلیون سلول در mcL
 • ۱۲ تا ۱۸ سال: ۴.۲ تا ۵.۳ میلیون سلول در mcL

     گلبول‌های سفید خون

 • نوزادان: ۶۸۰۰ تا ۱۳۳۰۰ سلول در mcL
 • ۶ ماه - ۲ سال: ۶۲۰۰ تا ۱۴۰۰۰ سلول در mcL
 • ۲ سال - ۱۲ سال: ۵۳۰۰ تا ۱۱۲۰۰ سلول در mcL
 • ۱۲ تا ۱۸ سال: ۴۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ سلول در mcL

    پلاکت‌ها

 • نوزادان: ۱۶۴۰۰۰ تا ۳۵۱۰۰۰ سلول در mcL
 • ۶ ماه – ۲ سال: ۲۱۹۰۰۰ تا ۳۶۵۰۰۰ سلول در mcL
 • ۲ سال تا ۱۲ سال: ۲۰۴۰۰۰ تا ۳۶۹۰۰۰ سلول در mcL
 • ۱۲ تا ۱۸ سال: ۱۶۵۰۰۰ تا ۳۳۵۰۰۰ سلول در mcL

    هماتوکریت

 • نوزادان: ۴۳.۴٪ تا ۵۶.۱٪
 • ۶ ماه – ۲ سال: ۳۰.۹٪  تا ۳۷.۲٪
 • ۲ سال تا ۱۲ سال: ۳۱.۷٪ تا ۳۹.۶٪
 • ۱۲ تا ۱۸ سال: ۳۴% تا ۴۳.۲٪

چکاپ cbc کودکان
 

آزمایش ارزیابی کلسترول و شاخص توده بدنی

تا همین اواخر آزمایش چربی  و کلسترول جزو آزمایش‌های غیر ضروری برای کودکان تلقی می‌شد. اما با تغییر سبک زندگی، چاقی و رژیم‌های غذایی نادرست، حتی کودکان هم امروزه در معرض خطر ابتلا به کلسترول بالا هستند. کلسترول در بدن عملکردهای مهم و مختلفی را انجام می‌دهند. با این حال انواع خاصی از آن می‌تواند خطر بیماری قلبی را افزایش داده و باعث بروز بیماری شوند. انجام این آزمایش‌ها به پزشکان کمک می‌کند تا خطرات احتمالی ابتلا به کلسترول خون را برای سلامتی فرزندتان تعیین کنند.

میزان کلسترول در کودکان ۲ تا ۵ سال شامل موارد زیر است:

 • کلسترول تام: کمتر از ۱۷۰ میلی گرم در دسی لیتر
 • کلسترول  LDL : ۱۱۰> میلی گرم در دسی لیتر
 • کلسترول HDL : ۴۵ میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر
 • تری گلیسیرید: کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر

یکی از مشکلات شایع سلامتی که امروزه به دلیل تغییر سبک زندگی و کاهش تحرک دامنگیر بسیاری از خانواده‌ها شده است چاقی و اضافه وزن است که خطرات متعددی در پی دارد. معمولا کودکانی که دچار اضافه وزن هستند؛ بسیار مستعد ابتلا به کبد چرب و دیابت بوده و متاسفانه در دوران جوانی به بیماری های قلبی و عروقی مبتلا می‌شوند. از اینرو یکی از آزمایشات مهم و اساسی در چکاپ کودکان اندازه‌گیری شاخص توده بدنی(BMI) و سنجش سطح کلسترول خون است.

BMI یکی از ابزارهای غربالگری جهت بررسی شرایط وزنی کودکان است. کودکانی که در این غربالگری شاخص BMI بالایی داشته باشند در معرض بیماریهای ناشی از چاقی قرار دارند. از اینرو جهت پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی، پزشک آزمایش ارزیابی سطح کلسترول را برای آنها درخواست می‌کند. کلسترول یکی از چربی‌های بدن است که اگر مقدار آن در خون از حد نرمال فراتر رود در عروق رسوب کرده و زمینه را برای ابتلا به بیماری‌های قلبی فراهم می‌سازد.

آزمایش کودک

 

آزمایش هموگلوبین

هموگلوبین (پروتئین داخل گلبول‌های قرمز) وظیفه رساندن اکسیژن به قسمت‌های مختلف بدن را بر عهده دارد. این پروتئین حاوی آهن است. بنابراین وجود اتم‌های آهن برای تولید گلبول‌های قرمز در بدن ضروری است. آزمایش سطح هموگلوبین یک آزمایش خون بسیار مهم برای کودکان است، زیرا به پزشکان اجازه می‌دهد تا بفهمند که آیا فرزند شما کم خونی ناشی از فقر آهن دارد یا خیر.

در صورتی که کودک شما کم خونی ناشی از فقر آهن داشته باشد، پوستش به صورت رنگ پریده دیده شده و اغلب اوقات دچار خستگی بی دلیل و مزمن می‌شود. آزمایش هموگلوبین همراه با سنجش سطح هماتوکریت (از طریق آزمایش شمارش کامل خون) به متخصص اطفال اطلاعاتی در خصوص سطح آهن بدن کودک شما می‌دهد.

