علائم آپاندیسیت یا التهاب آپاندیس + درد آپاندیسیت چگونه است؟

سلامت عمومی

 

آپاندیس لوله‌ای بسیار باریک و نازک است که بخشی از دستگاه گوارش محسوب می‌شود. آپاندیس به روده بزرگ متصل است. این عضو از بدن در بخش پایینی سمت راست شکم قرار دارد. بروز عفونت در آپاندیس ریسک ترکیدن یا پارگی آن را به همراه دارد. پارگی آپاندیس یک مورد اورژانسی است و باید در سریع‌ترین زمان ممکن بیمار تحت درمان قرار گیرد. در این مقاله در مورد علائم آپاندیس صحبت خواهیم کرد.

آپاندیس تا زمانی که فرد در خردسالی است به‌عنوان بخشی از سیستم دفاعی بدن، بدن را در دفع بیماری‌ها و درمان آن‌ها یاری می‌دهد. به‌تدریج با افزایش سن از میزان عملکرد آپاندیس کاسته شده و درنهایت به کار خود به‌عنوان یک نیروی دفاعی پایان می‌دهد. اما همچنان دیگر بافت‌ها و اعضای بدن که موثر در دفع عفونت‌ها و عوامل بیماری‌زا هستند، به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

علائم درد آپاندیس

برخی از افراد ممکن است علائم متفاوت از سایرین را نیز تجربه کنند. احساس درد در ناحیه شکم رایج‌ترین یا شایع‌ترین علامت آپاندیسیت است. برخی از ویژگی‌های درد آپاندیسیت به قرار زیر هستند:

 • درد آپاندیس ممکن از اطراف ناف شروع شود و به جهت راست و پایین شکم حرکت کند
 • این درد ممکن است از سمت راست و پایین شکم شروع شود و در ابتدا نواحی اطراف ناف را درگیر نکند
 • هر چه می‌گذرد درد آن شدید می‌شود
 • بیمار حین حرکت، لمس شدن شکم، سرفه و عطسه درد بیشتری را تجربه می‌کند
 • بیمار هنگام تنفس عمیق نیز درد و ناراحتی شدیدی احساس می‌کند
 • درصورتی‌که آپاندیس پاره شود، بیمار در سراسر شکم احساس درد شدید و عمیق خواهد داشت

علائم درد آپاندیس

دیگر علائم آپاندیس که در بسیاری از افراد مبتلا به آپاندیسیت شایع است عبارت است از:

 • بی‌اشتهایی
 • اسهال
 • متورم شدن شکم
 • اختلال در عبور گاز
 • تب و لرز
 • استفراغ و ناراحتی معده
 • یبوست

درد آپاندیس

آپاندیس همانند هر بافت و عضو دیگری در سطحی‌ترین و عمقی‌ترین بخش بدن ریسک ابتلا به عفونت را همراه خود دارد. بنابراین برای همه شانس عفونی شدن آپاندیس وجود دارد. التهاب و عفونت آپاندیس همراه با درد خود را نشان می‌دهد، که معمولاً در ناحیه شکم، پایین و سمت راست آن احساس می‌شود.

آپاندیس عفونی درصورتی‌که مورد درمان قرار نگیرد، پاره شده یا دچار ترکیدگی می‌شود. ترکیدن آپاندیس خیلی زمان نمی‌برد و مابین یک بازه زمانی ۴۸ تا ۷۲ ساعته بعد از بروز علائم آپاندیس همچون درد رخ خواهد داد. براین اساس آپاندیسیت را یک مورد اورژانس پزشکی معرفی می‌کنند.

درصورتی‌که خودتان یا یکی از اعضای خانواده‌تان دچار علائم شایع آپاندیسیت هستید، باید بدون اتلاف وقت به پزشک مراجعه نمایید. مراجعه به‌موقع از افزایش سطح عفونت جلوگیری کرده و درمان به‌موقع جان بیمار را از بروز عوارض خطرناک نجات می‌دهد.

