درمان موخوره + چگونه می‌توان از مورخوره پیشگیری کرد؟

پوست و مو

 

اگر از شکاف و دوشاخه‌شدن انتهای موهای سرتان خسته شده‌اید، خواندن این مقاله هومکا را از دست ندهید. موخوره یک مشکل شایع پوست و مو است که سلامت و زیبایی موها را به خطر می‌اندازد. با یادگیری روش مراقبت صحیح از موها و به‌کارگیری روش‌های درمان موخوره می‌توانید این حالت ناخوشایند را رفع کنید.

موخوره چیست؟

به شکاف نوک موها موخوره می‌گوییم. اصلی‌ترین عامل بروز موخوره خشکی موها است، همان‌طور که خشکی مو می‌تواند به ساقه و ریشه مو آسیب وارد کند، نوک موها نیز از اثرات مخرب آن بی‌نصیب نخواهند ماند. موخوره زمانی اتفاق می‌افتد که انتهای موهای شما خشک، شکننده و فرسوده شوند. اگر می‌خواهید بدانید موهای شما سلامت هستند یا آسیب‌دیده به انتهای نوکشان نگاه کنید. اگر انتهای موهای شما شبیه به یک طناب باز شده و چند شاخه است، بنابراین فکر چاره و درمان آن باشید چراکه موهایتان دچار موخوره شده است.

موخوره چیست؟

علت موخوره شدید

برای درمان موخوره شدید ابتدا باید دلیل بروز این حالت را پیدا کنید یا بدانید. استفاده از بهترین روش‌های درمانی بدون دوری کردن یا ازبین‌بردن دلیل بروز خشکی مو بی‌فایده است و چیزی نمی‌گذرد که مجدداً موخوره برمی‌گردد و سبب آشفته دیده شدن موهایتان می‌شود. قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی نامساعد، استفاده از تکنیک‌های مراقبت از مو به ‌دفعات مانند اتو کشیدن و فر کردن موها ازجمله دلایل بروز موخوره هستند.

رفع موخوره

برای رفع موخوره همان‌طور که گفتیم و متخصصین پوست و مو نیز توصیه می‌کنند، کنارگذاشتن عوامل بروز موخوره است. بنابراین اگر استفاده از سشوار، محصولات صاف کننده مو، فر کننده مو و محصولات حالت‌دهنده را به حداقل برسانید، نیمی از مسیر درمان را با موفقیت پیموده‌اید. چراکه استفاده از این محصولات که خود از ترکیب محصولات شیمیایی تهیه می‌شوند، سبب تشدید مشکل خشکی مو خواهد شد.

بسیاری از افرادی که روزانه از محصولات مو استفاده می‌کنند، از موخوره شکایت دارند. تقریباً همه ما در یک مقطع زمانی دچار این حالت ناخوشایند می‌شوید، حال با شناخت دلیل بروز و اجتناب از آن می‌توان موخوره را درمان کرد. موخوره یا شکاف انتهای موها قابل‌درمان و ترمیم نیست. تنها راه سریع خلاص شدن از شر موخوره این است، که موهای ناسالم و دوشاخه شده را کوتاه کنید.

یکی از روش‌های عجیب و تایید نشده رفع موخوره تکنیک velaterapia است که از آن با عنوان برش شمعی نیز یاد می‌کنند. این روش از زمانی مشهور شد که سوپر مدل الساندرا آمبروسیو تصویری را در اینستاگرام از آرایشگر خود منتشر کرد که شمعی را روی موهایش گرفته بود. در این روش بخشی از موها را می‌چرخانند و آن را با یک شمع تا نیمه می‌سوزانند. به گفته این شخص سوزاندن انتهای موها مانند یک مهروموم است و از انشعاب یا دوشاخه شدن مجدد انتهای موها جلوگیری می‌کند. متخصصین بر این باورند که استفاده از این روش ممکن است باعث شکافته شدن انتهای مو و آسیب به فولیکول‌های مو شود.

