رژیم شوک سه‌روزه چه تاثیری در کاهش وزن دارد؟

تغذیه سالم

 

لاغری و کاهش وزن ممکن است برای همه خیلی راحت اتفاق نیافتد و هرکسی نتواند به‌راحتی از پس آن بربیاید.  همراه با اصلاح سبک زندگی، پیروی از یک رژیم مناسب تجویزشده توسط پزشک و حفظ فعالیت بدنی می‌توانید وزن اضافه را کاهش دهید و به تناسب‌اندام برسید. رژیم شوک سه‌روزه یکی از رژیم‌های محبوبی است که افراد ازآن‌جهت افزایش سرعت کاهش وزن کمک می‌گیرند.

اگر به دنبال کاهش وزن و ارتقای سلامت جسم هستید، رژیم شوک سه‌روزه می‌تواند یکی از روش‌های رسیدن به هدف برای شما باشد. این رژیم شما را کاملاً لاغر نمی‌کند اما کمک می‌کند از استاپ وزنی خارج شوید. در این مقاله از هومکا قصد داریم به‌طور کامل درباره رژیم شوک سه‌روزه صحبت کنیم. لازم به ذکر است که هرگز خودسرانه اقدام به شروع این رژیم نکنید و قبل از شروع هر نوع رژیمی با پزشک خود مشورت کنید..

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

رژیم شوک سه روزه

رژیم شوک سه‌روزه یک الگوی غذایی بسیار ساده است. برخی از متخصصین معتقدند که این رژیم کمک می‌کند فرد تنها در طول ۳ روز ۴٫۵ کیلوگرم وزن کم کند. البته برخی نیز این رژیم را ناکارآمد و خطرناک معرفی می‌کنند. این رژیم بیشتر به کسانی توصیه می‌شود که در حال کاهش وزن هستند، اما دچار استاپ وزنی شده‌اند. با انجام این رژیم بدن دچار شوک شده و روند کاهش وزن ادامه پیدا می‌کند. بر اساس ادعای موافقان، این رژیم کمک می‌کند که وضعیت جسمانی بیماران قلبی بهبود پیدا کند و منجر  به کاهش وزنشان پیش از عمل جراحی منجر به می‌شود.

رژیم شوک سه روزه

شروع رژیم شوک سه‌روزه

اگر قرار است رژیم شوک سه‌روزه را انجام دهید، باید بدانید که قوانین سخت‌گیرانه‌ای دارد. این رژیم تعیین می‌کند که دقیقاً کدام‌یک از مواد غذایی را می‌توانید مصرف کنید. بر اساس برنامه‌ای این رژیم به شما ارائه می‌کند شما باید دقیقاً همان غذاهایی که در برنامه غذایی آورده شده است را در طول ۳ روز متوالی مصرف نمایید. پس از پایان ۳ روز شما می‌توانید در ۴ روز بعدی هفته غذاهایی که دوست دارید را در حد تعادل مصرف کنید.

این چرخه رژیم ادامه‌دار است، شما در سه روز هفته بعد نیز باید مجدداً از این برنامه غذایی پیروی کنید. لازم است تا زمانی که به وزن ایده‌آل برسید این رژیم را ادامه دهید. در این برنامه غذایی اطلاعات دقیقی در رابطه با غذاهایی که می‌توانید مصرف کنید وجود دارد. همچنین مقدار مجاز مصرف هر یک از مواد غذایی نیز گفته می‌شود. در طول این ۳ روز شما هیچ مواد غذایی را نمی‌توانید با خوراکی‌های موردعلاقه خود جایگزین کنید.

این رژیم سه‌روزه در ابتدا با مواد غذایی همچون نان تست و منبع پروتئین شروع می‌شود. در طول روز شما تنها می‌توانید ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری مصرف کنید. این رژیم غذایی از شما نمی‌خواهد که سبک زندگی خود را تغییر دهید، درباره فعالیت بدنی شما نظری ندارد و حتی درباره نوشیدن مایعات نیز اجباری ندارد.