درد معده و علائم التهاب آپاندیس

همان‌طور که اشاره کردیم آپاندیس به دلایل بالا دچار التهاب، عفونت و تورم می‌شود. همچنین بدون درمان فوری ریسک پارگی آن بسیار بالاست. زمانی که وضعیت آپاندیسیت رخ می‌دهد، آپاندیس متورم و بسیار دردناک می‌شود. ازآنجایی‌که آپاندیس بخشی از دستگاه گوارش ما به شمار می‌رود، طبیعی است که با بروز این وضعیت در معده و به‌خصوص سمت راست و پایین شکم احساس درد شدید داشته باشیم. اگر آپاندیس شما بترکد، پوشش داخلی شکم (صفاق) با باکتری عفونی می‌شود. این حالت، پریتونیت نامیده می‌شود. پریتونیت می‌تواند به اندام های داخلی شما آسیب برساند

علائم التهاب آپاندیس در کودکان

کودکان نیز همانند بزرگ‌سالان ممکن است علائم آپاندیسیت را تجربه کنند. درد دور ناف و سمت راست پایین شکم رایج‌ترین علامت التهاب آپاندیس در کودکان است. همچنین کودک درگیر عفونت آپاندیس دچار بی‌اشتهایی، استفراغ، تهوع، اسهال، تورم شکمی و تب و لرز می‌شود. جراحی آپاندیس در کودکان همانند بزرگ‌سالان است و آپاندیس به روش جراحی باز و یا لاپاراسکوپی از بدن خارج می‌شود.

علائم آپاندیسیت در زنان

علائم آپاندیسیت در زنان همانند مردان و اطفال است و تفاوتی در نشانه‌های این گروه وجود ندارد. زنان نیز همانند اطفال و مردان علائمی رایج همچون درد در اطراف ناف و سمت راست پایین شکم را تجربه می‌کنند. همراه با درد ممکن است تب، تورم شکمی، کاهش اشتها، یبوست و اسهال، استفراغ و حالت تهوع نیز بروز کنند.

تفاوت درد آپاندیس با درد تخمدان

تفاوت درد آپاندیس با درد تخمدان

دردهای تخمدانی تدریجی و در بسیاری از موارد مداوم هستند، اما درد آپاندیس کمتر از ۴۸ تا ۷۲ ساعت طول می‌کشد و اگر تحت درمان قرار نگیرد دچار پارگی، عفونت شدید می‌شود. درد آپاندیس معمولاً از اطراف ناف شروع‌شده و به سمت راست و پایین شکم حرکت می‌کند، گاهی هم این روند برعکس می‌شود. درد تخمدان در ناحیه چپ یا راست ایجاد می‌شوند و بستگی به این دارد که کدام تخمدان درگیر بیماری باشد. همچنین دردهای تخمدانی سبب احساس انقباض و گرفتگی در لگن می‌شوند.

درد آپاندیس همراه با تب ملایم است، اما دردهای تخمدانی که همراه با آبسه باشند تب شدید را هم به همراه دارند. برخی از دختران حدوداً بین چند روز تا دو هفته پس از سیکل قاعدگی در ناحیه‌ای که تخمدان راست قرار دارد دچار درد می‌شوند، اما این درد در طول چند ساعت برطرف می‌شود. اگر درد در این ناحیه به علت آپاندیسیت باشد، متوقف نخواهد شد.

درد آپاندیس چقدر طول می‌کشد؟

درد آپاندیسیت بستگی به وضعیت بیمار و شدت عفونت دارد. اگر آپاندیس دچار سوراخ و پارگی نشده باشد، بهبود یافتن خیلی زمان نمی‌برد و کمتر از ۱ هفته بیمار به شرایط عادی برمی‌گردد و دردها نیز متوقف می‌شوند. اگر آپاندیس دچار انفجار شود و عفونت به اطراف نشت کرده باشد، طبیعتاً دردها بیشتر خواهند بود و زمان بیشتری نیز برای درمان کامل نیاز است.

افرادی که دچار پارگی آپاندیس شدند، پس از جراحی تحت درمان دارویی نیز قرار می‌گیرند و باید آنتی‌بیوتیک نیز مصرف کنند. پس از بهبود کامل فرد به زندگی عادی خود برمی‌گردد و حتی نیاز به رعایت رژیم غذایی خاص ندارد.