درمان موخوره مو

درمان موخوره

برخی برای درمان موخوره مو ماسک مو را تجویز و توصیه می‌کنند. ماسک‌های مو انواع متفاوتی دارند و در بازار و داروخانه‌ها عرضه می‌شوند. استفاده از ماسک مو به‌مراتب از روش‌های دیگر آسان‌تر است و مصرفش نیاز به تخصص و تجربه زیادی ندارد. شما می‌توانید در منزل نیز از این محصول برای رفع موخوره استفاده کنید.

اما موردی را باید در مورد ماسک‌های مو بدانید؛ اینکه که ماسک مو سبب مرطوب شدن مو می‌شود و فقط می‌تواند شاخه شاخه‌های انتهای مو را پنهان کند. ماسک مو در جلوگیری از پیشروی موخوره نیز مؤثر است، اما این محصول در ازبین‌بردن موخوره تأثیری ندارد.

ممکن است این سوال برای بسیاری از افراد پیش آید که آیا برخی از افراد بیشتر در معرض موخوره هستند؟ وب‌سایت healthline این‌گونه به این سوال پاسخ می‌دهد:

اگرچه همه افراد ممکن است دچار موخوره شوند اما زنانی که در دوران یائسگی هستند بیشتر دچار موخوره می‌شوند. هرچه سطح استروژن کاهش یابد، روغن‌های طبیعی پوست نیز کمتر و موها خشک‌تر و شکننده‌تر می‌شوند.

همچنین افراد آفریقایی به دلیل بیضی‌بودن ساقه موهایشان بیشتر در معرض موخوره هستند.

چگونه موخوره را درمان کنیم؟

همان‌طور که گفتیم برای درمان مو خوره هیچ راه‌حل قطعی وجود ندارد، چراکه موخوره نتیجه عدم مراقبت از مو و خشکی موهاست. اما شما می‌توانید با رعایت نکاتی و به‌کارگیری برخی از ترفندها خشکی موهایتان را کاهش دهید و دیگر دچار موخوره نشوید. برخی از روش‌های درمان موخوره عبارت‌اند از:

 • کوتاه‌کردن مو: کوتاه کردن موها به‌طور منظم، ترجیحاً هر شش هفته یک‌بار می‌تواند منجر به جلوگیری از بروز مجدد موخوره شود
 • نشستن روزانه مو: نیازی نیست که هر روز موهایتان را با شامپو بشویید. هنگام شستشو، فقط از نرم‌کننده استفاده کنید
 • استفاده از شامپوهای طبیعی: شامپوهایی را برای شستشوی موها انتخاب کنید که ترکیبات خشن ندارند
 • مصرف نرم‌کننده: بعدازاینکه موهایتان را با شامپو شستشو دادید از نرم‌کننده استفاده کنید
 • استفاده از شانه مناسب: پس از حمام بلافاصله از برس و شانه‌های با دندانه ریز استفاده نکنید. ابتدا با یک شانه دندانه پهن موهای خیس را باز کنید و پس از خشک‌شدن اقدام به برس‌کشیدن کنید
 • رنگ و صاف‌کردن ممنوع: اگر واقعاً قصد دارید از شر موخوره خلاص شوید تا اطلاع ثانوی از مصرف رنگ مو و هر موادی در صافی مو مؤثر هستند پرهیز کنید. این محصولات حاوی ترکیبات شیمیایی هستند و سبب تشدید خشکی مو می‌شوند
 • استفاده از محافظ مو: قبل از اینکه موهایتان را سشوار یا اتو بکشید حتماً از یک اسپری محافظ مو استفاده کنید. این اسپری می‌تواند موهایتان را از آسیب‌های حرارتی محصولات حالت‌دهنده محافظت کند
 • مصرف مکمل: تحت نظر پزشک مکمل‌های تقویت‌کننده مو استفاده کنید. می‌توانید با تجویز پزشک دوز مشخصی از ویتامین‌های گروه ب  (بیوتین و فولیک اسید) مصرف کنید