لازم به یادآوری است که هرگز سرخود از این رژیم و رژیم‌های مشابه پیروی نکنید. فقط در صورت تجویز آن توسط پزشک متخصص تغذیه از این رژیم پیروی کنید.

غذاهای مجاز در رژیم شوک سه‌روزه

این رژیم ۳ روزه با محدودیت‌های غذایی شروع می‌شود و تعیین می‌کند که در هر وعده چه ماده غذایی می‌توانید مصرف کنید. وعده‌های غذایی شما در طول یک روز از یک منبع پروتئین، سبزیجات، میوه‌ها، نان تست و کراکر نمکی تأمین می‌شوند. مصرف نمک و فلفل در این رژیم بلامانع است. شما می‌توانید در این رژیم بستنی مصرف کنید. یک بار در روز هنگام شام می‌توانید مقدار بستنی وانیلی میل کنید.

غیر از مواردی که در ادامه خواهیم گفت هیچ ماده جایگزینی برای مواد غذایی مجاز وجود نخواهد داشت. غذاهایی که می‌توانید در رژیم شوک سه‌روزه مصرف کنید، عبارت‌اند از:

 • سبزیجات: لوبیا، هویج، گل‌کلم، چغندر، شلغم، کلم و کلم بروکلی
 • پروتئین‌ها: ماهی تن، مرغ بدون پوست، کره بادام‌زمینی، تخم‌مرغ و تکه‌های گوشت گاو بدون چربی
 • میوه‌ها: سیب، خربزه، موز و گریپ‌فروت
 • محصولات لبنی: بستنی وانیلی، پنیر چدار و پنیر کوتیج
 • نوشیدنی: چای، آب، قهوه سیاه و نوشابه رژیمی
 • غلات: کراکر نمکی و نان تست

هر ماده غذایی دیگری که در این لیست نیست را ممنوع تلقی کنید و در طول روزهای رژیم اصلاً مصرف نکنید.

تأثیر رژیم شوک سه‌روزه در کاهش وزن و سلامت قلب

تأثیر رژیم شوک سه‌روزه در کاهش وزن و سلامت قلب

این رژیم ادعا می‌کند که با حفظ سلامت قلبتان کمک می‌کند در طول سه روز ۴٫۵ کیلوگرم وزن کم کنید. این رژیم چون بسیار محدودکننده است و مقدار مواد غذایی ذکرشده در آن خیلی کم است، باعث می‌شود در کوتاه‌مدت وزن قابل‌توجهی را از دست بدهید.

البته لازم به ذکر است که هر رژیم غذایی دیگری که کمتر از ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری را شامل شود، نیز باعث کاهش وزن چشمگیر در کوتاه‌مدت می‌شود. چراکه فرد به نسبت سوخت‌وساز بدن کالری کمتری مصرف می‌کند، بدن از انرژی ذخیره شده استفاده می‌کند و کاهش وزن اتفاق می‌افتد.

تأثیر رژیم شوک سه‌روزه در طولانی‌مدت

به خاطر داشته باشید که نمی‌توانید این رژیم را بدون تجویز پزشک و خارج از دایره اصولی‌اش اجرا کنید. چراکه کاهش کالری مصرفی روزانه متعادل و کاهش وزن ناگهانی در طولانی‌مدت منجر ‌به بروز عوارض جانبی بسیاری می‌شود. ازجمله عوارض جانبی رژیم‌های کم‌کالری که برای طولانی‌مدت دنبال می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ابتلا به سردردهای میگرنی
 • احساس خستگی و ناتوانی در انجام فعالیت‌های بدنی
 • حالت تهوع
 • گرسنگی شدید

ضمناً محدودیت‌های این رژیم تنها برای سه روز از هفته است، بنابراین شما در ۴ روز بعدی یک رژیم غذایی معمولی را دنبال می‌کنید و ممکن است دچار نوسان وزنی زیادی شوید. پس از پایان رژیم اگر شما کاملاً محدودیت‌های غذایی این رژیم را کنار بگذارید و رژیم غذایی معمولی را دنبال کنید سریعاً وزنتان افزایش پیدا می‌کند، بنابراین همراه با رژیم توصیه می‌شود عادات غذایی ناسالم را نیز کنار بگذارید.