به گفته‌ی hopkinsmedicine برای تشخیص آپاندیسیت پزشک یا تکنسین اورژانس بیمار را معاینه خواهند کرد و درباره سابقه بیماری و علائم از او سوال می‌پرسند. در ادامه ممکن است پزشک آزمایشات زیر را تجویز و توصیه کند:

 • آزمایش خون
 • MRI
 • سی‌تی‌اسکن
 • سونوگرافی شکم

آیا علائم درد آپاندیس قطع می‌شود؟

درد آپاندیسیت تنها با دریافت خدمات درمانی و موثر متوقف می‌شود. اما اگر در ناحیه شکم احساس درد دارید این چند نکته را از خاطر نبرید:

 • اصلاً داروهای ضد درد مصرف نکنید، اگر نمی‌دانید منشأ و علت درد چیست! مسکن‌ها با کاهش قابل‌توجه درد می‌توانند سایر نشانه‌های آپاندیسیت را که پزشک می‌تواند تشخیص دهد پنهان کنند
 • علائم التهاب آپاندیس در بسیاری از موارد شباهت زیادی به دیگر وضعیت‌های پزشکی دارند. بنابراین همیشه برای اطمینان از سلامت آپاندیس و یا اطلاع از علت بروز درد به پزشک مراجعه کنید و تسکین دادن درد را به بعد از معاینه و آزمایش با تجویز پزشک موکول کنید

عوارض آپاندیسیت

بزرگ‌ترین عارضه و خطری که آپاندیس به همراه دارد، مسئله پارگی آن است، که در اصطلاح به آن ترکیدن آپاندیس می‌گوییم. درصورتی‌که عارضه آپاندیسیت جدی گرفته نشود و به‌سرعت آپاندیس از بدن خارج نشود، ترکیدن آن مورد انتظارترین عارضه خواهد بود. زمانی که آپاندیس در بدن منفجر می‌شود، عفونت، مخاط و مدفوع در شکم نشت کرده و فرد دچار پریتونیت خواهد شد. پریتونیت بدون از دست دادن زمان باید تحت جراحی و درمان قرار بگیرد. کوچک‌ترین سهل‌انگاری و تشخیص دیرهنگام در این وضعیت پزشکی اورژانسی می‌تواند منجر به از دست رفتن جان بیمار شود.

آیا درد آپاندیس قطع می‌شود؟

روش‌های جراحی آپاندیس

برای جراحی آپاندیس در گذشته تنها روش جراحی باز مطرح بود، اما در حال حاضر با پیشرفت تجهیزات جراحی می‌توان آپاندیس عفونی را به روش لاپاراسکوپی نیز از داخل شکم خارج نمود. در ادامه به هریک از روش‌های جراحی آپاندیس مختصراً اشاره خواهیم کرد.

جراحی باز آپاندیس

در این روش جراحی بیمار کاملاً بیهوش می‌شود. جراح برشی در سمت راست و پایین شکم ایجاد می‌کند. سپس آپاندیس متورم شده را از داخل شکم خارج می‌کنند. درصورتی‌که آپاندیس منفجرشده باشد یا دچار سوراخ روی دیواره شده باشد، با قرار دادن شانت در داخل شکم مایعات، مدفوع و چرک را خارج می‌کنند. شانت ممکن است چند روز داخل شکم باقی بماند. شانت مانند یک سوند عمل می‌کند و تمام عفونت حاصل از آپاندیس ترکیده را خارج می‌کند. پس از چند روز اگر عفونت کاملاً برطرف شود، شانت را از بدن بیمار خارج می‌کنند.

جراحی لاپاراسکوپیک اپاندیس

در این روش جراحی بیمار بیهوش می‌شود. سپس جراح چند برش کوچک روی شکم و ناحیه نزدیک به آپاندیس ایجاد می‌کند. در مرحله بعد ابزارهای جراحی و دوربین اولتراسوند به داخل شکم فرستاده‌شده و عملیات خارج‌سازی آپاندیس انجام می‌گیرد. لاپاراسکوپی حتی درصورتی‌که آپاندیس ترکیده باشد، قابل انجام است.