مقادیر مهم آزمایشگاهی برای این آزمایش عبارتند از:

 • ۰ تا ۵ سال: ۱۱ گرم در دسی لیتر یا بیشتر
 • ۶ تا ۱۲ سال: ۱۱.۵ گرم در دسی لیتر یا بیشتر
 • ۱۲ تا ۱۸ سال: ۱۲ گرم در دسی لیتر یا بیشتر

 

آزمایشات بیوشیمی

انجام این آزمایش‌ها به پزشک در مورد نحوه عملکرد بدن و وضعیت سلامتی کودک‌تان اطلاعات جامعی می‌دهد. هدف از انجام این آزمایش سنجش میزان مواد شیمیایی، آنزیم‌ها و الکترولیت‌های خاصی است که عملکردهای حیاتی بدن را کنترل می‌کنند. آزمایش‌های بیوشیمیایی جز مهم‌ترین آزمایش‌ها برای چکاپ کودکان است زیرا پاسخ این تست‌ها منعکس کننده عملکرد کبد و کلیه هستند.

 در اینجا مقادیر مهم آزمایشگاهی برای سنجش کودکان بالای ۲ سال آمده است:

 • سدیم: ۱۳۶-۱۴۴ mEq/L
 • پتاسیم: ۳.۷-۵.۲ mEq/L
 • کلرید: ۹۶-۱۰۶ mmol/L
 • کلسیم: ۸.۵-۱۰.۲ میلی گرم در دسی لیتر
 • گلوکز خون: کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر (ناشتا) 
 • دی اکسید کربن: ۲۳-۲۹ mmol/L
 • نیتروژن اوره خون: ۶-۲۰ میلی گرم در دسی لیتر
 • کراتینین: ۰.۸-۱.۲ میلی گرم در دسی لیتر
 • آلکالین فسفاتاز (ALP): ۴۴-۱۴۷  IU/L
 • آلانین آمینوترانسفراز (ALT): ۷-۴۰  IU/L
 • آسپارتات آمینوترانسفراز (AST): ۱۰-۳۴  IU/L
 • بیلی روبین: ۰.۳-۱.۹ mg/dL
 • آلبومین: ۳.۵-۵.۴ گرم در دسی لیتر
 • پروتئین کل: ۶-۸.۳ گرم در دسی لیتر

آزمایشات بیوشیمی

 

آزمایش گروه خونی

سلول‌های خونی هر فرد دارای نشانگرهای خاصی بر روی غشای خود هستند که آنتی ژن نامیده می‌شود. آنتی ژن‌ها بر حسب سیستم گروه خونی ABO به چهار نوع مختلف شامل: A، B، AB و O تقسیم بندی می‌شود. آنتی ژن مهم دیگری که به دسته بندی گروه‌های خونی کمک می‌کند، آنتی ژن Rh است. بسته به وجود Rh در سلول خونی، Rh می‌تواند مثبت یا منفی باشد. آزمایش سنجش گروه خونی یکی از مهم‌ترین آزمایشات خون برای کودکان است و به موارد زیر کمک می‌کند:

 • سوابق پزشکی
 • ردیابی بیماری‌های ژنتیکی بالقوه
 • انتقال خون
 • حفظ ایمنی مادر و کودک در صورت عدم تطابق آنتی ژن Rh

 

چکاپ دوره ای کودکان در منزل با هومکا

شاید پیدا کردن آزمایشگاهی مدرن و مجهز برای انجام چکاپ دوره‌ای کودکان دشوار به نظر برسد، اما بهتر است بدانید که مجموعه هومکا با همکاری مجهزترین و مدرن‌ترین آزمایشگاه‌ها در استان تهران، کرج، شیراز، اصفهان، اهواز، رشت، تبریز و مشهد، همواره بهترین خدمات آزمایش در منزل را زیر نظر بیمه پایه و تکمیلی به شما ارائه می‌دهد.

برای انجام خدمات آزمایش در منزل و تفسیر آزمایش، با تماس با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱، به راحتی می‌توانید تا درخواست آزمایش خود را ثبت کنید. همچنین با کلیک بر روی بنر زیر نیز، این امکان برای شما فراهم است تا درخواست آزمایش در منزل خود را ثبت کنید. پس از مدت زمان کوتاهی، همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت و هماهنگی‌های لازم صورت خواهد گرفت. همچنین بهتر است بدانید، جواب آزمایش شما نیز در کوتاه‌ترین زمان در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

آزمایش در منزل

 

دسترسی سریع

سوالات متداول

آزمایش خون از نوزاد چگونه گرفته می‌شود؟
معمولا نمونه خون از نوازد از پاشنه پا گرفته خواهد شد.
آیا ساکنین کرج می‌توانند از خدمات هومکا استفاده کنند؟
بله. خدمات هومکا به ساکنین سراسر استان تهران، کرج و حومه و شهر مشهد ارائه خواهد شد.
آیا می‌توان از خدمت آزمایش در منزل هومکا در روزهای تعطیل هم استفاده کرد؟
بله. هومکا این امکان را برای کاربران خود مهیا کرده است.
آیا آزمایش در منزل هومکا بدون نسخه پزشک امکان دارد؟
بله. آزمایش در منزل هومکا با درخواست شما نیز انجام خواهد شد.
آیا می‌توانم برای آزمایش در منزل با پزشک هومکا مشورت داشته باشم؟
بله. برای این منظور می‌توانید از خدمت آزمایش تحت نظارت پزشک هومکا استفاده کنید.

پرسش و پاسخ با پزشک

Loading...
Loading...