به گفته وب‌سایت medicalnewstoday مزایای این رژیم عبارت‌اند از:

 • در کوتاه‌مدت می‌تواند برای کاهش وزن مفید باشد
 • رژیم آسانی است زیرا شامل غذاهای محدود با اندازه گیری‌ها و روش پخت ساده است
 • برای چهار روز دیگر هفته می‌توان سایر مواد غذایی مانند سبزیجات و میوه‌ها، غلات کامل، حبوبات، و … را در رژیم جا داد
 • در این رژیم برای غذاهای مختلف جایگزین وجود دارد
 • این رژیم بر مصرف پروتئین تمرکز دارد

معایب رژیم شوک سه‌روزه

بسیار محدودکننده است

همان‌طور که اشاره کردیم این رژیم دقیقاً مشخص می‌کند، که شما چه مواد غذایی را می‌توانید مصرف کنید. این رژیم برای افرادی که به آشپزی علاقه دارند و دوست دارند غذاهای متنوع امتحان کنند چندان راحت نخواهد بود و احتمالاً با شکست مواجه می‌شود.

ممکن است دچار کمبود مواد مغذی شوید

محدودیت‌های این رژیم کاهش وزن سبب می‌شود، که فرد نتواند بسیاری از مواد غذایی را مصرف کند. عدم مصرف برخی از گروه‌های غذایی سبب می‌شود که فرد در طولانی‌مدت با کمبود مواد مغذی مواجه شود. این رژیم ثابت است و نمی‌توانیم آن را بر اساس نیاز بدن هر فرد تنظیم کنیم، بنابراین پیشگیری از بروز اختلالات تغذیه در این رژیم خیلی دشوار خواهد بود.

معایب رژیم شوک سه‌روزه

ضعف جسمانی

این رژیم اگر برای مدت محدودی دنبال شود مشکلی به وجود نمی‌آورد، اما در طولانی‌مدت دردسرساز می‌شود. بزرگ‌سالان در طول روز بیش از ۱۰۰۰ کالری مصرف می‌کنند، اما این رژیم محدوده دریافت کالری را ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تعیین کرده است. این باعث می‌شود که در طول روز احساس گرسنگی، خستگی و تهوع داشته باشید.

خسته‌کننده است

این رژیم برای کسانی که تمایلی به اندازه‌گیری مواد غذایی و کالری شماری ندارند، چندان مناسب و ایده‌آل نخواهد بود. این رژیم از شما می‌خواهد مواد غذایی که در طول می‌خورید را پیش از مصرف اندازه‌گیری کنید و دستورالعمل‌های بخصوصی را اجرا کنید. بنابراین اگر در رژیم گرفتن سرسخت هستید برایتان مناسب خواهد بود.

انعطاف ندارد

اگر کسی هستید که زیاد سفر می‌کنید، یا به خاطر مشغله کاری کمتر در منزل هستید پیروی از این رژیم برایتان کمی دشوار خواهد بود. چون حتی بیرون از منزل نیز باید دقیقاً مواد غذایی را مصرف کنید که این رژیم از شما می‌خواهد. حتی نمی‌توانید از غذای خانوادگی استفاده کنید، مگر اینکه غذای خانواده با رژیم شما هماهنگ باشد.

نمونه رژیم شوک سه‌روزه

رژیم شوک سه‌روزه درصورتی‌که با تجویز پزشک متخصص تغذیه انجام بگیرد، می‌تواند در کاهش وزن و بهبود سلامت قلب به شما کمک کند. در ادامه می‌توانید نمونه‌ای از رژیم شوک سه‌روزه را ملاحظه کنید.