سرطان آپاندیس

آپاندیس همان‌طور که اشاره کردیم یک کیسه کوچک و با دیواره‌ای نازک است، که به روده بزرگ اتصال دارد. شایع‌ترین حالت پزشکی در مورد آپاندیس عفونت و پارگی آپاندیس است و سرطان آپاندیس بسیار نادر است. زمانی بیمار دچار سرطان آپاندیس می‌شود، که سلول‌های آپاندیس به‌طور غیرطبیعی در حال تکثیر باشند. تکثیر سلولی غیرطبیعی منجر به ‌به وجود آمدن یک تومور در این عضو خواهد شد. تومور آپاندیس ممکن است خوش‌خیم یا بدخیم باشد.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
hopkinsmedicinehopkinsmedicine
homeca-doctors

مطالب بالا با تایید دکتر سیدحسن مرتضوی منتشر شده است.

تخصص پزشک: پزشک عمومی

فارغ‌التحصیل دانشگاه: دانشگاه علوم پزشکی اراک

شماره نظام پزشکی: 155058

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۸ دیدگاه

 1. سلام چند روزی درد وگاهی بندرت حالت تهوع و البته درد شدیدی نبوده بسبار خفیف مانند نیش زدن هراز گاهی پرینت راست ،دور ناف دردی نیست گاهی اسهال نمیدانم مربوط به آپاندیس یا عفونت کلیه ،ضمنا آروغ جسارتا زیاد میزنم و باد معده هم بسیار وپشت هم وطولاتی از خودم درمیشود وباز بی ادبی بسیار بد بو هردو ونزدیک به بوی تخم مرغ گندیده،خودم احتمال عفونت کلیه ،با وجود باکتری هلیکوبآکتر هست ضمنا درد نیشی با فاصله زمانی سمت راست انتهای گوشه راست درامتداد اول لگن ممنون از لطفتون حالت اینکه

   1. سلام به شما
    هم دستگاه گوارش شامل معده و روده ها و هم کلیه باید مجزا بررسی بشه. بدون بررسی و معاینه و تصویربرداری، امکان اظهار نظر نیست.

     1. سلام خسته نباشید ببخشید من دو ماه پیش دلم درد گرفته بود تب میکردم اما الان باز حالت یبوست دارم و شکمم کار نمیکند ادرار میاد ولی مدفوع نمیاد از چیست من یک ماه پیش سونوگرافی و خون دادم مشکلی نداشت الان به نظرتون چکار کنم

       1. سلام به شما
        باید حتما به پزشک متخصص جراحی مراجعه کنین تا بررسی کافی انجام بشه. عدم دفع مدفوع نیاز به پیگیری داره.

     2. سلام.
      من فقط درد درسمت راست بیشتردر کشاله ران دارم. کمتربود ولی داره بیشترمیشه علائم دیگه ای ندارم .بخصوص موقع حرکت درد خیلی بیشترمیشه
      آیا مسکن بخورم
      یاممکن آپاندیس باشه

       1. سلام به شما
        بدون بررسی آزمایشگاهی و انجام سونوگرافی، تایید و رد آپاندیسیت و یا تعیین علت درد ممکن نیست. اگرچه باید گفت آپاندیسیت شرایط حاد و تشدید شونده هست.

       2. با عرض سلام خواستم ببینم آیا درد در قسمت آپاندیس کمتر یا بیشتر میشود یا اینکه رو به افزایشه همیشه؟چون من الان مدت دو روز هست که عذر میخوام باد زیادی از شکمم خارج میشه به طوربکه اصلا خودم همچین حالتی نداشتم که رفع نشه..از نیمه های شب همون قسمت آپاندیس و بعضا کنار پهلوهام درد میخوره به طوریکه نمیتونم تکان بخورم اما وقتی بی حرکت و ثابت هستم درد کمتر و کمتر وقابل تحمل میشه..خواستم بدونم مشکلم چیه واقعا..در ضمن این درد در اوج خودش به قفسه ز سینه و قلبم هم میزنه..خواستم راهنماییم کنید.ممنون از لطفتون🙏

         1. سلام به شما
          درموارد درد شکم حاد، باید آزمایش خون و ادرار، و همینطور سونوگرافی شکم و لگن انجام بشه. براساس علائم قابل افتراق نیست.

         دکمه بازگشت به بالا