درمان موخوره مو با وازلین و روغن آرگان

درمان موخوره مو با وازلین و روغن آرگان

نخست باید بدانید که درمان موخوره با وازلین قطعی نیست، چراکه وازلین تنها کمک می‌کند شاخه‌های انتهای مو پنهان شود و رطوبت بیشتری به نوک موها برسد. برای استفاده از آن کافی است کمی از وازلین را کف دست بمالید و به نوک موها وازلین بمالید. این کار را شب انجام دهید و به همان صورت بخوابید. تکرار این روش برای جلوگیری نیز خوب است و از بروز موخوره پیشگیری می‌کند.

همچنین مصرف روغن آرگان هم باعث لطافت و نرمی مو می‌شود و برای درمان موخوره مفید است. این روغن بسیار مرطوب‌کننده است و موها را درخشان می‌کند. برای استفاده از روغن آرگان بر روی موهای خود، چند قطره از آن را به موهای خود بمالید و شانه کنید.

درمان صد در صد موخوره

به‌طورکلی موخوره یا دوشاخه شدن انتهای موها آن‌قدر ناخوشایند است که می‌تواند به‌تنهایی کاملاً ظاهر موهای شما را تحت تأثیر قرار دهد و در درازمدت سبب آسیب مو شود. هیچ راهی برای درمان صد در صد موخوره وجود ندارد و بهترین کار این است که از روش‌های مراقبتی استفاده کنید. پیشگیری بهترین و مؤثرترین تکنیک و ترفند درمان به‌مرورزمان است.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
healthline
homeca-doctors

مطالب بالا با تایید دکتر سیدحسن مرتضوی منتشر شده است.

تخصص پزشک: پزشک عمومی

فارغ‌التحصیل دانشگاه: دانشگاه علوم پزشکی اراک

شماره نظام پزشکی: 155058

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۰ دیدگاه

  1. سلام به شما
   ایجاد موخوره ارتباط مستقیم با سلامت مو داره و اگه ضمن حفظ سلامت مو از شامپوهای مغذی استفاده بشه، احتمال بروزش کمتر میشه.

  2. سلام خسته نباشید. ببخشید من از اطرافیان دوستان شنیدم که لعاب برنج ایرانی بدون نمک وروغن خیلی خوبه برای موخوره. به نظر شما همینطور هست؟

    1. سلام ممنون از شما
     این موارد سندیت علمی نداره و در موردش اظهار نظر علمی نمیشه.
     موخوره موضوع پیچیده‌ای نیست و اگه به متخصص پوست مراجعه کنین به راحتی درمان میشه.

    2. سلام دخترم ۵سالشه موهای بلند وطلایی داره که خیلی علاقه زیادی به موهاش داره متاسفانه موهاش پره موخوره شده و اجازه کوتاه کردن نمیده راه حلی هست که بشه موخوره روکمتر کنم ممنون

      1. سلام به شما
       ترمیم ریشه مو و موخوره گیری صرفا با کوتاه کردن انجام می‌شه. این کوتاه کردن برخلاف تصور، سرعت رشد مو رو بیشتر می‌کنه.

      2. سلام من مو های بلند و طلایی دارم ولی انگار چند مدتی هست که انگار موهام ار یکدستی همیشگیش بیرون اومده و تار هاش یک اندازه نیست و توی پوست سرم هم ازش هست و نمیشه تا اون حد کوتاه کنم شما چه راهی پیشنهاد میکنید ؟

        1. سلام دوست عزیز
         باید از نزدیک معاینه بشه تا اختلال و علت اون رو بشه تشخیص داد. بدون معاینه توصیه درمانی ممکن نیست. از پزشک متخصص پوست و مو کمک بگیرین.

        دکمه بازگشت به بالا