روز اول

 • صبحانه: نصف گریپ‌فروت یا آب‌میوه + ۱ تکه نان تست + ۱ قاشق غذاخوری کره بادام‌زمینی
 • ناهار: ۱ تکه نان تست + ۱٫۲ فنجان ماهی تن
 • شام: ۸۵ گرم گوشت بدون چربی + ۱ فنجان لوبیا پخته‌شده + ۱ فنجان هویج یا چغندر + ۱ سیب کوچک + ۱ فنجان بستنی وانیلی

نمونه رژیم شوک سه‌روزه

روز دوم

 • صبحانه: ۱ تخم‌مرغ آب‌پز + ۱ تکه نان تست و نصف یک موز
 • ناهار: ۱ فنجان پنیر کوتیج یا ۱٫۲ فنجان ماهی تن + ۵ عدد کراکر نمکی
 • شام: ۸۵ گرم گوشت گاو + ۱ فنجان کلم یا کلم بروکلی پخته‌شده + ۱٫۲ فنجان شلغم یا هویج + نصف یک موز و ۱٫۲ فنجان بستنی وانیلی

روز سوم

 • صبحانه: ۱ عدد تخم‌مرغ آب‌پز + ۱ تکه نان تست
 • ناهار: ۲۸ گرم پنیر چدار + ۱ سیب کوچک + ۵ عدد کراکر نمکی
 • شام: ۱ فنجان ماهی تن + ۱ فنجان لوبیا یا گل‌کلم پخته‌شده + ۱ فنجان هویج یا چغندر + ۱ فنجان خربزه + ۱٫۲ فنجان بستنی وانیلی

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
healthlinemedicalnewstoday

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۸ دیدگاه

  1. سلام به شما
   هدف اصلی این رژیم پاکسازی و تحریک متابولسیم بدن هست و تغییرات وزن، فرد به فرد متفاوته.

  2. سلام
   بخشید میشه ۳روز رو مثل هم رژیم گرفت یعنی یکیاز این۳روز که گفتید رو ۳روز تکرار کرد؟
   و اینکه جایگزین گوشت گاوو گریپ فروت و پنیر چدار و کوتیج چی چیزایی هست؟

    1. سلام مهسای عزیز
     اصلا نباید سرخود از این رژیم پیروی کنین.
     این رژیم جز رژیمایی هست که توسط پزشکا توصیه نمیشه.
     این مقاله فقط برای افزایش اطلاعات مخاطبین آماده شده.

    2. سلام من کاهش وزن توسط پزشک تغذیه داشتم( ۱۴ کیلو) الان استب وزن دارم . آیا این رژیم ۳ روزه واقعا بمن کمک میکنه؟

      1. سلام به شما
       ممکنه تغییر در متابولیسم شما بده. اما با توجه به کاهش وزن قابل توجه، حتما باید علت استپ وزن بررسی و بر اساس اون اقدام بشه. بدون نظر پزشک خودتون اقدام متفاوتی نکنین.

      2. سلام وقتتون بخیر. اعتماد نکنید من این رژیم سه روزه رو رفتم. البته مدتی هست رژیم گرفتم و برا مشکل اسپ وزنی این روش رو امتحان کردم. کلا بعد سه روز حدود ۳۰۰ گرم شاید هم کمتر وزن کم کردم. و به همراه این رژیم چند ساعت پیاده روی داشتم. فقط رو کالری غذاتون حساس باشید. و صبور باشید تا وزن ایده التون رو به دست بیارید. تمام.

        1. سلام دوست عزیز
         ممنون از اینکه نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتین
         هیچ‌وقت نباید بدون دستور پزشک از رژیم خاصی استفاده کرد.
         رژیم غذایی بر اساس شرایط هر فرد توسط پزشک متخصص تجویز میشه.

        دکمه بازگشت به بالا